Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 00:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:06
Πάλι φροντιστήρια λες, πάλι αγνόησες το κομμάτι που λέω για τα φροντιστήρια.
Φυσικά λέω φροντιστήρια γιατί επιμένεις να στρίβεις διά του αρραβώνος. Ο Beria είπε ότι έχουν δικαίωμα να διδάσκουν την γλώσσα τους.

Αν το δικό σου επιχείρημα είναι άλλες δράσεις για την γλώσσα τους, θέλω να μου τις περιγράψεις και να μου πεις γιατί οφείλει το κράτος να αναγνωρίσει αυτήν την δραστηριότητα ως αφορολόγητη, την στιγμή που δεν είναι κοινωφελής. Στην τελική, αν θέλουν να εκδώσουν λεξικό (που δεν θέλουν, γιατί αυτό προϋποθέτει αληθινό κόπο), μπορούν να το κάνουν με δικά τους έξοδα και εθελοντισμό. Το κράτος δεν έχει καμμιά δουλειά να ανακατευτεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 13 Μάιος 2021, 00:11

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:08
Highlander έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:02
Η μεταπώληση προϊόντων με σκοπό την κερδοφορία της επιχείρησης σίγουρα δεν είναι κοινωφελής μη κερδοσκοπική διαδικασία
Η εργασία μου δεν είναι η μεταπώληση. Είναι η μεταφορά και ταξινόμηση προϊόντων και η εξυπηρέτηση. Η μεταπώληση είναι αποτέλεσμα. Πληρώνομαι κατ' όγκο. Αν με επιδοτούσαν όμως να παρέχω προϊόντα δωρεάν, ευχαρίστως θα το έκανα. Θα έκοβα και 2-3 χιλιάρικα μισθό από την ΜΚΟ για την υπηρεσία που προσφέρω και τζετ.
Τότε θα φορολογηθείς για τις αποδοχές σου ως μισθοδοτουμενος υπάλληλος σε ΜΚΟ.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 13 Μάιος 2021, 00:15

να υποθεσουμε οτι η Ελληνικη Κυβερνηση στα πλαισια της αμοιβαιοτητας θα παρει αδεια απο τη γειτονικη χωρα να λειτουργησει καμια 10ρια ΜΚΟ διδασκαλιας Ελληνικης γλωσσας και πολιτισμου εκει ... αλλιως θα ειμαστε ηλιθιοι
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 13 Μάιος 2021, 00:15

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:41
Θυμάμαι αυτά που έγραφε ο Λεωνίδας Χρηστάκης, που τον είχαν στείλει στον εμφύλιο εκεί στα βόρεια να διδάξει, και σχεδόν κανένα παιδί δε μιλούσε ελληνικά. Όταν έστειλε στο υπουργείο επιστολή να του στείλουν διερμηνεα για τις ντοπιες διαλέκτους, του είπαν δεν υπάρχουν και τον απείλησαν πως θα τον στείλουν Μακρόνησο.
Ο παππούς μου μιλούσε βλάχικα και είχαν πολύ μεγαλύτερη σχέση με τα ρουμανικά παρά με τα ελληνικά. Επίσης στην οικογένεια της γιαγιάς μου που είναι από την Άρτα μιλούσαν αρβανίτικα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 00:16

Highlander έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:11
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:08
Highlander έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:02
Η μεταπώληση προϊόντων με σκοπό την κερδοφορία της επιχείρησης σίγουρα δεν είναι κοινωφελής μη κερδοσκοπική διαδικασία
Η εργασία μου δεν είναι η μεταπώληση. Είναι η μεταφορά και ταξινόμηση προϊόντων και η εξυπηρέτηση. Η μεταπώληση είναι αποτέλεσμα. Πληρώνομαι κατ' όγκο. Αν με επιδοτούσαν όμως να παρέχω προϊόντα δωρεάν, ευχαρίστως θα το έκανα. Θα έκοβα και 2-3 χιλιάρικα μισθό από την ΜΚΟ για την υπηρεσία που προσφέρω και τζετ.
Τότε θα φορολογηθείς για τις αποδοχές σου ως μισθοδοτουμενος υπάλληλος σε ΜΚΟ.
Ο φόρος μισθωτής υπηρεσίας είναι πολύ μικρότερος από τον φόρο ΕΕ. Φυσικά ο διαχειριστής μπορεί άνετα να μασουλάει και χρήμα σε είδος, όπως και γίνεται. Αγοράζεις πράγματα για την ΜΚΟ και τα εκμεταλλεύεσαι ο ίδιος. Κλέβεις και λίγο το ταμείο και μια χαρά.

Δεν είναι βέβαια το θέμα μας αυτό. Το θέμα δεν είναι να γίνουμε όλοι απατεώνες και επιδοτούμενοι από το κράτος. Το θέμα είναι να σταματήσει αυτή η εκμετάλλευση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Μάιος 2021, 00:17

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:11
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:06
Πάλι φροντιστήρια λες, πάλι αγνόησες το κομμάτι που λέω για τα φροντιστήρια.
Φυσικά λέω φροντιστήρια γιατί επιμένεις να στρίβεις διά του αρραβώνος. Ο Beria είπε ότι έχουν δικαίωμα να διδάσκουν την γλώσσα τους.

Αν το δικό σου επιχείρημα είναι άλλες δράσεις για την γλώσσα τους, θέλω να μου τις περιγράψεις και να μου πεις γιατί οφείλει το κράτος να αναγνωρίσει αυτήν την δραστηριότητα ως αφορολόγητη, την στιγμή που δεν είναι κοινωφελής. Στην τελική, αν θέλουν να εκδώσουν λεξικό (που δεν θέλουν, γιατί αυτό προϋποθέτει αληθινό κόπο), μπορούν να το κάνουν με δικά τους έξοδα και εθελοντισμό. Το κράτος δεν έχει καμμιά δουλειά να ανακατευτεί.
Να περιγράψω εγώ κάτι που μέχρι πριν λίγο δεν ήξερα ότι υπάρχει. Καλά, θα το σκεφτώ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 00:20

Τόση ώρα μου λες ότι δεν μιλάμε για φροντιστήριο, τώρα δηλώνεις άγνοια. Αποφάσισε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Μάιος 2021, 00:28

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:20
Τόση ώρα μου λες ότι δεν μιλάμε για φροντιστήριο, τώρα δηλώνεις άγνοια. Αποφάσισε.
Βασίστηκα σε αυτά που ήξερα, διάβασα ότι ο σκοπός του είναι η "προώθηση της γλώσσας". Και αμέσως σκέφτηκα ότι είναι το ανάλογο του Ινστιτούτου Γκαίτε. Ο λόγος είναι εμφανής, γιατί έχουν το ίδιο mission statement. Εσύ πάλι σκέφτηκες κάποιο φροντιστήριο. Ο λόγος που δίνεις είναι "απέδειξε μου ότι δεν είναι αυτό". Οκ, και χασάπικο να φανταζόσουν, πάλι εγώ θα έπρεπε να ψάξω. Pass.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 13 Μάιος 2021, 00:34

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:28
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:20
Τόση ώρα μου λες ότι δεν μιλάμε για φροντιστήριο, τώρα δηλώνεις άγνοια. Αποφάσισε.
Βασίστηκα σε αυτά που ήξερα, διάβασα ότι ο σκοπός του είναι η "προώθηση της γλώσσας". Και αμέσως σκέφτηκα ότι είναι το ανάλογο του Ινστιτούτου Γκαίτε. Ο λόγος είναι εμφανής, γιατί έχουν το ίδιο mission statement. Εσύ πάλι σκέφτηκες κάποιο φροντιστήριο. Ο λόγος που δίνεις είναι "απέδειξε μου ότι δεν είναι αυτό". Οκ, και χασάπικο να φανταζόσουν, πάλι εγώ θα έπρεπε να ψάξω. Pass.
Ξέχασες (;) τη λεξούλα ΜΗΤΡΙΚΗΣ. Δηλαδή το ιδίωμα αυτό και οχι τα Ελληνικά είναι η μητρική τους γλώσσα; Μια λεξούλα κρύβει πολλά φιλαράκο.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Μάιος 2021, 00:36

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:37
hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:32
Φυσικά και πληρώνει, πολλές φορές με απευθείας χορηγίες, αλλά και χωρίς αυτά πληρώνει έμμεσα μέσω μη φορολόγησης δραστηριοτήτων και έκπτωση φορολογίας για δωρεές.
Ε άμα είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός τι να γίνει, να τον βαφτίσουμε κερδοσκοπικό;
Να μην τον ονομάσεις τίποτα. Είπα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώνει το κράτος για να διδάσκεται η γλώσσα κάποιων που δεν είναι γλώσσα του κράτους και είπες ότι δεν πληρώνει το κράτος, πράγμα ανακριβές. Όχι εξυπναδούλες, λοιπόν και πετάγματα μπάλας στην εξέδρα.
Εεε, χμμμ, στις επιχειρήσεις δεν φορολογούνται οι "δραστηριότητες". Φορολογούνται τα κέρδη. Ενα μη κερδοσκοπικό σωματείο, δεν έχει κέρδη. Αρα, τι να φορολογήσεις;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Μάιος 2021, 00:39

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
12 Μάιος 2021, 17:34
Beria έγραψε:
12 Μάιος 2021, 17:25
Η μακεδονική γλώσσα υπάρχει. Δεν μπορεί να την αναγνωρίσει ή να την εξαφανίσει κανείς
Ετσι λέγεται. Εάν αυτό είναι επιστημονικά ή ιστορικά ορθό συζητιέται.
Έτσι την λένε οι γηγενείς ομιλητές της αλλά αυτό δεν δεσμεύει απαραίτητα και όλους τους υπόλοιπους :smt018. Αλλιώς θα λέγαμε τα αλβανικά ''σ(κ)ιπταρικά'', τα γαλλικά ''φράγκικα'', τα γερμανικά ''δοϊτσλανδικά'' κλπ.
:+1: Γι'αυτό πρόκειται γιά μιά κακή συμφωνία. Δεν είχε καμμιά δουλειά να εμπλακεί το όνομα τής γλώσσας στην διαπραγμάτευση, δεν ήταν κάν στο mandate του Νίμετς.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 01:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:28
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:20
Τόση ώρα μου λες ότι δεν μιλάμε για φροντιστήριο, τώρα δηλώνεις άγνοια. Αποφάσισε.
Βασίστηκα σε αυτά που ήξερα, διάβασα ότι ο σκοπός του είναι η "προώθηση της γλώσσας". Και αμέσως σκέφτηκα ότι είναι το ανάλογο του Ινστιτούτου Γκαίτε.
Θα φτιάξουν δηλαδή τεράστια βιβλιοθήκη με έργα στην... «μακεδονική», θα διατηρούν εξεταστικό κέντρο για απόκτηση πιστοποίησης και χίλια-δυο άλλα πράγματα που κάνει το Ινστιτούτο Γκαίτε;

Αυτά σου ζήτησα να μου εξηγήσεις και δήλωσες άγνοια. Το τι φαντάζεσαι γενικά και αόριστα δεν με ενδιαφέρει, παρότι από ψυχολογικής σκοπιάς παρουσιάζει ενδιαφέρον ότι κάποιος ζητάει άδεια από τον δήμο για να ανοίξει συνεργείο αυτοκινήτων και αμέσως σκέφτεσαι ότι είναι το ανάλογο αυτού που κάνει η BMW.

Μήλα με κουκουνάρια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 02:07

Leporello έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:36
hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:37

Ε άμα είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός τι να γίνει, να τον βαφτίσουμε κερδοσκοπικό;
Να μην τον ονομάσεις τίποτα. Είπα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώνει το κράτος για να διδάσκεται η γλώσσα κάποιων που δεν είναι γλώσσα του κράτους και είπες ότι δεν πληρώνει το κράτος, πράγμα ανακριβές. Όχι εξυπναδούλες, λοιπόν και πετάγματα μπάλας στην εξέδρα.
Εεε, χμμμ, στις επιχειρήσεις δεν φορολογούνται οι "δραστηριότητες". Φορολογούνται τα κέρδη. Ενα μη κερδοσκοπικό σωματείο, δεν έχει κέρδη. Αρα, τι να φορολογήσεις;
Φορολογούνται τα έσοδα. Μια ΜΚΟ έχει έσοδα είτε από δραστηριότητές της είτε από δωρεές είτε κι απ' τα δύο και ειδικά για μικρές ΜΚΟ δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι αυτά τα έσοδα πηγαίνουν σε δραστηριότητες της οργάνωσης και όχι στις τσέπες των διαχειριστών (πέρα από τους όποιους μισθούς τους).

Ακόμα και πολύ μεγάλες πραγματικά κοινωφελείς οργανώσεις κατηγορούνται για την διαχείριση των εσόδων τους που καταλήγει να είναι περισσότερο αποδοτικές για όσους εργάζονται για αυτήν παρά για όσους υποτίθεται ότι ευεργετεί. Στις μικρές ΜΚΟ γίνεται πολλές φορές -όχι πάντα, φυσικά- πάρτι. Ο άλλος δαπανεί 1-2 ώρες την ημέρα από τον χρόνο του και βγάζει κανονικό μισθό, χώρια τα έξοδα της οργάνωσης που πολλές φορές είναι υλικά και αναλώσιμα που εκμεταλλεύονται οι διαχειριστές και υπάλληλοι για προσωπική τους χρήση. Από χαρτί τουαλέτας μέχρι υπολογιστές.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να μην φορολογούνται τα έσοδα της οργάνωσης, αν δεν είναι αποδεδειγμένα κοινωφελής οργανισμός. Ακόμα κι αν είναι μια σχετικά τίμια οργάνωση, τι σημασία έχει αν δεν έχει κέρδη; Τα έσοδα χρησιμοποιούνται για δράσεις και αν οι δράσεις δεν είναι κοινωφελείς, δεν υπάρχει λόγος να μην αφαιρείται πρώτα το ποσό που αντιστοιχεί στον φόρο της δραστηριότητας (π.χ. πωλήσεις αγαθών). Ας πουλήσουν ό,τι θέλουν για να χρηματοδοτήσουν τις δράσεις τους αλλά να αφαιρεθεί πρώτα ο φόρος που αντιστοιχεί στις πωλήσεις.

Χάνει ή δεν χάνει λεφτά το κράτος από αυτές τις δραστηριότητες; Φυσικά ναι, είναι η απάντηση. Όταν διαθέτω εγώ το εισόδημά μου για να αγοράσω κάτι από μια ΜΚΟ και αυτό το ποσό δεν φορολογείται, το κράτος χάνει λεφτά. Διαφορετικά θα διέθετα τα χρήματά μου σε κάτι φορολογήσιμο.

Τέλος, το κράτος χάνει λεφτά από την μείωση φόρου για τις χορηγίες σε ΜΚΟ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 13 Μάιος 2021, 03:27

nostromos έγραψε:οι αρχαιοι σοφοι προγονοι μας ειχανε την δυνατοτητα να εξοστρακισουνε και να στειλουνε στα σκατα καθε ατομο που ηταν επικινδυνο για την Πολιτεια ...
Και τώρα έχουν παρόμοια δυνατότητα. Να μην το ψηφίσουν και να του στερήσουν έτσι οποιαδήποτε πολιτική δύναμη. Αν και δε νομίζω ότι θα ασχοληθούν πολλοί με το συγκεκριμένο θέμα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 13 Μάιος 2021, 04:12

Beria έγραψε:
12 Μάιος 2021, 17:15
Υπάρχουν Έλληνες στην Αλμωπία, την Αριδαία και τη Φλώρινα που μιλούν τα Ντόπια
Όσο και να παριστάνετε ότι δεν υπάρχουν
Απ' όσο γνωρίζω η μακεδονία ιστορικά δεν είχε ποτέ κάποια σλαβική διάλεκτο, ώστε να θεωρείται..."ντόπια".

Ούτε μπορεί να ονομάζεται έαν σλαβικό ιδίωμα "μακεδονική γλώσσα", επειδή έτσι επινόησαν κάποιοι που το 19ο και τον 20 αιώνα διαμόρφωναν μια εθνική συνείδηση για την εξυπηρέτηση των δικών τους σχεδιασμών για τα βαλκάνια.


Κι επίσης, δεν υπάρχει μακεδονική μειονότητα, όπως δεν υπάρχει μακεδονικό έθνος. Οι Μακεδόνες είναι Έλληνες. Αν θέλεις, και γεωγραφικός προσδιορισμός γενικότερα. Αλλά εθνικός προσδιορισμός Μακεδόνα δεν υπάρχει, ασχέτως του τί λένε τα Σκόπια και οι διακρατικές τους σχέσεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών