Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Μάιος 2023, 12:52

Τι είναι οι διεθνείς συμφωνίες για να καταγγέλονται λόγω κοπή τη πίτα;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Μάιος 2023, 13:00

Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:11
Ενημερωτικά, και για να μη μου πεις κι εδώ περί damage control κλπ, εδώ είμαι μαζί σου και θεωρώ παπάρες τους ΝΔτες για την στάση που κράτησαν στο θέμα. Το 'χω ξαναπεί άλλωστε.
Παπάρες; Μάλιστα. Ίσως και μπουνταλάδες ή μπούφοι. Κάτι λάιτ τέλος πάντων, μην προσβληθούν ιδιαίτερα. Άλλωστε ένα μικροστραβοπατηματάκι έκαναν, όχι ότι βγήκαν κυβέρνηση με το συγκεκριμένο όχημα.

Εξαπάτηση λέγεται αυτό, καλέ μου φίλε. Απάτη. Απατεώνες είναι, όχι "παπάρες".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Μάιος 2023, 13:07

Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:20
Kauldron έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:15
Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:11

Μπορείς να μου εξηγήσεις δυο πράματα;

Α. Στο "Ολο το έθνος έδειξε, με κάθε τρόπο, ότι κατάλαβε πόσο μεγάλη ήταν η ζημία για την Ελλάδα από τη Συμφωνία των Πρεσπών – εκτός από την κυβέρνηση.", ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, Μέρα25, ΚΚΕ κλπ περιλαμβάνονται στους "όλους" πλην κυβέρνησης;

Β. Εσύ προσωπικά, με ποιους "μη δεξιούς" είσαι; Για να ξέρω δηλαδή από ποια σκοπιά λες ό,τι λες.


Ενημερωτικά, και για να μη μου πεις κι εδώ περί damage control κλπ, εδώ είμαι μαζί σου και θεωρώ παπάρες τους ΝΔτες για την στάση που κράτησαν στο θέμα. Το 'χω ξαναπεί άλλωστε.
Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να κάθομαι Δευτέρα πρωί να γράφω σεντόνια, όπως άλλοι, να σου πώ οτι απλούστατα, η "μπαντριωντιγκή" κυβέρνα της ΝΔ είχε 1000 φορές τη δυνατότητα να καταγγείλει τη Συμφωνία. Το οτι δε τη κατήγγειλε δείχνει σιωπηρή συμφωνία με τη Συμφωνία. :c020:
Καλά όλα αυτά ρε συ. Και μη μου κάνεις μάθημα για την στάση της ΝΔ στο θέμα, πλιζ. Σου είπα άλλωστε, συμφωνώ ότι οι χειρισμοί τους ήταν απαράδεκτοι πάνω στο συγκεκριμένο.

Απλά, θα ήθελα μια φορά (έτσι για αλλαγή) να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω... :smt005:
Ποτέ δε ρωτάς πράγματα που αφορούν το νήμα.
Πάντα προσπαθείς να πάς σε αντχομινιές, και να πάς το θέμα στο τί κάνω εγώ.
Φυσικά, νουδούκ είσαι, και σε πονάνε τα ψηφαλάκια που θα χάσεις, το καταλαβαίνω, αλλά εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε καταλάβει τί πρέπει να κάνουμε και ποιός είναι ο πραγματικός ΕΧΘΡΟΣ, όπως το ακούς ΕΧΘΡΟΣ. Και είναι η Νουδού.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 08 Μάιος 2023, 13:31

Kauldron έγραψε:
08 Μάιος 2023, 11:44
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%ce%be%cf ... %99%ce%9a/
ΓΙΟΡΤΗ «ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗΣ» ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΕΙΧΑΝ ΧΘΕΣ ΟΙ ΣΚΟ-Ρ-ΠΙΑΝΟΙ! ΕΦΑΓΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ «ΒΟΡΕΙΑ»! Η ΑΛΗΤΟΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΝΔ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΜΑ ΤΟ ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΟ ΤΩΝ ΠΡΕΣΠΩΝ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑΣ! ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΛΗΔΕΣ!
Η "Γιορτή Μακεδονικής Αστυνομίας" δε παραβιάζει τη συμφωνία? Ορίστε, πεδίο δόξης λαμπρό.
Αλλά βέβαια οι δεξιοί δεν είναι Έλληνες, οι Δεξιοί είναι Αμερικανοτσολιάδες.
Το υπέροχο είναι ότι παίζει και να μην την παραβιάζει. Πουθενά στη ΣτΠ δεν προβλέπεται το επίθετο "Βορειομακεδονικός" αλλά μόνο το "μακεδονικός". Ίσως θα την παραβίαζε αν λεγόταν "Αστυνομία της Μακεδονίας".

Η ΣτΠ δεν αλλάζει στην παρούσα φάση. Αν κάποια κυβέρνηση ενδιαφερόταν για το ζήτημα αντί να το βλέπει σαν ένα ανυπόφορο βάρος, δεν θα χρειαζόταν καν να μπει στη διαδικασία να καταγγείλει τη ΣτΠ αλλά θα μπορούσε να ξεκινήσει να διεισδύει στη Βόρεια Μακεδονία ιδρύοντας το νέο Ελληνομακεδονικό Κομιτάτο. Η ΝΔ αδιαφορεί πλήρως για τις αστείες, αναχρονιστικές ανησυχίες των δεδομένων προβάτων της Βόρειας Ελλάδας και αυτό είναι χειρότερο από την ενεργητική αποδοχή της ΣτΠ.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Μάιος 2023, 13:37

Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:38
Άρα, να. Υπάρχει απάντηση.
Δεν ξέρω από πότε είναι αυτή η συνέντευξη και τι εννοεί να μην ψηφισθεί.Τι θα πει δηλαδή "πρέπει να πεισθεί η κυβέρνηση ότι τηρείται για να ψηφισθεί".Αφού έχει ψηφισθεί. :D Μάλλον εννοεί κάποια μνημόνια συνεργασίας βάσει της συμφωνίας που θα έπρεπε να ψηφισθούν και τα οποία δεν έχουν ακόμη ούτε τώρα ψηφισθεί αλλά ο ενικός (ψηφισθεί και όχι ψηφισθούν) μπερδεύει.
Εκείνο που εξήγησα είναι ότι στις Πρέσπες φθάσαμε μετά από μακρά πορεία που περιελάμβανε εμπάργκο,βέτο,ενδιάμεσες συμφωνίες και άλλα πολλά για 30 χρόνια.Μετά την υπογραφή της και την επικύρωση ο ΟΗΕ ειδοποιήθηκε ότι η διεθνής διαφορά για το όνομα λύθηκε,το θέμα διεγράφη από το Συμβούλιο Ασφαλείας,η ενδιάμεση συμφωνία και το FYROM πέρασε στην ιστορία,ο Νίμιτς στη σύνταξη και το κράτος αυτό μπήκε στο ΝΑΤΟ.Όλα αυτά δεν μπορούν να ξαναρχίσουν επειδή εσύ θα καταγγείλεις τη συμφωνία.Εάν αυτό συμβεί θα πάρουν το όνομα Μακεδονία σκέτο με το οποίο θα συμφωνήσουν οι υπόλοιπες χώρες εκτός από την Ελλάδα που θα τους λέει Σκόπια.Οι Αμερικανοί πάντως δεν θα ασχοληθούν εκτός εάν απειλήσεις να κάνεις πόλεμο για το όνομα,κάτι που δεν νομίζω να προτείνει κανείς.Από τη στιγμή που είναι στο ΝΑΤΟ,δεν τους ενδιαφέρει με ποιό όνομα είναι.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34879
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 08 Μάιος 2023, 13:40

Kauldron έγραψε:
08 Μάιος 2023, 13:07
αλλά εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε καταλάβει τί πρέπει να κάνουμε και ποιός είναι ο πραγματικός ΕΧΘΡΟΣ, όπως το ακούς ΕΧΘΡΟΣ. Και είναι η Νουδού.
Αυτό νόμιζες και το 2015 και ψήφισες για να καταργηθεί το μνημόνιο και πήρες και μνημόνιο και Πρέσπες. :D

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Μάιος 2023, 13:48

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2023, 13:00
Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:11
Ενημερωτικά, και για να μη μου πεις κι εδώ περί damage control κλπ, εδώ είμαι μαζί σου και θεωρώ παπάρες τους ΝΔτες για την στάση που κράτησαν στο θέμα. Το 'χω ξαναπεί άλλωστε.
Παπάρες; Μάλιστα. Ίσως και μπουνταλάδες ή μπούφοι. Κάτι λάιτ τέλος πάντων, μην προσβληθούν ιδιαίτερα. Άλλωστε ένα μικροστραβοπατηματάκι έκαναν, όχι ότι βγήκαν κυβέρνηση με το συγκεκριμένο όχημα.

Εξαπάτηση λέγεται αυτό, καλέ μου φίλε. Απάτη. Απατεώνες είναι, όχι "παπάρες".
Τους είπα παπάρες και απαράδεκτους. Και όχι μόνο εδώ. Πώς θες να τους πω, για να νιώσεις καλύτερα; Ή, για να το πω αλλιώς, πώς φανταζόσουν ότι θα τους έλεγα αυτούς ή τους άλλους ή τους τρίτους; Με βλέπεις συχνά να χρησιμοποιώ άλλους χαρακτηρισμούς και το λες;

Επίσης, το "παπάρες" με το "μπουνταλάδες" και το "μπούφοι", τι ακριβώς σχέση έχουν, ως προς την βαρύτητα του χαρακτηρισμού;

Έχεις ένα θέμα με τους όρους που χρησιμοποιούν οι άλλοι, και όχι με την ουσία των λόγων τους. Πρέπει να είναι ακριβώς όπως τους σκέφτηκες εσύ, για πληρούν τα στάνταρντς σου και να μπορούν να σταθούν ως δηλώσεις... :102:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Μάιος 2023, 13:51

hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2023, 13:00
Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:11
Ενημερωτικά, και για να μη μου πεις κι εδώ περί damage control κλπ, εδώ είμαι μαζί σου και θεωρώ παπάρες τους ΝΔτες για την στάση που κράτησαν στο θέμα. Το 'χω ξαναπεί άλλωστε.
Παπάρες; Μάλιστα. Ίσως και μπουνταλάδες ή μπούφοι. Κάτι λάιτ τέλος πάντων, μην προσβληθούν ιδιαίτερα. Άλλωστε ένα μικροστραβοπατηματάκι έκαναν, όχι ότι βγήκαν κυβέρνηση με το συγκεκριμένο όχημα.

Εξαπάτηση λέγεται αυτό, καλέ μου φίλε. Απάτη. Απατεώνες είναι, όχι "παπάρες".
Ήταν ηλίου φαεινότερο ότι ο Κούλης εκμεταλλεύτηκε τα κτηνώδη κόμπλεξ του πιο καθυστερημένου κομματιού Ελλήνων (και το εννοώ τόσο σε επίπεδο νοημοσύνης/πολιτισμού όσο και από πλευράς χρονικής ένταξης στο ελληνικό έθνος) για να εκλεγεί, ΑΛΛΑ θυμάμαι πάρα πολύ όλες τις οργίλες ανακοινώσεις του να έχουν όντως αστερίσκο και μικρά γραμματάκια ότι "αν κυρωθεί η συμφωνία είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει".

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Μάιος 2023, 13:56

foscilis έγραψε:
08 Μάιος 2023, 13:51
hellegennes έγραψε:
08 Μάιος 2023, 13:00
Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:11
Ενημερωτικά, και για να μη μου πεις κι εδώ περί damage control κλπ, εδώ είμαι μαζί σου και θεωρώ παπάρες τους ΝΔτες για την στάση που κράτησαν στο θέμα. Το 'χω ξαναπεί άλλωστε.
Παπάρες; Μάλιστα. Ίσως και μπουνταλάδες ή μπούφοι. Κάτι λάιτ τέλος πάντων, μην προσβληθούν ιδιαίτερα. Άλλωστε ένα μικροστραβοπατηματάκι έκαναν, όχι ότι βγήκαν κυβέρνηση με το συγκεκριμένο όχημα.

Εξαπάτηση λέγεται αυτό, καλέ μου φίλε. Απάτη. Απατεώνες είναι, όχι "παπάρες".
Ήταν ηλίου φαεινότερο ότι ο Κούλης εκμεταλλεύτηκε τα κτηνώδη κόμπλεξ του πιο καθυστερημένου κομματιού Ελλήνων (και το εννοώ τόσο σε επίπεδο νοημοσύνης/πολιτισμού όσο και από πλευράς χρονικής ένταξης στο ελληνικό έθνος) για να εκλεγεί, ΑΛΛΑ θυμάμαι πάρα πολύ όλες τις οργίλες ανακοινώσεις του να έχουν όντως αστερίσκο και μικρά γραμματάκια ότι "αν κυρωθεί η συμφωνία είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει".
:lol: τιμαλακαπαιδιεισαιρε

Κατά τ' άλλα, σωστός.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Μάιος 2023, 13:58

Kauldron έγραψε:
08 Μάιος 2023, 13:07
Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:20
Kauldron έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:15


Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να κάθομαι Δευτέρα πρωί να γράφω σεντόνια, όπως άλλοι, να σου πώ οτι απλούστατα, η "μπαντριωντιγκή" κυβέρνα της ΝΔ είχε 1000 φορές τη δυνατότητα να καταγγείλει τη Συμφωνία. Το οτι δε τη κατήγγειλε δείχνει σιωπηρή συμφωνία με τη Συμφωνία. :c020:
Καλά όλα αυτά ρε συ. Και μη μου κάνεις μάθημα για την στάση της ΝΔ στο θέμα, πλιζ. Σου είπα άλλωστε, συμφωνώ ότι οι χειρισμοί τους ήταν απαράδεκτοι πάνω στο συγκεκριμένο.

Απλά, θα ήθελα μια φορά (έτσι για αλλαγή) να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω... :smt005:
Ποτέ δε ρωτάς πράγματα που αφορούν το νήμα.
Πάντα προσπαθείς να πάς σε αντχομινιές, και να πάς το θέμα στο τί κάνω εγώ.
Φυσικά, νουδούκ είσαι, και σε πονάνε τα ψηφαλάκια που θα χάσεις, το καταλαβαίνω, αλλά εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε καταλάβει τί πρέπει να κάνουμε και ποιός είναι ο πραγματικός ΕΧΘΡΟΣ, όπως το ακούς ΕΧΘΡΟΣ. Και είναι η Νουδού.
Πάντα ρωτάω πράματα που αφορούν το νήμα, όπως και εδώ. Αντιθέτως, εσύ ποτέ δεν απαντάς ευθέως και το γυρνάς στον τσάμικο, όπως και εδώ.

Το κομμάτι που σου έβαλα και πάνω στο οποίο σε ρώτησα, είναι από το άρθρο που ανέβασες και το υπερασπίζεσαι με τόση θέρμη. Ξες, εκεί που αμέσως μετά καταλήγει στο "μαύρο στη ΝΔ" (αν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις δηλαδή, γιατί κατά καιρούς υπάρχουν σημάδια ότι δεν το πολυ-κάνεις αυτό). Οπότε, γιατί σου κάνει εντύπωση η ερώτησή μου; Μια χαρά σε ρωτώ ευθέως, για κάτι που ανέβασες.

Όσο δε για τις αντχομινιές, και εδώ είσαι λάθος. Δεν σε ρώτησα, έτσι στο άσχετο, τι πρεσβεύεις εσύ πολιτικά. Ο τίτλος του νήματός σου μιλάει για "δεξιούς", στο δε OP σου λες επί λέξη: "Αλλά βέβαια οι δεξιοί δεν είναι Έλληνες, οι Δεξιοί είναι Αμερικανοτσολιάδες.". Και σε ρωτάω από ποια πολιτική σκοπιά το λες αυτό, ξέροντας και το παρελθόν σου, αλλά και βλέποντας την εν γένει στάση σου εδώ που θυμίζει έντονα (ακρο)δεξιό. Γιατί παρεξηγιέσαι και απορείς και το θεωρείς αντχομινιά; Ή μήπως βρήκες δικαιολογία, απλά για να μην απαντήσεις;

Αντχομινιά, όπως λες, είναι ξεκάθαρα η τελευταία σου φράση. Αλλά μάλλον σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις πως είναι αντχομινιά, όπως όλοι όσοι τα λένε αυτά για τους άλλους, αλλά "έχουν απόλυτο δίκαιο γιατί είναι οι λευκοί ιππότες που μάχονται για το καλό, οπότε δικαιολογούνται".
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Μάιος 2023, 14:00

Bic Κατάφερε να τσαντίσει ακόμα κι εσένα, λατρεία, που είσαι η διαδικτυακή μετενσάρκωση του Βούδα. :lol:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 08 Μάιος 2023, 14:02

Scouser έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:47
Επί του θέματος, προφανώς οι Πρέσπες δεν γίνεται να καταγγελθούν και η ΝΔ την περίοδο που ψηφίστηκε η κατάπτυστη συμφωνία είχε τηρήσει ολόσωστη στάση (ήταν ένας από τους λόγους που την ψήφισα το 2019). Το συγκεκριμένο αίσχος βρίσκεται στέρεα στους ώμους των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, και ιδίως του σκουπιδοκαμμένου, που συνέχιζε να στηρίζει τους εαμοβούλγαρους ενώ ήξερε τι διαπραγματεύονταν ή τι υπέγραψαν. Μπορεί όμως η ΝΔ να φράξει τον δρόμο των Βορειομακεδόνων προς την ΕΕ, αν συνεχίζουν να παραβιάζουν τα συμφωνηθέντα. Για την ακρίβεια, ο Κούλης είχε δεσμευετεί για αυτό προεκλογικά.
είμαι πλέον πεπεισμένος ότι η ΝΔ το 2018, ήθελε να περάσει η συμφωνία για να φύγει από τη πλάτη της επόμενης κυβέρνησης (που θα ήταν η νδ) αυτή η καυτή -πιο καυτή δεν γίνεται- πατάτα
οπότε το εκμεταλλεύτηκε άψογα σε πολιτικό επίπεδο. και το έπαιξαν πολέμιοι εκ του ασφαλούς κερδίζοντας πολλούς ψήφους και ταυτόχρονα απαλλάχθηκαν από ένα σοβαρό πρόβλημα (επειδή υπήρχαν πολύ ισχυρές πιέσεις από τις ΗΠΑ) το οποίο αν έπρεπε να επιλύσουν εκείνοι θα τους κόστιζε τρελά σε εκλογικό επίπεδο
ως εκ τούτου θεωρώ απίθανο να κάνουν την οποιαδήποτε κίνηση ενάντια στη συμφωνία όσο κι αν παραβιάζεται από την απέναντι πλευρά γιατί έτσι θα δημιουργήσουν νέα προβλήματα τα οποία δε θέλουν
μιλάω βέβαια για τη ΝΔ του Μητσοτάκη γιατί η ΝΔ του Καραμανλή στάθηκε στο ύψος της το 2008
βέβαια για να είμαι δίκαιος η ιστορία γράφτηκε και η συμφωνία υπογράφηκε από τους ζαίους και όχι από τη νδ, απλά παραθέτω τις προσωπικές σκέψεις μου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Μάιος 2023, 14:04

Ναύτης έγραψε:
08 Μάιος 2023, 14:00
Bic Κατάφερε να τσαντίσει ακόμα κι εσένα, λατρεία, που είσαι η διαδικτυακή μετενσάρκωση του Βούδα. :lol:
Ποιος, ο Χελώνος; Μπα... πάντα ήρεμος είμαι. Ίσως καμμιά φορά να φαίνεται το αντίθετο, λόγω κακής χρήσης (από μεριάς μου) του γραπτού λόγου.

Αφού σκέφτομαι να αλλάξω το Bic σε Lexotanil (αν κι εφόσον μπει ο Σπύρος κάποια στιγμή την επόμενη τριετία -μετά λέγαμε τον πούμπκιν εξαφανισμένο).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 08 Μάιος 2023, 14:06

Bic έγραψε:
08 Μάιος 2023, 14:04
Ναύτης έγραψε:
08 Μάιος 2023, 14:00
Bic Κατάφερε να τσαντίσει ακόμα κι εσένα, λατρεία, που είσαι η διαδικτυακή μετενσάρκωση του Βούδα. :lol:
Ποιος, ο Χελώνος; Μπα... πάντα ήρεμος είμαι. Ίσως καμμιά φορά να φαίνεται το αντίθετο, λόγω κακής χρήσης (από μεριάς μου) του γραπτού λόγου.

Αφού σκέφτομαι να αλλάξω το Bic σε Lexotanil (αν κι εφόσον μπει ο Σπύρος κάποια στιγμή την επόμενη τριετία -μετά λέγαμε τον πούμπκιν εξαφανισμένο).
:lol:

πάμπκιν ρε, τι πούμπκιν
Είναι εξαφανιζόλ ο Σπύρος; Κακό σημάδι αυτό.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ρε Δεξιοί, γιατί δε καταγγέλετε τις Πρέσπες? Δε σας αφήνουν τ' αφεντικά σας οι Αμερικάνοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Μάιος 2023, 14:09

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Μάιος 2023, 14:02
Scouser έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:47
Επί του θέματος, προφανώς οι Πρέσπες δεν γίνεται να καταγγελθούν και η ΝΔ την περίοδο που ψηφίστηκε η κατάπτυστη συμφωνία είχε τηρήσει ολόσωστη στάση (ήταν ένας από τους λόγους που την ψήφισα το 2019). Το συγκεκριμένο αίσχος βρίσκεται στέρεα στους ώμους των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, και ιδίως του σκουπιδοκαμμένου, που συνέχιζε να στηρίζει τους εαμοβούλγαρους ενώ ήξερε τι διαπραγματεύονταν ή τι υπέγραψαν. Μπορεί όμως η ΝΔ να φράξει τον δρόμο των Βορειομακεδόνων προς την ΕΕ, αν συνεχίζουν να παραβιάζουν τα συμφωνηθέντα. Για την ακρίβεια, ο Κούλης είχε δεσμευετεί για αυτό προεκλογικά.
είμαι πλέον πεπεισμένος ότι η ΝΔ το 2018, ήθελε να περάσει η συμφωνία για να φύγει από τη πλάτη της επόμενης κυβέρνησης (που θα ήταν η νδ) αυτή η καυτή -πιο καυτή δεν γίνεται- πατάτα
οπότε το εκμεταλλεύτηκε άψογα σε πολιτικό επίπεδο. και το έπαιξαν πολέμιοι εκ του ασφαλούς κερδίζοντας πολλούς ψήφους και ταυτόχρονα απαλλάχθηκαν από ένα σοβαρό πρόβλημα (επειδή υπήρχαν πολύ ισχυρές πιέσεις από τις ΗΠΑ) το οποίο αν έπρεπε να επιλύσουν εκείνοι θα τους κόστιζε τρελά σε εκλογικό επίπεδο
ως εκ τούτου θεωρώ απίθανο να κάνουν την οποιαδήποτε κίνηση ενάντια στη συμφωνία όσο κι αν παραβιάζεται από την απέναντι πλευρά γιατί έτσι θα δημιουργήσουν νέα προβλήματα τα οποία δε θέλουν
μιλάω βέβαια για τη ΝΔ του Μητσοτάκη γιατί η ΝΔ του Καραμανλή στάθηκε στο ύψος της το 2008
βέβαια για να είμαι δίκαιος η ιστορία γράφτηκε και η συμφωνία υπογράφηκε από τους ζαίους και όχι από τη νδ, απλά παραθέτω τις προσωπικές σκέψεις μου
Αυτό.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών