Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70018
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 11:21

break έγραψε:
01 Αύγ 2021, 10:55
Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.

Ή τα άρθρα αυτά υπερβάλουν για δημιουργήσουν αντιδράσεις και να τραβήξουν κίνηση ή η ζωή στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού είναι πλέον ταινία monty pythons.

Δεν μπορώ να διανοηθώ μία πραγματικότητα που φοιτητής στο πανεπιστήμιο να βάζει τα κλάματα επειδή άκουσε κάποιον να λέει male & female. Δηλαδή από ποιο σύννεφο έπεσε στην γη αυτή η πριγκιπέσα κατευθείαν στην ηλικία των 20 ; Σε ποιο αποστερημένο περιβάλλον ενηλικιώθηκε ;
Μπορείς να διανοηθείς μια πραγματικότητα όπου ένας τρανς που έχει διαταραχή φύλου και προσπαθεί με επεμβάσεις κλπ να προσεγγίσει εμφανισιακά το φύλο που τον εκφράζει, να βρίσκεται μετά την ανακαίνιση σε ένα περιβάλλον, όπου το φύλο που διάλεξε δεν ισχύει πλέον ως προσδιορισμός;

Αυτό ακριβώς που απαιτούν θα είναι αυτό που θα καταστρέψει οριστικά την ιδιαιτερότητα και υπόσταση της όποιας ταυτότητας τους έχει απομείνει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Αύγ 2021, 11:30

John Brown Gun Club έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 03:57
και δε λεγεται πια δυσφορια, αλλα Gender Identity Change Efforts
Νομίζω ότι λέγεται Dysphoria Induced Cognitive Knowledge

γιωτόμπαλλο
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Αύγ 2021, 11:35

stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 09:25
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 09:19
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 09:06


Ναι.

Έτσι λειτουργούμε σε όλα τα κοινωνικά πρότυπα ή τους αυτοχαρακτηρισμούς.
Από εκεί και πέρα, δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις παρέα ή σχέση με κάποιον ή κάποια.
οποτε το ανδρικες-γυναικειες τουαλεττες που συζητουσαμε δεν εχει νοημα. καθενς μπαινει οπου θελει, αναλογα το τι δηλωνει εκεινη τη στιγμη.
Αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως.
Εκτός κι αν κάθε φορά που κάποιος μπαίνει στην τουαλέτα του ζητάς να κατεβάσει τα βρακιά του για να σου αποδείξει ότι είναι άντρας με τα όλα του.
Αλήθεια, το κάνεις;

Αυτό με τις τουαλέτες δεν ξέρω, επικη αμερικανια μου φαίνεται. Στην Ελλάδα δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται κανείς ιδιαίτερα. Έχω πετύχει άπειρες φορές γυναίκα στις αντρικές (επειδή είναι γεμάτες οι γυναικείες, πιο καθαρές οι αντρικές, επειδή έτυχε κτλ) κ το ανάποδο. Ένα non issue είναι πραγματικά. Πρέπει να έχεις φτάσει στον πάτο της ύπαρξης σου για να ασχολείσαι στα σοβαρα με το αν ο διπλανός σου στην τουαλέτα έχει πουτσα ή μουνι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Αύγ 2021, 11:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Αύγ 2021, 11:35
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 09:25
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 09:19

οποτε το ανδρικες-γυναικειες τουαλεττες που συζητουσαμε δεν εχει νοημα. καθενς μπαινει οπου θελει, αναλογα το τι δηλωνει εκεινη τη στιγμη.
Αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως.
Εκτός κι αν κάθε φορά που κάποιος μπαίνει στην τουαλέτα του ζητάς να κατεβάσει τα βρακιά του για να σου αποδείξει ότι είναι άντρας με τα όλα του.
Αλήθεια, το κάνεις;

Αυτό με τις τουαλέτες δεν ξέρω, επικη αμερικανια μου φαίνεται. Στην Ελλάδα δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται κανείς ιδιαίτερα. Έχω πετύχει άπειρες φορές γυναίκα στις αντρικές (επειδή είναι γεμάτες οι γυναικείες, πιο καθαρές οι αντρικές, επειδή έτυχε κτλ) κ το ανάποδο. Ένα non issue είναι πραγματικά. Πρέπει να έχεις φτάσει στον πάτο της ύπαρξης σου για να ασχολείσαι στα σοβαρα με το αν ο διπλανός σου στην τουαλέτα έχει πουτσα ή μουνι.
Εδώ, στο διάλογο έχουμε ανθρώπους που ασχολούνται συστηματικά με το πέος του άλλου.
Σε κάθε ανάρτηση με το πέος του άλλου ασχολούνται. :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70018
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 11:41

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Αύγ 2021, 11:35
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 09:25
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 09:19

οποτε το ανδρικες-γυναικειες τουαλεττες που συζητουσαμε δεν εχει νοημα. καθενς μπαινει οπου θελει, αναλογα το τι δηλωνει εκεινη τη στιγμη.
Αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως.
Εκτός κι αν κάθε φορά που κάποιος μπαίνει στην τουαλέτα του ζητάς να κατεβάσει τα βρακιά του για να σου αποδείξει ότι είναι άντρας με τα όλα του.
Αλήθεια, το κάνεις;

Αυτό με τις τουαλέτες δεν ξέρω, επικη αμερικανια μου φαίνεται. Στην Ελλάδα δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται κανείς ιδιαίτερα. Έχω πετύχει άπειρες φορές γυναίκα στις αντρικές (επειδή είναι γεμάτες οι γυναικείες, πιο καθαρές οι αντρικές, επειδή έτυχε κτλ) κ το ανάποδο. Ένα non issue είναι πραγματικά. Πρέπει να έχεις φτάσει στον πάτο της ύπαρξης σου για να ασχολείσαι στα σοβαρα με το αν ο διπλανός σου στην τουαλέτα έχει πουτσα ή μουνι.
Συμφωνώ.
Στην τελική, οι πόρτες στις ατομικές τουαλέτες κλείνουν. Κοινόχρηστος είναι ο χώρος με τους καθρέφτες και τον νιπτήρα.
Θέμα μπορεί να υπάρξει μόνον στα αθλητικά αποδυτήρια, που είναι "ανοικτές" οι ντουσιέρες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24547
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Αύγ 2021, 11:44

break έγραψε:
01 Αύγ 2021, 10:55
Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.

Ή τα άρθρα αυτά υπερβάλουν για δημιουργήσουν αντιδράσεις και να τραβήξουν κίνηση ή η ζωή στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού είναι πλέον ταινία monty pythons.

Δεν μπορώ να διανοηθώ μία πραγματικότητα που φοιτητής στο πανεπιστήμιο να βάζει τα κλάματα επειδή άκουσε κάποιον να λέει male & female. Δηλαδή από ποιο σύννεφο έπεσε στην γη αυτή η πριγκιπέσα κατευθείαν στην ηλικία των 20 ; Σε ποιο αποστερημένο περιβάλλον ενηλικιώθηκε ;
Άμα πληρώνει εκατό χιλιάδες δολλάρια δίδακτρα άμα θέλει γκρινιάζει και για το μπιζέλι κάτω από το στρωμα και έρχεται ο ίδιος ο πρύτανης να το βγάλει με τη γλώσσα του.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34810
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Αύγ 2021, 13:33

https://www.breitbart.com/politics/2021 ... cal-sexes/

I said ‘when a woman is pregnant,’ which implies that only women can get pregnant and I most sincerely apologize to all of you,” the professor said. :smt005:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 18 Αύγ 2021, 15:46

έλα stavmanr έλεγες κάτι
ιδού η βιολογική πραγματικότητα η οποία δεν νοιάζεται για τα κοινωνικά κατασκευάσματα


τι άλλο πρέπει να δείτε για να ρίξετε τον εγωισμό σας και να παραδεχθείτε το αυτονόητο;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών