Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 19 Ιούλ 2020, 14:41

panos291 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:32
Bandit59 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:23
panos291 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 10:16

Οχι, δεν τον είχα ψηφίσει αλλά ως τώρα δεν τα είχε πάει και ασχημα.
Εάν μπλοκάρει τελείως τους λάθρους, κόψει τα λεφτά των χαραμοφαηδων και εξοπλίσει την χώρα, θα το σκεφτώ πάντως.
Μόνο σε αυτή την χώρα πιστεύω ότι οι συνταξιουχοι παίρνουν παραπανω από αυτούς που δουλεύουν, δεν ξέρω καμιά αλλη
Μην κρίνεις όλους τους συνταξιούχους από το τι είναι η οικογένειά σου, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δουλέψει πολύ στην ζωή τους.
Ναι ειναι δουλευταραδες οι ΔΥ και οι δεκοτζηδες, ειναι γνωστα πραγματα αυτα.
Γιος βασανισμενου δεητζη φιλε?
Καλά οκ, κατάλαβα. Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Νομίζεις ότι όλοι κάθονται. Πάσο.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 19 Ιούλ 2020, 14:44

30% κάθετες περικοπές στο ενεργό προσωπικό των ΕΔ και 50% στους συνταξιούχους. Δίκαιο αίτημα.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Ιούλ 2020, 14:54

Bandit59 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:20
Στύγιος έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 12:51
Κύριοι, τα ΚΑΥ ,τα πρατήρια ,το επίδομα οικοσκευής, τα λεωφορεία κλπ απαιτούν χρήματα. Βάλτε πλάτη για τη μισθοδοσία των στρατιωτικών μας. :lol:
Μπορείς να το κάνεις πιό λιανά; Τι χρήματα απαιτούν όλα αυτά; Εχεις στοιχεία ή απλά λασπολογείς;
Πάνω απ' το 65% του προϋπολογισμού του ΥΕΘΑ πάει σε μισθούς ,συντάξεις ,επικουρικά ,αναδρομικά κλπ.

Όταν ο ΕΠΟΠ παίρνει περισσότερα κι από μένα με 23 χρόνια υπηρεσίας ή ο αντισυνταγματάρχης άντρας της αδελφής μου σχεδόν τα διπλά, ε δε νομίζω ότι χρειάζεται υπερανάλυση.
Εθίγης ως στρατιωτικός , κατανοητόν και έχεις την συμπάθεια μου - πρώην έφεδρος αξιωματικός.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 19 Ιούλ 2020, 15:03

Bandit59 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:41
panos291 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:32
Bandit59 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:23


Μην κρίνεις όλους τους συνταξιούχους από το τι είναι η οικογένειά σου, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δουλέψει πολύ στην ζωή τους.
Ναι ειναι δουλευταραδες οι ΔΥ και οι δεκοτζηδες, ειναι γνωστα πραγματα αυτα.
Γιος βασανισμενου δεητζη φιλε?
Καλά οκ, κατάλαβα. Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Νομίζεις ότι όλοι κάθονται. Πάσο.
Οχι ολοι, το 80%. Φυσικα με τα λογια ολοι ανηκαν στο 20%. Καλη συνεχεια και σε σενα.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 19 Ιούλ 2020, 15:03

Ναι, αλλά αυτό που κάνουν είναι λειτούργημα, όχι επάγγελμα :lol:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 19 Ιούλ 2020, 17:09

Στύγιος έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:54
Bandit59 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:20
Στύγιος έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 12:51
Κύριοι, τα ΚΑΥ ,τα πρατήρια ,το επίδομα οικοσκευής, τα λεωφορεία κλπ απαιτούν χρήματα. Βάλτε πλάτη για τη μισθοδοσία των στρατιωτικών μας. :lol:
Μπορείς να το κάνεις πιό λιανά; Τι χρήματα απαιτούν όλα αυτά; Εχεις στοιχεία ή απλά λασπολογείς;
Πάνω απ' το 65% του προϋπολογισμού του ΥΕΘΑ πάει σε μισθούς ,συντάξεις ,επικουρικά ,αναδρομικά κλπ.

Όταν ο ΕΠΟΠ παίρνει περισσότερα κι από μένα με 23 χρόνια υπηρεσίας ή ο αντισυνταγματάρχης άντρας της αδελφής μου σχεδόν τα διπλά, ε δε νομίζω ότι χρειάζεται υπερανάλυση.
Εθίγης ως στρατιωτικός , κατανοητόν και έχεις την συμπάθεια μου - πρώην έφεδρος αξιωματικός.
Λοιπόν έχουμε και λέμε. ΚΑΑΥ, Πρατήρια, Λέσχες αποφέρουν ΚΕΡΔΟΣ, έστω μικρό. Τίποτε δεν είναι δωρεάν. Οικοσκευή όπως μάλλον λανθασμένα αναφέρεις τα έξοδα μεταθέσεως είναι ελάχιστα μπροστά στα έξοδα που κάνει κάποιος παίρνοντας κάθε 1-2-3 χρόνια μετάθεση κουβαλώντας το νοικοκυριό του δεξιά-αριστερά. Τα ποσοστά που αναφέρεις είναι λίγο-πολύ τα ίδια για ΟΛΑ τα Υπουργεία. Φαγωθήκατε με τα αναδρομικά λες και πληρώνοντας 1000-1200 ευρώ σε βάθος 6ετίας θα πέσει το κράτος έξω. Νισάφι με αυτή την κοροϊδία. Εσύ έχεις συνδικαλιστικό όργανο που μπορεί να διεκδικήσει καλύτερες αμοιβές για σένα. Τώρα αν στη θέση αυτή εσείς ψηφίζετε το πιό άχρηστο ή το μεγαλύτερο κομματόσκυλο, δεν με αφορά. Ο Στρατιωτικός ΔΕΝ έχει αυτή τη δυνατότητα.

Για τους ΕΠΟΠ που αναφέρεις ψεύδεσαι και το ξέρεις. Για τον Ανχη που λες, ίσως έχεις δίκιο. Αλλά ''ξεχνάς'' εσύ και πολλοί άλλοι εδω, ορισμένα πράγματα. Στον κλάδο σου, όσα περισσότερα χρόνια έχεις, τόσο λιγότερο δουλεύεις (Λιγότερες ώρες, λιγότερες ευθύνες). Το αντίθετο στις Ένοπλες Δυνάμεις. Στον κλάδο σου μετά από μερικά χρόνια στην περιφέρεια, πιάνεις την οργανική σου (τόπος συμφερόντων) και δεν σε κουνάει από κει ούτε σεισμός 10 ρίχτερ. Αντίθετα ένας Στρατιωτικός όσο ανεβαίνει στην ιεραρχία, τόσο συχνότερα παίρνει μεταθέσεις. Αποτέλεσμα ύστερα από μερικά χρόνια να μην ακολουθούν οι οικογένειες λόγω παιδιών στ Λύκειο κλπ έτσι αναγκάζονται να κρατούν 2 σπίτια με τα ανάλογα έξοδα.

Και τέλος υπάρχει ένας παράγοντας που δεν πληρώνεται με όλα τα λεφτά του κόσμου. Λέγεται ΕΥΘΥΝΗ για τη ζωή των υφισταμένων του. Εσύ το μεσημέρι, πας σπιτάκι σου και όλα οκ. Το πολύ-πολύ να διορθώσεις κανένα γραπτό. Όταν εγώ πήγαινα σπίτι μου, όντας Διοικητής Μονάδος για 6 χρόνια, καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα μην έχοντας πλήρη εικόνα τι γίνεται στο Στρατόπεδο. Αν κάποιου τη δώσει και αυτοκτονήσει, αν κάποιος πάρει το όπλο του και πυροβολήσει, αν κάποιος κλέψει κάτι, αν έφαγαν όλοι καλά, αν οι σκοποί φυλάνε σωστά και δεν κοιμούνται,αν αν αν. Πίστεψέ με, έχω άπειρα περιστατικά υπόψη.

Εγραψα αρκετά αλλά ίσως βοηθήσουν μερικούς να καταλάβουν. Με τους ηλίθιους που τους φαίνονται πολλά τα 1450 (!) ευρώ σύνταξη του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ, ή που λένε να κοπούν στο 50% μισθοί και συντάξεις, δεν πρόκειται να ασχοληθώ, υποβιβάζω τον εαυτό μου.

Αυτά :wave:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 19 Ιούλ 2020, 17:22

Bandit59 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 17:09
Στύγιος έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:54
Bandit59 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 14:20


Μπορείς να το κάνεις πιό λιανά; Τι χρήματα απαιτούν όλα αυτά; Εχεις στοιχεία ή απλά λασπολογείς;
Πάνω απ' το 65% του προϋπολογισμού του ΥΕΘΑ πάει σε μισθούς ,συντάξεις ,επικουρικά ,αναδρομικά κλπ.

Όταν ο ΕΠΟΠ παίρνει περισσότερα κι από μένα με 23 χρόνια υπηρεσίας ή ο αντισυνταγματάρχης άντρας της αδελφής μου σχεδόν τα διπλά, ε δε νομίζω ότι χρειάζεται υπερανάλυση.
Εθίγης ως στρατιωτικός , κατανοητόν και έχεις την συμπάθεια μου - πρώην έφεδρος αξιωματικός.
Λοιπόν έχουμε και λέμε. ΚΑΑΥ, Πρατήρια, Λέσχες αποφέρουν ΚΕΡΔΟΣ, έστω μικρό. Τίποτε δεν είναι δωρεάν. Οικοσκευή όπως μάλλον λανθασμένα αναφέρεις τα έξοδα μεταθέσεως είναι ελάχιστα μπροστά στα έξοδα που κάνει κάποιος παίρνοντας κάθε 1-2-3 χρόνια μετάθεση κουβαλώντας το νοικοκυριό του δεξιά-αριστερά. Τα ποσοστά που αναφέρεις είναι λίγο-πολύ τα ίδια για ΟΛΑ τα Υπουργεία. Φαγωθήκατε με τα αναδρομικά λες και πληρώνοντας 1000-1200 ευρώ σε βάθος 6ετίας θα πέσει το κράτος έξω. Νισάφι με αυτή την κοροϊδία. Εσύ έχεις συνδικαλιστικό όργανο που μπορεί να διεκδικήσει καλύτερες αμοιβές για σένα. Τώρα αν στη θέση αυτή εσείς ψηφίζετε το πιό άχρηστο ή το μεγαλύτερο κομματόσκυλο, δεν με αφορά. Ο Στρατιωτικός ΔΕΝ έχει αυτή τη δυνατότητα.

Για τους ΕΠΟΠ που αναφέρεις ψεύδεσαι και το ξέρεις
. Για τον Ανχη που λες, ίσως έχεις δίκιο. Αλλά ''ξεχνάς'' εσύ και πολλοί άλλοι εδω, ορισμένα πράγματα. Στον κλάδο σου, όσα περισσότερα χρόνια έχεις, τόσο λιγότερο δουλεύεις (Λιγότερες ώρες, λιγότερες ευθύνες). Το αντίθετο στις Ένοπλες Δυνάμεις. Στον κλάδο σου μετά από μερικά χρόνια στην περιφέρεια, πιάνεις την οργανική σου (τόπος συμφερόντων) και δεν σε κουνάει από κει ούτε σεισμός 10 ρίχτερ. Αντίθετα ένας Στρατιωτικός όσο ανεβαίνει στην ιεραρχία, τόσο συχνότερα παίρνει μεταθέσεις. Αποτέλεσμα ύστερα από μερικά χρόνια να μην ακολουθούν οι οικογένειες λόγω παιδιών στ Λύκειο κλπ έτσι αναγκάζονται να κρατούν 2 σπίτια με τα ανάλογα έξοδα.

Και τέλος υπάρχει ένας παράγοντας που δεν πληρώνεται με όλα τα λεφτά του κόσμου. Λέγεται ΕΥΘΥΝΗ για τη ζωή των υφισταμένων του. Εσύ το μεσημέρι, πας σπιτάκι σου και όλα οκ. Το πολύ-πολύ να διορθώσεις κανένα γραπτό. Όταν εγώ πήγαινα σπίτι μου, όντας Διοικητής Μονάδος για 6 χρόνια, καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα μην έχοντας πλήρη εικόνα τι γίνεται στο Στρατόπεδο. Αν κάποιου τη δώσει και αυτοκτονήσει, αν κάποιος πάρει το όπλο του και πυροβολήσει, αν κάποιος κλέψει κάτι, αν έφαγαν όλοι καλά, αν οι σκοποί φυλάνε σωστά και δεν κοιμούνται,αν αν αν. Πίστεψέ με, έχω άπειρα περιστατικά υπόψη.

Εγραψα αρκετά αλλά ίσως βοηθήσουν μερικούς να καταλάβουν. Με τους ηλίθιους που τους φαίνονται πολλά τα 1450 (!) ευρώ σύνταξη του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ, ή που λένε να κοπούν στο 50% μισθοί και συντάξεις, δεν πρόκειται να ασχοληθώ, υποβιβάζω τον εαυτό μου.

Αυτά :wave:
Δεν ψεύδομαι, του έχω εκτυπώσει και βεβαίωση μισθοδοσίας :lol:
Είμαι 17 χρόνια εκτός Λάρισας, σε άλλο νομό.
Απ' τις 5.30 ξυπνάω και 4 γυρνάω σπίτι μου , με δικά μου έξοδα.
Είπαμε σε κατανοώ ,κι εσύ έχεις τα δικά σου κι εγώ τα δικά μου . Καλή καρδιά να έχουμε :wave:

'Ιλαρχος είσαι ωρέ συνταγματάρχης; Φιλικά το λέω ,πρώην έφεδρος υποσμηναγός ΑΜΑΔ, χάρηκα. :smt023
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 19 Ιούλ 2020, 17:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 19 Ιούλ 2020, 17:27

https://www.google.com/amp/s/www.inside ... s-oi%3famp

Μιλάμε για 2 belharra και βαλε

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 19 Ιούλ 2020, 17:44

Eξορθολογισμός των μισθών των χαραμοφάηδων πριν είναι αργά (το 90% εκ των οποίων δεν θα ήταν ικανό να κάνει καμιά άλλη δουλειά/επιβιώσει την αγορά εργασίας(.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 19 Ιούλ 2020, 17:46

panos291 έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 17:27
https://www.google.com/amp/s/www.inside ... s-oi%3famp

Μιλάμε για 2 belharra και βαλε
Συνειδητός ακρωτηριασμός της χώρας.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 19 Ιούλ 2020, 18:19

Μόνο με στρατιωτικό νόμο που θα δικαιολογηθεί λόγω της κατάστασης με την Τουρκία, μπορεί η κυβέρνηση να κόψει και να ράψει μισθούς και συντάξεις χωρίς να δίνει λόγο.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 19 Ιούλ 2020, 20:18

Ας καταργηθει η θητεια τζαμπα λεφτα ουσια μηδεν εξαλλου πολεμος σε μαζικη κλιμακα δεν προκειτε να γινει παρα μονο σε μεμονωμενα σημεια εκει θελει επαγγελματισμος κ οργανωση

Τωρα οσον αφορα στο σεναριο εσωτερικης αναταραχης υπαρχει ανθρωπινο δυναμικο.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Ιούλ 2020, 22:12

Η χωρα εχει βαλθει ν αυτοκτονησει εδω και δεκαετιες κι εσεις ψαχνετε ψυλλους στ΄αχυρα.
Ολοι οι πολιτες τρωνε απο τη σαρκα της Ελλαδας αλλα μολις καποιος τολμησει να πει τα αυτονοητα πεφτουν να τον φανε.
Μην περιμενετε απο τους πολιτικους να σωσουν την πατριδα οταν εσεις οι ιδιοι αδιαφορειτε γι αυτην.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 19 Ιούλ 2020, 22:22

killzone έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 20:18
Ας καταργηθει η θητεια τζαμπα λεφτα ουσια μηδεν εξαλλου πολεμος σε μαζικη κλιμακα δεν προκειτε να γινει παρα μονο σε μεμονωμενα σημεια εκει θελει επαγγελματισμος κ οργανωση
Στο έχει υπογράψει κάποιος αυτό;

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4501
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Οι νέες φρεγάτες του ΠΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 19 Ιούλ 2020, 22:38

Mειωση μισθων των στρατιωτικων στον κατωτατο μισθο
και προσληψη ετοιμοπολεμων ατομων με το πλεονασμα

δεν πας στον στρατο για να μασαμποκωσεις πλουσιοπαροχους μισθους
και οποιος δεν γουσταρει τον μπουλο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών