''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Μάιος 2021, 22:19

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:07
georgebi έγραψε:
07 Μάιος 2021, 21:31
«Η μαντήλα μου δεν με κάνει λιγότερο μαχητική, ούτε λιγότερο φεμινίστρια»

πάω στοίχημα πως άμα ψάξεις για άλλα άρθρα τους εκεί στο σάιτ θα γράφουν για το πώς πχ στα αγοράκια επιβάλλεται από το κοινωνικά περιβάλλον τους να παίζουν με όπλα και στρατιωτάκια και στα κοριτσάκια με κούκλες και κουζινικά.

σε αυτή τη περίπτωση όμως μας διαβεβαιώνουν ότι τα ίδια τα 9χρονα κορίτσια έκαναν συνειδητή επιλογή να φοράνε τη μαντίλα και δεν τους επιβλήθηκε από τα κοινωνικά πρότυπα και τις νόρμες. γιατί ένα 9χρονο κορίτσι, μεγαλωμένο μάλιστα σε μια υπερσυντηρητική οικογένεια και κοινωνία έχει και την ωριμότητα της ατομικής κρίσης και την ελευθερία της επιλογής.


για μένα πάντως καλά κάνουν και φοράνε ό,τι θέλουν
πολυπολιτισμό ήθελαν οι δυτικοί και αυτό λαμβάνουν
μόκο τώρα
Εμμ ...... γι αυτό έβαλα στα καπάκια και το άρθρο του 2015 από την εποχή του Ολάντ και τις ΄΄ρατσίστριες΄΄ :lol: «Μουσουλμάνες χωρίς Μαντίλα»....

.....για την αντίστιξη ..... :roll:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Μάιος 2021, 22:21

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:13
αν ήμουν μουσουλμάνος εννοείς;
Γενικοτερα. Θα εδινες χαρτζιλικι και θα εστελνες το παιδι σου μονο στα zara να ψωνισει, υποθετω
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Μάιος 2021, 22:23

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:21
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:13
αν ήμουν μουσουλμάνος εννοείς;
Γενικοτερα. Θα εδινες χαρτζιλικι και θα εστελνες το παιδι σου μονο στα zara να ψωνισει, υποθετω
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση
Παριστάνει τον περιστρεφόμενο δερβίση τώρα και έχει ζαλιστεί.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Μάιος 2021, 22:29

georgebi έγραψε:
07 Μάιος 2021, 21:31
«Η μαντήλα μου δεν με κάνει λιγότερο μαχητική, ούτε λιγότερο φεμινίστρια»
SpoilerShow
[img]https://i.postimg.cc/L4JXZ8Vh/popa ... .jpg[/img]


Tρεις νεαρές μουσουλμάνες μιλούν για την ζωή με μαντήλα στην Ελλάδα.


https://popaganda.gr/stories/mantila-mo ... ministria/

Αζίζα, 26 χρονών, Ελληνοαιγύπτια

«Γεννήθηκα στην Ελλάδα από Αιγύπτιο πατέρα και Ελληνίδα μητέρα. Στο σπίτι μου ήμασταν πάντα αρκετά θρησκευόμενοι και για εμένα ήταν πολύ φυσιολογικό το να φορέσω τελικά μαντήλα. Την φόρεσα όταν μου ήρθε η πρώτη περίοδος, στην Δευτέρα Γυμνασίου.

Θυμάμαι ότι εκείνη η πρώτη μέρα που πήγα σχολείο φορώντας μαντήλα, ήταν γεμάτη ανάμεικτα συναισθήματα. Οι περισσότεροι συμμαθητές μου με κοίταζαν με μεγάλη περιέργεια. Γενικά τα πράγματα στο σχολείο δεν ήταν εύκολα. Για πολλά χρόνια με φώναζαν Ταλιμπάν και είναι άπειρες οι φορές που μου τράβηξαν την μαντήλα για να δουν τα μαλλιά μου.

Ελάχιστοι ήταν οι συμμαθητές μου που ήθελαν πραγματικά να μάθουν για την θρησκεία μου και με αντιμετώπιζαν με σεβασμό, ενώ ακόμα και καθηγητές με κοιτούσαν καχύποπτα και μου έκαναν ειρωνικά σχόλια. Τότε ήμουν πολύ συνεσταλμένη και δεν μπορούσα ούτε να διανοηθώ να απαντήσω. Αυτό άλλαξε όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο. Τότε νομίζω βρήκα την φωνή μου ως Ελληνίδα μουσουλμάνα.

Όσο σπούδαζα ήμουν πολύ ενεργή σε φοιτητικές οργανώσεις και ούτε μια στιγμή δεν αισθάνθηκα πως υστερούσα σε μαχητικότητα. Έχω τσακωθεί στο μετρό με ανθρώπους που δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν το βλέμμα τους από πάνω μου και πλέον δεν αφήνω κανέναν να αμφισβητήσει την ελληνικότητά μου ή το γεγονός πως επιλέγω μόνη μου πως θα ζήσω τη ζωή μου.

Η μαντήλα μου είναι δική μου επιλογή, δεν μου επιβλήθηκε ποτέ.

Η αδερφή μου για παράδειγμα δεν φόρεσε ποτέ χιτζάμπ και θυμώνω που πρέπει να το λέω κάθε φορά αυτό για να καταλάβει ο κόσμος ότι δεν μου φόρεσαν την μαντήλα με το ζόρι οι γονείς μου.

Το χιτζάμπ μου με κάνει να αισθάνομαι ασφαλής και προστατευμένη από ανεπιθύμητα βλέμματα, είναι κομμάτι του εαυτού μου.

Η μαντήλα μου δεν με κάνει λιγότερο μαχητική, ούτε λιγότερο φεμινίστρια.

Η ζωή μου δεν διαφέρει πολύ από αυτή των χριστιανών συνομηλίκων μου. Πριν την πανδημία έβγαινα, ξενυχτούσα, πήγαινα βόλτες, φλέρταρα. :smt023

Όλα αυτά βέβαια, προσαρμοσμένα στην πίστη μου :smt017 , αλλά και πάλι απολάμβανα τη ζωή.

Εκεί που δυσκολεύτηκα πολύ ήταν στην αναζήτησή εργασίας. Κανείς δεν προσλάμβανε για σερβιτόρα ή πωλήτρια μια κοπέλα με χιτζάμπ και πάλι όμως δεν το έβαλα κάτω και επέμεινα. Πλέον απαιτώ τον σεβασμό.

Οι μουσουλμάνες δεν είμαστε άβουλα πλάσματα που μας άγουν και μας φέρουν οι άνδρες. Έχουμε άποψη και φωνή, απλά στην Δύση ο κόσμος δεν είναι ακόμα διατεθειμένος να μας ακούσει».

Φαρανγκίς, 35 ετών, πρόσφυγας από το Αφγανιστάν


«Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς φόρεσα πρώτη φορά την μαντήλα μου, αλλά νομίζω πως ήμουν κοντά 9 χρονών. Σαφώς επηρεάστηκα από την μητέρα μου που και εκείνη φορούσε μαντήλα, αλλά η επιλογή ήταν δική μου.

Μου άρεσε να φοράω πολύχρωμα και όμορφα μαντήλια. Στην Ελλάδα δυστυχώς, είναι πολλά τα περίεργα βλέμματα που πέφτουν πάνω μου και οι άνθρωποι πολλές φορές με αντιμετωπίζουν σαν να είμαι κατώτερή τους.

Όταν όμως, φοράω το χιτζάμπ μου αισθάνομαι άνετα και ασφαλής μέσα σε αυτό. Δεν αισθάνθηκα ποτέ πως το χιτζάμπ μου στάθηκε εμπόδιο στη ζωή μου και μπορώ να πω με μεγάλη περηφάνια πως την έχει επηρεάσει πολύ θετικά. :roll:

Είναι πολλοί εκείνοι που θεωρούν πως οι μουσουλμάνοι άνδρες εξαναγκάζουν τις γυναίκες τους να φορέσουν μαντήλα για να μπορούν να τις καταπιέζουν. :smt018

Θέλω να πω σε όλους αυτούς πως φοράω την μαντήλα μου, γιατί έτσι επέλεξα εγώ η ίδια. Με προστατεύει από τα ανεπιθύμητα βλέμματα της κοινωνίας.

Το χιτζάμπ μου δεν βλάπτει κανένα και θα ήθελα όσοι με βλέπουν να σεβαστούν αυτή μου την επιλογή και να μην με κρίνουν».

Φατιμά, 19 χρονών, πρόσφυγας από το Αφγανιστάν


«Πριν έρθω στην Ελλάδα ζούσα στο Ιράν και εκεί ήταν υποχρεωτικό τα κορίτσια να φορούν μαντήλα από 9 χρονών. Στο Ιράν δεν είχε σημασία, αν ήθελα να βάλω μαντήλα ή όχι. Έπρεπε να την φορέσω.

Όταν ήρθα στην Ελλάδα όμως, αποφάσισα να βγάλω την μαντήλα μου :smt023 .

Στην αρχή ζούσαμε σε camp προσφύγων και κάθε φορά που βγαίναμε από αυτό ο κόσμος μας κοιτούσε πολύ περίεργα και μας μιλούσαν πολύ άσχημα. Στο λεωφορείο, στο μετρό… Όπου κι αν πηγαίναμε η αντιμετώπιση ήταν χάλια.

Κάποια στιγμή η μητέρα μου νοσηλεύτηκε για δυο εβδομάδες και εγώ έμεινα μαζί της. Στο νοσοκομείο ήρθε ένας κύριος μεγάλος σε ηλικία και μου έβγαλε χωρίς να θέλω την μαντήλα μου. Μου έλεγε “Εδώ είναι Ελλάδα, δεν είναι ούτε Ιράν, ούτε Αφγανιστάν. Γιατί φοράς μαντήλα;”.

Αυτοί ήταν οι σημαντικότεροι λόγοι που με έκαναν να την βγάλω. Πίστευα πως αν δεν φορούσα μαντήλα δεν θα με κοιτούσαν περίεργα.

Όταν τελικά έβγαλα το χιτζάμπ μου ένιωσα ένα αίσθημα ελευθερίας. Όταν καλύπτεις για πολύ καιρό τα μαλλιά σου και τελικά βγάζεις την μαντήλα, νομίζεις πως σε κοιτάνε όλοι. Νιώθεις λες και ντρέπεσαι. Από την άλλη μεριά όμως, υπάρχει το αίσθημα της ελευθερίας. Δεν είμαι σίγουρη, αλλά πιστεύω πως η ζωή μου άλλαξε.

Απ’ όταν έβγαλα την μαντήλα δεν μου συμβαίνουν πια τέτοια περιστατικά.

Δεν έρχεται κανείς να μου πει “Γιατί φοράς μαντήλα;”, ούτε με ρωτάνε από που είμαι και πόσο καιρό ζω στην χώρα. Δεν θα ήταν εύκολο να φοράω μαντήλα στην Ελλάδα. Ακόμα και στο σχολείο δεν θα ήταν εύκολο να βρω φίλους ή να κάνω παρέα με παιδιά Έλληνες. Ξέρουν όλοι ότι δεν είμαι Ελληνίδα, αλλά δεν με κοιτούν πια περίεργα.

Όσο αφορά τα κορίτσια που συνεχίζουν να φορούν μαντήλα παρόλο που ζουν στην Ελλάδα, νομίζω χωρίζονται σε δυο ομάδες.

Η μια ομάδα το κάνει για λόγους θρησκείας και νιώθει ασφάλεια φορώντας χιτζάμπ.

Υπάρχει όμως και η άλλη ομάδα, που η μαντήλα επιβάλλεται από την οικογένεια.

Έχω να πω σε όλους όσους κοιτούν περίεργα τα κορίτσια που φορούν μαντήλα, πως αυτά τα βλέμματα τις κάνουν να αισθάνονται απίστευτα άσχημα. Τα κορίτσια αυτά φορούν την μαντήλα γιατί είναι θρήσκες και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τις κοιτά περίεργα.

Είναι σαν να είσαι χριστιανός και να πας σε μια μουσουλμανική χώρα και να έχεις όλα τα βλέμματα πάνω σου.

Πολλά από αυτά τα κορίτσια αισθάνονται ότι τις κοροϊδεύουν και ότι δεν θα γίνουν ποτέ ευπρόσδεκτες στην Ευρώπη. Καλό είναι να μπει ένα τέλος σε αυτή τη συμπεριφορά».




[img]https://i.postimg.cc/KjkdcVBv/popa ... .jpg[/img]
Νομίζω τους χρειάζεται μια εβδομάδα διακοπές στις χώρες τους. Μόνο η πρώτη παίζει να τη γλιτώσει γιατί οι Αιγύπτιοι δεν είναι τελείως κάφροι.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 22:32

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:21
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:13
αν ήμουν μουσουλμάνος εννοείς;
Γενικοτερα. Θα εδινες χαρτζιλικι και θα εστελνες το παιδι σου μονο στα zara να ψωνισει, υποθετω
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση
Μας λες οτι την μαντηλα στα 9χρονα την επιβαλλουν οι γονεις. Στο οποιο σου απαντω οτι οταν εισαι 9 χρονω τα ρουχα στα αγοραζουν οι γονεις σου. Δεν καταλαβαινω γιατι δηθεν σε σοκαρει η ιδεα οτι μουσουλμανοι γονεις αγοραζουν μαντηλα στο παιδι τους
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Μάιος 2021, 22:34

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 19:46
Εικόνα

Η ηρωιδα της επαναστασης Λασκαρινα Μπουμπουλινα τι αποψη θα ειχε αραγε?
Μάλλον την ίδια που είχε και ο Καραϊσκάκης (πάνω στο άλογο)
Εικόνα
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Μάιος 2021, 22:39

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 21:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 21:09
Ποιες ακριβώς ήταν οι κρατικές απαγορεύσεις και η καταπίεση της θρησκευτικής έκφρασης των πολιτών για τους χριστιανούς της Ευρώπης, πριν τη μαζική συρροή των μουσουλμάνων;
Εικόνα
Κανένας δεν απαγόρευσε σε όποιον ήθελε να βάλει την ταυτότητά του μέσα σε προστατευτική ζελατίνα που να γράφει "Χριστιανός Ορθόδοξος" ή να κυκλοφορεί με σταυρό κεντημένο στην τσέπη του πουκαμίσου. Το γεγονός ότι κανείς δεν το έκανε παρ'ό,τι το θρήσκευμα αφαιρέθηκε από τις ταυτότητες, δείχνει ότι όλο το αφήγημα γιά τις ταυτότητες ήταν μία φούσκα στα πλαίσια power struggle.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24364
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μάιος 2021, 22:44

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:32
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:21
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:15


Γενικοτερα. Θα εδινες χαρτζιλικι και θα εστελνες το παιδι σου μονο στα zara να ψωνισει, υποθετω
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση
Μας λες οτι την μαντηλα στα 9χρονα την επιβαλλουν οι γονεις. Στο οποιο σου απαντω οτι οταν εισαι 9 χρονω τα ρουχα στα αγοραζουν οι γονεις σου. Δεν καταλαβαινω γιατι δηθεν σε σοκαρει η ιδεα οτι μουσουλμανοι γονεις αγοραζουν μαντηλα στο παιδι τους
Μήπως επειδή η μαντήλα είναι κάτι που πρέπει να φοράς για να μη θεωρείσαι πουτάνα και είναι λίγο ανατριχιαστικό να σκέφτεσαι έτσι για ένα 9χρονο στα πλαίσια των γονεϊκών σου καθηκόντων.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Μάιος 2021, 22:50

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:32
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:21
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:15


Γενικοτερα. Θα εδινες χαρτζιλικι και θα εστελνες το παιδι σου μονο στα zara να ψωνισει, υποθετω
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση
Μας λες οτι την μαντηλα στα 9χρονα την επιβαλλουν οι γονεις. Στο οποιο σου απαντω οτι οταν εισαι 9 χρονω τα ρουχα στα αγοραζουν οι γονεις σου. Δεν καταλαβαινω γιατι δηθεν σε σοκαρει η ιδεα οτι μουσουλμανοι γονεις αγοραζουν μαντηλα στο παιδι τους
μα δε με σοκάρει, το γνωρίζω ότι γίνεται αυτό
αυτό που στηλιτεύω είναι ο λόγος των ίδιων των μουσουλμάνων γυναικών που λένε ότι φόρεσαν τη μαντίλα στα 9 τους χρόνια μετά από ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, πράγμα που είναι γελοίο να το υποστηρίζουν μιας και είμαι σίγουρος ότι στη πραγματικότητα ούτε οι ίδιες το πιστεύουν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42514
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Μάιος 2021, 22:51

Δεν είναι άσπρο μαύρο τα πράγματα. Σαφώς υπάρχει και το πολιτισμικό στοιχείο πέρα από το καθαρά θρησκευτικό. Δηλαδή σε ποιον δε θα κακοφαινόταν αν πήγαινε σε μια χώρα και του λέγανε εδώ το παντελόνι απαγορεύεται, μόνο φουστανέλα θα φοράς;

Θα νιώθεις εκτεθειμένος και ταπεινωμένος αν το κάνεις χωρίς τη θέληση σου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 23:02

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:44
Μήπως επειδή η μαντήλα είναι κάτι που πρέπει να φοράς για να μη θεωρείσαι πουτάνα και είναι λίγο ανατριχιαστικό να σκέφτεσαι έτσι για ένα 9χρονο στα πλαίσια των γονεϊκών σου καθηκόντων.
Οκ σαν Ελληνας καταλαβαινω οταν ενας αλλος Ελληνας λεει "πουτανα" μια γυναικα που εχει ντυθει προκλητικα. Δεν συμφωνω τελειως αλλα ολοι εχουμε ακουσει υποτιμητικους σχολιασμους για "πουτανακια" κτλπ. Αλλα δεν ξερω πως το να μην φοραει μαντηλα μια μουσουλμανα την κανει πουτανα στα ματια ενος μουσουλμανου. Δηλαδη αυτην την "μουσουλμανικη λογικη" που την κατεχετε ολοι τοσο καλα αναλυστε μου την λιγο
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68636
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2021, 23:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:51
Δεν είναι άσπρο μαύρο τα πράγματα. Σαφώς υπάρχει και το πολιτισμικό στοιχείο πέρα από το καθαρά θρησκευτικό. Δηλαδή σε ποιον δε θα κακοφαινόταν αν πήγαινε σε μια χώρα και του λέγανε εδώ το παντελόνι απαγορεύεται, μόνο φουστανέλα θα φοράς;

Θα νιώθεις εκτεθειμένος και ταπεινωμένος αν το κάνεις χωρίς τη θέληση σου.
Ναι, είναι τρομερό όταν η χώρα στην οποία πηγαίνεις σου επιβάλλει να κόψεις κάποιες συνήθειες. :lol:

Αλλά όλως τυχαίως, το πολιτισμικό στοιχείο υπάρχει σε όλες τις χώρες, δεν είναι χαρακτηριστικό μόνον των εισερχόμενων νομότυπα ή παράτυπα στη χώρα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68636
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2021, 23:05

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:44
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:32
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:21

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση
Μας λες οτι την μαντηλα στα 9χρονα την επιβαλλουν οι γονεις. Στο οποιο σου απαντω οτι οταν εισαι 9 χρονω τα ρουχα στα αγοραζουν οι γονεις σου. Δεν καταλαβαινω γιατι δηθεν σε σοκαρει η ιδεα οτι μουσουλμανοι γονεις αγοραζουν μαντηλα στο παιδι τους
Μήπως επειδή η μαντήλα είναι κάτι που πρέπει να φοράς για να μη θεωρείσαι πουτάνα και είναι λίγο ανατριχιαστικό να σκέφτεσαι έτσι για ένα 9χρονο στα πλαίσια των γονεϊκών σου καθηκόντων.
Το πραγματικά ανατριχιαστικό είναι ο λόγος που τα κορίτσια πρέπει να αρχίσουν να φοράνε μαντήλα από τα 9.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42514
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Μάιος 2021, 23:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:51
Δεν είναι άσπρο μαύρο τα πράγματα. Σαφώς υπάρχει και το πολιτισμικό στοιχείο πέρα από το καθαρά θρησκευτικό. Δηλαδή σε ποιον δε θα κακοφαινόταν αν πήγαινε σε μια χώρα και του λέγανε εδώ το παντελόνι απαγορεύεται, μόνο φουστανέλα θα φοράς;

Θα νιώθεις εκτεθειμένος και ταπεινωμένος αν το κάνεις χωρίς τη θέληση σου.
Ναι, είναι τρομερό όταν η χώρα στην οποία πηγαίνεις σου επιβάλλει να κόψεις κάποιες συνήθειες. :lol:

Αλλά όλως τυχαίως, το πολιτισμικό στοιχείο υπάρχει σε όλες τις χώρες, δεν είναι χαρακτηριστικό μόνον των εισερχόμενων νομότυπα ή παράτυπα στη χώρα.
Δεν υπάρχει κάτι στο οποίο θα μπορούσα να απαντήσω. Πρακτικά είναι σα να απαντάς σε κάποιον άλλο, εγώ ούτε για τρομεράδα μίλησα ούτε για αποκλειστικά χαρακτηριστικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10991
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 23:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:05
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:44
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:32


Μας λες οτι την μαντηλα στα 9χρονα την επιβαλλουν οι γονεις. Στο οποιο σου απαντω οτι οταν εισαι 9 χρονω τα ρουχα στα αγοραζουν οι γονεις σου. Δεν καταλαβαινω γιατι δηθεν σε σοκαρει η ιδεα οτι μουσουλμανοι γονεις αγοραζουν μαντηλα στο παιδι τους
Μήπως επειδή η μαντήλα είναι κάτι που πρέπει να φοράς για να μη θεωρείσαι πουτάνα και είναι λίγο ανατριχιαστικό να σκέφτεσαι έτσι για ένα 9χρονο στα πλαίσια των γονεϊκών σου καθηκόντων.
Το πραγματικά ανατριχιαστικό είναι ο λόγος που τα κορίτσια πρέπει να αρχίσουν να φοράνε μαντήλα από τα 9.
Ποιος ειναι για πες μας
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών