Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 21 Ιουν 2019, 20:18

Τι θα γίνει όσον αφορά την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας;Ποιοί είναι οι συσχετισμοί δυνάμεων των δύο χωρών και μέχρι που μπορεί να φτάσει η κόντρα αυτή;
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 21:36

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos » 21 Ιουν 2019, 20:39

Δεν ξέρω ακριβής συσχετισμούς αλλά κατά δήλωση του Αποστολάκη η Τουρκία στρατιωτικά υπερέχει αυτή τη στιγμή έναντι της Ελλάδας.Ο Ερντογάν είναι απρόβλεπτος και επιπλέον στις 23 Ιουνίου (μεθαύριο δηλαδή) δίνει μια κρίσιμη εκλογική μάχη στην Κωνσταντίνος στην οποία με βάση τις τελευταίες δημοσκοπήσεις ο Ιμαμογλου προηγείται(54%) με 9 μονάδες εναντι του Γιλντιρίμ(45%): https://www.capital.gr/diethni/3366998/ ... -gilntirim .Βρίσκεται στριμωγμένος και στον τομέα της οικονομίας και στον τομέα των σχέσεων της Τουρκίας με τις ΗΠΑ όσον αφορά τους S-400.Κάτω από αυτές τις συνθήκες δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα αντιδράσει.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 21 Ιουν 2019, 20:42

Giorgos έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:39
Δεν ξέρω ακριβής συσχετισμούς αλλά κατά δήλωση του Αποστολάκη η Τουρκία στρατιωτικά υπερέχει αυτή τη στιγμή έναντι της Ελλάδας...
ζαιος. :011:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 21 Ιουν 2019, 20:43

μίστερ μαξ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:42
Giorgos έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:39
Δεν ξέρω ακριβής συσχετισμούς αλλά κατά δήλωση του Αποστολάκη η Τουρκία στρατιωτικά υπερέχει αυτή τη στιγμή έναντι της Ελλάδας...
ζαιος. :011:
Εγώ έχω μία απορία:εσύ που απεχθανεσαι ως αναρχικός οτιδήποτε έχει σχέση με το ελληνικό έθνος και επιδιώκεις την καταστροφή του...τι θα κανεις σε περίπτωση σύγκρουσης Ελλάδας και Τουρκίας;
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5059
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 21 Ιουν 2019, 20:45

Ελλαδα-Τουρκια στα στρατιωτικα ειναι σαν το Μπαρτσελονα-Λεγκανες.Καπου καποτε θα εχει παρει και ενα Χ η Λεγκανες.Κατα τ'αλλα απο πενταρα σε πενταρα.Ετσι και εδω.Τι να πρωτοθυμηθεις απο τις μνημιωδεις φαπες που εχουν μοιρασει οι Τουρκοι στους Ελ.Μαντζικερτ,Μυριοκεφαλο,1453,Μικρα Ασια η λιστα ειναι ατελειωτη.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 21 Ιουν 2019, 20:46

Pam έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:43
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:42
Giorgos έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:39
Δεν ξέρω ακριβής συσχετισμούς αλλά κατά δήλωση του Αποστολάκη η Τουρκία στρατιωτικά υπερέχει αυτή τη στιγμή έναντι της Ελλάδας...
ζαιος. :011:
Εγώ έχω μία απορία:εσύ που απεχθανεσαι ως αναρχικός οτιδήποτε έχει σχέση με το ελληνικό έθνος και επιδιώκεις την καταστροφή του...τι θα κανεις σε περίπτωση σύγκρουσης Ελλάδας και Τουρκίας;
Ειμαι προνοητικος. Ξεκινησα μαθηματα. :smt023

Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 21 Ιουν 2019, 21:10

Μέχρι η Τουρκία να αναγκαστεί να αποσυρθεί ή την αναγκάσουν τρίτοι να αποσυρθεί.

Σε συμβατικό πόλεμο έχουμε κάποια υπέρ (καλύτερη ποιότητα προσωπικού, πιο εκπαιδευμένες ΕΔ, διπλωματικό πλεονέκτημα, κάποια πιο προηγμένα όπλα κλπ) και κάποια κατά (οι Τούρκοι διαθέτουν υπεροπλία, τα μέρη που πιθανόν να εισβάλουν είναι πιο κοντά στις ακτές της ηπειρωτικής τους χώρας κλπ), αλλά αν οι Τούρκοι κάνουν το λάθος να το γενικεύσουν τότε μπορούμε να πάμε σε πόλεμο φθοράς και εκεί θα έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι δείχνουν να φαντάζονται.

Και φυσικά πολεμική ενέργεια σε βάρος χωρών της ΕΕ θα αναγκάσει εκ των πραγμάτων ακόμα και τους πιο απρόθυμους για την ώρα εταίρους να πάρουν σκληρά μέτρα. Όσο τα πράγματα παίζονται σε διπλωματικό επίπεδο ακόμη μπορούν να αποφεύγουν να πάρουν θέση, αλλά από τη στιγμή που έχουμε επιθετική ενέργεια τα πράγματα ξεφεύγουν.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 21 Ιουν 2019, 21:10

μίστερ μαξ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:46
Pam έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:43
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:42


ζαιος. :011:
Εγώ έχω μία απορία:εσύ που απεχθανεσαι ως αναρχικός οτιδήποτε έχει σχέση με το ελληνικό έθνος και επιδιώκεις την καταστροφή του...τι θα κανεις σε περίπτωση σύγκρουσης Ελλάδας και Τουρκίας;
Ειμαι προνοητικος. Ξεκινησα μαθηματα. :smt023

:fp:
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 21 Ιουν 2019, 21:13

Pam έγραψε:
21 Ιουν 2019, 21:10
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:46
Pam έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:43

Εγώ έχω μία απορία:εσύ που απεχθανεσαι ως αναρχικός οτιδήποτε έχει σχέση με το ελληνικό έθνος και επιδιώκεις την καταστροφή του...τι θα κανεις σε περίπτωση σύγκρουσης Ελλάδας και Τουρκίας;
Ειμαι προνοητικος. Ξεκινησα μαθηματα. :smt023

:fp:
Aradığınız Yunan burada, το αγαπημένο μου.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 21 Ιουν 2019, 21:18

μίστερ μαξ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:46
Pam έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:43
μίστερ μαξ έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:42


ζαιος. :011:
Εγώ έχω μία απορία:εσύ που απεχθανεσαι ως αναρχικός οτιδήποτε έχει σχέση με το ελληνικό έθνος και επιδιώκεις την καταστροφή του...τι θα κανεις σε περίπτωση σύγκρουσης Ελλάδας και Τουρκίας;
Ειμαι προνοητικος. Ξεκινησα μαθηματα. :smt023

Γκογκαν γκολαν λέγεται η κόκα κόλα;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 21 Ιουν 2019, 21:21

Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Ιουν 2019, 21:18

Γκογκαν γκολαν λέγεται η κόκα κόλα;
δεν εφτασα ως εκει.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 22 Ιουν 2019, 13:00

πρεπει να εξοπλιστεί ο στρατος,να παταχτουν ολες οι οργανώσεις στο στρατο,δεν χρειαζεται συνδικαλισμος

αυστηρη πειθαρχια,εγω γνωρισα τον στρατο πριν αναλβει το πασοκεμον και τον κανει φουτανα όπως εκανε και την άλλη ελλαδα

πειθαρχια,εκπαιδευση λοιπον
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 22 Ιουν 2019, 13:03

Το σεναριο ειναι απλο: οι Τουρκοι σε μια εβδομαδα θα πινουνε καφε στην Ακροπολη και θα αποχωρησουνε αν τους δωσουμε το μισο Αιγαιο..Το οποιο θα πρσφερουμε γονατιστοι για να γλιτωσουμε τα χειροτερα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Ιουν 2019, 13:30

Northern Spirit έγραψε:
22 Ιουν 2019, 13:03
Το σεναριο ειναι απλο: οι Τουρκοι σε μια εβδομαδα θα πινουνε καφε στην Ακροπολη και θα αποχωρησουνε αν τους δωσουμε το μισο Αιγαιο..Το οποιο θα πρσφερουμε γονατιστοι για να γλιτωσουμε τα χειροτερα..
Ούτε καν :smt005:

Μπορεί να νομίζεις ότι είμαστε χάλια αλλά κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι δεν υπάρχουν σχέδια και προετοιμασίες για όλα τα ενδεχομένα, όλα όμως.

Οι Τούρκοι θα πληρώσουν πολύ ακριβά πιθανή εισβολή. Δεν είναι Αμερικάνοι να έχουν προβολή ισχύος στην άλλη άκρη του κόσμου, η ενδοχώρα τους είναι ακριβώς δίπλα...
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Συσχετισμοί και σενάρια για την διένεξη Τουρκίας-Ελλαδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 22 Ιουν 2019, 17:10

NewModelArmy έγραψε:
21 Ιουν 2019, 20:45
Ελλαδα-Τουρκια στα στρατιωτικα ειναι σαν το Μπαρτσελονα-Λεγκανες.Καπου καποτε θα εχει παρει και ενα Χ η Λεγκανες.Κατα τ'αλλα απο πενταρα σε πενταρα.Ετσι και εδω.Τι να πρωτοθυμηθεις απο τις μνημιωδεις φαπες που εχουν μοιρασει οι Τουρκοι στους Ελ.Μαντζικερτ,Μυριοκεφαλο,1453,Μικρα Ασια η λιστα ειναι ατελειωτη.
:lol:
1821, 1912.
Βάλ' τα όλα σύντροφε.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών