Πρόγραμμα Εστία 2: 40 χιλιάδες θέσεις στέγασης μέχρι το 2021.

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πρόγραμμα Εστία 2: 40 χιλιάδες θέσεις στέγασης μέχρι το 2021.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Απρ 2020, 20:29

Highlander έγραψε:
07 Απρ 2020, 19:43
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Απρ 2020, 16:53
Highlander έγραψε:
07 Απρ 2020, 11:54

Εσένα δηλαδή το κράτος θα σε αφήσει να μείνεις σε παραπηγμα στις λάσπες άμα δεν μπορείς να πληρώσεις μόνος σου το ενοίκιο;
εδώ ρε άφησε σε κοντέινερ επί πολλά χρόνια ανθρώπους που έχασαν τα σπίτια τους από το σεισμό του 1999, τι μου λες τώρα
ξέρεις πόσοι άνθρωποι έμεναν κάτω από γέφυρες κατά τα χρόνια της κρίσης επειδή έμειναν άνεργοι και δεν είχαν που να πάνε;
πάρε εδώ να μαθαίνεις
https://akappatou.gr/newsite/index.php/ ... ogo-krisis
που ήταν το κράτος γι'αυτούς;

το ξαναγράφω, ποτέ δεν έχω δει τέτοια κινητοποίηση και τέτοιες παροχές για κανέναν στο παρελθόν
και έχουν ξαναέρθει πρόσφυγες (αληθινοί, από εμπόλεμη ζώνη) στην Ελλάδα (βλ. Σέρβοι)
Υπάρχουν διάφορα επιδόματα βοήθειας για τους απόρους, τα οποία όμως πολλοί βλέπουν σαν "αφαίμαξη από παράσιτα" ή καταλύματα στα οποία μπορουν να μείνουν εφόσον έχουν φτάσει σε κάποια ακραία κατασταση.

Αυτοί που μένουν εκτός είναι πολύ λίγοι και ο λόγος είναι συνήθως διάφορα ψυχικά νοσήματα ή ότι είναι τοξικομανείς και δε θέλουν να μείνουν σε καταλύματα.

Φυσικά λοιπόν η κατάσταση δεν είναι καθόλου ίδια με τους πρόσφυγες και μετανάστες που μένουν χρόνια τώρα σε λασπωμένα παραπήγματα.
καταλύματα στα οποία μπορούν να μείνουν, γράφεις με λίγα λόγια πτωχοκομεία - που κι εκεί για να μπεις έχει προϋποθέσεις
εγώ σου μιλάω για δωρεάν διαμέρισμα, μηνιαίο επίδομα/προπληρωμένη κάρτα και πληρωμένους λογαριασμούς
τέτοιες παροχές δεν έλαβε ποτέ κανείς
διάβασες καθόλου τα λινκ;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών