ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΠΑΛΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ?!!

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7877
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΠΩΣ ΤΟΥ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΠΑΛΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ?!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 12 Νοέμ 2019, 18:27

Χαοτικός έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 12:15

Άμα φύγουν θα πρέπει τα ξαδέρφια μας, τα ανίψια μας αλλά και εμείς οι ίδιοι ενδεχομένως, να πάμε να κόψουμε γύρο, στήσουμε σκαλωσιές, να λερωθούμε με βενζίνες κλπ κλπ. Δεν ξέρω αν θυμάσαι πόσο φλωράκια ήταν όλοι αυτοί που ανέφερα.
ένας άνετος τρόπος λοιπόν να μην ταράξουμε τη νιρβάνα μας είναι να δεχτούμε ότι μας έρχεται αφού δουλεύει. (Δες το και με το ευρώ-δραχμή. Το να "τρώμε πέτρες" θα δούλευε αν ήμασταν ικανοί να το εφαρμόσουμε. Οι πιο πολλοί δεν θα μπορούσαν. Το βόλεμα έχει βαρύτητα σαν άστρο).
Κι λέω λοιπόν, ας δεχτούμε το ευρώ για να μην ξαναρχίζουμε από την αρχή και γαμηθούμε σαν τη γενιά μετά τον πόλεμο που έστησε τη χώρα. αλλά΄τουλάχιστον να δουλεύουμε στην κατεύθυνση αυτού που λέω, να τους κάνουμε Έλληνες. Με μηχανισμούς προστασίας της κουλτούρας μας και της καθημερινότητας που θέλουμε. Δεν λερώνουμε τα χέρια μας μ΄αυτήν τη δουλειά. Αλλά ούτε ατό κάνουμε. Τόση τεμπελιά και αχρηστία που ούτε να δουλέψουμε λίγο το μυαλό μας δεν καθόμαστε.

Οκ το διάβασες. Σκέψου αν έχω δίκιο ουσιαστικά ή έχει μόνο φιλολογικό ενδιαφέρον.
Όλα αυτά τα έκαναν παλαιότερα και τα κάνουν ακόμη και σήμερα Έλληνες. Τουλάχιστον στην δική μου οικογένεια. Ένας έχει και πτυχίο χημικού μηχανικού του ΕΜΠ. Παλαιότερα ο πατέρας μου και ο θείος μου που ήταν πολιτικός μηχανικός έπαιρναν έργα (λίγα γιατί δέχονταν πόλεμο) και η σκαλωσιά είχε μπει στην ζωή μας. Μου άρεσε αυτή η δουλειά, να την σπουδάσω βέβαια, αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός όχι δεν μ' αρέσει το σκατογραφείο που είμαι τώρα. Δεν υπήρχαν σκλάβοι στην οικοδομή, όσοι δούλευαν (Έλληνες) έπαιρναν καλά μεροκάματα. Αλλά τι να λέμε τώρα. Θα έρθουν οι μουσουλμάνοι να γίνουν σκλάβοι μας. Μπούρκες θα φοράνε οι απόγονοι, αν μείνουν εδώ και αν υπάρξουν.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΠΑΛΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ?!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 12 Νοέμ 2019, 20:54

ειπαμε ο γερος τελειωνει τα ιδεολογήματα του σσοριδη και λοιπων της ανατολικης ακτης αγανακτησαν κοσμο και κοσμακη

πανε κατά διαολου ΜΟΝΟ στην ελλαδα πρροκοβουν μιας και οι ελιτ πολιτικες οικονομικες πανεπιστημιακες ΜΜΕ με χερια και ποδαρια προωθουν τη νεα ταξη που αρχιζει να πεθαινει
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Τρελός_του_Χωριού
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:54
Phorum.gr user: Τρελός_του_Χωριού
Τοποθεσία: Libertopia

Re: ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΠΑΛΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ?!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρελός_του_Χωριού » 13 Νοέμ 2019, 00:50

Για την προηγούμενη ανάρτηση, σχετική με τον
Alexander Soros, ας δημοσιεύσω κάποια σχετικά αποσπάσματα από άρθρο του στη New York Times:
After the war, as the Communists took power, my father escaped to London, where he studied at the London School of Economics before embarking on what ultimately became a hugely successful career in finance.

But the lessons of his early life never left him. His biggest philanthropic endeavor, the Open Society Foundations, played a leading role in supporting the transition from Communism to more democratic societies in parts of the former Soviet Union and then expanded to protect democratic practices in existing democracies. My father acknowledges that his philanthropic work, while nonpartisan, is “political” in a broad sense: It seeks to support those who promote societies where everyone has a voice.

[...]

We must find our way to a new political discourse that shuns the demonization of all political opponents. A first step would be to cast our ballots to reject those politicians cynically responsible for undermining the institutions of our democracy. And we must do it now, before it is too late.


πηγή
Αυτά! :)
Non est ad astra mollis e terris via


Άβαταρ μέλους
Τρελός_του_Χωριού
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:54
Phorum.gr user: Τρελός_του_Χωριού
Τοποθεσία: Libertopia

Re: ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΠΑΛΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ?!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρελός_του_Χωριού » 15 Νοέμ 2019, 21:00

:oops:

Διορθώθηκε ο σύνδεσμος που παραπέμπει η σχετική πηγή.
Τρελός_του_Χωριού έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 18:06

ΥΓ. ποιό ίδρυμα, στο όνομα της πτώσης του κομμουνισμού, χρηματοδότησε, μεταξύ των άλλων, την αγορά φωτοτυπικού
αντικομμουνιστή ακτιβιστή, ο οποίος έπειτα έγινε και πρόεδρος της Ουγγαρίας;
η απάντηση στο κουίζ εδώShow
Orbán had even received money from Soros: During his time in the opposition, his small underground foundation Századvég published critical newspapers, created on a copy machine that was paid for by Soros. Orbán was also one of the more than 15,000 students who received scholarships from Soros’s Open Society Foundations. Thanks to Soros, Orbán studied philosophy in Oxford. The two men only met once: when Soros came to Hungary in 2010 after a toxic spill to provide $1 million in emergency funds.
πηγή
Καλό βράδυ! :wave:
Non est ad astra mollis e terris via

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών