Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Νοέμ 2019, 10:35

2
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Νοέμ 2019, 10:40

Golden Age έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 03:54
Δημοκράτης έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 02:22
Η Λιβύη αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ως κράτος και ο νεοναζί φαντάζεται ότι έχει και αόζ που εμπεριέχει την Κρήτη :smt005::smt005::smt005:
Η διεθνώς αναγνωρισμένη λυβική κυβέρνηση, μέχρι χθες έβγαζε φλύκταινες κατα της Τουρκίας και την κατηγορούσε για εμπλοκή στα εσωτερικά της Λυβίης και στήριξη της τρομοκρατίας.

Και ξαφνικά σήμερα τα βρίσκουν και υπογράφουν και συμφωνία κόντρα στα ελληνικά συμφέροντα. Ένα θέμα νομίζω υπάρχει.

Ειδικά σε μια εποχή που η Τουρκία μας δημιουργεί θέματα με την ΑΟΖ και το συμφέρον μας είναι να κυβερνούν τις χώρες της Ανατολικής Μεσογείου αντιτουρκικές δυνάμεις.

Και επιπροσθέτως, ο ίδιος ο Δένδιας εξέδωσε ανακοίνωση αντιδράσεως:
Αντίδραση της Αθήνας για τη συμφωνία Τουρκίας-Λιβύης: Πρόκειται για φαιδρότητες

28 Νοεμβρίου 2019
Ως τελείως αδόκιμη και εκτός κάθε λογικής χαρακτήρισε ο Νίκος Δένδιας τη συμφωνία Τουρκίας – Λιβύης για τα θαλάσσια σύνορα των δύο χωρών.

Στο πλαίσιο των επαφών με τον Ολλανδό ομόλογό του, ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών έσπευσε να καταγγείλει την απόπειρα ύπαρξης συζήτησης, με στόχο τον καθορισμό Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης μεταξύ Άγκυρας και Τρίπολης.

«Μια τέτοια προσπάθεια είναι παντελώς αγεωγράφητη, διότι αγνοεί κάτι το οποίο ο καθένας νομίζω μπορεί να διαπιστώσει, ότι ανάμεσα στις δύο χώρες υπάρχει ο μεγάλος γεωγραφικός όγκος της Κρήτης» έσπευσε να σχολιάσει ο επικεφαλής της ελληνικής διπλωματίας.

Και πρόσθεσε: «Κατά συνέπεια, λοιπόν, νομίζω ότι μια τέτοια προσπάθεια είναι στα όρια της φαιδρότητας και θα ήθελα να σας πω ότι όσον αφορά τη Λιβύη, η χώρα είναι έτοιμη να αποστείλει Πρέσβη στη Λιβύη, όταν οι συνθήκες επιτρέψουν την παραμονή του εκεί».

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το πρακτορείο Reuters, Τουρκία και Λιβύη υπέγραψαν συμφωνία, η οποία αφορά τα θαλάσσια σύνορα των χωρών, καθώς και ζητήματα ασφάλειας και στρατιωτικής συνεργασίας.

https://www.zougla.gr/politiki/article/ ... fedrotites
Δεν ξέρω με ποιον τοπικό φυλαεχο υπέγραψε κάτι ο ερντογαν αλλά η Λιβύη σήμερα δεν είναι χώρα. Κάποια κινηση εντυπωσιακού έκανε πάλι ο ερντογαν και κάτι τρέχει στα γύφτικα

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 29 Νοέμ 2019, 13:48

η τουρκια κανει παντα κινησεις στοχευμενες και η ελλαδα,η μεταπολιτευτικη ταξη πρεπει να αλλαξει τακτικη
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 29 Νοέμ 2019, 13:51

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 10:34
όταν η Κύπρος μονομερώς ανακηρύσσει αοζ τα εθνικισταριά δεν ενοχλούνται.
στηρίζουμε ελληνισμο από το αρπακτικο τουρκια

που στηρίζεται από τα ελληνόφωνα αριστερας και κκε όπως κανουν βεβαια τα τελευταια 100 χρονια
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9165
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 29 Νοέμ 2019, 14:02

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 10:34
όταν η Κύπρος μονομερώς ανακηρύσσει αοζ τα εθνικισταριά δεν ενοχλούνται.
Τι εννοείς "μονομερώς";
Ποιον έπρεπε να ρωτήσει και δεν το έκανε; :smt017
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Νοέμ 2019, 15:10

Echelon έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 06:59
Εδώ να επαναλάβουμε πως το Διεθνές Δίκαιο και οι πίπες αυτές είναι για τους ανίσχυρους και τους αδύναμους.
Εσύ που δεν λες πίπες, δεν είσαι ανίσχυρος, ούτε αδύναμος ξεκίνα τον πόλεμο.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 29 Νοέμ 2019, 15:18

https://www.militaire.gr/symfonia-toyrk ... mp-ellada/

Ο Σωτήρης Ρούσσος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και υπεύθυνος του Κέντρου Μεσογειακών, Μεσανατολικών και Ισλαμικών Σπουδών [www.cemmis.edu.gr], γράφει στο ΕΝΑ για τις γεωπολιτικές προεκτάσεις της συνεργασίας Τουρκίας – Λιβύης στην Ανατολική Μεσόγειο και τη στάση της Ελλάδας →
Πολλαπλές προεκτάσεις για τη γεωπολιτική σκακιέρα στην Ανατολική Μεσόγειο αλλά και την Ελλάδα περιλαμβάνει το πλαίσιο συνεργασίας που υπέγραψαν Τουρκία και Λιβύη, επικυρώνοντας τη μεταξύ τους συνεργασία.

Πρόκειται για μνημόνιο αμοιβαίας κατανόησης, το οποίο από τη φύση του, περιγράφει τους τομείς και τις επιθυμίες συνεργασίας δύο κρατών και δεν αποτελεί διμερή συμφωνία με άμεσο δεσμευτικό χαρακτήρα. Μένει βέβαια να δούμε το κείμενο για να γνωρίζουμε τη δεσμευτικότητά του.

Προστίθεται σε μια αλυσίδα κινήσεων της Τουρκίας (επιστολή με οριοθετήσεις ΑΟΖ και υφαλοκρηπίδας προς τον ΟΗΕ) στην Ανατολική Μεσόγειο. Με «αέρα στα πανιά» από την συριακή της εκστρατεία, η Άγκυρα θα στραφεί πλέον με αποφασιστικότητα προς την Ανατολική Μεσόγειο. Βασικός σκοπός της Τουρκίας δεν είναι τόσο να περιορίσει την Ελλάδα και την Κύπρο (αυτό θα γίνει εκ του αποτελέσματος) αλλά να καταστήσει σαφές σε όλους (Αίγυπτο, Ισραήλ, ΗΠΑ, κ.λπ.) ότι στην Ανατ. Μεσόγειο «δουλειές» χωρίς αυτήν δεν γίνονται. Είτε με Ερντογάν είτε με κεμαλικούς, η πολιτική της Άγκυρας θα ήταν η ίδια.

Η λιβυκή κυβέρνηση είναι η αναγνωρισμένη από τον ΟΗΕ, αλλά δεν μπορεί να ελέγξει τα ανατολικά παράλια γιατί απλούστατα εκεί τον έλεγχο έχει ο υποστηριζόμενος από Αίγυπτο, Ρωσία και Εμιράτα στρατηγός Χαφτάρ. Για τον λόγο αυτό, όμως, είναι πιθανό να ζητήσει κι επισήμως την βοήθεια της Τουρκίας στην βάση αυτού του μνημονίου, δίνοντας στον τουρκικό στόλο δυνατότητα/νομιμοποίηση να πλέει στο Λιβυκό Πέλαγος, δηλαδή νότια της Κρήτης.

Η κίνηση αυτή δείχνει ότι η υπερβολική στήριξή μας στις τριγωνικές συνεργασίες με Ισραήλ και Αίγυπτο δεν προφυλάσσει την Ελλάδα από την τουρκική πολιτική. Χρειάζεται μεγαλύτερη ενασχόληση της ίδιας της Ελλάδας με τη Μέση Ανατολή και όχι «μέσω αντιπροσώπων» στο Τελ Αβίβ και το Κάιρο. Παρεμπιπτόντως, η Αίγυπτος δεν μπορεί να μας προσφέρει πολλά, αφού διατηρεί εχθρική στάση απέναντι στη διεθνώς αναγνωρισμένη κυβέρνηση της Λιβύης. Την ίδια ώρα, η Ουάσινγκτον, η οποία στηρίζει την αναγνωρισμένη λιβυκή κυβέρνηση, δεν αντιδρά στις προβλέψεις του τουρκο-λιβυκού μνημονίου για την οριοθέτηση των ζωνών εκμετάλλευσης.

Τέλος, σχετικά με τους ελληνικούς χειρισμούς, προκύπτουν εύλογα ερωτήματα: Γιατί η Ελλάδα δεν έχει Πρέσβη στην Λιβύη αλλά και στην Συρία; Και γιατί δεν κλήθηκε ο Πρέσβης/Επιτετραμμένος της Λιβύης στο Υπουργείο Εξωτερικών για εξηγήσεις; Συνήθως αν θες να πιέσεις, το κάνεις προς το αδύναμο μέρος μιας συμφωνίας και όχι προς το δυνατό. Η λιβυκή κυβέρνηση θα ανησυχήσει από μια εχθρική προς αυτή Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση ενώ η Τουρκία…
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23478
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 29 Νοέμ 2019, 17:33

σε λιγο που οι Τουρκοι θα κοβουνε βολτες διπλα στην Κρητη να σας δω ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Echelon
Δημοσιεύσεις: 3545
Εγγραφή: 15 Μάιος 2019, 11:42
Phorum.gr user: selinoid

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Echelon » 29 Νοέμ 2019, 17:40

Nandros έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 15:10
Echelon έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 06:59
Εδώ να επαναλάβουμε πως το Διεθνές Δίκαιο και οι πίπες αυτές είναι για τους ανίσχυρους και τους αδύναμους.
Εσύ που δεν λες πίπες, δεν είσαι ανίσχυρος, ούτε αδύναμος ξεκίνα τον πόλεμο.
.
Και τι είμαι εγώ για να ξεκινήσω πόλεμο ρε μπουμπη; Κράτος; :smt005::smt005:

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, λίγο δύσκολο κρίνοντας από τον βαθμό αντίληψης της πραγματικότητας, αλλά το Διεθνές Δίκαιο είναι κωλοχαρτο την σημερινή εποχή.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Νοέμ 2019, 17:44

Echelon έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 17:40
Nandros έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 15:10
Echelon έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 06:59
Εδώ να επαναλάβουμε πως το Διεθνές Δίκαιο και οι πίπες αυτές είναι για τους ανίσχυρους και τους αδύναμους.
Εσύ που δεν λες πίπες, δεν είσαι ανίσχυρος, ούτε αδύναμος ξεκίνα τον πόλεμο.
Και τι είμαι εγώ για να ξεκινήσω πόλεμο ρε μπουμπη; Κράτος; :smt005::smt005:

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, λίγο δύσκολο κρίνοντας από τον βαθμό αντίληψης της πραγματικότητας, αλλά το Διεθνές Δίκαιο είναι κωλοχαρτο την σημερινή εποχή.
Άλλος είναι ο μπούμπης. Έχουμε γεμίσει εδώ μέσα από ήρωες του πληκτρολογίου και πολεμόκαυλους!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 29 Νοέμ 2019, 17:47

nostromos έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 17:33
σε λιγο που οι Τουρκοι θα κοβουνε βολτες διπλα στην Κρητη να σας δω ...
τα γνωστα θα δεις και θα δουμε
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 29 Νοέμ 2019, 18:07

αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29227
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 29 Νοέμ 2019, 20:29

Echelon έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 07:44
Ευθεία βολή στα συμφέροντα της Ελλάδας από Τουρκία-Λιβύη. Θα μας σώσει η Αίγυπτος. Πάρτε ένα ρεπό μαλάκες γιατί έχετε κρασάρει από πολύ damage control.
Δεν είναι καμμιά Λυβίη. Κάτι ανύπαρκτοι είναι που αυτοτιτλοφορύνται κυβέρνηση ενώ δεν ελέγχουν ούτε μια πόλη.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48669
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 29 Νοέμ 2019, 20:32

όταν η Κύπρος μονομερώς ανακηρύσσει αοζ τα εθνικισταριά δεν ενοχλούνται.
H Κύπρος ανακήρυζε ΑΟΖ με βάση το Δίκαιο της Θάλασσας. Δεν έβγαλε αυθαίρετα "αυτά όλα είναι δικά μου". Αλλά που να καταλάβεις τη διαφορά (εθνο)μηδενάκι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kauldron την 29 Νοέμ 2019, 20:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29227
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Στον ύπνο πιάστηκε η ελληνική διπλωματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 29 Νοέμ 2019, 20:32

Δημοκράτης έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 10:40
Golden Age έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 03:54
Δημοκράτης έγραψε:
29 Νοέμ 2019, 02:22
Η Λιβύη αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ως κράτος και ο νεοναζί φαντάζεται ότι έχει και αόζ που εμπεριέχει την Κρήτη :smt005::smt005::smt005:
Η διεθνώς αναγνωρισμένη λυβική κυβέρνηση, μέχρι χθες έβγαζε φλύκταινες κατα της Τουρκίας και την κατηγορούσε για εμπλοκή στα εσωτερικά της Λυβίης και στήριξη της τρομοκρατίας.

Και ξαφνικά σήμερα τα βρίσκουν και υπογράφουν και συμφωνία κόντρα στα ελληνικά συμφέροντα. Ένα θέμα νομίζω υπάρχει.

Ειδικά σε μια εποχή που η Τουρκία μας δημιουργεί θέματα με την ΑΟΖ και το συμφέρον μας είναι να κυβερνούν τις χώρες της Ανατολικής Μεσογείου αντιτουρκικές δυνάμεις.

Και επιπροσθέτως, ο ίδιος ο Δένδιας εξέδωσε ανακοίνωση αντιδράσεως:
Αντίδραση της Αθήνας για τη συμφωνία Τουρκίας-Λιβύης: Πρόκειται για φαιδρότητες

28 Νοεμβρίου 2019
Ως τελείως αδόκιμη και εκτός κάθε λογικής χαρακτήρισε ο Νίκος Δένδιας τη συμφωνία Τουρκίας – Λιβύης για τα θαλάσσια σύνορα των δύο χωρών.

Στο πλαίσιο των επαφών με τον Ολλανδό ομόλογό του, ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών έσπευσε να καταγγείλει την απόπειρα ύπαρξης συζήτησης, με στόχο τον καθορισμό Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης μεταξύ Άγκυρας και Τρίπολης.

«Μια τέτοια προσπάθεια είναι παντελώς αγεωγράφητη, διότι αγνοεί κάτι το οποίο ο καθένας νομίζω μπορεί να διαπιστώσει, ότι ανάμεσα στις δύο χώρες υπάρχει ο μεγάλος γεωγραφικός όγκος της Κρήτης» έσπευσε να σχολιάσει ο επικεφαλής της ελληνικής διπλωματίας.

Και πρόσθεσε: «Κατά συνέπεια, λοιπόν, νομίζω ότι μια τέτοια προσπάθεια είναι στα όρια της φαιδρότητας και θα ήθελα να σας πω ότι όσον αφορά τη Λιβύη, η χώρα είναι έτοιμη να αποστείλει Πρέσβη στη Λιβύη, όταν οι συνθήκες επιτρέψουν την παραμονή του εκεί».

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το πρακτορείο Reuters, Τουρκία και Λιβύη υπέγραψαν συμφωνία, η οποία αφορά τα θαλάσσια σύνορα των χωρών, καθώς και ζητήματα ασφάλειας και στρατιωτικής συνεργασίας.

https://www.zougla.gr/politiki/article/ ... fedrotites
Δεν ξέρω με ποιον τοπικό φυλαεχο υπέγραψε κάτι ο ερντογαν αλλά η Λιβύη σήμερα δεν είναι χώρα. Κάποια κινηση εντυπωσιακού έκανε πάλι ο ερντογαν και κάτι τρέχει στα γύφτικα
Δεν είναι καν τοπικοί φύλαρχοι. Κάτι ανύπαρκτοι είναι, που όποιος δεν θέλει να αναγνωρίσει την "κυβέρνηση" της Μουσουλμανικής Αδελφότητας, αναγνωρίζει αυτούς.

Όταν η κυβέρνηση του Τομπρούκ επικρατήσει στη Λυβίη, αυτοί θα αποτελούν παρελθόν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών