Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 23 Ιούλ 2021, 13:30

πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:26
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:22
πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:11



Εξ όσων θυμάμαι μέχρι το 2015 δεν ασχολείτο κανείς με τη Γερμανία στο θέμα του μεταναστευτικού.Ασχολούνταν με ΟΛΑ τα άλλα θέματα αλλά όχι με αυτό.Θυμάσαι ποτέ να έλεγε κάτι στον Σαμαρά ή στον Παπαδήμο για τους μετανάστες η Μέρκελ;
Το 2015 κάποιοι τους έβαλαν μέσα στην ιστορία αυτή και από τότε ασχολούμαστε όλοι και αυτοί που τους έβαλαν ήσαν οι ίδιοι που έλεγαν ότι θα απαλλαγούν από αυτούς και στα υπόλοιπα (μνημόνια).
Ζήσε με δικά σου λεφτά και δεν θα ασχολείται κανείς.
Ναι πατουλίνη μου, ναι, ο σρζ δημιούργησε το πρόβλημα με την λαθρομετανάστευση δεν υπήρχε από πριν, αφού.
Το πρόβλημα υπήρχε.Τη σύνδεση με τη Γερμανία δημιούργησε.

https://www.naftemporiki.gr/story/92438 ... ents/4/sum


https://m.naftemporiki.gr/story/923880
Το πρόβλημα υπήρχε από το 1990. Η επεν και η ΧΑ από τις εκλογές του 1996 είχαν προειδοποιήσει για το μεταναστευτικό.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιούλ 2021, 13:34

πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:00
Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 12:20
Υπάρχει και η επιλογή του να έχουμε κλειστά κέντρα κρατήσεις όπως είχε υποσχεθεί η ΝΔ κια να μη μοιράζουμε άσυλο σαν να είναι τυρόπιτας
Με δικά μας λεφτά όμως διότι δεν τα χρηματοδοτεί αυτά η ΕΕ.Ο Σαμαράς είχε την Αμυγδαλέζα και την πλήρωνε ο ίδιος - δηλαδή εμείς την πληρώναμε από τον ΕΝΦΙΑ. :D
Tον καταψήφισαν όμως οι πατριώτες για να καταργήσουν το μνημόνιο και έφεραν μεταξύ άλλων τον Καμμένο.Τότε άρχισε το έπος του "βαλκανικού διαδρόμου" που έκλεισε αφού πέρασαν ένα εκατομμύριο στην Ειδομένη και μετά η συμφωνία ΕΕ - Τουρκίας που άνοιξε τα στρατόπεδα στα νησιά.
Θα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι οι συριζαίοι και η ευρωπαική αριστερά κάνουν μεγάλη φασαρία για τα pushback που λένε ότι κάνει ο Μηταράκης ΚΑΙ η FRONTEX,γίνονται επερωτήσεις στο ευρωκοινοβούλιο και γράφουν οι New York Times.Αλλά η ευρωπαική επιτροπή λέει ότι δεν συμβαίνει τίποτα. :D
H γεωγραφία δεν αλλάζει ούτε οι διαθέσεις της παγκόσμιας και ευρωπαικής κεντροαριστεράς αλλάζουν ούτε και της δεξιάς φυσικά.Το "πατριωτικό" κόμμα που θα ψηφίσετε θα κινηθεί ανάμεσα σε αυτές τις διεθνείς πιέσεις αναγκαστικά.Το προηγούμενο που ψηφισαν οι πατριώτες ήσαν οι ΑΝΕΛ και για κάποιο λόγο :102: δεν το ξαναψήφισαν.
Από που προκύπτει πως ο ΕΝΦΙΑ χρηματοδοτούσε τη καταστολή της παράνομης μετανάστευσης? Μνημονιακό μέτρο ήταν που ελήφθη με σκοπό να
αντικατασταθούν οι υπάρχοντες φόροι ακίνητης περιουσίας. Κατά τα άλλα, το θέμα της παράνομης μετανάστευσης συζητείται εδώ και χρόνια στην
ΕΕ. Η περίφημη συμφωνία του Δουβλίνου δεν είναι πρόσφατη ούτε και η ύπαρξη της Frontex.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2021, 13:35

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:27
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:22
πατησιωτης έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:11



Εξ όσων θυμάμαι μέχρι το 2015 δεν ασχολείτο κανείς με τη Γερμανία στο θέμα του μεταναστευτικού.Ασχολούνταν με ΟΛΑ τα άλλα θέματα αλλά όχι με αυτό.Θυμάσαι ποτέ να έλεγε κάτι στον Σαμαρά ή στον Παπαδήμο για τους μετανάστες η Μέρκελ;
Το 2015 κάποιοι τους έβαλαν μέσα στην ιστορία αυτή και από τότε ασχολούμαστε όλοι και αυτοί που τους έβαλαν ήσαν οι ίδιοι που έλεγαν ότι θα απαλλαγούν από αυτούς και στα υπόλοιπα (μνημόνια).
Ζήσε με δικά σου λεφτά και δεν θα ασχολείται κανείς.
Ναι πατουλίνη μου, ναι, ο σρζ δημιούργησε το πρόβλημα με την λαθρομετανάστευση δεν υπήρχε από πριν, αφού.
είναι αλήθεια ότι ο Σαμαράς το είχε περιορίσει σημαντικά
η έκρηξη έγινε το καλοκαίρι του 2015
Ο σρζ σε αυτό το θέμα και στο νοτιοσκοπιανό τουλάχιστον έκανε πάνω κάτω ότι υποσχέθηκε, θυμήσου τι τάζανε τα άλλα τα μουνόπανα και τι κάνανε. Δεν υπάρχει καμμία ελπίδα με κανέναν από αυτούς, έχουν διαφορετικές προτεραιότητες, το μόνο πράμα που θα τους ζητούσαν οι Γερμανοί και δεν θα το έκαναν, αμφότεροι, είναι να χάσουν τα κουτάλια τους.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4475
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 23 Ιούλ 2021, 13:36

Philip Mortimer έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 00:15
Πάλι δίνει χρήμα η κακια Γερμανία.
Λεφτα για τους λαθρο εχει η γερμανια
Για Ελληνες ευρωπαιους δεν εχει

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19507
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιούλ 2021, 13:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 12:05
Jimmy81 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 10:35
Είχα στο μυαλό μου και Φαήλο-Τζήμερο ενώ αίνιγμα παραμένει και ο Κασιδιάρης που λέγεται ότι πάει καλά στις δημοσκοπήσεις.
Εγώ έχω στο μυαλό μου μόνον Φαήλο-Τζήμερο γιατί από κει και πέρα παίζει πολύ παρθενωνοβελανιδιά και δεν αντέχω περαιτέρω επεκτάσεις.
Όντως πιστεύεις ότι μπορεί να κάνουν κάτι για το συγκεκριμένο πρόβλημα; Γιατί εμένα μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι όλο μέλι και από τηγανήτα τίποτα;

Αμφιβάλλω αν ακόμα και ο Κασιδιάρης θα έκανε, οι παγκόσμιοι συσχετισμοί είναι ακόμα υπέρ του Highlander (αν και η υπεροχή τους έχει περιοριστεί τα τελευταία χρόνια), η δε Λεπέν έχει μαλακώσει πολύ και ακόμα και αν έπαιρνε την εξουσία λίγο θα βάραινε στην ζυγαριά.

Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 23 Ιούλ 2021, 13:45

Μόνο απολυταρχικοι ηγέτες τύπου Ορμπάν έχουν τσακίσει τη μετανάστευση και δεν δέχονται κανένα στη χώρα. Να χαίρεστε το προοδευτισμο που μετά το 1974 κατέστρεψε τη χώρα. Ζήτω η μεταπολιτεφσις

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14542
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 23 Ιούλ 2021, 13:49

sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:08
Daje, ούτε ένα ευχαριστώ δεν βλέπω για τον κύριο Κυριάκο Μητσοτάκη και το σόι του.
Έχεις αφήσει και μια ποδιά αφίλητη από προχτέ, δεν ξεχνάμε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΟΧΙΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΣΟΥ!
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιούλ 2021, 13:51

Green Dragon έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 12:05
Jimmy81 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 10:35
Είχα στο μυαλό μου και Φαήλο-Τζήμερο ενώ αίνιγμα παραμένει και ο Κασιδιάρης που λέγεται ότι πάει καλά στις δημοσκοπήσεις.
Εγώ έχω στο μυαλό μου μόνον Φαήλο-Τζήμερο γιατί από κει και πέρα παίζει πολύ παρθενωνοβελανιδιά και δεν αντέχω περαιτέρω επεκτάσεις.
Όντως πιστεύεις ότι μπορεί να κάνουν κάτι για το συγκεκριμένο πρόβλημα; Γιατί εμένα μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι όλο μέλι και από τηγανήτα τίποτα;

Αμφιβάλλω αν ακόμα και ο Κασιδιάρης θα έκανε, οι παγκόσμιοι συσχετισμοί είναι ακόμα υπέρ του Highlander (αν και η υπεροχή τους έχει περιοριστεί τα τελευταία χρόνια), η δε Λεπέν έχει μαλακώσει πολύ και ακόμα και αν έπαιρνε την εξουσία λίγο θα βάραινε στην ζυγαριά.
Είναι πολύ σημαντικό το ερώτημα που θέτεις και έχει πολλές παραμέτρους.
Αυτήν την ώρα δεν έχω χρόνο για να απαντήσω γιατί θέλω να δω την έναρξη των αγώνων στο Τόκιο.

Τα λέμε αργότερα. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 23 Ιούλ 2021, 13:52

Αφήστε τους ανθρώπους να έρθουν και να φέρουν και τις οικογένειές τους. Μπορεί οι γυναίκες τους να κάθονται πιο εύκολα από τις Ελληνίδες.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2021, 13:52

Έτσι μπράβο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιούλ 2021, 13:58

Syria refugees prefer Libya sea-crossing to 'dangerous' Greece
Syrian refugees are opting to flee to Europe through Libya and then the Mediterranean sea-crossings, rather than risk entering Greece.

Three young Syrians, onboard the Ocean Viking rescue vessel, told EUobserver last week that Greece and Turkey have become too dangerous and too expensive as viable options.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻



Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21407
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Ιούλ 2021, 14:17

Aprilianos έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:45
Μόνο απολυταρχικοι ηγέτες τύπου Ορμπάν έχουν τσακίσει τη μετανάστευση και δεν δέχονται κανένα στη χώρα. Να χαίρεστε το προοδευτισμο που μετά το 1974 κατέστρεψε τη χώρα. Ζήτω η μεταπολιτεφσις
και να σημειώσουμε ότι η ΕΕ του 'χει κλάσει τα @@ του Ορμπάν
αυτό γι'αυτούς που φέρνουν την ΕΕ ως δικαιολογία για να μην ακολουθήσουμε σκληρή αντιμεταναστευτική πολιτική
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34730
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αφηστε τους, δεν θέλουν να μείνουν εδώ! Θέλουν να περάσουν, να πάνε αλλού!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Ιούλ 2021, 14:23

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 14:17
Aprilianos έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:45
Μόνο απολυταρχικοι ηγέτες τύπου Ορμπάν έχουν τσακίσει τη μετανάστευση και δεν δέχονται κανένα στη χώρα. Να χαίρεστε το προοδευτισμο που μετά το 1974 κατέστρεψε τη χώρα. Ζήτω η μεταπολιτεφσις
και να σημειώσουμε ότι η ΕΕ του 'χει κλάσει τα @@ του Ορμπάν
αυτό γι'αυτούς που φέρνουν την ΕΕ ως δικαιολογία για να μην ακολουθήσουμε σκληρή αντιμεταναστευτική πολιτική
Ξαναλέω με δικά σου λεφτά.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:34
Από που προκύπτει πως ο ΕΝΦΙΑ χρηματοδοτούσε τη καταστολή της παράνομης μετανάστευσης? Μνημονιακό μέτρο ήταν που ελήφθη με σκοπό να
αντικατασταθούν οι υπάρχοντες φόροι ακίνητης περιουσίας.
Η Αμυγδαλέζα δημιουργήθηκε από τον προυπολογισμό του κράτους σε καιρό μνημονίων και όχι από την ΕΕ που κατασκευάζει μόνο ανοιχτά κέντρα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών