Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 07 Μάιος 2021, 22:19

Δημοκρατικός έγραψε:
06 Μάιος 2021, 20:36
panos291 έγραψε:
06 Μάιος 2021, 14:25
Thor έγραψε:
06 Μάιος 2021, 12:58


Αν διαβασεις στο τελος του αρθρου,αναφερει κι αλλες,δεν ειναι μονο μια.
Οι αλλες είναι τα μελη του efa group, εγω ελεγα γι'αυτην την Aether Aeronautics. Εργοστασιο δεν βλέπω, τώρα που/τι/πως ιδεα δεν έχω.
Ο μέσος σοβαρός χομπίστας φτιάχνει καλύτερα αυτόνομα πετούμενα απο αυτά. Δες τα προϊόντα τους και μετά ρίξε μια ματιά στο γιουτιούμπ τι φτιάχνουν οι χομπίστες.
Ενα τετοιο πηρα στο γιο μου προπερσι απο τα τζαμπο...
+++Ελεοc+++
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 07 Μάιος 2021, 23:19

Δημοκρατικός έγραψε:
06 Μάιος 2021, 21:20
panos291 έγραψε:
06 Μάιος 2021, 21:14
Απο τις ηδη υποβλημενες προτασεις, αυτη της Gibbs & Cox είναι μονόδρομος.
Ετοιμάσου να χορεύεις στο background της φολκλορικής αραβικής τελετής υποδοχής των MMSC
Oti ακριβως λεω περιγραφει το πολυ καλο αρθρο. ΜΕσογειος σημαινει ικανο αριθμο μεγαλων πλοιων (4 ΑΒ) συν μεγαλο αριθμο μικροτερων ( μιν 4 MMSC). ENa ζητημα ειναι αν θα θελησει η ΑΜερικανικη κυβερνηση να κανει τετοια προταση και το αλλο ζητημα ειναι αν θα ΜΠΟΡΕΣΕΙ η ελληνικη πλευρα να την αγορασει. Βεβαια 4 ΑΒ + 4 βαριες MMSC για μενα ειναι συμβιβασμος οταν μιλαμε για μεσογειο (4+8 η δικια μου οπτικη) αλλα και παλι θελει γενναιες αποφασεις, το χερι βαθια στην τσεπη, ρεαλιστικες βλεψεις και συμπλευση οπλισμου και στρατηγικων στοχων για να κανεις κατι τετοιο.

ΠΑντως μεχρι τον Ιουνιο θα φανει ΞΕΚΑΘΑΡΑ τι θελει να κανει η ΑΜερικη με την ΤΟυρκια. Τυχον ακτυπητη προταση απο αμερικανους να σημαινει οριστικα οτι η ΤΟυρκια ξεκιναει να εκτροχιαζεται απο το ΝΑΤΟ.
Τα παμε αυτα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14083
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Μάιος 2021, 23:42

Οργισμένος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:19
Δημοκρατικός έγραψε:
06 Μάιος 2021, 21:20
panos291 έγραψε:
06 Μάιος 2021, 21:14


Απο τις ηδη υποβλημενες προτασεις, αυτη της Gibbs & Cox είναι μονόδρομος.
Ετοιμάσου να χορεύεις στο background της φολκλορικής αραβικής τελετής υποδοχής των MMSC
Oti ακριβως λεω περιγραφει το πολυ καλο αρθρο. ΜΕσογειος σημαινει ικανο αριθμο μεγαλων πλοιων (4 ΑΒ) συν μεγαλο αριθμο μικροτερων ( μιν 4 MMSC). ENa ζητημα ειναι αν θα θελησει η ΑΜερικανικη κυβερνηση να κανει τετοια προταση και το αλλο ζητημα ειναι αν θα ΜΠΟΡΕΣΕΙ η ελληνικη πλευρα να την αγορασει. Βεβαια 4 ΑΒ + 4 βαριες MMSC για μενα ειναι συμβιβασμος οταν μιλαμε για μεσογειο (4+8 η δικια μου οπτικη) αλλα και παλι θελει γενναιες αποφασεις, το χερι βαθια στην τσεπη, ρεαλιστικες βλεψεις και συμπλευση οπλισμου και στρατηγικων στοχων για να κανεις κατι τετοιο.

ΠΑντως μεχρι τον Ιουνιο θα φανει ΞΕΚΑΘΑΡΑ τι θελει να κανει η ΑΜερικη με την ΤΟυρκια. Τυχον ακτυπητη προταση απο αμερικανους να σημαινει οριστικα οτι η ΤΟυρκια ξεκιναει να εκτροχιαζεται απο το ΝΑΤΟ.
Τα παμε αυτα.
Βέβαια ενα θεμα ειναι και να εχεις τα κοτσια να τα χρησιμοποιήσεις οταν χρειαστεί.
Γιατι αυτο που βλέπω ειναι πως και 12 ΑB συν τα 3 Zumwalt να μας δωσουν οι Αμερικανοι, οι τουρκοι θα τρυπανε στην..Κέρκυρα και εμεις θα κάνουμε διαβηματα.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 08 Μάιος 2021, 00:26

panos291 έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:42
Οργισμένος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:19
Δημοκρατικός έγραψε:
06 Μάιος 2021, 21:20


Ετοιμάσου να χορεύεις στο background της φολκλορικής αραβικής τελετής υποδοχής των MMSC
Oti ακριβως λεω περιγραφει το πολυ καλο αρθρο. ΜΕσογειος σημαινει ικανο αριθμο μεγαλων πλοιων (4 ΑΒ) συν μεγαλο αριθμο μικροτερων ( μιν 4 MMSC). ENa ζητημα ειναι αν θα θελησει η ΑΜερικανικη κυβερνηση να κανει τετοια προταση και το αλλο ζητημα ειναι αν θα ΜΠΟΡΕΣΕΙ η ελληνικη πλευρα να την αγορασει. Βεβαια 4 ΑΒ + 4 βαριες MMSC για μενα ειναι συμβιβασμος οταν μιλαμε για μεσογειο (4+8 η δικια μου οπτικη) αλλα και παλι θελει γενναιες αποφασεις, το χερι βαθια στην τσεπη, ρεαλιστικες βλεψεις και συμπλευση οπλισμου και στρατηγικων στοχων για να κανεις κατι τετοιο.

ΠΑντως μεχρι τον Ιουνιο θα φανει ΞΕΚΑΘΑΡΑ τι θελει να κανει η ΑΜερικη με την ΤΟυρκια. Τυχον ακτυπητη προταση απο αμερικανους να σημαινει οριστικα οτι η ΤΟυρκια ξεκιναει να εκτροχιαζεται απο το ΝΑΤΟ.
Τα παμε αυτα.
Βέβαια ενα θεμα ειναι και να εχεις τα κοτσια να τα χρησιμοποιήσεις οταν χρειαστεί.
Γιατι αυτο που βλέπω ειναι πως και 12 ΑB συν τα 3 Zumwalt να μας δωσουν οι Αμερικανοι, οι τουρκοι θα τρυπανε στην..Κέρκυρα και εμεις θα κάνουμε διαβηματα.
A geia soy...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 08 Μάιος 2021, 00:29

Α ε την ευκαιρια τα Ζumwalt einai η αναβιωση των θωρηκτων. Χαρακτηριστικε ως αποτυχημενο προγραμμα , ηταν να φτιαχτουν 32 και φτιαχτηκαν μονο 3 πριν τελειωσει οριστικα το προγραμμα αλλα πιστευω οτι συντομα θα ξεκινησει η κατασκευη 40 βελτιωμενων εκδοσεων λογω επικειμενου ψυχρου πολεμου.
Γυρω στους 17.000 τονους πλοιο με πυροβολα gps ακτινας 100 χλμ. (συντομα 200). Ελαφρυ θωρηκτο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...


stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Μάιος 2021, 19:37

Επειδη ειμαστε λαρτζ τυποι εμεις θελουμε μονο καινουργια για να παρει τα φραγκα η LM.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 09 Μάιος 2021, 19:50

Οργισμένος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:19
Oti ακριβως λεω περιγραφει το πολυ καλο αρθρο. ΜΕσογειος σημαινει ικανο αριθμο μεγαλων πλοιων (4 ΑΒ) συν μεγαλο αριθμο μικροτερων ( μιν 4 MMSC). ENa ζητημα ειναι αν θα θελησει η ΑΜερικανικη κυβερνηση να κανει τετοια προταση και το αλλο ζητημα ειναι αν θα ΜΠΟΡΕΣΕΙ η ελληνικη πλευρα να την αγορασει. Βεβαια 4 ΑΒ + 4 βαριες MMSC για μενα ειναι συμβιβασμος οταν μιλαμε για μεσογειο (4+8 η δικια μου οπτικη) αλλα και παλι θελει γενναιες αποφασεις, το χερι βαθια στην τσεπη, ρεαλιστικες βλεψεις και συμπλευση οπλισμου και στρατηγικων στοχων για να κανεις κατι τετοιο.

ΠΑντως μεχρι τον Ιουνιο θα φανει ΞΕΚΑΘΑΡΑ τι θελει να κανει η ΑΜερικη με την ΤΟυρκια. Τυχον ακτυπητη προταση απο αμερικανους να σημαινει οριστικα οτι η ΤΟυρκια ξεκιναει να εκτροχιαζεται απο το ΝΑΤΟ.
Τα παμε αυτα.
Τη Μεσόγειο την "ελέγχεις" και με τις S που έχουμε σήμερα αν το Καστελόριζο δεν έχει ΑΟΖ, η Ρόδος 10% επήρεια και η Τουρκία (και η Αίγυπτος) είναι σύμμαχοι των ΗΠΑ. Καλύτερα πλοία έχουν νόημα σε ΑΟΖ που προσεγγίζει τη δική μας ιδέα με εχθρική Τουρκία.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14083
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 09 Μάιος 2021, 23:24

Οργισμένος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:19
Δημοκρατικός έγραψε:
06 Μάιος 2021, 20:36
panos291 έγραψε:
06 Μάιος 2021, 14:25

Οι αλλες είναι τα μελη του efa group, εγω ελεγα γι'αυτην την Aether Aeronautics. Εργοστασιο δεν βλέπω, τώρα που/τι/πως ιδεα δεν έχω.
Ο μέσος σοβαρός χομπίστας φτιάχνει καλύτερα αυτόνομα πετούμενα απο αυτά. Δες τα προϊόντα τους και μετά ρίξε μια ματιά στο γιουτιούμπ τι φτιάχνουν οι χομπίστες.
Ενα τετοιο πηρα στο γιο μου προπερσι απο τα τζαμπο...
+++Ελεοc+++
Μπειτε στον κοπο να διαβασετε την συνέντευξη.

https://www.ptisidiastima.com/aether-ae ... -interview

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 09 Μάιος 2021, 23:37

panos291 έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:24
Οργισμένος έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:19
Δημοκρατικός έγραψε:
06 Μάιος 2021, 20:36

Ο μέσος σοβαρός χομπίστας φτιάχνει καλύτερα αυτόνομα πετούμενα απο αυτά. Δες τα προϊόντα τους και μετά ρίξε μια ματιά στο γιουτιούμπ τι φτιάχνουν οι χομπίστες.
Ενα τετοιο πηρα στο γιο μου προπερσι απο τα τζαμπο...
+++Ελεοc+++
Μπειτε στον κοπο να διαβασετε την συνέντευξη.

https://www.ptisidiastima.com/aether-ae ... -interview
Διάβασα μέχρι εκεί με την φωτογραφία του μουσάτου.




Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14083
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 10 Μάιος 2021, 00:07

https://www.aether-aeronautics.com/copy ... rget-drone

"Α. NMS-2
Το σύστημα NMS-2 είναι ένας εναέριος στόχος υψηλών επιδόσεων ο οποίος έχει την ικανότητα να αναπτύσσει ταχύτητες αρκετά μεγαλύτερες των 700km/h, να κατέρχεται και να διατηρεί ύψη έως 10 μέτρων από την επιφάνεια της θάλασσας καθώς και να αυξομειώνει το ίχνος του στα Radars από αυτό ενός μαχητικού έως σε αυτό ενός μικρού πτηνού (θα μου επιτρέψετε να μην αναφέρω ακριβή νούμερα)."

Το ποσο καλο ειναι δεν το ξερω αλλα σιγουρα δεν το παιρνεις απο το τζαμπο.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 10 Μάιος 2021, 13:19

non stop γλέντι



την ίδια στιγμή, σε μια άλλη μεριά του πλανήτη (Ινδονησία):
the four design options shortlisted are namely an improved variant of the SIGMA 10514 design from Dutch company Damen, the 30FFM class from Japanese shipbuilder Mitsui, the Bergamini (FREMM) class from Italian shipyard Fincantieri, and the Arrowhead 140 concept from a consortium led by Babcock.


στο πασοκιστάν έχουν αρχίσει οι διαροές πως θα καθυστερήσουν την απόφαση από τέλη μαϊου που ήταν να γίνει,
νυν υπερ memeships αγων
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 10 Μάιος 2021, 13:26

Orion22 έγραψε:
10 Μάιος 2021, 13:19
non stop γλέντι



την ίδια στιγμή, σε μια άλλη μεριά του πλανήτη (Ινδονησία):
the four design options shortlisted are namely an improved variant of the SIGMA 10514 design from Dutch company Damen, the 30FFM class from Japanese shipbuilder Mitsui, the Bergamini (FREMM) class from Italian shipyard Fincantieri, and the Arrowhead 140 concept from a consortium led by Babcock.


στο πασοκιστάν έχουν αρχίσει οι διαροές πως θα καθυστερήσουν την απόφαση από τέλη μαϊου που ήταν να γίνει,
νυν υπερ memeships αγων
Ποσο καιρο εχω που τα λεω;
Για την ακαταλληλοτητα των πλοιων;
Για το πρωτοφανες "σπρωξιμο" που γινεται απο τα εγχωρια ΜΜΕ με ναυρχιδα την Πτηση;
Για το οτι μαγειρευουν την επιλογη τους με καθε τροπο και οτι θα πανε πισω την αποφαση για να μπορεσουν καρδισουν χρονο μπας και λυθει το μεγαλυτερο-γι αυτους-θεμα της προβληματικης προωσης του πλοιου;
Οτι,οτι,οτι.....

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14083
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 10 Μάιος 2021, 14:23

stergiosbik έγραψε:
10 Μάιος 2021, 13:26
Orion22 έγραψε:
10 Μάιος 2021, 13:19
non stop γλέντι



την ίδια στιγμή, σε μια άλλη μεριά του πλανήτη (Ινδονησία):
the four design options shortlisted are namely an improved variant of the SIGMA 10514 design from Dutch company Damen, the 30FFM class from Japanese shipbuilder Mitsui, the Bergamini (FREMM) class from Italian shipyard Fincantieri, and the Arrowhead 140 concept from a consortium led by Babcock.


στο πασοκιστάν έχουν αρχίσει οι διαροές πως θα καθυστερήσουν την απόφαση από τέλη μαϊου που ήταν να γίνει,
νυν υπερ memeships αγων
Ποσο καιρο εχω που τα λεω;
Για την ακαταλληλοτητα των πλοιων;
Για το πρωτοφανες "σπρωξιμο" που γινεται απο τα εγχωρια ΜΜΕ με ναυρχιδα την Πτηση;
Για το οτι μαγειρευουν την επιλογη τους με καθε τροπο και οτι θα πανε πισω την αποφαση για να μπορεσουν καρδισουν χρονο μπας και λυθει το μεγαλυτερο-γι αυτους-θεμα της προβληματικης προωσης του πλοιου;
Οτι,οτι,οτι.....
Αυτοι κάνουν την δουλειά τους. Ελπιζουμε να υπαρχουν κάποιοι αρχιδατοι αξιωματικοι στο ναυτικο που να μην το δεχτουν αυτο το πραγμα.
Θετικο επισης οτι πλεον ολος ο κοσμος εχει παρει χαμπάρι τι γινεται και πέφτει το κραξιμο της αρκουδας στο ιντερνετ. Και οι ίδιοι εχουν παρει χαμπαρι οτι τυχον επιλογη της κορβετοτρατας δεν θα περασει στο ντουκου.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14828
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Μάιος 2021, 14:30

Μια ζωη φερεφωνα των πουτινοερντογανηδων.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΡΑΥΓΕΣ ΔΙΧΩΣ ΙΧΝΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ!!!
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών