Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Rudiche
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 11 Ιουν 2018, 16:51

Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rudiche » 17 Ιαν 2020, 08:42

Οι λίγο πιο παλιοί θυμόμαστε το ζήλος των Αλβανών εργατών από τη δεκαετία του ‘90 και μετά, αλλά και την άγρια εγκληματικότητα που επέφεραν οι Αλβανοί και προβληματιζόμαστε για το τί στάση πρέπει να κρατήσουμε προς αυτό το έθνος.
Εγώ πιστεύω πώς πρέπει να είμαστε σύμμαχοι καθώς το κράτος αυτό είναι ανερχόμενη δύναμη στα Βαλκάνια, λόγω του πάθους και της δίψας των Αλβανών για προκοπή μετά τη διεθνή απομόνωση που είχαν επί Χότζα. Προφανώς, απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμαχία αυτή είναι ο πλήρης σεβασμός των δικαιωμάτων της ελληνικής μειονότητας της Βόρειας Ηπείρου.
Οφείλουμε να συμφωνήσουμε με την Αλβανία στη χάραξη των ΑΟΖ, οπότε αν τακτοποιηθούν και τα θέματα της μειονότητας, δεν θα έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Αν κάποιοι εθνικιστές Αλβανοί ονειρεύονται τη Μεγάλη Αλβανία ή κάποιοι εγείρουν θέμα της ανύπαρκτης γενοκτονίας των Τσάμηδων (συμμάχων των Ναζί), καλά θα κάνει η αλβανική ηγεσία να τους βάλει στη θέση τους, διότι η Ελλάδα έχει κάποια διεθνή υπόσταση και δεν θα ήθελαν να τα βάλουν με τον άριστα οργανωμένο και εξοπλισμένο ελληνικό στρατό.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 17 Ιαν 2020, 12:57

οι αλβανοι ως τουρκαλβανοι εχουν διαλεξει συμμαχο την τουρκια

με την ελλαδα εχει τεταμένες σχεσεις και για την ελληνικη μειονοτητα και επειδή κυβερνηση και αντιπολιτευση αλβανικη

θεωρουν κερκυρα ηπειρο και δ μακεδονια εδάφη της μεγαλης αλβανιας
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Ιαν 2020, 12:59

Rudiche έγραψε:
17 Ιαν 2020, 08:42
Οι λίγο πιο παλιοί θυμόμαστε το ζήλος των Αλβανών εργατών από τη δεκαετία του ‘90 και μετά, αλλά και την άγρια εγκληματικότητα που επέφεραν οι Αλβανοί και προβληματιζόμαστε για το τί στάση πρέπει να κρατήσουμε προς αυτό το έθνος.
Εγώ πιστεύω πώς πρέπει να είμαστε σύμμαχοι καθώς το κράτος αυτό είναι ανερχόμενη δύναμη στα Βαλκάνια, λόγω του πάθους και της δίψας των Αλβανών για προκοπή μετά τη διεθνή απομόνωση που είχαν επί Χότζα. Προφανώς, απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμαχία αυτή είναι ο πλήρης σεβασμός των δικαιωμάτων της ελληνικής μειονότητας της Βόρειας Ηπείρου.
Οφείλουμε να συμφωνήσουμε με την Αλβανία στη χάραξη των ΑΟΖ, οπότε αν τακτοποιηθούν και τα θέματα της μειονότητας, δεν θα έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Αν κάποιοι εθνικιστές Αλβανοί ονειρεύονται τη Μεγάλη Αλβανία ή κάποιοι εγείρουν θέμα της ανύπαρκτης γενοκτονίας των Τσάμηδων (συμμάχων των Ναζί), καλά θα κάνει η αλβανική ηγεσία να τους βάλει στη θέση τους, διότι η Ελλάδα έχει κάποια διεθνή υπόσταση και δεν θα ήθελαν να τα βάλουν με τον άριστα οργανωμένο και εξοπλισμένο ελληνικό στρατό.
2/10
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιαν 2020, 19:05

Οι Αλβανία μας κρατάει εδάφη οι δε Αλβανοί που ζουν στην Ελλάδα το παίζουν απολιτίκ.
Δεν γίνεται.
Είναι οι πιό ανθελ ανάμεσα στους Βαλκάνιους.
Οι Βούλγαροι ίσως και να μην είναι πιά ανθελ, αν και δεν ξέρω. Οι σκοπιανοί ίσως ήταν κάπως πιό ανθελ αλλά στην μετά Ζάεφ εποχή δεν ξέρω τι λένε ακριβώς.
Από τους λοιπούς Βαλκάνιους Σέρβοι, Ρουμάνοι και Ούγγροι δεν είναι ανθελ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 17 Ιαν 2020, 19:40

εμεις θελουμε να ειναι συμμαχος μας η αλβανια, αυτη δεν θελει γιατι εχει αποφασισει οι τουρκοι να ειναι οι γαμιαδες της.
παντως οι αλβανοι μια χαρα ανθρωποι ειναι, εχω αρκετους φιλους και γνωστους.
ενας αλβανος φιλος μου μου ειπε και το ωραιο η ελλαδα ως την λαμια και απο πανω η αλβανια.
ενταξει, συμβαινουν αυτα

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 17 Ιαν 2020, 19:46

οι αλβανοι δεν ειχαν τη παραδοση του κκε και της αριστερας

και επι χοτζα τα ιδια στηριζαν που στηριζουν οι σημερινοι αλβανοι,για αυτό στηριζουν οσα κυβερνηση και αντιπολιτευση

ενώ στην ελλαδα η παραδοση του κκε και της αριστερας γεννησε το προβλημα ελληνες να στηριζουν κάθε ξενο εθνικισμο,αλβανικο σκοπιανο τουρκικο
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42855
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιαν 2020, 20:20

Φυσικά και προτιμούμε να έχουμε καλές σχέσεις.
Αλλά ανερχόμενη δύναμη από που και ως που; Μια ερημωμενη χώρα όπως και όλα τα Βαλκάνια πλην Ελλάδας (για την ώρα).
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22722
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 17 Ιαν 2020, 20:30

Μπα. Ούτε καλά ναρκωτικά δεν έχουν. Μου τα λεγε και ένας 65αρης φίλος οκανιτης καθαρός πλεον, τι ωραίες κοκες και πρεζες έπαιρναν τότε μέχρι το 88 και έβγαζε χρημα σπρώχνοντας σε Διονυσίου και αλλους, και μετά οι Αλβανοί τα κατέστρεψαν όλα. Τα μεταναστακια δεύτερης γενιάς μια χαρά έχουν καγκουρόενσωματωθεί, αν και μια παρέα που είχα πετύχει, όλο ο ένας τον αλλον έβριζε Αλβανό.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιαν 2020, 20:31

Τους αγέρωχους σκιπταριους τους ρωτήσατε αν σας θέλουν;

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 17 Ιαν 2020, 20:34

τους ...αγέρωχους κατά αριστερα
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Rudiche
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 11 Ιουν 2018, 16:51

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rudiche » 18 Ιαν 2020, 09:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιαν 2020, 20:20
Φυσικά και προτιμούμε να έχουμε καλές σχέσεις.
Αλλά ανερχόμενη δύναμη από που και ως που; Μια ερημωμενη χώρα όπως και όλα τα Βαλκάνια πλην Ελλάδας (για την ώρα).
Μπορεί να είναι ερημωμένη, ωστόσο από τα λίγα που ξέρω υπάρχει οικοδομικός οργασμός και εικάζω ότι θα πέφτουν λεφτά και από το εξωτερικό, όπως από την Ελλάδα από μετανάστες Αλβανούς, για να προοδεύσει η χώρα τους.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Γιατί πρέπει να έχουμε σύμμαχο την Αλβανία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 18 Ιαν 2020, 09:37

το κυριως χρημα προερχεται από το ναρκωεμποριο
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών