Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2019, 14:02

paul25 έγραψε:
25 Μάιος 2019, 12:57
Helegenes σχετικα με το εαν τα 8 ευρω που παιρνεις ειναι υπολοιπο απο τις κρατησεις που σου κανουν, θυμαμαι να μας το λενε στο στρατο και επισης βλεπω οτι το εχουν πει και σε αλλους.
Και σε εμάς το έλεγαν. Το λένε αλλά δεν είναι αλήθεια. Ας εξηγήσω γιατί. Πρώτα απ' όλα, ο μισθός έχει παραμείνει σταθερός για 20 χρόνια τουλάχιστον. Ο κατώτατος μισθός καθόλου. Η σίτιση, όταν υπηρετούσα*, ήταν περίπου 25 ευρώ τον μήνα σε άμεσες προμήθειες και άλλα τόσα σε έμμεσες (τις έμμεσες τις είχα υπολογίσει με μέση τιμή σε κιλά, ή άμεση ήταν 99 λεπτά ανά ημέρα παρουσίας στο στρατόπεδο).

Τα έξοδα εξοπλισμού είναι ελάχιστα. Σου δίνουν δύο στολές εργασίας, δύο ζευγάρια άρβυλα, ένα τζάκετ, ένα μπουφάν, δύο τζόκεϊ, μία στολή εξόδου, δύο πετσέτες, ένα σακ βουαγιάζ, ένα λουκάνικο, ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια και από καιρό σε καιρό δίνουν 1 ή 2 ζευγάρια εσώρουχα. Ανάλογα με τα κέφια τους δίνουν ένα ρολό χαρτί υγείας τον μήνα και βερνίκι γυαλίσματος με βάση το πετρέλαιο. Δεν δίνουν κάλτσες, φυσιολογικά εσώρουχα, είδη ατομικής υγιεινής, κλινοσκεπάσματα, κουβέρτες. Ή μάλλον τα τελευταία τα δίνουν αλλά η τελευταία φορά που πλήρωσαν γι' αυτά ήταν το 1960, οπότε δεν μετράνε σαν έξοδα κι έτσι κι αλλιώς δεν τα παίρνεις μαζί σου.

Με βάση το τι δίνουν, υπολογίζω ένα έξοδο της τάξης των 150 ευρώ**. Επειδή είμαι γενναιόδωρος, θα πω 300 ευρώ. Φυσικά, επειδή μίζες, μπορεί στην πραγματικότητα το ποσό να είναι πολύ μεγαλύτερο, αλλά αυτό δεν μπορούμε σοβαρά να το λογίσουμε σαν έξοδο.

Στο μεταξύ αυτά που δεν παρέχει ο στρατός κοστίζουν πολύ περισσότερο.

300 ευρώ ένδυση, λοιπόν, διά 9 μήνες = 33,33. Επειδή είμαι και γαμώ τους γενναιόδωρους, θα πω 50 ευρώ. Συν 50 ευρώ σίτιση, ίσον 100 ευρώ. Τι άλλο κόστος υπάρχει; Θέρμανση, φως και νερό. Επειδή έχω τρελαθεί τελείως, θα πω άλλα 100 ευρώ ανά φαντάρο, που δεν πληρώνεις ούτε για δυάρι. Σύνολο 200 ευρώ. Πόσο απέχει από τα 500 ευρώ του κατώτατου μισθού του 2003, που πρέπει να ήταν το χαμηλότερο όριο; Κι αυτό με εξωφρενικές παραδοχές.

Σημειώνω ότι εγώ έπαιρνα γύρω στα 70 ευρώ, αλλά ο μισθός και τότε ήταν ίδιος (ή μάλλον ήταν 8,60, ανέβηκε έκτοτε 20 λεπτά).


* το 2003-2004
** με βάση τιμές χοντρικής που βρίσκω εγώ. Ο ΕΣ θα πρέπει να κάνει πολύ καλύτερες συμφωνίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 25 Μάιος 2019, 14:06

Πάει η στολή εξόδου, καταργήθηκε από την σειρά μου, τώρα είναι μια στολή αγγαρείας με εθνόσημο και τον μπερέ των αξιωματικών. Επειδή ξεκίνησε από την σειρά μου είχα ψαρέψει πολύ κόσμο :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2019, 14:07

perseus έγραψε:
25 Μάιος 2019, 13:04
Ρε σεις χαζα ειστε και καθεστε στις σκοπιες ,ασε αυτο που λετε οτι εισαι στοχος ,το καλοκαιρι δεν σας ρημαζαν τα κουνουπια?
Διότι οι αξιωματικοί αυτό μάς έλεγαν. Βγείτε απ' την σκοπιά για να μην σας τσιμπάνε τα κουνούπια, όχι «γιατί δεν είσαι στην σκοπιά σου, ρε αρχίδι;»
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2019, 14:07

enterprise-psi έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:06
Πάει η στολή εξόδου, καταργήθηκε από την σειρά μου, τώρα είναι μια στολή αγγαρείας με εθνόσημο και τον μπερέ των αξιωματικών. Επειδή ξεκίνησε από την σειρά μου είχα ψαρέψει πολύ κόσμο :lol:
Οκέι. -20 ευρώ από τον υπολογισμό μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 25 Μάιος 2019, 14:08

Σύνολο 3 στολές αγγαρείας ουσιαστικά , μέσα είσαι.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 25 Μάιος 2019, 14:24

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:02
paul25 έγραψε:
25 Μάιος 2019, 12:57
Helegenes σχετικα με το εαν τα 8 ευρω που παιρνεις ειναι υπολοιπο απο τις κρατησεις που σου κανουν, θυμαμαι να μας το λενε στο στρατο και επισης βλεπω οτι το εχουν πει και σε αλλους.
Και σε εμάς το έλεγαν. Το λένε αλλά δεν είναι αλήθεια. Ας εξηγήσω γιατί. Πρώτα απ' όλα, ο μισθός έχει παραμείνει σταθερός για 20 χρόνια τουλάχιστον. Ο κατώτατος μισθός καθόλου. Η σίτιση, όταν υπηρετούσα*, ήταν περίπου 25 ευρώ τον μήνα σε άμεσες προμήθειες και άλλα τόσα σε έμμεσες (τις έμμεσες τις είχα υπολογίσει με μέση τιμή σε κιλά, ή άμεση ήταν 99 λεπτά ανά ημέρα παρουσίας στο στρατόπεδο).

Τα έξοδα εξοπλισμού είναι ελάχιστα. Σου δίνουν δύο στολές εργασίας, δύο ζευγάρια άρβυλα, ένα τζάκετ, ένα μπουφάν, δύο τζόκεϊ, μία στολή εξόδου, δύο πετσέτες, ένα σακ βουαγιάζ, ένα λουκάνικο, ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια και από καιρό σε καιρό δίνουν 1 ή 2 ζευγάρια εσώρουχα. Ανάλογα με τα κέφια τους δίνουν ένα ρολό χαρτί υγείας τον μήνα και βερνίκι γυαλίσματος με βάση το πετρέλαιο. Δεν δίνουν κάλτσες, φυσιολογικά εσώρουχα, είδη ατομικής υγιεινής, κλινοσκεπάσματα, κουβέρτες. Ή μάλλον τα τελευταία τα δίνουν αλλά η τελευταία φορά που πλήρωσαν γι' αυτά ήταν το 1960, οπότε δεν μετράνε σαν έξοδα κι έτσι κι αλλιώς δεν τα παίρνεις μαζί σου.

Με βάση το τι δίνουν, υπολογίζω ένα έξοδο της τάξης των 150 ευρώ**. Επειδή είμαι γενναιόδωρος, θα πω 300 ευρώ. Φυσικά, επειδή μίζες, μπορεί στην πραγματικότητα το ποσό να είναι πολύ μεγαλύτερο, αλλά αυτό δεν μπορούμε σοβαρά να το λογίσουμε σαν έξοδο.

Στο μεταξύ αυτά που δεν παρέχει ο στρατός κοστίζουν πολύ περισσότερο.

300 ευρώ ένδυση, λοιπόν, διά 9 μήνες = 33,33. Επειδή είμαι και γαμώ τους γενναιόδωρους, θα πω 50 ευρώ. Συν 50 ευρώ σίτιση, ίσον 100 ευρώ. Τι άλλο κόστος υπάρχει; Θέρμανση, φως και νερό. Επειδή έχω τρελαθεί τελείως, θα πω άλλα 100 ευρώ ανά φαντάρο, που δεν πληρώνεις ούτε για δυάρι. Σύνολο 200 ευρώ. Πόσο απέχει από τα 500 ευρώ του κατώτατου μισθού του 2003, που πρέπει να ήταν το χαμηλότερο όριο; Κι αυτό με εξωφρενικές παραδοχές.

Σημειώνω ότι εγώ έπαιρνα γύρω στα 70 ευρώ, αλλά ο μισθός και τότε ήταν ίδιος (ή μάλλον ήταν 8,60, ανέβηκε έκτοτε 20 λεπτά).


* το 2003-2004
** με βάση τιμές χοντρικής που βρίσκω εγώ. Ο ΕΣ θα πρέπει να κάνει πολύ καλύτερες συμφωνίες.
Δεν γνωριζω πληρως τι μπορει να σου χρεωνουν εφοσον, τα λογιστικα του στρατου ειναι επτασφραγιστο μυστικο. Ενδεχομενως ολα τα εξοδα λειτουργιας να τα χρεωνεσαι πχ πυρομαχικα, καυσιμα κλπ. Διολου απιθανη και η μιζα να βγαινει απο αυτα τα λεφτα με υπερτιμολογησεις για να μην φαινετε, παντως απο φετος θα ανεβει θεαματικα ο μισθος του φανταρου, θα φτασει τα 30 ευρω το μηνα σε μια εποχη που ο κατωτατος ειναι ο ελαχιστος. Αναρωτιεμαι τι χρεωσεις μπορει να κοπηκαν που τοσα χρονια βαραιναν τοσο πολυ το μισθο του φανταρου. Πολυ μυστηριο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Μάιος 2019, 16:09

enterprise-psi έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:06
Πάει η στολή εξόδου, καταργήθηκε από την σειρά μου, τώρα είναι μια στολή αγγαρείας με εθνόσημο και τον μπερέ των αξιωματικών. Επειδή ξεκίνησε από την σειρά μου είχα ψαρέψει πολύ κόσμο :lol:
Δεν έχει δάφνες σαν τον μπερέ τον αξιωματικών, τύπε. Ένας μπλε μπερές με το εθνόσημο είναι για όλους, πλην των τεθωρακισμένων και κάποιων επίλεκτων όπλων/σωμάτων.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 25 Μάιος 2019, 19:57

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:07
perseus έγραψε:
25 Μάιος 2019, 13:04
Ρε σεις χαζα ειστε και καθεστε στις σκοπιες ,ασε αυτο που λετε οτι εισαι στοχος ,το καλοκαιρι δεν σας ρημαζαν τα κουνουπια?
Διότι οι αξιωματικοί αυτό μάς έλεγαν. Βγείτε απ' την σκοπιά για να μην σας τσιμπάνε τα κουνούπια, όχι «γιατί δεν είσαι στην σκοπιά σου, ρε αρχίδι;»
Δεν νομίζω οτι υπαρχει κανονισμος να σε υποχρεωνει να εισαι εντος σκοπιας αλλα στιν χωρο ευθυνης της σκοπιας

Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 25 Μάιος 2019, 20:00

perseus έγραψε:
25 Μάιος 2019, 19:57
hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:07
perseus έγραψε:
25 Μάιος 2019, 13:04
Ρε σεις χαζα ειστε και καθεστε στις σκοπιες ,ασε αυτο που λετε οτι εισαι στοχος ,το καλοκαιρι δεν σας ρημαζαν τα κουνουπια?
Διότι οι αξιωματικοί αυτό μάς έλεγαν. Βγείτε απ' την σκοπιά για να μην σας τσιμπάνε τα κουνούπια, όχι «γιατί δεν είσαι στην σκοπιά σου, ρε αρχίδι;»
Δεν νομίζω οτι υπαρχει κανονισμος να σε υποχρεωνει να εισαι εντος σκοπιας αλλα στιν χωρο ευθυνης της σκοπιας
τύπε και κανονισμός έξοδος τουλάχιστον στο 3μερο για να μην εξαντλειται ο στρατιωτης σε ειρηνικη περιοδο υπαρχει αλλα στα @@ τους
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2019, 23:25

paul25 έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:24
Δεν γνωριζω πληρως τι μπορει να σου χρεωνουν εφοσον, τα λογιστικα του στρατου ειναι επτασφραγιστο μυστικο. Ενδεχομενως ολα τα εξοδα λειτουργιας να τα χρεωνεσαι πχ πυρομαχικα, καυσιμα κλπ. Διολου απιθανη και η μιζα να βγαινει απο αυτα τα λεφτα με υπερτιμολογησεις για να μην φαινετε, παντως απο φετος θα ανεβει θεαματικα ο μισθος του φανταρου, θα φτασει τα 30 ευρω το μηνα σε μια εποχη που ο κατωτατος ειναι ο ελαχιστος. Αναρωτιεμαι τι χρεωσεις μπορει να κοπηκαν που τοσα χρονια βαραιναν τοσο πολυ το μισθο του φανταρου. Πολυ μυστηριο.
Αυτά αφενός δεν γίνεται να τα χρεώνεσαι εσύ, γιατί δεν είναι έξοδα που γίνονται για σένα, αφετέρου αναλογικά είναι πολύ λίγα. Ήδη έχω κάνει εξωφρενικές παραδοχές. Ας σημειώσω ότι αν αφαιρέσεις αυτά που δεν σου παρέχει ο στρατός, το ποσό βγαίνει αρνητικό. Δηλαδή, ακόμα κι αν δεν πάρεις ούτε μία έξοδο στην θητεία σου, τα έξοδα που κάνεις προσωπικά στο σύνολο της θητείας σου είναι περισσότερα από τα έξοδα που κάνει το κράτος για σένα.

Εκτός κι αν ο στρατός ισχυρίζεται ότι πληρώνεις ενοίκιο για την διαμονή, σαν να έμενες σε ξενοδοχείο. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μάιος 2019, 23:30

perseus έγραψε:
25 Μάιος 2019, 19:57
hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:07
perseus έγραψε:
25 Μάιος 2019, 13:04
Ρε σεις χαζα ειστε και καθεστε στις σκοπιες ,ασε αυτο που λετε οτι εισαι στοχος ,το καλοκαιρι δεν σας ρημαζαν τα κουνουπια?
Διότι οι αξιωματικοί αυτό μάς έλεγαν. Βγείτε απ' την σκοπιά για να μην σας τσιμπάνε τα κουνούπια, όχι «γιατί δεν είσαι στην σκοπιά σου, ρε αρχίδι;»
Δεν νομίζω οτι υπαρχει κανονισμος να σε υποχρεωνει να εισαι εντος σκοπιας αλλα στιν χωρο ευθυνης της σκοπιας
Δεν ξέρω αν υπάρχει κανονισμός, υπάρχει όμως σίγουρα κανονισμός που λέει ότι κάνεις ό,τι λένε οι διαταγές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 25 Μάιος 2019, 23:42

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 23:25
paul25 έγραψε:
25 Μάιος 2019, 14:24
Δεν γνωριζω πληρως τι μπορει να σου χρεωνουν εφοσον, τα λογιστικα του στρατου ειναι επτασφραγιστο μυστικο. Ενδεχομενως ολα τα εξοδα λειτουργιας να τα χρεωνεσαι πχ πυρομαχικα, καυσιμα κλπ. Διολου απιθανη και η μιζα να βγαινει απο αυτα τα λεφτα με υπερτιμολογησεις για να μην φαινετε, παντως απο φετος θα ανεβει θεαματικα ο μισθος του φανταρου, θα φτασει τα 30 ευρω το μηνα σε μια εποχη που ο κατωτατος ειναι ο ελαχιστος. Αναρωτιεμαι τι χρεωσεις μπορει να κοπηκαν που τοσα χρονια βαραιναν τοσο πολυ το μισθο του φανταρου. Πολυ μυστηριο.
Αυτά αφενός δεν γίνεται να τα χρεώνεσαι εσύ, γιατί δεν είναι έξοδα που γίνονται για σένα, αφετέρου αναλογικά είναι πολύ λίγα. Ήδη έχω κάνει εξωφρενικές παραδοχές. Ας σημειώσω ότι αν αφαιρέσεις αυτά που δεν σου παρέχει ο στρατός, το ποσό βγαίνει αρνητικό. Δηλαδή, ακόμα κι αν δεν πάρεις ούτε μία έξοδο στην θητεία σου, τα έξοδα που κάνεις προσωπικά στο σύνολο της θητείας σου είναι περισσότερα από τα έξοδα που κάνει το κράτος για σένα.

Εκτός κι αν ο στρατός ισχυρίζεται ότι πληρώνεις ενοίκιο για την διαμονή, σαν να έμενες σε ξενοδοχείο. :smt005:
Τι να πω, ειναι και κατι ιατρικες εξετασεις που κανεις και μεταφορες με πουλμαν και κατι εισητηρια αεροπλανων, οι κρατησεις ασφαλισης σου απο το Ταμειο Στρατου κλπ κλπ. Πως εξηγειτε οτι τωρα θα εξαπλασιαστει ο μισθος με ελαχιστο κατωτατο; Εχει να δωσει επιπλεον λεφτα το κρατος; Δηλαδη λεφτα υπαρχουν; Ακομα περισσοτερα και απο την περιοδο που η οικονομια μας πηγαινε καλα. Πως τον αυξανει σε μια εποχη που οι Στρατιωτικοι γκρινιαζουν οτι εχουν γινει μειωσεις;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μάιος 2019, 00:00

Οι ιατρικές εξετάσεις που κάνεις, όπως και τα εμβόλια, έχουν πολύ μικρό κόστος. Εισιτήρια αεροπλάνων δεν μου έδωσε ποτέ κανείς. Κρατήσεις ασφάλισης ρεαλιστικά δεν έχεις. Δεν παίρνεις ένσημα ούτε προσμετράται σαν χρόνος εργασίας. Σε περίπτωση που χρειαστεί νοσηλεία, μεταβαίνεις μεν σε στρατιωτικό νοσοκομείο, είναι όμως υποχρέωση του εργοδότη η νοσηλεία σου, όχι δική σου. Αυτό ορίζει ο νόμος. Δεν νοσηλεύεσαι ως φαντάρος, νοσηλεύεσαι για πάθηση ή ατύχημα που προέκυψε εν ώρα εργασίας.

Τώρα, γιατί αποφάσισαν να αυξήσουν τον μισθό; Μα, τι ερώτηση! Προεκλογική περίοδο έχουμε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 26 Μάιος 2019, 00:55

Λοιπόν! 350ευρώ/άτομο/μήνα κοστίζει ένας φαντάρος.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Μάιος 2019, 01:01

hellegennes έγραψε:
25 Μάιος 2019, 23:30
Διότι οι αξιωματικοί αυτό μάς έλεγαν. Βγείτε απ' την σκοπιά για να μην σας τσιμπάνε τα κουνούπια, όχι «γιατί δεν είσαι στην σκοπιά σου, ρε αρχίδι;»

Δεν ξέρω αν υπάρχει κανονισμός, υπάρχει όμως σίγουρα κανονισμός που λέει ότι κάνεις ό,τι λένε οι διαταγές.

έτσι ήταν, αρκεί να μην εννοείς οτι αυτό επέτρεπε να σου πει κάποιος να πας να φέρεις τσιγάρα ή που να στέκεσαι όταν είσαι σκοπός. Το καψόνι σε κάθε μορφή του στον στρατό δεν επιτρέπεται, δεν ήταν μέσα στον ανσκ σε κανένα πλαίσιο, μπορούσες να είσαι και πάνω στο δέντρο αρκεί να έκανες επιτήρηση-αναγνώριση-αναφορά στον χώρο ευθύνης.

Η πειθαρχία είναι εσωτερική, όταν πηγάζει από την συναίσθηση της
αξιοπρέπειας και της ατομικής τιμής, από τη συνείδηση της ευθύνης και της ηθικής
υποχρεώσεως για εκπλήρωση του κοινού έργου και του κοινού σκοπού και από τη
σύνδεση του κατώτερου με τον ανώτερο με δεσμούς σεβασμού και εμπιστοσύνης.
Αντίθετα, είναι εξωτερική, όταν πηγάζει από το φόβο των ποινών ή την ελπίδα
ανταμοιβών.

Η πειθαρχία σε καμία περίπτωση δεν έχει σκοπό τη συντριβή της προσωπικότητας, ούτε καταργεί την πρωτοβουλία, αλλά δημιουργεί αρμονικές σχέσεις μεταξύ των ατόμων και συντονίζει τις προσπάθειες για την επιτυχία ενός κοινού σκοπού.

Ο ανώτερος πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση για τον κατώτερο.
Οφείλει να τιμά τον κατώτερο και να φέρεται προς αυτόν με αξιοπρέπεια,
αποφεύγοντας την επικίνδυνη στενή οικειότητα, χωρίς όμως να φθάνει στην
αυστηρότητα και σκληρότητα, που αφαιρεί κάθε εμπιστοσύνη. Συμπεριφορά που
δείχνει περιφρόνηση κάθε λόγος ή σχήμα υβριστικό και γενικά κάθε ενέργεια που
προσβάλλει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια του κατώτερου απαγορεύεται αυστηρά.

Κάθε αδυναμία, όπως και κάθε κατάχρηση εξουσίας είναι πειθαρχικές παραβάσεις και μπορεί να επιβληθούν ποινικές κυρώσεις, όταν η περίπτωση το επιβάλει.

Οι κατώτεροι και εκτός υπηρεσίας ακόμη, οφείλουν σεβασμό στους
ανωτέρους τους, σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού του Κανονισμού. Ο σεβασμός αυτός,
δεν πρέπει να συγχέεται καθόλου με την κολακεία, που είναι ελάττωμα.

Κάθε στρατιωτικός, οποιαδήποτε και αν είναι η θέση του και ο βαθμός του,
πρέπει ν' ακολουθεί τις οδηγίες ή τις διαταγές στρατιωτικού, ακόμη και κατωτέρου του,
εάν ο τελευταίος ευρίσκεται σε διατεταγμένη υπηρεσία και ενεργεί με βάση διαταγές,
που για την εφαρμογή τους είναι υπεύθυνος.

Αντικειμενικός σκοπός κάθε Διοικητή πρέπει να είναι η ανάπτυξη της
εσωτερικής πειθαρχίας, που έχει σαν συνέπεια την αυθόρμητη προθυμία υπακοής.
Πρέπει λοιπόν να καταβάλει κάθε προσπάθεια νια να καλλιεργήσει και να εμπνεύσει
στους υφισταμένους του, εκείνες τις ιδιότητες, από τις οποίες πηγάζει η εσωτερική
πειθαρχία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών