Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Είναι ήρωας ο Κατσίφας;

Ναι
27
44%
Όχι
35
56%
 
Σύνολο ψήφων: 62

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:35

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:33
Φασίστας και ήρωας;

Δε γίνεται.
ναι οποιοι αγαπουν τον τοπο τους τη σημαια τους είναι...φασιστες

ασε ρε γμτ τον ανθελληνισμο σας
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Νοέμ 2020, 17:36

run έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:35
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:33
Φασίστας και ήρωας;

Δε γίνεται.
ναι οποιοι αγαπουν τον τοπο τους τη σημαια τους είναι...φασιστες

ασε ρε γμτ τον ανθελληνισμο σας
Ήταν χρυσαυγίτης ή δεν ήταν;

Γω δεν είμαι ανθέλληνας. Γιαυτό είμαι αντιφασίστας.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

sman5
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 01:35

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sman5 » 06 Νοέμ 2020, 17:37

Δεν ξερω αν έχει ξανασυζητηθεί. Ξέρουμε αν και τι κόμμα ψήφιζε;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Νοέμ 2020, 17:39

sman5 έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:37
Δεν ξερω αν έχει ξανασυζητηθεί. Ξέρουμε αν και τι κόμμα ψήφιζε;
Αν δεν κάμω λάθος ήταν σε φασιστικά ακροδεξιά κυκλώματα. Μάλλον της Χρυσής εγκληματικής Αυγής.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:45

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:36
run έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:35
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:33
Φασίστας και ήρωας;

Δε γίνεται.
ναι οποιοι αγαπουν τον τοπο τους τη σημαια τους είναι...φασιστες

ασε ρε γμτ τον ανθελληνισμο σας
Ήταν χρυσαυγίτης ή δεν ήταν;

Γω δεν είμαι ανθέλληνας. Γιαυτό είμαι αντιφασίστας.
μονο που οι αντιφα και φασιστες είναι και ανθέλληνες μεχρι μυελου οστεως
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:46



ο θανατος του κωσταντη
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 06 Νοέμ 2020, 17:47

Δε μιλάω για "αντιφά". Ή είσαι φασίστας ή είσαι αντιφασίστας.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:49

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:47
Δε μιλάω για "αντιφά". Ή είσαι φασίστας ή είσαι αντιφασίστας.
καλα κρασια

τα χαιρετίσματα μου
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Νοέμ 2020, 17:49

και οποιος καταλαβε καταλαβε
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 13 Νοέμ 2020, 18:43

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
06 Νοέμ 2020, 17:47
Δε μιλάω για "αντιφά". Ή είσαι φασίστας ή είσαι αντιφασίστας.




και άλλος ...φασιστας
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23059
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 19 Νοέμ 2020, 14:53

στην Ελλαδα τους ηρωες τους αποκυρησσει το Ελληνικο κρατος ... στην Τουρκια φωτογραφιζονται με πρωθυπουργους και παιρνουνε αξιωματα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 840
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 21 Νοέμ 2020, 20:06

Εγώ παντως, που κατάγομαι από την περιοχή και έχω και ελληνική καταγωγή και από τους δύο μου γονείς, από αυτά που έχω δει,ζησει και ακούσει από τους γονείς, παππούδες,προπαππούδες μου, μπορώ με μεγάλη σιγουριά να πω πως, αυτά που λένε μερικοί για σκλαβιά και καταπάτηση των δικαιωμάτων των Βορειοηπειρωτών είναι μπουρδες και προπαγάνδα. Εγώ πριν έρθουμε στην Ελλάδα, τις πρώτες δύο τάξεις του δημοτικού τις έκανα σε αλβανικό σχολείο, όπου είχαμε και μάθημα ελληνικής γλώσσας, γιατί στην πόλη μου ζουν πολλοί Βορειοηπειρώτες. Αργότερα χτίστηκε και καθαρά ελληνικό σχολειο. Σε όλα τα χωριά και τις πολεις της Βορείου Ηπείρου ομιλουνται ελεύθερα τα Ελληνικά και σε πολλά από αυτά είναι και η μοναδική γλώσσα που ομιλείται. Την ελληνική σημαία μπορεί να την ανεβάσει στο μπαλκόνι του σπιτιού του οποίος θέλει και όποτε θέλει. Υπάρχουν χωριά στα οποία θα δεις ακόμη και τη σημαία της αυτόνομης Ηπείρου κρεμασμένη σε κάποιο σημείο στο κέντρο του χωριού. Στο πανηγύρι της Σορονιάς, στο Αλίκο και στην Λειβαδιά κρεμάνε μια τεράστια σημαία της Α.Η.1914 στο κέντρο του χωριού κάθε χρόνο. Τα ελληνικα σχολεία κάνουν μαθητικές παρελάσεις στις εθνικές (ελληνικές) εορτές κρατόντας ελληνικές σημαίες. Εγώ προσωπικά και η οικογένεια μου ποτέ δεν αντιμετώπισε ρατσισμό ή διακρίσεις από τους Αλβανούς λόγω της ελληνικής καταγωγής μας. Αντιμετωπίσαμε πολλές διακρίσεις και δυσκολίες για πολλούς λόγους, αλλά ποτέ επειδή είμαστε Έλληνες.
Όσο για τον Κατσίφα, στεναχωριόμαστε και λυπούμαστε, που έχασε την ζωή του, καθώς ήταν ένας από εμάς, αλλά με όσους παιδικούς μου φίλους από πάνω έχω μιλήσει ,όλοι λένε το ίδιο. Πρώτα απ' όλα αποφεύγουν να μιλάνε για αυτο, όχι επειδή φοβουνται, βασικά φοβούνται κατι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, αλλά περισσότερο γιατί δεν μπορούν ούτε οι ίδιοι να καταλάβουν γιατί συνέβη κάτι τόσο τραγικό χωρίς να υπάρχει λόγος. Όλοι τους λένε πάντως πως ο Κατσίφας έφταιγε.
Δεν γίνεται να βγαίνεις με πολεμικό τυφέκιο, με διόπτρα econoptics και με ένα σακί φουλ στα πυρομαχικα στη μέση του χωριού, να πυροβολείς και να περιμένεις να σε νταντέψει η αστυνομία...
Το τι ακριβώς συνεβει και τον ώθησε σε αυτήν την αυτοκτονική ενέργεια, όσους ρώτησα, κανείς δεν ήξερε να μου πει με σιγουριά. Ούτε και το πώς τελικα πέθανε.
Τον Κατσιφα, όσο τουλάχιστον τον γνώριζα εγώ προσωπικα, μην φανταστειτε, απλά τον γνώριζα φυσιογνωμικά και διαδικτυακά μέσω των βορειοηπειρωτικών συλλόγων ποτέ δεν είχα ανταλλάξει κουβέντα μαζί του, ήταν ένα νορμάλ φιλήσυχο παιδί που καμία σχέση δεν είχε με τα πολιτικά. Και στον σύλλογο που ήμασταν μαζί μελη πριν καμιά δεκαετια, δεν ήταν και από τους ενεργοτερους.
Κατά τη γνώμη μου λίγο το χορτο, λίγο το διαζύγιο, λίγο η ανεργεία από την κρίση, τον τρέλαναν και άρχισε να βλέπει φαντάσματα και εχθρούς παντού και νόμισε πως με το να γίνει ήρωας θα έλυνε τα προβλήματα του.
Για την ιστορία, ούτε κομάντο ήταν, ούτε κανένα σημαίνον πρόσωπο της ελληνικής κοινότητας στο χωριό του, γιατί πολλά έχουν ακουστεί για αυτόν. Ένας απλος νέος ήταν, το στρατιωτικό του το έκανε στο πεζικο, 3 μήνες ως είθισται για τους ομογενείς. Υπάρχουν και μαρτυρίες που λένε πως υπηρέτησε κιόλας άοπλος, λόγω της προηγούμενης δικαστικής του περιπέτειας με τα ναρκωτικά,διότι κρίθηκε χρήστης ναρκωτικών ουσιών, πράγμα το οποίο τον στεναχώρησε ιδιέταιρα.
Αν ήταν ειδικοδυναμίτης θα είχε φάει έστω έναν αστυνομικό πριν τον σκοτώσουν.
Αυτά από εμένα...

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 840
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 22 Νοέμ 2020, 20:12

Όσο για αυτό που ειπα, ότι οι Βορειοηπειρώτες που ζουν σήμερα στην Βόρειο Ήπειρο, φοβούνται να μιλήσουν ανοιχτα, για την υπόθεση Κατσίφα, ναι φοβούνται κατι. Αλλά δεν φοβούνται τους Αλβανούς. Αυτοί δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα. Φοβούνται να μιλήσουν για το περιστατικό και να πουν ανοιχτά τη γνώμη τους (ακόμη και εγώ όταν ρωτούσα φίλους μου αυτοί αρχικά απέφευγαν να αναφερθούν σε αυτό), όχι γιατί φοβούνται τυχών αντίποινα από τους Αλβανους, αλλά επειδή φοβούνται πως μπορεί να πούνε κάτι το οποίο μπορεί να τους στερήσει την ελληνική υπηκοότητα ή την ταυτότητα ομογενούς που κατέχουν και τις καθημερινές διευκολύνσεις που παρέχουν αυτές.
Ήδη από το βράδυ μετά το περιστατικο, απ'οτι μου είπαν εμπιστευτικά φίλοι μου, ενεργά μέλη των κοινοτήτων τους με πολιτικές διασυνδέσεις και δύναμη τους συμβούλευαν να κρατήσουν τις απόψεις τους για τους εαυτούς τους, και πως επειδή τις επόμενες ημέρες θα γινόταν πανικός στην περιοχή από δημοσιογράφους και κανάλια, να προσέχουν τι λένε δημόσια, γιατί όπως κυνικά είπε σε έναν πολύ αδελφικό μου φίλο και μακρινό συγγενή, ένας επίσης φιλος: "Έχεις μια μάνα άρρωστη που πρέπει κάθε μήνα να πηγαίνει στα Γιάννενα για θεραπεία..."
Δεν φοβούνται τους Αλβανούς. Τους Έλληνες φοβούνται!
Φοβούνται να πουν το αυτονόητο, ότι δηλαδή ούτε ήρωας ειναι, ούτε τον βλέπουν σαν τέτοιο και ότι η λογική κατάληξη ήταν να σκοτωθεί για την κίνηση που έκανε, όχι γιατί φοβούνται μην τους κυνηγήσουν οι Αλβανοί, αλλά γιατί τρέμουν μην οι δηλώσεις τους αυτές, θεωρηθούν "ανθελληνικές" από το προξενείο Αργυροκάστρου και χάσουν την ροζ ταυτότητα ή την ελληνική ταυτότητα που μετά κόπων και βασάνων απέκτησαν ύστερα από πολυετείς προσπάθειες.

Άβαταρ μέλους
karapialis7
Δημοσιεύσεις: 604
Εγγραφή: 17 Μάιος 2021, 19:19

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από karapialis7 » 20 Αύγ 2021, 11:06

Ναι.
Ηρωας, αντικρατικος επαναστασης, αγωνιστης της δικαιοσυνης και της ελευθεριας.


Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ήταν ήρωας ο Κατσίφας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 20 Αύγ 2021, 11:14

Κοινός εγκληματίας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών