«Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Ιούλ 2022, 00:25

Επειδή η συζήτηση θα τραβήξει πολύ απ' ότι βλέπω,κι εγώ έχω ταξίδι αύριο και πρέπει να ξυπνήσω νωρίς,σας αφήνω.
Ελπίζω να βγάλετε άκρη.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 30 Ιούλ 2022, 00:26

Προφανώς και πρέπει να παίρνουν οι στρατιωτικοί λιγότερα χρήματα από τους ΙΥ γιατί είναι ΔΥ.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 30 Ιούλ 2022, 00:26

Η ουσία είναι οτι τα 820 είναι λίγα, αλλά δίκαια αν λάβεις υπόψη πόσα παίρνουν οι άλλοι εργαζόμενοι.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9143
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 30 Ιούλ 2022, 00:29

Leporello έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:23
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:04
stergiosbik έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:03
Υπάρχουν μηχανικοί σε τεχνικά γραφεία που παίρνουν λιγότερα από τα 820 του ανθυπολοχαγού.
(Εντέχνως) δε μου λες όμως, αυτοί βάζουν υπογραφή στο έργο;
Ποιά υπογραφή; Ποιό έργο; Η συνηθισμένη δουλειά ενός νέου μηχανικού στην βιομηχανία είναι μηχανικός βάρδιας. Εκεί να δείς ευθύνη, καθώς όλοι οι υφιστάμενοί του ασχολούνται με επικίνδυνες εργασίες όλη την βάρδια.
Και ο Ανθυπολοχαγός είναι υπεύθυνος για κάποιον αριθμό φαντάρων που δεν ξέρεις τι μυαλά κουβαλάνε οι οποίοι κρατάνε όπλα με πραγματικά πυρομαχικά.
Τι θες να πεις με αυτό;
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 30 Ιούλ 2022, 00:30

EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:19
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:06

Γιατί ο Στέργιος σύγκρινε το μέγεθος ευθύνης του νέου Ανθυπολοχαγού με αυτήν του μηχανικού που υπογράφει στα έργα.
Γι αυτό.
Είναι ΙΜΟ λίγο ατυχής η συγκεκριμένη σύγκριση αλλά σαφώς υπάρχουν πολλά επαγγέλματα που υπάρχει ευθύνη για ανθρώπινες ζωές. Πχ εργατικά ατυχήματα σε άπειρους κλάδους, ιατρικό-νοσηλευτικο προσωπικό, δάσκαλοι, κέντρα αποκατάστασης, κέντρα φροντίδας ατόμων με ειδικές ανάγκες, ναυαγοσώστες, παιδικές κατασκηνωσεις, πιλότοι-μηχανικοί αεροσκαφών, προσωπικό/υπεύθυνοι πλοίων, διαφόρων ειδών επαγγελματίες οδηγοί (ΚΤΕΛ, πούλμαν κτλ) και η λίστα δεν τελειώνει σχεδόν ποτε. Αν κάτσει μια στραβή κανένας δεν πάει σπίτι σα να μην τρέχει τπτ που έγραψε ο άλλος, προφανώς είναι από τις μεγαλύτερες κοτσανες που έχω διαβάσει εδώ μέσα
Προφανώς ρε έξυπνε αναφέρομαι στην καθημερινότητα και ΟΧΙ σε θάνατο.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 30 Ιούλ 2022, 00:35

Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:24
ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:12
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:04


(Εντέχνως) δε μου λες όμως, αυτοί βάζουν υπογραφή στο έργο;
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά τόση ώρα ρωτάς και ξαναρωτάς περί δικαιώματος υπογραφής σε έργο και κάτι τέτοια παρωχημένα.

Σου είπε κανείς ότι με το που τελειώνει κάποιος μια ανώτατη σχολή του πετάνε μπροστά του ένα κάρο χαρτούρα κι αρχίζει να πατάει τζίφρες και σφραγίδες ως τελειωμένος καρεκλοκένταυρος;

Και συγκρίνεις έναν επαγγελματία των κλάδων υγείας ή του τεχνικού κόσμου (αφού σε αυτούς είδα πως περισσότερο επικεντρώθηκε η κουβέντα) με τους κατ' εξοχήν γραφειοκράτες και ευθυνόφοβους, κατά πλειονότητα, στρατιωτικούς;
Καλά κάνεις και παρεμβαίνεις αλλά κάπου δεν παρακολούθησες σωστά την όλη συζήτηση:

Πρώτον, πουθενά δεν έχω κάνει οποιαδήποτε σύγκριση με επαγγελματίες του κλαδου υγείας. Τσέκαρε τις δημοσιεύσεις μου να δεις.

Δεύτερον όταν ο Στέργιος γράφει:
"Ζουν σε δικό τους κόσμο.
Μόνο αυτοί είναι υπεύθυνοι και κανένας άλλος.
Δεν είναι υπεύθυνος ας πούμε ένας νέος πολιτικός μηχανικός ή εργοδηγός για τις ζωές των εργατών του,οι οποίοι μπορεί να κάνουν κάποιες άκρως επικίνδυνες εργασίες,και δεν ειναι υπεύθυνοι για το αν το έργο μπορεί να καταρρεύσει και να σκοτωθούν άνθρωποι"
συγκρίνει την ευθύνη που φέρει ο φρέσκος Ανθυπολοχαγός με την ευθύνη ενός πεπειραμένου πολιτικού μηχανικού που βάζει την υπογραφή του και ευθύνεται για το έργο, τις ανθρώπινες ζωές κλπ. με σκοπό να μειώσει τον Ανθυπολοχαγό ή τις απολαβές του.
Αν συγκρίνουμε ανόμια επίπεδα εμπειρίας και ευθύνης να κάνουμε το ίδιο και με τις απολαβές τους, συμφωνείς;
Εμπειρία και ευθύνη είναι λέξεις με τις οποίες ένας στρατιωτικός στη σταδιοδρομία του ενδεχομένως να μη συναντηθεί ποτέ.
Καλώς ή κακώς, είναι έννοιες "πληρωτέες άμα τη επιδείξει", πράγμα που όλοι απευχόμαστε.
Αντιθέτως, μία εβδομάδα ενός πρωτοδιορισμένου γιατρού σ' ένα κέντρο υγείας νησιού, μπορεί να προσφέρει πολλαπλάσια απ' ό,τι όλη η καριέρα ενός στρατιωτικού.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9143
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 30 Ιούλ 2022, 00:37

ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:35
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:24
ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:12


Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά τόση ώρα ρωτάς και ξαναρωτάς περί δικαιώματος υπογραφής σε έργο και κάτι τέτοια παρωχημένα.

Σου είπε κανείς ότι με το που τελειώνει κάποιος μια ανώτατη σχολή του πετάνε μπροστά του ένα κάρο χαρτούρα κι αρχίζει να πατάει τζίφρες και σφραγίδες ως τελειωμένος καρεκλοκένταυρος;

Και συγκρίνεις έναν επαγγελματία των κλάδων υγείας ή του τεχνικού κόσμου (αφού σε αυτούς είδα πως περισσότερο επικεντρώθηκε η κουβέντα) με τους κατ' εξοχήν γραφειοκράτες και ευθυνόφοβους, κατά πλειονότητα, στρατιωτικούς;
Καλά κάνεις και παρεμβαίνεις αλλά κάπου δεν παρακολούθησες σωστά την όλη συζήτηση:

Πρώτον, πουθενά δεν έχω κάνει οποιαδήποτε σύγκριση με επαγγελματίες του κλαδου υγείας. Τσέκαρε τις δημοσιεύσεις μου να δεις.

Δεύτερον όταν ο Στέργιος γράφει:
"Ζουν σε δικό τους κόσμο.
Μόνο αυτοί είναι υπεύθυνοι και κανένας άλλος.
Δεν είναι υπεύθυνος ας πούμε ένας νέος πολιτικός μηχανικός ή εργοδηγός για τις ζωές των εργατών του,οι οποίοι μπορεί να κάνουν κάποιες άκρως επικίνδυνες εργασίες,και δεν ειναι υπεύθυνοι για το αν το έργο μπορεί να καταρρεύσει και να σκοτωθούν άνθρωποι"
συγκρίνει την ευθύνη που φέρει ο φρέσκος Ανθυπολοχαγός με την ευθύνη ενός πεπειραμένου πολιτικού μηχανικού που βάζει την υπογραφή του και ευθύνεται για το έργο, τις ανθρώπινες ζωές κλπ. με σκοπό να μειώσει τον Ανθυπολοχαγό ή τις απολαβές του.
Αν συγκρίνουμε ανόμια επίπεδα εμπειρίας και ευθύνης να κάνουμε το ίδιο και με τις απολαβές τους, συμφωνείς;
Εμπειρία και ευθύνη είναι λέξεις με τις οποίες ένας στρατιωτικός στη σταδιοδρομία του ενδεχομένως να μη συναντηθεί ποτέ.
Καλώς ή κακώς, είναι έννοιες "πληρωτέες άμα τη επιδείξει", πράγμα που όλοι απευχόμαστε.
Αντιθέτως, μία εβδομάδα ενός πρωτοδιορισμένου γιατρού σ' ένα κέντρο υγείας νησιού, μπορεί να προσφέρει πολλαπλάσια απ' ό,τι όλη η καριέρα ενός στρατιωτικού.
Μάλλον δεν έχεις εικόνα για τη σταδιοδρομία των στρατιωτικών...
Yippie Kay Yay

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 30 Ιούλ 2022, 00:38

Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:37


Μάλλον δεν έχεις εικόνα για τη σταδιοδρομία των στρατιωτικών...

Ναι, τι να σου πω. Τους τρώει το άγχος.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9143
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 30 Ιούλ 2022, 00:41

ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:38
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:37


Μάλλον δεν έχεις εικόνα για τη σταδιοδρομία των στρατιωτικών...

Ναι, τι να σου πω. Τους τρώει το άγχος.
Επέτρεψέ μου να ξέρω κάτι παραπάνω...
Yippie Kay Yay

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 30 Ιούλ 2022, 00:43

Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:41
ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:38
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:37


Μάλλον δεν έχεις εικόνα για τη σταδιοδρομία των στρατιωτικών...

Ναι, τι να σου πω. Τους τρώει το άγχος.
Επέτρεψέ μου να ξέρω κάτι παραπάνω...
Όπως και για το "δικαίωμα υπογραφής"; Ερώτηση περασμένου αιώνα;

Ενώ το να δώσεις "μεταβολή" και να σου στρίψει ο άλλος αριστερόστροφα δε σ' αφήνει να κοιμηθείς τα βράδια.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9143
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 30 Ιούλ 2022, 00:46

ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:43
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:41
ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:38



Ναι, τι να σου πω. Τους τρώει το άγχος.
Επέτρεψέ μου να ξέρω κάτι παραπάνω...
Όπως και για το "δικαίωμα υπογραφής"; Ερώτηση περασμένου αιώνα;

Ενώ το να δώσεις "μεταβολή" και να σου στρίψει ο άλλος αριστερόστροφα δε σ' αφήνει να κοιμηθείς τα βράδια.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα και δεν έχει νόημα να σου εξηγήσω.
Συνέχισε στον κόσμο σου...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 30 Ιούλ 2022, 00:47

Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:29
Leporello έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:23
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:04
(Εντέχνως) δε μου λες όμως, αυτοί βάζουν υπογραφή στο έργο;
Ποιά υπογραφή; Ποιό έργο; Η συνηθισμένη δουλειά ενός νέου μηχανικού στην βιομηχανία είναι μηχανικός βάρδιας. Εκεί να δείς ευθύνη, καθώς όλοι οι υφιστάμενοί του ασχολούνται με επικίνδυνες εργασίες όλη την βάρδια.
Και ο Ανθυπολοχαγός είναι υπεύθυνος για κάποιον αριθμό φαντάρων που δεν ξέρεις τι μυαλά κουβαλάνε οι οποίοι κρατάνε όπλα με πραγματικά πυρομαχικά.
Τι θες να πεις με αυτό;
Εχω να πώ ότι δεν έχεις ιδέα γιά το πώς λειτουργεί η βιομηχανία. Οι στρατιώτες σπανίως έχουν γεμάτα όπλα και τα χρησιμοποιούν ακόμη σπανιότερα (βολές) και μάλιστα υπό εξιδανικευμένες συνθήκες. Αντίθετα, οι εργάτες στην βιομηχανία συνέχεια, κάθε μέρα και κάθε στιγμή μεταφέρουν λυωμένο μέταλλο, οδηγούν χωματουργικά μηχανήματα 50 τόνων, χειρίζονται εκρηκτικά, ανοίγουν στοές. Αν γίνει οποιοδήποτε ατύχημα, οι πρώτοι που θα πάνει κατηγορούμενοι είναι ο μηχανικός βάρδιας και ο εργοδηγός.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Ιούλ 2022, 00:48

panos291 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:21
Και δεν το λεω εγω οτι πληρωνονται λιγα για την ζωη που θα κάνουν σαν αξιωματικοι, το λενε οι κενες θεσεις στις σχολες.
Με ορους ελεύθερης αγορας θα λεγαμε οτι το προιον δεν ειναι ελκυστικο.
Οι θέσεις ΕΠΟΠ καλυπτονται; δεν είμαι σίγουρος ότι ο μέσος ντελιβερας δε θα προτιμούσε να είναι ΕΠΟΠ.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9143
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 30 Ιούλ 2022, 00:49

Leporello έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:47
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:29
Leporello έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:23
Ποιά υπογραφή; Ποιό έργο; Η συνηθισμένη δουλειά ενός νέου μηχανικού στην βιομηχανία είναι μηχανικός βάρδιας. Εκεί να δείς ευθύνη, καθώς όλοι οι υφιστάμενοί του ασχολούνται με επικίνδυνες εργασίες όλη την βάρδια.
Και ο Ανθυπολοχαγός είναι υπεύθυνος για κάποιον αριθμό φαντάρων που δεν ξέρεις τι μυαλά κουβαλάνε οι οποίοι κρατάνε όπλα με πραγματικά πυρομαχικά.
Τι θες να πεις με αυτό;
Εχω να πώ ότι δεν έχεις ιδέα γιά το πώς λειτουργεί η βιομηχανία. Οι στρατιώτες σπανίως έχουν γεμάτα όπλα και τα χρησιμοποιούν ακόμη σπανιότερα (βολές) και μάλιστα υπό εξιδανικευμένες συνθήκες. Αντίθετα, οι εργάτες στην βιομηχανία συνέχεια, κάθε μέρα και κάθε στιγμή μεταφέρουν λυωμένο μέταλλο, οδηγούν χωματουργικά μηχανήματα 50 τόνων, χειρίζονται εκρηκτικά, ανοίγουν στοές. Αν γίνει οποιοδήποτε ατύχημα, οι πρώτοι που θα πάνει κατηγορούμενοι είναι ο μηχανικός βάρδιας και ο εργοδηγός.
Πρώτος εγώ είπα ότι δεν ξέρω πώς λειτουργεί η βιομηχανία.
Αλλά το ίδιο βλέπω πως πολλοί δεν ξέρετε πώς λειτουργούν οι Ένοπλες Δυνάμεις.
Yippie Kay Yay

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: «Βατερλό» στις στρατιωτικές σχολές με την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: 139 θέσεις κενές στη ΣΣΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 30 Ιούλ 2022, 00:52

Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:46
ethereal έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:43
Airman68 έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 00:41


Επέτρεψέ μου να ξέρω κάτι παραπάνω...
Όπως και για το "δικαίωμα υπογραφής"; Ερώτηση περασμένου αιώνα;

Ενώ το να δώσεις "μεταβολή" και να σου στρίψει ο άλλος αριστερόστροφα δε σ' αφήνει να κοιμηθείς τα βράδια.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα και δεν έχει νόημα να σου εξηγήσω.
Συνέχισε στον κόσμο σου...
Δυστυχώς για σένα, βλέπω ότι και άλλοι στο νήμα προσπαθούν να σου πουν ότι από την ημέρα 1 η χρησιμότητα των εισερχομένων σε ένα σωρό επαγγελματικών κλάδων είναι απείρως μεγαλύτερη από εκείνη του πρωτοεμφανιζόμενου γαλονά της εξασφαλισμένης μονιμότητας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών