Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 20:33

Lord Brum έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:33
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:25
Lord Brum έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:22
Ποιο το ότι οι γυναικες έχουν κόλπο? Απλά η αλήθεια είναι. Δεν θα προσποιουμαστε ότι κάποιοι άνδρες ενδεχομένως να είναι γυναίκες και τούμπαλιν μη .τυχόν και θίξουμε την αντίληψη που έχουν για το φύλο τους άρρωστα ψυχολογικά άτομα. Άλλο να αφήνεις τον τρελό στην τρέλα του κι άλλο να την υιοθετείς κι εσυ
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον έχεις κολλήσει στο 1940. :D
Στο 2021, υπάρχει το δικαίωμα στην ταυτότητα φύλου, που είναι αδιαπραγμάτευτο, όπως ακριβώς το δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου ή στην αυτοδιάθεση.
Νεοπαπαριες που έχουν.ηδη καταρρεύσει. Η ανωμαλία είναι αρρώστια όχι.δικαιωμα
Παραδόξως όμως, οι "αρνητές των παπαριών" χρησιμοποιούν το δικαίωμα να τις απλώνουν στα φόρα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15097
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Ιουν 2021, 20:34

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:32
Juno έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:28
stavmanr έγραψε:
04 Ιουν 2021, 20:17


Και "εργάτης" σήμαινε "δούλευε μέχρι να ψοφήσεις από την κούραση" αλλά κάποια στιγμή άλλαξε.
Το ζήτημα δεν είναι τι ίσχυε μέχρι χθες ή προχθές αλλά τί ισχύει σήμερα.


Για να συνεννοηθείς σήμερα πρέπει να μάθεις να μιλάς τη γλώσσα του σήμερα.


Δες το ανάποδα. Με απλό παράδειγμα: μπορεί για όλο τον κόσμο εσύ να είσαι ζώο, ανθρωποειδές αλλά εσύ να θεωρείς εαυτόν άνθρωπο.
Η σύγχρονη νομοθεσία σου δίνει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, και αφαιρεί από τους υπόλοιπους τις δυνατότητες εφαρμογής διακρίσεων εναντίον σου.
Άσχετα, λοιπόν, αν στο χωριό σου είσαι γνωστός ως ζώο ή τρελός (παράδειγμα είναι), έχεις το δικαίωμα να προσφύγεις στη δικαιοσύνη για κάθε έναν που θα σου αρνηθεί το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού.

Σου βάζω το γενικό πλαίσιο, που ισχύει για τις περιπτώσεις αυτές.
Ωραία λοιπόν, είναι γυναίκες και αυτά.
Αυτό είσαι κι εσύ ;
Πως να λέμε τον άνθρωπο που δεν έχει Υ χρωμοσώματα, έχει κόλπο, μήτρα, ωοθήκες και, μέχρι κάποια ηλικία, ΑΜΗ και μπόλικα οιστρογόνα χωρίς ενέσεις;
Η κατηγοριοποίηση με βάση τα χρωμοσώματα είναι βιολογικής φύσεως.
Εδώ μιλάμε για ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ φύλου.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE ... E%BF%CF%85
Χρειάζεται μια λέξη για να ξεχωρίζουμε από τις νταγκλαρούδες με 20ποντες γόβες no 47.
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι γόβες και οι γάμπες. Κάποιες μιλάνε και γράφουνε πιο νταλικέρικα από τους νταλικέρηδες. Δηλωμένες "βιολογικές γυναίκες".
Δεν υπάρχει ταυτότητα φύλου διαφορετική από τη βιολογική. Μόνο άρρωστοι που δεν τους αρέσει η μαλαπερδα ανάμεσα στα πόδια τους
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12184
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Ιουν 2021, 20:35

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:18
Thor έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:05
stavmanr έγραψε:
04 Ιουν 2021, 19:16


Η φοιτήτρια κινδυνεύει με αποβολή όχι επειδή μιλούσε για τεστοστερόνες, αλλά επειδή είπε ότι "γυναίκες είναι μόνο εκείνες που έχουν κόλπο".
Κάτι δηλαδή που προσβάλλει ευθέως τα δικαιώματα ταυτότητας φύλου.
Είναι πολύ συγκεκριμένα αυτά που γράφω.

Είναι άλλο πράγμα, λοιπόν, να ζητά κανείς να δημιουργηθούν κατηγορίες ανάλογα με την φερόμενη τεστοστερόνη, που μπορεί να συζητηθεί, κι άλλο να παραβιάζονται θεμελιώδεις ελευθερίες του ανθρώπου.
Δεν λεει κατι τετοιο στο αρθρο:

Σύμφωνα με τη γνώμη της φοιτήτριας της νομικής, η τρανσέξουαλ μποξέρ με 32 χρόνια «τεστοστερόνης στο σύστημά της» θα ήταν γενετικά δυνατότερη από μια μέση γυναίκα, οπότε η συμμετοχή της στον αγώνα θα ήταν άδικη.
Τα σχόλια αυτά αποδοκιμάστηκαν από τους συμφοιτητές της, οι οποίοι την κατηγόρησαν ότι ταυτίζει τις γυναίκες με το «αδύναμο φύλο» ενώ η ίδια είναι ένα «τυπικό νεαρό ετεροφυλόφιλο λευκό κορίτσι».
Εξίσου προσβλητικό θεωρήθηκε το σχόλιό του ότι «οι γυναίκες έχουν κόλπο», όπως αναφέρει το βρετανικό «The Post Millenial».
Το πρώτο δεν είναι καν κατηγορία..
Το να λες ότι κάποια γυναίκα είναι δυνατότερη από τη μέση γυναίκα της κατηγορίας της ισχύει για τις μισές γυναίκες της κατηγορίας της...
Το ζήτημα της τεστοστερόνης είναι ένα λογικό ζήτημα που μπορεί να λυθεί με ειδικές ρυθμίσεις, πχ. να θεσπιστούν κατηγορίες ανά κιλά κι ανά Μ.Ο. ετήσιας τεστοστερόνης.

Το προσβλητικό σχόλιο ήταν το άλλο.
Εσυ οπως φυσιολογικα σκεπτομενος λες,να δημιουργηθουν ειδικες κατηγοριες,καποιοι δεν το σκεφτονται καν.
Αυτο ειναι το προβλημα ακριβως.
Αν δημιουργουσαν και αλλες κατηγοριες αγωνιζομενων,δεν θα υπηρχε προβλημα,ελα ομως που το θεωρουν κακο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 20:36

Lord Brum έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:34
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:32
Juno έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:28


Ωραία λοιπόν, είναι γυναίκες και αυτά.
Αυτό είσαι κι εσύ ;
Πως να λέμε τον άνθρωπο που δεν έχει Υ χρωμοσώματα, έχει κόλπο, μήτρα, ωοθήκες και, μέχρι κάποια ηλικία, ΑΜΗ και μπόλικα οιστρογόνα χωρίς ενέσεις;
Η κατηγοριοποίηση με βάση τα χρωμοσώματα είναι βιολογικής φύσεως.
Εδώ μιλάμε για ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ φύλου.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE ... E%BF%CF%85
Χρειάζεται μια λέξη για να ξεχωρίζουμε από τις νταγκλαρούδες με 20ποντες γόβες no 47.
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι γόβες και οι γάμπες. Κάποιες μιλάνε και γράφουνε πιο νταλικέρικα από τους νταλικέρηδες. Δηλωμένες "βιολογικές γυναίκες".
Δεν υπάρχει ταυτότητα φύλου διαφορετική από τη βιολογική.
Εδώ δεν υπάρχει Covid-19, στην ταυτότητα φύλου θα κολλήσουμε; :D

Μόνο άρρωστοι που δεν τους αρέσει η μαλαπερδα ανάμεσα στα πόδια τους
Σε πολλούς ανθρώπους δεν αρέσουν πολλά πράγματα επάνω τους. Και ειδικά όταν τους επιβάλλουν οι υπόλοιποι τί είναι, τί πρέπει να είναι, και πώς να ζήσουν την ολιγοετή τους ζωή σε αυτή τη γη.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15097
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 05 Ιουν 2021, 20:39

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:36
Lord Brum έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:34
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:32

Αυτό είσαι κι εσύ ;


Η κατηγοριοποίηση με βάση τα χρωμοσώματα είναι βιολογικής φύσεως.
Εδώ μιλάμε για ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ φύλου.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE ... E%BF%CF%85


Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι γόβες και οι γάμπες. Κάποιες μιλάνε και γράφουνε πιο νταλικέρικα από τους νταλικέρηδες. Δηλωμένες "βιολογικές γυναίκες".
Δεν υπάρχει ταυτότητα φύλου διαφορετική από τη βιολογική.
Εδώ δεν υπάρχει Covid-19, στην ταυτότητα φύλου θα κολλήσουμε; :D

Μόνο άρρωστοι που δεν τους αρέσει η μαλαπερδα ανάμεσα στα πόδια τους
Σε πολλούς ανθρώπους δεν αρέσουν πολλά πράγματα επάνω τους. Και ειδικά όταν τους επιβάλλουν οι υπόλοιποι τί είναι, τί πρέπει να είναι, και πώς να ζήσουν την ολιγοετή τους ζωή σε αυτή τη γη.
Tα χρωμοσώματα και.τα βιολογικά χαρακτηριστικά είναι αντικειμενική πραγματικότητα την οποία όσο.και να την αγνοεί κανείς δεν μπορεί να την αλλάξει. Ούτε και με.ακρωτηριασμο πραγμάτων που δεν αρέσουν
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 20:40

Thor έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:35
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:18
Thor έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:05


Δεν λεει κατι τετοιο στο αρθρο:

Σύμφωνα με τη γνώμη της φοιτήτριας της νομικής, η τρανσέξουαλ μποξέρ με 32 χρόνια «τεστοστερόνης στο σύστημά της» θα ήταν γενετικά δυνατότερη από μια μέση γυναίκα, οπότε η συμμετοχή της στον αγώνα θα ήταν άδικη.
Τα σχόλια αυτά αποδοκιμάστηκαν από τους συμφοιτητές της, οι οποίοι την κατηγόρησαν ότι ταυτίζει τις γυναίκες με το «αδύναμο φύλο» ενώ η ίδια είναι ένα «τυπικό νεαρό ετεροφυλόφιλο λευκό κορίτσι».
Εξίσου προσβλητικό θεωρήθηκε το σχόλιό του ότι «οι γυναίκες έχουν κόλπο», όπως αναφέρει το βρετανικό «The Post Millenial».
Το πρώτο δεν είναι καν κατηγορία..
Το να λες ότι κάποια γυναίκα είναι δυνατότερη από τη μέση γυναίκα της κατηγορίας της ισχύει για τις μισές γυναίκες της κατηγορίας της...
Το ζήτημα της τεστοστερόνης είναι ένα λογικό ζήτημα που μπορεί να λυθεί με ειδικές ρυθμίσεις, πχ. να θεσπιστούν κατηγορίες ανά κιλά κι ανά Μ.Ο. ετήσιας τεστοστερόνης.

Το προσβλητικό σχόλιο ήταν το άλλο.
Εσυ οπως φυσιολογικα σκεπτομενος λες,να δημιουργηθουν ειδικες κατηγοριες,καποιοι δεν το σκεφτονται καν.
Αυτο ειναι το προβλημα ακριβως.
Αν δημιουργουσαν και αλλες κατηγοριες αγωνιζομενων,δεν θα υπηρχε προβλημα,ελα ομως που το θεωρουν κακο.
Το γεγονός ότι πρότεινα μία πρόχειρη λύση δεν σημαίνει ότι είναι η βέλτιστη.
Το πρόβλημα είναι άλλο: ότι χρησιμοποιούν μία λάθος κατηγορία για να προσβάλουν αυτούς τους ανθρώπους. Όταν κάποιος σου γράφει ότι σε ένα αγώνισμα μία γυναίκα είναι δυνατότερη από τη μέση γυναίκα της κατηγορίας του, τότε προφανώς λησμονεί ότι αυτό ισχύει για τις μισές γυναίκες.

Θεωρώ ότι αντί να προβαίνει κανείς σε ρατσιστικά σχόλια, θα μπορούσε να προσπαθεί να αναδείξει τα προβλήματα, και να προτείνει λύσεις σε σχέση με εκείνα, χωρίς να μπαίνει σε διαδικασία αρρωστημένης παλαιολιθικής πρακτικής κυνηγιού μαγισσών.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Ιουν 2021, 20:46

Γιατί να μην έχω το δικαίωμα του να αυτοπροσδιοριζομαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης, και να μου φοράνε ζουρλομανδύα για κάτι τέτοιο; Γιατί να μην έχω το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζομαι ως ανάπηρος και να παίρνω ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑμεΑ;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 20:47

Lord Brum έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:39
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:36
Lord Brum έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:34

Δεν υπάρχει ταυτότητα φύλου διαφορετική από τη βιολογική.
Εδώ δεν υπάρχει Covid-19, στην ταυτότητα φύλου θα κολλήσουμε; :D

Μόνο άρρωστοι που δεν τους αρέσει η μαλαπερδα ανάμεσα στα πόδια τους
Σε πολλούς ανθρώπους δεν αρέσουν πολλά πράγματα επάνω τους. Και ειδικά όταν τους επιβάλλουν οι υπόλοιποι τί είναι, τί πρέπει να είναι, και πώς να ζήσουν την ολιγοετή τους ζωή σε αυτή τη γη.
Tα χρωμοσώματα και.τα βιολογικά χαρακτηριστικά είναι αντικειμενική πραγματικότητα την οποία όσο.και να την αγνοεί κανείς δεν μπορεί να την αλλάξει. Ούτε και με.ακρωτηριασμο πραγμάτων που δεν αρέσουν
Τα "άντρας" και "γυναίκα" συνιστούν μεταξύ των άλλων ΚΑΙ κοινωνική ταυτότητα.
Αντίστοιχα, το γεγονός ότι είσαι χριστιανός ορθόδοξος, καθολικός, μουσουλμάνος, άθεος, ή και κομμουνιστής, νεοφιλελεύθερος, φασίστας κλπ. δεν αφορά τα χρωματοσώματά σου.
Έχεις το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεσαι ως αυτό που θεωρείς ότι είσαι.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17015
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 05 Ιουν 2021, 20:47

GReaper έγραψε:
04 Ιουν 2021, 21:29
Belisarius έγραψε:
04 Ιουν 2021, 20:35
Με τόσο ωραίες λέξεις όπως "ερμαφρόδιτα" και "σύνδρομο Κλαϊνφέλτερ" που ορίζουν με ακρίβεια τα πάντα δεν φαίνεται να υπάρχει καμία ανεπάρκεια.
'Ένας άνθρωπος που έχει και τα δύο όργανα τι είναι? Άνδρας, γυναίκα, και τα δύο ή κάτι άλλο? Ας τον πούμε "ερμαφρόδιτο". Ένας ερμαφρόδιτος που του έκαναν εγχείρηση λίγο αφότου γεννήθηκε, του αφαίρεσαν τα αρσενικά όργανα και το μεγάλωσαν σαν γυναίκα, τι είναι?
....

Ερμαφρόδιτο που έχει φαινότυπο γυναίκας και γονότυπο ερμαφρόδιτου.

Απλώς ήταν λιγότερο ατελής η βιολογία της ως γυναίκα και έτσι επέλεξαν το πιο βολικό φύλο για να έχει μια ζωή όσο πιο κοντά γίνεται στη φυσιολογική ζωή.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17015
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 05 Ιουν 2021, 20:48

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:46
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα του να αυτοπροσδιοριζομαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης, και να μου φοράνε ζουρλομανδύα για κάτι τέτοιο; Γιατί να μην έχω το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζομαι ως ανάπηρος και να παίρνω ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑμεΑ;
Γιατί να μην προσδιοριστείς ως συνταξιούχος και να παίρνεις σύνταξη;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 20:51

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:46
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα του να αυτοπροσδιοριζομαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης, και να μου φοράνε ζουρλομανδύα για κάτι τέτοιο;
Έχεις το δικαίωμα αυτό. Αυτοπροσδιορίζεσαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης.
Το να πιστεύεις όμως ότι είσαι ένας άνθρωπος που πέθανε πριν από 200 χρόνια, είναι ζήτημα ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και συγκεκριμένη επιστημονική τεκμηρίωση.
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζομαι ως ανάπηρος και να παίρνω ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑμεΑ;
Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Ανάπηρος θέλεις; Ανάπηρος είσαι. Θα σε φωνάζουμε ανάπηρο.

Για να πάρεις ειδικό δελτίο στάθμευσης ΑΜΕΑ δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ιατρικές εξετάσεις κινητικής ικανότητας, καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα (ιατρικές εξετάσεις) έχουν τέτοιες δυσκολίες.
Juno έγραψε: Γιατί να μην προσδιοριστείς ως συνταξιούχος και να παίρνεις σύνταξη;
Έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού σου. Συνταξιούχος θέλεις; Συνταξιούχος είσαι. Θα σε φωνάζουμε συνταξιούχο.
Ειδικά μέσα στο φόρουμ, ο καθένας πραγματικά δηλώνει ό,τι γουστάρει. "Ταυτότητα γενικής χρήσης" σε real time...

Για να πάρεις σύνταξη γήρατος δεν αρκεί να το πιστεύεις εσύ, αλλά να αποδεικνύεται από ταυτοποιημένη ηλικία , καθώς ζητάς ειδικά προνόμια που απευθύνονται σε ανθρώπους οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν τέτοια ηλικία (χρονολογία γέννησης).

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4297
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 05 Ιουν 2021, 20:57

Lord Brum έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:22
Ποιο το ότι οι γυναικες έχουν κόλπο? Απλά η αλήθεια είναι. Δεν θα προσποιουμαστε ότι κάποιοι άνδρες ενδεχομένως να είναι γυναίκες και τούμπαλιν μη .τυχόν και θίξουμε την αντίληψη που έχουν για το φύλο τους άρρωστα ψυχολογικά άτομα. Άλλο να αφήνεις τον τρελό στην τρέλα του κι άλλο να την υιοθετείς κι εσυ
Fixed
...και πολύ περισσότερο να επιβάλλεται ως νόμος τού Κράτους

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 20:59

Υπενθυμίζω ότι κάποτε, όχι στο μακρινό παρελθόν, δεν προβλέπονταν οι ίδιες οι γυναίκες να ψηφίζουν, και να έχουν βασικά δικαιώματα.
Επειδή είχαν κόλπο.

Τώρα ξαφνικά η ύπαρξη του κόλπου έγινε πλεονέκτημα στην επιχειρηματολογία κάποιων;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Ιουν 2021, 21:04

stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:51
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:46
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα του να αυτοπροσδιοριζομαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης, και να μου φοράνε ζουρλομανδύα για κάτι τέτοιο;
Έχεις το δικαίωμα αυτό. Αυτοπροσδιορίζεσαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης.
Το να πιστεύεις όμως ότι είσαι ένας άνθρωπος που πέθανε πριν από 200 χρόνια, είναι ζήτημα ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και συγκεκριμένη επιστημονική τεκμηρίωση.
Και πριν 60 χρόνια το να ήσουν τρανς ήταν ζήτημα της ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και επιστημονική τεκμηρίωση. Μπορεί σε 60 χρόνια να είναι φυσιολογικός ο τυπάς από πάνω που θέλει να αυτοπροσδιοριζεται ως Βοναπάρτης :102:

Στην τελική εγώ θέλω να είμαι σκύλος. Δε μιλάω για βιολογική ταυτότητα, αλλά κοινωνική ταυτότητα. Θέλω να έχω την ταυτότητα του σκύλου. Αυτό θα πω στην εφορία κ από εδώ κ πέρα θέλω να με φωνάζετε Μαξ :smt017

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κινδυνεύει με αποβολή από το πανεπιστήμιο επειδή επικαλέστηκε τη βιολογία!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιουν 2021, 21:06

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Ιουν 2021, 21:04
stavmanr έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:51
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Ιουν 2021, 20:46
Γιατί να μην έχω το δικαίωμα του να αυτοπροσδιοριζομαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης, και να μου φοράνε ζουρλομανδύα για κάτι τέτοιο;
Έχεις το δικαίωμα αυτό. Αυτοπροσδιορίζεσαι ως Ναπολέων Βοναπάρτης.
Το να πιστεύεις όμως ότι είσαι ένας άνθρωπος που πέθανε πριν από 200 χρόνια, είναι ζήτημα ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και συγκεκριμένη επιστημονική τεκμηρίωση.
Και πριν 60 χρόνια το να ήσουν τρανς ήταν ζήτημα της ψυχιατρικής με συγκεκριμένη ορολογία και επιστημονική τεκμηρίωση. Μπορεί σε 60 χρόνια να είναι φυσιολογικός ο τυπάς από πάνω που θέλει να αυτοπροσδιοριζεται ως Βοναπάρτης :102:
Δεν διαφωνούμε.
Όταν οι κλινικές μελέτες φτάσουν σε σημείο να αναγνωρίσουν το σύνδρομο "Ναπολέων Βοναπάρτης" ως υγιές, είμαι βέβαιος ότι θα το κάνουν.
Στην τελική εγώ θέλω να είμαι σκύλος. Δε μιλάω για βιολογική ταυτότητα, αλλά κοινωνική ταυτότητα. Θέλω να έχω την ταυτότητα του σκύλου. Αυτό θα πω στην εφορία :smt017
Το πολύ πολύ να φωνάξουν το μπόγια για να κοινωνικοποιηθείς με το "κοινωνικό είδος" σου. Για δικό σου καλό...
:102:

Σε εκείνον θα πεις ότι τελικά αποφάσισες να είσαι άνθρωπος; Θα σε επιστρέψει στο γκισέ της Εφορίας. Τι κατάφερες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 05 Ιουν 2021, 21:11, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών