Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιούλ 2022, 14:27

Volk έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 14:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 13:50
Volk έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 13:34
Αυτος που οταν πηγε ο πατερας μου να μιλησει για τη κατασταση του αδερφου μου (καρκινοπαθης ο αδερφος και περιμεναμε να κανει το χειρουργειο) και μπηκε στο γραφειο του να μιλησουν για την κατασταση-επεμβαση κτλπ και ζητησε (σε δημοσιο νοσοκομειο) απο τον πατερα μου το χ υπερογκο ποσο για να κανει την επεμβαση με επιτυχια (οπως ειπε ιδιος), Ελληνας και καλα γιατρος χειρουργος ηταν! :011::011::011:
Χωρίς καμμία διάθεση υποτίμησης της εμπειρίας σου (και το εννοώ) νομίζω ότι σε σχέση με τις συνθήκες και αμοιβές που δουλεύουν οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων, προσφέρουν πολύ καλές υπηρεσίες. Για την ακρίβεια τα χλωρά που τιμούν το λειτούργημα -και όχι επάγγελμα- τους είναι περισσότερα από τα ξερά.
Δεν ειπα το αντιθετο. Για τον εν λογω τυπο στο εν λογω περιστατικο εγραψα και μονο! Ελληνας ηταν, δεν ηταν αλλοδαπος απο αλλη χωρα αυτος που μιλησε ετσι σε εναν πατερα που εχει το παιδι του μεσα στο νοσοκομειο με καρκινο και αγωνια για το μελλον και τη ζωη του παιδιου του!
Η κατηγορία που αναφέρεις δεν εκλαμβάνει συναισθηματικά αλλά εκβιαστικά αυτά που περιγράφεις. Σ' αυτήν την αγωνία βασίζονται οι "επαγγελματίες".

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 04 Ιούλ 2022, 14:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 14:27
Volk έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 14:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 13:50


Χωρίς καμμία διάθεση υποτίμησης της εμπειρίας σου (και το εννοώ) νομίζω ότι σε σχέση με τις συνθήκες και αμοιβές που δουλεύουν οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων, προσφέρουν πολύ καλές υπηρεσίες. Για την ακρίβεια τα χλωρά που τιμούν το λειτούργημα -και όχι επάγγελμα- τους είναι περισσότερα από τα ξερά.
Δεν ειπα το αντιθετο. Για τον εν λογω τυπο στο εν λογω περιστατικο εγραψα και μονο! Ελληνας ηταν, δεν ηταν αλλοδαπος απο αλλη χωρα αυτος που μιλησε ετσι σε εναν πατερα που εχει το παιδι του μεσα στο νοσοκομειο με καρκινο και αγωνια για το μελλον και τη ζωη του παιδιου του!
Η κατηγορία που αναφέρεις δεν εκλαμβάνει συναισθηματικά αλλά εκβιαστικά αυτά που περιγράφεις. Σ' αυτήν την αγωνία βασίζονται οι "επαγγελματίες".

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά.

Δεν πηγαν, καναμε μια σειρα απο χειρουργεια σε δημοσια και ιδιωτικα νοσοκομεια στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο, απλα κερδισε λιγο χρονο παραπανω.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιούλ 2022, 14:35

Volk έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 14:30

Δεν πηγαν, καναμε μια σειρα απο χειρουργεια σε δημοσια και ιδιωτικα νοσοκομεια στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο, απλα κερδισε λιγο χρονο παραπανω.
Λυπάμαι.



Κάτι τέτοια λέτε και μετά... :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4611
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 04 Ιούλ 2022, 14:52

Ο νατιβισμός ακόμη υπάρχει σε μεγάλο ποσοστό αλλά φανερά δεν αποτελεί προτεραιότητα των ψηφοφόρων αλλιώς δεν θα ψήφιζαν ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ - ΠΑΣΟΚ ούτε θα απείχαν.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4521
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 04 Ιούλ 2022, 14:54

plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:13
plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 10:03
Δεν χρειαζεται να λεμε τα αυτονοητα ο απλος κοσμος σκεφτεται με την κοινη λογικη.
Το συνθημα η Ελλαδα ανηκει στους Ελληνες το φωναξε πρωτος ο Αντρεας88 aka
Παπατζης summon Beria για περαιτερω διευκρινισεις. :8)
Ο Αντρέας φώναξε το συγκεκριμένο σύνθημα με την ίδια ακριβώς λογική που υπάρχει σήμερα για τους μετανάστες/μειονότητες κλπ δηλαδή το δικαίωμα σε καλύτερη ποιότητα ζωής για τις υγιείς και παραγωγικές τάξεις που είναι στη γωνία κλπ

Δεν ήταν εθνικό αλλά κοινωνικό σύνθημα.

Ουσιαστικώς, ήταν ο πρώτος εκφραστής της πολιτικής ορθότητας στην Ελλάδα.
Για να σου πω την αμαρτια μου αυτο δεν το ειχα προσεξει και ιδιαιτερα και αυτο ειναι μια εξαιρετικα ενδιαφερουσα αποψη
που δεν την γνωριζα προτυτερα.

Βεβαια στην εποχη εκεινη δεν υπηρχε το φαινομενο της λαθρομεταναστευσης οπως το γνωριζουμε σημερα και θα μπορουσε
καποιος να δωσει στην δηλωση αυτη ενα εθνοπατριωτικο προσημο.

Εδω θα πρεπει να επισημανουμε οτι ο φορουμιτης Υπερκουλτουριαρης που δεν ποσταρει εδω τωρα πια ηταν
δηλωμενος οπαδος του Αντρεα Παπαντρεου και του παλιου ΠΑΣΟΚ παρολο που ειναι της γενιας των μιλλενιαλ οπως εσυ κι
εγω.

Ο Υπερκουλ ηταν αυτος που αποκαλουσε τον Ππανδρεου Αντρεα88 κι απο κει εμπνευστηκα τα γραφομενα μου πανω
στο θεμα αυτο.

Κατα τ' αλλα το ΠΑΣΟΚ καθορισε την Μεταπολιτευση στην Ελλαδα και η σημερινη Νεα Δημοκρατια ενα γαλαζιο ΠΑΣΟΚ
ειναι. :lol::lol::lol:

Αν δεν βαριεσαι παντως ακουσε και ενα τραγουδι υμνο για τον Παπανδρεου γραμμενο απο τους οπαδους του.
Pasokara kai pashs Ellados kai Tsovola dwsta ola leme. :lol::lol:
Tο παπατζιλικι κερδιζει πολυ κοσμο εδω στο Ελλαντα οτι και να λεμε. :102:

Είχες αέρα αετού, του αρχηγού του δυνατού
Του άνδρα του σπουδαίου
Με έναν ήλιο συντροφιά, ταξίδεψες σαν τα πουλιά
Ανδρέα Παπανδρέου


Τι ζειμπεκαρα είναι αυτή ρε.. :g094::g094::g094:

:lol:
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιούλ 2022, 14:55

Volk έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 13:34
καταγωγη θελει και ας πιστευει οπου θελει!

Συνηθως, ειναι οι ιδιοι οι Ελληνες παραδοσιακοι εχθροι την Ελλαδας, μεσα απο τις επιλογες τους, το ειναι τους και το τροπο ζωης τους.

Χιλιαδες παραδειγματα παντου γυρω μας καθημερινα!

Ολοι αυτοι που δημιουργουν τα χιλιαδες θανατηφορα ατυχηματα στην ασφαλτο εδω και δεκαετιες, κατα το μεγαλυτερο ποσοστο, Ελληνες "οδηγαρες" ειναι.

Οι χιλιαδες εργαζομενοι που τους τρωνε τα ενσημα, μεροκαματα και τους φερονται τοξικα στην εργασια τους, συνηθως Ελληνες εχουν για εργοδοτες.

Αυτος που οταν πηγε ο πατερας μου να μιλησει για τη κατασταση του αδερφου μου (καρκινοπαθης ο αδερφος και περιμεναμε να κανει το χειρουργειο) και μπηκε στο γραφειο του να μιλησουν για την κατασταση-επεμβαση κτλπ και ζητησε (σε δημοσιο νοσοκομειο) απο τον πατερα μου το χ υπερογκο ποσο για να κανει την επεμβαση με επιτυχια (οπως ειπε ιδιος), Ελληνας και καλα γιατρος χειρουργος ηταν! :011::011::011:

Να μη συνεχισουμε τα παραδειγματα και παμε στα πιο χοντρα, αστο.


Δεν ξέρω, έκανα και εγώ χειρουργείο, δεν μου ζήτησαν χρήματα, απλά τα λίγα που μπορέσαμε να δώσουμε, σαν δώρο, γνωρίζοντας τους μισθούς των ιατρών και νοσηλευτών στα νοσοκομεία.
Κάθε χώρα κατά την γνώμη μου, μπορεί και πρέπει να δέχεται έναν αριθμό μεταναστών.
Αυτό που συμβαίνει εδώ όμως είναι ανεξέλεγκτο, όπως ανεξέλεγκτη είναι και η κατάσταση του ελληνικού κράτους, που μας έχει κατσικωθεί σαν ιερή αγελάδα που έχει υπηκόους και μπορεί να τους συμπεριφέρεται με τον τρόπο που συμπεριφέρθηκαν στον αδερφό σου.
Δεν γλύτωσα όμως, κατάλαβα τι βρωμύλα κυκλοφορεί, δεν με φοβίζει ο θάνατος, αλλά θα ήθελα να ευχηθώ πια "καλό παράδεισο" σε πολλά άτομα, πριν μου ευχηθούν αυτά, αν και σίγουρα δεν είναι για παράδεισο. Η διαπλοκή έχει μεταστάσεις παντού.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 04 Ιούλ 2022, 19:58

Πτολεμαίος έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 14:54
plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:13


Ο Αντρέας φώναξε το συγκεκριμένο σύνθημα με την ίδια ακριβώς λογική που υπάρχει σήμερα για τους μετανάστες/μειονότητες κλπ δηλαδή το δικαίωμα σε καλύτερη ποιότητα ζωής για τις υγιείς και παραγωγικές τάξεις που είναι στη γωνία κλπ

Δεν ήταν εθνικό αλλά κοινωνικό σύνθημα.

Ουσιαστικώς, ήταν ο πρώτος εκφραστής της πολιτικής ορθότητας στην Ελλάδα.
Για να σου πω την αμαρτια μου αυτο δεν το ειχα προσεξει και ιδιαιτερα και αυτο ειναι μια εξαιρετικα ενδιαφερουσα αποψη
που δεν την γνωριζα προτυτερα.

Βεβαια στην εποχη εκεινη δεν υπηρχε το φαινομενο της λαθρομεταναστευσης οπως το γνωριζουμε σημερα και θα μπορουσε
καποιος να δωσει στην δηλωση αυτη ενα εθνοπατριωτικο προσημο.

Εδω θα πρεπει να επισημανουμε οτι ο φορουμιτης Υπερκουλτουριαρης που δεν ποσταρει εδω τωρα πια ηταν
δηλωμενος οπαδος του Αντρεα Παπαντρεου και του παλιου ΠΑΣΟΚ παρολο που ειναι της γενιας των μιλλενιαλ οπως εσυ κι
εγω.

Ο Υπερκουλ ηταν αυτος που αποκαλουσε τον Ππανδρεου Αντρεα88 κι απο κει εμπνευστηκα τα γραφομενα μου πανω
στο θεμα αυτο.

Κατα τ' αλλα το ΠΑΣΟΚ καθορισε την Μεταπολιτευση στην Ελλαδα και η σημερινη Νεα Δημοκρατια ενα γαλαζιο ΠΑΣΟΚ
ειναι. :lol::lol::lol:

Αν δεν βαριεσαι παντως ακουσε και ενα τραγουδι υμνο για τον Παπανδρεου γραμμενο απο τους οπαδους του.
Pasokara kai pashs Ellados kai Tsovola dwsta ola leme. :lol::lol:
Tο παπατζιλικι κερδιζει πολυ κοσμο εδω στο Ελλαντα οτι και να λεμε. :102:

Είχες αέρα αετού, του αρχηγού του δυνατού
Του άνδρα του σπουδαίου
Με έναν ήλιο συντροφιά, ταξίδεψες σαν τα πουλιά
Ανδρέα Παπανδρέου


Τι ζειμπεκαρα είναι αυτή ρε.. :g094::g094::g094:

:lol:
Δεν ξερω για σενα αλλα εγω εζησα την περιοδο του Παπατζη οταν ημουν παιδι.
Οταν πεθανε το 96 ημουν δεκατεσσαρων χρονων και ο πατερας μου οταν εδειχνε η τηλεοραση την κηδεια του τον εκλαψε με μαυρο δακρυ
οπως θα εκλαιγε αν εχανε την μανα του η τον πατερα του.

Εγω ο ιδιος ημουν θλιμμενος εκεινη την ημερα και σκεφτομουν τωρα που εφυγε ο Αντρεας μας την πουτσισαμε θα μας γαμησουνε ολους. :e040:

Τωρα πια την ειδα χουντικος ακροδεξιος γιατι οι ευρωπεη θελουν να μας κουβαλησουν ολους τους λαθροκατσαπλιαδες. :011:

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 04 Ιούλ 2022, 20:07

Aprilianos έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:41
Space_Passenger έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:31
Aprilianos - απορια. Ποιός είναι ο αντρας της φωτο προφιλ σου?
O στρατηγός νικολαος ντερτιλης
Η Μεγαλυτερη ΚΟΤΑΡΑ του στρατου.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Ιούλ 2022, 20:09

John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 20:07
Aprilianos έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:41
Space_Passenger έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:31
Aprilianos - απορια. Ποιός είναι ο αντρας της φωτο προφιλ σου?
O στρατηγός νικολαος ντερτιλης
Η Μεγαλυτερη ΚΟΤΑΡΑ του στρατου.
:smt005:
τι βλάκας είσαι συ ρε


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 04 Ιούλ 2022, 20:09

Μπορεί και να είναι υπερβολικά μεγάλος.
Εμένα δεν με ένοιαζε ποτέ αν το άλλο άτομο είναι κίτρινο, καφέ, πορτοκαλί.
Υποχρεούμαι να με νοιάζει αν το κίτρινο άτομο είναι Jap spy με σκοπό να εντοπίσει τις θέσεις των καταδρομικών μας, αλλά μέχρι εκεί.
Δεν ξέρω αλλά αυτές τις ιδέες έχω.
Να δεχτώ όμως ότι είναι υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός.

Αλλά επί του πρακτέου:

- Δεν μου έφαγαν τα μάνεϋ οι κίτρινοι-καφέ-πορτοκαλί.
- Δεν μου έφαγαν τα μάνεϋ οι Άκης-Βλαχάρα-βιλλάρα.


Άλλοι μου τα φάγανε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 04 Ιούλ 2022, 20:14

Otto Weininger έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 20:09
John Brown Gun Club έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 20:07
Aprilianos έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 11:41

O στρατηγός νικολαος ντερτιλης
Η Μεγαλυτερη ΚΟΤΑΡΑ του στρατου.
:smt005:
τι βλάκας είσαι συ ρε
Ισχυει. Γιατι τι ειναι καποιος που δολοφονει εναν φοιτητη πυροβολωντας πισωπλατα και μετα κλαιγεται και ψευδεται στο δικαστηριο πως δεν ηταν καν εκει;
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιούλ 2022, 20:17

plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:58

Δεν ξερω για σενα αλλα εγω εζησα την περιοδο του Παπατζη οταν ημουν παιδι.
Οταν πεθανε το 96 ημουν δεκατεσσαρων χρονων και ο πατερας μου οταν εδειχνε η τηλεοραση την κηδεια του τον εκλαψε με μαυρο δακρυ
οπως θα εκλαιγε αν εχανε την μανα του η τον πατερα του.
Η περίοδος που ο Αντρέας είχε νοσηλευτεί στο Ωνάσειο ήταν αξέχαστη. Καθημερινά, υπήρχαν μακροσκελή δελτία με ενημέρωση από γιατρούς αλλά και μεμονωμένους ρεπόρτερς (θυμάμαι χαρακτηριστικά την Ελένη Καλογεροπούλου) για το πότε κατούρησε, πότε έβηξε, πότε οι γιατροί είχαν συγκρατημένη αισιοδοξία, πότε έπεφτε σύρμα για επιβάρυνση και όλα αυτά για μήνες. Έξω από το Ωνάσειο, τις καθημερινές εκτός από πολιτικούς κλπ είχε πολλές γριές με εικόνες του στα χέρια. Τα έβλεπα κι εγώ γιατί περνούσα συχνά από το Ωνάσειο. Και όλα αυτά για μήνες μέχρι να βγει και να πάει στην Εκάλη, που κι εκεί υπήρχε αντίστοιχη υποδομή. Μετά λίγους μήνες πέθανε.

Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 04 Ιούλ 2022, 20:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 20:17
plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:58

Δεν ξερω για σενα αλλα εγω εζησα την περιοδο του Παπατζη οταν ημουν παιδι.
Οταν πεθανε το 96 ημουν δεκατεσσαρων χρονων και ο πατερας μου οταν εδειχνε η τηλεοραση την κηδεια του τον εκλαψε με μαυρο δακρυ
οπως θα εκλαιγε αν εχανε την μανα του η τον πατερα του.
Η περίοδος που ο Αντρέας είχε νοσηλευτεί στο Ωνάσειο ήταν αξέχαστη. Καθημερινά, υπήρχαν μακροσκελή δελτία με ενημέρωση από γιατρούς αλλά και μεμονωμένους ρεπόρτερς (θυμάμαι χαρακτηριστικά την Ελένη Καλογεροπούλου) για το πότε κατούρησε, πότε έβηξε, πότε οι γιατροί είχαν συγκρατημένη αισιοδοξία, πότε έπεφτε σύρμα για επιβάρυνση και όλα αυτά για μήνες. Έξω από το Ωνάσειο, τις καθημερινές εκτός από πολιτικούς κλπ είχε πολλές γριές με εικόνες του στα χέρια. Τα έβλεπα κι εγώ γιατί περνούσα συχνά από το Ωνάσειο. Και όλα αυτά για μήνες μέχρι να βγει και να πάει στην Εκάλη, που κι εκεί υπήρχε αντίστοιχη υποδομή. Μετά λίγους μήνες πέθανε.

Η γνωστή ως Ωνασειαδα
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 04 Ιούλ 2022, 23:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 20:17
plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:58

Δεν ξερω για σενα αλλα εγω εζησα την περιοδο του Παπατζη οταν ημουν παιδι.
Οταν πεθανε το 96 ημουν δεκατεσσαρων χρονων και ο πατερας μου οταν εδειχνε η τηλεοραση την κηδεια του τον εκλαψε με μαυρο δακρυ
οπως θα εκλαιγε αν εχανε την μανα του η τον πατερα του.
Η περίοδος που ο Αντρέας είχε νοσηλευτεί στο Ωνάσειο ήταν αξέχαστη. Καθημερινά, υπήρχαν μακροσκελή δελτία με ενημέρωση από γιατρούς αλλά και μεμονωμένους ρεπόρτερς (θυμάμαι χαρακτηριστικά την Ελένη Καλογεροπούλου) για το πότε κατούρησε, πότε έβηξε, πότε οι γιατροί είχαν συγκρατημένη αισιοδοξία, πότε έπεφτε σύρμα για επιβάρυνση και όλα αυτά για μήνες. Έξω από το Ωνάσειο, τις καθημερινές εκτός από πολιτικούς κλπ είχε πολλές γριές με εικόνες του στα χέρια. Τα έβλεπα κι εγώ γιατί περνούσα συχνά από το Ωνάσειο. Και όλα αυτά για μήνες μέχρι να βγει και να πάει στην Εκάλη, που κι εκεί υπήρχε αντίστοιχη υποδομή. Μετά λίγους μήνες πέθανε.

O μακαριτης εκτος των αλλων λατρευε τον ποδογυρο και ηταν μεγας αιδιοδουλος. :011::011:

Ακομα και τωρα θυμαμαι τα δανεια που ειχε παρει απο διαφορους επιχειρηματιες μεταξυ των οποιων και ο ελληνας
ομογενης απο τις ΗΠΑ Τζωρτζ Στεφανοπουλος για να χτισει την βιλαρα της οδου Αγραμπελης στην Εκαλη.

Πραγματικα τωρα το χρυσωσε το αποτετοιο της Δημητρας και σιγα την γκομενα σορρυ κιολας γι αυτα που λεω. :lol::lol:

Τελικα επρεπε να περασουν πολλα χρονια για να καταλαβω τον Κωνσταντινο Μητσοτακη που εκρουε τον κωδωνα του κινδυνου.

Κατα τ αλλα εμεις οι ελληνες το γουσταρουμε το παπατζιλικι.
Πως ηταν αυτο το παλιο ασμα του Μαργαριτη;Α ναι!Πεθαινω για σενα κι ας εισαι απατη. :lol::lol:


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δημοσκοπηση φωτιά, σαρώνει η ξενοφοβία στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιούλ 2022, 23:35

plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 23:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 20:17
plouf έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 19:58

Δεν ξερω για σενα αλλα εγω εζησα την περιοδο του Παπατζη οταν ημουν παιδι.
Οταν πεθανε το 96 ημουν δεκατεσσαρων χρονων και ο πατερας μου οταν εδειχνε η τηλεοραση την κηδεια του τον εκλαψε με μαυρο δακρυ
οπως θα εκλαιγε αν εχανε την μανα του η τον πατερα του.
Η περίοδος που ο Αντρέας είχε νοσηλευτεί στο Ωνάσειο ήταν αξέχαστη. Καθημερινά, υπήρχαν μακροσκελή δελτία με ενημέρωση από γιατρούς αλλά και μεμονωμένους ρεπόρτερς (θυμάμαι χαρακτηριστικά την Ελένη Καλογεροπούλου) για το πότε κατούρησε, πότε έβηξε, πότε οι γιατροί είχαν συγκρατημένη αισιοδοξία, πότε έπεφτε σύρμα για επιβάρυνση και όλα αυτά για μήνες. Έξω από το Ωνάσειο, τις καθημερινές εκτός από πολιτικούς κλπ είχε πολλές γριές με εικόνες του στα χέρια. Τα έβλεπα κι εγώ γιατί περνούσα συχνά από το Ωνάσειο. Και όλα αυτά για μήνες μέχρι να βγει και να πάει στην Εκάλη, που κι εκεί υπήρχε αντίστοιχη υποδομή. Μετά λίγους μήνες πέθανε.

O μακαριτης εκτος των αλλων λατρευε τον ποδογυρο και ηταν μεγας αιδιοδουλος. :011::011:

Ακομα και τωρα θυμαμαι τα δανεια που ειχε παρει απο διαφορους επιχειρηματιες μεταξυ των οποιων και ο ελληνας
ομογενης απο τις ΗΠΑ Τζωρτζ Στεφανοπουλος για να χτισει την βιλαρα της οδου Αγραμπελης στην Εκαλη.

Πραγματικα τωρα το χρυσωσε το αποτετοιο της Δημητρας και σιγα την γκομενα σορρυ κιολας γι αυτα που λεω. :lol::lol:

Τελικα επρεπε να περασουν πολλα χρονια για να καταλαβω τον Κωνσταντινο Μητσοτακη που εκρουε τον κωδωνα του κινδυνου.

Κατα τ αλλα εμεις οι ελληνες το γουσταρουμε το παπατζιλικι.
Πως ηταν αυτο το παλιο ασμα του Μαργαριτη;Α ναι!Πεθαινω για σενα κι ας εισαι απατη. :lol::lol:

Εδώ που τα λέμε, δεν απέκτησε και κάποια τρομερή περιουσία η Δήμητρα. Δεν ξέρω καν αν της ανήκει πια το συγκεκριμένο "κωλόσπιτο" που έλεγε και το άλλο το αστέρι ο Γιαννόπουλος.

Σε κάθε περίπτωση, η φάση με τη Δήμητρα ήταν ό,τι πιο γελοίο και ξεφτιλισμένο έγινε στην Ελλάδα. Όλοι όσοι την έγλειφαν όσο ζούσε ο Παπανδρέου, μετά έπεσαν να την φάνε. Με αιχμή του δόρατος το πασοκικό λάβαρο την Αυριανή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών