Στράτευση γυναικών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Μάιος 2019, 11:39

Η απαντηση του αναπληρωτη υπουργου Αμυνας κ. Ρηγα οταν ενημερωθηκε για την μελετη ηταν κατηγορηματικη

"Καμια περιπτωση στρατευσης γυναικων"

https://www.news247.gr/politiki/rigas-a ... 89503.html
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Μάιος 2019, 11:45

Οι φεμινιστριες επισημα ειναι εναντια σε οποιαδηποτε στρατευση γυναικων.

Ανακοινωση της πιο παλιας φεμινιστικης οργανωσης, της Ομοσπονδιας Γυναικων Ελλαδος

https://oge.gr/ανακοινωση-για-στρατευση-γυναικων/
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Μάιος 2019, 11:50

Τελος, αξιζει να δει κανεις και τον πολεμο που εκαναν στο Σημιτη οταν αποφασισε και γυναικες να μπαινουν στον στρατο απο το ιδιο το επιστημονικο συμβουλιο της Βουλης.

Αντισυνταγματική η διάταξη για συμμετοχή των γυναικών στις Ένοπλες Δυνάμεις

https://www.tanea.gr/2001/04/18/greece/ ... -dynameis/

Γιατι τα ανεβασα ολα αυτα; Διοτι μου κανει μεγαλη εντυπωση που καποιοι λενε πως ειναι αντιληψεις παλιου καιρου να μην πηγαινουν οι γυναικες στο στρατο. Μαλλον απ'οτι φαινετε δεν ειναι, αποτελει ισχυρο ταμπου και σημερα, ακομα και τωρα που απ'οτι ισχυριζεται η μελετη του ΕΛΙΑΜΕΠ το στρατευμα ειναι χαλια.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 24 Μάιος 2019, 11:50

hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:15
Chainis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 13:55
Οι σκοπιές έχουν ΚΑΙ εκπαιδευτικό χαρακτήρα γι' αυτό τις πολλαπλασιάζουν όταν έχει πολλούς στρατιώτες η μονάδα.
Σε τι ακριβώς σε εκπαιδεύουν; Στο πώς να είσαι καλύτερος στόχος σε περίπτωση πολέμου; Διότι το σκοπετιλίκι είναι σχεδιασμένο για να μπορεί η έφοδος να βλέπει από μακριά τον σκοπό. Κι έτσι είναι σε μέρος χωρίς κάλυψη και με προβολείς να χτυπάνε πάνω στην σκοπιά αντί το ανάποδο. Επιχειρησιακά αυτό είναι αυτογκόλ. Όχι μόνο ο καθένας μπορεί να δει πού υπάρχουν σκοπιές από μεγάλη απόσταση αλλά μπορεί άνετα να σκοπεύσει τον φρουρό και να τον βγάλει νοκ άουτ ακόμη και με πέτρες.
Που υπηρέτησες μωρέ; :smt017

Στη μονάδα που υπηρέτησα το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου, αν εξαιρέσεις δύο φυλάκια που ήταν όντως "εκτεθειμένα" όπως λες (αλλά χτιστά, με δωματιάκι για τη φρουρά και τον σκοπό σε υπερυψωμένο σημείο πάνω απ' το δωμάτιο), όλες οι υπόλοιπες σκοπιές ήταν αρκετά καλυμμένες, με τον έναν ή τον άλλον τροπο. Και φυσικά, είχαν προβολείες περιστρεφόμενους για να σκανάρεις τη γύρω περιοχή, όχι στραμμένους πάνω στη σκοπιά. Σε δυο υπο-μονάδες που πήγα, πάλι έτσι ήταν. Στο μόνο μέρος που τα πράματα ήταν (περίπου) όπως τα λες, ήταν στο κέντρο. Που εκεί, σαφώς και η σκοπιά είναι καθαρά και μόνο για εκπαίδευση. Και του σκοπού, και των εφοδευόντων.


Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9084
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Μάιος 2019, 12:12

paul25 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:45
Οι φεμινιστριες επισημα ειναι εναντια σε οποιαδηποτε στρατευση γυναικων.

Ανακοινωση της πιο παλιας φεμινιστικης οργανωσης, της Ομοσπονδιας Γυναικων Ελλαδος

https://oge.gr/ανακοινωση-για-στρατευση-γυναικων/
Ενδιαφέρον απόσπασμα από το λινκ που έβαλες:
"Για την ΟΓΕ ισοτιμία των γυναικών σημαίνει μια σειρά από θετικές διακρίσεις, που προκύπτουν από τις ιδιαίτερες ανάγκες των γυναικών λόγω του αναπαραγωγικού τους ρόλου"
Δλδ για όσες δεν θέλουν/δεν μπορούν να κάνουν παιδιά τι θέση θα έπαιρνε η ΟΓΕ;
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 24 Μάιος 2019, 12:22

Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:12
paul25 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:45
Οι φεμινιστριες επισημα ειναι εναντια σε οποιαδηποτε στρατευση γυναικων.

Ανακοινωση της πιο παλιας φεμινιστικης οργανωσης, της Ομοσπονδιας Γυναικων Ελλαδος

https://oge.gr/ανακοινωση-για-στρατευση-γυναικων/
Ενδιαφέρον απόσπασμα από το λινκ που έβαλες:
"Για την ΟΓΕ ισοτιμία των γυναικών σημαίνει μια σειρά από θετικές διακρίσεις, που προκύπτουν από τις ιδιαίτερες ανάγκες των γυναικών λόγω του αναπαραγωγικού τους ρόλου"
Δλδ για όσες δεν θέλουν/δεν μπορούν να κάνουν παιδιά τι θέση θα έπαιρνε η ΟΓΕ;
Βασικα αυτο μαλλον εχει να κανει με την μητροτητα που ισχυριζεται ο stavmanr στο νημα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Μάιος 2019, 13:09

Airman68 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 12:12

"Για την ΟΓΕ ισοτιμία των γυναικών σημαίνει μια σειρά από θετικές διακρίσεις, που προκύπτουν από τις ιδιαίτερες ανάγκες των γυναικών λόγω του αναπαραγωγικού τους ρόλου"
καργιολαρες, θετικες διακρισεις για τις εγκυμονουσες, αντε και για τις μητερες, στα πρωτα χρονια. οι υπολοιπες ειστε απλα κουφαλες που θετε να κρυφτειτε πισω απο αυτες και να απολαμβανετε προνομια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Μάιος 2019, 13:15

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:50
hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:15
Chainis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 13:55
Οι σκοπιές έχουν ΚΑΙ εκπαιδευτικό χαρακτήρα γι' αυτό τις πολλαπλασιάζουν όταν έχει πολλούς στρατιώτες η μονάδα.
Σε τι ακριβώς σε εκπαιδεύουν; Στο πώς να είσαι καλύτερος στόχος σε περίπτωση πολέμου; Διότι το σκοπετιλίκι είναι σχεδιασμένο για να μπορεί η έφοδος να βλέπει από μακριά τον σκοπό. Κι έτσι είναι σε μέρος χωρίς κάλυψη και με προβολείς να χτυπάνε πάνω στην σκοπιά αντί το ανάποδο. Επιχειρησιακά αυτό είναι αυτογκόλ. Όχι μόνο ο καθένας μπορεί να δει πού υπάρχουν σκοπιές από μεγάλη απόσταση αλλά μπορεί άνετα να σκοπεύσει τον φρουρό και να τον βγάλει νοκ άουτ ακόμη και με πέτρες.
Που υπηρέτησες μωρέ; :smt017

Στη μονάδα που υπηρέτησα το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου, αν εξαιρέσεις δύο φυλάκια που ήταν όντως "εκτεθειμένα" όπως λες (αλλά χτιστά, με δωματιάκι για τη φρουρά και τον σκοπό σε υπερυψωμένο σημείο πάνω απ' το δωμάτιο), όλες οι υπόλοιπες σκοπιές ήταν αρκετά καλυμμένες, με τον έναν ή τον άλλον τροπο. Και φυσικά, είχαν προβολείες περιστρεφόμενους για να σκανάρεις τη γύρω περιοχή, όχι στραμμένους πάνω στη σκοπιά. Σε δυο υπο-μονάδες που πήγα, πάλι έτσι ήταν. Στο μόνο μέρος που τα πράματα ήταν (περίπου) όπως τα λες, ήταν στο κέντρο. Που εκεί, σαφώς και η σκοπιά είναι καθαρά και μόνο για εκπαίδευση. Και του σκοπού, και των εφοδευόντων.
Και σε εμας μια σκοπιά, έτσι ακριβώς ήταν. Προβολείς στάσιμους (οχι περιστρεφόμενους) ακριβώς πάνω στην περιοχη που φυλούσαν οι σκοποί, με αποτελεσμα να μη βλεπουμε καν τριγύρω, σε οποιο σημειο δεν επιανε το φως των προβολεων. Το απολυτο σκοτάδι. Με τεραστια δυσκολια βλεπαμε τον δ/νεα αλλαγης που εφερνε τους επομενους να μας αλλαξουν, και αυτο επειδη ημασταν υποψιασμενοι οτι σε λιγα λεπτα αλλαζουμε,και ειχαμε το νου μας. Ενας εισβολέας θα μπορουσε να μας βλέπει κανονικότατα απο μεγαλη αποσταση και να μας ξαπλώσει και με σφεντόνα. Αυτά ακριβώς που εγραψε ο χελης, ετσι ακριβως οπως τα εγραψε τα ειχα συζητησει κι εγω με ενα εποπ δ/νεα αλλαγής, όταν με άλλαζε. Η απάντηση του ηταν του στυλ "ελα ντε ρε φιλε, κι εγω το εχω σκεφτει αυτο πολλες φορες για τη συγκεκριμενη σκοπια. Αλλα τι να πεις,αντε βρες λογικη εδω μεσα".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2019, 14:15

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:50
hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:15
Chainis έγραψε:
23 Μάιος 2019, 13:55
Οι σκοπιές έχουν ΚΑΙ εκπαιδευτικό χαρακτήρα γι' αυτό τις πολλαπλασιάζουν όταν έχει πολλούς στρατιώτες η μονάδα.
Σε τι ακριβώς σε εκπαιδεύουν; Στο πώς να είσαι καλύτερος στόχος σε περίπτωση πολέμου; Διότι το σκοπετιλίκι είναι σχεδιασμένο για να μπορεί η έφοδος να βλέπει από μακριά τον σκοπό. Κι έτσι είναι σε μέρος χωρίς κάλυψη και με προβολείς να χτυπάνε πάνω στην σκοπιά αντί το ανάποδο. Επιχειρησιακά αυτό είναι αυτογκόλ. Όχι μόνο ο καθένας μπορεί να δει πού υπάρχουν σκοπιές από μεγάλη απόσταση αλλά μπορεί άνετα να σκοπεύσει τον φρουρό και να τον βγάλει νοκ άουτ ακόμη και με πέτρες.
Που υπηρέτησες μωρέ; :smt017

Στη μονάδα που υπηρέτησα το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου, αν εξαιρέσεις δύο φυλάκια που ήταν όντως "εκτεθειμένα" όπως λες (αλλά χτιστά, με δωματιάκι για τη φρουρά και τον σκοπό σε υπερυψωμένο σημείο πάνω απ' το δωμάτιο), όλες οι υπόλοιπες σκοπιές ήταν αρκετά καλυμμένες, με τον έναν ή τον άλλον τροπο. Και φυσικά, είχαν προβολείες περιστρεφόμενους για να σκανάρεις τη γύρω περιοχή, όχι στραμμένους πάνω στη σκοπιά. Σε δυο υπο-μονάδες που πήγα, πάλι έτσι ήταν. Στο μόνο μέρος που τα πράματα ήταν (περίπου) όπως τα λες, ήταν στο κέντρο. Που εκεί, σαφώς και η σκοπιά είναι καθαρά και μόνο για εκπαίδευση. Και του σκοπού, και των εφοδευόντων.
Μπορεί αυτά να ήταν παλιά στο Τέξας. Όταν υπηρέτησα εγώ όλες οι σκοπιές ήταν ακριβώς όπως τα λέω. Η μόνη καλυμμένη σκοπιά ήταν η κρυφή σκοπιά της πύλης. Σε όλα τα στρατόπεδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 24 Μάιος 2019, 14:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2019, 14:21

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:05
Φυσικα η μεγαλυτερη αλχημεια εχει γινει στο οτι το
"είναι υπoχρεωμένoς να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας"= να παει φανταρος
Συνεχίζει λέγοντας «σύμφωνα με τους ορισμούς του νόμου». Ο νόμος ορίζει ότι αυτήν την στιγμή η υποχρέωση του πολίτη όσον αφορά την άμυνα είναι να πηγαίνει φαντάρος. Το αυτό όμως, σύμφωνα με το «Κάθε Έλληνας», ορίζεται για όλους τους Έλληνες πολίτες. Η εξίσωση ισχύει για όλους ή για κανέναν. Οι νόμοι διευκρινίζουν με τι ισούται το «συντελεί στην άμυνα» όχι ποιοι είναι υπόχρεοι. Αυτό το ορίζει το σύνταγμα λέγοντας «Κάθε Έλληνας».-
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 24 Μάιος 2019, 14:37

Παρεθεσε μας τον νομο που οριζει τι συντελει στην αμυνα
Ασε ξερω ειναι δημοσιευμενος σε καποιο ραφι του μινι μαρκετ σου
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 24 Μάιος 2019, 14:45

hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2019, 14:15
shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:50
hellegennes έγραψε:
23 Μάιος 2019, 23:15


Σε τι ακριβώς σε εκπαιδεύουν; Στο πώς να είσαι καλύτερος στόχος σε περίπτωση πολέμου; Διότι το σκοπετιλίκι είναι σχεδιασμένο για να μπορεί η έφοδος να βλέπει από μακριά τον σκοπό. Κι έτσι είναι σε μέρος χωρίς κάλυψη και με προβολείς να χτυπάνε πάνω στην σκοπιά αντί το ανάποδο. Επιχειρησιακά αυτό είναι αυτογκόλ. Όχι μόνο ο καθένας μπορεί να δει πού υπάρχουν σκοπιές από μεγάλη απόσταση αλλά μπορεί άνετα να σκοπεύσει τον φρουρό και να τον βγάλει νοκ άουτ ακόμη και με πέτρες.
Που υπηρέτησες μωρέ; :smt017

Στη μονάδα που υπηρέτησα το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου, αν εξαιρέσεις δύο φυλάκια που ήταν όντως "εκτεθειμένα" όπως λες (αλλά χτιστά, με δωματιάκι για τη φρουρά και τον σκοπό σε υπερυψωμένο σημείο πάνω απ' το δωμάτιο), όλες οι υπόλοιπες σκοπιές ήταν αρκετά καλυμμένες, με τον έναν ή τον άλλον τροπο. Και φυσικά, είχαν προβολείες περιστρεφόμενους για να σκανάρεις τη γύρω περιοχή, όχι στραμμένους πάνω στη σκοπιά. Σε δυο υπο-μονάδες που πήγα, πάλι έτσι ήταν. Στο μόνο μέρος που τα πράματα ήταν (περίπου) όπως τα λες, ήταν στο κέντρο. Που εκεί, σαφώς και η σκοπιά είναι καθαρά και μόνο για εκπαίδευση. Και του σκοπού, και των εφοδευόντων.
Μπορεί αυτά να ήταν παλιά στο Τέξας. Όταν υπηρέτησα εγώ όλες οι σκοπιές που έτυχε να δω ήταν ακριβώς όπως τα λέω. Η μόνη καλυμμένη σκοπιά ήταν η κρυφή σκοπιά της πύλης. Σε όλα τα στρατόπεδα που έτυχε να δω.
Fixed. Κάτι που ισχύει και για το δικό μου σχόλιο βέβαια, απλά εγώ το διευκρίνισα κιόλας, δεν το γενίκευσα για όλον το στρατό.


Άβαταρ μέλους
Interregnum
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 16:12
Phorum.gr user: outpost 7 / Κίρκος
Τοποθεσία: It's all a deep end

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Interregnum » 24 Μάιος 2019, 15:13

paul25 έγραψε:
24 Μάιος 2019, 11:45
Οι φεμινιστριες επισημα ειναι εναντια σε οποιαδηποτε στρατευση γυναικων.

Ανακοινωση της πιο παλιας φεμινιστικης οργανωσης, της Ομοσπονδιας Γυναικων Ελλαδος

https://oge.gr/ανακοινωση-για-στρατευση-γυναικων/
Όταν θα εισβάλει ο αλλαχμπαράκιας να δούμε τι θα πουν οι ..ότιναναι "φεμινίστριες".

Αν όσοι ήταν να αποκτήσουν πλούτο ή θέση ευθύνης στην λειτουργία της κοινωνίας ή της πολιτείας, περνούσαν από κλασσική ή λακωνική εκπαίδευση, από αξιολογούμενη υπηρεσία στρατιωτική ή ανθρωπιστική σε μέρη όπου υπάρχει πόλεμος, φτώχεια, ανυπαρξία υποδομών, τότε η πατρίδα μας θα ήταν σε καλύτερη μοίρα.

Ουσιαστικά, μορφωτική παιδεία ή ψυχοπνευματική καλλιέργεια και στρατιωτική εκπαίδευση, αν δεν ταυτίζονται όπως σε άπω-ανατολικές παραδόσεις, σίγουρα συνδέονται αρκετά. Το πρώτιστο αγαθό που θα έπρεπε να εμφυσήσει σ' ένα δεκτικό πνεύμα το σχολειό όφειλε να είναι το ενδιαφέρον για την γνώση και την ουσία και πως αυτά συνδέονται με την πραγματικότητα. Έτσι και η στρατιωτική εκπαίδευση, είτε είναι μονοετής είτε περισσότερο, πρέπει να προτρέπει σε έναν βίο σχετικά δωρικό, τρόπον τινά, ή λακωνικό για όσους το μπορούν.

Η στρατιωτική θητεία είναι εκπαίδευση σε όπλα και οπλικά συστήματα, τακτικές, γυμναστική, και φύλαξη συνόρων και εγκαταστάσεων. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η εκπαίδευση χρειάζεται καλύτερες υποδομές, καλύτερα κτήρια, κάτι σαν στρατιωτικές ακαδημίες περιαστικά, ούτε χρειάζεται να εκτοπίζεται μεθοριακά ή να περιορίζεται χρονικά στο χρόνο της θητείας. Η παραμεθόριος, η αναγκαία φύλαξη των συνόρων, λ.χ. ενός έτους ή ενός εξαμήνου, μπορεί να είναι το δεύτερο σκέλος μιας θητείας.
“Ο πολιτισμός, η κοινωνική ιεραρχία που γεννάται από τις πολιτισμικές αξίες, είναι που προΐστανται στην απόδοση ρόλων προηγουμένων κάθε οικονομικής αναλύσεως της παραγωγής και του καταμερισμού.” (Francois Perroux)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2019, 15:17

shrike έγραψε:
24 Μάιος 2019, 14:45
Μπορεί αυτά να ήταν παλιά στο Τέξας. Όταν υπηρέτησα εγώ όλες οι σκοπιές που έτυχε να δω ήταν ακριβώς όπως τα λέω. Η μόνη καλυμμένη σκοπιά ήταν η κρυφή σκοπιά της πύλης. Σε όλα τα στρατόπεδα που έτυχε να δω.
Fixed. Κάτι που ισχύει και για το δικό μου σχόλιο βέβαια, απλά εγώ το διευκρίνισα κιόλας, δεν το γενίκευσα για όλον το στρατό.
[/quote]

Το έχω συζητήσει με πάρα πολλά άτομα, γιατί όταν έρχεται η συζήτηση στην αχρηστία της θητείας, είναι το πρώτο πράγμα που λέω. Είναι κοινή εμπειρία όλων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Στράτευση γυναικών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Μάιος 2019, 16:13

enaon έγραψε:
24 Μάιος 2019, 01:54
stavmanr έγραψε:
24 Μάιος 2019, 01:49
Σεξιστική (ρατσιστική) είναι η άνιση αντιμετώπισή τους,
γιατι δεν είναι ρατσιστική (σεξιστική ) η άνιση αντιμετώπισή μας, άσχετα αν πλεονεκτούμε λόγω φύσης ή θέσης κλπ;
Η "ανισότητα" που αντισταθμίζει την ανισότητα παράγει ισότητα.
δεν με νοιάζει βασικά, απλά ήθελα να γραψω οτι
ΠΛΕΟΝΕΚΤΟΥΜΕ
Οπότε, καλή θητεία, για να έρθετε στα ίσια σας! :smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών