Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Οκτ 2022, 10:08

Unique έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:38

Επισης, πως ακριβως ειναι οι τωρινες εκλογες νοθευμενες και πως θα τις καταπολεμησει το ΚΚΕ?
Αφού δεν βγάζουν 98% ΚΚΕ προφανώς είναι νοθευμένες, τι ερώτηση είναι αυτή;

Με ένα τρόπο καταπολεμούνται, με κατάργηση.
Θα ψηφίζουν για όλους μας τα κομματικά στελέχη και θα βγαίνει το ποσοστό που είπα και θα εκφράζει προφανώς την λαϊκή βούληση. :smt005:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Οκτ 2022, 10:13

Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:00
pylothess έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:31
Unique έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:18


Aν βγειτε κυβερνηση θα ξανακανετε εκλογες?
Ο Γενικός Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας έχει δώσει απάντησε σε αυτό το θέμα.
Εκλογές γίνονται παντού.Αλλά θα αλλάξουν περιεχόμενο και θα είναι πιο γνήσιες και όχι καλπονοθευτικές σαν τις σημερινές που
γι 'αυτό ο Ελληνικός λαός τις γυρνάει την πλάτη.Οι εκλογές θα γίνονται στον χώρο εργασίας. Ερωτηθείς για το αν θα υπάρχουν άλλα
κόμματα απάντησε πως θα υπάρχουν τα κόμματα που θα αγωνίζονται για το συμφέρον του λαού ή των εργαζομένων (δεν θυμάμαι ακριβώς)
και πως τα κόμματα της δεξιάς θα έχουν περάσει το χρονοντούλαπο της ιστορίας.Τάδε έφη Δημήτρης Κουτσούμπας. Χτυπήστε στο Youtube,
στον ενικό ,Χατζηνικολάου Κουτσούμπας και θα δειτε ακριβώς τι έχει πει.

Αν και εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν κερδίσει το ΚΚΕ τις εκλογές σημαίνει πως υπάρχει ακόμη ομαλότητα και σταθερότητα στην χώρα οπότε δεν θα μπορέσει να υλοποιήσει το πρόγραμμα του ΚΚΕ. Τα έχω ξαναγράψει σε άλλο άρθρο. Υποθέτουμε ότι το ΚΚΕ κερδίζει τις εκλογές . Ο Αρχιεπίσκοπος θα ορκίσει την Λιάνα Κανέλλη.Μετά τις δηλώσεις στους δημοσιογράφους τι θα κάνει; Θα εκδόσει πράξεις νομοθετικού περιεχομένου π.χ. ότι θα κονωνικοποιηθούν οι βιομηχανίες; Θα στείλει την αστυνομία να συλλάβει μήπως κάποιον βιομήχανο επειδή εκμεταλλεύεται τον λαό; Δεν νομίζω πως αν κερδίσει τις εκλογές το ΚΚΕ θα μπορέσει να κάνει και πολλά από το πρόγραμμά του.

Αν τώρα κερδίσει την εξουσία με επανάσταση τότε αλλάζουν τα πράγματα.Για να φτάσουμε σε επανάσταση σημαίνει πως δεν υπάρχει σταθερότητα, ομαλότητα κ.τ.λ. οπότε έχει το ελεύθερο να πράξει ότι θέλει.
Μετάφραση.

Αν εγκαθιδρυθεί κομουνιστική εξουσία ξεχάστε τις εκλογές εκτός αν αφορούν τον θυρωρο του εργοστασίου η το κυλικείο μιας επιχείρησης ή τον διαχειριστή της πολυκατοικίας.
.
Τα αντιπολιτευομενα κόμματα θα είναι υπό διωγμόν και κατ επέκταση και οι αντιπολιτευομενοι πολίτες.

Ο ιδιωτικός πλούτος θα κλαπεί
Κι επειδή η αστυνομία και η δικαιοσύνη και οι κρατικές δομές δεν είναι αξιόπιστες να επιβάλουν το νέο καθεστώς και τα μέτρα αυτά πρέπει να τα διαλύσουμε όλα άρα μόνο επανάσταση και αιματοκυλισμα της χώρας.

Όσο τα ονειρεύονται μόνο είναι απλώς γελοίοι.

Εγώ απλώς παρέθεσα τις θέσεις του Κουτσούμπα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Οκτ 2022, 10:24

Unique έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:53

Απο τι ποσο και πανω θα θεωρειται καποιος καπιταλιστης? 10 χιλιαρικα, 20, τι?

Αφου θα υπαρχουν μονο εργατες, ποιος θα κανονιζει ποιος παιζει το ρολο του εργοδοτη? Η δεν θα υπαρχει τετοιος?
Ούτε τα βασικά ρε; :lol:
Οποιαδήποτε συγκέντρωση πλούτου σε οποιαδήποτε ποσότητα απαγορεύεται.

Μου έλεγε Αλβανίδα που φρόντιζε την μάνα μου ότι επί Χότζα έδιναν κότες σε κάθε σπίτι στα χωριά χωρίς κόκκορα για να μην μπορούν να τις αυξήσουν και να έχουν μόνο όσα αυγά είχε καθορίσει το κόμμα ότι χρειάζονται και προφανώς τα περισσότερα ήταν πλούτος.

Προφανώς το κόμμα θα διορίζει (με εκλογές βεβαίως) τα στελέχη σε κάθε εργοστάσιο.
Κι επειδή όλοι οι κομουνιστές παίζουν στα δάχτυλα όλα τα οικονομικά μεγέθη, επενδύσεις, αγορά, αποθεματικά, εργατική πολιτική (βλέπε Νοβοτσερκάς) κλπ κλπ η πορεία τους θα είναι προδιαγεγραμμένη, όπως έγινε στις κομουνιστικές χώρες με εξαίρεση τους χαζούς Κινέζους και Βιετναμέζους που το γύρισαν στην καπιταλιστική οικονομία και πήραν βαθιά ανάσα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων


Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Οκτ 2022, 10:25

pylothess έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:13
Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:00
pylothess έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:31


Ο Γενικός Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας έχει δώσει απάντησε σε αυτό το θέμα.
Εκλογές γίνονται παντού.Αλλά θα αλλάξουν περιεχόμενο και θα είναι πιο γνήσιες και όχι καλπονοθευτικές σαν τις σημερινές που
γι 'αυτό ο Ελληνικός λαός τις γυρνάει την πλάτη.Οι εκλογές θα γίνονται στον χώρο εργασίας. Ερωτηθείς για το αν θα υπάρχουν άλλα
κόμματα απάντησε πως θα υπάρχουν τα κόμματα που θα αγωνίζονται για το συμφέρον του λαού ή των εργαζομένων (δεν θυμάμαι ακριβώς)
και πως τα κόμματα της δεξιάς θα έχουν περάσει το χρονοντούλαπο της ιστορίας.Τάδε έφη Δημήτρης Κουτσούμπας. Χτυπήστε στο Youtube,
στον ενικό ,Χατζηνικολάου Κουτσούμπας και θα δειτε ακριβώς τι έχει πει.

Αν και εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν κερδίσει το ΚΚΕ τις εκλογές σημαίνει πως υπάρχει ακόμη ομαλότητα και σταθερότητα στην χώρα οπότε δεν θα μπορέσει να υλοποιήσει το πρόγραμμα του ΚΚΕ. Τα έχω ξαναγράψει σε άλλο άρθρο. Υποθέτουμε ότι το ΚΚΕ κερδίζει τις εκλογές . Ο Αρχιεπίσκοπος θα ορκίσει την Λιάνα Κανέλλη.Μετά τις δηλώσεις στους δημοσιογράφους τι θα κάνει; Θα εκδόσει πράξεις νομοθετικού περιεχομένου π.χ. ότι θα κονωνικοποιηθούν οι βιομηχανίες; Θα στείλει την αστυνομία να συλλάβει μήπως κάποιον βιομήχανο επειδή εκμεταλλεύεται τον λαό; Δεν νομίζω πως αν κερδίσει τις εκλογές το ΚΚΕ θα μπορέσει να κάνει και πολλά από το πρόγραμμά του.

Αν τώρα κερδίσει την εξουσία με επανάσταση τότε αλλάζουν τα πράγματα.Για να φτάσουμε σε επανάσταση σημαίνει πως δεν υπάρχει σταθερότητα, ομαλότητα κ.τ.λ. οπότε έχει το ελεύθερο να πράξει ότι θέλει.
Μετάφραση.

Αν εγκαθιδρυθεί κομουνιστική εξουσία ξεχάστε τις εκλογές εκτός αν αφορούν τον θυρωρο του εργοστασίου η το κυλικείο μιας επιχείρησης ή τον διαχειριστή της πολυκατοικίας.
.
Τα αντιπολιτευομενα κόμματα θα είναι υπό διωγμόν και κατ επέκταση και οι αντιπολιτευομενοι πολίτες.

Ο ιδιωτικός πλούτος θα κλαπεί
Κι επειδή η αστυνομία και η δικαιοσύνη και οι κρατικές δομές δεν είναι αξιόπιστες να επιβάλουν το νέο καθεστώς και τα μέτρα αυτά πρέπει να τα διαλύσουμε όλα άρα μόνο επανάσταση και αιματοκυλισμα της χώρας.

Όσο τα ονειρεύονται μόνο είναι απλώς γελοίοι.

Εγώ απλώς παρέθεσα τις θέσεις του Κουτσούμπα.
Κι εγώ γι αυτές έγραψα.
Τίποτα προσωπικό.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Οκτ 2022, 10:28


Ο Αστερίξ και ο Οβελίξ αντιμετωπίζουν με το μαγικό ζωμό τους Ρωμαίους

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Οκτ 2022, 10:28

Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:25
pylothess έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:13
Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:00


Μετάφραση.

Αν εγκαθιδρυθεί κομουνιστική εξουσία ξεχάστε τις εκλογές εκτός αν αφορούν τον θυρωρο του εργοστασίου η το κυλικείο μιας επιχείρησης ή τον διαχειριστή της πολυκατοικίας.
.
Τα αντιπολιτευομενα κόμματα θα είναι υπό διωγμόν και κατ επέκταση και οι αντιπολιτευομενοι πολίτες.

Ο ιδιωτικός πλούτος θα κλαπεί
Κι επειδή η αστυνομία και η δικαιοσύνη και οι κρατικές δομές δεν είναι αξιόπιστες να επιβάλουν το νέο καθεστώς και τα μέτρα αυτά πρέπει να τα διαλύσουμε όλα άρα μόνο επανάσταση και αιματοκυλισμα της χώρας.

Όσο τα ονειρεύονται μόνο είναι απλώς γελοίοι.

Εγώ απλώς παρέθεσα τις θέσεις του Κουτσούμπα.
Κι εγώ γι αυτές έγραψα.
Τίποτα προσωπικό.
Ο.Κ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Οκτ 2022, 10:32

pylothess έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:31
Unique έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:18
Sol έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:15
Α τωρα παίζει η λογική της ψωροκώσταινας ε;
Aν βγειτε κυβερνηση θα ξανακανετε εκλογες?
Ο Γενικός Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας έχει δώσει απάντησε σε αυτό το θέμα.
Εκλογές γίνονται παντού.Αλλά θα αλλάξουν περιεχόμενο και θα είναι πιο γνήσιες και όχι καλπονοθευτικές σαν τις σημερινές που
γι 'αυτό ο Ελληνικός λαός τις γυρνάει την πλάτη.Οι εκλογές θα γίνονται στον χώρο εργασίας. Ερωτηθείς για το αν θα υπάρχουν άλλα
κόμματα απάντησε πως θα υπάρχουν τα κόμματα που θα αγωνίζονται για το συμφέρον του λαού ή των εργαζομένων (δεν θυμάμαι ακριβώς)
και πως τα κόμματα της δεξιάς θα έχουν περάσει το χρονοντούλαπο της ιστορίας.Τάδε έφη Δημήτρης Κουτσούμπας. Χτυπήστε στο Youtube,
στον ενικό ,Χατζηνικολάου Κουτσούμπας και θα δειτε ακριβώς τι έχει πει.

Αν και εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν κερδίσει το ΚΚΕ τις εκλογές σημαίνει πως υπάρχει ακόμη ομαλότητα και σταθερότητα στην χώρα οπότε δεν θα μπορέσει να υλοποιήσει το πρόγραμμα του ΚΚΕ. Τα έχω ξαναγράψει σε άλλο άρθρο. Υποθέτουμε ότι το ΚΚΕ κερδίζει τις εκλογές . Ο Αρχιεπίσκοπος θα ορκίσει την Λιάνα Κανέλλη.Μετά τις δηλώσεις στους δημοσιογράφους τι θα κάνει; Θα εκδόσει πράξεις νομοθετικού περιεχομένου π.χ. ότι θα κονωνικοποιηθούν οι βιομηχανίες; Θα στείλει την αστυνομία να συλλάβει μήπως κάποιον βιομήχανο επειδή εκμεταλλεύεται τον λαό; Δεν νομίζω πως αν κερδίσει τις εκλογές το ΚΚΕ θα μπορέσει να κάνει και πολλά από το πρόγραμμά του.

Αν τώρα κερδίσει την εξουσία με επανάσταση τότε αλλάζουν τα πράγματα.Για να φτάσουμε σε επανάσταση σημαίνει πως δεν υπάρχει σταθερότητα, ομαλότητα κ.τ.λ. οπότε έχει το ελεύθερο να πράξει ότι θέλει.
δηλαδη οχι, αλλα με πολλα λογια του αερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 15 Οκτ 2022, 10:36

Εικόνα
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 15 Οκτ 2022, 10:38

Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 09:33
Sol έγραψε:
14 Οκτ 2022, 22:11
«Να μην ελλιμενιστεί κανένα Νατοϊκό πλοίο στο λιμάνι της Πάτρας!», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της Επιτροπής Ειρήνης Δυικής Αχαΐας, η οποία προχωρά σε κινητοποίηση το Σάββατο 15 Οκτωβρίου στην Πλατεία Τριών Συμμάχων στην Πάτρα.

https://pelop.gr/patra-prochora-se-kini ... ato-15-10/
Η πασοκοαριστερη κυριαρχία στην Πάτρα κατάφερε από εργατούπολη των 220.000 κατοίκων την δεκαετία του 70 με εργοστάσια και ακμάζουσα οικονομία να την φτάσει σήμερα στις 160.000 και σε οικονομικό μαρασμό.

Οτιδήποτε μπορεί να φέρει χρήματα στην πόλη αποτρέπεται η καταστρεφεται.
Θυμάμαι τις "κινητοποιήσεις" και "διεκδικήσεις" στην χαρτοβιομηχανια του Λαδόπουλου μέχρι που την έκλεισαν οριστικά πχ.
Αν θυμάμαι σωστά και τα εργοστάσια της coca cola και της pirelli έκλεισαν μετά από απεργίες αλλά δεν είμαι σίγουρος μετά από τόσα χρόνια.
έχει τέτοιες δυνάμεις η κινητοποιηση;
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 15 Οκτ 2022, 10:39

Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 09:37
Sol έγραψε:
15 Οκτ 2022, 07:39
pylothess έγραψε:
14 Οκτ 2022, 22:16
Έξω η ΕΕ και το ΝΑΤΟ .Μετά ας αρχίσουμε να σφυρηλατούμε ο καθένας στο σπίτι του γιαταγάνια ,να κατασκευάζουμε πυρίτιδα για μουσκέτα , για τόξα,για δόρατα.
αντιθέτως θα σφυρηλατηθεί ο ελληνικος επαναστατικός στρατός με ανασύνταξη της ελληνικής αμυντικής βιομηχανίας όπου θα γνωρίσει νέες δόξες. Μόνο η επανάσταση μπορεί να το κάνει αυτό.
Όπως στην Κούβα και την Β. Κορέα.
Τι πίνεις;
και όπως ο κόκκινος στρατος
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Οκτ 2022, 10:39

Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:24
Unique έγραψε:
15 Οκτ 2022, 08:53

Απο τι ποσο και πανω θα θεωρειται καποιος καπιταλιστης? 10 χιλιαρικα, 20, τι?

Αφου θα υπαρχουν μονο εργατες, ποιος θα κανονιζει ποιος παιζει το ρολο του εργοδοτη? Η δεν θα υπαρχει τετοιος?
Ούτε τα βασικά ρε; :lol:
Οποιαδήποτε συγκέντρωση πλούτου σε οποιαδήποτε ποσότητα απαγορεύεται.

Μου έλεγε Αλβανίδα που φρόντιζε την μάνα μου ότι επί Χότζα έδιναν κότες σε κάθε σπίτι στα χωριά χωρίς κόκκορα για να μην μπορούν να τις αυξήσουν και να έχουν μόνο όσα αυγά είχε καθορίσει το κόμμα ότι χρειάζονται και προφανώς τα περισσότερα ήταν πλούτος.

Προφανώς το κόμμα θα διορίζει (με εκλογές βεβαίως) τα στελέχη σε κάθε εργοστάσιο.
Κι επειδή όλοι οι κομουνιστές παίζουν στα δάχτυλα όλα τα οικονομικά μεγέθη, επενδύσεις, αγορά, αποθεματικά, εργατική πολιτική (βλέπε Νοβοτσερκάς) κλπ κλπ η πορεία τους θα είναι προδιαγεγραμμένη, όπως έγινε στις κομουνιστικές χώρες με εξαίρεση τους χαζούς Κινέζους και Βιετναμέζους που το γύρισαν στην καπιταλιστική οικονομία και πήραν βαθιά ανάσα.
Και όμως αυτό το σύστημα θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να λειτουργήσει αλλά δεν ξέρω αν θα μας άρεσε...
Στην Βόρεια Κορέα γιατί ο κόσμος δεν αντιδράσει να πετάξει τον Κιμ Γιονγκ Ουν και τους λοιπούς στην θάλασσα και να γίνει επανένωση της Κορεατικής χερσονήσου; Μήπως γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των Βορειοκορεαών δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο; Έχουν μάθει να ζούνε χωρίς iphone ,να πηγαίνουν στην δουλειά με ποδήλατα κ.τ.λ. Μήπως γιατί ζουν διαρκώς με το φόβο μιας εισβολής από την Νότια Κορέα ,την Ιαπωνία και τις ΗΠΑ; Στην Βόρεια Κορέα βλέπουμε ότι η εθνικιστική προπαγάνδα συντηρεί το Κομμουνιστικοφανές καθεστώς και όχι το καπιταλιστικό. Η Βόρεια Κορέα μοιάζει περισσότερο με μεσαιωνική μοναρχία παρά με Κομμουνιστικό καθεστώς.

Για την Μαριναλέντα δεν ξέρω πολλά για το τι γίνετια εκεί.

Αλλά θα μπορούσε να λειτουργήσει το σύστημα αυτό μια χαρά αρκεί ο κόσμος να μπορούσε να δεχθεί να ζει χωρίς tablet, smartphone κ.τ.λ.
Είναι θέμα πόσο ο κόσμος μπορεί να το δεχθεί αυτό.Γιατί μια χώρα με κλασσικό σοσιαλισμό όπως αυτό της Ανατολικής Ευρώπης δεν νομίζω να έχει και τις καλύτερες σχέσεις με τα άλλα κράτη για να έχει και διεθνές εμπόριο.Αν ο λαός ρωτήσει γιατί να υποστούμε αυτές τις θυσίες , τι απάντηση θα δώσει το κόμμα; Λόγω ταξικής πάλης; Η υποτιθέμενη εισβολή είναι μια καλή απάντηση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Οκτ 2022, 10:42

Sol έγραψε:
15 Οκτ 2022, 10:38
Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 09:33
Sol έγραψε:
14 Οκτ 2022, 22:11
«Να μην ελλιμενιστεί κανένα Νατοϊκό πλοίο στο λιμάνι της Πάτρας!», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της Επιτροπής Ειρήνης Δυικής Αχαΐας, η οποία προχωρά σε κινητοποίηση το Σάββατο 15 Οκτωβρίου στην Πλατεία Τριών Συμμάχων στην Πάτρα.

https://pelop.gr/patra-prochora-se-kini ... ato-15-10/
Η πασοκοαριστερη κυριαρχία στην Πάτρα κατάφερε από εργατούπολη των 220.000 κατοίκων την δεκαετία του 70 με εργοστάσια και ακμάζουσα οικονομία να την φτάσει σήμερα στις 160.000 και σε οικονομικό μαρασμό.

Οτιδήποτε μπορεί να φέρει χρήματα στην πόλη αποτρέπεται η καταστρεφεται.
Θυμάμαι τις "κινητοποιήσεις" και "διεκδικήσεις" στην χαρτοβιομηχανια του Λαδόπουλου μέχρι που την έκλεισαν οριστικά πχ.
Αν θυμάμαι σωστά και τα εργοστάσια της coca cola και της pirelli έκλεισαν μετά από απεργίες αλλά δεν είμαι σίγουρος μετά από τόσα χρόνια.
έχει τέτοιες δυνάμεις η κινητοποιηση;
Είμαι περίεργος να μάθω , τι ακριβώς έκανε ο Πελετίδης που δεν θα μπορούσε να κάνει ένας αστός δήμαρχος.
Γιατί και εδώ ,ο δικός μας δήμαρχος με το ΠΑΣΟΚ έχει κάνει κάποια πράγματα. Όσο μπορεί βέβαια ένας δήμαρχος να κάνει πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 15 Οκτ 2022, 10:45

Chainis έγραψε:
15 Οκτ 2022, 09:33
Sol έγραψε:
14 Οκτ 2022, 22:11
«Να μην ελλιμενιστεί κανένα Νατοϊκό πλοίο στο λιμάνι της Πάτρας!», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της Επιτροπής Ειρήνης Δυικής Αχαΐας, η οποία προχωρά σε κινητοποίηση το Σάββατο 15 Οκτωβρίου στην Πλατεία Τριών Συμμάχων στην Πάτρα.

https://pelop.gr/patra-prochora-se-kini ... ato-15-10/
Η πασοκοαριστερη κυριαρχία στην Πάτρα κατάφερε από εργατούπολη των 220.000 κατοίκων την δεκαετία του 70 με εργοστάσια και ακμάζουσα οικονομία να την φτάσει σήμερα στις 160.000 και σε οικονομικό μαρασμό.

Οτιδήποτε μπορεί να φέρει χρήματα στην πόλη αποτρέπεται η καταστρεφεται.
Θυμάμαι τις "κινητοποιήσεις" και "διεκδικήσεις" στην χαρτοβιομηχανια του Λαδόπουλου μέχρι που την έκλεισαν οριστικά πχ.
Αν θυμάμαι σωστά και τα εργοστάσια της coca cola και της pirelli έκλεισαν μετά από απεργίες αλλά δεν είμαι σίγουρος μετά από τόσα χρόνια.
Στον Βολο οι κομμουνιστες καταφεραν να διωξουν τη NISSAN στα μεσα της δεκατιας του 80
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Ούτε γη, ούτε νερό... στους φονιάδες των λαών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 15 Οκτ 2022, 10:48

τελικα ο λαος έχει τη δύναμη να τα βάλει με τους φονιαδες των λαών όπως καταμαρτυρούν οι πχωρουμιτες
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών