Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 18:41

Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:34
Η γελοιότητα σου έχει κτυπήσει κόκκινο τελικά.

Κάποτε σου ζήτησα να μου βρεις ένα ποστ που να υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και είπες ότι νόμιζες ότι γράφω στο νήμα του Ταϋγέτη και βέβαια δεν βρήκες κανένα γιατί δεν υπάρχει κανένα.
Πουθενά δεν έγραψα "καλά έκαναν", έχω γράψει επανειλημμένα όμως ότι ο εμφύλιος που ξεκίνησε το ΚΚΕ το 43 ήταν ένας βασικός λόγος που αναπτύχθηκαν τα ΤΑ κι αυτό σε τσούζει γιατί δεν μπορείς να το αντικρούσεις.
Με τους ΧΑίτες τσακώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι εδώ μέσα, πάλι δεν έχω πει τίποτα υπέρ της ΧΑ αλλά εσύ με κατάλαβες σαΐνι ότι είμαι ΧΑίτης τρομάρα σου.

Δεν έχεις αντίλογο σε ότι γράφω για το κόμμα σου και ακολουθείς την παλιά συνταγή του ΚΚΕ, ότι σας μαθαίνουν στις κοβες, κι ότι έμαθαν αυτοί από τον Γκέμπελς, ρίξε λάσπη και στο τέλος κάτι θα μείνει.

Συμβολή:
Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, κάνε ότι δεν βλέπεις τα ποστ μου γιατί ρεζιλεύεσαι.
Η γελοιότητα σου είναι παροιμιώδης. Έγραψες ότι καλά έκαναν οι Ταγματασφαλίτες γιατί τους έσφαζαν οι κομμουνιστές.
Ακόμα και τώρα τους δικαιολογείς με τον εμφύλιο που άρχισε το ΚΚΕ και μπλα μπλα.
Λες ότι δεν είσαι Χρυσαυγίτης αλλά χρησιμοποιείς την τακτική τους (το κόμμα σου, κόβες κλπ.) λες και πρέπει να ανήκει σε συγκεκριμένο κόμμα όποιος είναι αντίθετος στην προδοσία κατά του Έθνους που έκαναν οι Ταγματασφαλίστες.

Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:34
Συμβολή:
Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, κάνε ότι δεν βλέπεις τα ποστ μου γιατί ρεζιλεύεσαι.
Τι σημαίνει αυτό; Σε δημόσιο φόρουμ δημοσιεύεις και σου απαντώ. Εξ άλλου έχεις κάνει ουκ ολίγα ποστ με παραθέσεις για να μου απαντήσεις. Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζουν οι συμβΟλες και οι μαγκιές. :wave:
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 18:51

Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:34
Η γελοιότητα σου έχει κτυπήσει κόκκινο τελικά.

Κάποτε σου ζήτησα να μου βρεις ένα ποστ που να υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και είπες ότι νόμιζες ότι γράφω στο νήμα του Ταϋγέτη και βέβαια δεν βρήκες κανένα γιατί δεν υπάρχει κανένα.
Πουθενά δεν έγραψα "καλά έκαναν", έχω γράψει επανειλημμένα όμως ότι ο εμφύλιος που ξεκίνησε το ΚΚΕ το 43 ήταν ένας βασικός λόγος που αναπτύχθηκαν τα ΤΑ κι αυτό σε τσούζει γιατί δεν μπορείς να το αντικρούσεις.
Με τους ΧΑίτες τσακώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι εδώ μέσα, πάλι δεν έχω πει τίποτα υπέρ της ΧΑ αλλά εσύ με κατάλαβες σαΐνι ότι είμαι ΧΑίτης τρομάρα σου.

Δεν έχεις αντίλογο σε ότι γράφω για το κόμμα σου και ακολουθείς την παλιά συνταγή του ΚΚΕ, ότι σας μαθαίνουν στις κοβες, κι ότι έμαθαν αυτοί από τον Γκέμπελς, ρίξε λάσπη και στο τέλος κάτι θα μείνει.

Συμβολή:
Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, κάνε ότι δεν βλέπεις τα ποστ μου γιατί ρεζιλεύεσαι.
Να και η δικιά μου συμβΟλή.:wave:
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2018, 01:07
brb και tyt έγραψε:
13 Δεκ 2018, 01:02
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2018, 00:49
Πάμε από την αρχή, κάποτε θα το καταλάβεις δεν μπορεί.

ΕΚΚΑ:
Το ΤΑ Ναυπάκτου ήταν περίπου σφραγίδα μέχρι που ο ΕΛΑΣ την έπεσε οριστικά στο 5/42 και το διέλυσε.
Τότε αρχικά 50 αγωνιστές του 5/42 οι περισσότεροι αξιωματικοί και αμέσως μετά άλλοι 150 από όλοι την γύρω περιοχή κατέφυγαν στο ΤΑ Ναυπάκτου για να προστατευτούν κατά κύριο λόγο αλλά και όσοι ήταν αντικομουνιστές να πολεμήσουν τον ΕΛΑΣ που τους σκότωνε.
Το ΤΑ Ναυπάκτου λοιπόν έγινε υπολογίσιμη δύναμη λόγω των συγκεκριμένων ενεργειών του ΕΛΑΣ.
Το ότι ο ΕΛΑΣ δέχτηκε να ξαναοπλιστούν αφού τους είχε αφοπλίσει 2 φορές έχει να κάνει με τις πιέσεις των Άγγλων και το ότι η ΕΚΚΑ είχε ιδεολογική και προγραμματική συγγένεια με το ΕΑΜ την οποία πολλά στελέχη του 5/42 δεν συμμερίζονταν.

Σε καμία άλλη οργάνωση δεν έδειξε τέτοια ανοχή ο ΕΛΑΣ.
Με όλες ήταν αμείλικτος, και ιδιαίτερα οι αξιωματικοί που συλλαμβάνονταν είχαν σαν επιλογή ή στον ΕΛΑΣ με το ζόρι ή χωρίς κεφάλι.
Έτσι στελεχώθηκαν τα ΤΑ σε όλη την χώρα.

Επειδή ήξερε τον αντικομουνισμό των ΤΑ αφού τα διοικούσαν αξιωματικοί και υπηρετούσαν άνδρες που είχε προσπαθήσει να εξοντώσει, κι επειδή ήταν οργανωμένες - οπλισμένες στρατιωτικές μονάδες που θα τις έβρισκε μπροστά του στα μελλοντικά σχέδια του ΚΚΕ, ξεκίνησε τις σφαγές στην ελεύθερη από Γερμανούς Ελλάδα από αυτούς, και ευτυχώς που επενέβησαν οι Άγγλοι αλλιώς θα μετράγαμε πολλές χιλιάδες θύματα ακόμα.

Αυτά είναι η ουσία των γεγονότων.
Άμα δεν σου λένε τίποτα ασχολήσου με έναν ΕΑΜίτη που σκότωσε κάποιος από το 5/42 κάποτε κι όλα καλά.
Καλά που δεν είσαι (όπως έλεγες) υπέρ των Ταγματασφαλιτών.

Εγώ θα ήθελα να δικαστούν για εσχάτη προδοσία από στρατοδικεία και να εκτελεστούν όσοι είχαν κάνει εγκλήματα. Όσο για την επέμβαση των Άγγλων αν εννοείς τον εμφύλιο, έχεις δίκιο. Είμαστε η μόνη χώρα που δεν τιμωρήθηκαν οι δωσίλογοι για προδοσία κατά του Έθνους. Τους χρησιμοποίησαν οι Αγγλοι στον εμφύλιο και αποτέλεσαν δε, τον κορμό του μετεμφυλιακού κράτους (δημόσιοι υπάλληλοι κλπ.)

Αν πάρει παράδειγμα από τους δωσίλογους ένα παιδί, θα θέλει να γίνει κι αυτό προδότης του Έθνους όταν μεγαλώσει για να βολευτεί.
Καλά κι εγώ θα ήθελα να εκτελεστεί όλη η ηγεσία του ΚΚΕ μετά τα Δεκεμβριανά αλλά συνήθως γράφω ιστορικά γεγονότα κι όχι τα θέλω μου.

Άμα δεν ξέρεις τι εννοώ εδώ με το "επενέβησαν οι Άγγλοι" να ανοίξεις κανένα βιβλίο ιστορίας, δεν κάνει κακό.
Αυτός είναι αρχαίος βορειοκορεατικός βηματισμός;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 18:54

Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:35
brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:33
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:12
Σου χει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι οι 500.000 αυτοί ψηφοφόροι ψηφίζουν ΧΑ, γνωρίζοντας το;

Μα εσύ παρουσιάζεις το τι είπε ο Συναδινος στην εκπομπή του "ΕΒΡΑΙΟΙ ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ" ως απόδειξη για τον ναζιστικό χαρακτήρα της ΧΑ.
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:25
Μια χαρά το γνωρίζουν οι ψηφοφόροι της ΧΑ, απλώς δε θέλουν να το παραδέχονται δημοσίως.
Δε νομίζω γενικά να υπάρχουν ψηφοφόροι της που να μην έχουν δει πχ τα περιοδικά της ΧΑ. Όλα αυτά έχουν προβληθεί παντού.


Βουλευτή που εκλέχτηκε με τη ΧΑ και τα έσπασε μαζί της για οικονομικούς λόγους. Με λίγα λόγια έχουν αξιοπιστία 0 όσα λέει γι αυτή.
Μάλιστα, επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι δεν υπάρχει καμία αντίθεση στα ποστ μου στο νημα
Και στα δύο από τα παρατιθεμενα ποστ λέω ότι οι ψηφοφόροι της ΧΑ γνωρίζουν, και στο δεύτερο συμπληρώνω ότι απλώς παίζουν το θέατρο του παραλόγου και προτιμούν να μην το παραδέχονται δημοσίως.
Προσπάθησε περισσότερο φίλε brb και tyt.
Πιστεύω πως η ικανότητα σου στην κατανόηση γραπτού κειμένου θα βελτιώνεται μέρα με τη μέρα, αρκεί φυσικά να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και στον στόχο που επιθυμείς να επιτύχεις.
Προσπάθησε να εκφραστείς καλύτερα, η νοηματική ακολουθία σου έχει κενά. Προφανώς άλλα σκέφτεσαι και άλλα γράφεις, ελπίζω να είναι πρόσκαιρο και αναστρέψιμο.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 15 Δεκ 2018, 18:55

brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:54
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:35
brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:33



Μάλιστα, επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι δεν υπάρχει καμία αντίθεση στα ποστ μου στο νημα
Και στα δύο από τα παρατιθεμενα ποστ λέω ότι οι ψηφοφόροι της ΧΑ γνωρίζουν, και στο δεύτερο συμπληρώνω ότι απλώς παίζουν το θέατρο του παραλόγου και προτιμούν να μην το παραδέχονται δημοσίως.
Προσπάθησε περισσότερο φίλε brb και tyt.
Πιστεύω πως η ικανότητα σου στην κατανόηση γραπτού κειμένου θα βελτιώνεται μέρα με τη μέρα, αρκεί φυσικά να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και στον στόχο που επιθυμείς να επιτύχεις.
Προσπάθησε να εκφραστείς καλύτερα, η νοηματική ακολουθία σου έχει κενά. Προφανώς άλλα σκέφτεσαι και άλλα γράφεις, ελπίζω να είναι πρόσκαιρο και αναστρέψιμο.
Εξακολουθείς να μη μου λες που υπάρχει ανακολουθία σε όσα έγραψα.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 19:01

Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:55
Εξακολουθείς να μη μου λες που υπάρχει ανακολουθία σε όσα έγραψα.
Εξακολουθείς ...
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:35
Σου χει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι οι 500.000 αυτοί ψηφοφόροι ψηφίζουν ΧΑ, γνωρίζοντας το;
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:35
Μια χαρά το γνωρίζουν οι ψηφοφόροι της ΧΑ, απλώς δε θέλουν να το παραδέχονται δημοσίως.
Δε νομίζω γενικά να υπάρχουν ψηφοφόροι της που να μην έχουν δει πχ τα περιοδικά της ΧΑ. Όλα αυτά έχουν προβληθεί παντού.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11738
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 15 Δεκ 2018, 19:01

Kostis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 07:47
Είχαν προσφορές τα μαγαζιά της Βόρειας Μακεδονίας;


[img]https://i.postimg.cc/qB2QcSFq/duzy ... .jpg[/img]
Στις εκλογές θα τον δεις τον ΛΑΟ.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Δεκ 2018, 19:02

brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:41
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:34
Η γελοιότητα σου έχει κτυπήσει κόκκινο τελικά.

Κάποτε σου ζήτησα να μου βρεις ένα ποστ που να υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και είπες ότι νόμιζες ότι γράφω στο νήμα του Ταϋγέτη και βέβαια δεν βρήκες κανένα γιατί δεν υπάρχει κανένα.
Πουθενά δεν έγραψα "καλά έκαναν", έχω γράψει επανειλημμένα όμως ότι ο εμφύλιος που ξεκίνησε το ΚΚΕ το 43 ήταν ένας βασικός λόγος που αναπτύχθηκαν τα ΤΑ κι αυτό σε τσούζει γιατί δεν μπορείς να το αντικρούσεις.
Με τους ΧΑίτες τσακώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι εδώ μέσα, πάλι δεν έχω πει τίποτα υπέρ της ΧΑ αλλά εσύ με κατάλαβες σαΐνι ότι είμαι ΧΑίτης τρομάρα σου.

Δεν έχεις αντίλογο σε ότι γράφω για το κόμμα σου και ακολουθείς την παλιά συνταγή του ΚΚΕ, ότι σας μαθαίνουν στις κοβες, κι ότι έμαθαν αυτοί από τον Γκέμπελς, ρίξε λάσπη και στο τέλος κάτι θα μείνει.

Συμβολή:
Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, κάνε ότι δεν βλέπεις τα ποστ μου γιατί ρεζιλεύεσαι.
Η γελοιότητα σου είναι παροιμιώδης. Έγραψες ότι καλά έκαναν οι Ταγματασφαλίτες γιατί τους έσφαζαν οι κομμουνιστές.
Ακόμα και τώρα τους δικαιολογείς με τον εμφύλιο που άρχισε το ΚΚΕ και μπλα μπλα.
Λες ότι δεν είσαι Χρυσαυγίτης αλλά χρησιμοποιείς την τακτική τους (το κόμμα σου, κόβες κλπ.) λες και πρέπει να ανήκει σε συγκεκριμένο κόμμα όποιος είναι αντίθετος στην προδοσία κατά του Έθνους που έκαναν οι Ταγματασφαλίστες.

Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:34
Συμβολή:
Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, κάνε ότι δεν βλέπεις τα ποστ μου γιατί ρεζιλεύεσαι.
Τι σημαίνει αυτό; Σε δημόσιο φόρουμ δημοσιεύεις και σου απαντώ. Εξ άλλου έχεις κάνει ουκ ολίγα ποστ με παραθέσεις για να μου απαντήσεις. Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζουν οι συμβΟλες και οι μαγκιές. :wave:
:lol:
Αν είχα τέτοιο ποστ θα το είχες κάνει ευαγγέλιο ρε γκεμπελίσκε της δεκάρας.

Σε έχω προκαλέσει τόσες φορές να βάλεις ποστ μου που υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και το κάνεις γαργάρα και συνεχίζεις την κασέτα που σου έχουν φορέσει.

Όσο για το τελευταίο, για να σε προστατέψω το είπα, εγώ δεν είμαι κομουνιστής και στενοχωριέμαι όταν βλέπω να γελοιοποιούνται οι άλλοι. :lol:

Πάντως για να έχεις τροφή για το μέλλον επαναλαμβάνω :

Τα ΤΑ αναπτύχθηκαν όταν το ΚΚΕ ξεκίνησε τον πρώτο εμφύλιο το φθινόπωρο του 43 με την ταυτόχρονη επίθεση του σε όλες τις αντιστασιακές οργανώσεις που δεν ήταν υπό τον έλεγχο του και παράλληλα άρχισε την τρομοκρατία σε όλη την χώρα κυνηγώντας τους "αντιδραστικούς" δηλαδή όσους θεωρούσε μελλοντικούς αντιπάλους.
Όλοι όσοι γλίτωναν το μαχαίρι και δεν είχαν άλλο τρόπο να προστατέψουν την ζωή τους (πχ να φύγουν στην Μ.Ανατολή ή να κρυφτούν), κατέληγαν στα ΤΑ όπου τους δινόταν και η ευκαιρία να εκδικηθούν για τους νεκρούς συγγενείς ή συντρόφους τους.

Απόδειξη τρανταχτή για το ότι ο ΕΛΑΣ τροφοδότησε τα ΤΑ είναι ότι στην Κρήτη που δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει και οι εθνικές αντιστασιακές οργανώσεις ήταν δυνατές, δεν υπήρξε κόκκινη τρομοκρατία και δεν δημιουργήθηκαν ΤΑ.

Αυτό λέει πραγματική ιστορία κι όσο με διαβάζεις έχεις την ευκαιρία να μάθεις δυο σωστά πράγματα. :c020:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Δεκ 2018, 19:04

brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:51
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:34
Η γελοιότητα σου έχει κτυπήσει κόκκινο τελικά.

Κάποτε σου ζήτησα να μου βρεις ένα ποστ που να υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και είπες ότι νόμιζες ότι γράφω στο νήμα του Ταϋγέτη και βέβαια δεν βρήκες κανένα γιατί δεν υπάρχει κανένα.
Πουθενά δεν έγραψα "καλά έκαναν", έχω γράψει επανειλημμένα όμως ότι ο εμφύλιος που ξεκίνησε το ΚΚΕ το 43 ήταν ένας βασικός λόγος που αναπτύχθηκαν τα ΤΑ κι αυτό σε τσούζει γιατί δεν μπορείς να το αντικρούσεις.
Με τους ΧΑίτες τσακώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι εδώ μέσα, πάλι δεν έχω πει τίποτα υπέρ της ΧΑ αλλά εσύ με κατάλαβες σαΐνι ότι είμαι ΧΑίτης τρομάρα σου.

Δεν έχεις αντίλογο σε ότι γράφω για το κόμμα σου και ακολουθείς την παλιά συνταγή του ΚΚΕ, ότι σας μαθαίνουν στις κοβες, κι ότι έμαθαν αυτοί από τον Γκέμπελς, ρίξε λάσπη και στο τέλος κάτι θα μείνει.

Συμβολή:
Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, κάνε ότι δεν βλέπεις τα ποστ μου γιατί ρεζιλεύεσαι.
Να και η δικιά μου συμβΟλή.:wave:
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2018, 01:07
brb και tyt έγραψε:
13 Δεκ 2018, 01:02


Καλά που δεν είσαι (όπως έλεγες) υπέρ των Ταγματασφαλιτών.

Εγώ θα ήθελα να δικαστούν για εσχάτη προδοσία από στρατοδικεία και να εκτελεστούν όσοι είχαν κάνει εγκλήματα. Όσο για την επέμβαση των Άγγλων αν εννοείς τον εμφύλιο, έχεις δίκιο. Είμαστε η μόνη χώρα που δεν τιμωρήθηκαν οι δωσίλογοι για προδοσία κατά του Έθνους. Τους χρησιμοποίησαν οι Αγγλοι στον εμφύλιο και αποτέλεσαν δε, τον κορμό του μετεμφυλιακού κράτους (δημόσιοι υπάλληλοι κλπ.)

Αν πάρει παράδειγμα από τους δωσίλογους ένα παιδί, θα θέλει να γίνει κι αυτό προδότης του Έθνους όταν μεγαλώσει για να βολευτεί.
Καλά κι εγώ θα ήθελα να εκτελεστεί όλη η ηγεσία του ΚΚΕ μετά τα Δεκεμβριανά αλλά συνήθως γράφω ιστορικά γεγονότα κι όχι τα θέλω μου.

Άμα δεν ξέρεις τι εννοώ εδώ με το "επενέβησαν οι Άγγλοι" να ανοίξεις κανένα βιβλίο ιστορίας, δεν κάνει κακό.
Αυτός είναι αρχαίος βορειοκορεατικός βηματισμός;
:smt017
Τι το παρέθεσες αυτό;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 19:05

Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:02
Αν είχα τέτοιο ποστ θα το είχες κάνει ευαγγέλιο ρε γκεμπελίσκε της δεκάρας.

Σε έχω προκαλέσει τόσες φορές να βάλεις ποστ μου που υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και το κάνεις γαργάρα και συνεχίζεις την κασέτα που σου έχουν φορέσει.
Γκαιμπελίσκος (ταιριάζει και με την ιδεολογία σου) είσαι εσύ.
δεν σου έφτασε αυτό που έβαλα ε; Δεν βρέχει, σε φτύνουν. :wave:
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:04
brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:51
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:34
Η γελοιότητα σου έχει κτυπήσει κόκκινο τελικά.

Κάποτε σου ζήτησα να μου βρεις ένα ποστ που να υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και είπες ότι νόμιζες ότι γράφω στο νήμα του Ταϋγέτη και βέβαια δεν βρήκες κανένα γιατί δεν υπάρχει κανένα.
Πουθενά δεν έγραψα "καλά έκαναν", έχω γράψει επανειλημμένα όμως ότι ο εμφύλιος που ξεκίνησε το ΚΚΕ το 43 ήταν ένας βασικός λόγος που αναπτύχθηκαν τα ΤΑ κι αυτό σε τσούζει γιατί δεν μπορείς να το αντικρούσεις.
Με τους ΧΑίτες τσακώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι εδώ μέσα, πάλι δεν έχω πει τίποτα υπέρ της ΧΑ αλλά εσύ με κατάλαβες σαΐνι ότι είμαι ΧΑίτης τρομάρα σου.

Δεν έχεις αντίλογο σε ότι γράφω για το κόμμα σου και ακολουθείς την παλιά συνταγή του ΚΚΕ, ότι σας μαθαίνουν στις κοβες, κι ότι έμαθαν αυτοί από τον Γκέμπελς, ρίξε λάσπη και στο τέλος κάτι θα μείνει.

Συμβολή:
Σταμάτα να ασχολείσαι μαζί μου, κάνε ότι δεν βλέπεις τα ποστ μου γιατί ρεζιλεύεσαι.
Να και η δικιά μου συμβΟλή.:wave:
Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2018, 01:07


Καλά κι εγώ θα ήθελα να εκτελεστεί όλη η ηγεσία του ΚΚΕ μετά τα Δεκεμβριανά αλλά συνήθως γράφω ιστορικά γεγονότα κι όχι τα θέλω μου.

Άμα δεν ξέρεις τι εννοώ εδώ με το "επενέβησαν οι Άγγλοι" να ανοίξεις κανένα βιβλίο ιστορίας, δεν κάνει κακό.
Αυτός είναι αρχαίος βορειοκορεατικός βηματισμός;
:smt017
Τι το παρέθεσες αυτό;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;
:smt005::smt005:

Είσαι σαφέστατος εσύ, δεν χρειάζεται επεξήγηση. :wave:

Chainis έγραψε:
13 Δεκ 2018, 00:49
Πάμε από την αρχή, κάποτε θα το καταλάβεις δεν μπορεί.

ΕΚΚΑ:
Το ΤΑ Ναυπάκτου ήταν περίπου σφραγίδα μέχρι που ο ΕΛΑΣ την έπεσε οριστικά στο 5/42 και το διέλυσε.
Τότε αρχικά 50 αγωνιστές του 5/42 οι περισσότεροι αξιωματικοί και αμέσως μετά άλλοι 150 από όλοι την γύρω περιοχή κατέφυγαν στο ΤΑ Ναυπάκτου για να προστατευτούν κατά κύριο λόγο αλλά και όσοι ήταν αντικομουνιστές να πολεμήσουν τον ΕΛΑΣ που τους σκότωνε.
Το ΤΑ Ναυπάκτου λοιπόν έγινε υπολογίσιμη δύναμη λόγω των συγκεκριμένων ενεργειών του ΕΛΑΣ.
Το ότι ο ΕΛΑΣ δέχτηκε να ξαναοπλιστούν αφού τους είχε αφοπλίσει 2 φορές έχει να κάνει με τις πιέσεις των Άγγλων και το ότι η ΕΚΚΑ είχε ιδεολογική και προγραμματική συγγένεια με το ΕΑΜ την οποία πολλά στελέχη του 5/42 δεν συμμερίζονταν.

Σε καμία άλλη οργάνωση δεν έδειξε τέτοια ανοχή ο ΕΛΑΣ.
Με όλες ήταν αμείλικτος, και ιδιαίτερα οι αξιωματικοί που συλλαμβάνονταν είχαν σαν επιλογή ή στον ΕΛΑΣ με το ζόρι ή χωρίς κεφάλι.
Έτσι στελεχώθηκαν τα ΤΑ σε όλη την χώρα.

Επειδή ήξερε τον αντικομουνισμό των ΤΑ αφού τα διοικούσαν αξιωματικοί και υπηρετούσαν άνδρες που είχε προσπαθήσει να εξοντώσει, κι επειδή ήταν οργανωμένες - οπλισμένες στρατιωτικές μονάδες που θα τις έβρισκε μπροστά του στα μελλοντικά σχέδια του ΚΚΕ, ξεκίνησε τις σφαγές στην ελεύθερη από Γερμανούς Ελλάδα από αυτούς, και ευτυχώς που επενέβησαν οι Άγγλοι αλλιώς θα μετράγαμε πολλές χιλιάδες θύματα ακόμα.

Αυτά είναι η ουσία των γεγονότων.
Άμα δεν σου λένε τίποτα ασχολήσου με έναν ΕΑΜίτη που σκότωσε κάποιος από το 5/42 κάποτε κι όλα καλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 15 Δεκ 2018, 19:11, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 15 Δεκ 2018, 19:06

brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:01
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:55
Εξακολουθείς να μη μου λες που υπάρχει ανακολουθία σε όσα έγραψα.
Εξακολουθείς ...
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:35
Σου χει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι οι 500.000 αυτοί ψηφοφόροι ψηφίζουν ΧΑ, γνωρίζοντας το;
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:35
Μια χαρά το γνωρίζουν οι ψηφοφόροι της ΧΑ, απλώς δε θέλουν να το παραδέχονται δημοσίως.
Δε νομίζω γενικά να υπάρχουν ψηφοφόροι της που να μην έχουν δει πχ τα περιοδικά της ΧΑ. Όλα αυτά έχουν προβληθεί παντού.
Μάλιστα κι απότι θυμάμαι σου απάντησα
Και στα δύο από τα παρατιθεμενα ποστ λέω ότι οι ψηφοφόροι της ΧΑ γνωρίζουν, και στο δεύτερο συμπληρώνω ότι απλώς παίζουν το θέατρο του παραλόγου και προτιμούν να μην το παραδέχονται δημοσίως.
Άμα είναι έτσι παραθέτω κι εγώ δυο ποστ σου και λέω "Ορίστε, υπάρχει ανακολουθία",χωρίς να υπάρχει και χωρίς να εξηγώ που βλέπω την ανακολουθία
Μήπως είσαι λίγο τρολακι; Τρολακι της χα;

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 19:10

Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:06
Άμα είναι έτσι παραθέτω κι εγώ δυο ποστ σου και λέω "Ορίστε, υπάρχει ανακολουθία",χωρίς να υπάρχει και χωρίς να εξηγώ που βλέπω την ανακολουθία
Μήπως είσαι λίγο τρολακι; Τρολακι της χα;
Εννοείς προφανώς ότι και στο πρώτο ποστ εννοούσες ότι δεν το ξέρουν. Σου προτείνω να μην απαντάς με ερωτήσεις. Αν από τα παραπάνω έβγαλες το συμπέρασμα ότι είμαι τρολάκι της χα, είτε είσαι τρολάκι είτε δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 15 Δεκ 2018, 19:12

brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:05
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:02
Αν είχα τέτοιο ποστ θα το είχες κάνει ευαγγέλιο ρε γκεμπελίσκε της δεκάρας.

Σε έχω προκαλέσει τόσες φορές να βάλεις ποστ μου που υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και το κάνεις γαργάρα και συνεχίζεις την κασέτα που σου έχουν φορέσει.
Γκαιμπελίσκος (ταιριάζει και με την ιδεολογία σου) είσαι εσύ.
δεν σου έφτασε αυτό που έβαλα ε; Δεν βρέχει, σε φτύνουν. :wave:
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:04
brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:51


Να και η δικιά μου συμβΟλή.:wave:



Αυτός είναι αρχαίος βορειοκορεατικός βηματισμός;
:smt017
Τι το παρέθεσες αυτό;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;
:smt005::smt005:

Είσαι σαφέστατος εσύ, δεν χρειάζεται επεξήγηση. :wave:
Οι αποφάσεις του ΚΚΕ τον Δεκέμβρη του 44 (τις έχω γράψει αλλού και ξέρεις ποιες) στοίχισαν στην χώρα πάνω από 10.000 νεκρούς .
Κανονικά έπρεπε να περάσει στρατοδικείο και να εκτελεστεί όλη η ηγεσία του για το μακελειό που έκανε αλλά δεν υπήρχε ακόμα ισχυρό κράτος για να το κάνει.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 15 Δεκ 2018, 19:14

brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:10
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:06
Άμα είναι έτσι παραθέτω κι εγώ δυο ποστ σου και λέω "Ορίστε, υπάρχει ανακολουθία",χωρίς να υπάρχει και χωρίς να εξηγώ που βλέπω την ανακολουθία
Μήπως είσαι λίγο τρολακι; Τρολακι της χα;
Εννοείς προφανώς ότι και στο πρώτο ποστ εννοούσες ότι δεν το ξέρουν. Σου προτείνω να μην απαντάς με ερωτήσεις. Αν από τα παραπάνω έβγαλες το συμπέρασμα ότι είμαι τρολάκι της χα, είτε είσαι τρολάκι είτε δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα.
Εχμμμμ συγγνώμη φίλε brb και tyt αλλά όποιος ισχυρίζεται ότι σε αυτό το ποστ λέω ότι οι ψηφοφόροι της ΧΑ δεν το γνωρίζουν, προφανώς είναι τρολακι.
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:25
Μια χαρά το γνωρίζουν οι ψηφοφόροι της ΧΑ, απλώς δε θέλουν να το παραδέχονται δημοσίως.
Δε νομίζω γενικά να υπάρχουν ψηφοφόροι της που να μην έχουν δει πχ τα περιοδικά της ΧΑ. Όλα αυτά έχουν προβληθεί παντού.

Βουλευτή που εκλέχτηκε με τη ΧΑ και τα έσπασε μαζί της για οικονομικούς λόγους. Με λίγα λόγια έχουν αξιοπιστία 0 όσα λέει γι αυτή.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 19:15

Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:12
brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:05
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:02
Αν είχα τέτοιο ποστ θα το είχες κάνει ευαγγέλιο ρε γκεμπελίσκε της δεκάρας.

Σε έχω προκαλέσει τόσες φορές να βάλεις ποστ μου που υποστηρίζω τους ταγματασφαλίτες και το κάνεις γαργάρα και συνεχίζεις την κασέτα που σου έχουν φορέσει.
Γκαιμπελίσκος (ταιριάζει και με την ιδεολογία σου) είσαι εσύ.
δεν σου έφτασε αυτό που έβαλα ε; Δεν βρέχει, σε φτύνουν. :wave:
Chainis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:04


:smt017
Τι το παρέθεσες αυτό;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;
:smt005::smt005:

Είσαι σαφέστατος εσύ, δεν χρειάζεται επεξήγηση. :wave:
Οι αποφάσεις του ΚΚΕ τον Δεκέμβρη του 44 (τις έχω γράψει αλλού και ξέρεις ποιες) στοίχισαν στην χώρα πάνω από 10.000 νεκρούς .
Κανονικά έπρεπε να περάσει στρατοδικείο και να εκτελεστεί όλη η ηγεσία του για το μακελειό που έκανε αλλά δεν υπήρχε ακόμα ισχυρό κράτος για να το κάνει.
Έγραψα ότι όσοι έκαναν εγκλήματα έπρεπε να δικαστούν και να καταδικαστούν. Εσύ το επικέντρωσες στο ΚΚΕ (sic) και αφήνεις στο απυρόβλητο τους δωσίλογους προδότες του Έθνους τους οποίους δικαιολογείς και από πάνω για την επιλογή τους.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Μακεδονομάχοι πού είναι ο λαός σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 15 Δεκ 2018, 19:16

Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:14
brb και tyt έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:10
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 19:06
Άμα είναι έτσι παραθέτω κι εγώ δυο ποστ σου και λέω "Ορίστε, υπάρχει ανακολουθία",χωρίς να υπάρχει και χωρίς να εξηγώ που βλέπω την ανακολουθία
Μήπως είσαι λίγο τρολακι; Τρολακι της χα;
Εννοείς προφανώς ότι και στο πρώτο ποστ εννοούσες ότι δεν το ξέρουν. Σου προτείνω να μην απαντάς με ερωτήσεις. Αν από τα παραπάνω έβγαλες το συμπέρασμα ότι είμαι τρολάκι της χα, είτε είσαι τρολάκι είτε δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα.
Εχμμμμ συγγνώμη φίλε brb και tyt αλλά όποιος ισχυρίζεται ότι σε αυτό το ποστ λέω ότι οι ψηφοφόροι της ΧΑ δεν το γνωρίζουν, προφανώς είναι τρολακι.
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:25
Μια χαρά το γνωρίζουν οι ψηφοφόροι της ΧΑ, απλώς δε θέλουν να το παραδέχονται δημοσίως.
Δε νομίζω γενικά να υπάρχουν ψηφοφόροι της που να μην έχουν δει πχ τα περιοδικά της ΧΑ. Όλα αυτά έχουν προβληθεί παντού.

Βουλευτή που εκλέχτηκε με τη ΧΑ και τα έσπασε μαζί της για οικονομικούς λόγους. Με λίγα λόγια έχουν αξιοπιστία 0 όσα λέει γι αυτή.
Συγγνώμη Highlander αλλά αν δεν λες ευθέως ότι σκέφτεσαι και απαντάς με ερωτήσεις, θα είσαι είτε τρολάκι είτε θα δεν θα έχεις επαφή με την πραγματικότητα όπως έγραψα και προηγουμένως.
Highlander έγραψε:
15 Δεκ 2018, 18:35
Σου χει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι οι 500.000 αυτοί ψηφοφόροι ψηφίζουν ΧΑ, γνωρίζοντας το;
Η θα μπορούσες να κάνεις την σωστή ερώτηση αν ήθελες να πεις ότι το ξέρουν. Για παράδειγμα:

''Δεν σου έχει περάσει από το μυαλό ότι οι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής το ξέρουν;''

Οπότε πάμε πάλι σε πρόβλημα έκφρασης των σκέψεων σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 15 Δεκ 2018, 19:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών