Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39411
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 04 Οκτ 2020, 20:31

Σενέκας έγραψε:
04 Οκτ 2020, 20:05
εν τω μεταξύ, συγκυριακά βρέθηκαν όλοι στη Ρωσία. Ο Δε "φιλορώσος" Τσακάλωφ, παρότι μεγάλωσε στη Ρωσία απο πρόσφυγες γονείς, ήταν φοιτητής στο Παρίσι...


Οι Φιλικοι αρχικα ελεγαν οτι η Αορατος Αρχη ηταν ο ιδιος ο Τσαρος, στη συνεχεια εκαναν προταση στον Καποδιστρια και οταν αρνηθηκε στον Υψηλαντη που ηταν αξιωματικος του ρωσικου στρατου.

Δηλαδη η κεφαλη της Φιλικης συμφωνα με τους ιδρυτες της επρεπε να εχει σχεση με τη Ρωσια.

.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11656
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 04 Οκτ 2020, 20:48

aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 20:24
Scouser έγραψε:
04 Οκτ 2020, 20:21
aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 20:11
Αυτό βέβαια φαίνεται και από την διαμόρφωση των τριών κομμάτων στην μεταπελευθερωτικη Ελλάδα. Δεν υπήρξε μέχρι τον β ΠΠ φιλαμερικανικο.
Αυτό έχει να κάνει και με τη στάση της ίδιας της Αμερικής μέχρι τουλάχιστον τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο. Όλοι οι αμερικανοί Πατέρες της Ανεξαρτησίας ήταν απομονωτιστές και ιδίως ενάντια στην εμπλοκή στις ευρωπαϊκές υποθέσεις. Είναι δύσκολο να στηθεί μια παράταξη υπέρ τρίτης χώρας, όταν δεν ενδιαφέρεται η ίδια η τρίτη χώρα για αυτό.
Μα προφανώς ισχύει αυτό και μάλιστα διατυπωμένο ρητά (δόγμα Μονρόε). Συνεπώς και παρά τις εκκλήσεις μας για βοήθεια κατά την διάρκεια του αγώνα δεν υπήρξε ποτέ ανταπόκριση, το οποίο είναι ένδειξη ότι ως γεγονότα αμερικανική ανεξαρτησία και Ελ επανάσταση ήταν άσχετα.
To άρθρο που παρέθεσε ο πατησιώτης παραπάνω έχει πολύ ενδιαφέρον: https://www.kathimerini.gr/opinion/1050 ... d23Um0w0PQ
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Οκτ 2020, 21:13

Scouser έγραψε:
04 Οκτ 2020, 20:48
aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 20:24
Scouser έγραψε:
04 Οκτ 2020, 20:21

Αυτό έχει να κάνει και με τη στάση της ίδιας της Αμερικής μέχρι τουλάχιστον τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο. Όλοι οι αμερικανοί Πατέρες της Ανεξαρτησίας ήταν απομονωτιστές και ιδίως ενάντια στην εμπλοκή στις ευρωπαϊκές υποθέσεις. Είναι δύσκολο να στηθεί μια παράταξη υπέρ τρίτης χώρας, όταν δεν ενδιαφέρεται η ίδια η τρίτη χώρα για αυτό.
Μα προφανώς ισχύει αυτό και μάλιστα διατυπωμένο ρητά (δόγμα Μονρόε). Συνεπώς και παρά τις εκκλήσεις μας για βοήθεια κατά την διάρκεια του αγώνα δεν υπήρξε ποτέ ανταπόκριση, το οποίο είναι ένδειξη ότι ως γεγονότα αμερικανική ανεξαρτησία και Ελ επανάσταση ήταν άσχετα.
To άρθρο που παρέθεσε ο πατησιώτης παραπάνω έχει πολύ ενδιαφέρον: https://www.kathimerini.gr/opinion/1050 ... d23Um0w0PQ
Τον Χατζή τον ξέρω, κρίμα που κατάντησε κι αυτός απολογητής.

Βασικά δεν βλέπω κάτι διαφορετικό. Η μόνη έμπνευση που θα μπορούσε να διαγνώσει κανείς ειναι στο Σύνταγμα αλλά ούτε μεταφορά κάνανε ούτε έχει κάποιο στοιχείο που δεν το έχει και το γαλλικό.

Τις μεταφράσεις των αμερικανικών τις έκανε ο Μάγερ, είναι γνωστό αυτό.

Τώρα για τις αναφορές στον Μονρόε, ας μας φέρει παραδείγματα. Για την ιστορία ο αμερικανικός στόλος επιχειρούσε την εποχή εκείνη στην Μεσόγειο κατά των πειρατών αλλά για εμάς δεν έριξαν ούτε κανονιά

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Οκτ 2020, 21:17

aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:13
Τον Χατζή τον ξέρω, κρίμα που κατάντησε κι αυτός απολογητής.
Ποιανού πράγματος απολογητής;Για ποιόν απολογείται;

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Οκτ 2020, 21:28

πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:17
aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:13
Τον Χατζή τον ξέρω, κρίμα που κατάντησε κι αυτός απολογητής.
Ποιανού πράγματος απολογητής;Για ποιόν απολογείται;
Για τις μαλακίες που λέει το kouli

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Οκτ 2020, 21:32

Όσον αφορά την έμπνευση, το καλύτερο παράδειγμα είναι η δουλεία.

Αν και η διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου και του πολίτη (του 1789) δεν την κατάργησε ρητά, το έκαναν οι ιακωβίνοι το 1794.
Τα ελληνικά συντάγματα, ομοίως

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Οκτ 2020, 21:33

aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:28
πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:17
aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:13
Τον Χατζή τον ξέρω, κρίμα που κατάντησε κι αυτός απολογητής.
Ποιανού πράγματος απολογητής;Για ποιόν απολογείται;
Για τις μαλακίες που λέει το kouli
Μήπως δεν είδες το παραπάνω λινκ.Τα ίδια είπε και ο Τσίπρας.Και δεν τα είπε μόνο για να καλοπιάσει τον Τραμπ.Στην κοσμοθεωρία της αριστεράς η ελληνική επανάσταση ήταν αστική επανάσταση όπως και η αμερικανική και η γαλλική που είχαν προηγηθεί.Επομένως συμφωνεί με τις "μαλακίες" από το δικό του σκεπτικό.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Οκτ 2020, 21:34

πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:33
aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:28
πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:17


Ποιανού πράγματος απολογητής;Για ποιόν απολογείται;
Για τις μαλακίες που λέει το kouli
Μήπως δεν είδες το παραπάνω λινκ.Τα ίδια είπε και ο Τσίπρας.Και δεν τα είπε μόνο για να καλοπιάσει τον Τραμπ.Στην κοσμοθεωρία της αριστεράς η ελληνική επανάσταση ήταν αστική επανάσταση όπως και η αμερικανική και η γαλλική που είχαν προηγηθεί.Επομένως συμφωνεί με τις "μαλακίες" από το δικό του σκεπτικό.
Και γιατί επικαλείσαι ως επιχείρημα τον Ποκοπίκο; Δηλαδή επειδή το είπε αυτός, το θεωρείς ορθό ή θα έπρεπε να το θεωρήσω εγώ;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Οκτ 2020, 21:37

aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:34
πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:33
aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:28
Για τις μαλακίες που λέει το kouli
Μήπως δεν είδες το παραπάνω λινκ.Τα ίδια είπε και ο Τσίπρας.Και δεν τα είπε μόνο για να καλοπιάσει τον Τραμπ.Στην κοσμοθεωρία της αριστεράς η ελληνική επανάσταση ήταν αστική επανάσταση όπως και η αμερικανική και η γαλλική που είχαν προηγηθεί.Επομένως συμφωνεί με τις "μαλακίες" από το δικό του σκεπτικό.
Και γιατί επικαλείσαι ως επιχείρημα τον Ποκοπίκο; Δηλαδή επειδή το είπε αυτός, το θεωρείς ορθό ή θα έπρεπε να το θεωρήσω εγώ;
Οχι και εσύ μπορείς να θεωρήσεις ότι θέλεις ορθό.Εγώ σου λέω ότι αυτή η άποψη δεν είναι μόνο του Μητσοτάκη αλλά έχει πολύ ευρύτερη αποδοχή.Συνεπώς δεν απολογείται ο Χατζής μόνο για τον Μητσοτάκη.
Μάλλον "απολογείται" για όλο το πολιτικό φάσμα από Μητσοτάκη και αριστερότερα που έχει την ίδια άποψη.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Οκτ 2020, 21:41

πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:37
aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:34
πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:33


Μήπως δεν είδες το παραπάνω λινκ.Τα ίδια είπε και ο Τσίπρας.Και δεν τα είπε μόνο για να καλοπιάσει τον Τραμπ.Στην κοσμοθεωρία της αριστεράς η ελληνική επανάσταση ήταν αστική επανάσταση όπως και η αμερικανική και η γαλλική που είχαν προηγηθεί.Επομένως συμφωνεί με τις "μαλακίες" από το δικό του σκεπτικό.
Και γιατί επικαλείσαι ως επιχείρημα τον Ποκοπίκο; Δηλαδή επειδή το είπε αυτός, το θεωρείς ορθό ή θα έπρεπε να το θεωρήσω εγώ;
Οχι και εσύ μπορείς να θεωρήσεις ότι θέλεις ορθό.Εγώ σου λέω ότι αυτή η άποψη δεν είναι μόνο του Μητσοτάκη αλλά έχει πολύ ευρύτερη αποδοχή.Συνεπώς δεν απολογείται ο Χατζής μόνο για τον Μητσοτάκη.
Μάλλον "απολογείται" για όλο το πολιτικό φάσμα από Μητσοτάκη και αριστερότερα που έχει την ίδια άποψη.
Αμφιβάλλω πολύ για το αν έγραψε το κείμενο σκεπτόμενος τον Ποκοπίκο ή την ιδεολογία του.
Στο λέω επειδή τον γνωρίζω.

Είναι σαν να μου λες ότι έγραψε ο Φίλης κείμενο για τις θέσεις του Βορίδη

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Οκτ 2020, 22:03

aljawn έγραψε:
04 Οκτ 2020, 21:41
Αμφιβάλλω πολύ για το αν έγραψε το κείμενο σκεπτόμενος τον Ποκοπίκο ή την ιδεολογία του.
Στο λέω επειδή τον γνωρίζω.

Είναι σαν να μου λες ότι έγραψε ο Φίλης κείμενο για τις θέσεις του Βορίδη
Ο Φίλης προφανώς και συμφωνεί με τη θέση περί επιρροής της αμερικανικής επανάστασης στην ελληνική.
Ο Βορίδης δεν ξέρω.Εάν ο Βορίδης συμφωνήσει σε κάποια ιστορική αποτίμηση γεγονότος με αυτά που πιστεύει ο Φίλης,αυτό δεν πρόκειται να αποθαρρύνει τον τελευταίο από να διατυπώσει τη θέση.
Ετσι διεξάγεται η ιδεολογική διαπάλη και όχι με τη λογική εάν ο αντίπαλος συμφωνεί μαζί μου εγώ αποφεύγω να το πω.
Στην πραγματικότητα ο μόνος χώρος που αισθάνεται ότι θίγεται από τη θέση αυτή είναι ο χώρος της υπερσυντηρητικής παλαιοδεξιάς.Οι ελιγμοί του συγκεκριμένου χώρου που δεν είναι σε θέση προς το παρόν να κινηθεί αυτόνομα και μπορεί να συμμαχήσει συγκυριακά με τους συριζαίους δεν αλλάζουν την απαξίωση που έχουν οι συριζαίοι για τις ιδέες του.Τον Καμμένο τον πέταξαν ως άχρηστο υλικό όταν ήλθε η ώρα.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 04 Οκτ 2020, 23:23

πατησιωτης έγραψε:
04 Οκτ 2020, 22:03
Ο Φίλης προφανώς και συμφωνεί με τη θέση περί επιρροής της αμερικανικής επανάστασης στην ελληνική.
Ο Βορίδης δεν ξέρω.Εάν ο Βορίδης συμφωνήσει σε κάποια ιστορική αποτίμηση γεγονότος με αυτά που πιστεύει ο Φίλης,αυτό δεν πρόκειται να αποθαρρύνει τον τελευταίο από να διατυπώσει τη θέση.
Ετσι διεξάγεται η ιδεολογική διαπάλη και όχι με τη λογική εάν ο αντίπαλος συμφωνεί μαζί μου εγώ αποφεύγω να το πω.
Στην πραγματικότητα ο μόνος χώρος που αισθάνεται ότι θίγεται από τη θέση αυτή είναι ο χώρος της υπερσυντηρητικής παλαιοδεξιάς.Οι ελιγμοί του συγκεκριμένου χώρου που δεν είναι σε θέση προς το παρόν να κινηθεί αυτόνομα και μπορεί να συμμαχήσει συγκυριακά με τους συριζαίους δεν αλλάζουν την απαξίωση που έχουν οι συριζαίοι για τις ιδέες του.Τον Καμμένο τον πέταξαν ως άχρηστο υλικό όταν ήλθε η ώρα.
Βασικά τα ίδια με μένα έγραφαν τα βιβλία της Ιστορίας την δεκαετία του 90 που έδωσα και πιο πριν βέβαια.
Τώρα αν ήταν παλαιοδεξιά, λαϊκοδεξία ή παλιό ορθόδοξο πασοκ, θα σε γελάσω.

Σίγουρα (και ευτυχώς) δεν ήταν ο κεντροδεξιός αχταρμάς μεταξύ αγίας οικογένειας και τάπερμαν.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8942
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 15 Οκτ 2020, 11:46

Και οι πρόκριτοι φιλελεύθεροι ! :smt047

Ο πρόκριτος Αναγνώστης Δεληγιάννης , Πελοποννήσιοι της Ύδρας , ο Αντώνιος Οικονόμου , ο Γκίκας Θεοδώρου Γκίκας , "άνδρες τολμητίες και αποφασιστικοί δημοκράτες και άλλοι φιλελεύθεροι" πρωτεργάτες στην Επανάσταση στην Ύδρα.
( Κανέλλου Δεληγιάννη , Απομνημονεύματα [ 1854 ] , εκδόσεις Πελεκάνος , σελ. 178 )

Πάντως δεν ξέρω αν και οι πρόκριτοι Δεληγιανναίοι νομίζονταν από παλιά σαν τέτοιοι :giggle: , γιατί αλλού ο Κανέλλος Δεληγιάννης ( σελ. 166 ) βάζει - με κάποια ικανοποίηση υπερηφάνειας νομίζω :p2: - τους προύχοντες β΄τάξεως της περιοχής του να του λένε πως ευχαρίστως θα ακολουθήσουν τους Δεληγιανναίους στον Αγώνα , αφού οι τελευταίοι "συνεβασίλευαν με τους Τούρκους , με δόξα , με κολοσσαίαν κατάστασιν χρηματικήν και κτηματικήν" και εντούτοις τα θυσιάζουν όλα "χάριν της πατρίδος". :sal5:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14952
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 15 Οκτ 2020, 11:55

Ζαποτέκος έγραψε:
15 Οκτ 2020, 11:46
Και οι πρόκριτοι φιλελεύθεροι ! :smt047

Ο πρόκριτος Αναγνώστης Δεληγιάννης , Πελοποννήσιοι της Ύδρας , ο Αντώνιος Οικονόμου , ο Γκίκας Θεοδώρου Γκίκας , "άνδρες τολμητίες και αποφασιστικοί δημοκράτες και άλλοι φιλελεύθεροι" πρωτεργάτες στην Επανάσταση στην Ύδρα.
( Κανέλλου Δεληγιάννη , Απομνημονεύματα [ 1854 ] , εκδόσεις Πελεκάνος , σελ. 178 )

Πάντως δεν ξέρω αν και οι πρόκριτοι Δεληγιανναίοι νομίζονταν από παλιά σαν τέτοιοι :giggle: , γιατί αλλού ο Κανέλλος Δεληγιάννης ( σελ. 166 ) βάζει - με κάποια ικανοποίηση υπερηφάνειας νομίζω :p2: - τους προύχοντες β΄τάξεως της περιοχής του να του λένε πως ευχαρίστως θα ακολουθήσουν τους Δεληγιανναίους στον Αγώνα , αφού οι τελευταίοι "συνεβασίλευαν με τους Τούρκους , με δόξα , με κολοσσαίαν κατάστασιν χρηματικήν και κτηματικήν" και εντούτοις τα θυσιάζουν όλα "χάριν της πατρίδος". :sal5:
Αυτοί το 21 ήταν στη διαδικασία να γίνουν τοπική αριστοκρατία αλλά ήταν πολύ νωρίς. Οι Δελληγιναίοι έφτιαξαν την ιστορία του Λίτινου για να πλάσουν τον μύθο του βυζαντινού οίκου αλλά τι το θες όταν όλοι ήξεραν ότι ο παππούς του Αναγνώστη ήταν ο τρελο-Γιάννης ο παπάς; :)

κάπου εκεί τους βρήκε ο φιλελευθερισμός και ανακατεύτηκε στην ταξική τους ιδεολογία και αντίληψη και έγινε αυτό το περίεργο ετερόκλητο κράμα που περιγράφει ο Καννέλος. Το έχω ξαναγράψει ότι ο Λόρδος Βύρωνας όταν έκανε το τουρ στην Πελοπόννησο φιλοξενήθηκε στον απο τον Ζαΐμη και νομίζω και τον Λόντο, και τραγούδαγαν μαζί ιακωβίνικους ύμνους πάνω στα τσίπουρα. Οι πιο ισχυροί ανάμεσά τους είχαν πολύ καλή επαφή με τις ιδέες του φιλελευθερισμού, αλλά μην ξεχνάς: ο Καννέλος δεν ήταν απο τους πρώτους των πρώτων. 4ος-5ος γιός ήταν ο οποίος ανέλαβε το στρατιωτικό κομμάτι της οικογένειας, Enforcer ήταν, δεν ήταν ποτέ αφεντικό, οπότε δεν είχε και την ανάλογη εκπαίδευση :wink
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8942
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κούλης: Η Ελληνική Επανάσταση εμπνεύστηκε από την Αμερικανική Επανάσταση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 07 Νοέμ 2020, 10:24

Σενέκας έγραψε:
15 Οκτ 2020, 11:55
ο Καννέλος δεν ήταν απο τους πρώτους των πρώτων. 4ος-5ος γιός ήταν ο οποίος ανέλαβε το στρατιωτικό κομμάτι της οικογένειας, Enforcer ήταν, δεν ήταν ποτέ αφεντικό, οπότε δεν είχε και την ανάλογη εκπαίδευση :wink
Και στην ανασκευή που κάνει στην Ιστορία του Σπυρίδωνος Τρικούπη ( Πελεκάνος , τόμος 3 , σελ. 423 ) λέει πως στην Πελοπόννησο δεν ήταν τα πράγματα όπως στην Ρούμελη και πως οι καθ' αυτό προύχοντες αυτοί ήτον και οι οπλαρχηγοί. Και αναφέρει τους Δεληγιανναίους , τον Ζαΐμη , τους Παπατσώνες , τον Σισίνη , τον Κρεβατά , τον Λόντο κ.α. Αναφέρει όμως και τον Φωτήλα, ενώ αλλού λέει πως αυτός ήταν αρκετά μεγάλος για να εκστρατεύσει. :D Άρα με το "οπλαρχηγοί" δεν εννοεί ακριβώς πως πολεμούσαν όπως ο ίδιος στην πρώτη γραμμή, αλλά αυτό που λέει συχνά στα Απομνημονεύματά του : πως οι πρόκριτοι συντηρούσαν οικονομικά και συγκροτούσαν τα επαναστατικά σώματα στην αρχή , ενώ οι κλέφτες/κάποι/καπομπασήδες αναδείχτηκαν σωματάρχες αργότερα.

Υ.Γ. Διάβασα ξανά την άποψή του για τον Αποστόλη Κολοκοτρώνη Ντασκούλια και έσκασα στα γέλια ( τόμος 3 , σελ. 412 ) :

Συν τοις άλλοις δέ συκοφαντεί [ ο Σπυρίδων Τρικούπης ] τον καλόν καγαθόν Αποστόλην Κολοκοτρώνην , ή Τασκούλιαν λεγόμενον , ότι συνηκολούθησε τον Υψηλάντην εις την Βοστίτσαν εις την κατά των Τούρκων εκστρατείαν , ενώ αυτός δεν ευρέθη ποτέ εις ουδεμίαν μάχην μετά των Τούρκων , ουδ΄επλησίασε ποτέ εις μάχην να να ίδη Τούρκον ποίας φύσεως άνθρωπος ήτον , καθότι κατεγίνετο πάντοτε να λαφυραγωγή τους αόπλους και αδυνάτους Χριστιανούς , και πιθανόν να ηκολούθησε τότε τον Υψηλάντης δια να λαφυραγωγήση και τας επαρχίας Καλαβρύτων και Βοστίτσης , να μην μείνουν παραπονεμέναι και αυταί , και δια να μην αλησμονήση το προπατορικόν επάγγελμά του .

:smt005:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών