Τουρκική επίθεση μέσα στον επόμενο μήνα

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.

Πιθανότητα επίθεσης

100%
10
11%
50%
15
16%
0% δε θα γίνει τίποτα
67
73%
 
Σύνολο ψήφων: 92

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τουρκική επίθεση μέσα στον επόμενο μήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιουν 2022, 16:01

Άφαντος έγραψε:
17 Ιουν 2022, 15:05
Όσοι ισχυρίζονται πως όλα αυτά, η τουρκική επιθετικότητα και οι κουβεντες στο διπλωματικό πεδίο, είναι στημένα και θεατρινίστικα επειδή στο επίπεδο τής διπλωματίας μεταξύ υπουργών δίνονται χειραψίες και υπάρχει μια χαλαρότητα μερικές φορές στις συναντήσεις τους...ζουν στον δικό τους φαντασιακό και χαζοχαρούμενο κόσμο τους.
"Έλα μωρέ, δεν γίνεται τίποτα...εμείς θα το ρισκάρουμε με την Τουρκία, δεν χρειάζονται εξοπλισμοί, θα δώσουμε τα λεφτά σε άλλες ανάγκες ..ε, και να πάρουν και μερικά νησιά δεν έγινε και τίποτα..", Έτσι δεν έλεγαν και λένε κάποιοι έξυπνοι;;
Έχουμε γείτονα που διαχρονικά έχει κυβερνήσεις με ξεκάθαρη επεκτατική πολιτική κατά της χώρας μας και που ετοιμάζεται χρόνια τώρα προκειμένου να βρει την κατάλληλη χρονική συγκυρία για στρατιωτική επέμβαση στην Ελλάδα....Πόσω μάλλον τώρα που ίσως με μια τέτοια επέμβαση θα πιστέψει πως θα παραπλανήσει τον Τουρκικό λαό απ' τα μεγάλα οικονομικά προβλήματα που έχει.
Και μη μου πείτε πως και την δική μας την κυβέρνηση την εξυπηρετεί να μεγιστοποιεί αυτόν τον κινδυνο για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Θα πω ναι. Μπορεί να ισχύει και αυτό και να κοιτάξει να το εκμεταλευθεί για δικό της κομματικό όφελος.
Άλλο αυτό ομως.
Είναι ανοησία για να μη πω ηλιθιότητα να πιστεύεις πως όλο αυτό είναι παραμύθι για τον λαουτζίκο.
Δεν είμαστε εμείς οι επιτιθέμενοι. Αμυνόμενοι είμαστε απέναντι σε μια στρατιά στα μικρασιατικά παράλια 100.000 ανδρών με τεράστιο εξοπλισμό.
Αυτοί καθε μέρα ισχυρίζονται πως τα νησιά δεν ειναι δικά μας.
Όλα τα υπόλοιπα που λενε κάποιοι είναι σωστά μεν σ ενα ιδανικό ειρηνικό και αδελφοποιημένο περιβάλλον, αλλιώς είναι μαλακίες του τύπου " όλοι αδέλφια είμαστε ρε παιδιά, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός. Όλοι εξαρτήματα τού συμπαντος είμαστε..και κοινή μοίρα ο θάνατος".
Ωραία αυτά που λες και σωστά ,αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ ως έφεδρος ανθυποσμηναγός το 1996 "έφαγα" 10 ήμερη εμπλοκή με τα ΊΜΙΑ.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Τουρκική επίθεση μέσα στον επόμενο μήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 17 Ιουν 2022, 16:42

Στύγιος έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:01
Άφαντος έγραψε:
17 Ιουν 2022, 15:05
Όσοι ισχυρίζονται πως όλα αυτά, η τουρκική επιθετικότητα και οι κουβεντες στο διπλωματικό πεδίο, είναι στημένα και θεατρινίστικα επειδή στο επίπεδο τής διπλωματίας μεταξύ υπουργών δίνονται χειραψίες και υπάρχει μια χαλαρότητα μερικές φορές στις συναντήσεις τους...ζουν στον δικό τους φαντασιακό και χαζοχαρούμενο κόσμο τους.
"Έλα μωρέ, δεν γίνεται τίποτα...εμείς θα το ρισκάρουμε με την Τουρκία, δεν χρειάζονται εξοπλισμοί, θα δώσουμε τα λεφτά σε άλλες ανάγκες ..ε, και να πάρουν και μερικά νησιά δεν έγινε και τίποτα..", Έτσι δεν έλεγαν και λένε κάποιοι έξυπνοι;;
Έχουμε γείτονα που διαχρονικά έχει κυβερνήσεις με ξεκάθαρη επεκτατική πολιτική κατά της χώρας μας και που ετοιμάζεται χρόνια τώρα προκειμένου να βρει την κατάλληλη χρονική συγκυρία για στρατιωτική επέμβαση στην Ελλάδα....Πόσω μάλλον τώρα που ίσως με μια τέτοια επέμβαση θα πιστέψει πως θα παραπλανήσει τον Τουρκικό λαό απ' τα μεγάλα οικονομικά προβλήματα που έχει.
Και μη μου πείτε πως και την δική μας την κυβέρνηση την εξυπηρετεί να μεγιστοποιεί αυτόν τον κινδυνο για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Θα πω ναι. Μπορεί να ισχύει και αυτό και να κοιτάξει να το εκμεταλευθεί για δικό της κομματικό όφελος.
Άλλο αυτό ομως.
Είναι ανοησία για να μη πω ηλιθιότητα να πιστεύεις πως όλο αυτό είναι παραμύθι για τον λαουτζίκο.
Δεν είμαστε εμείς οι επιτιθέμενοι. Αμυνόμενοι είμαστε απέναντι σε μια στρατιά στα μικρασιατικά παράλια 100.000 ανδρών με τεράστιο εξοπλισμό.
Αυτοί καθε μέρα ισχυρίζονται πως τα νησιά δεν ειναι δικά μας.
Όλα τα υπόλοιπα που λενε κάποιοι είναι σωστά μεν σ ενα ιδανικό ειρηνικό και αδελφοποιημένο περιβάλλον, αλλιώς είναι μαλακίες του τύπου " όλοι αδέλφια είμαστε ρε παιδιά, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός. Όλοι εξαρτήματα τού συμπαντος είμαστε..και κοινή μοίρα ο θάνατος".
Ωραία αυτά που λες και σωστά ,αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ ως έφεδρος ανθυποσμηναγός το 1996 "έφαγα" 10 ήμερη εμπλοκή με τα ΊΜΙΑ.
Σε καταλαβαίνω. Οκ. Ξέρω που το πας. Το πως αντιδρούν οι πολιτικοί σε μια κρίση και αν ήταν παθητικοί ή όχι,..και αν υπήρχε από κοινού συννενόηση να καταλήξουν εκεί τα πράματα για να ανοίξει θέμα γκρίζων περιοχών στο Αιγαίο κατόπιν απαιτήσεων άλλων συμφερόντων είναι άλλο θέμα.
Εγώ μίλησα για υπαρκτή απειλή που από τοτε με την Κύπρο όλα πια παίζουν διαρκώς και τώρα πια εντελώς ανοιχτά.
Οποιος δεν το βλέπει έχει θέμα ιδεοληπτικό που το έχει ανάγει σε πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14894
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Τουρκική επίθεση μέσα στον επόμενο μήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 21 Ιουν 2022, 19:01

Golden Age έγραψε:
17 Ιουν 2022, 00:53
nyxtovios έγραψε:
17 Ιουν 2022, 00:47
Golden Age έγραψε:
16 Ιουν 2022, 23:22


Απο όλα όσα έγιναν εσύ κράτησες τη φωτογραφία

Παναγιωτόπουλος σε Ακάρ στις Βρυξέλλες: Δεν μπορούμε να κάνουμε βήματα μπροστά αν συνεχίσει η Τουρκία την ίδια πολιτική

Εν τω μεταξπύ τις προηγούμενες ημέρες ο Ακάρ είχε επεισόδια με Έλληνες βουλευτές



:smt005:
Με μέτρο το σανό
Αν αμφισβητείς και τα βίντεο, τότε προφανώς δεν είναι βουλευτές και ο Ακάρ, ηθοποιοί είναι.

Θα πρέπει να το δώσω στον νυχτόβιο... :-?

Γιατί;



ΕικόναΕικόνα




Τέρμα σουρεαλ καταστάσεις :smt005:

Δες χαμόγελο ο γαυροπασοκος.. :smt047
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τουρκική επίθεση μέσα στον επόμενο μήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 21 Ιουν 2022, 23:07

Από ποιο θρίλερ είναι...ότι είναι αυτό εκεί πισω ;

Εικόνα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τουρκική επίθεση μέσα στον επόμενο μήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Ιουν 2022, 23:48

Στύγιος έγραψε:
17 Ιουν 2022, 16:01
Άφαντος έγραψε:
17 Ιουν 2022, 15:05
Όσοι ισχυρίζονται πως όλα αυτά, η τουρκική επιθετικότητα και οι κουβεντες στο διπλωματικό πεδίο, είναι στημένα και θεατρινίστικα επειδή στο επίπεδο τής διπλωματίας μεταξύ υπουργών δίνονται χειραψίες και υπάρχει μια χαλαρότητα μερικές φορές στις συναντήσεις τους...ζουν στον δικό τους φαντασιακό και χαζοχαρούμενο κόσμο τους.
"Έλα μωρέ, δεν γίνεται τίποτα...εμείς θα το ρισκάρουμε με την Τουρκία, δεν χρειάζονται εξοπλισμοί, θα δώσουμε τα λεφτά σε άλλες ανάγκες ..ε, και να πάρουν και μερικά νησιά δεν έγινε και τίποτα..", Έτσι δεν έλεγαν και λένε κάποιοι έξυπνοι;;
Έχουμε γείτονα που διαχρονικά έχει κυβερνήσεις με ξεκάθαρη επεκτατική πολιτική κατά της χώρας μας και που ετοιμάζεται χρόνια τώρα προκειμένου να βρει την κατάλληλη χρονική συγκυρία για στρατιωτική επέμβαση στην Ελλάδα....Πόσω μάλλον τώρα που ίσως με μια τέτοια επέμβαση θα πιστέψει πως θα παραπλανήσει τον Τουρκικό λαό απ' τα μεγάλα οικονομικά προβλήματα που έχει.
Και μη μου πείτε πως και την δική μας την κυβέρνηση την εξυπηρετεί να μεγιστοποιεί αυτόν τον κινδυνο για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Θα πω ναι. Μπορεί να ισχύει και αυτό και να κοιτάξει να το εκμεταλευθεί για δικό της κομματικό όφελος.
Άλλο αυτό ομως.
Είναι ανοησία για να μη πω ηλιθιότητα να πιστεύεις πως όλο αυτό είναι παραμύθι για τον λαουτζίκο.
Δεν είμαστε εμείς οι επιτιθέμενοι. Αμυνόμενοι είμαστε απέναντι σε μια στρατιά στα μικρασιατικά παράλια 100.000 ανδρών με τεράστιο εξοπλισμό.
Αυτοί καθε μέρα ισχυρίζονται πως τα νησιά δεν ειναι δικά μας.
Όλα τα υπόλοιπα που λενε κάποιοι είναι σωστά μεν σ ενα ιδανικό ειρηνικό και αδελφοποιημένο περιβάλλον, αλλιώς είναι μαλακίες του τύπου " όλοι αδέλφια είμαστε ρε παιδιά, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός. Όλοι εξαρτήματα τού συμπαντος είμαστε..και κοινή μοίρα ο θάνατος".
Ωραία αυτά που λες και σωστά ,αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ ως έφεδρος ανθυποσμηναγός το 1996 "έφαγα" 10 ήμερη εμπλοκή με τα ΊΜΙΑ.
Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα δεν έχεις απεμπλακεί.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Τουρκική επίθεση μέσα στον επόμενο μήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 22 Ιουν 2022, 01:35

Orion22 έγραψε:
21 Ιουν 2022, 19:01
Golden Age έγραψε:
17 Ιουν 2022, 00:53
nyxtovios έγραψε:
17 Ιουν 2022, 00:47

:smt005:
Με μέτρο το σανό
Αν αμφισβητείς και τα βίντεο, τότε προφανώς δεν είναι βουλευτές και ο Ακάρ, ηθοποιοί είναι.

Θα πρέπει να το δώσω στον νυχτόβιο... :-?

Γιατί;



ΕικόναΕικόνα




Τέρμα σουρεαλ καταστάσεις :smt005:

Δες χαμόγελο ο γαυροπασοκος.. :smt047
Το είδα και εγώ χθες, το πόσταρα σε άλλο νήμα.
Είπαμε είναι επειδή δεν κατανοούμε πως γίνεται η διπλωματία.
Δεν είναι δυνατόν σε καμιά περίπτωση να μας ταίζει ο Λοβέρδος, ή ο Άδωνις ή ο Κούλης Χριστοφοράκος και ο Δένδιας σανό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών