Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Τι θα κανετε αν γινει πολεμος?

Θα τρέξω να καταταγω ακομα και αν δεν καλουν την κλαση μου
22
39%
Αν με επιστρατευσουν θα παω
17
30%
Θα με παρουν με το ζόρι και θα αναγκαστω να λιποτακτησω
1
2%
Θα κρυφτω σε κανα βουνο/θα την κανω για εξωτερικο μεχρι να περάσει η μπορα
7
13%
Δεν ξερω τι θα κανω
3
5%
Ειμαι κομμουνι και θα εργαστω για την επανασταση
4
7%
Αλλο (παρακαλω πειτε)
2
4%
 
Σύνολο ψήφων: 56

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 14 Οκτ 2021, 20:03

Ας ξεκινήσει να μειώνει τη θητεία και να πληρώνει το στρατευμα με επαγγελματιες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2021, 20:05

Ασέβαστος έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:57
hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:28

Εγγράφονται κανονικά. Δεν προβλέπεται άρνηση εγγραφής και σου έφερα και πηγή που λέει ότι είναι αντισυνταγματική. Δεν έχει συμβεί ποτέ μη εγγραφή παιδιού για λόγους εμβολιασμού. Καταθέτουν οι γονείς μια βεβαίωση που λένε ότι δεν έχει εμβολιαστεί για προσωπικούς ή ιατρικούς λόγους.
η πηγη που εφερες, δεν ειναι θεσμικη. ειναι η αποψη καποιου.

εχει συμβει. οι γονεις μπορουν να καταθεσουν βεβαιωση γιατρου, που να λεει οτι δεν μπορει να κανει εμβολιο (και συχνα πληρωνουν η πλαστογραφουν τετοιες, οι ζαβοι)

δεν εχει αξια βεβαιωση για προσωπικους, θρησκευτικους, η οτι αλλους λογους.
Δεν είναι άποψη, είναι τι ισχύει νομοθετικά. Μια απλή δήλωση του γονέα αρκεί για την εγγραφή. Δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο άρνηση εγγραφής. Δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα το σχολείο. Όλες οι εγγραφές είναι υποχρεωτικές. Επίσης δεν προβλέπεται και διαγραφή για κανέναν λόγο. Το μόνο που προβλέπεται είναι μετακίνηση σε άλλο σχολείο και αυτό μόνο για λόγους παραβατικής συμπεριφοράς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Οκτ 2021, 20:06

Gherschaagk έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:59

Ο Χέλης έχει δίκιο σ' αυτό.

Οι διευθυντές των σχολείων δεν μπορούν να αρνηθούν την εγγραφή σε παιδί που δεν έχει εμβόλιαστεί. Το δέχονται δυστυχώς.
φιλη δασκαλα που εχει κανει και διευθυντρια, λεει πως οχι. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2021, 20:07

Ασέβαστος έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:06
Gherschaagk έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:59

Ο Χέλης έχει δίκιο σ' αυτό.

Οι διευθυντές των σχολείων δεν μπορούν να αρνηθούν την εγγραφή σε παιδί που δεν έχει εμβόλιαστεί. Το δέχονται δυστυχώς.
φιλη δασκαλα που εχει κανει και διευθυντρια, λεει πως οχι. :102:
Η φίλη σου λέει ό,τι να 'ναι. Έχει αρνηθεί η ίδια εγγραφή μαθητή ή είναι τι φαντασιώνεται ότι θα συνέβαινε σ' αυτήν την περίπτωση;

Και για να κλείνει αυτό το θέμα, το πρόβλημα που δημιουργείται από αυτό το κενό του νόμου είναι εύκολα επιλύσιμο: αρκεί να βγει νομοθεσία που να προβλέπει πρόστιμο για μη εμβολιασμό παιδιών στα υποχρεωτικά εμβόλια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 14 Οκτ 2021, 20:08

Fluffy έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:03
Ας ξεκινήσει να μειώνει τη θητεία και να πληρώνει το στρατευμα με επαγγελματιες
Ζαίος νεολαίος;
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Οκτ 2021, 20:12

hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:05


Δεν είναι άποψη, είναι τι ισχύει νομοθετικά. Μια απλή δήλωση του γονέα αρκεί για την εγγραφή. Δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο άρνηση εγγραφής. Δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα το σχολείο. Όλες οι εγγραφές είναι υποχρεωτικές. Επίσης δεν προβλέπεται και διαγραφή για κανέναν λόγο. Το μόνο που προβλέπεται είναι μετακίνηση σε άλλο σχολείο και αυτό μόνο για λόγους παραβατικής συμπεριφοράς.
για πηγαινε να γραψεις παιδι σε αλλο σχολειο απο αυτο της γειτονιας σου, (που δειχνεις με λογαριασμο δεκο) και πες τους οτι δεν μπορουν να κανουν αρνηση εγγραφης.

για να σε γραψουν χρειαζονται καποια χαρτια. ενα απο αυτα ειναι το βιβλιαριο, συμπληρωμενο με εμβολια. αλλο ειναι λογαριασμος δεκο με διευθυνση. και αλλα.

αν καποιο λειπει, η δεν γραφει αυτα που πρεπει, πουλο.

το να πας να τους πεις γραψτε το παιδι επειδη δεν προβλεπεται αρνηση εγγραφης, ειναι σαν να τους λες για υποστηρικτης του αρθρου του συνταγματος η τελοσπαντων αυτο που λενε οι σωρικοι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27082
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Οκτ 2021, 20:12

Gherschaagk έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:57
hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:55
Gherschaagk έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:54


Στις γυναίκες τους.
Ε, άσ' τα κι εσύ στον άντρα σου. Ή στην πεθερά σου.
Αν πάτε όλοι θα έρθω κι εγώ.

Δεν θέλω να καθίσω εδώ μόνη μου.
Ειπαμε οι γυναικες θα πανε στη Φανέλα του Στρατιωτη.

Ποιος θα μας μαντάρει τις καλτσες οσο εμεις θα πολεμαμε ε?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:11

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγχίαλος » 14 Οκτ 2021, 20:14

Κάτι τέτοια ερωτήματα φυσικά απαντημένα λέγανε και οι χρυσαυγίτες που θα πολεμούσανε τον εχθρό, βέβαια λογαριάζανε χωρίς τον σαμαρά και την νδ που τους έχωσε φυλακή μάλλον δεν το είδαν αυτό το σενάριο

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 14 Οκτ 2021, 20:14

Θα γίνει πόλεμος και η έγνοια των περισσότερων Ελλήνων θα είναι άμα οι Τούρκοι που θα έχουν φτάσει στην Ομόνοια, θα έχουν κάνει το εμβόλιο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2021, 20:22

Ασέβαστος έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:12
hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:05


Δεν είναι άποψη, είναι τι ισχύει νομοθετικά. Μια απλή δήλωση του γονέα αρκεί για την εγγραφή. Δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο άρνηση εγγραφής. Δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα το σχολείο. Όλες οι εγγραφές είναι υποχρεωτικές. Επίσης δεν προβλέπεται και διαγραφή για κανέναν λόγο. Το μόνο που προβλέπεται είναι μετακίνηση σε άλλο σχολείο και αυτό μόνο για λόγους παραβατικής συμπεριφοράς.
για πηγαινε να γραψεις παιδι σε αλλο σχολειο απο αυτο της γειτονιας σου, (που δειχνεις με λογαριασμο δεκο) και πες τους οτι δεν μπορουν να κανουν αρνηση εγγραφης.

για να σε γραψουν χρειαζονται καποια χαρτια. ενα απο αυτα ειναι το βιβλιαριο, συμπληρωμενο με εμβολια. αλλο ειναι λογαριασμος δεκο με διευθυνση. και αλλα.

αν καποιο λειπει, η δεν γραφει αυτα που πρεπει, πουλο.
Δεν μπορείς να το γράψεις σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ δημοτικό, γιατί ειδικά για τα δημοτικά προβλέπεται το μέτρο της απόστασης από την κατοικία (όχι για τα γυμνάσια και λύκεια). Τι σχέση έχει αυτό με την εγγραφή του γενικά;

Ακόμα κι αν δεν έχεις τα χαρτιά, ακόμη και την τελευταία μέρα των εγγραφών, το σχολείο είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να δεχτεί το παιδί σου στην τάξη. Κι αν κάποιος μουρλός αρνηθεί, καλείς την αστυνομία και πάει αυτόφωρο, γιατί η άρνηση της υποχρεωτικής εκπαίδευσης είναι παράνομη.

Μπερδεύεις το τι θα σου πούνε από το σχολείο γιατί χρειάζονται την χαρτούρα με το τι είναι νόμιμο και τι θα ισχύσει σε περίπτωση άρνησης. Σου έβαλα και την γνωμοδότηση του αρμόδιου θεσμικού οργάνου (συνήγορος του πολίτη) και την ανάλυση της κατάστασης από τον παιδιατρικό σύλλογο και αυτή είναι η σχετική εγκύκλιος του υπουργείου:

Οι γονείς που για οποιουσδήποτε άλλους λόγους (προσωπικά δεδομένα και πιθανές παρενέργειες) δεν επιθυμούν τον εμβολιασμό των παιδιών τους, οφείλουν να προσκομίζουν βεβαίωση ιατρικής αντένδειξης από: α) Περιφερειακά Γενικά Νοσοκομεία, ή β) Διευθύννσεις Υγιεινής της οικείας Νομαρχίας, ή γ) Ιατροκοινωνικά Κέντρα, ή δ) Ασφαλιστικούς φορείς, ή ε) ιδιώτες ιατρούς, σύμφωνα με τον κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας Ν.3418/28-11-2005(τ. Α' ΦΕΚ 287)».

Αυτή η βεβαίωση εκδίδεται με απλή επιθυμία του γονέα. Δεν απαιτείται συγκεκριμένη ιατρική διάγνωση. Το γράφει μάλιστα στην παρένθεση της πρώτης πρότασης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Οκτ 2021, 20:22

BigChiefWahoo έγραψε:
14 Οκτ 2021, 15:30
Αν γίνει πόλεμος,τη γλυτώνω λόγω ηλικίας,αλλά θα πάω μόνος μου να καταταγώ.
Δεν θα το κάνω για τον Κούλη ή τον Αλ6,αλλά για τη χώρα πάνω απ'όλα και μετά για όλους τους ανθρώπους που ξέρω,από οικογένεια μέχρι όλους όσους έχω γνωρίσει και έχω συνδεθεί μαζί τους.Τέλος,για τους υπόλοιπους συν-νεο-έλληνες,μαλάκες και μη.
Επίσης,θα το κάνω στο όνομα του Λεωνίδα και των 300.

Δεν τρολλάρω.
Θα το κάνεις και για μένα, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 14 Οκτ 2021, 20:27

Ασέβαστος έγραψε:
14 Οκτ 2021, 18:34
Scouser έγραψε:
14 Οκτ 2021, 14:51

Φυσικά και μπορείς να αρνηθείς τον εμβολιασμο. Δεν υπάρχει η έννοια της υποχρεωτικής βιοϊατρικής πράξης για ενήλικα, ξέχασε το (εκτός φυσικα αν είναι σε κώμα η κάτι παρόμοιο).
για καντο λιγο εικονα, ο νεοσυλλεκτος να λεει "μπα, οχι, δε θελω" οταν τον εχουν στην ουρα για τρυπημα.

λες δηλαδη οτι ο στρατος, που νομιμα εχει για 1.5 χρονο δικαιωμα ζωης και θανατου πανω στον νεοσυλλεκτο, και πρακτικα τον χρησιμοποιει ως σκλαβο, θα τον ρωτησει αν θα του καρφωσει τη βελονα.

ναι. καλα.

Δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα με Covid, αλλά το 2009 που ήταν τρέντυ ο H1N1 το εμβόλιο για τον ιό ήταν εθελοντικό και όποιος ήθελε το έκανε (και δεν ήταν "εθελοντικό" γιατί πχ εγώ δεν το έκανα και δεν μου έκαναν τίποτα γι αυτή την επιλογή).

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 14 Οκτ 2021, 20:28

ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΙΣ ΜΟΥΝΑΡΕΣ
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι θα κανετε σε περιπτωση πολέμου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Οκτ 2021, 20:30

Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:14
Θα γίνει πόλεμος και η έγνοια των περισσότερων Ελλήνων θα είναι άμα οι Τούρκοι που θα έχουν φτάσει στην Ομόνοια, θα έχουν κάνει το εμβόλιο.
Τουλάχιστον να φοράνε μάσκα και να έρχονται με αποστάσεις ρε δικέ μου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών