Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 12 Μαρ 2019, 21:04

brb και tyt έγραψε:
11 Μαρ 2019, 18:42
Τα ανθρωπόμορφα σκύλιασαν να φάνε ακόμα και την πρώτη κατοικία.
Στο ίδιο πακέτο είναι η πώληση λιγνιτορυχείων της ΔΕΗ και ιδιωτικοποίηση της Εγνατίας Οδού, αλλά οι μπαταχτσήδες είναι πιο σημαντικοί για εσένα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 12 Μαρ 2019, 21:46

Αφήνω αυτό εδώ για το αρχείο!

Εικόνα
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 12 Μαρ 2019, 22:12

sharp έγραψε:
12 Μαρ 2019, 00:59
Οι Ισλανδοί βγήκαν με δυο τράτες και τά έβαλαν με ολόκληρο τον Αγγλικό στόλο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cod_Wars

Τι σχέση έχουν με τους Έλληνες που 10 χρόνια τώρα μιξοκλαίνε...
Αν διάβαζες τα σενάρια πολέμου θα ήξερες πόσο σημαντική ήταν η Ισλανδία για τους Αμερικάνους.
Εν μέσω Ψυχρού Πολέμου (1976) οι Ισλανδοί ζούληξαν λίγο τα αμερικανικά @@ και κέρδισαν γη και ύδωρ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Μαρ 2019, 22:21

Nandros έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:12
sharp έγραψε:
12 Μαρ 2019, 00:59
Οι Ισλανδοί βγήκαν με δυο τράτες και τά έβαλαν με ολόκληρο τον Αγγλικό στόλο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cod_Wars

Τι σχέση έχουν με τους Έλληνες που 10 χρόνια τώρα μιξοκλαίνε...
Αν διάβαζες τα σενάρια πολέμου θα ήξερες πόσο σημαντική ήταν η Ισλανδία για τους Αμερικάνους.
Εν μέσω Ψυχρού Πολέμου (1976) οι Ισλανδοί ζούληξαν λίγο τα αμερικανικά @@ και κέρδισαν γη και ύδωρ.
.
Πριν γίνει όμως αυτό βγήκαν με μια ψαρόβαρκα απέναντι σε δύο φρεγάτες, η οποία και βυθίστηκε τελικά.

Θα μού πεις, τότε δεν υπηρχε Ίντερνετ για να κάθονται όλη μέρα στο καναπέ και να γκρινιάζουν για δήθεν άλλους που τους φταίνε για τη μαλακία που τους δέρνει.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30304
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 12 Μαρ 2019, 22:40

Juno έγραψε:
12 Μαρ 2019, 21:46
Αφήνω αυτό εδώ για το αρχείο!

Εικόνα
αυτές ήταν οι μέρες...
που γυρνούσα σπίτι και έβρισκα στο γραμματοκιβώτιο "το καταναλωτικό σας δάνειο (που δε ζήτησα) έχει εγκριθεί, περάστε από το κατάστημα να υπογράψετε και να εισπράξετε
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16762
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 12 Μαρ 2019, 22:46

dna replication έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:40
αυτές ήταν οι μέρες...
που γυρνούσα σπίτι και έβρισκα στο γραμματοκιβώτιο "το καταναλωτικό σας δάνειο (που δε ζήτησα) έχει εγκριθεί, περάστε από το κατάστημα να υπογράψετε και να εισπράξετε
Εμένα με είχε πάρει μια τηλέφωνο για να μου ανοίξει πιστωτική και όταν της είπα πως έχω ήδη, μου είπε, γιατί να μην έχετε και δεύτερη;
Και στην συνέχεια της στιχομυθίας, εκεί που της έλεγα πως ήδη η πρώτη είναι αχρησιμοποίητη, μου μίλησε σαν να ήμουν καμία πεινασμένη, και είπε αχ άδικα έχασα τον χρόνο μου μαζί σας, σας λυπάμαι και μου το έκλεισε.
Εύχομαι από τα βάθη της ψυχής μου να είναι μία από αυτούς που χάνουν το σπίτι τους. Που θα μου πει ότι με λυπάται η χαμένη.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Μαρ 2019, 22:52

dna replication έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:40
αυτές ήταν οι μέρες...
που γυρνούσα σπίτι και έβρισκα στο γραμματοκιβώτιο "το καταναλωτικό σας δάνειο (που δε ζήτησα) έχει εγκριθεί, περάστε από το κατάστημα να υπογράψετε και να εισπράξετε
Το δημόσιο χρέος το 2010 ήταν 110% του ΑΕΠ και το ιδιωτικό 100% περίπου. Στην Ολλανδία το ιδιωτικό ήταν 370%, στην Ιρλανδία 320% (αν δεν κάνω λάθος) κλπ.

Παρ' όλα τα διακοποδάνεια, εορτοδάνεια, στεγαστικά, καταναλωτικά, πάρε αμάξι, είχαμε από τα μικρότερα ιδιωτικά χρέη.

Το άθροισμα δημόσιου και ιδιωτικού ήταν το δεύτερο μικρότερο μετά της Πορτογαλίας.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 12 Μαρ 2019, 23:08

Χαοτικός έγραψε:
12 Μαρ 2019, 10:29
Και τι έγινε αν κάποιος είναι αντιγερμανός; Απαγορεύεται;
Να είναι κάποιος αντιγερμανός δεν απαγορεύεται αρκεί βέβαια να βασίζεται σε λογικά επιχειρήματα και όχι σε αερολογίες και προπαγάνδες που ακούει στην τηλεόραση και στο διαδίκτυο.
Στην Ελλάδα τα τελευταία 6-7 χρόνια ο αντιγερμανισμός και γενικά ο αντιευρωπαϊσμός χρησιμοποιήθηκε προπαγανδιστικά για να ανέβουν στην εξουσία ανύπαρκτοι οι οποίοι τα έκαναν χειρότερα από τους προηγούμενους.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 13 Μαρ 2019, 11:05

Juno έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:46
dna replication έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:40
αυτές ήταν οι μέρες...
που γυρνούσα σπίτι και έβρισκα στο γραμματοκιβώτιο "το καταναλωτικό σας δάνειο (που δε ζήτησα) έχει εγκριθεί, περάστε από το κατάστημα να υπογράψετε και να εισπράξετε
Εμένα με είχε πάρει μια τηλέφωνο για να μου ανοίξει πιστωτική και όταν της είπα πως έχω ήδη, μου είπε, γιατί να μην έχετε και δεύτερη;
Και στην συνέχεια της στιχομυθίας, εκεί που της έλεγα πως ήδη η πρώτη είναι αχρησιμοποίητη, μου μίλησε σαν να ήμουν καμία πεινασμένη, και είπε αχ άδικα έχασα τον χρόνο μου μαζί σας, σας λυπάμαι και μου το έκλεισε.
Εύχομαι από τα βάθη της ψυχής μου να είναι μία από αυτούς που χάνουν το σπίτι τους. Που θα μου πει ότι με λυπάται η χαμένη.
Ευθυνες λοιπον δεν εχουν οι Τραπεζιτες; Οι υπαλληλοι δρουσαν απο μονοι τους; Μονο ο πολιτης που επαιρνε το δανειο εχει ευθυνες; Οι τραπεζες δεν εχουν ευθυνες; Η δικη μου κακοδιαχειριση σημαινει οτι θα κλεισω την δουλεια μου και το σπιτι μου, η κακοδιαχείριση των τραπεζων σημαινει οτι θα πληρωσουμε παλι εμεις την μαλακια τους. Κατα τα λοιπα μιλαμε για ελευθερη αγορα αλλα παντα το θυμα ειμαστε εμεις.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34339
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Μαρ 2019, 11:16

Nostalgia έγραψε:
13 Μαρ 2019, 11:05
Ευθυνες λοιπον δεν εχουν οι Τραπεζιτες; Οι υπαλληλοι δρουσαν απο μονοι τους; Μονο ο πολιτης που επαιρνε το δανειο εχει ευθυνες; Οι τραπεζες δεν εχουν ευθυνες; Η δικη μου κακοδιαχειριση σημαινει οτι θα κλεισω την δουλεια μου και το σπιτι μου, η κακοδιαχείριση των τραπεζων σημαινει οτι θα πληρωσουμε παλι εμεις την μαλακια τους. Κατα τα λοιπα μιλαμε για ελευθερη αγορα αλλα παντα το θυμα ειμαστε εμεις.
Έχουν και τις πλήρωσαν.Οι μετοχές των τραπεζών εκμηδενίσθηκαν.Βασικά οι μόνοι που πλήρωσαν στο 99% την υπόθεση αυτή χάνοντας την περιουσία τους είναι οι "τραπεζίτες",δηλαδή οι μέτοχοι των τραπεζών.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 13 Μαρ 2019, 11:39

brb και tyt έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:52
Το δημόσιο χρέος το 2010 ήταν 110% του ΑΕΠ και το ιδιωτικό 100% περίπου. Στην Ολλανδία το ιδιωτικό ήταν 370%, στην Ιρλανδία 320% (αν δεν κάνω λάθος) κλπ.
συμφωνα με την eurostat το 2010 το χρεος του ελληνικου ιδιωτικου τομεα ηταν 128% του ΑΕΠ, στην Ολλανδια 244% και στην ιρλανδια 257%

το δε χρεος των νοικοκυριων παλι συμφωνα με την eurostat εφτανε το 2010 στο 61% του ΑΕΠ για την ελλαδα, το 110% του ΑΕΠ στην ιρλανδια και το 118% στην ολλανδια

μονο αν αθροισεις τα δυο νουμερα πλησιαζουν καπως τα νουμερα που βαζεις, αλλα θα πρεπει να γινει το ιδιο και για την ελλαδα, οποτε φτανουμε σε "ιδιωτικο χρεος" περιπου 200% του ΑΕΠ
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 13 Μαρ 2019, 11:42

Γιατι να τα αθροισει καποιος
Βγαινει καποιο νοημα αν αθροισεις το ιδιωτικο με το δημοσιο χρεος;
Καποιο συμπερασμα;

Κανενα απολυτως
Απλα οι brb και tyt αυτου του κοσμου εχουν μια τρικυμια σου μυαλο τους την οποια προσπαθουν να μεταδωσουν και στους υπολοιπους
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Μαρ 2019, 11:46

brb και tyt έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:52
dna replication έγραψε:
12 Μαρ 2019, 22:40
αυτές ήταν οι μέρες...
που γυρνούσα σπίτι και έβρισκα στο γραμματοκιβώτιο "το καταναλωτικό σας δάνειο (που δε ζήτησα) έχει εγκριθεί, περάστε από το κατάστημα να υπογράψετε και να εισπράξετε
Το δημόσιο χρέος το 2010 ήταν 110% του ΑΕΠ και το ιδιωτικό 100% περίπου. Στην Ολλανδία το ιδιωτικό ήταν 370%, στην Ιρλανδία 320% (αν δεν κάνω λάθος) κλπ.

Παρ' όλα τα διακοποδάνεια, εορτοδάνεια, στεγαστικά, καταναλωτικά, πάρε αμάξι, είχαμε από τα μικρότερα ιδιωτικά χρέη.

Το άθροισμα δημόσιου και ιδιωτικού ήταν το δεύτερο μικρότερο μετά της Πορτογαλίας.
αρα αποδειχθηκε οτι ο ιδιωτικος τομεας ηταν μια φουσκα αφου ξεφουσκωσε σε αυτο τον βαθμο
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 13 Μαρ 2019, 11:49

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 11:46


αρα αποδειχθηκε οτι ο ιδιωτικος τομεας ηταν μια φουσκα αφου ξεφουσκωσε σε αυτο τον βαθμο
Αυτοι μιλανε για το χρεος των νοικοκυριων
Εσυ μιλας για το χρεος του ιδιωτικου τομεα
Δηλαδη μιλας μονος σου για κατι για το οποιο δεν μιλανε οι υπολοιποι


Το νημα αρχισε να παιρνει επικες διαστασεις
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Οι Γερμανοί θέλουν το σπίτι σου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Μαρ 2019, 11:53

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
13 Μαρ 2019, 11:49
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 11:46


αρα αποδειχθηκε οτι ο ιδιωτικος τομεας ηταν μια φουσκα αφου ξεφουσκωσε σε αυτο τον βαθμο
Αυτοι μιλανε για το χρεος των νοικοκυριων
Εσυ μιλας για το χρεος του ιδιωτικου τομεα
Δηλαδη μιλας μονος σου για κατι για το οποιο δεν μιλανε οι υπολοιποι


Το νημα αρχισε να παιρνει επικες διαστασεις
αποδεικνυεται απο τα νουμερα οτι ο ιδιιωτικος τομεας υπερεπεκταθηκε με δανεικα και οτι ο δανεισμος του νοικοκυριου ηταν αρκετα μικροτερος σε σχεση με αλλες χωρες αναλογικα

για αυτο και σημερα το μεγαλυτερο προβλημα υπαρχει στα επιχειρηματικα και οχι στα καταναλωτικα και στις πιστωτικες συνοτι η μεγαλη πλειοψηφια των φυσικων προσωπων χρωστα μικρα ποσα στην εφορια

και επιβεβαιωνει και τον φιλο σου τον σοιμπλε που ειπε οτι οι βλαχοελιτ ειναι υπευθυνες για την χρεωκοπια της χωρας
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών