Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Απρ 2019, 10:19

Δημοκράτης έγραψε:
21 Απρ 2019, 03:29
stavmanr έγραψε:
20 Απρ 2019, 21:03
Δημοκράτης έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:32

κοίτα όταν έχεις να κάνεις με έναν λαό που πιστεύει ότι όλη η ιστορία της αρχαίας Μακεδονίας είναι αποτέλεσμα της ελληνικής προπαγάνδας το βάρβαρος είναι το λιγότερο που μπορείς να πεις
Αυτό φταίει δηλαδή που αποκαλούμε τους άλλους λαούς "βάρβαρους";
όχι, είμαστε απλώς ρατσιστές. Μα να αποκαλούμε βαρβάρους όσους έχουν αποπειραθεί να καταλάβουν ελληνικό έδαφος; Απαράδεκτα πράγματα
Δηλαδή, βάρβαρος είναι όποιος προσπαθεί στην ιστορία να καταλάβει ξένα εδάφη;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Απρ 2019, 12:28

stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2019, 10:04
hellegennes έγραψε:
20 Απρ 2019, 23:12
stavmanr έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:10
Επιπλέον, άλλος συζητητής στην προσπάθεια να επιχειρηματολογήσει σχετικά με τη δική σου θέση, υποστήριξε ότι στη γραμματική "δεν υπάρχουν μελλοντικός αόριστος κι ενεστώτας" κι ελπίζω να μην επαναλάβεις το λάθος του.
Δεν υπάρχει χρόνος μελλοντικός αόριστος και μελλοντικός ενεστώτας. Υπάρχει στιγμιαίος ή συνοπτικός μέλλοντας, εξακολουθητικός ή διαρκής μέλλοντας και μέλλοντας συντελεσμένος. Όμως είμαι ανοιχτόμυαλος, θα ήθελα να δω την δική σου εκδοχή της γραμματικής, με παραδείγματα.
Η πιο απλή μορφή μελλοντικού αόριστου που θα συναντήσεις καθημερινά έχει ως εξής:
- Ρε μάστορα που είναι ο καφές που ζήτησα;
- ΕΦΤΑΣΕ....!

Μελλοντικός αόριστος είναι ο αόριστος που χρησιμοποιείται για να δηλώσει ένα σίγουρο γεγονός ή μιά επιθυμία ή μία απειλή ή μία υπόσχεση.
"Ψηλά τα χέρια ή σε έφαγα!"
Αυτά είναι απλός, γνωστός αόριστος. Μπερδεύεις την γραμματική με το συντακτικό και τις έννοιες. Αυτό που δίνεις σαν παράδειγμα είναι ένα συντακτικό εμφατικό σχήμα που χρησιμοποιεί αόριστο στην θέση ενεστώτα (όχι μέλλοντα) για να δώσει έμφαση σε ένα γεγονός που ο ομιλητής θέλει να περάσει στον παραλήπτη του ως δεδομένο. Πρώτα απ' όλα ο μέλλοντας ποτέ δεν δηλώνει κάτι που βρίσκεται ήδη σε διαδικασία, άσχετα με το πότε τελειώνει. Ο μέλλοντας δηλώνει ένα γεγονός που θα ξεκινήσει κάποια στιγμή στο μέλλον. Και τα δυο σου παραδείγματα δείχνουν ενεργή δράση στο παρόν.

Πέραν τούτου, η σύνταξη μιας πρότασης είναι αυτή που επιτρέπει την ύπαρξη σχημάτων όπου το ένα γραμματικό στοιχείο βρίσκεται στην θέση άλλου. Στην φράση «που έδιωξες τους βάρβαρους κι ελεύθερη είσαι τώρα» δεν υπάρχει κανένας χώρος για αυτό που ισχυρίζεσαι. Είναι παρελθόν ακολουθούμενο από ενεστώτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Απρ 2019, 13:19

Βρε Hell, κάνεις αντίλογο απλά για να κάνεις αντίλογο.
Στην ελληνική γλώσσα, ειδικά σε θέματα υποσχέσεων, απειλών, πόθων κλπ. χρησιμοποιείται ευρέως ο μελλοντικός ενεστώτας και αόριστος.
Πχ.
" Μπορείς να φτιάξεις το μπανιο που στάζει;
- Έγινε!"

Είναι "εμφατικά σχήματα"; Ναι. Η γλώσσα μας διαθέτει πλούτο σε εμφαντικά σχήματα, υπαινιγμούς, αμφιλογίες και διαθέσεις.
Ακριβώς όπως και στο τραγούδι που συζητάμε το σχήμα είναι εμφατικότατο και χρησιμοποιήθηκε σε μία εποχή αλλαγής συνόρων για την ανόρθωση του ηθικού των στρατιωτών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Απρ 2019, 13:26

Ξαναδίνεις παράδειγμα από χρήση αορίστου ως ενεστώτα. Κατά τα άλλα, αν χρησιμοποιείς έναν χρόνο και εννοείς άλλους, πράγμα που μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε γλώσσα, απλά υποδηλώνει κάτι για τον χαρακτήρα σου.

Η λογική που χρησιμοποιείς μπορεί να επεκταθεί σε οποιονδήποτε χρόνο και οποιαδήποτε πρόταση. Τα υπόλοιπα είναι φανταστικά πλάσματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5046
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 21 Απρ 2019, 13:29

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:10
omg kai 3 lol έγραψε:
26 Μαρ 2019, 12:34
εσυ που το καταλαβες,
μπορεις να μου εξηγησεις ποιοι ειναι οι βαρβαροι αυτου του αθωου ασματος ποιος τους εδιωξε και ποτε;
Βάρβαροι ήταν οι αλλόγλωσσοι και τους έδιωξε πριν έναν αιώνα. Όταν ένα τραγούδι λέει «κι ελεύθερη είσαι τώρα» είναι ο ορισμός της ανυπαρξίας αλυτρωτισμού. Αλυτρωτισμός είναι το «πάλι με χρόνια και καιρούς». Δεν είναι θέμα απόψεων, είναι ο ακριβής λεξικολογικός ορισμός.
Ειναι ευκολα κατανοητο οτι το "βαρβαροι¨ δεν σημαινει στην προκειμενη περιπτωση αλλογλωσοι αλλα εχει την αρνητικη,ρατσιστικη εννοια που απεκτησε η λεξη με τα χρονια.Αυτη του αγριου,κατωτερου και απολιτιστου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Απρ 2019, 13:34

hellegennes έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:26
Ξαναδίνεις παράδειγμα από χρήση αορίστου ως ενεστώτα.
:smt017
Αόριστος με μελλοντική διάθεση είναι.
Η απάντηση "έγινε" στο ερώτημα "θα μου φτιάξεις το χ;" αφορά κάτι που ΘΑ γίνει. Το έχει προγραμματίσει, το έχει υποσχεθεί κι εκφράζεται με αόριστο.
Σχήματα αναγνωρισμένα από τη Γραμματική, που μόνο δύο άτομα βρήκα ως τώρα να αγνοούν: και οι δύο υποστηρικτές αλυτρωτικών ασμάτων.
Και δεν έκαναν τον κόπο καν να γκουκγλάρουν κάτι που θα έπρεπε , αν όχι να ξέρουν, αλλά και να έχουν υποπτευθεί από την καθημερινή χρήση των σχημάτων αυτών.
Κατά τα άλλα, αν χρησιμοποιείς έναν χρόνο και εννοείς άλλους, πράγμα που μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε γλώσσα, απλά υποδηλώνει κάτι για τον χαρακτήρα σου.
Αλίμονο! Φαντάσου να μην υποδήλωνε...
Η λογική που χρησιμοποιείς μπορεί να επεκταθεί σε οποιονδήποτε χρόνο και οποιαδήποτε πρόταση. Τα υπόλοιπα είναι φανταστικά πλάσματα.
Η γραμματική της ελληνικής γλώσσας διαφωνεί μαζί σου.

* Η εμμονή σου σε λάθος θέσεις είναι χαρακτηριστική των γραπτών σου, Hell. Και σε εκθέτει. Αντίθετα, όταν γράφεις συνετά είσαι δυνατή πένα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Απρ 2019, 13:48

NewModelArmy έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:29
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:10
omg kai 3 lol έγραψε:
26 Μαρ 2019, 12:34
εσυ που το καταλαβες,
μπορεις να μου εξηγησεις ποιοι ειναι οι βαρβαροι αυτου του αθωου ασματος ποιος τους εδιωξε και ποτε;
Βάρβαροι ήταν οι αλλόγλωσσοι και τους έδιωξε πριν έναν αιώνα. Όταν ένα τραγούδι λέει «κι ελεύθερη είσαι τώρα» είναι ο ορισμός της ανυπαρξίας αλυτρωτισμού. Αλυτρωτισμός είναι το «πάλι με χρόνια και καιρούς». Δεν είναι θέμα απόψεων, είναι ο ακριβής λεξικολογικός ορισμός.
Ειναι ευκολα κατανοητο οτι το "βαρβαροι¨ δεν σημαινει στην προκειμενη περιπτωση αλλογλωσοι αλλα εχει την αρνητικη,ρατσιστικη εννοια που απεκτησε η λεξη με τα χρονια.Αυτη του αγριου,κατωτερου και απολιτιστου.
Η σημασία του "βαρβάρου", που προέκυψε από το πώς αντιλαμβάνονταν κάποιοι πρόγονοί μας τους αλλόγλωσσους (προτάσεις που απλά ακούγονται ως βαρ-βαρ, χωρίς γλωσσολογικό περιεχόμενο και πολιτισμό) ήταν εξαρχής ρατσιστική.
Βλέπεις, ως έλληνες μάθαμε να αυτοϊκανοποιούμαστε προσβάλλοντας τους άλλους. Είναι μέσα στην εκπαίδευσή μας.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Απρ 2019, 14:49

stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2019, 10:19
Δημοκράτης έγραψε:
21 Απρ 2019, 03:29
stavmanr έγραψε:
20 Απρ 2019, 21:03

Αυτό φταίει δηλαδή που αποκαλούμε τους άλλους λαούς "βάρβαρους";
όχι, είμαστε απλώς ρατσιστές. Μα να αποκαλούμε βαρβάρους όσους έχουν αποπειραθεί να καταλάβουν ελληνικό έδαφος; Απαράδεκτα πράγματα
Δηλαδή, βάρβαρος είναι όποιος προσπαθεί στην ιστορία να καταλάβει ξένα εδάφη;
άκου ζάιε, δεν θα παίξω τον 12λογο του αριστερού. Εμείς θα τραγουδάμε το που έδιωξεw τους βάρβαρους και ελεύθερη είσαι τώρα και εσείς θα πήζετε
deal with ti

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24719
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Απρ 2019, 14:51

NewModelArmy έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:29
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:10
omg kai 3 lol έγραψε:
26 Μαρ 2019, 12:34
εσυ που το καταλαβες,
μπορεις να μου εξηγησεις ποιοι ειναι οι βαρβαροι αυτου του αθωου ασματος ποιος τους εδιωξε και ποτε;
Βάρβαροι ήταν οι αλλόγλωσσοι και τους έδιωξε πριν έναν αιώνα. Όταν ένα τραγούδι λέει «κι ελεύθερη είσαι τώρα» είναι ο ορισμός της ανυπαρξίας αλυτρωτισμού. Αλυτρωτισμός είναι το «πάλι με χρόνια και καιρούς». Δεν είναι θέμα απόψεων, είναι ο ακριβής λεξικολογικός ορισμός.
Ειναι ευκολα κατανοητο οτι το "βαρβαροι¨ δεν σημαινει στην προκειμενη περιπτωση αλλογλωσοι αλλα εχει την αρνητικη,ρατσιστικη εννοια που απεκτησε η λεξη με τα χρονια.Αυτη του αγριου,κατωτερου και απολιτιστου.
ναι και οι Τούρκοι και οι Βούλγαροι και οι ΣΚοπαινοί που πήραν πόδι από την Μακεδονία ήταν κατώτεροι, άγριοι, απολίτιστοι

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11865
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 21 Απρ 2019, 14:56

stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:48
NewModelArmy έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:29
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:10


Βάρβαροι ήταν οι αλλόγλωσσοι και τους έδιωξε πριν έναν αιώνα. Όταν ένα τραγούδι λέει «κι ελεύθερη είσαι τώρα» είναι ο ορισμός της ανυπαρξίας αλυτρωτισμού. Αλυτρωτισμός είναι το «πάλι με χρόνια και καιρούς». Δεν είναι θέμα απόψεων, είναι ο ακριβής λεξικολογικός ορισμός.
Ειναι ευκολα κατανοητο οτι το "βαρβαροι¨ δεν σημαινει στην προκειμενη περιπτωση αλλογλωσοι αλλα εχει την αρνητικη,ρατσιστικη εννοια που απεκτησε η λεξη με τα χρονια.Αυτη του αγριου,κατωτερου και απολιτιστου.
Η σημασία του "βαρβάρου", που προέκυψε από το πώς αντιλαμβάνονταν κάποιοι πρόγονοί μας τους αλλόγλωσσους (προτάσεις που απλά ακούγονται ως βαρ-βαρ, χωρίς γλωσσολογικό περιεχόμενο και πολιτισμό) ήταν εξαρχής ρατσιστική.
Βλέπεις, ως έλληνες μάθαμε να αυτοϊκανοποιούμαστε προσβάλλοντας τους άλλους. Είναι μέσα στην εκπαίδευσή μας.
Αυτό ξεκίνησε, αν δεν κάνω λάθος, απ την αντιμετώπιση των Ελλήνων απέναντι στους Πέρσες. Δηλαδή η σημασία της λέξης άλλαξε άρδην .Ενω πριν ακόμη και αυτός που μιλούσε Ελληνικά (αρχαία) θεωρούνταν βάρβαρος.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29149
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Απρ 2019, 20:20

Βινόσαυρος έγραψε:
31 Μαρ 2019, 21:50
«το εμβατήριο που τούμαθαν να λέει
είναι σεφεραδίτικο δε θέλει να το λέει»
Κι ο Θανάσης Βέγγος ήταν ακροδεξιός εθνικιστής...


Άβαταρ μέλους
Northerner
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:59

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northerner » 21 Απρ 2019, 21:50

Στηρίζω την απαγόρευση. Είναι ρατσιστικό τραγούδι. Πρέπει να απαγορευτεί.
Lost are only those who abandon themselves!
Oberst Hans-Ulrich Rudel

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Απρ 2019, 23:00

NewModelArmy έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:29
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:10
omg kai 3 lol έγραψε:
26 Μαρ 2019, 12:34
εσυ που το καταλαβες,
μπορεις να μου εξηγησεις ποιοι ειναι οι βαρβαροι αυτου του αθωου ασματος ποιος τους εδιωξε και ποτε;
Βάρβαροι ήταν οι αλλόγλωσσοι και τους έδιωξε πριν έναν αιώνα. Όταν ένα τραγούδι λέει «κι ελεύθερη είσαι τώρα» είναι ο ορισμός της ανυπαρξίας αλυτρωτισμού. Αλυτρωτισμός είναι το «πάλι με χρόνια και καιρούς». Δεν είναι θέμα απόψεων, είναι ο ακριβής λεξικολογικός ορισμός.
Ειναι ευκολα κατανοητο οτι το "βαρβαροι¨ δεν σημαινει στην προκειμενη περιπτωση αλλογλωσοι αλλα εχει την αρνητικη,ρατσιστικη εννοια που απεκτησε η λεξη με τα χρονια.Αυτη του αγριου,κατωτερου και απολιτιστου.
Η αρχική εκδοχή του τραγουδιού έλεγε «Βούλγαρους», οπότε, όχι. Είναι αυτό που λέω εγώ. Δεν υπάρχει καν λόγος να θεωρείς ότι ισχύει αυτό που λες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Απρ 2019, 23:05

stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:34
hellegennes έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:26
Ξαναδίνεις παράδειγμα από χρήση αορίστου ως ενεστώτα.
:smt017
Αόριστος με μελλοντική διάθεση είναι.
Η απάντηση "έγινε" στο ερώτημα "θα μου φτιάξεις το χ;" αφορά κάτι που ΘΑ γίνει. Το έχει προγραμματίσει, το έχει υποσχεθεί κι εκφράζεται με αόριστο.
Ενεστώτας είναι. Σημαίνει πράξη που γίνεται τώρα. Η γραμματική της ΚΝΕ συμφωνεί απολύτως μαζί μου. Αφορά πράξεις που ο ομιλητής θεωρεί τετελεσμένες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πάνε να απαγορεύσουν το "Μακεδονία ξακουστή"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Απρ 2019, 23:11

stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2019, 13:48
Η σημασία του "βαρβάρου", που προέκυψε από το πώς αντιλαμβάνονταν κάποιοι πρόγονοί μας τους αλλόγλωσσους (προτάσεις που απλά ακούγονται ως βαρ-βαρ, χωρίς γλωσσολογικό περιεχόμενο και πολιτισμό) ήταν εξαρχής ρατσιστική.
Βλέπεις, ως έλληνες μάθαμε να αυτοϊκανοποιούμαστε προσβάλλοντας τους άλλους. Είναι μέσα στην εκπαίδευσή μας.
Δεν υπάρχει έννοια του ρατσισμού στην αρχαία εποχή. Δεν υπήρξε ποτέ λαός της αρχαιότητας που να μην θεωρούσε τους γύρω λαούς του κατώτερους. Ο ρατσισμός είναι σύγχρονη έννοια και προήλθε ακριβώς από την συνειδητοποίηση ότι έχουμε κοινή καταγωγή και ίδιες δυνατότητες. Η θεωρία της εξέλιξης ήταν αυτή που άλλαξε την κοινή αντίληψη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών