Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4602
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 13 Μάιος 2021, 07:40

πατησιωτης έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:57
hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:43
Κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει το αστείο με τις ΜΚΟ. Αν θέλουν να διδάσκουν «ντόπια», ας ιδρύσουν ένα κανονικό φροντιστήριο, με κανονικό φορολογικό καθεστώς. Υπάρχει κάποιος λόγος να πληρώνει το κράτος;
Δεν υπάρχουν "ντόπια" ρε παιδιά νομικά.Με τη συμφωνία των Πρεσπών η Ελλάδα ανεγνώρισε το κράτος της Βόρειας Μακεδονίας με γλώσσα τη μακεδονική.Κατά συνέπεια ο οποιοσδήποτε όχι στην Πέλλα ή την Θεσσαλονίκη αλλά και στην Αθήνα μπορεί να ανοίξει μαγαζί που να λέει ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΩΝ κατά τον ίδιο τρόπο που υπάρχουν φροντιστήρια αγγλικών ή γαλλικών ή ισπανικών και να διδάσκει τη γλώσσα της βόρειας Μακεδονίας.Δεν χρειάζεται ούτε την άδεια της Μενδώνη ούτε κάποιου άλλου,μόνο τη συνήθη άδεια που παίρνουν από το υπουργειο Παιδείας τα φροντιστήρια ΞΕΝΩΝ :wink γλωσσών.Πάει αυτό.
Ωστόσο η συμφωνία των Πρεσπών ΔΕΝ αναγνωρίζει κάποια μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα.Μάλιστα στο άρθρο 7 γράφει ότι ο όρος μακεδονικός σημαίνει δύο διαφορετικά πράγματα,στα Σκόπια σημαίνει αυτούς και στην Βόρεια Ελλάδα (βόρειο τμήμα του α΄μέρους :lol: ) σημαίνει τους Έλληνες.Άρα είναι πολύ πιθανόν εάν κάποιος εκεί φτιάξει ένα "μακεδονικό" σύλλογο τα δικαστήρια να του πουν στοπ - εδώ στο βόρειο τμήμα του α΄μέρους μακεδονικός = ελληνικός και αν εννοείς κάτι άλλο διαλύεσαι.
Αυτά λέει η συμφωνία.Ο όρος μακεδονικός είναι κοινός στα δύο κράτη και εντός της Ελλάδος σημαίνει κάτι ελληνικό πλήν ενός τομέα - της γλώσσας όπου εκεί σημαίνει τη δική τους γλώσσα παντού.
Είναι το μόνο καλό του κατά τ' άλλα περιττού και απαράδεκτου αρθρου 7 ("δείτε τι καλοί που είναι, δέχτηκαν μια ανούσια αναγνώριση της δικής μας μακεδονικότητας!") αλλά και αυτό είναι διάτρητο: αν μπορούν να πουν "μακεδονική" τη γλώσσα και "μακεδονικό" ο,τι και όποιον σχετίζεται με το σλαβομακεδονικό κράτος (εξαίρεση οι... πινακίδες αυτοκινήτων τους εντός Ελλάδος!), μπορούν εύκολα να "αποφύγουν" άμεση αναφορά στους εαυτούς τους ως "μη Έλληνες".

Ευτυχώς οι περισσότεροι δίγλωσσοι της περιοχής δεν θέλησαν ποτέ να ακολουθήσουν τη μειοψηφία των σλαβομακεδονοφρονων ανάμεσά τους. Το καλύτερο που έχει να κάνει τώρα η Ελλάδα είναι να προωθήσει τα ελληνικά στη Σλαβομακεδονία, έστω και μόνο για λόγους αμοιβαιότητας. Υπάρχουν ακόμη κάποιοι ελληνόφωνοι εκεί άσχετα αν δεν εκδηλώνονται.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Μάιος 2021, 07:50

Σύνδεση με 2021: καθένας διδάσκει ο,τι γουστάρει και το αποκαλεί όπως γουστάρει χωρίς να χρειάζεται την παραμικρή αναγνώριση από τον οποιοδήποτε τουρκαλατζη.

Δηλαδή οι σχολές γιόγκα υπάρχουν επειδή το ελληνικό κράτος έχει υπογράψει συμφωνία με την Ινδία που αναγνωρίζει το Κάρμα;

Για συνέλθετε γελοίοι.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Μάιος 2021, 07:52

Πολλοί ελληνοφωνοι υπάρχουν. Δεν ξέρω και πολλούς μακεδόνες που να σνομπάρουν την ελληνική γιατί δεν υπάρχει, ίσα-ίσα είναι φιλομαθείς και μαθαίνουν και την ελληνική.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 08:21

foscilis έγραψε:
13 Μάιος 2021, 07:50
Σύνδεση με 2021: καθένας διδάσκει ο,τι γουστάρει και το αποκαλεί όπως γουστάρει χωρίς να χρειάζεται την παραμικρή αναγνώριση από τον οποιοδήποτε τουρκαλατζη.

Δηλαδή οι σχολές γιόγκα υπάρχουν επειδή το ελληνικό κράτος έχει υπογράψει συμφωνία με την Ινδία που αναγνωρίζει το Κάρμα;

Για συνέλθετε γελοίοι.
Εσύ σύνελθε, γελωτοποιέ. Οι σχολές γιόγκα δεν ζητάνε αναγνώριση από το κράτος και ειδικό φορολογικό καθεστώς. Ο καθένας μπορεί να διδάσκει ό,τι θέλει με δικά του έξοδα και εργασία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μάιος 2021, 08:30

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το δικαίωμα στην εκμάθηση της γλώσσας με την υποχρέωση του κράτους να την επιδοτεί. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 13 Μάιος 2021, 08:36

Highlander έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:00
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:00
Ενώ οι υποτιθέμενες ΜΚΟ είναι όλες μη κερδοσκοπικές. Άσε μας, ρε highlander. :smt005:
Ναι είναι :102:
ναι φίλε μου μη κερδοσκοπικές το να κόβεις παχυλούς μισθούς στους εξέκιουτιβς δεν είναι κέρδος , κάματος είναι

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Μάιος 2021, 08:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μάιος 2021, 08:30
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το δικαίωμα στην εκμάθηση της γλώσσας με την υποχρέωση του κράτους να την επιδοτεί. :lol:
πολιτισμός

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μάιος 2021, 09:21

Fluffy έγραψε:
13 Μάιος 2021, 08:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μάιος 2021, 08:30
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το δικαίωμα στην εκμάθηση της γλώσσας με την υποχρέωση του κράτους να την επιδοτεί. :lol:
πολιτισμός
Λάστιχο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μάιος 2021, 09:34

Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει ποιοι από τους χαρούμενους ή ψύχραιμους :D συμφωνούν με τη συγκεκριμένη απόφαση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 13 Μάιος 2021, 09:36

τεν τεν έγραψε:
12 Μάιος 2021, 17:11
Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 17:07
Αν επιβεβαιωθεί να γίνει άμεση ανάκληση της άδειας.
Μόνο ανάκληση;
Η προϊσταμένη που έβαλε την υπογραφή θα μείνει στην θέση της;
Αν ήξερε που έδωσε άδεια και το έπραξε, είναι επικίνδυνη.
Αν δεν ήξερε είναι άχρηστη, άρα επικίνδυνη.
Πόδι εχθές
+ 1


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Μάιος 2021, 09:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μάιος 2021, 09:34
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει ποιοι από τους χαρούμενους ή ψύχραιμους :D συμφωνούν με τη συγκεκριμένη απόφαση.
Απλά είναι μη θέμα

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 13 Μάιος 2021, 09:51

Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μάιος 2021, 09:52

Fluffy έγραψε:
13 Μάιος 2021, 09:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μάιος 2021, 09:34
Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει ποιοι από τους χαρούμενους ή ψύχραιμους :D συμφωνούν με τη συγκεκριμένη απόφαση.
Απλά είναι μη θέμα
Ναι, είναι πλέον μη θέμα.

Άκυρη η απόφαση.

Αλλά η βλακεία και η ανευθυνότητα κάποιων αρμόδιων της κωλοπετεινίτσας παραμένει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 13 Μάιος 2021, 10:08

Συγχαρητήρια στην κα Μενδώνη και στο ΥΠΠΟΑ που προσπάθησαν να εφαρμόσουν την εξαιρετική συμφωνία των Πρεσπών, αλλά ας όψεται το σοβιετικό τουίτερ που ακόμη μια φορά ματαίωσε την εθνική πολιτική :giggle:
Μηνπαραχαρασσετετηνιστοριάκηδες θα το πιείτε όλο το ποτήρι. Το χοντρό γλέντι έρχεται οσονούπω με την ΑΟΖ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών