Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12185
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Ιουν 2021, 21:10

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:40
Thor έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:35
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:18


Το πρώτο δεν είναι καν κατηγορία..
Το να λες ότι κάποια γυναίκα είναι δυνατότερη από τη μέση γυναίκα της κατηγορίας της ισχύει για τις μισές γυναίκες της κατηγορίας της...
Το ζήτημα της τεστοστερόνης είναι ένα λογικό ζήτημα που μπορεί να λυθεί με ειδικές ρυθμίσεις, πχ. να θεσπιστούν κατηγορίες ανά κιλά κι ανά Μ.Ο. ετήσιας τεστοστερόνης.

Το προσβλητικό σχόλιο ήταν το άλλο.
Εσυ οπως φυσιολογικα σκεπτομενος λες,να δημιουργηθουν ειδικες κατηγοριες,καποιοι δεν το σκεφτονται καν.
Αυτο ειναι το προβλημα ακριβως.
Αν δημιουργουσαν και αλλες κατηγοριες αγωνιζομενων,δεν θα υπηρχε προβλημα,ελα ομως που το θεωρουν κακο.
Το γεγονός ότι πρότεινα μία πρόχειρη λύση δεν σημαίνει ότι είναι η βέλτιστη.
Το πρόβλημα είναι άλλο: ότι χρησιμοποιούν μία λάθος κατηγορία για να προσβάλουν αυτούς τους ανθρώπους. Όταν κάποιος σου γράφει ότι σε ένα αγώνισμα μία γυναίκα είναι δυνατότερη από τη μέση γυναίκα της κατηγορίας του, τότε προφανώς λησμονεί ότι αυτό ισχύει για τις μισές γυναίκες.

Θεωρώ ότι αντί να προβαίνει κανείς σε ρατσιστικά σχόλια, θα μπορούσε να προσπαθεί να αναδείξει τα προβλήματα, και να προτείνει λύσεις σε σχέση με εκείνα, χωρίς να μπαίνει σε διαδικασία αρρωστημένης παλαιολιθικής πρακτικής κυνηγιού μαγισσών.
Δεν βλεπω καμμια προσβολη οταν λες τα αυτονοητα.
Μια τρανς γυναικα εχει αδικο αβανταζ απεναντι στις αλλες γυναικες λογω αρχικης φυσιολογιας.
Κι αυτο που λες για τη μεση γυναικα που ειναι πιο αδυνατη απ'τις πιο δυνατες της κατηγοριας,ειναι ασχετο παραδειγμα.
Τι εμποδιζει καποιον αντρα που ειναι τραβεστι(οχι εγχειρισμενο)στο μελλον να απαιτησει να διαγωνιστει στη κατηγορια των γυναικων,γιατι αλλιως υπαρχουν διακρισεις κατα του;
Ε,ας καταργησουν τις κατηγοριες και να διαγωνιζονται ολοι με ολους.
Καταπληκτικο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Ιουν 2021, 21:19

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:51
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:46
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα του να αυτοπροσδιοριζομαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης, και να μου φοράνε ζουρλομανδύα για κάτι τέτοιο;
Έχεις το δικαίωμα αυτό. Αυτοπροσδιορίζεσαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης.
Το να πιστεύεις όμως ότι είσαι ένας άνθρωπος που πέθανε πριν από 200 χρόνια, είναι ζήτημα ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και συγκεκριμένη επιστημονική τεκμηρίωση.
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζομαι ως ανάπηρος και να παίρνω ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑμεΑ;
Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Ανάπηρος θέλεις; Ανάπηρος είσαι. Θα σε φωνάζουμε ανάπηρο.

Για να πάρεις ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑΜΕΑ δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ιατρικές εξετάσεις κινητικής ικανότητας, καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα (ιατρικές εξετάσεις) έχουν τέτοιες δυσκολίες.
Juno έγραψε: Γιατί να μην προσδιοριστείς ως συνταξιούχος και να παίρνεις σύνταξη;
Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Συνταξιούχος θέλεις; Συνταξιούχος είσαι. Θα σε φωνάζουμε συνταξιούχο.
Ειδικά μέσα στο φόρουμ, ο καθένας πραγματικά δηλώνει ό,τι γουστάρει. "Ταυτότητα γενικής χρήσης" σε real time...

Για να πάρεις σύνταξη γήρατος δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ταυτοποιημένη ηλικία , καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν τέτοια ηλικία (χρονολογία γέννησης).
Μα αυτό λέμε, πως εφόσον ο άλλος έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα, παρόλο που η βιολογία λέει κάτι άλλο, εχουν και ολοι οι άλλοι το ίδιο δικαίωμα να αυτοπροσδιοριζονται ως κάτι που πάει κόντρα στην βιολογία και σε κάθε άλλη επιστήμη και λογική. Γιατί το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού να περιορίζεται μόνο στο "έχω καλαμπαλίκια και τριτο πόδι, αλλα νιώθω γυναίκα και θέλω να αθλούμαι και να κάνω ντουζ μαζί με τις άλλες γυναίκες" τα άλλα όργανα του σώματός μου, στο πηγάδι κατουρησαν; Είμαι αρτιμελής, έχω πόδια χέρια, αλλα νιώθω ότι δεν τα έχω, εφοσον αυτοπροσδιορίζομαι ως κουτσός και κουλός. Ναι ξέρω, το βλέπεις ότι κουνιέται το χέρι και το πόδι μου, όπως σηκώνεται και το παπαρι μου, όταν βρίσκομαι περιτριγυρισμένος απο μουνιά και βυζιά μεσα στα γυναικεια αποδυτήρια.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 21:21

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:19
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:51
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:46
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα του να αυτοπροσδιοριζομαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης, και να μου φοράνε ζουρλομανδύα για κάτι τέτοιο;
Έχεις το δικαίωμα αυτό. Αυτοπροσδιορίζεσαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης.
Το να πιστεύεις όμως ότι είσαι ένας άνθρωπος που πέθανε πριν από 200 χρόνια, είναι ζήτημα ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και συγκεκριμένη επιστημονική τεκμηρίωση.
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζομαι ως ανάπηρος και να παίρνω ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑμεΑ;
Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Ανάπηρος θέλεις; Ανάπηρος είσαι. Θα σε φωνάζουμε ανάπηρο.

Για να πάρεις ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑΜΕΑ δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ιατρικές εξετάσεις κινητικής ικανότητας, καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα (ιατρικές εξετάσεις) έχουν τέτοιες δυσκολίες.
Juno έγραψε: Γιατί να μην προσδιοριστείς ως συνταξιούχος και να παίρνεις σύνταξη;
Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Συνταξιούχος θέλεις; Συνταξιούχος είσαι. Θα σε φωνάζουμε συνταξιούχο.
Ειδικά μέσα στο φόρουμ, ο καθένας πραγματικά δηλώνει ό,τι γουστάρει. "Ταυτότητα γενικής χρήσης" σε real time...

Για να πάρεις σύνταξη γήρατος δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ταυτοποιημένη ηλικία , καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν τέτοια ηλικία (χρονολογία γέννησης).
Μα αυτό λέμε, πως εφόσον ο άλλος έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα, παρόλο που η βιολογία λέει κάτι άλλο, εχουν και ολοι οι άλλοι το ίδιο δικαίωμα να αυτοπροσδιοριζονται ως κάτι που πάει κόντρα στην βιολογία και σε κάθε άλλη επιστήμη και λογική. Γιατί το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού να περιορίζεται μόνο στο "έχω καλαμπαλίκια και τριτο πόδι, αλλα νιώθω γυναίκα και θέλω να αθλούμαι και να κάνω ντουζ μαζί με τις άλλες γυναίκες" τα άλλα όργανα του σώματός μου, στο πηγάδι κατουρησαν; Είμαι αρτιμελής, έχω πόδια χέρια, αλλα νιώθω ότι δεν τα έχω, εφοσον αυτοπροσδιορίζομαι ως κουτσός και κουλός. Ναι ξέρω, το βλέπεις ότι κουνιέται το χέρι και το πόδι μου, όπως σηκώνεται και το παπαρι μου, όταν βρίσκομαι περιτριγυρισμένος απο μουνιά και βυζιά μεσα στα γυναικεια αποδυτήρια.
Το κάνεις να ακούγεται πολύ θελκτικό. Πώς και κρατιέσαι και δεν δήλωσες ακόμη γυναίκα Ζενίθεδρε; Τι σε κρατά από το να βρίσκεσαι μόνιμα ανάμεσα σε γυμνές στα αποδυτήρια, αφού σύμφωνα με αυτά που γράφεις μπορείς με μία απλή δήλωση;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21439
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Ιουν 2021, 21:28

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:59
Υπενθυμίζω ότι κάποτε, όχι στο μακρινό παρελθόν, δεν προβλέπονταν οι ίδιες οι γυναίκες να ψηφίζουν, και να έχουν βασικά δικαιώματα.
Επειδή είχαν κόλπο.

Τώρα ξαφνικά η ύπαρξη του κόλπου έγινε πλεονέκτημα στην επιχειρηματολογία κάποιων;
δεν τίθεται ζήτημα πλεονεκτήματος ή μειονεκτήματος, εδώ μιλάμε για την αντικειμενική πραγματικότητα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 21:28

Thor έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:10
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:40
Thor έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:35

Εσυ οπως φυσιολογικα σκεπτομενος λες,να δημιουργηθουν ειδικες κατηγοριες,καποιοι δεν το σκεφτονται καν.
Αυτο ειναι το προβλημα ακριβως.
Αν δημιουργουσαν και αλλες κατηγοριες αγωνιζομενων,δεν θα υπηρχε προβλημα,ελα ομως που το θεωρουν κακο.
Το γεγονός ότι πρότεινα μία πρόχειρη λύση δεν σημαίνει ότι είναι η βέλτιστη.
Το πρόβλημα είναι άλλο: ότι χρησιμοποιούν μία λάθος κατηγορία για να προσβάλουν αυτούς τους ανθρώπους. Όταν κάποιος σου γράφει ότι σε ένα αγώνισμα μία γυναίκα είναι δυνατότερη από τη μέση γυναίκα της κατηγορίας του, τότε προφανώς λησμονεί ότι αυτό ισχύει για τις μισές γυναίκες.

Θεωρώ ότι αντί να προβαίνει κανείς σε ρατσιστικά σχόλια, θα μπορούσε να προσπαθεί να αναδείξει τα προβλήματα, και να προτείνει λύσεις σε σχέση με εκείνα, χωρίς να μπαίνει σε διαδικασία αρρωστημένης παλαιολιθικής πρακτικής κυνηγιού μαγισσών.
Δεν βλεπω καμμια προσβολη οταν λες τα αυτονοητα.
Μια τρανς γυναικα εχει αδικο αβανταζ απεναντι στις αλλες γυναικες λογω αρχικης φυσιολογιας.
Δεν ισχύει. Σε κάθε άθλημα, οι 10 κορυφαίες γυναίκες της κατηγορίας κερδίζουν το 99,99999% των ανδρών που μπορούν να συμμετάσχουν στην κατηγορία αυτή.
Αν μου λες ότι ένας τυχαίος άντρας θα πάει να γραφτεί γυναίκα και θα γίνει πρωταθλητής στο άθλημα, προφανώς και πρόκειται για αστείο.
Κι αυτο που λες για τη μεση γυναικα που ειναι πιο αδυνατη απ'τις πιο δυνατες της κατηγοριας,ειναι ασχετο παραδειγμα.
Αυτό ήταν επιχείρημα της άλλης μεριάς στο οποίο απάντησα.
Μ.Ο. επιδόσεων σημαίνει ότι οι μισές γυναίκες είναι πάνω από αυτόν, και οι μισές κάτω.
Τι εμποδιζει καποιον αντρα που ειναι τραβεστι(οχι εγχειρισμενο)στο μελλον να απαιτησει να διαγωνιστει στη κατηγορια των γυναικων,γιατι αλλιως υπαρχουν διακρισεις κατα του;
Εσύ γιατί δεν το κάνεις; Το ρώτησα καί στον Ζενίθεδρο που βρίσκει ελκυστικό το να βρίσκεται μόνιμα με γυμνές γυναίκες στα αποδυτήρια, λέει.
Ε,ας καταργησουν τις κατηγοριες και να διαγωνιζονται ολοι με ολους.
Καταπληκτικο.
Κάποια στιγμή ίσως φτάσουμε κι εκεί. Δηλαδή ίσως φτάσουμε σε σημείο να μην έχουμε κατηγορίες ανδρών - γυναικών, αλλά κατηγορίες συγκεκριμένων ποιοτικών χαρακτηριστικών που θα καθιστούν τον ανταγωνισμό καλύτερο.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να βρούμε λύσεις που να μην έρχονται σε αντίθεση με τα θεμελιώδη δικαιώματα του ανθρώπου. Θα τις βρούμε. Σιγά σιγά. Σταδιακά.
Σε κάθε είδους αλλαγή υπάρχουν στρεβλώσεις ούτως ή άλλως. Μετά ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 21:29

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:28
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:59
Υπενθυμίζω ότι κάποτε, όχι στο μακρινό παρελθόν, δεν προβλέπονταν οι ίδιες οι γυναίκες να ψηφίζουν, και να έχουν βασικά δικαιώματα.
Επειδή είχαν κόλπο.

Τώρα ξαφνικά η ύπαρξη του κόλπου έγινε πλεονέκτημα στην επιχειρηματολογία κάποιων;
δεν τίθεται ζήτημα πλεονεκτήματος ή μειονεκτήματος, εδώ μιλάμε για την αντικειμενική πραγματικότητα
Δεν μιλάς για αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά για κατηγοριοποίηση με βάση το βιολογικό υλικό που είναι ένα είδος κατηγοριοποίησης.
Οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι πολύ βαθύτερες από απλές κατηγοριοποιήσεις DNA.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21439
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Ιουν 2021, 21:33

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:29
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:28
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:59
Υπενθυμίζω ότι κάποτε, όχι στο μακρινό παρελθόν, δεν προβλέπονταν οι ίδιες οι γυναίκες να ψηφίζουν, και να έχουν βασικά δικαιώματα.
Επειδή είχαν κόλπο.

Τώρα ξαφνικά η ύπαρξη του κόλπου έγινε πλεονέκτημα στην επιχειρηματολογία κάποιων;
δεν τίθεται ζήτημα πλεονεκτήματος ή μειονεκτήματος, εδώ μιλάμε για την αντικειμενική πραγματικότητα
Δεν μιλάς για αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά για κατηγοριοποίηση με βάση το βιολογικό υλικό που είναι ένα είδος κατηγοριοποίησης.
Οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι πολύ βαθύτερες από απλές κατηγοριοποιήσεις DNA.
η βιολογία ΕΙΝΑΙ η αντικειμενική πραγματικότητα
οι κοινωνικές κατηγοριοποιήσεις είναι υποκειμενικές
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28233
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 05 Ιουν 2021, 21:34

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:28

Δεν ισχύει. Σε κάθε άθλημα, οι 10 κορυφαίες γυναίκες της κατηγορίας κερδίζουν το 99,99999% των ανδρών που μπορούν να συμμετάσχουν στην κατηγορία αυτή.
τι γραφεις παλι μωρε για το θεο :lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 21:36

GoBack έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:34
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:28

Δεν ισχύει. Σε κάθε άθλημα, οι 10 κορυφαίες γυναίκες της κατηγορίας κερδίζουν το 99,99999% των ανδρών που μπορούν να συμμετάσχουν στην κατηγορία αυτή.
τι γραφεις παλι μωρε για το θεο :lol:
Παίξε τένις τη Σάκαρη για να καταλάβεις τί γράφω.
Μάλλον κατάλαβα την παρανόηση:
όπου "ανδρών που μπορούν να συμμετάσχουν" εννοώ όσους πληρούν τα κριτήρια για να συμμετέχουν σε ένα πρωτάθλημα (πχ. εθνικό, παγκόσμιο, πανευρωπαϊκό, κατηγορία κιλών όπου υπάρχει κλπ)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 05 Ιουν 2021, 21:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28233
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 05 Ιουν 2021, 21:38

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:36
GoBack έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:34
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:28

Δεν ισχύει. Σε κάθε άθλημα, οι 10 κορυφαίες γυναίκες της κατηγορίας κερδίζουν το 99,99999% των ανδρών που μπορούν να συμμετάσχουν στην κατηγορία αυτή.
τι γραφεις παλι μωρε για το θεο :lol:
Παίξε τένις τη Σάκαρη για να καταλάβεις τί γράφω.
Επιλεγω να παιξω μποξ με τη Χανα Γκαμπριελς
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21439
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Ιουν 2021, 21:48

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:36
GoBack έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:34
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:28

Δεν ισχύει. Σε κάθε άθλημα, οι 10 κορυφαίες γυναίκες της κατηγορίας κερδίζουν το 99,99999% των ανδρών που μπορούν να συμμετάσχουν στην κατηγορία αυτή.
τι γραφεις παλι μωρε για το θεο :lol:
Παίξε τένις τη Σάκαρη για να καταλάβεις τί γράφω.
ε ναι, μία επαγγελματίας να παίξει με έναν άσχετο, ευχαριστώ πολύ
για να δούμε αντικειμενικά στατιστικά
πχ άρση βαρών
στη κατηγορία των 77 κιλών στο snatch οι άντρες έχουν ολυμπιακό ρεκόρ 177 κιλά
οι γυναίκες στα 75+ έχουν 151 και το κατέχει μία αθλήτρια που ζυγίζει 108 κιλά - 31 κιλά παραπάνω από τον άντρα που σηκώνει 26 κιλά περισσότερα από εκείνη!
καταλαβαίνεις για τι χαώδη διαφορά μιλάμε;
το ρεκόρ που έχει αυτή ζυγίζοντας 108 κιλά άνετα το σπάει ο αντίστοιχος 108κιλος ερασιτέχνης άντρας που ανεβάζει ερασιτεχνικά βιντεάκια στο youtube.
στη γυναικεία κατηγορία των 75 κιλών το ρεκόρ είναι 125 κιλά στο snatch, είναι το ζέσταμα των αντίστοιχων αντρών.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Ιουν 2021, 21:50

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:21
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:19
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:51


Έχεις το δικαίωμα αυτό. Αυτοπροσδιορίζεσαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης.
Το να πιστεύεις όμως ότι είσαι ένας άνθρωπος που πέθανε πριν από 200 χρόνια, είναι ζήτημα ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και συγκεκριμένη επιστημονική τεκμηρίωση.


Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Ανάπηρος θέλεις; Ανάπηρος είσαι. Θα σε φωνάζουμε ανάπηρο.

Για να πάρεις ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑΜΕΑ δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ιατρικές εξετάσεις κινητικής ικανότητας, καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα (ιατρικές εξετάσεις) έχουν τέτοιες δυσκολίες.


Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Συνταξιούχος θέλεις; Συνταξιούχος είσαι. Θα σε φωνάζουμε συνταξιούχο.
Ειδικά μέσα στο φόρουμ, ο καθένας πραγματικά δηλώνει ό,τι γουστάρει. "Ταυτότητα γενικής χρήσης" σε real time...

Για να πάρεις σύνταξη γήρατος δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ταυτοποιημένη ηλικία , καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν τέτοια ηλικία (χρονολογία γέννησης).
Μα αυτό λέμε, πως εφόσον ο άλλος έχει δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται ως γυναίκα, παρόλο που η βιολογία λέει κάτι άλλο, εχουν και ολοι οι άλλοι το ίδιο δικαίωμα να αυτοπροσδιοριζονται ως κάτι που πάει κόντρα στην βιολογία και σε κάθε άλλη επιστήμη και λογική. Γιατί το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού να περιορίζεται μόνο στο "έχω καλαμπαλίκια και τριτο πόδι, αλλα νιώθω γυναίκα και θέλω να αθλούμαι και να κάνω ντουζ μαζί με τις άλλες γυναίκες" τα άλλα όργανα του σώματός μου, στο πηγάδι κατουρησαν; Είμαι αρτιμελής, έχω πόδια χέρια, αλλα νιώθω ότι δεν τα έχω, εφοσον αυτοπροσδιορίζομαι ως κουτσός και κουλός. Ναι ξέρω, το βλέπεις ότι κουνιέται το χέρι και το πόδι μου, όπως σηκώνεται και το παπαρι μου, όταν βρίσκομαι περιτριγυρισμένος απο μουνιά και βυζιά μεσα στα γυναικεια αποδυτήρια.
Το κάνεις να ακούγεται πολύ θελκτικό. Πώς και κρατιέσαι και δεν δήλωσες ακόμη γυναίκα Ζενίθεδρε; Τι σε κρατά από το να βρίσκεσαι μόνιμα ανάμεσα σε γυμνές στα αποδυτήρια, αφού σύμφωνα με αυτά που γράφεις μπορείς με μία απλή δήλωση;
Δεν το κάνω να ακούγεται θελκτικό, ειναι θελκτικό για όποιον σκέφτεται ετσι. Και το ακόμα πιο θελκτικό ειναι πως μπορεί κάποιος να ξανανιώσει φυλετικά αλλιώς εφοσον και όταν το επιθυμεί, γιατί έτσι και μου το αρνηθείς, μου αρνείσαι το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού. Και τι θα πει πως οι ληξιαρχικες πράξεις απαιτουν χρόνο; Είμαι κιρκαδικά διεμφυλικός, το πρωί νιώθω γυναίκα και το βράδυ ανδρας.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Ιουν 2021, 21:52

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:28

Δεν ισχύει. Σε κάθε άθλημα, οι 10 κορυφαίες γυναίκες της κατηγορίας κερδίζουν το 99,99999% των ανδρών που μπορούν να συμμετάσχουν στην κατηγορία αυτή.

Κυριολεκτικά η 15χρονη παρέα σου που παίζατε στην αλάνα μπάλα θα νικούσε τις παγκόσμιες πρωταθλήτριες στο ποδόσφαιρο :a108:
Australian women's national team lose 7-0 to team of 15-year-old boys

Australia’s women’s football team are ranked the fifth best side in world football

https://www.standard.co.uk/sport/footba ... 57266.html
:c065::goal:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Ιουν 2021, 21:58

Σταβ, εγώ προτείνω κάτι πιο απλό.

Αν παίξει μια ομάδα μπάσκετ/βόλει/χαντμπολ/ποδοσφαίρου Α' εθνικής γυναικών με μια ομάδα Β' εθνικής αντρών, τι πιστεύεις ότι θα γίνει;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 21:59

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:48
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:36
GoBack έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:34


τι γραφεις παλι μωρε για το θεο :lol:
Παίξε τένις τη Σάκαρη για να καταλάβεις τί γράφω.
ε ναι, μία επαγγελματίας να παίξει με έναν άσχετο, ευχαριστώ πολύ
Δεν γράφω για "επαγγελματίες" και "άσχετους".
Γράφω ότι το 99,999% των αντρών δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το top10 των γυναικών.
Άρα δεν μπορείς να επικαλεστείς το επιχείρημα ότι ξαφνικά θα πλημμυρίσει το γυναικείο πρωτάθλημα από άντρες που θα τα σηκώσουν όλα.
Αν επομένως, γράφουμε για το 0,0001% των αντρών που μπορούν να φτάνουν σε επίπεδο γυναικείου πρωταθλητισμού, γράφουμε για εξαιρετικές περιπτώσεις.
για να δούμε αντικειμενικά στατιστικά
πχ άρση βαρών
στη κατηγορία των 77 κιλών στο snatch οι άντρες έχουν ολυμπιακό ρεκόρ 177 κιλά
οι γυναίκες στα 75+ έχουν 151 και το κατέχει μία αθλήτρια που ζυγίζει 108 κιλά - 31 κιλά παραπάνω από τον άντρα που σηκώνει 26 κιλά περισσότερα από εκείνη!
καταλαβαίνεις για τι χαώδη διαφορά μιλάμε;
Η χαώδης διαφορά υπάρχει ήδη και μεταξύ των ανδρών.
Το 99,999% των ανδρών μέχρι 77 κιλά δεν μπορεί να πλησιάσει τα 151 κιλά άρση βαρών.
Επομένως, μου γράφεις για μία μικρή ομάδα ανδρών που αν αποφασίσει να αλλάξει φύλο να συναγωνιστεί ή να κερδίσει τις κορυφαίες γυναίκες της κατηγορίας.
Θέλω να καταλάβεις ότι μιλάμε για μία ολιγομελή ελίτ στα αγωνίσματα, κι όχι για κανόνα που ισχύει στο γενικό πληθυσμό.

Το να παίξεις μποξ με μία κοπέλα στα κιλά σου που βρίσκεται μέσα στην πανελλαδική δεκάδα, είναι ζήτημα επιβίωσης για εσένα. Αν δεν είσαι μέσα στο τοπ 25 των ελλήνων μποξέρ στην κατηγορία αυτή, πιθανότατα θα φας πολύ ξύλο. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών