Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18918
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Δεκ 2020, 21:05

Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 15:17
Και για να μην ξεχνιομαστε.
Παρατηρω οτι ολοι αποφευγετε να απαντησετε στην μοναδικη λογικη ερωτηση:

Παμε ΠΟΛΕΜΟ με τουρκους ή ΟΧΙ;;;
Αυτη ειναι η πραγματικη ερωτηση που οφειλει να απαντησει η ελλ κοινωνια και επειτα αναλογως να πραξει.
Πχ ΝΑΙ ΠΑΜΕ ΠΟΛΕΜΟ σημαινει οτι ξεκιναμε ταχυστα να ετοιμαζομαστε για πολεμο με οτι συνεπαγεται αυτο.
ΟΧΙ σε πολεμο; Τοτε παμε σε συζητησεις με τουρκους, ζειμπεκικα, υπογραφες περιεργων συμφωνιων, ξεχναμε την αοζ και υφαλοκρηπιδα νοτια του καστελοριζου αλλα και του ανατολικου αιγαιου (του μισου αιγαιου δλδ) και παει λεγοντας.
ΑΠλα πραγματα. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΑΣ.
Ρε συ Οργισμένε, δε νομίζω ότι μπορεί κανείς εδώ μέσα να δώσει σοβαρή απάντηση σε αυτό. Το θέμα είναι ξεκάθαρα θέμα για ειδικούς (στρατιωτικούς δηλαδή), εμείς νομίζω είμαστε υπερβολικά ανεπαρκείς για να πούμε οτιδήποτε. Οι ειδικοί θα πρέπει να εξετάσουν αν μας παίρνει για πόλεμο σε περίπτωση που χρειαστεί και αναλόγως να χαρακτεί στρατηγική. Το θέμα είναι τεχνικό, είτε μας αρέσει είτε όχι. Μας παίρνει; Εγώ δεν έχω ιδέα, που να ξέρω, ούτε στρατιωτικός είμαι, ούτε στρατηγικός αναλυτής, ούτε πολιτικός.

Και μάλλον είναι θέμα που χρειάζεται απάντηση από ομάδες αναλυτών και όχι μεμονωμένα πρόσωπα.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 11 Δεκ 2020, 21:09

Philip Mortimer έγραψε:
11 Δεκ 2020, 12:10
-η ΕΕ λοιπόν θεωρεί ότι η απειλή των κυρώσεων πρέπει να διατηρηθεί ως όπλο έτσι ώστε να ελεγχθεί ο Ερντογάν όσο το δυνατόν περισσότερο και να μην ξεφύγει τελείως με απροσδιόριστες συνέπειες.

-επισης κρίνει ότι η Τουρκία δεν είναι μια χαμένη υπόθεση, όπως συμβαίνει με τη Ρωσία, όπου το πουτινικο καθεστώς λαμβάνει 70%-στην Τουρκία φαίνεται να βρισκόμαστε κοντά σε πτώση του καθεστώτος ερντογαν και υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια από τους μισούς και πλέον Τούρκους πολίτες.
Το θέμα των κυρώσεων ήταν χαμένο και ήμουν σίγουρος γι αυτό (όπως σίγουροι ήταν όλοι με στοιχειώδη γνώση των εξελίξεων καθώς και πολιτικής ιστορίας). Η Ελλάδα εξαρχής(όπως και η Κύπρος) ποτέ δεν διεκδίκησε δυναμικά το δίκιο της.Η Κυβέρνηση Μητσοτάκη θεωρούσε(και θεωρεί) ότι παίζοντας το καλό και υπάκουο παιδί θα συγκινήσει τις Βρυξέλλες σε ώρα ανάγκης (όπως τώρα).Ελα όμως που αυτή την υπάκουη πολιτική οι Βρυξέλλες (και η Γερμανία) την εξέλαβαν ως αδυναμία και όχι ως προσόν. Οταν δεν διεκδικείς δεν παίρνεις. Απλά πράγματα.Οποιος εναποθέτει ελπίδες στον Ιμάμογλου κοιτά στις τουρκικές εκλογές.Μέχρι να γίνουν όμως οι εκλογές δεν μπορεί η Ελλάδα να κάθεται με σταυρωμένα χέρια. Ο Ιμάμογλου και η αντιπολίτευση μια χαρά θα συνεχίσουν να χρηματοδοτούνται απο την παγκοσμιοποιητική ελίτ με ή χωρίς κυρώσεις απο την ΕΕ.Ο λόγος που η ΕΕ δεν επέβαλε κυρώσεις δεν είναι αυτός που λες.Υπάρχουν μια σειρά απο κράτη όπως Γερμανία, Ουγγαρία, Βουλγαρία, Ισπανία, Μάλτα κτλ που η καθεμία για δικούς της λόγους (άλλη για οικονομικά συμφέροντα λόγω επιχειρήσεων της που δραστηριοποιουνται στην Τουρκία, άλλη για τα όπλα που πουλά στην Τουρκία, άλλη για φόβο των 3+ εκατομύρια Σύριων που βρίσκονται στην Τουρκία και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ωε τώρα, άλλη για λόγους ιδεολογικης συμπάθειας,άλλη για συνεργασία σε επίπεδο μυστικών υπηρεσιών κτλ) αντιτίθενται σε κυρώσεις προς την Τουρκία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18918
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Δεκ 2020, 21:13

Leporello έγραψε:
11 Δεκ 2020, 15:36
Green Dragon έγραψε:
11 Δεκ 2020, 13:43
panos291 έγραψε:
11 Δεκ 2020, 13:33
Μα σε όφελος τους θα είναι. Θα ξεφορτωθούν μερικές συστοιχίες πυραύλων και θα πάρουν τα 100 stealth αεροπλανα. Πως απαντάς σε αυτό?
Η γνώμη μου, που την έχω εκφράσει επανειλημμένα εδώ μέσα και παρόλο που μου είναι αδύνατον να είμαι σίγουρος ότι είναι σωστή, θεωρώ ότι συγκεντρώνει πάρα πολλές πιθανότητες, είναι ότι η Τουρκία σαν φιλοδοξούσα να καταστεί υπερδύναμη μέσω μιας δυνητικής παντουρανικής ένωσης και μιας συμμαχίας ή ακόμα και στρατιωτικής συνεργασίας με το Πακιστάν, δεν μπορεί να έχει καλές σχέσεις με την Δύση αλλά ούτε και με την Ρωσία. Αυτά που θα χάσει μπορεί να φαίνονται πολλά αλλά σίγουρα δεν είναι τίποτα σε σχέση με τα οφέλη που θ' αποκτήσει σαν υπερδύναμη.
Mόνο που οι υπάρχουσες υπερδυνάμεις δεν έχουν καμμία όρεξη να δούν να ξεφυτρώνουν χώρες που διεκδικούν το status υπερδύναμης και να είναι δυνάμει ανταγωγνιστές τους.
Το έχω αναλύσει και εγώ αυτό εδώ μέσα το προηγούμενο διάστημα. Είναι γενική αρχή ότι κάθε υπερδύναμη θέλει να υπάρχουν όσο το δυνατόν λιγότερες άλλες υπερδυνάμεις. Το πότε θ' αντιδράσουν είναι το θέμα και σίγουρα δεν μπορούμε να ποντάρουμε σ' αυτό αφού δεν είναι κουστούμι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18918
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Δεκ 2020, 21:13

kameron έγραψε:
11 Δεκ 2020, 17:10
Green Dragon έγραψε:
11 Δεκ 2020, 13:40
δεν ψηφίζουμε καμία απολύτως κύρωση σε Ρωσία, Λευκορωσία κλπ. Όπως η Γερμανία βάζει πρώτα τα συμφέροντά της με την Τουρκια έτσι να κάνουμε κι εμείς. Τελεία και παύλα. Η λογική αυτό επιτάσσει.
Τις κυρώσεις για τη Ρωσία και τη Λευκορωσία δεν τις ψηφίζεις για τους Ευρωπαίους, για τις ΗΠΑ τις ψηφίζεις...
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Χμμμ...

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 11 Δεκ 2020, 21:29

AlienWay έγραψε:
11 Δεκ 2020, 13:10
Κόκκορας έγραψε:
11 Δεκ 2020, 12:50

Βεβαίως ακόμα και πολιτικά έχουμε γαλουχηθεί να βλέπουμε πράξεις δικαίου και άλλα ωραία στην ΕΕ

Επί 20 σελίδες τώρα, το ζήτημα είναι ότι οι διεθνείς οργανισμοί είναι ανεπαρκείς και δεν πράττουν τα δέοντα.

Ποιος είναι ο αντίλογος; Ποια είναι η αντιπολίτευση; "Εξω από την ΕΕ και το ΝΑΤΟ".

Αυτό συζητάτε εδώ. Πρέπει δηλαδή να εξετάσουμε (για πολλοστή φορά), το αν η ένταξη της Ελλάδας σε αυτούς τους οργανισμούς δεν ήταν μονόδρομος. Αν υπήρχε άλλη επιλογή.

Επίσης δεν μπορώ να αντιληφθώ ποιες είναι οι ευθύνες της κυβέρνησης για το γεγονός ότι οι διεθνείς οργανισμοί εμφανίζονται κατώτεροι των περιστάσεων.
Η Ελλάδα με την ένταξη της στην ΕΟΚ το 1981 μπόρεσε και αναπτύχθηκε οικονομικά για τα επόμενα 27 χρόνια(1981-2008).Παράλληα την περίοδο 1981-1989 έγιναν πολλές λιμπεραλ μετταρυθμίσεις απο την κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου με την αιτιολογία ότι είναι απαραίτητες για να συμμορφωθεί η Ελλάδα με τα πρότυπα της ΕΟΚ.Μακροπρόθεσμα όμως η Ελλάδα υιοθέτησε(και υιοθετεί) μόνο τα αρνητικά στοιχεία απο τις χώρες της δυτικής Ευρώπης(αντί να υιοθετήσει τα θετικά),υπερχρεώθηκε και απρέδωσε τον έλεγχο της οικονομίας της στις Βρυξέλλες(αν και γι αυτό φταίει ο Σημίτης που μας έβαλε ευρωζώνη με πλαστά στοιχεία).

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 11 Δεκ 2020, 22:18

nostromos έγραψε:
11 Δεκ 2020, 17:20
Πως στη Σύνοδο ο Μητσοτάκης "άδειασε" το ΥΠΕΞ – Η αθέατη ζημιά
Λυγερός Σταύρος

......................................................................................................................................
Ο πρωθυπουργός "αδειάζει" το ΥΠΕΞ

Ο πρωθυπουργός "άδειασε" την ελληνική διπλωματική υπηρεσία, καθιστώντας την εκ των πραγμάτων αναξιόπιστη. Αυτό όχι μόνο στα μάτια των Ευρωπαίων εταίρων, που άκουγαν τα εντελώς αντίθετα από τους Έλληνες πρεσβευτές, αλλά και στα μάτια κρατών της περιοχής, με τα οποία η Ελλάδα έχει αναπτύξει ειδικές σχέσεις συνεργασίας, όπως η Αίγυπτος, τα Εμιράτα, η Ιορδανία και το Ισραήλ. Κατά την ίδια πηγή, τα κράτη αυτά, από κοινού με την Ελλάδα, προσανατολίζονταν να μποϊκοτάρουν την πολυμερή διάσκεψη, που προωθεί το Βερολίνου μέσω της ΕΕ.

Όπως έχει ρητά ειπωθεί από τους εμπνευστές της, η διάσκεψη για την Ανατολική Μεσόγειο θα είναι μία πολιτική διάσκεψη, η οποία έχει δεδηλωμένο σκοπό να λάβει αποφάσεις για να επιλύσει προβλήματα της περιοχής. Όπως ρητά αναφέρεται στις οδηγίες του γενικού γραμματέα του υπουργείου Εξωτερικών προς τους Έλληνες πρεσβευτές, η άρνηση της Αθήνας να αποδεχθεί τη σύγκληση αυτής της διάσκεψης προκύπτει και από το γεγονός ότι η νόμιμη συμφωνία Ελλάδας-Αιγύπτου για την μερική οριοθέτηση ΑΟΖ θα τεθεί σε αμφισβήτηση για να μπει στο τραπέζι μαζί με το παράνομο μνημόνιο Άγκυρας-Τρίπολης.

Ο Μητσοτάκης επαίρεται επειδή το ελληνοτουρκικό πρόβλημα έχει μετατραπεί σε ευρωτουρκικό πρόβλημα. Αυτό που δείχνει να μην κατανοεί είναι ότι από τη στιγμή που η Αθήνα εμμέσως πλην σαφώς αναθέτει στην ΕΕ να λύσει το πρόβλημα, αυτή θα το λύσει σύμφωνα με τα δικά της συμφέροντα κι όχι σύμφωνα με τα ελληνικά. Αυτό το έχει ήδη πει καθαρά ο Μπορέλ.

Και βεβαίως δεν χρειάζονται επιχειρήματα για να πεισθεί ο καλόπιστος αναγνώστης ότι εν προκειμένω τα ευρωπαϊκά συμφέροντα (έτσι όπως επισήμως πλέον ορίζονται) όχι μόνο δεν ταυτίζονται, αλλά ούτε καν συγκλίνουν με τα ελληνικά.
https://slpress.gr/ethnika/pos-sti-syno ... ati-zimia/
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 11 Δεκ 2020, 23:00

Ανάπτυξη με δανεικά δεν υπάρχει. Απλά το χρήμα από το 81 και έπειτα πήγε σε συγκεκριμένες τσέπες και τα ΜΟΠ έπαιξαν τον ρόλο του χαρτσιλικιού για να το βουλώσει ο λαουτζίκος.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Δεκ 2020, 23:12

Green Dragon έγραψε:
11 Δεκ 2020, 21:05
Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 15:17
Και για να μην ξεχνιομαστε.
Παρατηρω οτι ολοι αποφευγετε να απαντησετε στην μοναδικη λογικη ερωτηση:

Παμε ΠΟΛΕΜΟ με τουρκους ή ΟΧΙ;;;
Αυτη ειναι η πραγματικη ερωτηση που οφειλει να απαντησει η ελλ κοινωνια και επειτα αναλογως να πραξει.
Πχ ΝΑΙ ΠΑΜΕ ΠΟΛΕΜΟ σημαινει οτι ξεκιναμε ταχυστα να ετοιμαζομαστε για πολεμο με οτι συνεπαγεται αυτο.
ΟΧΙ σε πολεμο; Τοτε παμε σε συζητησεις με τουρκους, ζειμπεκικα, υπογραφες περιεργων συμφωνιων, ξεχναμε την αοζ και υφαλοκρηπιδα νοτια του καστελοριζου αλλα και του ανατολικου αιγαιου (του μισου αιγαιου δλδ) και παει λεγοντας.
ΑΠλα πραγματα. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΑΣ.
Ρε συ Οργισμένε, δε νομίζω ότι μπορεί κανείς εδώ μέσα να δώσει σοβαρή απάντηση σε αυτό. Το θέμα είναι ξεκάθαρα θέμα για ειδικούς (στρατιωτικούς δηλαδή), εμείς νομίζω είμαστε υπερβολικά ανεπαρκείς για να πούμε οτιδήποτε. Οι ειδικοί θα πρέπει να εξετάσουν αν μας παίρνει για πόλεμο σε περίπτωση που χρειαστεί και αναλόγως να χαρακτεί στρατηγική. Το θέμα είναι τεχνικό, είτε μας αρέσει είτε όχι. Μας παίρνει; Εγώ δεν έχω ιδέα, που να ξέρω, ούτε στρατιωτικός είμαι, ούτε στρατηγικός αναλυτής, ούτε πολιτικός.

Και μάλλον είναι θέμα που χρειάζεται απάντηση από ομάδες αναλυτών και όχι μεμονωμένα πρόσωπα.
Mην πετας την μπαλα στην εξεδρα.
Η ερωτηση ειναι απλη:
Ως κοινωνια τι θελομενα κανουμε εναντι του τουρκικου μιλιταριστικου επεκτατισμου; Πολεμο ή κωλαρακι (αλλα να μπαινει σιγα σιγα και με λιπανση);;;
Το ερωτημα δεν ειναι τεχνικο ουτε φυσικα φιλοσοφικο.
Ειναι θεμα στρατηγικης (στρατηγικη ειναι ο μακροπροθεσμος στοχος-σκοπος) και μεσου αυτης αποφασιζουμε την τακτικη μας (τακτικη ειναι ο τροπος επιτευξης της σκοπου δλδ της στρατηγικης)

ΑΠλα πραγματα.

Εγω βλεπω πως κοινωνια και πολιτικοι εχουν αποφασισει Ως ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ να δωσουν σιγα σιγα κωλο προς ανατολας αλλα ακριβως επειδη ειμαστε μια φαυλη κοινωνια το παιζουμε υπερ πολεμου και προβαινουμε σε εξοδα και αγορες εξοπλισμου τα οποια θα χρειαζοταν μονο αν η στρατηγικη μας ηταν ΠΟΛΕΜΟΣ.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Δεκ 2020, 23:14

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
11 Δεκ 2020, 22:18
nostromos έγραψε:
11 Δεκ 2020, 17:20
Πως στη Σύνοδο ο Μητσοτάκης "άδειασε" το ΥΠΕΞ – Η αθέατη ζημιά
Λυγερός Σταύρος

......................................................................................................................................
Ο πρωθυπουργός "αδειάζει" το ΥΠΕΞ

Ο πρωθυπουργός "άδειασε" την ελληνική διπλωματική υπηρεσία, καθιστώντας την εκ των πραγμάτων αναξιόπιστη. Αυτό όχι μόνο στα μάτια των Ευρωπαίων εταίρων, που άκουγαν τα εντελώς αντίθετα από τους Έλληνες πρεσβευτές, αλλά και στα μάτια κρατών της περιοχής, με τα οποία η Ελλάδα έχει αναπτύξει ειδικές σχέσεις συνεργασίας, όπως η Αίγυπτος, τα Εμιράτα, η Ιορδανία και το Ισραήλ. Κατά την ίδια πηγή, τα κράτη αυτά, από κοινού με την Ελλάδα, προσανατολίζονταν να μποϊκοτάρουν την πολυμερή διάσκεψη, που προωθεί το Βερολίνου μέσω της ΕΕ.

Όπως έχει ρητά ειπωθεί από τους εμπνευστές της, η διάσκεψη για την Ανατολική Μεσόγειο θα είναι μία πολιτική διάσκεψη, η οποία έχει δεδηλωμένο σκοπό να λάβει αποφάσεις για να επιλύσει προβλήματα της περιοχής. Όπως ρητά αναφέρεται στις οδηγίες του γενικού γραμματέα του υπουργείου Εξωτερικών προς τους Έλληνες πρεσβευτές, η άρνηση της Αθήνας να αποδεχθεί τη σύγκληση αυτής της διάσκεψης προκύπτει και από το γεγονός ότι η νόμιμη συμφωνία Ελλάδας-Αιγύπτου για την μερική οριοθέτηση ΑΟΖ θα τεθεί σε αμφισβήτηση για να μπει στο τραπέζι μαζί με το παράνομο μνημόνιο Άγκυρας-Τρίπολης.

Ο Μητσοτάκης επαίρεται επειδή το ελληνοτουρκικό πρόβλημα έχει μετατραπεί σε ευρωτουρκικό πρόβλημα. Αυτό που δείχνει να μην κατανοεί είναι ότι από τη στιγμή που η Αθήνα εμμέσως πλην σαφώς αναθέτει στην ΕΕ να λύσει το πρόβλημα, αυτή θα το λύσει σύμφωνα με τα δικά της συμφέροντα κι όχι σύμφωνα με τα ελληνικά. Αυτό το έχει ήδη πει καθαρά ο Μπορέλ.

Και βεβαίως δεν χρειάζονται επιχειρήματα για να πεισθεί ο καλόπιστος αναγνώστης ότι εν προκειμένω τα ευρωπαϊκά συμφέροντα (έτσι όπως επισήμως πλέον ορίζονται) όχι μόνο δεν ταυτίζονται, αλλά ούτε καν συγκλίνουν με τα ελληνικά.
https://slpress.gr/ethnika/pos-sti-syno ... ati-zimia/
το αρθρο δεν τα λεει καλα. Καμια αντιφαση σε αυτο το θεμα απο ελλ πλευρας. Και σωστα απεχουν οι αλλες χωρες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Δεκ 2020, 23:19

kameron έγραψε:
11 Δεκ 2020, 17:35
nostromos έγραψε:
11 Δεκ 2020, 17:29

οχι ακριβως ... η τοτε ρητορικη αλλα και η ολη εμπλοκη της ΕΕ στο Ουκρανικο δεν ειναι καθολου αθωα ... ασχετα αν η Γερμανια τα ειχε βρει με το Nord stream 2 και εχει κυρωσεις μαζι με τους Τουρκους ΣΗΜΕΡΑ ...
Στο ουκρανικό, πρωτίστως η Ε.Ε. στο σύνολό της σύρθηκε από τις ΗΠΑ και από τις επιδιώξεις των Πολωνοβάλτων. Τα όποια κέρδη των υπολοίπων υπολείπονται της ζημιάς που έχουν από την κόντρα με τη Ρωσία.

Αλλά το ουκρανικό ουσιαστικά τελείωσε. Στο Κίεβο οι φιλορώσοι πήραν πόδι και σε αντάλλαγμα οι Ρώσοι πήραν την Κριμαία και ένα frozen conflict στα ανατολικά. Οι περισσότερες χώρες της Ε.Ε. θα ήθελαν σιωπηρά να γυρίσουν σελίδα στη σχέση με τη Μόσχα. Το ότι δεν το κάνουν, έχει κυρίως να κάνει με την πίεση που ασκείται από τις ΗΠΑ.
δεν ειναι δικαιολογια οι οποιες εμπορικες σχεσεις. Η ΕΕ εθελοτυφλει σε πολλα θεματα και δεν μπορει να προστατεψει τα γεοπολιτικα της συμφεροντα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Δεκ 2020, 23:20

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Δεκ 2020, 20:56
Δημοκρατικός έγραψε:
24 Οκτ 2020, 22:17
Το Ελιζέ επισημαίνει, επίσης, τις «πολύ προσβλητικές δηλώσεις (του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν) τις τελευταίες ημέρες, ιδίως το κάλεσμα για μποϊκοτάζ στα γαλλικά προϊόντα».

Η γαλλική προεδρία ζήτησε εκ νέου σήμερα «η Τουρκία να βάλει τέλος στις επικίνδυνες περιπέτειές της στη Μεσόγειο και την περιοχή» και κατήγγειλε την «ανεύθυνη συμπεριφορά» της Άγκυρας στο Ναγκόρνο-Καραμπάχ.

«Αξιώσεις έχουν τεθεί. Ο Ερντογάν έχει δύο μήνες για να απαντήσει. Μέτρα θα πρέπει να ληφθούν στο τέλος του έτους», ανέφερε επίσης το Ελιζέ σχετικά με την Ανατολική Μεσόγειο.

https://www.cnn.gr/politiki/story/23981 ... tin-agkyra
Εικόνα
ποιου έτους δεν ειπώθηκε μόνο.
"Δικαιωθηκε" ο καθε ψεκασμενος...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5518
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 11 Δεκ 2020, 23:20

https://www.euractiv.com/section/global ... t-sources/

Η Βουλγαρια πως τα εχει καταφερει ετσι...
Ο ορισμος της Φινλανδοποιημενης χωρας
Με το Τουρκικο μειονοτικο κομμα μπαλαντερ και παντα απαραιτητο συγκυβερνητη

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18918
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Δεκ 2020, 23:22

Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:12
Green Dragon έγραψε:
11 Δεκ 2020, 21:05
Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 15:17
Και για να μην ξεχνιομαστε.
Παρατηρω οτι ολοι αποφευγετε να απαντησετε στην μοναδικη λογικη ερωτηση:

Παμε ΠΟΛΕΜΟ με τουρκους ή ΟΧΙ;;;
Αυτη ειναι η πραγματικη ερωτηση που οφειλει να απαντησει η ελλ κοινωνια και επειτα αναλογως να πραξει.
Πχ ΝΑΙ ΠΑΜΕ ΠΟΛΕΜΟ σημαινει οτι ξεκιναμε ταχυστα να ετοιμαζομαστε για πολεμο με οτι συνεπαγεται αυτο.
ΟΧΙ σε πολεμο; Τοτε παμε σε συζητησεις με τουρκους, ζειμπεκικα, υπογραφες περιεργων συμφωνιων, ξεχναμε την αοζ και υφαλοκρηπιδα νοτια του καστελοριζου αλλα και του ανατολικου αιγαιου (του μισου αιγαιου δλδ) και παει λεγοντας.
ΑΠλα πραγματα. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΑΣ.
Ρε συ Οργισμένε, δε νομίζω ότι μπορεί κανείς εδώ μέσα να δώσει σοβαρή απάντηση σε αυτό. Το θέμα είναι ξεκάθαρα θέμα για ειδικούς (στρατιωτικούς δηλαδή), εμείς νομίζω είμαστε υπερβολικά ανεπαρκείς για να πούμε οτιδήποτε. Οι ειδικοί θα πρέπει να εξετάσουν αν μας παίρνει για πόλεμο σε περίπτωση που χρειαστεί και αναλόγως να χαρακτεί στρατηγική. Το θέμα είναι τεχνικό, είτε μας αρέσει είτε όχι. Μας παίρνει; Εγώ δεν έχω ιδέα, που να ξέρω, ούτε στρατιωτικός είμαι, ούτε στρατηγικός αναλυτής, ούτε πολιτικός.

Και μάλλον είναι θέμα που χρειάζεται απάντηση από ομάδες αναλυτών και όχι μεμονωμένα πρόσωπα.
Mην πετας την μπαλα στην εξεδρα.
Η ερωτηση ειναι απλη:
Ως κοινωνια τι θελομενα κανουμε εναντι του τουρκικου μιλιταριστικου επεκτατισμου; Πολεμο ή κωλαρακι (αλλα να μπαινει σιγα σιγα και με λιπανση);;;
Το ερωτημα δεν ειναι τεχνικο ουτε φυσικα φιλοσοφικο.
Ειναι θεμα στρατηγικης (στρατηγικη ειναι ο μακροπροθεσμος στοχος-σκοπος) και μεσου αυτης αποφασιζουμε την τακτικη μας (τακτικη ειναι ο τροπος επιτευξης της σκοπου δλδ της στρατηγικης)

ΑΠλα πραγματα.

Εγω βλεπω πως κοινωνια και πολιτικοι εχουν αποφασισει Ως ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ να δωσουν σιγα σιγα κωλο προς ανατολας αλλα ακριβως επειδη ειμαστε μια φαυλη κοινωνια το παιζουμε υπερ πολεμου και προβαινουμε σε εξοδα και αγορες εξοπλισμου τα οποια θα χρειαζοταν μονο αν η στρατηγικη μας ηταν ΠΟΛΕΜΟΣ.
Δεν είναι 'η μπάλα στην εξέδρα' είναι το κρίσιμο ερώτημα: Αν ο πόλεμος έχει πιθανότητα 100% να οδηγήσει στην καταστροφή μας είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη περίπτωση που 'παίζεται'. Θέλω να πω ότι η απάντηση μπορεί ν' αλλάζει ανάλογα με τα δεδομένα που υπάρχουν. Εγώ δεν έχω τα δεδομένα, οι ειδικοί τα έχουν και ξέρουν πολύ καλύτερα τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε.

Γενικότερα, η χώρα δεν μπορεί να έχει σαν στρατηγική τον πόλεμο αλλά την δυνατότητα να τον κάνει αν χρειαστεί. Φυσικά και είμαι υπέρ της προετοιμασίας που είναι πάντα αναγκαία αλλά εδώ μέσα δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ να αναφέρει το εξής απλό: Μιλάμε σα να πρόκειται για κάποιον κακό σε video game ο οποίος περιμένει στο σημείο που τον έχουν στήσει οι πραγραμματιστές να μαζέψουμε αρκετή δύναμη και να του επιτεθούμε να τον νικήσουμε. Αυτός δεν εξελίσσεται, δεν προσαρμόζεται, απλά περιμένει. Είναι κάτι τέτοιο η Τουρκία; Θα κάτσει να μας κοιτάζει να εξοπλιζόμαστε σαν αστακοί και δεν θα κάνει τίποτα;

1) Μπορεί να εξοπλιστεί παραπάνω και αυτή και να μπούμε σε μαραθώνιο.
2) Αν κρίνει ότι δεν μπορεί και θα την ξεπεράσουμε κάπια στιγμή για τον όποιον λόγο (της επιβληθεί γενικευμένο εμπάργκο όπλων κλπ), θα κάτσει και θα κοιτάει; Δεν είναι ηλίθιοι, θα επιτεθούν όσο έχουν ακόμα το πλεονέκτημα.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Δεκ 2020, 23:23

ΑΠαντησες εν ολιγοις και εμεσως στο ερωτημα μου.
Κωλο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 11 Δεκ 2020, 23:26

Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:19
Η ΕΕ εθελοτυφλει σε πολλα θεματα και δεν μπορει να προστατεψει τα γεοπολιτικα της συμφεροντα.
Για να τα προστατέψει πρέπει πρώτα να συμφωνήσει ποια είναι αυτά.

Στην περίπτωση της Ε.Ε. έχεις 27 διαφορετικές χώρες με αποκλίνοντα ή και εντελώς διαφορετικά συμφέροντα. Άλλα συμφέροντα έχει η Ιταλία και άλλα η Πολωνία. Άλλα η Ελλάδα και άλλα η Σουηδία. Άλλα η Ισπανία και άλλα η Γαλλία. Επιδιώκοντας διαρκώς τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή δεν μπορείς να προχωρήσεις όταν έρχεται η ώρα πιο δραστικών αποφάσεων, αυτό το ξέρουν καλά οι Τούρκοι και το εκμεταλλεύονται.

Στην περίπτωση της Ρωσίας, αναγκαστικά υπάρχει (μέχρι στιγμής) ομοφωνία λόγω των ΗΠΑ. Όταν όμως οι περισσότερες χώρες συναντούν τους Ρώσους τους λένε ότι αυτές δεν θέλουν κυρώσεις κλπ, αλλά είναι αναγκασμένες και ζητούν κατανόηση. Το κάνει και η Ελλάδα με τους Ρώσους, το κάνουν και μεγαλύτερες/ισχυρότερες χώρες. Αυτό δλδ που κατηγορούμε άλλους ότι κάνουν με την Τουρκία σε βάρος μας, ο καθένας κοιτάζει τα στενά του συμφέροντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών