Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Ιαν 2019, 22:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 20:45
Να σου πω. Εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το θέμα της Μακεδονίας έχει λήξει και ότι θα βρεθούν οι ψήφοι "υπέρ" και στις δύο ψηφοφορίες. Φυσικά, εύχομαι να διαψευσθώ.

Αναφορικά με το συλλαλητήριο και το κατά πόσον θα επηρεάσει το θέμα της Μακεδονίας συγκεκριμένα, έχω επίσης την ίδια άποψη. Δηλαδή το ότι υπάρχει ήδη μεγάλη ένταση και αντίδραση στο συγκεκριμένο ζήτημα εδώ και καιρό και ότι από τη στιγμή που τα αυτάκια κάποιων δεν ίδρωσαν μέχρι τώρα, δεν πρόκειται να ιδρώσουν περισσότερο με το συλλαλητήριο. Ούτως ή άλλως, οι δικαιολογίες υπάρχουν έτοιμες από τα προηγούμενα συλλαλητήρια, οπότε είτε λίγοι είτε πολλοί κατέβουν, οι ντελάληδες θα πουν το ίδιο ποίημα. Αν το πλήθος είναι αρκετό, θα πουν ότι είναι εθνολαϊκοφασίστες και ότι έχουν χρέος να πολεμήσουν τον εθνολαϊκοφασισμό, αν το πλήθος είναι λίγο, θα πουν ότι μαζεύτηκαν κάποιοι γραφικοί άρα ο περισσότερος "λαός" στηρίζει την απόφαση της κυβέρνησης. Με τέτοιες χαζοχαρούμενες κουτοπονηριές, δεν βγάζεις άκρη, οι κουτοπόνηροι έχουν πάντα δίκιο.

Και ακριβώς γι' αυτό, η πρώτη δική μου αντίδραση ήταν να μη θελήσω να κατέβω στο συλλαλητήριο και να μην χαρίσω έναν ακόμη αριθμό στους άλλους ξύπνιους που κάθε φορά που βλέπουν "λαό" πρώτα τον υποτιμούν και μετά σπεύδουν πανικόβλητοι να επωφεληθούν για καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους. Κι αυτοί αστείοι είναι. Και αν αύριο βρεθούν αυτοί στην εξουσία, το παιχνιδάκι της υποτίμησης και της υπερτίμησης θα ξαναρχίσει. Η μέρα της μαρμότας στην εποχή της κρίσης.

Οπότε Βillo, δεν μπορούμε να κάνουμε απολογισμό της ζημιάς γιατί δεν έχουμε όλοι την ίδια άποψη για το τι είναι σημαντικό και τι όχι. Αυτό που είναι ζημιά για κάποιους, μπορεί να είναι κέρδος για κάποιους άλλους, τόσο σε πρακτικό όσο και ιδεολογικό επίπεδο.

Απλώς όταν διάβασα αυτό το "δεν αξίζει" ξεμπλόκαρα. Και θύμωσα. :lol:

Γιατί εγώ πιστεύω ότι αξίζει η συμμετοχή στο συλλαλητήριο.

Για λόγους πολύ πιο σημαντικούς και προσωπικούς από τους ελιγμούς των απαξιωμένων πολιτικών μας. Δεν θα το δω ως επιλογή των υπέρ και κατά που μου θέτουν αυτοί αλλά ως μια απλή καθημερινή και προσωπική υποστήριξη της χώρας μου.

Σ' ευχαριστώ που με βοήθησες να το καταλάβω. :wink
Να συμπληρώσω ότι θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό οι Μακεδόνες μας να ξέρουν πως εμείς του νότου είμαστε δίπλα τους, έχουμε τις ίδιες αγωνίες με εκείνους.
Όσο για τους ανεγκέφαλους φιλαθλοχουλιγκάνους και τις μαλακίες τους, ένθεν κακείθεν, ουδείς δίνει σημασία!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 17 Ιαν 2019, 01:00

Η κλασική πονηριά των διοργανωτών, όπως έγινε και στα δύο προηγούμενα συλλαλητήρια για το Μακεδονικό. Βάζουν το συλλαλητήριο Κυριακή που οι περισσότεροι δεν εργάζονται και είναι πιο εύκολο να μαζευτεί κόσμος καθώς ο υποψήφιος συμμετέχων δεν έρχεται στη δύσκολη θέση να ρισκάρει την εργασία του αν δεν τον βόλευε το ωράριο μιας καθημερινής. Ούτε πρέπει να ζυγίσει το δίλημμα ανάμεσα στην κούραση από την εργασία και τη συμμετοχή στο συλλαλητήριο. Σε μια οποιαδήποτε άλλη μέρα σίγουρα θα υπήρχαν αριθμητικές απώλειες καθώς ο δυνητικός "πατριώτης" μακεδονομάχος θα προτιμούσε την άνεση του καναπέ του. Αλλά εμείς πρέπει να δείξουμε ότι "είμαστε πολλοί" και όχι πατριώτες του καναπέ.

Μετά το συλλαλητήριο μην ξεχάσετε να επισκεφτείτε και τα καζίνο της Βόρειας Μακεδονίας ολοκληρώνοντας περήφανα το πατριωτικό σας καθήκον όπως ξέρετε καλά να κάνετε.

https://www.star.gr/eidiseis/kosmos/437 ... wn-skopiwn

Γεμάτα από Έλληνες τα καζίνο των Σκοπίων
Δεν τους πτόησε το δημοψήφισμα για τη Συμφωνία των Πρεσπών

:smt005::smt005::smt005:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Ιαν 2019, 08:15

- Nαι, παρακαλώ
- Ωρέ Γιώργο αητέ και λεβέντη, εσύ είσαι ωρέ;
- Ναι, ο ίδιος
- Ωρέ θέλω να ροβουλήσου κάτ', να εύρω τους προδότες να τους λιανίσω ωρέ με του γιαταγάνι
- Α, για την εκδρομή
- Ναι, ωρέ, να ρίξω και καμιά μπαταργιά
- 25 ευρώ είναι
- Mπορω να πληρωσω με Visa ;




Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2019, 10:42

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
17 Ιαν 2019, 08:15
- Nαι, παρακαλώ
- Ωρέ Γιώργο αητέ και λεβέντη, εσύ είσαι ωρέ;
- Ναι, ο ίδιος
- Ωρέ θέλω να ροβουλήσου κάτ', να εύρω τους προδότες να τους λιανίσω ωρέ με του γιαταγάνι
- Α, για την εκδρομή
- Ναι, ωρέ, να ρίξω και καμιά μπαταργιά
- 25 ευρώ είναι
- Mπορω να πληρωσω με Visa ;
-Όχι ωρέ ζαγάρ, μόνον με κουπόνια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
plutonas
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:00

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plutonas » 17 Ιαν 2019, 12:58

Εικόνα
Ευτυχώς που ο κόσμος δεν πάει καλά. Θα ήταν ανυπόφορο να τα πήγαινα άσχημα σ’ έναν κόσμο που θα τα πήγαινε καλά!
Βολίνσκι, σκιτσογράφος

Όταν υποφέρεις, να κοιτάς τον πόνο καταπρόσωπο. Θα σε παρηγορήσει ο ίδιος, και θα σου μάθει και κάτι.
Αλ Δουμάς

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7496
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 17 Ιαν 2019, 13:04

Jimmy81 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 01:00
Η κλασική πονηριά των διοργανωτών, όπως έγινε και στα δύο προηγούμενα συλλαλητήρια για το Μακεδονικό. Βάζουν το συλλαλητήριο Κυριακή που οι περισσότεροι δεν εργάζονται και είναι πιο εύκολο να μαζευτεί κόσμος καθώς ο υποψήφιος συμμετέχων δεν έρχεται στη δύσκολη θέση να ρισκάρει την εργασία του αν δεν τον βόλευε το ωράριο μιας καθημερινής. Ούτε πρέπει να ζυγίσει το δίλημμα ανάμεσα στην κούραση από την εργασία και τη συμμετοχή στο συλλαλητήριο. Σε μια οποιαδήποτε άλλη μέρα σίγουρα θα υπήρχαν αριθμητικές απώλειες καθώς ο δυνητικός "πατριώτης" μακεδονομάχος θα προτιμούσε την άνεση του καναπέ του. Αλλά εμείς πρέπει να δείξουμε ότι "είμαστε πολλοί" και όχι πατριώτες του καναπέ.
γιατι ειναι πονηρια;
λογικο ειναι να γινει κυριακη
οπως και λογικο ειναι να γινει και αλλο οταν θα ερθει στην Βουλη το θεμα οτι μερα και ναναι

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Ιαν 2019, 15:40

Τα βόρεια προάστια :smt005::smt005::smt005:

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 17 Ιαν 2019, 16:11

Jimmy81 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 01:00
Η κλασική πονηριά των διοργανωτών, όπως έγινε και στα δύο προηγούμενα συλλαλητήρια για το Μακεδονικό. Βάζουν το συλλαλητήριο Κυριακή που οι περισσότεροι δεν εργάζονται και είναι πιο εύκολο να μαζευτεί κόσμος καθώς ο υποψήφιος συμμετέχων δεν έρχεται στη δύσκολη θέση να ρισκάρει την εργασία του αν δεν τον βόλευε το ωράριο μιας καθημερινής. Ούτε πρέπει να ζυγίσει το δίλημμα ανάμεσα στην κούραση από την εργασία και τη συμμετοχή στο συλλαλητήριο. Σε μια οποιαδήποτε άλλη μέρα σίγουρα θα υπήρχαν αριθμητικές απώλειες καθώς ο δυνητικός "πατριώτης" μακεδονομάχος θα προτιμούσε την άνεση του καναπέ του. Αλλά εμείς πρέπει να δείξουμε ότι "είμαστε πολλοί" και όχι πατριώτες του καναπέ.
Φίλε εγώ έχω ακούσει ότι όταν κάνουν συλλαλητήρια, προσπαθούν να μαζέψουν πολύ κόσμο τάχαμου για να δείξουν ότι είναι πολλοί και καλά. Ενώ μπορούσαν να δείξουν την αντίθεσή τους και να εκφράσουν το παλλαϊκό συναίσθημα και με 10 άτομα όπως κάνει το ΚΚΕ και οι άλλες απλυτοαριστερές γκρούπες αν ήταν μάγκες. Αμ το άλλο; που φωνάζουν συνθήματα; ότι τι, και καλά φωνάζουμε τώρα; Όταν πάνε για ψώνια όμως ή στο σπίτι τους δεν έχω ακούσει μόνο του κανέναν να φωνάζει ή στη μέση του δρόμου, μόνο στα συλλαλητήρια κάνουν τους καμπόσους. Να μην μιλήσω για αυτά τα πανιά που κρατάνε και γράφουν διάφορα πάνω και άλλες τέτοιες βλαχοπονηριές γιατί δεν θα τελειώσω ούτε αύριο.

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 17 Ιαν 2019, 16:15

under έγραψε:
16 Ιαν 2019, 17:49
Επιτέλους

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιαν 2019, 16:18

Rocco Siffredi έγραψε:
17 Ιαν 2019, 13:04
Jimmy81 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 01:00
Η κλασική πονηριά των διοργανωτών, όπως έγινε και στα δύο προηγούμενα συλλαλητήρια για το Μακεδονικό. Βάζουν το συλλαλητήριο Κυριακή που οι περισσότεροι δεν εργάζονται και είναι πιο εύκολο να μαζευτεί κόσμος καθώς ο υποψήφιος συμμετέχων δεν έρχεται στη δύσκολη θέση να ρισκάρει την εργασία του αν δεν τον βόλευε το ωράριο μιας καθημερινής. Ούτε πρέπει να ζυγίσει το δίλημμα ανάμεσα στην κούραση από την εργασία και τη συμμετοχή στο συλλαλητήριο. Σε μια οποιαδήποτε άλλη μέρα σίγουρα θα υπήρχαν αριθμητικές απώλειες καθώς ο δυνητικός "πατριώτης" μακεδονομάχος θα προτιμούσε την άνεση του καναπέ του. Αλλά εμείς πρέπει να δείξουμε ότι "είμαστε πολλοί" και όχι πατριώτες του καναπέ.
γιατι ειναι πονηρια;
λογικο ειναι να γινει κυριακη
οπως και λογικο ειναι να γινει και αλλο οταν θα ερθει στην Βουλη το θεμα οτι μερα και ναναι
Εννοεί ότι είναι πονηριά των διοργανωτών όταν πρόκειται για εθνικά θέματα.

Όταν πρόκειται για οτιδήποτε άλλο, που γίνεται απογεύματα ή αργίες είναι παλλαϊκοί αγώνες από τους αδάμαστους, που δεν κιοτάνε από φοβέρες αφεντικών κλπ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Ιαν 2019, 16:42

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29165
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Ιαν 2019, 18:23

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:11
Kauldron έγραψε:
16 Ιαν 2019, 18:10
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 17:36


Επειδη το εφερες ως ιστορικο ντοκουμεντο για τους αγωνες κατα της ισλαμοποιησης.

Δεν μου αρέσει και θελω να το καταστρέψω. Αν δεν σου αρεσει, πηγαινε σε αλλο εθνος.
Εγώ βρίσκομαι στο Έθνος το οποίο εκπροσωπεί αυτός ο Εθνικός ύμνος.
Η δική σου "ιδεολογία" (δηλαδή ο μηδενισμός), δε μου αρέσει, και θέλω να την καταστρέψω. Εσύ πήγαινε αλλού. Προλαβαίνεις ακόμα.
Οκ, αλλα δεν ειμαι μηδενιστής, ειμαι αναρχικος.
Μετά τη Ψηφο συναλλαγης, ερχεται το Συλλαλητηριο 20/1/19 για την προδοσια των πρεσπων, ετοιμαστείτε για πολύ "καραμέλα φασίστας"
syrizanel Θιασος_προδοσιας.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 17 Ιαν 2019, 18:25

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:27
Drexler έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:16
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:14


Εννοείται. :smt023
Λαμπρα :smt023

ΥΓ Παντως η απουσια σου στο event του Προεδρου με τους αναρχοκαπιταλιστες ηταν αισθητη.Ολοι ρωτουσαν που ειναι ο Μαξ. :)
Διάβαζα Liberty :wink
Δικαιολογημενος τοτε :)

Ελα εδω μηπως σου κατσει και το (χρυσο) φλουρι.

Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 17 Ιαν 2019, 18:32

Jimmy81 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 01:00
Μετά το συλλαλητήριο μην ξεχάσετε να επισκεφτείτε και τα καζίνο της Βόρειας Μακεδονίας ολοκληρώνοντας περήφανα το πατριωτικό σας καθήκον όπως ξέρετε καλά να κάνετε.

https://www.star.gr/eidiseis/kosmos/437 ... wn-skopiwn

Γεμάτα από Έλληνες τα καζίνο των Σκοπίων
Δεν τους πτόησε το δημοψήφισμα για τη Συμφωνία των Πρεσπών

:smt005::smt005::smt005:
Αυτό που επειδή βολεύει το αφήγημα λέτε οτι "Μακεδονομάχοι" πάνε στα καζίνο με ξεπερνά. Καθήσατε ποτέ στα σύνορα και ρωτούσατε τους Έλληνες που πήγαιναν Σκόπια τί πιστεύουν για το θέμα της ονομασίας; Όχι. Οπότε μπαρμπούτσαλα
Εγώ λέω ότι είναι τα συριζόπαιδα που τρεχουν στο καζίνο κι είναι και πολύ πιο λογικό. :102:

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Συλλαλητηριο για τη Μακεδονια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 17 Ιαν 2019, 18:51

Drexler έγραψε:
17 Ιαν 2019, 18:25
μίστερ μαξ έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:27
Drexler έγραψε:
16 Ιαν 2019, 16:16


Λαμπρα :smt023

ΥΓ Παντως η απουσια σου στο event του Προεδρου με τους αναρχοκαπιταλιστες ηταν αισθητη.Ολοι ρωτουσαν που ειναι ο Μαξ. :)
Διάβαζα Liberty :wink
Δικαιολογημενος τοτε :)

Ελα εδω μηπως σου κατσει και το (χρυσο) φλουρι.

Νομιζω σου ξαναπα οτι εγω ως τον Μπεντζαμιν Τάκερ παω. :102:
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών