Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 20 Απρ 2020, 13:21

Σήμερα.Είναι ο δεύτερος νεκρός από την κωμόπολη αυτή των 3000 κατοίκων (απογραφή του 2011) μαζί με τη Νέα Ζούζουλη με την οποία είναι ενωμένη.

Οι νεκροί πλέον είναι 13 στο νομό Καστοριάς των 40 χιλιάδων κατοίκων. Η πιο μολυσμένη περιοχή μετά την Ισπανία και την Ιταλία. Με αναγωγή στο εκατομμύριο είναι 325 και στα δέκα εκατομμύρια της Ελλάδας 3250. Δηλαδή αν ήταν το ίδιο μολυσμένη όλη η Ελλάδα θα είχαμε ατό τον αριθμό νεκρών. Και στα κρούσματα η πρόοδος είναι ίδια.

Αναλογικά με τσ 20 εκατομμύρια του Γουχάν είναι 6.500, πολύ περισσότεροι από τις 4800 περίπου που έχει.

Η απάντηση της κυβέρνησης την πρώτη Απριλίου ήταν να βάλει τους δήμους Μεσοποταμίας, Νεστόριου, Αργους Ορεστικού και Καστοριάς. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΔΟΘΕΙ δηλαδή ο ιός. Αστεία πράγματα. Έπρεπε να γίνουν έλεγχοι σε όλο τον πληθυσμό και μαζική εφαρμογή της ''βοήθειας στο σπίτι''.

Οι νεκροί της Κοζάνης που σχετίζονται με την Καστοριά είναι δύο από την Σιάτιστα (ο 53χρονος υπάλληλος του νοσοκομείου Καστοριάς και η μητέρα του),, οι δύο στη Δαμασκηνά και οι δύο στη Δραγασιά. Τα δύο τελευταία χωριά είναι μεν στη Κοζάνη αλλά απέχουν απ' αυτήν 80 χιλιόμετρα και 20 από τη Νεάπολη ενώ μόλις 12 από το Άργος Ορεστικό και 20 από την Καστοριά.

Το δε Μαμάτσειο της Κοζάνης που είναι νοσοκομείο αναφοράς, δεν κάνει ελέγχους για κορονοιό.

Οι λόγοι της μόλυνσης της περιοχής είναι γνωστοί. Οι γουναράδες που ήρθαν από το Μιλάνο στις 24/2, το γκρουπ προσκυνητών στους Άγιους Τόπους που έφυγε στις 26/2 και γύρισε στις 2/3 και το Λύκειο από το Άργος Ορεστικό που έκανε εκδρομή στην Ιταλία (δέκα συνολικά σε όλη την Ελλάδα) και δεν μπήκε σε καραντίνα γιατί είπαν ότι δεν ήταν σε πληγείσα. περιοχή.

Είναι να άμεσα μέτρα του Κούλη ο οποίος έκανε σύσκεψη στις 7 Μαρτίου.
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Απρ 2020, 13:34

Υποψιάζομαι ότι το μέγεθος τους προβλήματος στην Καστοριά συνετέλεσε στο να κινηθούν πιο γρήγορα με το γκρουπ των προσκυνητών και να διαχειριστούν πολύ καλύτερα την κατάσταση εκεί. Αυτή η μία εβδομάδα και κάτι μάλλον έκανε την διαφορά για τις 2 περιπτώσεις.

Άλλη εξήγηση που είχε γραφτεί εδώ είναι για διαφορετικά στελέχη του ιού στην Ιταλία και τους Αγίους Τόπους. Δεν ξέρω αν στέκει επιστημονικά.

Αυτό που μου φαίνεται πιο εύλογο είναι το να άρχισε η περίθαλψη των κρουσμάτων της Καστοριάς όταν ήδη οι άνθρωποι είχαν νοσήσει σοβαρά με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο εύκολο να σωθούν πλέον. Θα ήθελα να γίνει μια σχετική ερώτηση στον Τσιόδρα κάποια στιγμή γιατί και εγώ βλέπω ότι τα νούμερα της περιοχής εκεί, ακόμη και με αναγωγή στον πληθυσμό όλου του νομού, είναι πολύ άσχημα σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα.

Μπορεί να μας διαφεύγουν και άλλες λεπτομέρειες. Πχ αρκετοί από τους ταξιδιώτες να ήταν προχωρημένης ηλικίας ή με άλλα νοσήματα. Η αν η κατεργασία της γούνας έχει σχέση με κάποιες παθήσεις του αναπνευστικού.

Συμφωνώ μαζί σου για την αρχική χαλαρότητα της τελευταίας εβδομάδας του Φεβρουαρίου αν και μόνο άλλοι 4-5 χρήστες εδώ φαίνεται να συμμερίζονται μια τέτοια άποψη. Γενικώς και η συμπεριφορά του κόσμου στα καρναβάλια έδειξε ότι δεν ήταν κανείς έτοιμος να δεχθεί περιοριστικά μέτρα απότομα.

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 20 Απρ 2020, 13:49

ST48410 έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:34
Υποψιάζομαι ότι το μέγεθος τους προβλήματος στην Καστοριά συνετέλεσε στο να κινηθούν πιο γρήγορα με το γκρουπ των προσκυνητών και να διαχειριστούν πολύ καλύτερα την κατάσταση εκεί. Αυτή η μία εβδομάδα και κάτι μάλλον έκανε την διαφορά για τις 2 περιπτώσεις.

Άλλη εξήγηση που είχε γραφτεί εδώ είναι για διαφορετικά στελέχη του ιού στην Ιταλία και τους Αγίους Τόπους. Δεν ξέρω αν στέκει επιστημονικά.

Αυτό που μου φαίνεται πιο εύλογο είναι το να άρχισε η περίθαλψη των κρουσμάτων της Καστοριάς όταν ήδη οι άνθρωποι είχαν νοσήσει σοβαρά με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο εύκολο να σωθούν πλέον. Θα ήθελα να γίνει μια σχετική ερώτηση στον Τσιόδρα κάποια στιγμή γιατί και εγώ βλέπω ότι τα νούμερα της περιοχής εκεί, ακόμη και με αναγωγή στον πληθυσμό όλου του νομού, είναι πολύ άσχημα σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα.

Μπορεί να μας διαφεύγουν και άλλες λεπτομέρειες. Πχ αρκετοί από τους ταξιδιώτες να ήταν προχωρημένης ηλικίας ή με άλλα νοσήματα. Η αν η κατεργασία της γούνας έχει σχέση με κάποιες παθήσεις του αναπνευστικού.

Συμφωνώ μαζί σου για την αρχική χαλαρότητα της τελευταίας εβδομάδας του Φεβρουαρίου αν και μόνο άλλοι 4-5 χρήστες εδώ φαίνεται να συμμερίζονται μια τέτοια άποψη. Γενικώς και η συμπεριφορά του κόσμου στα καρναβάλια έδειξε ότι δεν ήταν κανείς έτοιμος να δεχθεί περιοριστικά μέτρα απότομα.
1. Για τα στελέχη δεν ξέρω. Πάντως είχε εισαχθεί ο ιός και από τους Άγιους Τόπους γι' αυτό το αναφέρω. Η πληροφορία της αναχώρησης και άφιξης είναι από το πρακτορείο ταξιδιών που έκανε την εκδρομή. Υπενθυμίζω ότι το πρώτο κρούσμα νοσηλεύτηκε στις 26/2, ημέρα αναχώρησης του γκρουπ.

2, Η καραντίνα μπήκε την 1 Απριλίου όταν ο ιός θέριζε για ένα μήνα.
Είχα υπολογίσει για τον 51χρονο γυμναστή ότι μολύνθηκε την πρώτη βδομάδα του Μάρτη. Ένα δικό μου πρόσωπο κι αυτό την πρώτη βδομάδα. Και οι δύο με υποκείμενα νοσήματα που υποθέτω ότι αν ήταν ενημερωμένοι θα έμπαιναν σε καραντίνα στα σπίτια τους.

3. Όταν έκανα αναγω΄γη στον πληθυσμό, δεν το έκανε κανένας άλλος και αναρωτιόμουν αν δεν είναι σωστό αλλά τελικά το έκανε και ο Τσιόδρας για 100 χιλιάδες πληθυσμού. Επομένως είναι σωστό να κάνουμε αναγωγή.

4. Στους μηχανικούς (ράφτες) επιβαρύνει η τρίχα και στους σταματωτάδες (όπως το δικό μου πρόσωπο) τα βερνίκια που βάζουν επιβαρύνουν τα πνευμόνια.

5. Τα καρναβάλια εκεί ΄γινονται την πρωτοχρονιά στο Άργος Ορεστικό και στις 6,7 και 8 Ιανουαρίου στην Καστοριά.
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Απρ 2020, 14:07

κορόιδο έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:49
2, Η καραντίνα μπήκε την 1 Απριλίου όταν ο ιός θέριζε για ένα μήνα.
Είχα υπολογίσει για τον 51χρονο γυμναστή ότι μολύνθηκε την πρώτη βδομάδα του Μάρτη. Ένα δικό μου πρόσωπο κι αυτό την πρώτη βδομάδα. Και οι δύο με υποκείμενα νοσήματα που υποθέτω ότι αν ήταν ενημερωμένοι θα έμπαιναν σε καραντίνα στα σπίτια τους.
Η καραντίνα σε όλη την περιοχή δεν μου λέει τίποτα. Ο κόσμος γνώριζε και έπρεπε να πάρει και ο καθένας μέτρα για τον εαυτό του. Η περιοχή τέθηκε όλη σε καραντίνα και επειδή κάποιοι περιφέρονταν άσκοπα. Ωστόσο πιθανόν να πλήρωσαν και το γεγονός ότι ακόμα δεν είχαν κλείσει καφενεία, καταστήματα σε όλη τη χώρα.
κορόιδο έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:49
3. Όταν έκανα αναγω΄γη στον πληθυσμό, δεν το έκανε κανένας άλλος και αναρωτιόμουν αν δεν είναι σωστό αλλά τελικά το έκανε και ο Τσιόδρας για 100 χιλιάδες πληθυσμού. Επομένως είναι σωστό να κάνουμε αναγωγή.
Εδώ και εβδομάδες κάνω αυτή την αναγωγή σε συζητήσεις με φίλους προσπαθώντας να τους εξηγήσω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο δείχνει ο συνολικός αριθμός νεκρών. Και εγώ δεν είμαι σίγουρος αν κάτι τέτοιο στέκει επιστημονικά αλλά θεωρώ ότι αν δεν είχαν ληφθεί καθόλου μέτρα θα ήταν αναμενόμενος τετραψήφιος αριθμός θυμάτων μέχρι τώρα
κορόιδο έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:49
4. Στους μηχανικούς (ράφτες) επιβαρύνει η τρίχα και στους σταματωτάδες (όπως το δικό μου πρόσωπο) τα βερνίκια που βάζουν επιβαρύνουν τα πνευμόνια.
Ενδιαφέρον
κορόιδο έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:49
5. Τα καρναβάλια εκεί ΄γινονται την πρωτοχρονιά στο Άργος Ορεστικό και στις 6,7 και 8 Ιανουαρίου στην Καστοριά.
Εννοώ το ότι δεν πειθάρχησαν όλοι στην απαγόρευση των Καρναβαλιών στην Πάτρα και αλλού. Και αυτό είναι μια ένδειξη ότι πιθανή λήψη αυστηρών μέτρων 10-15 μέρες πριν όπως επιθυμούσα εγώ, να μην δούλευε στην πράξη

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Απρ 2020, 14:13

κορόιδο έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:21
Σήμερα.Είναι ο δεύτερος νεκρός από την κωμόπολη αυτή των 3000 κατοίκων (απογραφή του 2011) μαζί με τη Νέα Ζούζουλη με την οποία είναι ενωμένη.

Οι νεκροί πλέον είναι 13 στο νομό Καστοριάς των 40 χιλιάδων κατοίκων. Η πιο μολυσμένη περιοχή μετά την Ισπανία και την Ιταλία. Με αναγωγή στο εκατομμύριο είναι 325 και στα δέκα εκατομμύρια της Ελλάδας 3250. Δηλαδή αν ήταν το ίδιο μολυσμένη όλη η Ελλάδα θα είχαμε ατό τον αριθμό νεκρών. Και στα κρούσματα η πρόοδος είναι ίδια.

Αναλογικά με τσ 20 εκατομμύρια του Γουχάν είναι 6.500, πολύ περισσότεροι από τις 4800 περίπου που έχει.
Εικόνα
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Απρ 2020, 14:18

elchav έγραψε:
20 Απρ 2020, 14:13
κορόιδο έγραψε:
20 Απρ 2020, 13:21
Σήμερα.Είναι ο δεύτερος νεκρός από την κωμόπολη αυτή των 3000 κατοίκων (απογραφή του 2011) μαζί με τη Νέα Ζούζουλη με την οποία είναι ενωμένη.

Οι νεκροί πλέον είναι 13 στο νομό Καστοριάς των 40 χιλιάδων κατοίκων. Η πιο μολυσμένη περιοχή μετά την Ισπανία και την Ιταλία. Με αναγωγή στο εκατομμύριο είναι 325 και στα δέκα εκατομμύρια της Ελλάδας 3250. Δηλαδή αν ήταν το ίδιο μολυσμένη όλη η Ελλάδα θα είχαμε ατό τον αριθμό νεκρών. Και στα κρούσματα η πρόοδος είναι ίδια.

Αναλογικά με τσ 20 εκατομμύρια του Γουχάν είναι 6.500, πολύ περισσότεροι από τις 4800 περίπου που έχει.
Εικόνα
:+1:

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 20 Απρ 2020, 14:22

ST48410 έγραψε:
20 Απρ 2020, 14:07
Η καραντίνα σε όλη την περιοχή δεν μου λέει τίποτα. Ο κόσμος γνώριζε και έπρεπε να πάρει και ο καθένας μέτρα για τον εαυτό του. Η περιοχή τέθηκε όλη σε καραντίνα και επειδή κάποιοι περιφέρονταν άσκοπα. Ωστόσο πιθανόν να πλήρωσαν και το γεγονός ότι ακόμα δεν είχαν κλείσει καφενεία, καταστήματα σε όλη τη χώρα.
Όχι δεν ήξεραν. Θυμήσου εσύ τι ήξερες το πρώτο δεκαήμερο του Μάρτη ή ακόμα και δέκα μέρες μετά.
Το δικό μου πρόσωπο έπαθε κοινή γρίπη μετά πνευμονία και μετά το χτύπησε ο ιός. Θεωρείς ότι είναι άμυαλο να μην πρόσεχε τότε; Θα έμπαινε σε καραντίνα σπίτι του και δεν θα έβλεπε ούτε την οικογένεια του.
Ή ο 51χρονος γυμναστής πρώην καρκινοπαθής;
Είναι συνηθισμένο να κατηγορούνται τα θύματα για την κρατική ολιγωρία

Όλο το παιχνίδι χάθηκε για την Καστοριά από τις 24 Φεβρουαρίου που επέστρεψαν οι γουναράδες από το Μιλάνο, μέχρι την πρώτη Απριλίου που επέβαλε την (άχρηστη για το χρονικό σημείο) καραντίνα ο Κούλης.
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Απρ 2020, 14:33

Αν δεις τις αναρτήσεις μου από την τελευταία εβδομάδα του Φεβρουαρίου, θα καταλάβεις που δεν κινούμαι σε διαφορετικό μήκος κύματος από όσα ζητάς. Απλώς και οι χρήστες που λένε ότι μαζικά και απότομα αυστηρά μέτρα θα οδηγούσαν σε μαζική απειθαρχία, πιθανόν να έχουν κάποιο δίκιο.

Από την στιγμή που ανακοινώθηκαν τα πρώτα κρούσματα στην περιοχή, θεωρώ ότι όλοι έπρεπε να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στις επαφές και την συμπεριφορά τους εκεί. Από αρχές Μαρτίου προσωπικά ξεκίνησα να παίρνω μέτρα (μάσκα όσο ήμουν έξω και όλη τη μέρα στη δουλειά, τρόφιμα για να μη χρειαστεί να ξαναπάω super market, σχολαστικό καθάρισμα χεριών, γραφείου, ρούχων κλπ). Βέβαια δεν μπορώ να απαιτήσω από το μέσο πολίτη να έχει την ενημέρωση που έχουμε εμείς που ξημεροβραδιαζόμαστε στο φόρουμ.

Αν θέλεις τη γνώμη μου ήταν αναπόφευκτο να υπάρξουν κάποια θύματα το πρώτο διάστημα μέχρι να συντονιστούν διάφοροι φορείς για μια κατάσταση που είναι πρωτόγνωρη. Ότι υπήρξε αρχικά χαλαρότητα, υπήρξε. Δεν το συζητώ.

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 20 Απρ 2020, 14:42

ST48410 έγραψε:
20 Απρ 2020, 14:33
Αν δεις τις αναρτήσεις μου από την τελευταία εβδομάδα του Φεβρουαρίου, θα καταλάβεις που δεν κινούμαι σε διαφορετικό μήκος κύματος από όσα ζητάς. Απλώς και οι χρήστες που λένε ότι μαζικά και απότομα αυστηρά μέτρα θα οδηγούσαν σε μαζική απειθαρχία, πιθανόν να έχουν κάποιο δίκιο.
Χρειαζόταν καραντίνα από όσους έρχονταν από το εξωτερικό και ειδικά από την Ιταλία. Είναι αστυνομικού τύπου μέτρο στο οποίο θα έμπαιναν χωρίς να υπάρξει αντίδραση από τους υπόλοιπους γιατί δεν θα άλλαζε η καθημερινή ζωή τους.

Στην Ιταλία πέθαιναν 500 άνθρωποι την ημέρα και ο Κούλης έκανε σύσκεψη στις 7 Μαρτίου. Πήρε δε το μέτρο καραντίνας από την Ιταλία στις 16 Μαρτίου, τρεις εβδομάδες μετά το πρώτο κρούσμα.

Και μας λέει ο τύπος ότι η Ελλάδα είναι παράδειγμα. Πόσο τρελαίνει η πολιτική.

Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 20 Απρ 2020, 17:43

Χρονιαρες μερες τώρα δε θα τοποθετηθω, αυριο όμως θα γινει.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Πέθανε 68χρονη από το Μανιάκι - 13 οι θάνατοι στην Καστοριά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Απρ 2020, 19:42

Fluffy έγραψε:
20 Απρ 2020, 17:43
Χρονιαρες μερες τώρα δε θα τοποθετηθω, αυριο όμως θα γινει.
περιμένουμε με κομμένη την ανάσα (no pun intended)
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών