Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2021, 22:38

Kauldron έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:46
Τα ελληνικά διδάσκονται στα Σκόπια?
Γιά τα Σκόπια δεν ξέρω, εδώ που μένω, έχει δύο φροντιστήρια Ελληνικών.
Kauldron έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:46
Τί γίνεται με την ελληνική μειονότητα των Σκοπίων?
Γιά τους 300.000 λες;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μάιος 2021, 23:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:37
hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:44

Δεν σημαίνει ότι επειδή ιδρύθηκε θα πληρώνει το κράτος. Ούτε ότι είναι φροντιστήριο. Δηλαδή το Ινστιτούτο Γκαίτε είναι φροντιστήριο;
Φυσικά και πληρώνει, πολλές φορές με απευθείας χορηγίες, αλλά και χωρίς αυτά πληρώνει έμμεσα μέσω μη φορολόγησης δραστηριοτήτων και έκπτωση φορολογίας για δωρεές.
Ε άμα είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός τι να γίνει, να τον βαφτίσουμε κερδοσκοπικό;
Να μην τον ονομάσεις τίποτα. Είπα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώνει το κράτος για να διδάσκεται η γλώσσα κάποιων που δεν είναι γλώσσα του κράτους και είπες ότι δεν πληρώνει το κράτος, πράγμα ανακριβές. Όχι εξυπναδούλες, λοιπόν και πετάγματα μπάλας στην εξέδρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μάιος 2021, 23:08

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:37
hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:32


Φυσικά και πληρώνει, πολλές φορές με απευθείας χορηγίες, αλλά και χωρίς αυτά πληρώνει έμμεσα μέσω μη φορολόγησης δραστηριοτήτων και έκπτωση φορολογίας για δωρεές.
Ε άμα είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός τι να γίνει, να τον βαφτίσουμε κερδοσκοπικό;
Να μην τον ονομάσεις τίποτα. Είπα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώνει το κράτος για να διδάσκεται η γλώσσα κάποιων που δεν είναι γλώσσα του κράτους και είπες ότι δεν πληρώνει το κράτος, πράγμα ανακριβές. Όχι εξυπναδούλες, λοιπόν και πετάγματα μπάλας στην εξέδρα.
Κι εγώ είπα ότι δεν πληρώνει το κράτος. Εφόσον δεν είναι κερδοσκοπικός οργανισμός, γιατί να φορολογείται; Και σε ρώτησα γιατί θεωρείς ότι είναι σα φροντιστήριο και αν το Ινστιτούτο Γκαίτε είναι φροντιστήριο, το οποίο δεν απαντήθηκε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μάιος 2021, 23:33

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:08
Κι εγώ είπα ότι δεν πληρώνει το κράτος. Εφόσον δεν είναι κερδοσκοπικός οργανισμός, γιατί να φορολογείται;
Κυκλικός συλλογισμός λέγεται αυτό. Το κράτος δεν πληρώνει γιατί οι ΜΚΟ δεν οφείλουν να πληρώνουν τίποτα στο κράτος.

Είπα ότι το παραμύθι με τις ΜΚΟ πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει. Αφορολόγητες οφείλουν να είναι μόνο οι οργανώσεις που αποδεδειγμένα προσφέρουν ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ έργο και όχι υπηρεσίες σε ημετέρους, συνήθως με μπόλικη μάσα απευθείας από κρατικά κονδύλια.

Ο Beria είπε ότι έχουν δικαίωμα να διδάσκονται την γλώσσα τους και εγώ απάντησα ότι δεν τους εμποδίζει κανένας να την διδάσκουν στα παιδιά τους, όπως όλος ο κόσμος και να φτιάξουν κανονικά φροντιστήρια και ας προσφέρουν αν θέλουν εθελοντική εργασία σ' αυτά.

Δεν έχει καμμιά δουλειά το κράτος να επιδοτεί τον καθένα που του έρχεται μια μαλακία ή θέλει να επιδοτείται το χόμπι του.

Οτιδήποτε δεν παρέχει κοινωφελές έργο, οφείλει να είναι νομικό πρόσωπο με την ίδια φορολογική αντιμετώπιση που έχουν όλα τα νομικά πρόσωπα. Αλλιώς να ονομάσει ο καθένας μας την εργασία του ΜΚΟ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 12 Μάιος 2021, 23:49

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:33
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:08
Κι εγώ είπα ότι δεν πληρώνει το κράτος. Εφόσον δεν είναι κερδοσκοπικός οργανισμός, γιατί να φορολογείται;
Κυκλικός συλλογισμός λέγεται αυτό. Το κράτος δεν πληρώνει γιατί οι ΜΚΟ δεν οφείλουν να πληρώνουν τίποτα στο κράτος.

Είπα ότι το παραμύθι με τις ΜΚΟ πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει. Αφορολόγητες οφείλουν να είναι μόνο οι οργανώσεις που αποδεδειγμένα προσφέρουν ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ έργο και όχι υπηρεσίες σε ημετέρους, συνήθως με μπόλικη μάσα απευθείας από κρατικά κονδύλια.

Ο Beria είπε ότι έχουν δικαίωμα να διδάσκονται την γλώσσα τους και εγώ απάντησα ότι δεν τους εμποδίζει κανένας να την διδάσκουν στα παιδιά τους, όπως όλος ο κόσμος και να φτιάξουν κανονικά φροντιστήρια και ας προσφέρουν αν θέλουν εθελοντική εργασία σ' αυτά.

Δεν έχει καμμιά δουλειά το κράτος να επιδοτεί τον καθένα που του έρχεται μια μαλακία ή θέλει να επιδοτείται το χόμπι του.

Οτιδήποτε δεν παρέχει κοινωφελές έργο, οφείλει να είναι νομικό πρόσωπο με την ίδια φορολογική αντιμετώπιση που έχουν όλα τα νομικά πρόσωπα. Αλλιώς να ονομάσει ο καθένας μας την εργασία του ΜΚΟ.
:smt038
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 12 Μάιος 2021, 23:52

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:33
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:08
Κι εγώ είπα ότι δεν πληρώνει το κράτος. Εφόσον δεν είναι κερδοσκοπικός οργανισμός, γιατί να φορολογείται;
Κυκλικός συλλογισμός λέγεται αυτό. Το κράτος δεν πληρώνει γιατί οι ΜΚΟ δεν οφείλουν να πληρώνουν τίποτα στο κράτος.

Είπα ότι το παραμύθι με τις ΜΚΟ πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει. Αφορολόγητες οφείλουν να είναι μόνο οι οργανώσεις που αποδεδειγμένα προσφέρουν ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ έργο και όχι υπηρεσίες σε ημετέρους, συνήθως με μπόλικη μάσα απευθείας από κρατικά κονδύλια.

Ο Beria είπε ότι έχουν δικαίωμα να διδάσκονται την γλώσσα τους και εγώ απάντησα ότι δεν τους εμποδίζει κανένας να την διδάσκουν στα παιδιά τους, όπως όλος ο κόσμος και να φτιάξουν κανονικά φροντιστήρια και ας προσφέρουν αν θέλουν εθελοντική εργασία σ' αυτά.

Δεν έχει καμμιά δουλειά το κράτος να επιδοτεί τον καθένα που του έρχεται μια μαλακία ή θέλει να επιδοτείται το χόμπι του.

Οτιδήποτε δεν παρέχει κοινωφελές έργο, οφείλει να είναι νομικό πρόσωπο με την ίδια φορολογική αντιμετώπιση που έχουν όλα τα νομικά πρόσωπα. Αλλιώς να ονομάσει ο καθένας μας την εργασία του ΜΚΟ.
Αλλανταλλα της Παρασκευής το γάλα :smt005:

Την εργασία σου την κάνεις με σκοπό την πληρωμή των υπηρεσιών που προσφέρεις (κέρδος) ή όχι;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μάιος 2021, 23:58

Highlander έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:52
Την εργασία σου την κάνεις με σκοπό την πληρωμή των υπηρεσιών που προσφέρεις (κέρδος) ή όχι;
Αν σκεφτώ σαν ΜΚΟτης, όχι. Η ΜΚΟ μου προσφέρει υπηρεσίες στους πολίτες και εγώ πληρώνομαι ως υπάλληλος της ΜΚΟ μου. Είμαι overhead.

Βασικά πιο κοινωφελές είναι το έργο που προσφέρω εγώ. Υπάρχουν οικογένειες με παιδιά που χωρίς την συνδρομή μου θα πεινούσαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 12 Μάιος 2021, 23:59

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:58
Highlander έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:52
Την εργασία σου την κάνεις με σκοπό την πληρωμή των υπηρεσιών που προσφέρεις (κέρδος) ή όχι;
Αν σκεφτώ σαν ΜΚΟτης, όχι. Η ΜΚΟ μου προσφέρει υπηρεσίες στους πολίτες και εγώ πληρώνομαι ως υπάλληλος της ΜΚΟ μου. Είμαι overhead.

Βασικά πιο κοινωφελές είναι το έργο που προσφέρω εγώ. Υπάρχουν οικογένειες με παιδιά που χωρίς την συνδρομή μου θα πεινούσαν.
Η επιχείρηση σου έχει σκοπό την κερδοφορία, δηλαδή δεν είναι ΜΚΟ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 00:00

Ενώ οι υποτιθέμενες ΜΚΟ είναι όλες μη κερδοσκοπικές. Άσε μας, ρε highlander. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 13 Μάιος 2021, 00:00

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:00
Ενώ οι υποτιθέμενες ΜΚΟ είναι όλες μη κερδοσκοπικές. Άσε μας, ρε highlander. :smt005:
Ναι είναι :102:

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 13 Μάιος 2021, 00:02

Η μεταπώληση προϊόντων με σκοπό την κερδοφορία της επιχείρησης σίγουρα δεν είναι κοινωφελής μη κερδοσκοπική διαδικασία

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 00:02

Highlander έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:00
hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:00
Ενώ οι υποτιθέμενες ΜΚΟ είναι όλες μη κερδοσκοπικές. Άσε μας, ρε highlander. :smt005:
Ναι είναι :102:
Ό,τι πεις. Δεν θέλω να σου χαλάσω το χατήρι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42757
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Μάιος 2021, 00:06

hellegennes έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:33
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:08
Κι εγώ είπα ότι δεν πληρώνει το κράτος. Εφόσον δεν είναι κερδοσκοπικός οργανισμός, γιατί να φορολογείται;
Κυκλικός συλλογισμός λέγεται αυτό. Το κράτος δεν πληρώνει γιατί οι ΜΚΟ δεν οφείλουν να πληρώνουν τίποτα στο κράτος.

Είπα ότι το παραμύθι με τις ΜΚΟ πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει. Αφορολόγητες οφείλουν να είναι μόνο οι οργανώσεις που αποδεδειγμένα προσφέρουν ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ έργο και όχι υπηρεσίες σε ημετέρους, συνήθως με μπόλικη μάσα απευθείας από κρατικά κονδύλια.

Ο Beria είπε ότι έχουν δικαίωμα να διδάσκονται την γλώσσα τους και εγώ απάντησα ότι δεν τους εμποδίζει κανένας να την διδάσκουν στα παιδιά τους, όπως όλος ο κόσμος και να φτιάξουν κανονικά φροντιστήρια και ας προσφέρουν αν θέλουν εθελοντική εργασία σ' αυτά.

Δεν έχει καμμιά δουλειά το κράτος να επιδοτεί τον καθένα που του έρχεται μια μαλακία ή θέλει να επιδοτείται το χόμπι του.

Οτιδήποτε δεν παρέχει κοινωφελές έργο, οφείλει να είναι νομικό πρόσωπο με την ίδια φορολογική αντιμετώπιση που έχουν όλα τα νομικά πρόσωπα. Αλλιώς να ονομάσει ο καθένας μας την εργασία του ΜΚΟ.
Πάλι φροντιστήρια λες, πάλι αγνόησες το κομμάτι που λέω για τα φροντιστήρια.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2021, 00:08

Highlander έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:02
Η μεταπώληση προϊόντων με σκοπό την κερδοφορία της επιχείρησης σίγουρα δεν είναι κοινωφελής μη κερδοσκοπική διαδικασία
Η εργασία μου δεν είναι η μεταπώληση. Είναι η μεταφορά και ταξινόμηση προϊόντων και η εξυπηρέτηση. Η μεταπώληση είναι αποτέλεσμα. Πληρώνομαι κατ' όγκο. Αν με επιδοτούσαν όμως να παρέχω προϊόντα δωρεάν, ευχαρίστως θα το έκανα. Θα έκοβα και 2-3 χιλιάρικα μισθό από την ΜΚΟ για την υπηρεσία που προσφέρω και τζετ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23361
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Μπράβο Μενδωνη, μπράβο ΝΔ, μπράβο μαλάκες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 13 Μάιος 2021, 00:09

τεν τεν έγραψε:
12 Μάιος 2021, 17:01
οι αρχαιοι σοφοι προγονοι μας ειχανε την δυνατοτητα να εξοστρακισουνε και να στειλουνε στα σκατα καθε ατομο που ηταν επικινδυνο για την Πολιτεια ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών