Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Αρκεσίλαος
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 07 Ιαν 2019, 18:23

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρκεσίλαος » 12 Ιαν 2019, 17:56

kameron έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:54
Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:53

Λάθος μου..5 έχουμε,, το ότι μας πήρε 3 βουλευτές ο συριζα υπάρχει μόνο στη φαντασία σου,,!
Μπα, εγώ 3 μετράω, αυτούς που ήταν έτοιμοι να καταψηφίσουν την κυβέρνηση (λαίμε τώρα...). Οι υπόλοιποι, κουντουράδες και σια, ουσιαστικά σας την έχουν κάνει.
Η Κουντουρά είναι πιστή στον Πάνο Καμμενο και τους ΑΝΕΛ!!

Μόνο ένας πολιτικός χαμαιλεοντας υπάρχει που κακώς τον πήραμε,, αλλά δε θα κερδίσει τίποτα από την πράξη του και θα εξαφανιστεί πολιτικά..........
Αιτία ελομένου θεός αναίτιος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιαν 2019, 17:56

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:37
Το οτι η ΝΔ είναι υπέρ της συμφωνίας , ενω "διαφωνεί" μονο για ψηφοθηρικους λογους , το εχεις σκεφτεί ;
Το ότι η συμφωνία των Πρεσπών προσφέρει στη ΝΔ τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα που χρησιμοποίησε ο σύριζα "για αυτούς που μας έβαλαν στα μνημόνια επειδή υπέγραψαν κι εμείς απλώς τηρούμε τη συμφωνία", το έχεις σκεφτεί;

Από τη στιγμή που οι συριζαίοι και ανελίτες τα δέχτηκαν, θα τα δεχτούν και οι νδκράτες.

Θα πει ο Μητσοτάκης ότι πάλεψε, το στίγμα θα μείνει στον Τσίπρα και θα τελειώσει το θέμα. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 12 Ιαν 2019, 17:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 12 Ιαν 2019, 17:56

Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:50
Άμα παραιτηθούν δηλαδή αυτοί είναι όλα ωραία και καλά;


Έλα μου όμως που η ΝΔ υποκρίνεται!!!
Ή απλά ο πάνος να στηρίξει πρόταση μομφής.

Έλα μου όμως που ο πάνος υποκρίνεται!!!

Νταβάς Ριτς
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 23:22

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταβάς Ριτς » 12 Ιαν 2019, 17:57

wooded glade έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:33
Για την προδοτική συμφωνία των Πρεσπών υπήρχαν τρεις γραμμές άμυνας:

Η πρώτη να μην την δεχτούν οι Τσίπρας-Κοτζιάς, αλλά αυτοί οι δύο το διέπραξαν.
Η δεύτερη να την μπλοκάρει το VMRO στα Σκόπια, δηλαδή να μας σώσει ο υπερβολικός εθνικισμός των σκοπιανών. Ούτε αυτό έγινε γιατί δούλεψαν οι τροχήλατες.
Η τρίτη να καταψηφισθεί στην Ελληνική βουλή, αλλά δεν θα καταψηφισθεί.

Η τελευταία γραμμή άμυνας ήταν ομολογουμένως πολύ ασθενής. Διότι η ουδέτερη στο θέμα της Ελληνοσκοπιανής συμφωνίας Μέρκελ δεν είναι βέβαια πλέον ουδέτερη.

Αν ο Μητσοτάκης μετά τις εκλογές καταγγείλει τη συμφωνία θα είναι κι αυτή μιά ασθενής γραμμή άμυνας, κάπως πιό ασθενής απ΄ ότι ειναι τώρα, εδώ που έχουμε φτάσει.
Αλλά δεν έχει να χάσει τίποτα. Μόνο το ΝΑΤΟ θα χάσει που έχει βέβαια ολοκληρώσει την προδοσία ο Τσίπρας. Στην ΕΕ θα μπορούμε να προβάλουμε βέτο και φυσικά την ΕΕ θέλουν τα Σκοπιανά, δεν τους καίει που ... θα πάνε φαντάροι και θα συμμετέχουν σε νατοϊκές ασκήσεις.

Ο Μητσοτάκης δεν πρέπει να πει ότι "η υπόθεση τελείωσε" και να την αφήσει να ξεχαστεί.
Εσφαλμένως ο Γεωργιάδης έχει αφήσει να εξυποννοηθεί κάτι τέτοιο.
Επίσης πρέπει να γίνει ειδικό δικαστήριο για τους Τσίπρα-Κοτζιά, που είναι ένοχοι προδοσίας βέβαια αλλά νομιμοποιεί και τη χώρα αν καταγγείλει τη συνθήκη.
Ελπίζω να μη σε προδώσει ο Μητσοτάκης που είναι και η τελευταία σου ελπίδα
SpoilerShow
:giggle:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Ιαν 2019, 17:57

Εκτός από την καταγγελία και την εφαρμογή υπάρχει και η παραβίαση.Το 1995 το ΠΑΣΟΚ υπέγραψε την ενδιάμεση συμφωνία με τα Σκόπια.Η ΝΔ και τότε ήταν κατά.Όταν ανέλαβε την διακυβέρνηση το 2004 στην αρχή συνέχισε κανονικά αλλά όταν ήλθε η ώρα να μπουν στο ΝΑΤΟ την παραβίασε.Διότι η ενδιάμεση συμφωνία προέβλεπε την είσοδο τους στο ΝΑΤΟ.Ποιός σας είπε ότι δεν θα ζητηθούν διάφορα για την επόμενη φάση,της εισόδου στην ΕΕ;Επειδή το λένε οι Πρέσπες;

Άβαταρ μέλους
Αρκεσίλαος
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 07 Ιαν 2019, 18:23

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρκεσίλαος » 12 Ιαν 2019, 17:58

Όσους αποσκίρτησαν από τους ΑΝΕΛ δεν τους θυμάται πλέον ούτε η μανα τους!

Επέστρεψαν στην αφάνεια στην οποία βρίσκονταν πριν τους κάνει γνωστούς ο Πάνος και οι ίδιοι φάνηκαν αχάριστοι...!

Γιατί υπάρχουν λίαν πολλοί ευεργετηθεντες αχάριστοι,,,
Αιτία ελομένου θεός αναίτιος.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Ιαν 2019, 17:58

Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:53
kameron έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:52
Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:50
[ οι ΑΝΕΛ έχουμε 6,
Ε, γκούχου, γκούχου, 3 Βουλευτές έχετε πλέον οι Ανέλ, τους υπόλοιπους σας τους πήρε ο σύριζα.

Τα γράφω σε περίπτωση που δεν το έχεις ακόμα πληροφορηθεί.
Λάθος μου..5 έχουμε,, το ότι μας πήρε 3 βουλευτές ο συριζα υπάρχει μόνο στη φαντασία σου,,!
υπάρχει άτομο σ'αυτή τη χώρα που στηρίζει unironically ανελ; :smt005::smt005::smt005::smt005:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 12 Ιαν 2019, 18:00

Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:56

Η Κουντουρά είναι πιστή στον Πάνο Καμμενο και τους ΑΝΕΛ!!

Μόνο ένας πολιτικός χαμαιλεοντας υπάρχει που κακώς τον πήραμε,, αλλά δε θα κερδίσει τίποτα από την πράξη του και θα εξαφανιστεί πολιτικά..........
ΟΚ, σεβαστή η άποψή σου.
Σου προτείνω, ενόψει των εξελίξεων, το εξής στοίχημα. Εγώ λέω ότι είτε ο ίδιος ο καμμένος θα συνεχίσει να στηρίζει την κυβέρνηση παρά την υπερψήφιση των Πρεσπών ή, σε αντίθετη περίπτωση, το σύνολο των βουλευτών σας, πλην καμμένου, Τσαρουχά και Κατσίκη (ήτοι 3) θα συνταχθούν με το σύριζα. Αν γίνει έτσι κερδίζω εγώ, αν όχι κερδίζεις εσύ. Το τίμημα είναι 10 μέρες αβατάρ της επιλογής του άλλου.

Άβαταρ μέλους
Αρκεσίλαος
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 07 Ιαν 2019, 18:23

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρκεσίλαος » 12 Ιαν 2019, 18:00

SuperRogue έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:56
Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:50
Άμα παραιτηθούν δηλαδή αυτοί είναι όλα ωραία και καλά;


Έλα μου όμως που η ΝΔ υποκρίνεται!!!
Ή απλά ο πάνος να στηρίξει πρόταση μομφής.

Έλα μου όμως που ο πάνος υποκρίνεται!!!
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει ο Πάνος να στηρίξει πρόταση μομφής και ελπίζω να το αποφασίσει,,,,,,καταλαβαίνω όμως τους λόγους για τους οποίους δεν το κάνει, δε θέλει να αποτελέσει το παιχνιδάκι των νεοδημοκρατών και των πασοκων που έχουν χεσμένη τη Μακεδονία,,

Εγώ ερωτώ για τη ΝΔ όμως,,, πως και δεν παραιτούνται οι βουλευτές της αφού ενδιαφέρεται τόσο πολύ για τη Μακεδονία :smt005:
Αιτία ελομένου θεός αναίτιος.

Άβαταρ μέλους
Αρκεσίλαος
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 07 Ιαν 2019, 18:23

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρκεσίλαος » 12 Ιαν 2019, 18:02

kameron έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:00
Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:56

Η Κουντουρά είναι πιστή στον Πάνο Καμμενο και τους ΑΝΕΛ!!

Μόνο ένας πολιτικός χαμαιλεοντας υπάρχει που κακώς τον πήραμε,, αλλά δε θα κερδίσει τίποτα από την πράξη του και θα εξαφανιστεί πολιτικά..........
ΟΚ, σεβαστή η άποψή σου.
Σου προτείνω, ενόψει των εξελίξεων, το εξής στοίχημα. Εγώ λέω ότι είτε ο ίδιος ο καμμένος θα συνεχίσει να στηρίζει την κυβέρνηση παρά την υπερψήφιση των Πρεσπών ή, σε αντίθετη περίπτωση, το σύνολο των βουλευτών σας, πλην καμμένου, Τσαρουχά και Κατσίκη (ήτοι 3) θα συνταχθούν με το σύριζα. Αν γίνει έτσι κερδίζω εγώ, αν όχι κερδίζεις εσύ. Το τίμημα είναι 10 μέρες αβατάρ της επιλογής του άλλου.
ΕΝτάξει.
Αιτία ελομένου θεός αναίτιος.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 12 Ιαν 2019, 18:03

Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:00
SuperRogue έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:56
Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:50
Άμα παραιτηθούν δηλαδή αυτοί είναι όλα ωραία και καλά;


Έλα μου όμως που η ΝΔ υποκρίνεται!!!
Ή απλά ο πάνος να στηρίξει πρόταση μομφής.

Έλα μου όμως που ο πάνος υποκρίνεται!!!
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει ο Πάνος να στηρίξει πρόταση μομφής και ελπίζω να το αποφασίσει,,,,,,καταλαβαίνω όμως τους λόγους για τους οποίους δεν το κάνει, δε θέλει να αποτελέσει το παιχνιδάκι των νεοδημοκρατών και των πασοκων που έχουν χεσμένη τη Μακεδονία,,

Εγώ ερωτώ για τη ΝΔ όμως,,, πως και δεν παραιτούνται οι βουλευτές της αφού ενδιαφέρεται τόσο πολύ για τη Μακεδονία :smt005:
Ρε παπάρα αρίστο λίγο έλεος. Γ*μάς την λογική από τα αυτιά και το παίζεις άνετος με το smiley.

Άβαταρ μέλους
Αρκεσίλαος
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 07 Ιαν 2019, 18:23

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρκεσίλαος » 12 Ιαν 2019, 18:04

SuperRogue έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:03
Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:00
SuperRogue έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:56


Ή απλά ο πάνος να στηρίξει πρόταση μομφής.

Έλα μου όμως που ο πάνος υποκρίνεται!!!
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει ο Πάνος να στηρίξει πρόταση μομφής και ελπίζω να το αποφασίσει,,,,,,καταλαβαίνω όμως τους λόγους για τους οποίους δεν το κάνει, δε θέλει να αποτελέσει το παιχνιδάκι των νεοδημοκρατών και των πασοκων που έχουν χεσμένη τη Μακεδονία,,

Εγώ ερωτώ για τη ΝΔ όμως,,, πως και δεν παραιτούνται οι βουλευτές της αφού ενδιαφέρεται τόσο πολύ για τη Μακεδονία :smt005:
Ρε παπάρα αρίστο λίγο έλεος. Γ*μάς την λογική από τα αυτιά και το παίζεις άνετος με το smiley.
αριστο;
ΤΕλικά θα μου λες άσχετα ή θα μου εξηγήσεις γιατί ο πατριώτης :smt005: μητσοτάκης και η πατριωτισσα :smt005: μπακογιάννη και οι φίλοι τους δεν παραιτούνται;
Αιτία ελομένου θεός αναίτιος.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 12 Ιαν 2019, 18:05

Αν ειναι δυνατον να μην απαιτειται αυξημενη πλειοψηφια στη Βουλη για τετοιου ειδους αποφασεις...
Ο Μπομπ ο μαστορας το εγραψε το μανιουαλ του πολιτευματος μας?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Ιαν 2019, 18:07

Αρκεσίλαος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:04
ΤΕλικά θα μου λες άσχετα ή θα μου εξηγήσεις γιατί ο πατριώτης μητσοτάκης και η πατριωτισσα μπακογιάννη και οι φίλοι τους δεν παραιτούνται;
Γιατί να παραιτηθούν;Για να βγάλουν και άλλους βουλευτές οι συριζανέλ και να απαλλαγούν από το άγχος της πλειοψηφίας;

Von Mackensen

Re: Πρέπει να καταγγείλει τη συμφωνία ο Μητσοτάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 12 Ιαν 2019, 18:08

Πατησαίος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:57
Εκτός από την καταγγελία και την εφαρμογή υπάρχει και η παραβίαση.Το 1995 το ΠΑΣΟΚ υπέγραψε την ενδιάμεση συμφωνία με τα Σκόπια.Η ΝΔ και τότε ήταν κατά.Όταν ανέλαβε την διακυβέρνηση το 2004 στην αρχή συνέχισε κανονικά αλλά όταν ήλθε η ώρα να μπουν στο ΝΑΤΟ την παραβίασε.Διότι η ενδιάμεση συμφωνία προέβλεπε την είσοδο τους στο ΝΑΤΟ.Ποιός σας είπε ότι δεν θα ζητηθούν διάφορα για την επόμενη φάση,της εισόδου στην ΕΕ;Επειδή το λένε οι Πρέσπες;
Χαρην της συζήτησης τι μπορεί να τους ζητηθεί από εμάς;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών