''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 08 Μάιος 2021, 15:49

Otto Weininger έγραψε:
08 Μάιος 2021, 15:44
John Brown Gun Club έγραψε:
08 Μάιος 2021, 15:41
...
Και σκεφτόμουν χθες, που είναι αυτό το παιδί να υποστηρίξει τους αγαπημένα του μουσλιμια.
Οι μουσλιμς δεν ειναι περισσοτερο φιλοι μου απ οτι η αγνοια και το ψευδος εχθροι μου. Οι δε μουσλιμς φιλοι μου, με θεωρουν εν δυναμει καλυτερο μουσλιμ απο αυτους (εν μερει γιατι πινουν σα νεροφιδες)
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22875
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 08 Μάιος 2021, 15:56

Κατάντια. Α ρε Στάλιν που θέλετε.
Hujum (Russian: Худжум; in Turkic languages, storming or assault, from Arabic: هجوم‎) was a series of policies and actions taken by the Communist Party of the Soviet Union, initiated by Joseph Stalin, to remove all manifestations of gender inequality, especially on the archaic systems of female veiling and seclusion practiced in Central Asia.[1] The era was often symbolized by the burning of the face-veil that women in the Muslim majority areas of the Soviet Union wore, but removal of the veil was not the sole goal of the campaign. The party recast their message of class revolution into the novel lexicon of women's liberation.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hujum

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6714
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 08 Μάιος 2021, 15:56

John Brown Gun Club έγραψε:
08 Μάιος 2021, 15:41
η δημοσιευση ειναι του 17, ενα χρονο πριν τα νεα μετρα που αρουν την υποχρεωση της αμπαγια στις επισκεπτριες και την μαυρη αμπαγια για τις ντοπιες.
Σωστά. Δεν πρόσεξα την ημερομηνία.
Οπότε άκυρον το σχόλιό μου.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8948
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 08 Μάιος 2021, 16:04

Στρακαστρουκας έγραψε:
08 Μάιος 2021, 14:51
Η Σαουδικη Αραβια ειναι θεοκρατικο καθεστως οπως ειναι το Βατικανο η το Αγιο Ορος. Ακυρες οι συγκρισεις
Ναι, ακριβώς αυτό το παράδειγμα γράφουν τα λεξικά κάτω από το λήμμα "δόκιμη σύγκριση".
Z

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Μάιος 2021, 22:42

Belisarius έγραψε:
08 Μάιος 2021, 11:11
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις. Στο Παρίσι όλα αυτά; Οι μεγάλοι πως κυκλοφορούν;
Μα δεν τους λέει τι να κάνουν στο δρόμο. Στα Σχολεία τους λέει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 08 Μάιος 2021, 22:45

Δεν έχω καταλάβει. Τι θέλουν να κάνουν; να μη φοράνε μαντίλα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 08 Μάιος 2021, 22:51

Cavaliere έγραψε:
08 Μάιος 2021, 22:42
Belisarius έγραψε:
08 Μάιος 2021, 11:11
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις. Στο Παρίσι όλα αυτά; Οι μεγάλοι πως κυκλοφορούν;
Μα δεν τους λέει τι να κάνουν στο δρόμο. Στα Σχολεία τους λέει.
οκ πάσο νόμιζα και στο δρόμο.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Μάιος 2021, 22:52

Belisarius έγραψε:
08 Μάιος 2021, 22:51
οκ πάσο νόμιζα και στο δρόμο.
:)
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14567
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Μάιος 2021, 23:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μάιος 2021, 08:56
Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Μάιος 2021, 02:28
Scouser έγραψε:
08 Μάιος 2021, 01:44

Δηλαδή είσαι υπέρ πχ της αφεσης των γυφτων να διαπαιδαγωγουν τα παιδιά τους ανενόχλητοι με τους γνωστούς τρόπους; Είναι λάθος να παρεμβαίνει το κράτος ας πούμε για να τους αναγκάζει να τα στέλνουν σχολείο ή να σταματήσουν να τα στέλνουν να ζητιανεύουν στα φανάρια;
Υπάρχουν κάποια βασικά δικαιώματα. Οπως σίτιση, στεγαση, μη κακοποίηση. Στο τελευταίο συνηθως ψαχνει να τρυπώσει οποιος θελει τον απόλυτο παρεμβατισμό. Για αυτο και στο θέμα του χιντζαπ γίνεται η μάχη το υψηλο διαλεκτικο επίπεδο του κατα ποσο κακοποιεις ένα κοριτσάκι με το να του επιβάλλεις να κρύβει τα μαλλιά του. Λολ. Οσο για το άλλο. Οπως εσύ θέλεις το παιδί σου να μορφωθεί και να γίνει στήλοβατης της κοινωνίας στέλνοντας το σε 10 διαφορετικά φροντιστήρια απο το δημοτικό ακόμα, ετσι και ο Γύφτος θελει να το κανει καρπουζά.
Όχι χαρά μου, το θέμα δεν είναι ότι το 9χρονο κακοποιείται επειδή κρύβει τα μαλλιά του. Το θέμα είναι ότι από τα 9 και μετά κάθε γυναίκα πρέπει να κρύβει τα μαλλιά της γιατί αν δεν το κάνει ο κάθε φανατικός παπάρας θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να τη βιάσει, θεωρώντας την πράξη όχι βιασμό αλλά έναν τρόπο θρησκευτικής λατρείας.

Και αυτή ακριβώς είναι η διαφορά με τους άλλους βιαστές.
Αυτοί τουλάχιστον αντιλαμβάνονται ότι αυτό που κάνουν δεν είναι νομικώς και ηθικώς επιτρεπτό.


Κατά τα άλλα, έχω την αμυδρά υποψία ότι σ' αυτό το θέμα, οι περισσότεροι φιλοχιτζαμπήδες κάπου χάνετε τη μπάλα αναφορικά με τον γονεϊκό και κρατικό παρεμβατισμό.
Δεν κατάλαβα. Συζητάμε σε αυτό το νήμα το ενδεχόμενο να εφαρμόσουμε τη σαρία ή αμα πρέπει να απαγορευτεί η μαντίλα;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14567
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Μάιος 2021, 23:08

Otto Weininger έγραψε:
08 Μάιος 2021, 15:46
Πάντως και στην Ελλάδα μέρα με την μέρα, βλέπει κανείς όλο και περισσότερες μαντηλοφορουσες με 3-4 παιδιά η καθεμία απο δίπλα.


Αυτό πρέπει να σταματήσει γρήγορα.
Ποιο από τα δυο;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10166
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 08 Μάιος 2021, 23:17

Πισω στην ερημο και αν γουστερνουν ας ανεβουν και σε βελανιδιές .

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70243
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μάιος 2021, 08:57

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Μάιος 2021, 23:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μάιος 2021, 08:56
Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Μάιος 2021, 02:28

Υπάρχουν κάποια βασικά δικαιώματα. Οπως σίτιση, στεγαση, μη κακοποίηση. Στο τελευταίο συνηθως ψαχνει να τρυπώσει οποιος θελει τον απόλυτο παρεμβατισμό. Για αυτο και στο θέμα του χιντζαπ γίνεται η μάχη το υψηλο διαλεκτικο επίπεδο του κατα ποσο κακοποιεις ένα κοριτσάκι με το να του επιβάλλεις να κρύβει τα μαλλιά του. Λολ. Οσο για το άλλο. Οπως εσύ θέλεις το παιδί σου να μορφωθεί και να γίνει στήλοβατης της κοινωνίας στέλνοντας το σε 10 διαφορετικά φροντιστήρια απο το δημοτικό ακόμα, ετσι και ο Γύφτος θελει να το κανει καρπουζά.
Όχι χαρά μου, το θέμα δεν είναι ότι το 9χρονο κακοποιείται επειδή κρύβει τα μαλλιά του. Το θέμα είναι ότι από τα 9 και μετά κάθε γυναίκα πρέπει να κρύβει τα μαλλιά της γιατί αν δεν το κάνει ο κάθε φανατικός παπάρας θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να τη βιάσει, θεωρώντας την πράξη όχι βιασμό αλλά έναν τρόπο θρησκευτικής λατρείας.

Και αυτή ακριβώς είναι η διαφορά με τους άλλους βιαστές.
Αυτοί τουλάχιστον αντιλαμβάνονται ότι αυτό που κάνουν δεν είναι νομικώς και ηθικώς επιτρεπτό.

Κατά τα άλλα, έχω την αμυδρά υποψία ότι σ' αυτό το θέμα, οι περισσότεροι φιλοχιτζαμπήδες κάπου χάνετε τη μπάλα αναφορικά με τον γονεϊκό και κρατικό παρεμβατισμό.
Δεν κατάλαβα. Συζητάμε σε αυτό το νήμα το ενδεχόμενο να εφαρμόσουμε τη σαρία ή αμα πρέπει να απαγορευτεί η μαντίλα;
Συζητάμε για το αν η μαντήλα στις μαθήτριες υποδηλώνει αμέσως ή εμμέσως την αποδοχή της σαρίας και το οτιδήποτε συνεπάγεται αυτό για τη διαμόρφωση της νοοτροπίας των μικρών κοριτσιών για τη θέση του φύλου τους στο μαθητικό και κοινωνικό περιβάλλον.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 09 Μάιος 2021, 09:06

Otto Weininger έγραψε:
08 Μάιος 2021, 15:46
Πάντως και στην Ελλάδα μέρα με την μέρα, βλέπει κανείς όλο και περισσότερες μαντηλοφορουσες με 3-4 παιδιά η καθεμία απο δίπλα.


Αυτό πρέπει να σταματήσει γρήγορα.
Με ΝΔ κυβέρνηση μην περιμένεις κάτι τέτοιο...

Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11286
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 06 Σεπ 2023, 20:13

https://www.aljazeera.com/news/2023/9/6 ... ono-lawyer

:smt005: Μουσουλμανα πηγε λεει με Ιαπωνικο Κιμονο στην ταξη και...αποβληθηκε για αυτον τον λογο
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23554
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 11 Σεπ 2023, 17:31

Στρακαστρουκας έγραψε:
06 Σεπ 2023, 20:13
https://www.aljazeera.com/news/2023/9/6 ... ono-lawyer

:smt005: Μουσουλμανα πηγε λεει με Ιαπωνικο Κιμονο στην ταξη και...αποβληθηκε για αυτον τον λογο

πολυ αστειο ... αλλα το κατω ειναι καλυτερο που υποχρεωνουν μια κοπελα να υπογραψει γαμο για να γινει μια ακομη συζηγος σε χαρεμι ... δεν θα περασει το σκοταδι που θελετε αριστεροστροφοι επιδοτουμενοι ισλαμοφασιστες


η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών