Γυναικα κατηγορειται οτι αναγκασε αντρα να κανει σεξ μαζι της. Αλλα δεν ηταν βιασμος λεει ο νομος.

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24704
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γυναικα κατηγορειται οτι αναγκασε αντρα να κανει σεξ μαζι της. Αλλα δεν ηταν βιασμος λεει ο νομος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Οκτ 2022, 12:18

Ερμής έγραψε:
03 Οκτ 2022, 12:10
Δημοκράτης έγραψε:
03 Οκτ 2022, 12:09
Ερμής έγραψε:
03 Οκτ 2022, 11:49


Tι να σου πω. Όταν έπινα σε σημειο παραπάνω παο οτι έπρεπε δε μπορουσα να κάνω τίποτα, το πρώτο που σκεφτόμουν ήταν να πάω να την πεσω.
δεν αντιδρούν όλοι το ίδιο στο αλκοόλ
Καλά σίγουρα, απλά αυτος που πηδάει με τη "δικαιολογια" πως είναι πιωμένος δε σημαίνει πως δε γουστάρει εκείνη την ώρα.
Εμένα οταν πιω με πιάνει μελαγχολία για όλες τις μλκιες που έχω κάνει.
μα με τα τώρα δεδομένα που αν κουτουπωθούν δύο πιωμένοι οι άλλη μπορεί να τον τρέχει τον άντρα σε δίκες ας ήταν και οι δυό λιώμα δεν μπορείς νομικά να τα διαχωρίσεις. Του άρεσε δεν του άρεσε, αν την ώρα του σεξ ήταν λιώμα η άλλη τον βίασε έστω και αν στην πραγματικότητα τον "βίασε". Υπάρχει κια θέμα του να μεινει η άλλη έγκυος και να πρέπει να μεγαλώσεις το παιδί μαζί με ένα ζώο.
Υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται talking to strangers και γενικά το θέμα του έιναι η συνενόηση σε άτομα που δεν γνωρίζονται. Σε ένα κεφάλαιο περιγράφει μια τέτοια περίπτωση "βιασμού" σε κάποιο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ που 2 φοιτητές εγαμιώσαντε και τελικά ο άντρας πήγε φυλακή γιατί η άλλη τον πήγε σε δίκη. Ήταν και οι δύο λιώμα αλλά και πάλι για τον νόμο φταίεει ο άντρας. Λέει μάλιστα ότι το ίδιο περιστατικό σε άλλη πολητεία των ΗΠΑ δεν είναι βιασμός και ότι πρακτικά δεν έχουμε θέσει τα όρια του τι είναι και τι δεν είναι και καταλήγει ο συγγραφέας ότι δεν χρειαζόμαστε περισσότερους νόμους αλλά λιγότερο αλκοόλ
Όπως και να έχει αν μιλάμε για ισονομία και μας πρήζουν τα @@ για την άδικη σεξιστική κοινωνία δεν γίνεται τα δικαστήρια να δουλεύουν έτσι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικα κατηγορειται οτι αναγκασε αντρα να κανει σεξ μαζι της. Αλλα δεν ηταν βιασμος λεει ο νομος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 03 Οκτ 2022, 19:45

Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 11:13
Naida έγραψε:
02 Οκτ 2022, 11:41


Ξαναλέω οι νόμοι δεν αποτελούν την δικαιοσύνη και οι δικαστές οι λειτουργοί της;
οχι.

ειναι δυο διαφορετικες εξουσιες.

αλλη εξουσια φτιαχνει τους νομους, και αλλη φροντιζει να εφαρμοζονται.
Ασέβαστος έγραψε:
03 Οκτ 2022, 11:14
Naida έγραψε:
02 Οκτ 2022, 12:19

Δεν είναι το παιχνίδι μου. Η πραγματικότητα είναι. Οι δικαστές καλούνται βάσει των νόμων των οποίων ισχύουν να αποφασίσουν βάσει στοιχείων εάν κάποιος έχει παραβεί κάποιο νόμο ή οχι και ανάλογα εάν και ποια ποινή θα επιβληθεί. Όταν λες λοιπόν ότι έχεις τυφλή εμπιστοσύνη στην δικαιοσύνη εννοείς στους νόμους και τους λειτουργούς της. Κάτι το οποίο διαφωνώ προσωπικά γιατί και οι νόμοι μπορεί να είναι άδικοι και οι λειτουργοί της(δικαστές) άδικοι επίσης. Οπότε εσύ που εμπιστεύεσαι τυφλά την δικαιοσύνη, όπως και στην περίπτωση Μπίκα αν θυμάσαι, δεν έχεις
"δικαίωμα " εδώ να πεις το παραμικρό περί νόμου. Εγώ από την άλλη που όπως έχω πει δεν εμπιστεύομαι την δικαιοσύνη και τους λειτουργούς τηςαλλά χρησιμοποιώ την κρίση μου, έχω δικαίωμα να πω πως αυτός ο νόμος είναι άδικος :003:
να σημειωσω οτι κανεις, ποτε, δεν εχει πει "τυφλα".
Ναι κανείς :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναικα κατηγορειται οτι αναγκασε αντρα να κανει σεξ μαζι της. Αλλα δεν ηταν βιασμος λεει ο νομος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Οκτ 2022, 09:39

Naida έγραψε:
03 Οκτ 2022, 19:45


Ναι κανείς :lol:
α, ναι, εκτος απο εσενα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών