Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Όχι, Δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα
13
19%
Όχι, Αναγνωρίζω το πρόβλημα αλλά δεν έχω λεφτά
3
4%
Όχι, Δεν θεωρώ ότι τα χρήματα θα πιάσουν τόπο. Θα σπαταληθούν
20
30%
Ναι.
13
19%
Ναι. Αλλά θεωρώ το ποσό υπερβολικό
2
3%
Ναι. Θεωρώ το ποσό μικρό
9
13%
Ναι. Αλλά δεν πρέπει να γίνει έτσι απότομα. Ας υπάρξει ένας νέος ετήσιος φόρος
2
3%
Άλλο
5
7%
 
Σύνολο ψήφων: 67

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 11 Δεκ 2019, 11:22

τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:17
Belisarius έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:03
τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 10:50
Δεν χρειάζεται, λεφτά υπάρχουν αλλά πάνε αλλού.
Σοφία Ζαχαράκη: Προϋπολογισμός 17,9 εκατ. ευρώ για την ένταξη προσφυγόπουλων στα σχολεία
Διαβάστε περισσότερα: Σοφία Ζαχαράκη: Προϋπολογισμός 17,9 εκατ. ευρώ για την ένταξη προσφυγόπουλων στα σχολεία - iPaidia.gr

https://www.ipaidia.gr/paideia/sofia-za ... BhWq9aR-Vc

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων
Η ένταξη των προσφυγόπουλων στο εκπαιδευτικό σύστημα αποτελεί προτεραιότητα. Ακόμα και αν το εξετάσουμε από την οπτική της ασφάλειας.
Δεν είμαι αντίθετος στην ένταξη των προσφυγοπουλων, αλλά σε θέματα προτεραιοτήτων. Αυτή τη στιγμή που συζητάνε Τουρκία έχει εισβάλει στην Κύπρο, αμφισβητεί επίσημα τα σύνορα μας και δηλώνει ότι θα εισβάλει νότιος της Κρήτης.
Νομίζω ότι προέχει η άμυνα από την ένταξη προσφυγοπουλων στο εκπαιδευτικό σύστημα ή το κοινωνικό μέρισμα πχ
Αυτό το ποσό, όπως έγραψε ο Dwarven, δεν λύνει κανένα πρόβλημα. Κάτι έκτακτα επιδόματα αν κοπούν και κατευθυνθούν για να μπαλώσουμε τρύπες θα είναι καλά. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο η έλλειψη χρονικού περιθωρίου και η βούληση για την προετοιμασία του στρατού.

Zork
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 12:43

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zork » 11 Δεκ 2019, 11:36

EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:10
Zork έγραψε:
11 Δεκ 2019, 10:14

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν επιτρέπεται;
Τι διαφορά έχει αυτό το 10% (κανονικός οθωμανικός κεφαλικός φόρος) από έναν φόρο υποτέλειας; Τό ότι τον πληρώνεις στο κράτος και όχι στον ξένο; Για τον μέσο πολίτη δεν έχει καμία διαφορά.
Εκτός αν ανήκεις στους γραφικούς που πιστεύουν ότι θα βγάλουμε τα πετρέλαια ενώ ανήκουν στην πράξη στο ΤΑΙΠΕΔ....
Η Τουρκία δεν ειναι ενας τυχαίος ξενος, είναι μια χωρα που έχουμε καθε λογο να μην εμπλέκεται στα εσωτερικά μας, τουλάχιστον αυτό δείχνει το παράδειγμα της Κύπρου
Αυτό είναι ανοησία. Το πρόβλημα στην Κύπρο προέκυψε από την εμπλοκή κυρίως των Άγγλων και δευτερευόντως των Αμερικάνων.
Οι τούρκοι ιδίως των παραλίων διαφέρουν ελάχιστα από τους ιθαγενείς του Ελλαδιστάν.
Και θα στο επαναλάβω, το πρόβλημα δεν είναι η Τουρκία. Τα κοιτάσματα είναι υποθηκευμένα έναντι του χρέους που δεν θα αποπληρώσουμε ποτέ για αυτό και αντιδρούν οι λοιποί ευρωπαίοι. Το 10% που ζητά ο αρχικός θεματοθέτης είναι καρμπόν ο φόρος που ζητούσε η οθωμανική αυτοκρατορία από τους κατεκτημένους λαούς. Τι άλλαξε δηλαδή; Πάλι υποτελείς θα είμαστε αλλα σε ραγιάδες. Πάλι σύνορα δεν θα έχουμε. Πάλι μειονότητα θα είμαστε χωρίς δικαιώματα.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 11 Δεκ 2019, 11:37

Belisarius έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:22
τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:17
Belisarius έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:03

Η ένταξη των προσφυγόπουλων στο εκπαιδευτικό σύστημα αποτελεί προτεραιότητα. Ακόμα και αν το εξετάσουμε από την οπτική της ασφάλειας.
Δεν είμαι αντίθετος στην ένταξη των προσφυγοπουλων, αλλά σε θέματα προτεραιοτήτων. Αυτή τη στιγμή που συζητάνε Τουρκία έχει εισβάλει στην Κύπρο, αμφισβητεί επίσημα τα σύνορα μας και δηλώνει ότι θα εισβάλει νότιος της Κρήτης.
Νομίζω ότι προέχει η άμυνα από την ένταξη προσφυγοπουλων στο εκπαιδευτικό σύστημα ή το κοινωνικό μέρισμα πχ
Αυτό το ποσό, όπως έγραψε ο Dwarven, δεν λύνει κανένα πρόβλημα. Κάτι έκτακτα επιδόματα αν κοπούν και κατευθυνθούν για να μπαλώσουμε τρύπες θα είναι καλά. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο η έλλειψη χρονικού περιθωρίου και η βούληση για την προετοιμασία του στρατού.
Παράδειγμα ήταν. Όπως έγραψα θα έπρεπε και το μέρισμα να πάει εκεί και ότι άλλο περισσεύει. Για συστήματα δεν προλαβαίνεις, αλλά υλικά όπως κράνη και εξαρτήσεις που είναι του 60 προλαβαίνεις να αλλάξεις.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Zork
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 12:43

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zork » 11 Δεκ 2019, 11:42

τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:37
Belisarius έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:22
τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:17


Δεν είμαι αντίθετος στην ένταξη των προσφυγοπουλων, αλλά σε θέματα προτεραιοτήτων. Αυτή τη στιγμή που συζητάνε Τουρκία έχει εισβάλει στην Κύπρο, αμφισβητεί επίσημα τα σύνορα μας και δηλώνει ότι θα εισβάλει νότιος της Κρήτης.
Νομίζω ότι προέχει η άμυνα από την ένταξη προσφυγοπουλων στο εκπαιδευτικό σύστημα ή το κοινωνικό μέρισμα πχ
Αυτό το ποσό, όπως έγραψε ο Dwarven, δεν λύνει κανένα πρόβλημα. Κάτι έκτακτα επιδόματα αν κοπούν και κατευθυνθούν για να μπαλώσουμε τρύπες θα είναι καλά. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο η έλλειψη χρονικού περιθωρίου και η βούληση για την προετοιμασία του στρατού.
Παράδειγμα ήταν. Όπως έγραψα θα έπρεπε και το μέρισμα να πάει εκεί και ότι άλλο περισσεύει. Για συστήματα δεν προλαβαίνεις, αλλά υλικά όπως κράνη και εξαρτήσεις που είναι του 60 προλαβαίνεις να αλλάξεις.
Γιατί το σακίδιο πλάτης που οι αμερικανοί είχαν στο Βιετνάμ και το κατάργησαν γιατί ήταν μη λειτουργικό που το πάς.
Αλλα βέβαια, αν πας στον πόλεμο πρέπει να έχεις ξυριστικά και πετσέτες!

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 11 Δεκ 2019, 11:44

Zork έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:36

Αυτό είναι ανοησία. Το πρόβλημα στην Κύπρο προέκυψε από την εμπλοκή κυρίως των Άγγλων και δευτερευόντως των Αμερικάνων.
Οι τούρκοι ιδίως των παραλίων διαφέρουν ελάχιστα από τους ιθαγενείς του Ελλαδιστάν.
Δεν ξέρω αν διαφερουν ελαχιστα, ξέρω οτι ζουν σε ενα κράτος που διαφερει παρα πολυ απο το σύγχρονο ελληνικό, που με ολα τα στραβά του, παραμενει ενα κρατος, μια δημοκρατία δυτικού ευρωπαϊκού τύπου, με στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Η Τουρκία ειναι ενα κρατος παριας, όπως η Ρωσία, σε εμπόλεμη κατάσταση με τους Κούρδους, με ανθρώπους και απλους φαντάρους που σκοτώνονται σε επιθέσεις απο τους Κούρδους, με πολιτικούς αντιπάλους που εξαφανίζονται, βασανίζονται, δολοφονούνται.
Ουτε για την Κύπρο ξέρω ποιος ευθύνεται, αλλα σίγουρα ξέρω οτι οι Αγγλοαμερικανοι δε σκοτωσαν ουτε βιασαν τους συμπατριώτες μου στην εισβολή, ουτε και εξαφανισαν την προστατευόμενη υποτίθεται απο τη συνθήκη της Λωζανης ελληνικη μειονότητα της πολης με αγρια πογκρομ, δολοφονίες, βιασμούς και εξευτελισμούς

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 11 Δεκ 2019, 11:46

Είναι απλά αλλά σπουδαία. Τα κράνη είναι του 60 και καλά τώρα είναι για τα σκουπίδια. Οι εξαρτήσεις άχρηστες πλέον, τρέχαμε και λύνονταν στα πρώτα μέτρα. Αυτά με λίγα χρήματα διορθώνονται
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Zork
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 12:43

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zork » 11 Δεκ 2019, 11:51

EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:44
Zork έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:36

Αυτό είναι ανοησία. Το πρόβλημα στην Κύπρο προέκυψε από την εμπλοκή κυρίως των Άγγλων και δευτερευόντως των Αμερικάνων.
Οι τούρκοι ιδίως των παραλίων διαφέρουν ελάχιστα από τους ιθαγενείς του Ελλαδιστάν.
Δεν ξέρω αν διαφερουν ελαχιστα, ξέρω οτι ζουν σε ενα κράτος που διαφερει παρα πολυ απο το σύγχρονο ελληνικό, που με ολα τα στραβά του, παραμενει ενα κρατος, μια δημοκρατία δυτικού ευρωπαϊκού τύπου, με στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Η Τουρκία ειναι ενα κρατος παριας, όπως η Ρωσία, σε εμπόλεμη κατάσταση με τους Κούρδους, με ανθρώπους και απλους φαντάρους που σκοτώνονται σε επιθέσεις απο τους Κούρδους, με πολιτικούς αντιπάλους που εξαφανίζονται, βασανίζονται, δολοφονούνται.
Ουτε για την Κύπρο ξέρω ποιος ευθύνεται, αλλα σίγουρα ξέρω οτι οι Αγγλοαμερικανοι δε σκοτωσαν ουτε βιασαν τους συμπατριώτες μου στην εισβολή, ουτε και εξαφανισαν την προστατευόμενη υποτίθεται απο τη συνθήκη της Λωζανης ελληνικη μειονότητα της πολης με αγρια πογκρομ, δολοφονίες, βιασμούς και εξευτελισμούς
Δεν ξέρω που νομίζεις ότι ζείς αλλα
1) Τους ρωμιούς της Κωνσταντινούπολης όταν ήρθαν στην Ελλάδα μετά τις φασαρίες τους έλεγαν τουρκόσπορους και
το 1922 με τους πρόσφυγες το ίδιο. Διερωτήθηκες ποτέ γιατί όλα τα παράλια σε πολλές περιοχές, ανήκουν σε πρόσφυγες της μικρασιατικής καταστροφής; Γιατί τους "ξεγέλασαν" οι ντόπιοι δίνοντάς τους τα μη γόνιμα χωράφια.....
2) Με το πραξικόπημα του 1974 στην Κύπρο γίναν απίστευτα πράγματα εκατέρωθεν, Αυτό δεν δικαιολογεί την κατοχή αλλα να ξέρεις ότι και οι ελληνοκύπριοι δεν ήταν αρνάκια άσχετα αν τα περιστατικά ήταν μεμονομένα.
Εξτρεμιστές υπάρχουν παντού και πάντα. Και όχι η Ελλάδα δεν είναι δυτικό κράτος. Τέτοιες ανοησίες ούτε ο Χάντινγκτον δεν υποστηρίζει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 11 Δεκ 2019, 11:55

Οι στρατοκαβλοι γενικά κυνηγούν το χρήμα
Όσοι δηλώνουν στρατό είναι οι εξ ορισμού βολεψάκηδες του σταθερού μισθού και της φραπεδιάς
Μίνιμουμ προσπάθεια για μάξιμουμ κέρδος κατάντια του κρατικού καπιταλισμού
Απλά δεν εκπλήσσομαι
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 11 Δεκ 2019, 11:56

τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:46
Είναι απλά αλλά σπουδαία. Τα κράνη είναι του 60 και καλά τώρα είναι για τα σκουπίδια. Οι εξαρτήσεις άχρηστες πλέον, τρέχαμε και λύνονταν στα πρώτα μέτρα. Αυτά με λίγα χρήματα διορθώνονται
:+1:

Ωστόσο αυτό που χρειάζεται αυτή τη στιγμή είναι πλοία, αντιαεροπορικά και αερομεταφερόμενες ειδικές δυνάμεις.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 11 Δεκ 2019, 11:57

Zork έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:51


Δεν ξέρω που νομίζεις ότι ζείς αλλα
1) Τους ρωμιούς της Κωνσταντινούπολης όταν ήρθαν στην Ελλάδα μετά τις φασαρίες τους έλεγαν τουρκόσπορους και
το 1922 με τους πρόσφυγες το ίδιο. Διερωτήθηκες ποτέ γιατί όλα τα παράλια σε πολλές περιοχές, ανήκουν σε πρόσφυγες της μικρασιατικής καταστροφής; Γιατί τους "ξεγέλασαν" οι ντόπιοι δίνοντάς τους τα μη γόνιμα χωράφια.....
2) Με το πραξικόπημα του 1974 στην Κύπρο γίναν απίστευτα πράγματα εκατέρωθεν, Αυτό δεν δικαιολογεί την κατοχή αλλα να ξέρεις ότι και οι ελληνοκύπριοι δεν ήταν αρνάκια άσχετα αν τα περιστατικά ήταν μεμονομένα.
Εξτρεμιστές υπάρχουν παντού και πάντα. Και όχι η Ελλάδα δεν είναι δυτικό κράτος. Τέτοιες ανοησίες ούτε ο Χάντινγκτον δεν υποστηρίζει.
whataboutism φιλαρακι

Κοιταξε να δεις, θέλεις να πιστεύεις οτι η Ελλάδα με την Τουρκία είναι το ιδιο; Δικαίωμα σου. Αλλα ολα τα στοιχεία δείχνουν οτι αυτο δεν ισχυει. Ολοι οι δεικτες ευημεριας, δημοκρατιας, freedom of press, GDP per capita, ολα δείχνουν οτι η Ελλάδα ειναι μια πολυ καλυτερη χωρα να ζεις απο την Τουρκια.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 11 Δεκ 2019, 12:01

τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:46
Είναι απλά αλλά σπουδαία. Τα κράνη είναι του 60 και καλά τώρα είναι για τα σκουπίδια. Οι εξαρτήσεις άχρηστες πλέον, τρέχαμε και λύνονταν στα πρώτα μέτρα. Αυτά με λίγα χρήματα διορθώνονται
Εγώ θυμάμαι τα άρβυλα που διαλύονταν κυριολεκτικά μετά από μια πορεία 30 χλμ. Έφευγαν οι σόλες. Και δεν επιτρεπόταν να αγοράσεις δικά σου άρβυλα. Παράνοια. Θα μας στείλουν να πολεμήσουμε χωρίς σόλες.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 11 Δεκ 2019, 12:06

Δέχομαι 15% και να καταργηθεί ο ενφια και τα επιδόματα σε γύφτους και πάκις.

Οι βουλευτές θα δίνουν 25%

Οι μκοίτες να υπηρετούν στις τουαλέττες
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 11 Δεκ 2019, 12:09

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
11 Δεκ 2019, 12:01
τεν τεν έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:46
Είναι απλά αλλά σπουδαία. Τα κράνη είναι του 60 και καλά τώρα είναι για τα σκουπίδια. Οι εξαρτήσεις άχρηστες πλέον, τρέχαμε και λύνονταν στα πρώτα μέτρα. Αυτά με λίγα χρήματα διορθώνονται
Εγώ θυμάμαι τα άρβυλα που διαλύονταν κυριολεκτικά μετά από μια πορεία 30 χλμ. Έφευγαν οι σόλες. Και δεν επιτρεπόταν να αγοράσεις δικά σου άρβυλα. Παράνοια. Θα μας στείλουν να πολεμήσουμε χωρίς σόλες.
Αυτό είναι θέμα βλακείας που δέρνει τον διοικητή. Εμείς είχαμε τα δικά μας άρβυλα και ενθαρρύνονταν η βελτίωση και η προσωπική προσαρμογή του εξοπλισμού. Για την ακρίβεια κάποια βασικά πράγματα μας ανάγκαζαν να τα αγοράσουμε. Άμα όμως ο από πάνω είναι ηλίθιος, προτιμά τετραγωνισμένες με χαρτόνι αλλά άδειες θήκες παρά λειτουργικότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Belisarius την 11 Δεκ 2019, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 11 Δεκ 2019, 12:09

Μπίστης έγραψε:
11 Δεκ 2019, 12:06
Δέχομαι 15% και να καταργηθεί ο ενφια και τα επιδόματα σε γύφτους και πάκις.

Οι βουλευτές θα δίνουν 25%

Οι μκοίτες να υπηρετούν στις τουαλέττες
Τα επιδόματα σε γύφτους στηρίζουν τη συνοχή της κοινωνίας

Φαντάσου λίγο να μην έπαιρναν επιδόματα θα ήμασταν ζούγκλα. Θα είχαμε τεράστια λούμπεν εγκληματικότητα.
Τώρα έχουμε ρομά εργατική τάξη.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Zork
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 06 Δεκ 2019, 12:43

Re: Δεχόσαστε επιβολή έκτακτου φόρου 10% για ενίσχυσης της άμυνας της χώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zork » 11 Δεκ 2019, 12:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:57
Zork έγραψε:
11 Δεκ 2019, 11:51


Δεν ξέρω που νομίζεις ότι ζείς αλλα
1) Τους ρωμιούς της Κωνσταντινούπολης όταν ήρθαν στην Ελλάδα μετά τις φασαρίες τους έλεγαν τουρκόσπορους και
το 1922 με τους πρόσφυγες το ίδιο. Διερωτήθηκες ποτέ γιατί όλα τα παράλια σε πολλές περιοχές, ανήκουν σε πρόσφυγες της μικρασιατικής καταστροφής; Γιατί τους "ξεγέλασαν" οι ντόπιοι δίνοντάς τους τα μη γόνιμα χωράφια.....
2) Με το πραξικόπημα του 1974 στην Κύπρο γίναν απίστευτα πράγματα εκατέρωθεν, Αυτό δεν δικαιολογεί την κατοχή αλλα να ξέρεις ότι και οι ελληνοκύπριοι δεν ήταν αρνάκια άσχετα αν τα περιστατικά ήταν μεμονομένα.
Εξτρεμιστές υπάρχουν παντού και πάντα. Και όχι η Ελλάδα δεν είναι δυτικό κράτος. Τέτοιες ανοησίες ούτε ο Χάντινγκτον δεν υποστηρίζει.
whataboutism φιλαρακι

Κοιταξε να δεις, θέλεις να πιστεύεις οτι η Ελλάδα με την Τουρκία είναι το ιδιο; Δικαίωμα σου. Αλλα ολα τα στοιχεία δείχνουν οτι αυτο δεν ισχυει. Ολοι οι δεικτες ευημεριας, δημοκρατιας, freedom of press, GDP per capita, ολα δείχνουν οτι η Ελλάδα ειναι μια πολυ καλυτερη χωρα να ζεις απο την Τουρκια.
Εγώ δεν μετακινώ τα γκολποστ. Μίλησες για δυτικού τύπου δημοκρατία. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο Ελλαδιστάν. Το δημοψήφισμα του 2015 είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα γιατί δεν ζεις σε τέτοιου τύπου κράτος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών