''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20160
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Μάιος 2021, 13:16

Εικόνα

https://www.efsyn.gr/kosmos/eyropi/2928 ... antila-moy


Με τις παλάμες απλωμένες μπροστά να γράφουν «κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου», Μουσουλμάνες της Ευρώπης και τoυ κόσμου λένε συμβολικά «σταματήστε» την απαγόρευση χρήσης του χιτζάμπ (παραδοσιακής ισλαμικής μαντίλας που καλύπτει το κεφάλι) στους δημόσιους χώρους. Μια νομοθετική προωτοβουλία που συζητείται στη Γερουσία της Γαλλίας, για τα κορίτσια κάτω των 18 ετών.

Οι σέλφις ξεκίνησαν με μια ανάρτηση της σομαλικής καταγωγής Νορβηγής τοπ μόντελ Ράουντα Μοχάμεντ

Εικόνα

στο hastag #hansdsoffmyhijab και στα γαλλικά #PasToucheAMonHijab («Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου»). Σύντομα έγιναν χιονοστιβάδα στο πλαίσιο μιας εκστρατείας κατά της απαγόρευσης, που κέρδισε τη στήριξη διεθνών προσωπικοτήτων, όπως της πρωταθλήτριας ξιφασκίας Ιμπτιχάζ Μουχάμαντ (της πρώτης Αμερικανίδας αθλήτριας που συμμετείχε με μαντίλα σε Ολυμπιακούς) και της Αμερικανίδας βουλεύτριας των Δημοκρατικών Ιλάν Ομάρ.

Εικόνα

«Φτάνει πια να υπαγορεύουν στις Μουσουλμάνες τι θα φορούν και τι όχι ή να χειραγωγούν το σώμα τους με πολιτικές ξένες προς τα βιώματά τους», έλεγε η Ράουντα Μοχάμεντ σε συνέντευξή της στην Guardian για το νόημα αυτής της εκστρατείας. Και για να εξηγήσει τη στερεοτυπική αντιμετώπιση των Μουσουλμάνων γυναικών, αφηγήθηκε ένα επεισόδιο που της συνέβη στο σχολείο, όταν της είπαν να μην φορά μαντίλα ώστε να προστατευτεί από τον εκφοβισμό. «Καθόμουν σε ένα δωμάτιο γεμάτο ενήλικες που συζητούσαν για το σώμα μου και για το τι μπορούσα ή δεν μπορούσα να φορέσω σαν κορίτσι κι αυτό μου άφησε μεγαλύτερες πληγές από ότι ο ίδιος ο εκφοβισμός».

Εικόνα


Η συγκεκριμένη τροπολογία δεν επιτρέπει σε ανήλικα παιδιά τη δημόσια χρήση όχι μόνο της ισλαμικής μαντίλας αλλά κάθε είδους θρησκευτικού συμβόλου, ενώ απαγορεύει τους καταναγκαστικούς γάμους και τα τεστ παρθενίας, ανάμεσα στα πολλά άλλα. «Οι γονείς δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το δόγμα τους στα παιδιά τους», δήλωσε ο γερουσιαστής Κριστιάν Μπιλάκ εξηγώντας πως στόχος της νέας νομοθετικής ρύθμισης είναι η προστασία των ανηλίκων.

Εικόνα

Πρόκειται για ένα ακόμα βήμα από τα πολλά που έχει λάβει η Γαλλία ενάντια στην επίδειξη θρησκευτικών συμβόλων στους δημόσιους χώρους. Ήδη από το 2011 έχει απαγορεύσει στις γυναίκες να κυκλοφορούν στους δρόμους με μπούρκα ή νικάμπ ενώ μερικές παραθαλάσσιες πόλεις έχουν απαγορεύσει και το «μπουρκίνι», ένα είδος ολόδωμου μαγιό που αφήνει ελεύθερο μόνο το πρόσωπο. Περιορισμοί όλοι τους που υιοθετούνται με το επιχείρημα της προάσπισης των αρχών της κοσμικότητας και της θρησκευτικής ουδετερότητας σε δημόσιους χώρους, αλλά και του σεβασμού στην ελευθερία των γυναικών και στο δικαίωμά τους να μην υποτάσσονται σε καταπιεστικές επιταγές και καταναγκασμούς.

Εικόνα


«Οι πολιτικοί θέλουν τη χειραφέτησή μας, θέλουν να μας σώσουν από αυτή τη φαντασιακή καταπίεση, αλλά είναι εκείνοι που μας καταπιέζουν», απαντούν γυναίκες όπως η 25χρονη φοιτήτρια ιατρικής Μόνα ελ Μασχούλι, μια από τις εκατοντάδες που μετέχουν στην εκστρατεία.


Εικόνα

Οσες και όσοι τάσσονται κατά αυτών των απαγορεύσεων επικαλούνται την ελευθερία της επιλογής, της έκφρασης και της θρησκείας και καταγγέλλουν βουλευτές και πολιτικούς ότι λειτουργούν στη βάση «βαθιά ριζωμένων στερεότυπων», όπως έγραψε η Ράουντα Μοχάμεντ. Θυμίζοντας πόσες φορές την απέρριψαν σε δουλειές λόγω της μαντίλας της κι όχι των δεξιοτήτων της, κατέληξε: «Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική του μίσους από πλευράς των υψηλότερων κλιμακίων της κυβέρνησης και θα οδηγήσει σε μια τεράστια αποτυχία των θρησκευτικών αξιών και της ισότητας».


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μάιος 2021, 13:25

Ο νόμος δε μιλάει για το αν μπορούν αυτές οι μαλακισμένες να φοράνε οτιδήποτε. Μιλάει για το αν έχουν δικαίωμα να το επιβάλλουν στις ανήλικες κόρες τους.

Οπότε να πάρουν τα πλακάτ και να τα χώσουν στους χοντρούς αραβικούς τους κώλους.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Μάιος 2021, 13:28

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:25

Οπότε να πάρουν τα πλακάτ και να τα χώσουν στους χοντρούς αραβικούς τους κώλους.
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 07 Μάιος 2021, 13:30

Η συγκεκριμένη τροπολογία δεν επιτρέπει σε ανήλικα παιδιά τη δημόσια χρήση όχι μόνο της ισλαμικής μαντίλας αλλά κάθε είδους θρησκευτικού συμβόλου,
ΔΗλαδή το ίδιο απαγορεύει το κιπά, τον Σταυρό, και ό,τι παρόμοιο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 07 Μάιος 2021, 13:35

Cavaliere έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:30
Η συγκεκριμένη τροπολογία δεν επιτρέπει σε ανήλικα παιδιά τη δημόσια χρήση όχι μόνο της ισλαμικής μαντίλας αλλά κάθε είδους θρησκευτικού συμβόλου,
ΔΗλαδή το ίδιο απαγορεύει το κιπά, τον Σταυρό, και ό,τι παρόμοιο.
Να δω να βγάζουν τα καπέλα και να κόβουν τα κοστιδάκια των ορθόδοξων Εβραίων στο Παρίσι πρώτα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Μάιος 2021, 13:38

Δίκιο έχουν οι κυρίες.
Αφού τις μαζεύεις στην χώρα σου θα σεβαστείς τη θρησκεία τους
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 07 Μάιος 2021, 13:39

Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:38
Δίκιο έχουν οι κυρίες.
Αφού τις μαζεύεις στην χώρα σου θα σεβαστείς τη θρησκεία τους
Δεν τις μαζεύεις στη χώρα σου. Μαζεύονται με το ζόρι.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 07 Μάιος 2021, 13:41

Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:38
Δίκιο έχουν οι κυρίες.
Αφού τις μαζεύεις στην χώρα σου θα σεβαστείς τη θρησκεία τους
Αναποδα. Παρτο αλλιώς.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Μάιος 2021, 13:43

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:25
Μιλάει για το αν έχουν δικαίωμα να το επιβάλλουν στις ανήλικες κόρες τους
Αν περιμένουμε να ενηλικιωθούν γιά να αποφασίσουν δεν μιλάμε καν γιά κόρες αλλά γιά άτομα που θα επιλέξουν φύλο.

Έχουν δικαίωμα οι χοντροκώλες να διδάξουν στις κόρες τους τι θεωρούν σωστό αλλιώς οι μικρές απλώς θα καταναλώνουν και θα αποκοιμίζουν το πνεύμα τους στα πλαίσια του κοσμικού κράτους
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Μάιος 2021, 13:44

Belisarius έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:39
Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:38
Δίκιο έχουν οι κυρίες.
Αφού τις μαζεύεις στην χώρα σου θα σεβαστείς τη θρησκεία τους
Δεν τις μαζεύεις στη χώρα σου. Μαζεύονται με το ζόρι.
Μιλάμε γιά το κράτος που τους μονιμοποιεί. Στα αρχίδια του γιά τους ψευδο-πολίτες και τις αντιρρήσεις τους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μπίστης την 07 Μάιος 2021, 13:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12806
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 07 Μάιος 2021, 13:45

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:25
(...)
Οπότε να πάρουν τα πλακάτ και να τα χώσουν στους χοντρούς αραβικούς τους κώλους.
Μην ξηγιέσαι έτσι λιμανίσια, το σομαλάκι τουλάχιστον είναι φίνο και λεπτεπίλεπτο μωρό (οπότε πρέπει να έχει και ωραίο ποπουδάκι), άσε που η μαντίλα της πάει μούρλια. :hebit:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Μάιος 2021, 13:48

Belisarius έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:35
Cavaliere έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:30
Η συγκεκριμένη τροπολογία δεν επιτρέπει σε ανήλικα παιδιά τη δημόσια χρήση όχι μόνο της ισλαμικής μαντίλας αλλά κάθε είδους θρησκευτικού συμβόλου,
ΔΗλαδή το ίδιο απαγορεύει το κιπά, τον Σταυρό, και ό,τι παρόμοιο.
Να δω να βγάζουν τα καπέλα και να κόβουν τα κοστιδάκια των ορθόδοξων Εβραίων στο Παρίσι πρώτα.
Απλώς θα πάρουν κάμψεις
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Μάιος 2021, 13:48

foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:25
Ο νόμος δε μιλάει για το αν μπορούν αυτές οι μαλακισμένες να φοράνε οτιδήποτε. Μιλάει για το αν έχουν δικαίωμα να το επιβάλλουν στις ανήλικες κόρες τους.

Οπότε να πάρουν τα πλακάτ και να τα χώσουν στους χοντρούς αραβικούς τους κώλους.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 07 Μάιος 2021, 13:48

Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:43
foscilis έγραψε:
07 Μάιος 2021, 13:25
Μιλάει για το αν έχουν δικαίωμα να το επιβάλλουν στις ανήλικες κόρες τους
Αν περιμένουμε να ενηλικιωθούν γιά να αποφασίσουν δεν μιλάμε καν γιά κόρες αλλά γιά άτομα που θα επιλέξουν φύλο.

Έχουν δικαίωμα οι χοντροκώλες να διδάξουν στις κόρες τους τι θεωρούν σωστό αλλιώς οι μικρές απλώς θα καταναλώνουν και θα αποκοιμίζουν το πνεύμα τους στα πλαίσια του κοσμικού κράτους
Η Γαλλία δεν είναι οποιοδήποτε κράτος αλλά έχει ιστορικό σε αυτό το τομέα και γενικά τα θρησκευτικά σύμβολα απαγορεύονται στους δημόσιους χώρους. Δεν είναι δηλαδή θέμα προσωπικής επιλογής αλλά νόμος του κράτους και θεμελιώδης παράδοση αυτού που αφορά όλους, ανεξαρτήτως θρησκείας και προέλευσης.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20160
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ''Κάτω τα χέρια από τη μαντίλα μου''لا تلمس حجابي Η απαγόρευση του χιτζάμπ συνιστά ρητορική μίσους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Μάιος 2021, 13:49

:102:

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών