Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27088
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Μαρ 2019, 15:27

talaipwros έγραψε:
14 Μαρ 2019, 11:03
Spiros252 έγραψε:
14 Μαρ 2019, 10:59
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 18:41
Την εποχή των παχιών αγελάδων τα golden boys κάθε τράπεζας έκαναν χοντρές κονόμες. Και όχι μόνο αυτοί, αλλά και κάθε διευθυντής υποκ/τος στη άνω Κωλοπετινίτσα, που έσπρωχνε προϊόντα, είχε το κάτι τις του. Τώρα όλοι αυτοί σφυρίζουν αδιάφορα.
Ακριβώς. Όλα αυτά τα υπερκέρδη από τα 18αρια % των πιστωτικών καρτών που πήγαν; Όταν λέμε έχασαν, τα έχασαν κι αυτά;
Ο δανειολήπτης εκτός από το σπίτι με δάνειο κινδυνεύει να χάσει και όποια άλλη περιουσία έχει. Ο τραπεζίτης μπορεί να έχει και 35 βίλες εκτός παιχνιδιού.
Το ότι οι μετοχές των τραπεζών εξαυλωθηκαν δηλαδή δεν πιάνει;
Θυμάμαι την εποχή της δραχμής που άκουγα το πρωί ράδιο πριν πάω στην δουλεία για τεράστια ποσά κέρδη των τραπεζών που φυσικά τα εισέπρατταν οι μέτοχοι (ενώ τα golden boys τα μπόνους και τις προμήθειες).
Έτσι είναι ο καπιταλισμός: σήμερα κερδίζεις, αύριο χάνεις.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40750
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μαρ 2019, 15:29

Οι τράπεζες είναι το μόνο κομμάτι του καπιταλισμού που θεωρείται αυτονόητο ότι δεν πρέπει ποτέ να χάνει, παρότι υποτίθεται ότι είναι αυτό με το μεγαλύτερο ρίσκο και την πιο επιθετική πολιτική, που περιμένει μετά την διάσωση από το κράτος.

Αν εγώ έδινα βερεσέ σε 1000 πελάτες και κάποια στιγμή είχα 1000 ληξιπρόθεσμα χρέη από τους πελάτες μου, το κράτος θα μου έλεγε ότι είμαι ηλίθιος και η επιχείρησή μου θα κλείσει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών