Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2019, 21:08

sys3x έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:54
stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:47
sys3x έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:00
αυτό που γράφεις τώρα βγάζει μεγαλύτερο νόημα όντως αν και διαφωνώ ως προς την συγκεκριμένη φάση διότι ακόμη και να γινόταν ας πούμε ένα δημοψήφισμα δεν θα αφορούσε το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού των βορείων Σκοπίων, έτσι κι αλλιώς όπως θέλουν μπορούν να τους αναγνωρίζουν τα υπόλοιπα κράτη. θέλω να πω όλοι έχουμε αυτό το δικαίωμα πωςτολένε του αυτοπροσδιορισμού, ακόμη και μεις εδώ στα νότια Σκόπια και αυτό δεν μας κάνει ούτε επεκτατικούς ούτε τίποτα τέτοιο, είμαστε πολύ κουλ γενικά, οι καλοί.
:D
Πολύ σωστά. Όλοι έχουμε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού. Πχ. εσύ αυτοαποκαλείσαι νοτιοσκοπιανός (βλέπε υπογραμμισμένο). Σου το απαγόρεψε κανείς; :smt047
όχι ποτέ και για κανέναν λόγο.
:D
αν και μερικοί πονηροί με λένε βούργαρο (ίσως να μπερδεύονται με τους νοτιοσκοπιανούς :D , χου νόους), τέσπα, καλή καρδιά.
Σε την έφερα για να σε πειράξω. :a108:

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 21 Μαρ 2019, 21:16

Δεν ξέρω εάν το κατάλαβες, αλλά αδυνατεις να βρεις τη συντακτική σύνδεση, την οποία ο ίδιος επικαλεστηκες και παρέθεσες, του ρηματος "έδιωξες" από το συζητουμενο τραγούδι με μελλοντική αναφορά. Αυτά παθαίνει οποίος πάει να κάνει το άσπρο μαύρο. Φυσικά και γίνεται, να πειστεί δλδ ο ψηφοφόρος πως καλώς εδωκατε το όνομα. Αλλά λείπει βλέπεις το πειστήριο, τουτέστιν το μαζιθαταφαμε ρευστό. Οπότε όλοι καταλήγουν σε δύο ενδεχόμενα. Περιορίστηκε η ζαιικη ηγεσία σε μια πενιχρη μίζα, δλδ μεγιστοι γύφτοι και κωτσοι. Ή το δώσανε για να ικανοποιησουν την εμμονικη τους ηλιθιοτητα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Μαρ 2019, 21:17

stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2019, 21:08
sys3x έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:54
stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:47


Πολύ σωστά. Όλοι έχουμε το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού. Πχ. εσύ αυτοαποκαλείσαι νοτιοσκοπιανός (βλέπε υπογραμμισμένο). Σου το απαγόρεψε κανείς; :smt047
όχι ποτέ και για κανέναν λόγο.
:D
αν και μερικοί πονηροί με λένε βούργαρο (ίσως να μπερδεύονται με τους νοτιοσκοπιανούς :D , χου νόους), τέσπα, καλή καρδιά.
Σε την έφερα για να σε πειράξω. :a108:
εγώ σου την έφερα αλλά κατά λάθος, βόρειο ήθελα να πω.
:003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2019, 21:19

Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2019, 21:16
Δεν ξέρω εάν το κατάλαβες, αλλά αδυνατεις να βρεις τη συντακτική σύνδεση, την οποία ο ίδιος επικαλεστηκες και παρέθεσες, του ρηματος "έδιωξες" από το συζητουμενο τραγούδι με μελλοντική αναφορά. Αυτά παθαίνει οποίος πάει να κάνει το άσπρο μαύρο. Φυσικά και γίνεται, να πειστεί δλδ ο ψηφοφόρος πως καλώς εδωκατε το όνομα. Αλλά λείπει βλέπεις το πειστήριο, τουτέστιν το μαζιθαταφαμε ρευστό. Οπότε όλοι καταλήγουν σε δύο ενδεχόμενα. Περιορίστηκε η ζαιικη ηγεσία σε μια πενιχρη μίζα, δλδ μεγιστοι γύφτοι και κωτσοι. Ή το δώσανε για να ικανοποιησουν την εμμονικη τους ηλιθιοτητα.
Ποιος ψηφοφόρος ρε Ζεν; :lol:
Πέντε νοματαίοι είμαστε που αλλάζουμε κουβέντες. Επιμένεις σε μία ανοησία, λες και συμμετέχουμε στο παγκόσμιο φόρουμ λήψης αποφάσεων για τον πλανήτη.

Δεν ήξερες για τον μελλοντικό αόριστο, δεν ήξερες για τον μελλοντικό ενεστώτα, τις χρήσεις και τις σημασίες τους. Με λοιδώρησες γράφοντας ειρωνικά για αόριστους που αναφέρονται σε μέλλοντα. Τώρα, τουλάχιστον, δεν έχεις τη δικαιολογία της άγνοιας.

Κατά τα λοιπά, όπως είδες, όταν γράφω κάτι το υποστηρίζω. Μπορείς να συνεχίσεις να διαφωνείς, για τους δικούς λόγους ή από τη δική σου οπτική, αλλά τουλάχιστον απόσυρε αυτή την τακτική των επιθέσεων και προσβολών.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 22 Μαρ 2019, 09:35

sys3x έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:02
omg kai 3 lol έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:00
sys3x έγραψε:
21 Μαρ 2019, 12:52


Καλά κάνεις και λες την άποψη σου και είναι και δεκτή και όλα εγώ κάνω και μεγάλη έρευνα πάνω σε αυτά εξάλλου.
Το όλοι οκ υπερβολικό αλλά ήθελα να τονίσω το μέγεθος της α-λήθειας γιατί οκ όχι όλοι εχτός από σένα είναι κ το μόντελ και ο ομγ, άμα ξεχνάω κανέναν άλλο παιδιά σόρρυ, όλοι οι υπόλοιποι.
Και όχι φίλε μου δεν μπορείς να περιθωριοποιήσεις εκατομμύρια κόσμου στην Ελλάδα λέγοντας τους εθνικιστές φασίστες ή γουατέβα, οκ μπορείς να κάνεις προληπτικές συλλήψεις, δακρυγόνα σε ανήλικα και υπερήλικους κτλ αλλά όχι δε μπορείς να περιθωριοποιήσεις, είναι μερικά μύρια, νοιώσε.

οταν ενα παιδακι απο μικρο το φλομωνεις στο ψεμα και τη προπαγανδα, του φουσκωνεις τα μυαλα με εθνικιστικες μπαρουφες, το εκπαιδευεις να ζει μεσα σε μια γυαλινη φουσκα χωρις ιχνος κριτικης σκεψης, λογικο ειναι οταν μεγαλωσει και βγει παραεξω να του ερθει ο κοσμος τουμπα και να γρυλιζει σα θυμωμενο αγριμι σπουργιτακι μου
Βλεπω τον εαφτό μου σε αυτά που γράφεις, για συνέχισε.
:romance-hearteyes:


μη το παιρνεις προσωπικα, αυτα παθαινει οποιος προσπαθει να ταυτιστει με τα μυρια κοζμου :D
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Μαρ 2019, 10:29

omg kai 3 lol έγραψε:
22 Μαρ 2019, 09:35
sys3x έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:02
omg kai 3 lol έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:00



οταν ενα παιδακι απο μικρο το φλομωνεις στο ψεμα και τη προπαγανδα, του φουσκωνεις τα μυαλα με εθνικιστικες μπαρουφες, το εκπαιδευεις να ζει μεσα σε μια γυαλινη φουσκα χωρις ιχνος κριτικης σκεψης, λογικο ειναι οταν μεγαλωσει και βγει παραεξω να του ερθει ο κοσμος τουμπα και να γρυλιζει σα θυμωμενο αγριμι σπουργιτακι μου
Βλεπω τον εαφτό μου σε αυτά που γράφεις, για συνέχισε.
:romance-hearteyes:


μη το παιρνεις προσωπικα, αυτα παθαινει οποιος προσπαθει να ταυτιστει με τα μυρια κοζμου :D
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
Έχει και χειρότερα ρε, άλλοι παίρνουν ακόμη μακ, με δικά τους λεφτά εννοώ ε, οκ του μπαμπά τους.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μαρ 2019, 10:42

Sys προσβάλλεις το 70% των πολιτών που ζουν από ή και με τη σύνταξη της γιαγιάς. :p2:

* Υπoσημείωση: μη μου πειράζετε το Sys :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Μαρ 2019, 11:04

stavmanr έγραψε:
22 Μαρ 2019, 10:42
Sys προσβάλλεις το 70% των πολιτών που ζουν από ή και με τη σύνταξη της γιαγιάς. :p2:

* Υπoσημείωση: μη μου πειράζετε το Sys :lol:
Ναι με το μπιστόλι στον κρόταφο τους πάω να πάρουν το τελευταίο μοντέλο.
:lol:
Δυστυχώς χαθήκανε τα μαργαριτάρια του ομγ από το παλιό να κλάσεις πάνω σου στο γέλιο, χάνεις το κόντεξτ θέλω να πω.
Κατά τα άλλα ναι και μπορέλι.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 22 Μαρ 2019, 12:15

sys3x έγραψε:
22 Μαρ 2019, 10:29
omg kai 3 lol έγραψε:
22 Μαρ 2019, 09:35
sys3x έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:02


Βλεπω τον εαφτό μου σε αυτά που γράφεις, για συνέχισε.
:romance-hearteyes:


μη το παιρνεις προσωπικα, αυτα παθαινει οποιος προσπαθει να ταυτιστει με τα μυρια κοζμου :D
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
Έχει και χειρότερα ρε, άλλοι παίρνουν ακόμη μακ, με δικά τους λεφτά εννοώ ε, οκ του μπαμπά τους.
:D


ειναι ο καπιταλισμος "ηλιθιε"

σε ενα ιδανικο κοσμο μηπως θαθελες να αγοραζουν με κουπονι μονο μετα απο δικη σου συσταση; :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Μαρ 2019, 13:08

omg kai 3 lol έγραψε:
22 Μαρ 2019, 12:15
sys3x έγραψε:
22 Μαρ 2019, 10:29
omg kai 3 lol έγραψε:
22 Μαρ 2019, 09:35




μη το παιρνεις προσωπικα, αυτα παθαινει οποιος προσπαθει να ταυτιστει με τα μυρια κοζμου :D
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
Έχει και χειρότερα ρε, άλλοι παίρνουν ακόμη μακ, με δικά τους λεφτά εννοώ ε, οκ του μπαμπά τους.
:D


ειναι ο καπιταλισμος "ηλιθιε"

σε ενα ιδανικο κοσμο μηπως θαθελες να αγοραζουν με κουπονι μονο μετα απο δικη σου συσταση; :lol:
Όχι βέβαια δεν μπορεί να απαγορευθεί ούτε η προβατοποίηση ούτε η ηλιθιότητα και υπέρ να ήμουν.
Από την μία γκαπινταλιζμός από την άλλη τα άηφον, τέσπα συνέχισε καλά πάμε.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Μαρ 2019, 13:10

Επειδή έχω αγωνία, για πείτε
Ακόμα πάνε, ή φτάσανε;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16975
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Μαρ 2019, 17:43

Το Λιμενικό απαγορεύει τα συνθήματα των ΟΥΚ στην παρέλαση - Διευκρινίσεις από το Αρχηγείο
Οπότε ξέρουμε τι θα κάνουμε τη Δευτέρα στην Παρέλαση.


Εικόνα
Το Λιμενικό απαγορεύει τα συνθήματα των ΟΥΚ στην παρέλαση - Διευκρινίσεις από το Αρχηγείο
Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, 12:57

Το Λιμενικό απαγορεύει τα συνθήματα των ΟΥΚ στην παρέλαση - Διευκρινίσεις από το Αρχηγείο
Με επίσημο έγγραφο ο διοικητής της Μονάδας Υποβρυχίων Αποστολών απαγορεύει την απαγγελία συνθημάτων από τους άνδρες της ΜΥΑ, που θα συμμετέχουν στην παρέλαση για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου.

Σύμφωνα με το parapolitika.gr που δημοσιεύει το σχετικό έγγραφο, αυτό στάλθηκε στο γραφείο Επιχειρήσεων, στον Ομαδάρχη Τμήματος Παρελάσεως, και όλα τα στελέχη «μετέχοντα στην παρέλαση», και ζητείται η «μη απαγγελία συνθημάτων κατά τη διάρκεια της επερχόμενης παρέλασης της 25ης Μαρτίου 2019», με «σκοπό» την «αποφυγή κυρώσεων, πειθαρχικών αλλά και ποινικών σε στελέχη».


Διευκρινίσεις από το Αρχηγείο του Λιμενικού
Ανακοίνωση με την οποία δίνει διευκρινίσεις για το ζήτημα εξέδωσε το Αρχηγείο του Λιμενικού Σώματος, τονίζοντας πως σύμφωνα με τις πάγιες διατάξεις που ισχύουν στις Ένοπλες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας, επιτρέπεται στα πεζοπόρα τμήματα της παρέλασης να άδουν συγκεκριμένα στρατιωτικά άσματα, αλλά απαγορεύεται αυστηρά η αναφώνηση συνθημάτων.

Ως εκ τούτου, το Αρχηγείο αναφέρει πως «η συγκεκριμένη διαταγή του διοικητή της Μονάδας Υποβρυχίων Αποστολών κινείται στο πνεύμα των διατασσομένων».
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34752
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 24 Μαρ 2019, 09:53

Mετά από συμφωνία Παυλόπουλου - δημάρχου Καλαμάτας :smt005: η μπάντα του δήμου έπαιξε τη μουσική του "Μακεδονία ξακουστή" στην χθεσινή παρέλαση για την απελευθέρωση της πόλης.

Υπερπατριωτάκος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Φεβ 2019, 21:40
Phorum.gr user: Υπερπατριωτάκος

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερπατριωτάκος » 24 Μαρ 2019, 10:06

Σας ξεφτιλισε τοσο ο Τσίπρας που παραμιλάτε.

Δεν ειναι παράνομο το "Μακεδονία ξακουστή". Μπορείτε να το τραγουδάτε δίχως κυρώσεις. Ευτυχώς, διότι αλλιώς θα είχατε βάλει την ουρά στα σκέλια.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 24 Μαρ 2019, 10:45

πατησιωτης έγραψε:
24 Μαρ 2019, 09:53
Mετά από συμφωνία Παυλόπουλου - δημάρχου Καλαμάτας :smt005: η μπάντα του δήμου έπαιξε τη μουσική του "Μακεδονία ξακουστή" στην χθεσινή παρέλαση για την απελευθέρωση της πόλης.
εγκάθετοι του Σαμαρά

Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών