Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 23 Ιαν 2021, 16:26

Αρίστος έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:13
τεν τεν έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:03


Μα εδώ είναι το παραλογο. Μόνο το κράτος έχει το δικαίωμα να κατασκευάσει όπλα.
Για πια καινοτομία συζητάτε


Κι ο τυπος στο κρατος ηθελε να δωσει την οπλικη τεχνολογια του.

.
Ουροβορος οφις. Θέλω να λάβω μέρος στον κρατικό διαγωνισμό και πρεπει να έχω έτοιμο όπλο, αλλά το κράτος δεν μου επιτρέπει να κατασκευασω όπλο. Το λοιπόν είτε φτιάχνω παρανομα , είτε εξοβελιζομαι από τον διαγωνισμό
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 557
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 23 Ιαν 2021, 16:34

To FN ήταν κλάσεις ανώτερο, ελαφρύ , ευκολο στον χειρισμο, δεν κλωτσαγε τόσο όσο το G3 καθαρίζονταν πανεύκολα, με πολυ απλο κλείστρο, και δεν πάθαινε τίποτα . Στις λάσπές μέσα να το πέταγες και να το αφηνες ωρες , με πέντε λεπτα ενασχόληση ήταν σαν καινούριο. Τα άξιζε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και μετά χαλάσανε εκατομμύρια για το G3,για πιο λόγο άγνωστο
Δεν ειναι δικια μου απόψη μόνο, με όλους όσους συνηπηρετήσα στον Εβρο και είχαν πάρει FN στα χέρια τους εξεφραζαν αυτη την άποψη στη σύγκριση FN/ G3

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Ιαν 2021, 16:42

τεν τεν έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:26
Αρίστος έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:13
τεν τεν έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:03


Μα εδώ είναι το παραλογο. Μόνο το κράτος έχει το δικαίωμα να κατασκευάσει όπλα.
Για πια καινοτομία συζητάτε


Κι ο τυπος στο κρατος ηθελε να δωσει την οπλικη τεχνολογια του.

.
Ουροβορος οφις. Θέλω να λάβω μέρος στον κρατικό διαγωνισμό και πρεπει να έχω έτοιμο όπλο, αλλά το κράτος δεν μου επιτρέπει να κατασκευασω όπλο. Το λοιπόν είτε φτιάχνω παρανομα , είτε εξοβελιζομαι από τον διαγωνισμό
Πηγαίνεις στα σύνορα, στην ουδέτερη ζώνη, στήνεις εκεί ένα εργαστήριο, το φτιάχνεις, και το κάνεις εισαγωγή στην Ελλάδα. :smt005::rofl:
Απίστευτα κι όμως ελληνικά.
Ντρές έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:34
To FN ήταν κλάσεις ανώτερο, ελαφρύ , ευκολο στον χειρισμο, δεν κλωτσαγε τόσο όσο το G3 καθαρίζονταν πανεύκολα, με πολυ απλο κλείστρο, και δεν πάθαινε τίποτα . Στις λάσπές μέσα να το πέταγες και να το αφηνες ωρες , με πέντε λεπτα ενασχόληση ήταν σαν καινούριο. Τα άξιζε τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και μετά χαλάσανε εκατομμύρια για το G3,για πιο λόγο άγνωστο
Δεν ειναι δικια μου απόψη μόνο, με όλους όσους συνηπηρετήσα στον Εβρο και είχαν πάρει FN στα χέρια τους εξεφραζαν αυτη την άποψη στη σύγκριση FN/ G3
:003: Το εφνjίε πάρα είχε μια ιδιαιτερότητα στο "δέσιμο" που έπρεπε να βάλεις το κάλυμμα κλείστρου μαζί με το κλείστρο στη ράγα, αλλιώς δεν έδενε. Θυμάμαι μια φορά που είχα βρεί έναν θαλαμοφίδακα νύχτα να τυραννιέται κι εγώ δεν ξέρω πόση ώρα να δέσει τ' όπλο ενός υπάξ που του είχε αναθέσει να του το καθαρίσει (ήταν νέος). Μέχρι το πρωί θα παιδευόταν αν δεν είχα πάει. :smt005:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 23 Ιαν 2021, 16:52

Πέρα από τις φανταροϊστορίες, το FN FAL και το G3 είναι εφάμιλλα όπλα. Γενικά από αυτά που έχω δει/διαβάσει το G3 είναι λιγότερο εργονομικό και εύχρηστο αλλά πιο ποιοτικό και αξιόπιστο. Με μικρή πρακτική διαφορά όμως.
Τώρα γιατί στην Ελλάδα πήγαμε από το FN στο G3 δεν γνωρίζω ακριβώς. Προφανώς η πρόταση της FN για παραγωγή στην Ελλάδα ήταν χειρότερη από της Heckler & Koch. Τα ΦΝ άρχισε η Ελλάδα να τα παίρνει το 1963 αρχικά για τις Ειδικές Δυνάμεις και μετά το 1970 σε μεγάλους αριθμούς για το πεζικό. Αλλά ήταν βέλγικης κατασκευής με συναρμολόγιση μόνο στην Ελλάδα. Τα G3 που νομίζω άρχισαν να κατασκευάζονται στην Ελλάδα το 1983 είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου ελληνικής κατασκευής και αγοράστηκαν σε πολύ μεγαλύτερους αριθμούς εξοπλίζοντας στρατό, αεροπορία, ναυτικό, αστυνομία κλπ.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 23 Ιαν 2021, 16:54

zoltan έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:52
Πέρα από τις φανταροϊστορίες, το FN FAL και το G3 είναι εφάμιλλα όπλα.
:smt023

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 23 Ιαν 2021, 16:55

Το μόνο κακό είναι ότι όταν η Ελλάδα άρχισε να παράγει μαζικά τα G3 το όπλο ήταν ήδη ξεπερασμένο. Τη δεκαετία του 80 το ΝΑΤΟ άρχισε να στρέφεται στο 5.56 και μια νέα γενιά όπλων σχεδιάστηκε σε αυτό το διαμέτρημα. Η Ελλάδα έπρεπε να κοιτάξει κάποιο τέτοιο σχέδιο και ακόμη σήμερα θα είχε ένα σύγχρονο όπλο.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 23 Ιαν 2021, 16:59

Αρίστος έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:13
Ξεφτιλοκρατος.

Το διαβασα σημερα στη Δημοκρατια και δεν μπορουσα να το πιστεψω.

Σαν κακουργο αντιμετωπισαν τον Ελληνα κατασκευαστη.

.
Ποιός ακριβώς είναι αυτός; :p2:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Ιαν 2021, 17:03

zoltan έγραψε:
23 Ιαν 2021, 16:55
Το μόνο κακό είναι ότι όταν η Ελλάδα άρχισε να παράγει μαζικά τα G3 το όπλο ήταν ήδη ξεπερασμένο. Τη δεκαετία του 80 το ΝΑΤΟ άρχισε να στρέφεται στο 5.56 και μια νέα γενιά όπλων σχεδιάστηκε σε αυτό το διαμέτρημα. Η Ελλάδα έπρεπε να κοιτάξει κάποιο τέτοιο σχέδιο και ακόμη σήμερα θα είχε ένα σύγχρονο όπλο.
Ναι, αγαπητέ μου, αλλά τώρα πλέον και οι Αμερικλάνοι γλυκοκοιτάζουν τα 7.62, αφού στο Αφγανιστάν οι Ταλιμπαναίοι τους μπουμπουνάνε από πιο μακριά απ' όσο μπορούν να εμπλέξουν αυτοί.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11457
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 23 Ιαν 2021, 17:13

Kauldron έγραψε:
23 Ιαν 2021, 00:16
δεν ξέρω από σύγχρονα όπλα, αλλά αν κρίνω πως το θέμα παρουσιάζεται από αυτόν τον αστείο παρουσιαστή, μάλλον πρόκειται δια μούφαν.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11457
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 23 Ιαν 2021, 17:16




να, εδώ με τον μακαρίτη μητροπολίτη Λαγκαδά.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 23 Ιαν 2021, 17:18

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
23 Ιαν 2021, 17:13
Kauldron έγραψε:
23 Ιαν 2021, 00:16
δεν ξέρω από σύγχρονα όπλα, αλλά αν κρίνω πως το θέμα παρουσιάζεται από αυτόν τον αστείο παρουσιαστή, μάλλον πρόκειται δια μούφαν.
Ναι ρε. Το θέμα δεν είναι γιατί δεν εξοπλίζεται ο στρατός από ένα "διαστημικό" Όπλο αλλά πως λειτουργεί το κράτος
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Ιαν 2021, 17:21

τι διάολο μορμόνοι είμαστε και απαγορεύεται να φτιάξει κανείς όπλα?

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 23 Ιαν 2021, 17:21

Ας όψεινται οι ξεφτύλες κυβερνώντες που απο το 2009 και μετά με πρόσχημα την οικονομική κρίση πάγωσαν την εξοπλιστική ανανέωση της Ελλάδας και άφησαν πίσω τις ελληνικές ένοπλες δυνάμεις στην κούρσα εξοπλισμών με την Τουρκία.Αν κάνει κανα ντου ο Τούρκος θα φωνάζουν αλλα θα είναι αργά για κλάματα.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Ιαν 2021, 17:44

Mitharadir έγραψε:
23 Ιαν 2021, 17:21
Ας όψεινται οι ξεφτύλες κυβερνώντες που απο το 2009 και μετά με πρόσχημα την οικονομική κρίση πάγωσαν την εξοπλιστική ανανέωση της Ελλάδας και άφησαν πίσω τις ελληνικές ένοπλες δυνάμεις στην κούρσα εξοπλισμών με την Τουρκία.Αν κάνει κανα ντου ο Τούρκος θα φωνάζουν αλλα θα είναι αργά για κλάματα.
Δεν πάγωσαν μόνο τις εξοπλιστικές δαπάνες, μείωσαν και τη θητεία μετά από πιέσεις της βρωμερής ΔΑΠ.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

nikos p 2020
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 10:29

Re: Γιατί το ελληνικό Κράτος δεν επέλεξε το ελληνικό τυφέκιο εξαιρετικής τεχνολογίας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos p 2020 » 23 Ιαν 2021, 17:48

nowhere έγραψε:
23 Ιαν 2021, 17:21
τι διάολο μορμόνοι είμαστε και απαγορεύεται να φτιάξει κανείς όπλα?
Απλά σε αντίθεση με τις ΗΠΑ, εδώ το κράτος δε θέλει οι πολίτες να έχουν πρόσβαση στα όπλα. Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να πάρεις άδεια οπλοφορίας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών