Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8845
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 13 Οκτ 2020, 13:52

Βλήμα έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:19
Καραμελίτσα έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:07
Η υπογεννητικότητα αντιμετωπίζεται με παροχές στα ζευγάρια με παιδιά. Ενδεχομένως και με πρόστιμα. Είσαι άτεκνος/άτεκνη και πάνω από 35; Τσίμπα ένα +10% φόρο εισοδήματος.
Σιγά που θα την πληρώσουμε εμείς για όσες από τις γυναίκες θέλετε να γίνετε μανάδες/
Σιγά που θα πληρώνει το παιδί μου τη σύνταξή σου, να βγεις στη ζητιανιά.
Z

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 13 Οκτ 2020, 13:54

Κι εγώ στον δικό μου κύκλο οι περισσότεροι έχουν διάθεση να κάνουν παιδιά, αλλά δεν έχουν. Η απόφαση οφείλεται κυρίως στο οικονομικό, γιατί ένα παιδί είναι ευθύνη κυρίως όσο μεγαλώνει που θέλει φροντηστήρια, κινητά, σπουδές και κάποια στιγμή ένα σπίτι/χωράφι. Οι φρουτόκρεμες και οι πάνες είναι όσα έξοδα κάνεις σε ένα σκυλί, δεν είναι κάτι. Απο κει και πέρα, υπάρχει και φόβος για το άγνωστο, συμφωνώ με το να υπάρχουν σεμινάρια/εκπαίδευση για νέους γονείς από κρατικό φορέα, για να υπάρξει η απαραίτητη τριβή και γνώση προερχόμενη από κάποιον θεσμό. Τέλος έχει δημιουργηθεί μια κουλτούρα που έχει δυσκολέψει τις σχέσεις των ανθρώπων, οι νέοι χωρίζουν πριν προλάβουν να συστηθούν (ΤΥΝ) και ο σεξουαλικός ανταγωνισμός μεγαλώνει.

Αυτοί είναι οι λόγοι αλλά πάλι δεν βρίσκω μεγάλο πρόβλημα την υπογεννητικότητα. Μέχρι ποιο σημείο θα αναπτύσεται ο πληθυσμός, δηλαδή κάπου ώπα.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9968
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Οκτ 2020, 13:58

axilmar έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:51
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Αν πρέπει να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι για να μεγαλώσεις παιδί με ανέσεις πρώτου κόσμου καλύτερα να το προγραμματίσεις για αργότερα πάντως.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Το συχνότερο πρόβλημα που βλέπω εγώ στον μικρόκοσμό μου είναι ζευγάρια ΙΔ/ΕΕ με φευγάτα ωράρια, που αναβάλλουν το παιδί επειδή θα φέρει τα πάνω κάτω στην καριέρα/το μαγαζί.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.

Και τα δυο καλοπεραση ειναι.
Δεν είναι τόσο η καλοπέραση όσο το μη σταθερό ή ανύπαρκτο εισόδημα των ανδρών.
Επίσης εργαζόμενη σύζυγος, αν δεν είναι δημόσιος υπάλληλος, είναι πολύ πιθανό να χάσει την θέση εργασίας που κατέχει αν κάνει παιδί.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Οκτ 2020, 14:04

axilmar έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:51
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Αν πρέπει να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι για να μεγαλώσεις παιδί με ανέσεις πρώτου κόσμου καλύτερα να το προγραμματίσεις για αργότερα πάντως.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Το συχνότερο πρόβλημα που βλέπω εγώ στον μικρόκοσμό μου είναι ζευγάρια ΙΔ/ΕΕ με φευγάτα ωράρια, που αναβάλλουν το παιδί επειδή θα φέρει τα πάνω κάτω στην καριέρα/το μαγαζί.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.

Και τα δυο καλοπεραση ειναι.
:lol: αν είναι τόσο μιζέρια πια τα παιδιά τότε μάλλον καλά κάνει και δεν κάνει ο κόσμος.

Αλλά πιο πιθανό εσύ να έχεις πάρει κάτι λάθος.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Οκτ 2020, 14:12

Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 14:04
axilmar έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:51
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Αν πρέπει να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι για να μεγαλώσεις παιδί με ανέσεις πρώτου κόσμου καλύτερα να το προγραμματίσεις για αργότερα πάντως.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Το συχνότερο πρόβλημα που βλέπω εγώ στον μικρόκοσμό μου είναι ζευγάρια ΙΔ/ΕΕ με φευγάτα ωράρια, που αναβάλλουν το παιδί επειδή θα φέρει τα πάνω κάτω στην καριέρα/το μαγαζί.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.

Και τα δυο καλοπεραση ειναι.
:lol: αν είναι τόσο μιζέρια πια τα παιδιά τότε μάλλον καλά κάνει και δεν κάνει ο κόσμος.

Αλλά πιο πιθανό εσύ να έχεις πάρει κάτι λάθος.
Εγω δεν ειπα οτι ειναι μιζερια τα παιδια. Το αντιθετο, εμενα μου αρεσουν και εχω και 4 κιολας.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Οκτ 2020, 14:15

vagabondo έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:58
axilmar έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:51
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Αν πρέπει να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι για να μεγαλώσεις παιδί με ανέσεις πρώτου κόσμου καλύτερα να το προγραμματίσεις για αργότερα πάντως.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Το συχνότερο πρόβλημα που βλέπω εγώ στον μικρόκοσμό μου είναι ζευγάρια ΙΔ/ΕΕ με φευγάτα ωράρια, που αναβάλλουν το παιδί επειδή θα φέρει τα πάνω κάτω στην καριέρα/το μαγαζί.
Ναι αμα δεν θες να χασεις την καλοπεραση σου.

Και τα δυο καλοπεραση ειναι.
Δεν είναι τόσο η καλοπέραση όσο το μη σταθερό ή ανύπαρκτο εισόδημα των ανδρών.
Επίσης εργαζόμενη σύζυγος, αν δεν είναι δημόσιος υπάλληλος, είναι πολύ πιθανό να χάσει την θέση εργασίας που κατέχει αν κάνει παιδί.
Ελα τωρα που πρεπει να ειναι εξαφαλισμενο το εισοδημα 100% για να κανει κανεις παιδια. Αυτο ειναι τρελο. Υπαρχει στην ζωη καμμια εξασφαλιση 100%; οχι βεβαια.

Το να μην εχεις εισοδημα το καταλαβαινω, δεν μπορεις να κανεις οικογενεια. Αλλα να λες οτι δεν κανεις οικογενεια γιατι δεν εχεις σταθερο εισοδημα, αυτο ειναι χαζο. Δλδ μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι με μονιμοτητα μπορουν να κανουν οικογενεια;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Οκτ 2020, 14:19

esu έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:54
Κι εγώ στον δικό μου κύκλο οι περισσότεροι έχουν διάθεση να κάνουν παιδιά, αλλά δεν έχουν. Η απόφαση οφείλεται κυρίως στο οικονομικό, γιατί ένα παιδί είναι ευθύνη κυρίως όσο μεγαλώνει που θέλει φροντηστήρια, κινητά, σπουδές και κάποια στιγμή ένα σπίτι/χωράφι. Οι φρουτόκρεμες και οι πάνες είναι όσα έξοδα κάνεις σε ένα σκυλί, δεν είναι κάτι. Απο κει και πέρα, υπάρχει και φόβος για το άγνωστο, συμφωνώ με το να υπάρχουν σεμινάρια/εκπαίδευση για νέους γονείς από κρατικό φορέα, για να υπάρξει η απαραίτητη τριβή και γνώση προερχόμενη από κάποιον θεσμό. Τέλος έχει δημιουργηθεί μια κουλτούρα που έχει δυσκολέψει τις σχέσεις των ανθρώπων, οι νέοι χωρίζουν πριν προλάβουν να συστηθούν (ΤΥΝ) και ο σεξουαλικός ανταγωνισμός μεγαλώνει.

Αυτοί είναι οι λόγοι αλλά πάλι δεν βρίσκω μεγάλο πρόβλημα την υπογεννητικότητα. Μέχρι ποιο σημείο θα αναπτύσεται ο πληθυσμός, δηλαδή κάπου ώπα.
Ελατε πια τωρα με το οικονομικο. Ποσοι εινια αυτοι που οντως δεν μπορουν να κανουν οικογενεια σε μια αλφα ηλικια, πχ στα 35, λογω οικονομικου; λιγοι...ελαχιστοι.

Οι περισσοτεροι σκεφονται οτι δεν θελουν να χασουν τις ανεσεις τους. Εγω αυτο βλεπω. Στην δουλεια που ειμαι, στον δρομο, στο λεωφορειο, ακουω συνεχεια 30αρηδες, 35αρηδες, 40αρηδες, να μιλουν για τις διασκεδασεις που πηγαν, για τις βολτες, για τα ποτα, για τις εκδρομες, για τα ποικιλα ενδιαφεροντα τους τελος παντων.

Που καλα κανουνε και τα εχουνε, ας μην λενε ομως οτι δεν κανουν παιδι 'για το οικονομικο'.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 13 Οκτ 2020, 14:49

Κοίτα μπορούμε ο καθένας να λέει την δικιά του εμπειρία. Κι εγώ αντίστοιχα πχ βλέπω όλοι οι ποδοσφαιριστές, όλοι οι μεγαλοδημοσιογράφοι, οι τραγουδιστές όλοι για τους οποίους τέλος πάντων μπορείς να έχεις πληροφόρηση (λόγω διασημότητας) της ζωής τους και παράλληλα ξέρουμε την οικονομική τους κατάσταση, έχουν η συντριπτική πλειοψηφία κάνει οικογένεια. Αντίθετα στην "πλέμπα" στον απλό κοινωνικό περίγυρο βλέπω και ξέρω ζευγάρια που δεν κάνουν αυτό το βήμα.

Οπότε οι προσωπικές μας εμπειρίες δεν μπορούν να συμβάλουν στην συζήτηση, τόσο πολύ τουλάχιστον που να έχουν στατιστική σημαντικότητα ωστέ να εξαχθούν ασφαλή συνολικά συμπεράσματα. Άρα ας σταματήσουμε με αυτού του είδους τα επιχειρήματα για να πάει η συζήτηση παρακάτω.

Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάποιο survey στην Ελλάδα που να ρωτάει τον λόγο πίσω απ το decision making περί τεκνοποίησης.
https://scholar.google.com/scholar?as_y ... as_sdt=0,5

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Οκτ 2020, 14:51

axilmar έγραψε:
13 Οκτ 2020, 14:12
Εγω δεν ειπα οτι ειναι μιζερια τα παιδια. Το αντιθετο, εμενα μου αρεσουν και εχω και 4 κιολας.
Τι να σου πω, εσύ είσαι αυτός που φαίνεται να βάζει δίλλημα ανάμεσα στο να έχεις ενδιαφέροντα και να μην είσαι μπατίρης, και το να έχεις παιδιά.

Επίσης ότι το μόνο που εμποδίζει τον Έλληνα του 2020 από το να γίνει πολύτεκνος είναι η πολλή καλοπέραση, είναι αποψάρα από τις λίγες.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 13 Οκτ 2020, 14:52

Πάντως το 2004 έφερε babies το 2015 όχι.

https://www.kathimerini.gr/society/8370 ... itikotita/

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 13 Οκτ 2020, 14:56

Αυτά να τα βλέπουν όσοι δήλωναν, δηλώνουν και θα δηλώνουν υπέρ των ελεύθερων απολύσεων.
"Οικονομία" δεν θέλατε; Φάτε την.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9066
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 13 Οκτ 2020, 14:57

axilmar έγραψε:
13 Οκτ 2020, 14:19
esu έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:54
Κι εγώ στον δικό μου κύκλο οι περισσότεροι έχουν διάθεση να κάνουν παιδιά, αλλά δεν έχουν. Η απόφαση οφείλεται κυρίως στο οικονομικό, γιατί ένα παιδί είναι ευθύνη κυρίως όσο μεγαλώνει που θέλει φροντηστήρια, κινητά, σπουδές και κάποια στιγμή ένα σπίτι/χωράφι. Οι φρουτόκρεμες και οι πάνες είναι όσα έξοδα κάνεις σε ένα σκυλί, δεν είναι κάτι. Απο κει και πέρα, υπάρχει και φόβος για το άγνωστο, συμφωνώ με το να υπάρχουν σεμινάρια/εκπαίδευση για νέους γονείς από κρατικό φορέα, για να υπάρξει η απαραίτητη τριβή και γνώση προερχόμενη από κάποιον θεσμό. Τέλος έχει δημιουργηθεί μια κουλτούρα που έχει δυσκολέψει τις σχέσεις των ανθρώπων, οι νέοι χωρίζουν πριν προλάβουν να συστηθούν (ΤΥΝ) και ο σεξουαλικός ανταγωνισμός μεγαλώνει.

Αυτοί είναι οι λόγοι αλλά πάλι δεν βρίσκω μεγάλο πρόβλημα την υπογεννητικότητα. Μέχρι ποιο σημείο θα αναπτύσεται ο πληθυσμός, δηλαδή κάπου ώπα.
Ελατε πια τωρα με το οικονομικο. Ποσοι εινια αυτοι που οντως δεν μπορουν να κανουν οικογενεια σε μια αλφα ηλικια, πχ στα 35, λογω οικονομικου; λιγοι...ελαχιστοι.

Οι περισσοτεροι σκεφονται οτι δεν θελουν να χασουν τις ανεσεις τους. Εγω αυτο βλεπω. Στην δουλεια που ειμαι, στον δρομο, στο λεωφορειο, ακουω συνεχεια 30αρηδες, 35αρηδες, 40αρηδες, να μιλουν για τις διασκεδασεις που πηγαν, για τις βολτες, για τα ποτα, για τις εκδρομες, για τα ποικιλα ενδιαφεροντα τους τελος παντων.

Που καλα κανουνε και τα εχουνε, ας μην λενε ομως οτι δεν κανουν παιδι 'για το οικονομικο'.
Όταν λέμε οικονομικό δεν εννοούμε ότι αν κάνουμε πολλά παιδιά δεν θα έχουμε να τα ταϊσουμε.
Εννοούμε ότι δεν θα μπορέσουμε να τους προσφέρουμε (και στον εαυτό μας) το επίπεδο ζωής που εμείς κρίνουμε ότι πρέπει να προσφέρουμε.
Εφόσον αυτό το κριτήριο είναι καθαρά υποκειμενικό, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.
Εγώ έχω 2 παιδιά γιατί μέχρι εκεί έκρινα ότι με έπαιρνε...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 13 Οκτ 2020, 14:59

Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 13:39
Το συχνότερο πρόβλημα που βλέπω εγώ στον μικρόκοσμό μου είναι ζευγάρια ΙΔ/ΕΕ με φευγάτα ωράρια, που αναβάλλουν το παιδί επειδή θα φέρει τα πάνω κάτω στην καριέρα/το μαγαζί. Στις μπουμεροεποχές τέτοια εργατικότητα θα οδηγούσε σε κομπόδεμα και άνετο ξεκίνημα οικογένειας, αλλά τώρα είναι πολύ πιο ρευστά τα πράγματα.
Άσε που χρειάζεται και τον χρόνο του το παιδί. Αν το παραμελείς συνέχεια εξαιτίας της δουλειάς μπορεί να γεμίσει ψυχολογικά προβλήματα και να βγει φασίστας.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Οκτ 2020, 15:01

esu έγραψε:
13 Οκτ 2020, 14:49
Κοίτα μπορούμε ο καθένας να λέει την δικιά του εμπειρία. Κι εγώ αντίστοιχα πχ βλέπω όλοι οι ποδοσφαιριστές, όλοι οι μεγαλοδημοσιογράφοι, οι τραγουδιστές όλοι για τους οποίους τέλος πάντων μπορείς να έχεις πληροφόρηση (λόγω διασημότητας) της ζωής τους και παράλληλα ξέρουμε την οικονομική τους κατάσταση, έχουν η συντριπτική πλειοψηφία κάνει οικογένεια. Αντίθετα στην "πλέμπα" στον απλό κοινωνικό περίγυρο βλέπω και ξέρω ζευγάρια που δεν κάνουν αυτό το βήμα.

Οπότε οι προσωπικές μας εμπειρίες δεν μπορούν να συμβάλουν στην συζήτηση, τόσο πολύ τουλάχιστον που να έχουν στατιστική σημαντικότητα ωστέ να εξαχθούν ασφαλή συνολικά συμπεράσματα. Άρα ας σταματήσουμε με αυτού του είδους τα επιχειρήματα για να πάει η συζήτηση παρακάτω.

Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάποιο survey στην Ελλάδα που να ρωτάει τον λόγο πίσω απ το decision making περί τεκνοποίησης.
https://scholar.google.com/scholar?as_y ... as_sdt=0,5
Ειναι ενδειξεις ομως, και σοβαρες κιολας, ειδικα οταν επαναλαμβανονται.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8338
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Υπογεννητικότητα το μεγαλύτερο εθνικό πρόβλημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Οκτ 2020, 15:03

Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 14:51
Τι να σου πω, εσύ είσαι αυτός που φαίνεται να βάζει δίλλημα ανάμεσα στο να έχεις ενδιαφέροντα και να μην είσαι μπατίρης, και το να έχεις παιδιά.
Εγω δεν βαζω τετοιο διλλημμα, προφανως. Οποιος μπορει να κανει και τα δυο, να τα κανει.
Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 14:51
Επίσης ότι το μόνο που εμποδίζει τον Έλληνα του 2020 από το να γίνει πολύτεκνος είναι η πολλή καλοπέραση, είναι αποψάρα από τις λίγες.
Δεν ειπα 'το μονο', παντα υπαρχουν διαφοροι λογοι. Πιστευω ομως οτι ειναι ο κυριοτερος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών