''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11159
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 23:32

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:25
Δε νομίζω ότι μπορεί να το κάνει πιο σαφές. Οι γυναίκες χωρίζονται σε έντιμες και στις άλλες που έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς και αυτό καθορίζεται από το σεμνό ντύσιμο.

Δεν ξέρω από πού έχεις αποκομίσει την εντύπωση ότι μια θρησκεία καμηλιέρηδων κατακτητών από την Αραβία του 600μ.Χ. θα έπρεπε να έχει καλή γνώμη για όσες ντύνονται προκλητικά.
Την ιδια αποψη που εχουν και οι παραδοσιακοι χριστιανοι. Και αυτη η αποψη απο ανεκαθεν θεωρουνταν ανωτερη ηθικα. Μην κοιτας που τα πραγματα εχουν αλλαξει τις τελευταιες δεκαετιες
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24495
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μάιος 2021, 23:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:25
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:51
Δεν είναι άσπρο μαύρο τα πράγματα. Σαφώς υπάρχει και το πολιτισμικό στοιχείο πέρα από το καθαρά θρησκευτικό. Δηλαδή σε ποιον δε θα κακοφαινόταν αν πήγαινε σε μια χώρα και του λέγανε εδώ το παντελόνι απαγορεύεται, μόνο φουστανέλα θα φοράς;
άμα φοράγανε όλοι φουστανέλα (ή οτιδήποτε άλλο) γιατί να αισθανθείς άσχημα; Αν πας σε πάρτι μασκέ που όλοι είναι ντυμένοι και βαμμένοι με τον πιο εξωφρενικό τρόπο κι εσύ είσαι ο μόνος κανονικός τότε ειναι που αισθάνεσαι άσχημα.

Δεν υπάρχει κανένα πολιτισμικό στοιχείο, υπάρχει μόνο θρησκευτική επιταγή. Δεν πρέπει οι άντρες να βλέπουν το κεφάλι σου ακάλυπτο γιατί τότε είσαι μια πουτάνα στα μάτια Θεού και ανθρώπων. Μόνο ο άντρας σου έχει το δικαίωμα να σε βλέπει έτσι, άντε και ο πατέρας σου.
Αν δει κανείς χώρες που η μαντήλα ήταν εκτός μόδας και ήρθαν πάλι στη μόδα, αυτό που έγινε είναι ότι θεώρησαν ότι γίνανε καλύτερες μουσουλμάνες έτσι. Όχι ότι πρίν ήταν πουτανες.
Δε νομίζω ότι υπήρχε ποτέ αμφιβολία πως ήταν πουτάνες με ισλαμικά κριτήρια. Όπως άλλωστε ισχύει για τις χριστιανές που έχουν προγαμιαίες σχέσεις. Αυτό που είχε συμβεί ήταν ότι αδυνάτισε το Ισλάμ, κάποιες αμαρτίες όπως η πουτανιά ήταν λιγότερο σημαντικές, ήταν πιο έθιμο παρά τρόπος ζωής, ό,τι τέλος πάντων συμβαίνει εδώ με το χριστιανισμό. Δεν ήταν καθόλου θέμα ότι ήταν το ίδιο ένθερμοι μουσουλμάνοι όλο αυτό το διάστημα και απλά άλλαξε η μόδα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24495
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μάιος 2021, 23:33

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:32
Την ιδια αποψη που εχουν και οι παραδοσιακοι χριστιανοι. Και αυτη η αποψη απο ανεκαθεν θεωρουνταν ανωτερη ηθικα. Μην κοιτας που τα πραγματα εχουν αλλαξει τις τελευταιες δεκαετιες
Γιατί να μην κοιτάξω που τα πράγματα έχουν αλλάξει τις τελευταίες δεκαετίες; Οι Χριστιανοί εξημερώθηκαν και το ιδιο απαιτώ και από τους Μουσουλμάνους. Αν δεν είναι πρόθυμοι να το κάνουν τους θεωρώ εχθρούς. Δε θα κάνει βήματα προς το Μεσαίωνα η χώρα μου επειδή αυτοί είναι μαλάκες.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Μάιος 2021, 23:37

τι συζητάμε εδώ μέσα ...? η μαντήλα είναι μια ανάσα από τη μπουργκα ... σιγα μην γυρισουμε στο Μεσαιωνα γιατι θιγονται οι ευαισθησιες καποιων μμουσουλμανων ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Μάιος 2021, 23:50

Leporello έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:24
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:22
Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:02


Οκ σαν Ελληνας καταλαβαινω οταν ενας αλλος Ελληνας λεει "πουτανα" μια γυναικα που εχει ντυθει προκλητικα. Δεν συμφωνω τελειως αλλα ολοι εχουμε ακουσει υποτιμητικους σχολιασμους για "πουτανακια" κτλπ. Αλλα δεν ξερω πως το να μην φοραει μαντηλα μια μουσουλμανα την κανει πουτανα στα ματια ενος μουσουλμανου.
https://quran.com/33/59?locale=fr

Προφήτη, πες στις γυναίκες, τις κόρες και τις υπόλοιπες πιστές γυναίκες να τυλίγουν ολόκληρο τον εαυτό τους με το πανωφόρι τους. Έτσι είναι το πλέον πρέπον ώστε να αναγνωρίζονται ως έντιμες και να μην υφίστανται (σεξουαλική) κακομεταχείριση.

Σούρα αλ-Αζάμπ (Κοράνι - 33:59)
Και ο απόστολος Παύλος λέει ότι οι γυναίκες πρέπει να έχουν καλυμμένο το κεφάλι τους. Προφανώς δεν επρόκειτο γιά τόσο αυστηρή εντολή.
Μαλακία είπε ο Παύλος.
Τώρα βρείτε με μερικούς μουσλιμς που θα πουν "μαλακία είπε ο Μωάμεθ"
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23062
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 07 Μάιος 2021, 23:51

Επίσης ρητορική μίσους συνιστά η απαγόρευση στους άντρες τους να τις δέρνουν. Αμα τους το απαγορεύσεις, παίζει να προσβληθούν και πολλές από αυτές. Σου λέει "δικαίωμά μου να με δέρνει ο άντρας μου".
Ζούμε σε μια οικονομία.

sympathy
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2020, 22:23

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sympathy » 07 Μάιος 2021, 23:53

Μη χαϊδεύετε δικαιώματα στην καταπίεση. Να απαγορευτεί η μαντήλα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69584
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2021, 23:55

Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:50
Leporello έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:24
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:22


https://quran.com/33/59?locale=fr

Προφήτη, πες στις γυναίκες, τις κόρες και τις υπόλοιπες πιστές γυναίκες να τυλίγουν ολόκληρο τον εαυτό τους με το πανωφόρι τους. Έτσι είναι το πλέον πρέπον ώστε να αναγνωρίζονται ως έντιμες και να μην υφίστανται (σεξουαλική) κακομεταχείριση.

Σούρα αλ-Αζάμπ (Κοράνι - 33:59)
Και ο απόστολος Παύλος λέει ότι οι γυναίκες πρέπει να έχουν καλυμμένο το κεφάλι τους. Προφανώς δεν επρόκειτο γιά τόσο αυστηρή εντολή.
Μαλακία είπε ο Παύλος.
Τώρα βρείτε μερικούς μουσλιμς που θα πουν "μαλακία είπε ο Μωάμεθ"
Μουσλίμ δεν θα βρεθεί σίγουρα.

Ταμπελάκια "ζε σουί πχόρουμ" αν σε φάει κανένα βόλι που τολμάς να γράφεις τόσο κατάπτυστες προτάσεις, θα βρεθούν πολλά. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11159
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 07 Μάιος 2021, 23:57

Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:50
Leporello έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:24
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:22


https://quran.com/33/59?locale=fr

Προφήτη, πες στις γυναίκες, τις κόρες και τις υπόλοιπες πιστές γυναίκες να τυλίγουν ολόκληρο τον εαυτό τους με το πανωφόρι τους. Έτσι είναι το πλέον πρέπον ώστε να αναγνωρίζονται ως έντιμες και να μην υφίστανται (σεξουαλική) κακομεταχείριση.

Σούρα αλ-Αζάμπ (Κοράνι - 33:59)
Και ο απόστολος Παύλος λέει ότι οι γυναίκες πρέπει να έχουν καλυμμένο το κεφάλι τους. Προφανώς δεν επρόκειτο γιά τόσο αυστηρή εντολή.
Μαλακία είπε ο Παύλος.
Τώρα βρείτε με μερικούς μουσλιμς που θα πουν "μαλακία είπε ο Μωάμεθ"
Και γιατι να συμφωνησουν μαζι σου και οχι με τον αποστολο Παυλο?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 08 Μάιος 2021, 00:00

Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:50
Leporello έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:24
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:22
https://quran.com/33/59?locale=fr

Προφήτη, πες στις γυναίκες, τις κόρες και τις υπόλοιπες πιστές γυναίκες να τυλίγουν ολόκληρο τον εαυτό τους με το πανωφόρι τους. Έτσι είναι το πλέον πρέπον ώστε να αναγνωρίζονται ως έντιμες και να μην υφίστανται (σεξουαλική) κακομεταχείριση.

Σούρα αλ-Αζάμπ (Κοράνι - 33:59)
Και ο απόστολος Παύλος λέει ότι οι γυναίκες πρέπει να έχουν καλυμμένο το κεφάλι τους. Προφανώς δεν επρόκειτο γιά τόσο αυστηρή εντολή.
Μαλακία είπε ο Παύλος.
Τώρα βρείτε με μερικούς μουσλιμς που θα πουν "μαλακία είπε ο Μωάμεθ"
Δεν είναι το ίδιο. Στο Ισλάμ, το Κοράνι το παρέδωσε ο αρχάγγελος Γαβριήλ στον Μωάμεθ. Στον Χριστιανισμό, τις επιστολές του αποστόλου Παύλου, τις έγραψε ο Παύλος. Μάλιστα, γιά τα ειδωλόθυτα, δεν δυστάζει να πεί πως ότι λέει είναι η γνώμη του και μόνο, όχι θεία αποκάλυψη.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69584
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μάιος 2021, 00:00

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:57
Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:50
Leporello έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:24
Και ο απόστολος Παύλος λέει ότι οι γυναίκες πρέπει να έχουν καλυμμένο το κεφάλι τους. Προφανώς δεν επρόκειτο γιά τόσο αυστηρή εντολή.
Μαλακία είπε ο Παύλος.
Τώρα βρείτε με μερικούς μουσλιμς που θα πουν "μαλακία είπε ο Μωάμεθ"
Και γιατι να συμφωνησουν μαζι σου και οχι με τον αποστολο Παυλο?
Γιατί βρε αστροπελέκι, αυτοί που διαφωνούν με τον Sid διαφωνούν ΚΑΙ με τον απόστολο Παύλο.

Γι' αυτό είναι βλάκες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 08 Μάιος 2021, 00:06

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:32

Και αυτη η αποψη απο ανεκαθεν θεωρουνταν ανωτερη ηθικα.
*εξ από ανέκαθεν

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12742
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Μάιος 2021, 00:37

Βασικά στην Ελλάδα βλέπουμε χειρότερα πράγματα. Έχουμε κκεδες που τραβάνε παιδάκια σε ιεχωβαδικες συγκεντρώσεις. Αυτό και αν θα πρέπει να διώκεται. Η μπουργκα των κκεδων.

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 08 Μάιος 2021, 01:07

Στρακαστρουκας έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:10
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2021, 22:51
Δεν είναι άσπρο μαύρο τα πράγματα. Σαφώς υπάρχει και το πολιτισμικό στοιχείο πέρα από το καθαρά θρησκευτικό. Δηλαδή σε ποιον δε θα κακοφαινόταν αν πήγαινε σε μια χώρα και του λέγανε εδώ το παντελόνι απαγορεύεται, μόνο φουστανέλα θα φοράς;
άμα φοράγανε όλοι φουστανέλα (ή οτιδήποτε άλλο) γιατί να αισθανθείς άσχημα; Αν πας σε πάρτι μασκέ που όλοι είναι ντυμένοι και βαμμένοι με τον πιο εξωφρενικό τρόπο κι εσύ είσαι ο μόνος κανονικός τότε ειναι που αισθάνεσαι άσχημα.

Δεν υπάρχει κανένα πολιτισμικό στοιχείο, υπάρχει μόνο θρησκευτική επιταγή. Δεν πρέπει οι άντρες να βλέπουν το κεφάλι σου ακάλυπτο γιατί τότε είσαι μια πουτάνα στα μάτια Θεού και ανθρώπων. Μόνο ο άντρας σου έχει το δικαίωμα να σε βλέπει έτσι, άντε και ο πατέρας σου.
Και ειναι δικαιωμα τους στον βαθμο που δεν ενοχλουνε. Η μηπως σε ενοχλει?
Δηλαδή δεν σε ενοχλεί η ιδέα να θεωρούνται γυναίκες πουτάνες/ανήθικες/χαμηλής υποστάθμης με βάση το ντύσιμο που επιλέγουν. Έχεις την ίδια άποψη και για τους χριστιανούς/συντηρητικούς ή αφορά μόνο τους μουσουλμάνους η έλλειψη ενόχλησης;

ΥΓ: ο φος έχει πάρει σκαλπς στο νήμα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 08 Μάιος 2021, 01:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:55
Sid Vicious έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:50
Leporello έγραψε:
07 Μάιος 2021, 23:24
Και ο απόστολος Παύλος λέει ότι οι γυναίκες πρέπει να έχουν καλυμμένο το κεφάλι τους. Προφανώς δεν επρόκειτο γιά τόσο αυστηρή εντολή.
Μαλακία είπε ο Παύλος.
Τώρα βρείτε μερικούς μουσλιμς που θα πουν "μαλακία είπε ο Μωάμεθ"
Μουσλίμ δεν θα βρεθεί σίγουρα.

Ταμπελάκια "ζε σουί πχόρουμ" αν σε φάει κανένα βόλι που τολμάς να γράφεις τόσο κατάπτυστες προτάσεις, θα βρεθούν πολλά. :lol:
Θα επέστρεφα μόνο και μόνο για να το δω αυτό :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών