Τζαμί η Αγία Σοφία

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34875
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 21 Ιούλ 2020, 06:46

Δημοκράτης έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 01:10
Ο μέσος Τούρκος δεν έχει ιδέα τι είναι η συνθήκη της λωζανης

Στην Τουρκία υπάρχει η ημέρα της Λωζάννης ως επέτειος για την υπογραφή της.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34875
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 21 Ιούλ 2020, 06:47


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9968
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 21 Ιούλ 2020, 07:40

Θα είναι ακόμα ανοιχτή σε επισκέπτες;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιούλ 2020, 09:57

πατησιωτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 06:46
Δημοκράτης έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 01:10
Ο μέσος Τούρκος δεν έχει ιδέα τι είναι η συνθήκη της λωζανης

Στην Τουρκία υπάρχει η ημέρα της Λωζάννης ως επέτειος για την υπογραφή της.
Εεχω πολλούς συναδέλφους Τούρκους πολιτισμένο, μορφωμένος κτλ με όσους έχω συζητήσει δεν έχουν ιδέα. Πάνω κάτω αυτό που ξέρουν είναι ότι στον αππ οι Έλληνες ρημςξαν την Τουρκία, που είναι αλήθεια, και έγινε η ανταλλαγή πληθυσμών. Δεν ξέρουν συνθήκες κτλ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Ιούλ 2020, 11:38

Chilloutbuddy έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 07:40
Θα είναι ακόμα ανοιχτή σε επισκέπτες;
Έτσι είπε ο Ερντογάναρος, και χωρίς το 15ευρώ στην είσοδο εκτός Παρασκευής φυσικά. (:
Ο τύπος πάει να αναβιώσει την δική του εκδοχή του οθωμανισμού, οι αμερικλάνοι πούτσο τους οι δε γερμανοί δίνουν τις ευλογίες τους και πολλά λεφτάκια, οι γερμανοί είναι πολιτισμένος λαός δεν ξέρω αν το είπαμε αυτό.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Ιούλ 2020, 11:40

Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 09:57
πατησιωτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 06:46
Δημοκράτης έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 01:10
Ο μέσος Τούρκος δεν έχει ιδέα τι είναι η συνθήκη της λωζανης

Στην Τουρκία υπάρχει η ημέρα της Λωζάννης ως επέτειος για την υπογραφή της.
Εεχω πολλούς συναδέλφους Τούρκους πολιτισμένο, μορφωμένος κτλ με όσους έχω συζητήσει δεν έχουν ιδέα. Πάνω κάτω αυτό που ξέρουν είναι ότι στον αππ οι Έλληνες ρημςξαν την Τουρκία, που είναι αλήθεια, και έγινε η ανταλλαγή πληθυσμών. Δεν ξέρουν συνθήκες κτλ
Έχεις και συ πολλούς φίλους Τούρκους, ε τζι;
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιούλ 2020, 11:48

sys3x έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:40
Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 09:57
πατησιωτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 06:46



Στην Τουρκία υπάρχει η ημέρα της Λωζάννης ως επέτειος για την υπογραφή της.
Εεχω πολλούς συναδέλφους Τούρκους πολιτισμένο, μορφωμένος κτλ με όσους έχω συζητήσει δεν έχουν ιδέα. Πάνω κάτω αυτό που ξέρουν είναι ότι στον αππ οι Έλληνες ρημςξαν την Τουρκία, που είναι αλήθεια, και έγινε η ανταλλαγή πληθυσμών. Δεν ξέρουν συνθήκες κτλ
Έχεις και συ πολλούς φίλους Τούρκους, ε τζι;
:D
Εχω 2 από Ολλανδία, καλοί άνθρωποι
Ένας από Γερμανία κια έχω και έναν φίλο στην Ελλάδα από την Θράκη

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Ιούλ 2020, 11:52

Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:48
sys3x έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:40
Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 09:57


Εεχω πολλούς συναδέλφους Τούρκους πολιτισμένο, μορφωμένος κτλ με όσους έχω συζητήσει δεν έχουν ιδέα. Πάνω κάτω αυτό που ξέρουν είναι ότι στον αππ οι Έλληνες ρημςξαν την Τουρκία, που είναι αλήθεια, και έγινε η ανταλλαγή πληθυσμών. Δεν ξέρουν συνθήκες κτλ
Έχεις και συ πολλούς φίλους Τούρκους, ε τζι;
:D
Εχω 2 από Ολλανδία, καλοί άνθρωποι
Ένας από Γερμανία κια έχω και έναν φίλο στην Ελλάδα από την Θράκη
Όταν λες καλοί τι εννοείς; πόσο καλοί; βαλσαμωμένοι;
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιούλ 2020, 12:06

sys3x έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:52
Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:48
sys3x έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:40


Έχεις και συ πολλούς φίλους Τούρκους, ε τζι;
:D
Εχω 2 από Ολλανδία, καλοί άνθρωποι
Ένας από Γερμανία κια έχω και έναν φίλο στην Ελλάδα από την Θράκη
Όταν λες καλοί τι εννοείς; πόσο καλοί; βαλσαμωμένοι;
:D
Δεν λένε μαλακιές για τα καλά της Τουρκίας αντιερντογανικοι, οι γυναίκα του ενός δεν φοράει μαντίλα, οι άλλοι έχουν γκόμενές ευρωπαιες, όταν δουν άνθρωπο σε ανάγκη βοηθάνε. Ο ένας έκανε και τεστ dna και βγήκε περισσότερο Έλληνας από ότι Τούρκος. Αυτός είχε μια κρίση ταυτότητας 2 3 βδομάδες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Ιούλ 2020, 12:09

Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 12:06
sys3x έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:52
Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:48

Εχω 2 από Ολλανδία, καλοί άνθρωποι
Ένας από Γερμανία κια έχω και έναν φίλο στην Ελλάδα από την Θράκη
Όταν λες καλοί τι εννοείς; πόσο καλοί; βαλσαμωμένοι;
:D
Δεν λένε μαλακιές για τα καλά της Τουρκίας αντιερντογανικοι, οι γυναίκα του ενός δεν φοράει μαντίλα, οι άλλοι έχουν γκόμενές ευρωπαιες, όταν δουν άνθρωπο σε ανάγκη βοηθάνε. Ο ένας έκανε και τεστ dna και βγήκε περισσότερο Έλληνας από ότι Τούρκος. Αυτός είχε μια κρίση ταυτότητας 2 3 βδομάδες
Ε τι Τούρκοι τότενες είναι αυτοί ρε φίλε, γιαλαντζί;
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24771
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Ιούλ 2020, 12:31

sys3x έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 12:09
Δημοκράτης έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 12:06
sys3x έγραψε:
21 Ιούλ 2020, 11:52


Όταν λες καλοί τι εννοείς; πόσο καλοί; βαλσαμωμένοι;
:D
Δεν λένε μαλακιές για τα καλά της Τουρκίας αντιερντογανικοι, οι γυναίκα του ενός δεν φοράει μαντίλα, οι άλλοι έχουν γκόμενές ευρωπαιες, όταν δουν άνθρωπο σε ανάγκη βοηθάνε. Ο ένας έκανε και τεστ dna και βγήκε περισσότερο Έλληνας από ότι Τούρκος. Αυτός είχε μια κρίση ταυτότητας 2 3 βδομάδες
Ε τι Τούρκοι τότενες είναι αυτοί ρε φίλε, γιαλαντζί;
:lol:
Εκπολιτισμενοι. Όχι πως δεν έχει και εδώ ουγκανους. Ένας από τους φίλους μια μέρα λέει πάμε να φάμε branch σε ένα τουρκικό. Λέω δεν γαμιεται θα έχουν τίποτα πεινιρλι, μπουρεκια θα γουστάρουμε. Μπήκα μέσα και έκανα τον σταυρό μου έλεγα μέγας είσαι Κολοκοτρώνη και θαυμαστά τα έργα σου. Επίσης δεν είχαν πεινιρλι οι γαμιωληδες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Ιούλ 2020, 12:47

Ε τους γκιαούρηδες.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 21 Ιούλ 2020, 14:37

αναλυση απο Σπυρο Πλακουδα Επίκουρο Καθηγητή στο Rabdan Academy του Αμπου Νταμπι, και Αντιπρόεδρο του Κέντρου Διεθνών Στρατηγικών Αναλύσεων (ΚΕΔΙΣΑ)


ο Ερντογαν με τη μετατροπη της Αγιας Σοφιας σε τζαμι στοχευει ευθεως σε ανασυσταση της Οθωμανικης Κοινοπολιτειας,
δεν ειναι δημοσκοπικη αυτη η κινηση, ανεκαθεν ηταν στις προθεσεις του προεβλεψε σωστα και προχωρησε τη στιγμη που ηξερε οτι οι δυο μεγαλοι Τραμπ-Πουτιν δεν θα ασχοληθουν μαζι του, τους υπολοιπους δε τους υπολογιζει ΕΕ, ΝΑτο κλπ.

αν ηθελε πραγματι να το κανει για δημοσκοπικους λογους τοτε θα επρεπε να το ειχε κανει ηδη απο το 2015 που ειχε απωλεσει την κυβερνητικη πλειοψηφια ή στις προσφατες δημοτικες εκλογες που εχασε τους δυο μεγαλους δημους της Πολης και της Αγκυρας

ο Ερντογαν οραματιζεται την αναβαθμιση της Τουρκιας οχι ως μια περιφεριακη δυναμη αλλα ως δυναμη πλανητικης κλιμακας ως ο υπερμαχος του Σουνιτικου Ισλαμ ωστε να μπει η Τουρκια στην κλειστη λεσχη των μεγαλων δυναμεων

η Τουρκια εχει ανοιξει αυτη τη στιγμη στρατιωτικες βασεις που δε διακυβεβονται τα ζωτικα της συμφεροντα οπως:
στο Μογκαντισου της Σομαλιας, στη Ντοχα του Καταρ, και οσονουπω και στο Δυρραχιο της Αλβανιας
η ιδρυση των βασεων αυτων και το ανοιγμα συνεχομενων Πρεσβειων και Προξενειων στην υποσαχαρια Αφρικη υποδηλωνει το παραπανω στρατηγικο οραμα:
αναβαθμιση της Τουρκιας σε πλανητικη δυναμη του Σουνιτικου Ισλαμ

ο Πουτιν προτιμησε να συνδιαλαγει με τον Ερντογαν βασει αυτων που τους ενωνουν παρα οσων τους χωριζουν
αυτη τη στιγμη για τον Πουτιν προεχει η υπονομευση της νοτιοανατολικης πτερυγας του ΝΑΤΟ στη Μεσογειο,
κι οχι η προασπιση του λατρευτικου χαρακτηρα της Αγιας Σοφιας ως προστατη των απανταχου ορθοδοξων..

κανεις δε μπορει να γνωριζει τις ακριβεις προθεσεις των δυο ηγετων στο απωτερο μελλον μια και ηδη συνεννοουνται υπογειως

http://www.skairadio.gr/stigmiotypa/episode-2020-07-20

η αναλυση απο το 5ο εως το 17ο λεπτο


βαστατε γερα λεβεντες μου!

η Ντουα Λιπα κατατροπωθηκε και ηταν μονο η αρχη!

:wave:

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 21 Ιούλ 2020, 22:39

We have all read with indignation the news about the Hagia Sophia Cathedral, the most important Christian cathedral of the world for almost a millennium, that is about to be turned from a museum into a mosque starting 24th of July, after a political decision of the totalitarian regime of the Turkish President Erdogan.

Just like our ancestors, who stood as a shield in front of the ottoman invasions, we, UNITI SUB TRICOLOR, an ultras group that supports the Romanian national football team, made this graffiti today in the capital of our country, Bucharest, as a form of protest and total disagreement towards this abusive and provocative action against Christian Europe. As the Bible says, “If people shut up, then rocks will shout.”

The Hagia Sophia Cathedral, now belonging in the city of Istanbul, has had a long and tumultuous history, having become from 537 to 1453 the most powerful cultural symbol of Christianity. Over the years, it served as a Christian Cathedral in the Byzantine period, as a mosque, and as a museum, by Turkish President Kemal Mustafa’s desire, who understood the immense value of this cathedral and wanted to “offer it to mankind”.

Transforming this primary symbol of Christianity into a mosque is a direct attack to Christian Europe, a declaration of power from Erdogan’s militant Islamic regime, which far exceeds the religious sphere, being at the same time a very clear and powerful political message sent to Europe, as it happens during the Ottoman Empire, when there was a constant attack on European civilization.

Europe is and will always be Christian! So help us God!

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Τζαμί η Αγία Σοφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 23 Ιούλ 2020, 15:33

Ετοιμάζονται για αύριο, με κουρτίνες τα ψηφιδωτά που κοιτούν τη Μέκκα, με προσωπικές προσκλήσεις του Ερντογαν οι 500 που θα παρευρεθούν στην πρώτη προσευχή..

https://www.aljazeera.com/news/2020/07/ ... 17508.html

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών