Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Δεκ 2020, 23:27

Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:12
Εγω βλεπω πως κοινωνια και πολιτικοι εχουν αποφασισει Ως ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ να δωσουν σιγα σιγα κωλο προς ανατολας αλλα ακριβως επειδη ειμαστε μια φαυλη κοινωνια το παιζουμε υπερ πολεμου και προβαινουμε σε εξοδα και αγορες εξοπλισμου τα οποια θα χρειαζοταν μονο αν η στρατηγικη μας ηταν ΠΟΛΕΜΟΣ.
Η κατάσταση με την Τουρκία έχει ομοιότητες με την κατάσταση με την Ιταλία στον μεσοπόλεμο.Και τότε οι περισσότεροι ανέμεναν ότι τελικώς η Ελλάδα θα συμβιβασθεί με το mare nostrum.Aλλά τελικά έγινε πόλεμος.
Έγινε όμως στα πλαίσια παγκόσμιου πολέμου.Εάν αυτός δεν είχε συμβεί ίσως να επικρατούσε η άποψη του συμβιβασμού.Πριν το 1940 η Ελλάδα είχε ανεχθεί περισσότερα απ όσα ανέχεται σήμερα από την Τουρκία.
Όπως δεν είναι σωστό να τα περιμένεις όλα από άλλες δυνάμεις έτσι δεν είναι σωστό να αγνοείς το διεθνές περιβάλλον.Δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8028
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 11 Δεκ 2020, 23:28

Zelda έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:20
https://www.euractiv.com/section/global ... t-sources/

Η Βουλγαρια πως τα εχει καταφερει ετσι...
Ο ορισμος της Φινλανδοποιημενης χωρας
Με το Τουρκικο μειονοτικο κομμα μπαλαντερ και παντα απαραιτητο συγκυβερνητη
Οι Βούλγαροι κάνουν εδώ και χρόνια πέντε προσευχές την ημέρα να μην αποφασίσει η Τουρκία να τους δημιουργήσει πραγματικό μειονοτικό πρόβλημα ή να στρέψει μεταναστευτικές ροές προς την πλευρά τους. Για την ώρα είναι ανακουφισμένοι που οι Τούρκοι έχουν άλλες προτεραιότητες και στην περιοχή την πληρώνουμε κυρίως εμείς.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19523
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Δεκ 2020, 23:28

Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:23
ΑΠαντησες εν ολιγοις και εμεσως στο ερωτημα μου.
Κωλο.
Όχι. Σου είπα εξαρτάται από τα δεδομένα που δεν έχω στην διάθεσή μου.

Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, να κάνουμε (πχ να ρίξουμε στο ερευνητικό). Αν δεν μπορούμε, τι νόημα έχει; Εκτός αν μας κάνουν επίθεση, εκεί θα αμυνθείς ακόμα και αν δεν έχεις ελπίδα, τι άλλο μπορείς να κάνεις;

Θα σε ρωτήσω εγώ με την σειρά μου τώρα, αν η πιθανότητα καταστροφής μας είναι 100% αυτήν την στιγμή, ποιά είναι η δική σου πρόταση;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23100
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Δεκ 2020, 23:32

Green Dragon έγραψε:
11 Δεκ 2020, 13:40
AlienWay έγραψε:
11 Δεκ 2020, 13:10
Επί 20 σελίδες τώρα, το ζήτημα είναι ότι οι διεθνείς οργανισμοί είναι ανεπαρκείς και δεν πράττουν τα δέοντα.

Ποιος είναι ο αντίλογος; Ποια είναι η αντιπολίτευση; "Εξω από την ΕΕ και το ΝΑΤΟ".

Αυτό συζητάτε εδώ. Πρέπει δηλαδή να εξετάσουμε (για πολλοστή φορά), το αν η ένταξη της Ελλάδας σε αυτούς τους οργανισμούς δεν ήταν μονόδρομος. Αν υπήρχε άλλη επιλογή.

Επίσης δεν μπορώ να αντιληφθώ ποιες είναι οι ευθύνες της κυβέρνησης για το γεγονός ότι οι διεθνείς οργανισμοί εμφανίζονται κατώτεροι των περιστάσεων.
Η κομματική αντιπολίτευση λέει βλακείες οπότε ας το εξετάσουμε ανεξάρτητα από τα κόμματα. Λοιπόν, όχι, δεν θα μπορούσαμε να μην είχαμε μπει σε αυτούς τους οργανισμούς και καλώς μπήκαμε, οι αντιρρήσεις αφορούν την εντός αυτών των 'στεγανών΄ στάση μας. Για εμένα δεν υπάρχουν πλεόν καθόλου δικαιολογίες και η Ελλάδα πρέπει να είναι κάθετη με τα συμφέροντά της, εντός των συγκεκριμένων πλαισίων. Τι εννοώ; Αυτό που έγραψα πιο πάνω, δεν ψηφίζουμε καμία απολύτως κύρωση σε Ρωσία, Λευκορωσία κλπ. Όπως η Γερμανία βάζει πρώτα τα συμφέροντά της με την Τουρκια έτσι να κάνουμε κι εμείς. Τελεία και παύλα. Η λογική αυτό επιτάσσει.

Ποιό απ' όλα τα κόμματα θα έκανε κάτι τέτοιο στο άμεσο ή και απώτερο μέλλον; Φοβάμαι κανένα. Αν θέλεις τα πιάνουμε ένα ένα να τ' αναλύσουμε αλλά νομίζω ότι αν μπλέξουμε με την κομματική παρακμή θα χάσουμε την ουσία.
Δεν γνωρίζουμε όμως τι γίνεται κάτω από το τραπέζι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Δεκ 2020, 23:37

AlienWay έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:32
Δεν γνωρίζουμε όμως τι γίνεται κάτω από το τραπέζι.
Η πραγματικότητα είναι ότι εδώ και 30 χρόνια μετά τη διάλυση του Συμφώνου της Βαρσοβίας δεν υπάρχουν ιδεολογικές διαφορές μεταξύ των κομμάτων ως προς τον προσανατολισμό της χώρας.Τα όσα εμφανίζονται ως διαφορές είναι κομματικές κόντρες για άγρα ψήφων.
Υπάρχουν βεβαίως διαφορές σχολών εξωτερικής πολιτικής αλλά αυτές δεν συναρτώνται με κάποια ιδεολογία.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5613
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 11 Δεκ 2020, 23:45

Αυτο που εχουμε ξεκινησει να γινεται τωρα ειναι το πιο σωστο.
Δηλαδη διμερεις σχεσεις με διαφορες χωρες εξω απο τα στενα πλαισια ΕΕ-ΝΑΤΟ, αλλα με τις ευλογιες των ΗΠΑ σιγουρα
Απο Ινδια και Αιγυπτο εως ΗΑΕ και Ισραηλ

Οχι οτι αυτοι θα μας σωσουν και θα ερθουν να πολεμησουν για εμας, αλλα ειναι η μονη ρεαλιστικη εναλλακτικη σε καποια επιπεδα πολυ σημαντικα, οπως η ανταλλαγη πληροφοριων που εχουμε με το Ισραηλ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zelda την 11 Δεκ 2020, 23:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 11 Δεκ 2020, 23:52

Green Dragon έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:22
Οργισμένος έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:12
Green Dragon έγραψε:
11 Δεκ 2020, 21:05


Ρε συ Οργισμένε, δε νομίζω ότι μπορεί κανείς εδώ μέσα να δώσει σοβαρή απάντηση σε αυτό. Το θέμα είναι ξεκάθαρα θέμα για ειδικούς (στρατιωτικούς δηλαδή), εμείς νομίζω είμαστε υπερβολικά ανεπαρκείς για να πούμε οτιδήποτε. Οι ειδικοί θα πρέπει να εξετάσουν αν μας παίρνει για πόλεμο σε περίπτωση που χρειαστεί και αναλόγως να χαρακτεί στρατηγική. Το θέμα είναι τεχνικό, είτε μας αρέσει είτε όχι. Μας παίρνει; Εγώ δεν έχω ιδέα, που να ξέρω, ούτε στρατιωτικός είμαι, ούτε στρατηγικός αναλυτής, ούτε πολιτικός.

Και μάλλον είναι θέμα που χρειάζεται απάντηση από ομάδες αναλυτών και όχι μεμονωμένα πρόσωπα.
7

Mην πετας την μπαλα στην εξεδρα.
Η ερωτηση ειναι απλη:
Ως κοινωνια τι θελομενα κανουμε εναντι του τουρκικου μιλιταριστικου επεκτατισμου; Πολεμο ή κωλαρακι (αλλα να μπαινει σιγα σιγα και με λιπανση);;;
Το ερωτημα δεν ειναι τεχνικο ουτε φυσικα φιλοσοφικο.
Ειναι θεμα στρατηγικης (στρατηγικη ειναι ο μακροπροθεσμος στοχος-σκοπος) και μεσου αυτης αποφασιζουμε την τακτικη μας (τακτικη ειναι ο τροπος επιτευξης της σκοπου δλδ της στρατηγικης)

ΑΠλα πραγματα.

Εγω βλεπω πως κοινωνια και πολιτικοι εχουν αποφασισει Ως ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ να δωσουν σιγα σιγα κωλο προς ανατολας αλλα ακριβως επειδη ειμαστε μια φαυλη κοινωνια το παιζουμε υπερ πολεμου και προβαινουμε σε εξοδα και αγορες εξοπλισμου τα οποια θα χρειαζοταν μονο αν η στρατηγικη μας ηταν ΠΟΛΕΜΟΣ.
Δεν είναι 'η μπάλα στην εξέδρα' είναι το κρίσιμο ερώτημα: Αν ο πόλεμος έχει πιθανότητα 100% να οδηγήσει στην καταστροφή μας είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη περίπτωση που 'παίζεται'. Θέλω να πω ότι η απάντηση μπορεί ν' αλλάζει ανάλογα με τα δεδομένα που υπάρχουν. Εγώ δεν έχω τα δεδομένα, οι ειδικοί τα έχουν και ξέρουν πολύ καλύτερα τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε.

Γενικότερα, η χώρα δεν μπορεί να έχει σαν στρατηγική τον πόλεμο αλλά την δυνατότητα να τον κάνει αν χρειαστεί. Φυσικά και είμαι υπέρ της προετοιμασίας που είναι πάντα αναγκαία αλλά εδώ μέσα δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ να αναφέρει το εξής απλό: Μιλάμε σα να πρόκειται για κάποιον κακό σε video game ο οποίος περιμένει στο σημείο που τον έχουν στήσει οι πραγραμματιστές να μαζέψουμε αρκετή δύναμη και να του επιτεθούμε να τον νικήσουμε. Αυτός δεν εξελίσσεται, δεν προσαρμόζεται, απλά περιμένει. Είναι κάτι τέτοιο η Τουρκία; Θα κάτσει να μας κοιτάζει να εξοπλιζόμαστε σαν αστακοί και δεν θα κάνει τίποτα;

1) Μπορεί να εξοπλιστεί παραπάνω και αυτή και να μπούμε σε μαραθώνιο.
2) Αν κρίνει ότι δεν μπορεί και θα την ξεπεράσουμε κάπια στιγμή για τον όποιον λόγο (της επιβληθεί γενικευμένο εμπάργκο όπλων κλπ), θα κάτσει και θα κοιτάει; Δεν είναι ηλίθιοι, θα επιτεθούν όσο έχουν ακόμα το πλεονέκτημα.
1) δεν μπορεί όπως παλιά λόγω οικονομίας. Και δεν παίρνει φράγκα από Αγία Ευρώπη για επανεκκίνηση όπως εμείς.
92 δισ. έχουν δανείσει στην Τουρκία, ισπανικές και ιταλικές τράπεζες. Πως θα τα ξεπληρωσουν με την κατρακύλα της λίρας.
2)αυτο κάνουν με το ορούτς ρέεις, κεκαλυμμένα, για να μας αναγκάσουν να κάνουμε την πρώτη κινηση. Δεν είναι ότι ψάχνουν πετρέλαιο για να βγάλουν κάνα φράγκο. Ο κόσμος πηγαίνει στις ανανεώσιμες πηγές ενεργειας.

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 918
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 12 Δεκ 2020, 00:00

kameron έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:28
Zelda έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:20
https://www.euractiv.com/section/global ... t-sources/

Η Βουλγαρια πως τα εχει καταφερει ετσι...
Ο ορισμος της Φινλανδοποιημενης χωρας
Με το Τουρκικο μειονοτικο κομμα μπαλαντερ και παντα απαραιτητο συγκυβερνητη
Οι Βούλγαροι κάνουν εδώ και χρόνια πέντε προσευχές την ημέρα να μην αποφασίσει η Τουρκία να τους δημιουργήσει πραγματικό μειονοτικό πρόβλημα ή να στρέψει μεταναστευτικές ροές προς την πλευρά τους. Για την ώρα είναι ανακουφισμένοι που οι Τούρκοι έχουν άλλες προτεραιότητες και στην περιοχή την πληρώνουμε κυρίως εμείς.
επίσης σε αντίθεση με μας, στην πράξη δεν έχουν ένοπλες δυνάμεις. θεώρησαν πανάκεια την ένταξη στο ΝΑΤΟ και τα κελεύσματά του να μετατρέψουν το ποσοτικά ισχυρό οπλοστάσιο που είχαν επί ψυχρού πολέμου σε μια μινιμαλιστική δύναμη ταχείας αντίδρασης. βέβαια είναι πάμφτωχη χώρα και η αντικατάσταση / αναβάθμιση το σοβιετικού υλικού, λογικά ήταν πέραν των δυνατοτήτων τους.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 12 Δεκ 2020, 00:08

opsimasmenos έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:52

1) δεν μπορεί όπως παλιά λόγω οικονομίας. Και δεν παίρνει φράγκα από Αγία Ευρώπη για επανεκκίνηση όπως εμείς.
:smt005:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 12 Δεκ 2020, 00:21

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
12 Δεκ 2020, 00:08
opsimasmenos έγραψε:
11 Δεκ 2020, 23:52

1) δεν μπορεί όπως παλιά λόγω οικονομίας. Και δεν παίρνει φράγκα από Αγία Ευρώπη για επανεκκίνηση όπως εμείς.
:smt005:
72 δισ σε βαθος πενταετιας θα πάρουμε είπε το αφεντικό, σήμερα.
Θα πουλούσες την πραμάτεια σου σε κάποιον που καταρρέει οικονομικά;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Δεκ 2020, 01:18

Philip Mortimer έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:52
Yochanan έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:45
The democratic and economic achievements of the AKP’s early years helped launch membership negotiations with the European Union (EU) and made Turkey a model for neighboring states undergoing reforms.
Το ότι είχε μια επιτυχημένη οικονομική πολιτική τα χρόνια αυτά (και μετριοπαθή εξωτερική πολιτική) δεν αναιρεί το ότι προερχόταν από το ισλαμιστικό φάσμα της τουρκικής πολιτικής και εκπροσωπουσε από την αρχή τα λαϊκά στρώματα που ήταν έναντι των εκσυγχρονιστικών Κεμαλικων πολιτικών που έκαναν την τουρκια κοσμικό κράτος.
αγαπητε γιωτα: ΛΕΓΑΝΕ ΡΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ Ο ΕΡΝΤΟ ΗΤΑΝΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ?? ΝΑΙ ? ΓΙΑ ΟΧΙ?
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 12 Δεκ 2020, 01:22

Yochanan έγραψε:
12 Δεκ 2020, 01:18
Philip Mortimer έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:52
Yochanan έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:45
The democratic and economic achievements of the AKP’s early years helped launch membership negotiations with the European Union (EU) and made Turkey a model for neighboring states undergoing reforms.
Το ότι είχε μια επιτυχημένη οικονομική πολιτική τα χρόνια αυτά (και μετριοπαθή εξωτερική πολιτική) δεν αναιρεί το ότι προερχόταν από το ισλαμιστικό φάσμα της τουρκικής πολιτικής και εκπροσωπουσε από την αρχή τα λαϊκά στρώματα που ήταν έναντι των εκσυγχρονιστικών Κεμαλικων πολιτικών που έκαναν την τουρκια κοσμικό κράτος.
αγαπητε γιωτα: ΛΕΓΑΝΕ ΡΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ Ο ΕΡΝΤΟ ΗΤΑΝΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ ?? ΝΑΙ ? ΓΙΑ ΟΧΙ?
Το οτι εχει γινει ο μπαμπας σας δε σημαινει οτι δεν ειναι και δημοκρατης. Δημοκρατικα εκλεγεται
Εχεις αμφιβολια οτι οι τουρκοι γουσταρουν ετντογαν;

gambs
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Μάιος 2018, 10:52
Phorum.gr user: gambs

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gambs » 12 Δεκ 2020, 01:23

The 2017 Countering America's Adversaries through Sanctions Act (CAATSA) requires the U.S. president to select at least five of 12 possible sanctions on countries in violation. The 12 options range from mild to harsh and can target people or entities


1) Sanction U.S. Export-Import Bank credit or assistance;

2) Sanction U.S. exports of goods and services;

3) Sanction large loans from U.S. financial institutions;

4) Seek to block loans from international financial institutions including the World Bank and International Monetary Fund;

5) Sanctions on financial institutions holding U.S. government funds or serving as U.S. primary dealer;

6) Sanction U.S. procurement of goods or services;

7) Sanction any foreign-exchange transactions under U.S. jurisdiction;

8) Sanction any bank payments or transfers subject to U.S. jurisdiction;

9) Sanction any transactions related to property;

10) Sanction any investment in U.S. debt or equity;

11) Deny visas to corporate officers related to sanctioned entity or person;

12) Sanctions on principal executive officers of targeted entity or person

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 12 Δεκ 2020, 01:25

Οι κυρωσεις τις αμερικης αφορουν στους s-400 και οχι στην ελλαδα

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Τι νέα από τις κυρώσεις κατά της Τουρκίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Δεκ 2020, 01:27

Αστο πασοκε. εγω λεω με την τουρκια να το ρισκαρουμε. οι λαοι δεν εχουνε τιπτ να χαρισουν
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών