ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Ιαν 2020, 06:18

jimdenin έγραψε:
25 Ιαν 2020, 07:12
Ένα από τα πολλά "φρούτα" του περίφημου εκσυγχρονισμού.

https://www.defence-point.gr/news/o-aga ... thos-chora
Η αστική τάξη και τα κόμματα της (νδ, σύριζα κτλπ) δεν μπορούν να διαχειριστούν τα συμφέροντα του λαού, είτε θα πουλήσουν την εθνική κυριαρχία για να μην πάνε σε πόλεμο είτε θα πάνε σε πόλεμο για να λυμαίνονται τον τόπο. Όπως και να χει, εμείς ο λαός είτε σκοτωθούμε είτε όχι δε θα προασπιστούν τα δικάμ ας συμφέροντα.
Καλά οι προφάσεις, σε περίπτωση πολέμου, για να υπερασπιστούμε την πατρίδα μας θα παίζουν πολύ. Αλλά ποια πατρίδα να υπερασπιστώ όταν τα λιμάνια, τα αεροδρόμια ανήκουν σε μονοπωλιακούς ομίλους; Δεν είναι ίδια η πατρίδα μου με του εφοπλιστή. Η δικιά μου πατρίδα είναι τα συμφεροντα μου(κοινωνικά) και η δικιά του πατρίδα είναι τα συμφέροντα του.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 26 Ιαν 2020, 09:53

Fluffy έγραψε:
26 Ιαν 2020, 06:18
Η αστική τάξη και τα κόμματα της (...)

Η δικιά μου πατρίδα είναι τα συμφεροντα μου(κοινωνικά) και η δικιά του πατρίδα είναι τα συμφέροντα του.
Αστός είσαι εσύ, για ποιον λαό μας τσαμπουνάς;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Ιαν 2020, 12:08

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 09:53
Fluffy έγραψε:
26 Ιαν 2020, 06:18
Η αστική τάξη και τα κόμματα της (...)

Η δικιά μου πατρίδα είναι τα συμφεροντα μου(κοινωνικά) και η δικιά του πατρίδα είναι τα συμφέροντα του.
Αστός είσαι εσύ, για ποιον λαό μας τσαμπουνάς;
Ναι, ο λάτσης και μετά εγώ.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 26 Ιαν 2020, 12:10

Fluffy έγραψε:
26 Ιαν 2020, 12:08
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
26 Ιαν 2020, 09:53
Fluffy έγραψε:
26 Ιαν 2020, 06:18
Η αστική τάξη και τα κόμματα της (...)

Η δικιά μου πατρίδα είναι τα συμφεροντα μου(κοινωνικά) και η δικιά του πατρίδα είναι τα συμφέροντα του.
Αστός είσαι εσύ, για ποιον λαό μας τσαμπουνάς;
Ναι, ο λάτσης και μετά εγώ.
Ο Λάτσης. Ο χαρακτηριστικός μέσος αστός.
Πες μας κι άλλα για τις τάξεις.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Χαϊνης
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 15:20
Phorum.gr user: Chainis

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαϊνης » 28 Ιαν 2020, 09:48

Fluffy έγραψε:
26 Ιαν 2020, 06:18
jimdenin έγραψε:
25 Ιαν 2020, 07:12
Ένα από τα πολλά "φρούτα" του περίφημου εκσυγχρονισμού.

https://www.defence-point.gr/news/o-aga ... thos-chora
Η αστική τάξη και τα κόμματα της (νδ, σύριζα κτλπ) δεν μπορούν να διαχειριστούν τα συμφέροντα του λαού, είτε θα πουλήσουν την εθνική κυριαρχία για να μην πάνε σε πόλεμο είτε θα πάνε σε πόλεμο για να λυμαίνονται τον τόπο. Όπως και να χει, εμείς ο λαός είτε σκοτωθούμε είτε όχι δε θα προασπιστούν τα δικάμ ας συμφέροντα.
Καλά οι προφάσεις, σε περίπτωση πολέμου, για να υπερασπιστούμε την πατρίδα μας θα παίζουν πολύ. Αλλά ποια πατρίδα να υπερασπιστώ όταν τα λιμάνια, τα αεροδρόμια ανήκουν σε μονοπωλιακούς ομίλους; Δεν είναι ίδια η πατρίδα μου με του εφοπλιστή. Η δικιά μου πατρίδα είναι τα συμφεροντα μου(κοινωνικά) και η δικιά του πατρίδα είναι τα συμφέροντα του.
Κομουνιστικό διαμάντι!!!!

Η αστική τάξη που φτιάχνει εργοστάσια, επιχειρήσεις, διαθέτει κεφάλαια για να γίνουν όλα αυτά, που με όλα αυτά δίνει δουλειά σε όλους μαζί με κάθε αριστερό σκουπίδι που προσπαθεί να την καταστρέψει και που συντηρεί το κράτος και τον δημόσιο τομέα λυμαίνεται τον τόπο, ενώ οι τραμπούκοι απάτριδες της κομουνιστικής και αναρχικής αριστεράς που προσπαθούν να κλείνουν επιχειρήσεις να καταστρεψουν το κράτος, που καίνε τις περιουσίες του κοσμου και ανθρώπους άμα λάχει είναι τα υγειή στοιχεία της χώρας.

Με το εφεύρημα "ποια πατρίδα να υπερασπιστώ" συνεχίζουν την πάγια τακτική τους που λέει ότι όταν οι άλλοι θα πολεμάνε εμείς θα φερθούμε πάλι σαν προδότες και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την εξουσία πολεμόντας τους Ελληνες αντί για τους Τούρκους κι ας φτάσουν οι Τούρκοι στο Ταίναρο.

Λυπούμαστε βαθύτατα σύντροφοι που τα λιμάνια και τα αεροδρόμια αλλά και τις επιχειρήσεις και τα εργοστάσια δεν τα χαρίζουν το κράτος και οι ιδιώτες στο ΚΚΕ και δεν είναι δικά σας να τα κάνατε ρημαδιο σε μισό χρόνο να μην έχει ψωμί να φάει κανένας και να ζήσετε επιτέλους το όνειρο σας, η ζωή σας φέρεται πολύ σκληρά!

ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΕΣ = ΠΡΟΔΟΤΕΣ


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 29 Ιαν 2020, 02:13

paul25 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 16:52
Ρε παιδια τα πραγματα ειναι απλα με τους συμμαχους μας. Οι χρηματαγορες τους εχουν ηδη αγορασει τα αποθεματα πετρελαιου της χωρας μας, επομενως θελουμε δε θελουμε θα ερθουν να μας τα εξορυξουν, δεν τους ενδιαφερει τι καθεστως θα υπαρχει στη περιοχη, αυτο που τους νοιαζει ειναι να εξορυξουν τις ποσοτητες που εχουν αγοραστει για να ικανοποιησουν τις αγορες τους απροσκοπτα και ανεμποδιστα με οποιο καθεστως τους το προσφερει (συνεκμεταλευση κλπ) και αν δεν τα βρισκουμε δεν ειναι και απιθανο μεχρι και το ενδεχομενο πολεμου, ο,τι βολεψει. Αυτη ειναι η πικρη αληθεια δεν υπαρχει κατι αλλο, τα κοιτασματα θα εξορυχθουν ακομα και με το ζορι, ετσι εχει το πραγμα.
πες τα ρε φίλε, δεν είναι ότι ο Τούρκος θέλει να μας κάνει πόλεμο οι συμμαχοί μας θέλουν να τον βάλει να μας κάνει πόλεμο για να μας πάρουν τα πετρέλαια οι Αμερικάνοι






ρε σεις, πραγματικά τις πιστεύετε αυτές τις μπούρδες ή λέτε ψέματα και στους εαυτούς σας;

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 30 Ιαν 2020, 07:10

Θέλετε προστασία;;
Ο Αμερικανικός στρατός, στην υπηρεσία σας! Εναντι τιμήματος, όμως! Δεν θα σας προστατεύουμε τσάμπα!
Τώρα, αν τα συμφέροντα σας συμπίπτουν μ΄αυτά των ΗΠΑ, δεν παίζει ρόλο!
"Έχουμε μια πολύ καλή σχέση με τη Σαουδική Αραβία".είπε σε πρόσφατη συνέντευξη του , στο Φοξ Νιουζ, ο Τραμπ και συνέχισε: "
"Είπα, ακούστε, είστε μια πολύ πλούσια χώρα. Θέλετε περισσότερα στρατεύματα; Θα τους στείλω, αλλά πρέπει να μας πληρώσετε. Μας πληρώνουν. Έχουν ήδη καταθέσει 1 δισεκατομμύριο δολάρια στην τράπεζα. "!!!!!
Κάπως έτσι, όποιος έχει λεφτά, θα προστατεύεται, από τους Αμερικανούς! Εκτός από το Ισραήλ, που δεν καταβάλει μία και παίρνει και ετήσια επιχορήγηση 3,8 δισεκατομμύρια δολάρια κάθε χρόνο.
"Επεκτείνεται" και σε μη μέλη του ΝΑΤΟ το νταβατζιλίκι!
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 30 Ιαν 2020, 20:05

Η συζήτηση στην βουλη σήμερα είναι "ποιος είναι πιο αμερικανος?" με εξαίρεση εννοείται το ΚΚΕ.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !


Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 31 Ιαν 2020, 18:55

"Μέχρι και τα δέντρα έχουν καταλάβει τι κάνουν οι ΗΠΑ. Εκφρασμένη στρατηγική των ΗΠΑ είναι να κρατηθεί πάσει θυσία η Τουρκία στο ΝΑΤΟ, να διατηρηθεί η ΝΑΤΟική συνοχή στην Ανατολική Μεσόγειο, κόβοντας τις όποιες παρτίδες Τουρκίας - Ρωσίας έχουν αναπτυχθεί τελευταία. Αν δεν συμβεί αυτό, ο κίνδυνος είναι η Ελλάδα να μετατραπεί σε στρατιωτική αιχμή του δόρατος ενάντια στην Τουρκία. Αν συμβεί αυτό που επιδιώκουν, σημαίνει πως η Τουρκία θα πάρει τέτοια ανταλλάγματα που θα αφορούν σίγουρα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας. Σε αυτήν τη στρατηγική συμπαρατάσσεται και η σημερινή κυβέρνηση, όπως και η προηγούμενη".

Δημήτρης Κουτσούμπας.
Μια πάρα πολύ επικίνδυνη κατάσταση που γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνη με την ακολουθούμενη πολιτική από πλευράς ελληνικών καπιταληστικων κυβερνήσεων.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 08 Μαρ 2020, 06:12

Χαϊνης έγραψε:
28 Ιαν 2020, 09:48
Fluffy έγραψε:
26 Ιαν 2020, 06:18
jimdenin έγραψε:
25 Ιαν 2020, 07:12
Ένα από τα πολλά "φρούτα" του περίφημου εκσυγχρονισμού.

https://www.defence-point.gr/news/o-aga ... thos-chora
Η αστική τάξη και τα κόμματα της (νδ, σύριζα κτλπ) δεν μπορούν να διαχειριστούν τα συμφέροντα του λαού, είτε θα πουλήσουν την εθνική κυριαρχία για να μην πάνε σε πόλεμο είτε θα πάνε σε πόλεμο για να λυμαίνονται τον τόπο. Όπως και να χει, εμείς ο λαός είτε σκοτωθούμε είτε όχι δε θα προασπιστούν τα δικάμ ας συμφέροντα.
Καλά οι προφάσεις, σε περίπτωση πολέμου, για να υπερασπιστούμε την πατρίδα μας θα παίζουν πολύ. Αλλά ποια πατρίδα να υπερασπιστώ όταν τα λιμάνια, τα αεροδρόμια ανήκουν σε μονοπωλιακούς ομίλους; Δεν είναι ίδια η πατρίδα μου με του εφοπλιστή. Η δικιά μου πατρίδα είναι τα συμφεροντα μου(κοινωνικά) και η δικιά του πατρίδα είναι τα συμφέροντα του.
Κομουνιστικό διαμάντι!!!!

Η αστική τάξη που φτιάχνει εργοστάσια, επιχειρήσεις, διαθέτει κεφάλαια για να γίνουν όλα αυτά, που με όλα αυτά δίνει δουλειά σε όλους μαζί με κάθε αριστερό σκουπίδι που προσπαθεί να την καταστρέψει και που συντηρεί το κράτος και τον δημόσιο τομέα λυμαίνεται τον τόπο, ενώ οι τραμπούκοι απάτριδες της κομουνιστικής και αναρχικής αριστεράς που προσπαθούν να κλείνουν επιχειρήσεις να καταστρεψουν το κράτος, που καίνε τις περιουσίες του κοσμου και ανθρώπους άμα λάχει είναι τα υγειή στοιχεία της χώρας.

Με το εφεύρημα "ποια πατρίδα να υπερασπιστώ" συνεχίζουν την πάγια τακτική τους που λέει ότι όταν οι άλλοι θα πολεμάνε εμείς θα φερθούμε πάλι σαν προδότες και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την εξουσία πολεμόντας τους Ελληνες αντί για τους Τούρκους κι ας φτάσουν οι Τούρκοι στο Ταίναρο.

Λυπούμαστε βαθύτατα σύντροφοι που τα λιμάνια και τα αεροδρόμια αλλά και τις επιχειρήσεις και τα εργοστάσια δεν τα χαρίζουν το κράτος και οι ιδιώτες στο ΚΚΕ και δεν είναι δικά σας να τα κάνατε ρημαδιο σε μισό χρόνο να μην έχει ψωμί να φάει κανένας και να ζήσετε επιτέλους το όνειρο σας, η ζωή σας φέρεται πολύ σκληρά!

ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΕΣ = ΠΡΟΔΟΤΕΣ
θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την εξουσία πολεμόντας την ελληνική και τουρκικη αστικη τάξη

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 08 Μαρ 2020, 06:16



Σαν θα με καλέσει η πατρίδα, να πάω τον οχτρό να πολεμήσω
Θα τους πω, δεν έχω γω πατρίδα, ούτε θυσιάζομαι ποτές
Για των μπουρζουάδων τα μεράκια, για των μπουρζουάδων τα σαγόνια.

Θα τους πω, δεν βαστώ, δεν περνάει το παραμύθι
Δεν με μπλέκουν εμένα μ αδερφούς μου να σφαχτώ
Οι οχτροί μου είστε σεις που μας θέτε ν αρπαχτούμε
Τα αισχρά συμφέροντά σας ματωβάφουνε τη γη
Η κεφαλαιοκρατία πάει πια έχει σαπίσει
Κι οι φαντάροι που ξυπνήσαν άλλο πια δεν πολεμούν.

Τα ντουφέκια μας τα θέμε, τα θέμε, για τα στήθεια τα, τα στήθεια τα δικά σας.
Κι οι λαοί αδέ..., λαοί αδελφωμένοι, θα σας στήσουνε, σας στήνουνε στον τοίχο.
Σαν κινήσετε, κινήσετε πολέμους
Τότε η μάχη θε να γίνει ταξική
Τότε η μάχη στα κεφάλια σας θα πέσει
Τότε η μάχη θα γυρίσει ταξική
Τούρκοι, Έλληνες, Άραβες και νέγροι
Όλοι επανά..., όλοι επανά..., όλοι επανά-επαναστατήσαν
Και η νίκη μας ζυγώνει κάθε μέρα που περνά.

Σαν θα με καλέσει η πατρίδα, να πάω τον οχτρό να πολεμήσω
Θα τους πω, δεν έχω γω πατρίδα, μόν τα χέρια μου έχω για δουλειά.

Και αυτά τα δυο μας χέρια σαν σηκώσουμε σφιγμένα
Θα γιομίσουνε οι δρόμοι απ ανθρώπινες ζωές.
Που οι βοές τους θα συντρίβουν κάθε σας τσανακοκλέφτη.
Τίποτα, τίποτα, τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει
Δεν μπορεί, δεν μπορεί να σταματήσει, τις φωνές, τις φωνές
Των πεινασμένων, τις φωνές, τις φωνές των σκλαβωμένων,
Που διψάν, που διψάν για λευτεριά, που διψάν, που διψάν
Αδελφωσύνη, που διψάν, που διψάν ελευτεριά.
Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει το διάβα μας.
Της γης οι κολασμένοι, της γης οι κολασμέ...
Της γης οι προλετά..., οι προλετάριοι
Της γης οι προλετάριοι σαν βρούνε τους οχθρούς τους
Σα βρούνε τους οχθρούς τους, δεν κάνουν βήμα πίσω
Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει το διάβα μας.
Ο καιρός, ο καιρός είναι μαζί μας
Και η επανάσταση θα γίνει
Κάθε μικρούλα σπίθα φουντώνει σε φωτιά.

Τα ντουφέκια μας τα θέμε, τα θέμε
Για τα στήθεια τα, τα στήθεια τα δικά σας
Κι οι λαοί αδέ-λαοί αδερφωμένοι
Θα σας στήσουνε, σας στήσουνε στον τοίχο.

Αυτοίνοι που χωρίσανε το βιος τους σε πατρίδα
Σε σύνορα μας μάντρωσαν σαν ζώα σε κλουβιά
Σε κάθε μας εξέγερση απάντησαν με βία
Κάτω το κεφάλαιο. Ρε κάτω η δουλειά
Η επανάστασή μας, θα γίνει, θα γίνει
Το μεγάλο άλμα για τη λευτεριά.

Το ξέρουμε, το μάθαμε, δεν έχουμε πατρίδα
Τους καθοδηγητάδες της κρεμά η εργατιά
Η επανάστασή μας θα γίνει, θα γίνει
Το μεγάλο άλμα για τη λευτεριά.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΑΙΓΑΙΟ, γαλάζιες πατρίδες, λυκοσυμμαχίες και αγορές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 08 Μαρ 2020, 06:23

Fluffy έγραψε:
20 Ιαν 2020, 19:24
Το ζήτημα είναι πως αυτοί οι ιμπεριαλιστικοί οργανισμοί περικλύουν αντιφάσεις όπως ελλαδα-τουρκία την ίδια στιγμή συμμαχες και εχθρές
Η ούρσουλα ως προεδρίνα της ευρωπαΪκής επιτροπής λέει πως η τουρκία δεν είναι οχτρός, η κυβέρνηση όμως τσαμπουνάει πως δέχεται υβριδικό πόλεμο και ασύμμετρη απειλή από την τουρκία. Τελικά τι είναι η τουρκία;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών