Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12172
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 25 Νοέμ 2020, 15:29

Gewponos90 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:13
Adidas έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 10:01
Εμπεδοκλής έγραψε:
04 Νοέμ 2020, 17:08

:smt017
:smt017
:smt017
:smt017
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Νοέμ 2020, 15:39

Thor έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:29
Gewponos90 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:13
Adidas έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 10:01


:smt017
:smt017
:smt017
:smt017

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12172
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 25 Νοέμ 2020, 15:48

ψειριτσες,ψειριτσες;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Νοέμ 2020, 10:24

nostromos έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 14:58
αυτη ειναι η λογικη του καντε στην μπαντα γιατι σας βυθιζω ... πουθενα δεν υπαρχει αυτη η λογικη ... ο δκτης του ναρκαλιευτικου θα τιμωρηθει γιατι ανηκει στο πολεμικο ναυτικο και δεν προεβλεψε το ποσο μαλακας μπορουσε να ειναι ο καπετανιος του εμπορικου ... ο δευτερος θα την φαει γιατι εκανε βασικες παραβασεις ... ανεπτυξε ταχυτητα χωρις να υπολογιζει οσους βρισκοτανε μπροστα του ... γιατι θεωρησε οτι ντε φακτο θα τρεχανε ολοι να παραμερισουνε ... αυτο δεν υπαρχει πουθενα
ειναι η λογικη του "καντε στην μπαντα γιατι δε μπορω να ΣΤΡΙΨΩ, το ξερετε ολοι οτι δε μπορω να στριψω, και ολοι μπορειτε να στριψετε".ειναι η λογικη πανω στην οποια βασιζεται ο δκας. προτεραιοτητα εχει αυτος που εχει τη μικροτερη δυνατοτητα ελιγμου.
ειναι η λογικη του τραινου στη στερια. οποιος τρακαρει με τραινο φταιει βασικα αυτος, το τραινο και να θελει δεν εχει δυνατοτητες αποφυγης.

το βλεπεις απο στεριανη σκοπια. δε νιωθεις τι συμβαινει στη θαλασσα. η ταχυτητα που λες, ειναι το πολυ καμμια 25αρια χλμ την ωρα. σε ελευθερο πεδιο, με απειρη ορατοτητα και απεριοριστο χωρο και χρονο για να το αποφυγεις.
εσυ νομιζεις οτι ειναι καμμια νταλικα που πεταχτηκε απο το πουθενα με 200, και μεχρι να ανοιγοκλεισεις τα ματια σου σε τρακαρε.

δε χρειαζοταν το πολεμικο να προβλεψει το ποσο μαλακας μπορει να ηταν ο αλλος, ακομη κι αν ηταν. η μαλακισμενη πορεια και ταχυτητα του ηταν οφθαλμοφανης, απο πολυ μακρια. ειναι επισης γνωστο οτι δεν εχει τη δυνατοτητα να αλλαξει δραματικα την πορεια του οσο και αν το θελει, και δεν εχει φρενα.
ακομη κι αν ειχε παραβει ολους τους νομους της θαλασσας (που δεν) ο τριμαλακας της υποθεσης ειναι αυτος που παει να περασει απο μπροστα του, γνωριζοντας οτι αυτο το θηριο δεν εχει τιμονι, ουτε φρενα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23361
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 26 Νοέμ 2020, 16:58

η ταχυτητα που λες, ειναι το πολυ καμμια 25αρια χλμ την ωρα. σε ελευθερο πεδιο, με απειρη ορατοτητα και απεριοριστο χωρο και χρονο για να το αποφυγεις.
εσυ νομιζεις οτι ειναι καμμια νταλικα που πεταχτηκε απο το πουθενα με 200, και μεχρι να ανοιγοκλεισεις τα ματια σου σε τρακαρε
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 26 Νοέμ 2020, 23:25

Στύγιος έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:39
Thor έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:29
Gewponos90 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:13


:smt017
:smt017
:smt017
:smt017

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 27 Νοέμ 2020, 13:19

Το όλο θέμα με το αναμενόμενο πόρισμα είναι αν θα διαπιστωθεί και συνυπαιτιότητα του καπετάνιου του εμπορικού...
Η Maersk από την άλλη κολοσσός είναι, δεν θα το αφήσει έτσι.
Για τον κυβερνήτη της Καλλιστούς τί ποινές προβλέπονται αν διαπιστωθεί αποκλειστικά δική του υπαιτιότητα;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 07 Δεκ 2020, 20:40

.
Αυτό το νήμα ήταν η γελωτοθεραπεία μου, κατά την διάρκεια της νοσηλείας μου.

Όταν όμως διάβασα τα γραπτά της Niki (ειδικά αυτό Niki @ Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ») ένοιωσα κάτι σαν επιφοίτηση. Πήρα απαντήσεις σε όλα τα δύσκολα ή άλυτα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εδώ και αιώνες στο shipping!
Θα κάψω το δίπλωμα μου, θα φορέσω τρίχινο ράσο και θα πάω στην Continent για να τους διδάξω όσα θαυμαστά έμαθα και εγώ εδώ, στο πχόρουμ.

Ασέβαστος, τσάμπα ο κόπος σου. Οι θαλασσόλυκοι βρίθουν στο πχόρουμ και τα ξέρουν καλύτερα από σένα!
.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Δεκ 2020, 08:45

Japetus έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 13:19
Το όλο θέμα με το αναμενόμενο πόρισμα είναι αν θα διαπιστωθεί και συνυπαιτιότητα του καπετάνιου του εμπορικού...
Η Maersk από την άλλη κολοσσός είναι, δεν θα το αφήσει έτσι.
Για τον κυβερνήτη της Καλλιστούς τί ποινές προβλέπονται αν διαπιστωθεί αποκλειστικά δική του υπαιτιότητα;
μαλον ναι.

ειναι παρα πολυ σπανιο να γινει ναυτικο ατυχημα και να δωθει η υπαιτιοτητα μονο στον ενα καπετανιο. το συνηθες ειναι καποιο, εστω μικρο, ποσοστο ευθυνης να εχουν και οι 2. ας πουμε εδω θα μπορουσε να ειναι 80%-20%, 90-10, η κατι παρομοιο.

η maersk, δεν θα ασχοληθει. δουλεια της lloyds ειναι, που εκτος απο κολοσσος, εχει και εμπειρους επαγγελματιες νομικους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Δεκ 2020, 09:03

Nandros έγραψε:
07 Δεκ 2020, 20:40
.
Αυτό το νήμα ήταν η γελωτοθεραπεία μου, κατά την διάρκεια της νοσηλείας μου.

Όταν όμως διάβασα τα γραπτά της Niki (ειδικά αυτό Niki @ Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ») ένοιωσα κάτι σαν επιφοίτηση. Πήρα απαντήσεις σε όλα τα δύσκολα ή άλυτα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εδώ και αιώνες στο shipping!
Θα κάψω το δίπλωμα μου, θα φορέσω τρίχινο ράσο και θα πάω στην Continent για να τους διδάξω όσα θαυμαστά έμαθα και εγώ εδώ, στο πχόρουμ.

Ασέβαστος, τσάμπα ο κόπος σου. Οι θαλασσόλυκοι βρίθουν στο πχόρουμ και τα ξέρουν καλύτερα από σένα!
.
νομιζω το πιο αστειο δεν ηταν αυτο, ηταν το αλλο που το παπορι εχει μαγνητη και τραβαει κοντα του τα μικρα, κατσε να το βρω..
Niki έγραψε:
27 Οκτ 2020, 19:21
Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2020, 19:16
Niki έγραψε:
27 Οκτ 2020, 19:10



Ας ξεκινήσουμε από τα απλά όσο στρίβει δεξιά το μεγάλο τόσο τραβάει αριστερά το νερό το μικρό.

Να έχουμε κάποια βάση να μιλάμε.

Μετά να μιλήσουμε τι κυματισμό έκανε πόση απόσταση και σε τι θέση το έφερε.
Δηλαδή το γύρισε και εκεί που πήγαινε να φύγει με μηχανές παράδειγμα στο φουλ βρέθηκε να πηγαίνει πάνω του τα ερωτήματα πολλά.
τι λες; δε βγαζω νοημα.
Όταν ένα μεγάλο καράβι είναι κοντά σου και στρίψει απότομα κάνει ένα κυματισμό μεγάλο από την πλευρά που έστριψε σε τραβάει κοντά του στην πλευρά που ήτανε κάνει εκτόπισμα σε διώχνει.
Αν ένα πλοίο είναι στην πλευρά που έστριψε πολλές φορές και να έχει γυρίσει για να φύγει ο κυματισμός τον γυρνάει και εκεί που έφευγε βρίσκετε να πηγαίνει καταπάνω του.
Όλα αυτά αν είναι σε κοντινή απόσταση.
Είναι σαν να είσαι πάνω από πλοίο που βουλιάζει μέσα στο νερό θα σε πάρει μαζί του ανεξάρτητα αν εσύ πήδηξες θα σε ρουφήξει η θάλασσα.

Αυτά είναι βασικά πράματα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Δεκ 2020, 14:09

Ασέβαστος έγραψε:
08 Δεκ 2020, 09:03
Nandros έγραψε:
07 Δεκ 2020, 20:40
.
Αυτό το νήμα ήταν η γελωτοθεραπεία μου, κατά την διάρκεια της νοσηλείας μου.

Όταν όμως διάβασα τα γραπτά της Niki (ειδικά αυτό Niki @ Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ») ένοιωσα κάτι σαν επιφοίτηση. Πήρα απαντήσεις σε όλα τα δύσκολα ή άλυτα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εδώ και αιώνες στο shipping!
Θα κάψω το δίπλωμα μου, θα φορέσω τρίχινο ράσο και θα πάω στην Continent για να τους διδάξω όσα θαυμαστά έμαθα και εγώ εδώ, στο πχόρουμ.

Ασέβαστος, τσάμπα ο κόπος σου. Οι θαλασσόλυκοι βρίθουν στο πχόρουμ και τα ξέρουν καλύτερα από σένα!
.
νομιζω το πιο αστειο δεν ηταν αυτο, ηταν το αλλο που το παπορι εχει μαγνητη και τραβαει κοντα του τα μικρα, κατσε να το βρω..
Niki έγραψε:
27 Οκτ 2020, 19:21
Ασέβαστος έγραψε:
27 Οκτ 2020, 19:16


τι λες; δε βγαζω νοημα.
Όταν ένα μεγάλο καράβι είναι κοντά σου και στρίψει απότομα κάνει ένα κυματισμό μεγάλο από την πλευρά που έστριψε σε τραβάει κοντά του στην πλευρά που ήτανε κάνει εκτόπισμα σε διώχνει.
Αν ένα πλοίο είναι στην πλευρά που έστριψε πολλές φορές και να έχει γυρίσει για να φύγει ο κυματισμός τον γυρνάει και εκεί που έφευγε βρίσκετε να πηγαίνει καταπάνω του.
Όλα αυτά αν είναι σε κοντινή απόσταση.
Είναι σαν να είσαι πάνω από πλοίο που βουλιάζει μέσα στο νερό θα σε πάρει μαζί του ανεξάρτητα αν εσύ πήδηξες θα σε ρουφήξει η θάλασσα.

Αυτά είναι βασικά πράματα.
Αυτό δεν το είχα προσέξει.
Υποθέτω ότι θέλει να μας πει για την υποπίεση που δημιουργείται μεταξύ 2 σκαφών όταν πλέουν παράλληλα και πολύ κοντά μεταξύ τους. Φαινόμενο Μπερνούλι νομίζω.
.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12172
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 08 Δεκ 2020, 16:56

Nandros έγραψε:
07 Δεκ 2020, 20:40
.
Αυτό το νήμα ήταν η γελωτοθεραπεία μου, κατά την διάρκεια της νοσηλείας μου.

Όταν όμως διάβασα τα γραπτά της Niki (ειδικά αυτό Niki @ Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ») ένοιωσα κάτι σαν επιφοίτηση. Πήρα απαντήσεις σε όλα τα δύσκολα ή άλυτα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εδώ και αιώνες στο shipping!
Θα κάψω το δίπλωμα μου, θα φορέσω τρίχινο ράσο και θα πάω στην Continent για να τους διδάξω όσα θαυμαστά έμαθα και εγώ εδώ, στο πχόρουμ.

Ασέβαστος, τσάμπα ο κόπος σου. Οι θαλασσόλυκοι βρίθουν στο πχόρουμ και τα ξέρουν καλύτερα από σένα!
.
Σιδερενιος!
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 26 Δεκ 2020, 12:37

Μία από τις πολλές καταθέσεις που πήραν τα στελέχη του Λιμενικού ήταν και αυτή ενός μέλους του πληρώματος του «Maersk», που τη στιγμή του συμβάντος ήταν για... πρωινό με εντολή του πλοιάρχου του. «Ο πλοίαρχος μου έδωσε εντολές σχετικά με την πηδαλουχία, τις οποίες εξετέλεσα. Εν τέλει ο πλοίαρχος μου έδωσε εντολή να θέσω σε λειτουργία τον αυτόματο πιλότο, όπως και έκανα. Στη συνέχεια, μου έδωσε εντολή να πάω για πρωινό αλλά να έχω μαζί μου τον ασύρματο για να με φωνάξει σε περίπτωση που με χρειαστεί. Λίγα λεπτά μετά και ενώ έπαιρνα το πρωινό μου με κάλεσε ο πλοίαρχος να μεταβώ αμέσως στη γέφυρα», ανέφερε στην κατάθεσή του και πρόσθεσε: «Οταν ανέβηκα στη γέφυρα ήταν μόνο ο πλοίαρχος. Με πληροφόρησε ότι είχαμε συγκρουστεί με ένα πολεμικό σκάφος. Μου έδωσε εντολή να αναλάβω την πηδαλιούχηση. Είχε ήδη σημάνει γενικός συναγερμός».


Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 26 Ιαν 2021, 23:15

Αποζημίωση 70 εκατ. κέρδισε το Ελληνικό Δημόσιο από τη σφοδρή σύγκρουση του πολεμικού Καλλιστώ
Τη συντηρητική κατάσχεσή του MAERSK LAUNCESTON μέχρι του ποσού των 70 εκατ. ευρώ, ή την καταβολή ισόποσης εγγυητικής επιστολής υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου, αποφάσισε το Πρωτοδικείο Πειραιά.

https://www.boatfishing.gr/apozimiosi-7 ... Ns9Nm7tm5g
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Κοπηκε στα δυο το ναρκοθηρευτικο «Καλλιστώ»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 27 Ιαν 2021, 12:40

τεν τεν έγραψε:
26 Ιαν 2021, 23:15
Αποζημίωση 70 εκατ. κέρδισε το Ελληνικό Δημόσιο από τη σφοδρή σύγκρουση του πολεμικού Καλλιστώ
Τη συντηρητική κατάσχεσή του MAERSK LAUNCESTON μέχρι του ποσού των 70 εκατ. ευρώ, ή την καταβολή ισόποσης εγγυητικής επιστολής υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου, αποφάσισε το Πρωτοδικείο Πειραιά.

https://www.boatfishing.gr/apozimiosi-7 ... Ns9Nm7tm5g
Το P&I club της Maerst θα καταθέσει συμπληρωματική εγγυητική (40+30=70) και ΔΕΝ είναι αποζημίωση.
Οι αποφάσεις Μονομελούς Πρωτοδικείου είναι απλά η αρχή.
Τίποτα δεν κερδήθηκε ακόμα.
Μέχρι να τελεσιδικήσει - πιθανόν σε Ευρωπαϊκό δικαστήριο - έχουμε μέλλον ακόμα.
.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών