ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 02 Ιούλ 2020, 13:05

foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:58
ναι πάρα πολύ λογικό να πας με τον φύλαρχο που έχει εναντίον του όλη τη Δύση.
Όπως για παράδειγμα η Γαλλία....

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Ιούλ 2020, 13:14

γιατί τι είναι η Γαλλία; Η Αυτοκρατορία του Αζάντ;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 02 Ιούλ 2020, 13:18

foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:14
γιατί τι είναι η Γαλλία; Η Αυτοκρατορία του Αζάντ;
Είναι το "όλη" σε αυτό που έγραψες.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2020, 13:20

foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:58
Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 10:40
Υδράργυρος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 08:20
Μετά το στραπάτσο με τον Χάφταρ, είναι όλοι επιφυλακτικοί
Στραπάτσο όντως αλλά η προσέγγιση με τον Χάφταρ ήταν πολύ καλή και λογική κίνηση όταν έγινε.
ναι πάρα πολύ λογικό να πας με τον φύλαρχο που έχει εναντίον του όλη τη Δύση.
Αυτά ακριβώς τα έλεγα κι εγώ απο την αρχή ολης αυτης της ιστορίας. Οτι ειναι ψιλομαλακία να πας με εναν επίδοξο πραξικοπηματία*, με τη Δύση να τον εχει στη μπούκα και να μην τον στηρίζει ουσιαστικά κανεις.

*ουτε καν σκέτο πραξικοπηματία, δεν ελαβε ποτέ την εξουσία, να την ειχε αναλαβει επίσημα και να ειχε εγκαθιδρύσει το δικό του σύστημα, να πεις οκ.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 02 Ιούλ 2020, 13:22

Καλά και ο σαρατζ δεν έχει την υποστήριξη όλης της δύσης. Ούτε καν την υποστήριξη του ΝΑΤΟ δεν έχει.
Η Τουρκία είναι αρωγός του σαρατζ και μπορείς να βάλεις και την Ιταλία στο κάδρο, οι διεθνείς οργανισμοί νιπτουν τας χείρας τους.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 02 Ιούλ 2020, 13:23

vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:20
Αυτά ακριβώς τα έλεγα κι εγώ απο την αρχή ολης αυτης της ιστορίας. Οτι ειναι ψιλομαλακία να πας με εναν επίδοξο πραξικοπηματία*, με τη Δύση να τον εχει στη μπούκα και να μην τον στηρίζει ουσιαστικά κανεις.

*ουτε καν σκέτο πραξικοπηματία, δεν ελαβε ποτέ την εξουσία, να την ειχε αναλαβει επίσημα και να ειχε εγκαθιδρύσει το δικό του σύστημα, να πεις οκ.
Η εναλλακτική ποια ήταν ακριβώς; Μη μου πεις διαπραγματεύσεις με την άλλη πλευρά γιατί αυτό είναι ανέκδοτο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2020, 13:26

Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:23
vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:20
Αυτά ακριβώς τα έλεγα κι εγώ απο την αρχή ολης αυτης της ιστορίας. Οτι ειναι ψιλομαλακία να πας με εναν επίδοξο πραξικοπηματία*, με τη Δύση να τον εχει στη μπούκα και να μην τον στηρίζει ουσιαστικά κανεις.

*ουτε καν σκέτο πραξικοπηματία, δεν ελαβε ποτέ την εξουσία, να την ειχε αναλαβει επίσημα και να ειχε εγκαθιδρύσει το δικό του σύστημα, να πεις οκ.
Η εναλλακτική ποια ήταν ακριβώς; Μη μου πεις διαπραγματεύσεις με την άλλη πλευρά γιατί αυτό είναι ανέκδοτο.
Δεν είχα καποια εναλλακτική να προτείνω εγώ, δεν ειμαι ο ΥΠΕΞ, ουτε κανένας γεωπολιτικός αναλυτής. Εγώ ως βαντονος απο το πχορουμ.γρ απλώς έκρινα την κίνηση αυτή, η οποία εξ αρχής κατα την άποψή μου δεν μου φάνηκε και πολύ σόι. Το αντιθετο μάλιστα, σκεφτόμουν οτι παίζει μακροπρόθεσμα να μας βγει και σε κακό.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2020, 13:30

τεν τεν έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:22
Καλά και ο σαρατζ δεν έχει την υποστήριξη όλης της δύσης. Ούτε καν την υποστήριξη του ΝΑΤΟ δεν έχει.
Η Τουρκία είναι αρωγός του σαρατζ και μπορείς να βάλεις και την Ιταλία στο κάδρο, οι διεθνείς οργανισμοί νιπτουν τας χείρας τους.
Ο Σάρατζ ήταν επίσημη κυβέρνηση/καθεστώς της χώρας του, τουλάχιστον. Ο άλλος ηταν ενας επίδοξος πραξικοπηματίας που ποτέ δεν κατάφερε να γινει έστω σκέτο πραξικοπηματίας. Ακόμα μπαίνει στην Τρίπολη ουσιαστικά (ή μπήκε, τι εγινε τελικα?). Τοσον καιρό πιο εύκολα θα μπορουσε να μπει στη δικιά μας Τρίπολη, να αράξει και να φάει καμιά προβατινομεζεδιά τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14106
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 02 Ιούλ 2020, 13:32

foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:58
Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 10:40
Υδράργυρος έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 08:20
Μετά το στραπάτσο με τον Χάφταρ, είναι όλοι επιφυλακτικοί
Στραπάτσο όντως αλλά η προσέγγιση με τον Χάφταρ ήταν πολύ καλή και λογική κίνηση όταν έγινε.
ναι πάρα πολύ λογικό να πας με τον φύλαρχο που έχει εναντίον του όλη τη Δύση.
"Στρατάρχης", οπως πχ ο Ρόμελ. :smt005:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 02 Ιούλ 2020, 13:34

panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:32
foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:58
Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 10:40

Στραπάτσο όντως αλλά η προσέγγιση με τον Χάφταρ ήταν πολύ καλή και λογική κίνηση όταν έγινε.
ναι πάρα πολύ λογικό να πας με τον φύλαρχο που έχει εναντίον του όλη τη Δύση.
"Στρατάρχης", οπως πχ ο Ρόμελ. :smt005:
Τωρα θυμήθηκα που οταν ειχε περάσει απο εδώ καποια στιγμή τότε, τα ελληνικά ΜΜΕ τον αποκαλούσαν/εγραφαν "Στρατάρχη". Παίζει και να ειχα κατουρηθεί απο τα γέλια τότε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Ιούλ 2020, 13:36

Γενικά δεν έχει κανένα νόημα να πας με οποιονδήποτε warlord σε μια τόσο μπουρδελέ φάση αν δεν έχεις και τα μέσα να τον φτιάξεις.

Οι ΗΠΑ, η Ρωσία (ή έστω η Γαλλία και η Τουρκία) όταν πάνε με τη συμμορία Τσουτσούνι σε μια εμφύλια διαμάχη τη φορτώνουν όπλα, πράκτορες, εκπαιδευτές, προσφέρουν κάποιου είδους υποστήριξη με την αεροπορία ή το ναυτικό τους, κανονίζουν να τρακάρει κανένας πολιτικός αντίπαλος...

Εντάξει πάντα μπορεί να μη σου κάτσει η φάση και να επικρατήσει ο άλλος.

Τι λογική έχει να βγεις και να πεις "υποστηρίζω τους Τσουτσούνι" προσφέροντας μόνο την ψυχολογική σου υποστήριξη πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 02 Ιούλ 2020, 13:37

vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:26
Belisarius έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:23
vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:20
Αυτά ακριβώς τα έλεγα κι εγώ απο την αρχή ολης αυτης της ιστορίας. Οτι ειναι ψιλομαλακία να πας με εναν επίδοξο πραξικοπηματία*, με τη Δύση να τον εχει στη μπούκα και να μην τον στηρίζει ουσιαστικά κανεις.

*ουτε καν σκέτο πραξικοπηματία, δεν ελαβε ποτέ την εξουσία, να την ειχε αναλαβει επίσημα και να ειχε εγκαθιδρύσει το δικό του σύστημα, να πεις οκ.
Η εναλλακτική ποια ήταν ακριβώς; Μη μου πεις διαπραγματεύσεις με την άλλη πλευρά γιατί αυτό είναι ανέκδοτο.
Δεν είχα καποια εναλλακτική να προτείνω εγώ, δεν ειμαι ο ΥΠΕΞ, ουτε κανένας γεωπολιτικός αναλυτής. Εγώ ως βαντονος απο το πχορουμ.γρ απλώς έκρινα την κίνηση αυτή, η οποία εξ αρχής κατα την άποψή μου δεν μου φάνηκε και πολύ σόι. Το αντιθετο μάλιστα, σκεφτόμουν οτι παίζει μακροπρόθεσμα να μας βγει και σε κακό.
Όλοι το σκέφτηκαν αυτό. Κάπου όμως πρέπει να δράσεις. Και πάλι ο Χάφταρ δεν ήταν εξ αρχής λάθος. Η Τουρκία κατάφερε και ανέτρεψε τα δεδομένα. Δεν παίζεις μόνος σου και δεν μπορείς να παίζεις 100% σίγουρα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Ιούλ 2020, 13:38

vantono έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:34
panos291 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:32
foscilis έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:58


ναι πάρα πολύ λογικό να πας με τον φύλαρχο που έχει εναντίον του όλη τη Δύση.
"Στρατάρχης", οπως πχ ο Ρόμελ. :smt005:
Τωρα θυμήθηκα που οταν ειχε περάσει απο εδώ καποια στιγμή τότε, τα ελληνικά ΜΜΕ τον αποκαλούσαν/εγραφαν "Στρατάρχη". Παίζει και να ειχα κατουρηθεί απο τα γέλια τότε.
Πρέπει να ήταν συγκρίσιμο με τότε που άνοιξε η πόρτα του αεροπλάνου της Ολυμπιακής και βγήκαν ο Ριτζ, η Μπρουκ και η Καρολάιν.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 02 Ιούλ 2020, 13:40

Το τσουτσούνι είχε ρωσική καπότα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΑΟΖ με Λιβύη και προξενείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Ιούλ 2020, 13:45

και να σας πω και το άλλο. Καλώς ή κακώς η χώρα σου (που είσαι Λίβυος) υπογράφει με την Τουρκία μια συμφωνία που σου δίνει πολύ περισσότερη ΑΟΖ απ' ό,τι νόμιζες ότι θα μπορούσες να πάρεις.

Είσαι σοβαρός αν βγεις και πεις "καταδικάζω τη συμφωνία και τη θεωρώ άκυρη"; Ούτε καν να το ξανασυζητήσεις λιγάκι όταν γίνεις κυβέρνηση; Δε φαίνεται από αυτό και μόνο τι μαλάκας είσαι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών