Ροζ ελληνική σημαία!!!

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Δεκ 2023, 15:47

18 σελίδες γι αυτή τη μαλακια θεμα; δεν το περίμενα φόρουμ
SpoilerShow
πλακα κανω ειναι ό,τι ακριβώς περιμενα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Δεκ 2023, 15:50

Allah έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:39
foscilis έγραψε:
21 Δεκ 2023, 00:10
Σοβαρά τώρα, όσοι είχατε πρόβλημα με το έργο σε οποιοδήποτε επίπεδο, κυριολεκτικά οποιοδήποτε επίπεδο, έχετε πρόβλημα.

Υπάρχει η εξής διαφορά στον τρόπο που νιώθουμε: εσείς νιώθετε ότι προσβλήθηκε/χρησιμοποιήθηκε ανάρμοστα/μειώθηκε εν πάση περιπτώσει ένα σύμβολο του "λόχου" σας όπως αντιλαμβάνεστει την Ελλάδα (ο οποίος "λόχος" εντάσσεται στο στράτευμα των "παραδοσιακών/συντηρητικών/κλπ" αξιών στον πόλεμο που έχουν με τις μοντέρνες πουστιές) και πρέπει να αμυνθείτε.

Εγώ νιώθω πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη ζωή μου που δεν είμαι σαν εσάς. :8)

Προσπαθήστε όσο μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας τη χάρη να συνέλθετε αν και πρόκειται για κάτι πάρα πολύ δύσκολο.
:+1::goodpost:
Ακόμη μία συνήθης αντιπαραβολή του "εσείς" κι "εγώ".

Να υποθέσω λοιπόν ότι ο φόσι θεωρεί ότι όσοι υποστηρίζουν το εν λόγω έργο στο πλαίσιο της ελεύθερης έκφρασης, είναι επίσης πολύ ευχαριστημένοι από τη ζωή τους;

Ή κάτι άλλο;

Γιατί αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι από τους ροζοσημαιάκηδες εκφράζεται η περισσότερη γκρίνια για την καθημερινότητα τους.

Αν θεωρούν ότι οι ροζ καλλιτεχνικές δημιουργίες, τους λύνουν κάποιο ουσιαστικό καθημερινό πρόβλημα, τί να πω;

Στηρίζω ροζ και πολύχρωμα υφαντά από επιλεγμένα υλικά που σημειολογούν καλλιτεχνικώς το οτιδήποτε, για περισσότερο ροζ στη ζωή τους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Δεκ 2023, 15:52

Ροζ ιστορίες (παλιά καλή τηλεοπτική σειρά)
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Δεκ 2023, 15:54

Δεν υπάρχουν "όσοι υποστηρίζουν το έργο" και "όσοι εναντιώνονται στο έργο".

Υπάρχουν όσοι έχουν ζωή και όσοι έχουν καεί τελείως και βλέπουν παντού "woke εναντίον παραδοσιακών". Που btw καταλαβαίνω να το βλέπουν έτσι κάποιοι αμερικάνοι αλλά όχι εσείς οι σκαρμόγυφτοι (ανεξαρτήτως πλευράς).

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Δεκ 2023, 15:57

Επίσης έχω να πω πραγματικά παιδιά ας πάμε την πρωτεύουσα κάπου στη Βόρεια Ελλάδα, στο Κιλκίς ιδανικά, ας κάνουμε και τα Ποντιακά δεύτερη επίσημη γλώσσα του κράτους, ας καταργήσουμε και τη γενική στο έμμεσο αντικείμενο, ας ποινικοποιηθεί να λες "καλαμάκι χοιρινό", ΜΠΑΣ και ξεκομπλεξαριστεί επιτέλους όλη αυτή η κουραδίλα. Δηλαδή τις μαλακίες που διαβάζω για "προσβολή εθνικού συμβόλου" εδώ και λίγες μέρες μόνο από κάτι ταρζανόβλαχους χωριάτες στο στρατό έχω ακούσει παρόμοια, συνήθως με το prefix "εσείς οι Αθηναίοι δεν καταλαβαίνετε από αυτά" και ενώ ο τύπος που τα λέει παραβιάζει τον μισό 20-1 με κάθε του αναπνοή.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 21 Δεκ 2023, 16:01

foscilis έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:57
Επίσης έχω να πω πραγματικά παιδιά ας πάμε την πρωτεύουσα κάπου στη Βόρεια Ελλάδα, στο Κιλκίς ιδανικά, ας κάνουμε και τα Ποντιακά δεύτερη επίσημη γλώσσα του κράτους, ας καταργήσουμε και τη γενική στο έμμεσο αντικείμενο, ας ποινικοποιηθεί να λες "καλαμάκι χοιρινό", ΜΠΑΣ και ξεκομπλεξαριστεί επιτέλους όλη αυτή η κουραδίλα. Δηλαδή τις μαλακίες που διαβάζω για "προσβολή εθνικού συμβόλου" εδώ και λίγες μέρες μόνο από κάτι ταρζανόβλαχους χωριάτες στο στρατό έχω ακούσει παρόμοια, συνήθως με το prefix "εσείς οι Αθηναίοι δεν καταλαβαίνετε από αυτά" και ενώ ο τύπος που τα λέει παραβιάζει τον μισό 20-1 με κάθε του αναπνοή.
εχεις και τριτο μερος; :smt038

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Δεκ 2023, 16:01

AlienWay έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:52
Ροζ ιστορίες (παλιά καλή τηλεοπτική σειρά)
Εγώ απλώς θυμήθηκα τις πολύχρωμες κουρελούδες που έφτιαχναν παλιότερα στα χωριά από πραγματικά κουρέλια, που είχαν περισσέψει. Αν ήξεραν από τότε οι γυναίκες ότι κάνουν σημειολογική τέχνη αναφορικά με την πολυσυλλεκτικότητα σε συνδυασμό με την αξιοποίηση των άχρηστων πλέον υλικών, ο κόσμος θα ήταν σήμερα διαφορετικός.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 21 Δεκ 2023, 16:03

Αρίστος έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:38
Mιλουσαν σημερα στα πρωιναδικα οι κλωσσες και οι μικρουτσικοι για ελλαδεμπορες που εθιξαν τα ιερα και οσια των ΛΟΑΤΚΙ...

και πηρε γραμμη ο omg...

το ιδρυμα Σoροs & Bill Gates πληρωνουν καλα αφου :102:

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 21 Δεκ 2023, 16:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:50
Allah έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:39
foscilis έγραψε:
21 Δεκ 2023, 00:10
Σοβαρά τώρα, όσοι είχατε πρόβλημα με το έργο σε οποιοδήποτε επίπεδο, κυριολεκτικά οποιοδήποτε επίπεδο, έχετε πρόβλημα.

Υπάρχει η εξής διαφορά στον τρόπο που νιώθουμε: εσείς νιώθετε ότι προσβλήθηκε/χρησιμοποιήθηκε ανάρμοστα/μειώθηκε εν πάση περιπτώσει ένα σύμβολο του "λόχου" σας όπως αντιλαμβάνεστει την Ελλάδα (ο οποίος "λόχος" εντάσσεται στο στράτευμα των "παραδοσιακών/συντηρητικών/κλπ" αξιών στον πόλεμο που έχουν με τις μοντέρνες πουστιές) και πρέπει να αμυνθείτε.

Εγώ νιώθω πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη ζωή μου που δεν είμαι σαν εσάς. :8)

Προσπαθήστε όσο μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας τη χάρη να συνέλθετε αν και πρόκειται για κάτι πάρα πολύ δύσκολο.
:+1::goodpost:
Ακόμη μία συνήθης αντιπαραβολή του "εσείς" κι "εγώ".

Να υποθέσω λοιπόν ότι ο φόσι θεωρεί ότι όσοι υποστηρίζουν το εν λόγω έργο στο πλαίσιο της ελεύθερης έκφρασης, είναι επίσης πολύ ευχαριστημένοι από τη ζωή τους;

Ή κάτι άλλο;

Γιατί αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι από τους ροζοσημαιάκηδες εκφράζεται η περισσότερη γκρίνια για την καθημερινότητα τους.

Αν θεωρούν ότι οι ροζ καλλιτεχνικές δημιουργίες, τους λύνουν κάποιο ουσιαστικό καθημερινό πρόβλημα, τί να πω;

Στηρίζω ροζ και πολύχρωμα υφαντά από επιλεγμένα υλικά που σημειολογούν καλλιτεχνικώς το οτιδήποτε, για περισσότερο ροζ στη ζωή τους.
Ρε θεία σοβαρά τώρα 4 παράγραφοι και κάτι, λες λες λες λες, χωρίς τελικά να έχεις πει κάτι.

Θα μπορούσες απλά να μην μπεις στον κόπο να ποστάρεις καν.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Δεκ 2023, 16:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Δεκ 2023, 16:01
AlienWay έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:52
Ροζ ιστορίες (παλιά καλή τηλεοπτική σειρά)
Εγώ απλώς θυμήθηκα τις πολύχρωμες κουρελούδες που έφτιαχναν παλιότερα στα χωριά από πραγματικά κουρέλια, που είχαν περισσέψει. Αν ήξεραν από τότε οι γυναίκες ότι κάνουν σημειολογική τέχνη αναφορικά με την πολυσυλλεκτικότητα σε συνδυασμό με την αξιοποίηση των άχρηστων πλέον υλικών, ο κόσμος θα ήταν σήμερα διαφορετικός.
Η επαναχρησιμοποιηση υφασμάτων σε άλλες χρήσεις είναι μια οικολογική διαχείριση των απορριματων
Ζούμε σε μια οικονομία.

phorumaster
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 02 Αύγ 2019, 17:45

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumaster » 21 Δεκ 2023, 16:06

EKPLIKTIKOS έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:47
18 σελίδες γι αυτή τη μαλακια θεμα; δεν το περίμενα φόρουμ
SpoilerShow
πλακα κανω ειναι ό,τι ακριβώς περιμενα
Τι να κλασουν οι 19 σελίδες για όποιον θυμάται το topic για τον φυλαξ στο παλιό φόρουμ :lol:

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1592
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 21 Δεκ 2023, 16:08

ενα μικρο διαλειματακι με κατι πραγματικα Ομορφο
Sara Rahbar (Instagram) is an America-based artist of Iranian origin forced to emigrate as a child. Her roots, and by extension relationship, with the USA, are at the heart of sculptural works, which have included her own take on the flag. “I feel that we give symbols more value and more weight than we give human life. This obsession we have with nationalism, and being patriotic, well it is all quite strange to me, as all I see are shapes and colours,” she explains. Rahbar’s flag works largely hang vertically from the wall — resembling a three-dimensional collage of narrative embroidery, found fabrics from the Middle East and Arabic text. The stars are still there, but the stripes are transformed into an international “ethnic” amalgam of decorative prints, textures and cultural references far beyond the rigidity of the original nationalist object she references. There is something innately subversive here, yet these works are inviting and questioning rather than aggressive.
https://www.fourcornersbooks.co.uk/arti ... orary-art/

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Δεκ 2023, 16:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Δεκ 2023, 14:59
gassim έγραψε:
21 Δεκ 2023, 14:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Δεκ 2023, 13:52


Ε, ακριβώς γι' αυτό θεωρώ ότι πολλά από τα "αιρετικά" σημερινά έργα τέχνης, δεν προκαλούν πλέον ταραχή αλλά αδιαφορία. Δηλαδή είτε βλέπεις έναν παλιακό πίνακα με βουκολικά στοιχεία (λιμνούλες, δέντρα, προβατάκια) είτε κάποιον πίνακα με κάποια κουήρ τσελιγκοπούλα με πολύχρωμα πρόβατα, το ίδιο ακριβώς είναι.

Χρειάζεται επειγόντως νέο λειτουργικό το βλάσφημο πρότζεκτ, δηλαδή κάπου έλεος με τα ίδια και τα ίδια.
Μα και οι καλλιτέχνες δεν πλασάρονται για αιρετικοί. Και ο ιμπρεσιονισμός κάποτε ήταν αιρετικός, δεν σημαίνει ότι όποιος ζωγραφίζει έτσι σήμερα πουλάει μούρη επαναστάτη.
Οι ιμπρεσιονιστές, ρεαλιστές και όλες οι καλλιτεχνικές τάσεις της μοντέρνας τέχνης ήταν αυτόνομες δημιουργίες. Δηλαδή μια πρωτότυπη έκφραση της δικής τους οπτικής, σε λευκό "καμβά". Εννοώ ότι ήταν δημιουργοί, ανεξαρτήτως της εμβέλειας που είχε ο δικός τους τρόπος έκφρασης στο κοινό ή τους κριτικούς τέχνης.

Αντιλαμβάνεσαι τη δημιουργική διαφορά μεταξύ του λευκού καμβά και της καταστροφικής δημιουργίας;

Αντιλαμβάνεσαι ότι το δεύτερο υποδηλώνει απλώς μια καλλιτεχνική ανεπάρκεια/στειρότητα, που έχει ανάγκη τη συντήρηση για να υπάρξει;

Αυτό ήταν μια πρόταση του Adorno, πριν από έναν περίπου αιώνα. Ε, για όσους την είδαν βλάσφημοι μετά από έναν αιώνα περίπου, τί να πω;
Αυτή είναι η ερμηνεία της σύγχρονης τέχνης από την πλευρά της συντήρησης, θεώρησαν ότι οι καλλιτέχνες ετεροπροσδιοριζονται μέσω των αρνητών τους.
Μάντεψε όμως, το ίδιο ακριβώς συνέβη και με τον μοντερνισμό έναν αιώνα πριν. Το ότι σήμερα ΕΣΥ δεν το αντιλαμβάνεσαι έχει να κάνει με το βαθμό εξοικείωσης σου με την μοντέρνα τέχνη. Αν ρωτήσουμε τον χελη για παράδειγμα θα μας πει ότι όλη η μοντέρνα τέχνη είναι ένα gimmick με σκοπό την πρόκληση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Δεκ 2023, 16:10

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι επιτέλους ξεστραβώθηκα και κατάλαβα τη σημειολογική σημασία των γυναικείων τζην που έχουν οριζόντια σκισίματα σε κάθε μπατζάκι από πάνω ως κάτω.

Δεν ήταν/είναι τελικώς παπαριά, είναι σημειολογική προσέγγιση για την επίθεση που υφίσταται η κάθε σκεπτόμενη, από τις επιθέσεις των αρσενικών τίγρεων που επιχειρούν να ξεσκίσουν/απογυμνώσουν τη γυναικεία προσωπικότητα της.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ροζ ελληνική σημαία!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 21 Δεκ 2023, 16:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:50
Να υποθέσω λοιπόν ότι ο φόσι θεωρεί ότι όσοι υποστηρίζουν το εν λόγω έργο στο πλαίσιο της ελεύθερης έκφρασης, είναι επίσης πολύ ευχαριστημένοι από τη ζωή τους;

καταλαβαινω τον "πονο" σου να καθεσαι αραχτη στη πολυθρονα απολαμβανοντας την πουρακλα και το ουισκακι σου και ξαφνικα να σου χαλαει τη μερα ενας μπαχαλακης ακτιβιστης απτο ΝΥ city

και να ξεσηκωνονται Νατσηδες στη Βουλη, Κοττακηδες να ξυνουν τα μολυβια και να αρθρογραφουν περι σημαιων πατριδων και συμβολων και εσυ με αλλους 2-3 να ξεποστιαζεσαι στα φορουμ

μα ειναι δυνατον να γινονται αυτα τα πραγματα;

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Δεκ 2023, 15:50
Γιατί αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι από τους ροζοσημαιάκηδες εκφράζεται η περισσότερη γκρίνια για την καθημερινότητα τους.
ε μα πια πεστα χρυστοστομη!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 21 Δεκ 2023, 16:15, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών