Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Ιούλ 2021, 09:25

Σχετικα με τη διαφωνια που εχετε, η ψυχρη λογικη λεει το εξης:

- ΑΘΩΟΣ = δικάστηκε και βγηκε αθωωτικη αποφαση
- ΕΝΟΧΟΣ= δικάστηκε και βγηκε αποφαση οτι ειναι ενοχος
- ΑΠΑΛΛΑΓΗ = Απαλλαχθηκε απο τις κατηγοριες, διχως να βγει αποφαση αν ειναι αθωος ή ενοχος. Αποφασιστηκε οτι δεν συντρεχουν οι λογοι για να βγει αποφαση αν ειναι αθωος ή ενοχος.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Ιούλ 2021, 09:27

Σαν τον παπασταυρου κι αυτός.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Ιούλ 2021, 09:37

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 03:53
Black Lives Matter - Me Too 1-0.

https://www.breitbart.com/entertainment ... ia-rashad/
Γνωστός ακτιβιστής ο κόσμπι του blm διαχρονικα. :lol:

Αλλά οκ, όταν ανεβάζεις άρθρο του μπρειμπαρτ.. Τουλάχιστον σήμερα έχει καύσωνα, σου δίνουμε φρι πας...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32647
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιούλ 2021, 09:44

μετα απο αναγνωση του νηματος, κρινω οτι ειναι ενοχος.

ο ναυτης.

τα επιχειρηματα των υπολοιπων, στεκουν.

δικασα. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7137
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Ιούλ 2021, 10:19

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ο ιανός τυπικά αφού δεν υπάρχει δικαστική απόφαση ενοχής κρίνεται αθώος-άρα αθώος

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34756
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιούλ 2021, 10:21

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 09:37
Γνωστός ακτιβιστής ο κόσμπι του blm διαχρονικα.
Δεν χρειάζεται να είναι ακτιβιστής.Αρκεί που είναι μαύρος.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Ιούλ 2021, 10:24

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 10:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 09:37
Γνωστός ακτιβιστής ο κόσμπι του blm διαχρονικα.
Δεν χρειάζεται να είναι ακτιβιστής.Αρκεί που είναι μαύρος.
καταδικάστηκε επειδή υπάρχει συστημικός ρατσισμός και τώρα αποδείχθηκε ότι ήταν άδικα μέσα :lol:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19537
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Ιούλ 2021, 10:36

ST48410 έγραψε:
30 Ιουν 2021, 23:28
Ναύτης έγραψε:
30 Ιουν 2021, 23:26
ST48410 έγραψε:
30 Ιουν 2021, 23:25

έχει σημασία αυτό που λέει ο George_V
Για το αμερικανικό δικαστικό σύστημα, απολύτως καμιά. Για την κοινωνία, ενδεχομένως.
Όταν διαβάζω αυτό "Ο γνωστός ηθοποιός αντιμετώπιζε κατηγορίες που τον βάραιναν στην υπόθεση σεξουαλικής κακοποίησης 60 γυναικών" προφανώς δεν με νοιάζει το τυπικό αλλά το ουσιαστικό της υπόθεσης. Έλεγαν όλες ψέματα ή όχι; Θα δούμε.
60 είναι υπερβολικά πολλές για να λένε ψέμματα. Σα να λέμε ότι ο Φιλιππίδης είναι θέμα σκευωρίας. Ισχύει το τυπικό του 'να γίνει δίκη' κλπ αλλά όλοι ξέορυμε ότι ο Φιλιππίδης είναι σάτυρος.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Ιούλ 2021, 10:44

Daje έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 09:25
Σχετικα με τη διαφωνια που εχετε, η ψυχρη λογικη λεει το εξης:

- ΑΘΩΟΣ = δικάστηκε και βγηκε αθωωτικη αποφαση
- ΕΝΟΧΟΣ= δικάστηκε και βγηκε αποφαση οτι ειναι ενοχος
- ΑΠΑΛΛΑΓΗ = Απαλλαχθηκε απο τις κατηγοριες, διχως να βγει αποφαση αν ειναι αθωος ή ενοχος. Αποφασιστηκε οτι δεν συντρεχουν οι λογοι για να βγει αποφαση αν ειναι αθωος ή ενοχος.
Νομίζω πλήρωσε ένα μεγάλο χρηματικό ποσό για να μην δικαστεί ποτέ για οτιδήποτε έχει κάνει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Ιούλ 2021, 11:11

Εγώ νομιζω ότι το 90% όσων τον κατηγόρησαν το έκαναν για να του αποσπάσουν λεφτά.
Η γνωστή ιστορία.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 01 Ιούλ 2021, 11:49

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 10:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 09:37
Γνωστός ακτιβιστής ο κόσμπι του blm διαχρονικα.
Δεν χρειάζεται να είναι ακτιβιστής.Αρκεί που είναι μαύρος.
Μιλάς για τον άνθρωπο που μισούνε όλοι οι μαύροι ακτιβιστές γιατί τον θεωρούν συστημικο και πουλημένο, αλλά νίκησε το blm που ήθελε όσο οποιοδήποτε άλλο να τον δει μέσα. Υπό 43 βαθμούς να το συζητάς στη μέση της Ομονοίας βγάζει κάποια λογική όντως.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20858
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 01 Ιούλ 2021, 13:06

Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιούλ 2021, 13:25

Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:10
Ρε φίλε, συμφωνούμε.
Πράγματι είναι ένοχος στην συνείδηση των ανθρώπων, εγώ μάλιστα λέω ότι είναι ένοχος και πραγματικά. Το έγραψα τόσες φορές, άλλο πράγμα η κοινωνική διάσταση της υπόθεσης και η ηθική να συμπληρώσω.
Αλλά δεν υπάρχει πλέον κατηγορία, δεν υπάρχει προηγούμενη δίκη, δεν υπάρχουν καταδικαστικές αποφάσεις, δεν υπάρχουν ποινές, δεν υπάρχει καταχώριση στο ποινικό του μητρώο, εξαφανίστηκαν όλα, οπότε για ποιο πράγμα είναι νομικά (πόνεσε το χέρι μου να το γράφω) ένοχος ο Κόσμπι;
Νομίζω ότι το κλειδί πρέπει να βρίσκεται στην αναζήτηση των καταστάσεων. Εσύ κάνεις την παραδοχή ότι κάποιος είναι αθώος ή ένοχος. Μπορεί όμως να υπάρχουν και ενδιάμεσες γκρίζες ζώνες. Αυτή τη λεπτομέρεια δεν την ξέρω για το Αμερικάνικο σύστημα, ούτε καν για το Ελληνικό. Όμως εδώ μπορώ να φανταστώ μια κατάσταση ενδιάμεση.
Πες ότι συλλαμβάνομαι για απάτη, προφυλακίζομαι κάποιο διάστημα και πεθαίνω πριν δικαστώ. Τι είμαι; Δεν έχω καταδικαστεί, ούτε αθωωθεί επισήμως. Στέκει νομικά να πούμε ότι υπάρχει μια τρίτη κατάσταση; Ας διαφωτίσουν αυτοί που ξέρουν.

Ως προς τον Κόσμπι. Θα δεχθώ ότι θεωρείται πλήρως αθώος αν δω να κινείται νομικά εναντίον των γυναικών που τον κατηγόρησαν και να πετυχαίνει αποζημιώσεις. Πρόσεξε, όχι κατά του Αμερικάνικού δημοσίου που αναγνώρισε ήδη ότι έκανε λάθη στις διαδικασίες. Κατά των γυναικών. Αν δεν γίνει αυτό, για μένα θα είναι ισχυρή ένδειξη ότι και εκεί υπάρχει μια ενδιάμεση κατάσταση και δεν ισχύει το ή αθώος ή ένοχος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιούλ 2021, 13:29

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:25
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:10
Ρε φίλε, συμφωνούμε.
Πράγματι είναι ένοχος στην συνείδηση των ανθρώπων, εγώ μάλιστα λέω ότι είναι ένοχος και πραγματικά. Το έγραψα τόσες φορές, άλλο πράγμα η κοινωνική διάσταση της υπόθεσης και η ηθική να συμπληρώσω.
Αλλά δεν υπάρχει πλέον κατηγορία, δεν υπάρχει προηγούμενη δίκη, δεν υπάρχουν καταδικαστικές αποφάσεις, δεν υπάρχουν ποινές, δεν υπάρχει καταχώριση στο ποινικό του μητρώο, εξαφανίστηκαν όλα, οπότε για ποιο πράγμα είναι νομικά (πόνεσε το χέρι μου να το γράφω) ένοχος ο Κόσμπι;
Νομίζω ότι το κλειδί πρέπει να βρίσκεται στην αναζήτηση των καταστάσεων. Εσύ κάνεις την παραδοχή ότι κάποιος είναι αθώος ή ένοχος. Μπορεί όμως να υπάρχουν και ενδιάμεσες γκρίζες ζώνες. Αυτή τη λεπτομέρεια δεν την ξέρω για το Αμερικάνικο σύστημα, ούτε καν για το Ελληνικό. Όμως εδώ μπορώ να φανταστώ μια κατάσταση ενδιάμεση.
Πες ότι συλλαμβάνομαι για απάτη, προφυλακίζομαι κάποιο διάστημα και πεθαίνω πριν δικαστώ. Τι είμαι; Δεν έχω καταδικαστεί, ούτε αθωωθεί επισήμως. Στέκει νομικά να πούμε ότι υπάρχει μια τρίτη κατάσταση; Ας διαφωτίσουν αυτοί που ξέρουν.

Ως προς τον Κόσμπι. Θα δεχθώ ότι θεωρείται πλήρως αθώος αν δω να κινείται νομικά εναντίον των γυναικών που τον κατηγόρησαν και να πετυχαίνει αποζημιώσεις. Πρόσεξε, όχι κατά του Αμερικάνικού δημοσίου που αναγνώρισε ήδη ότι έκανε λάθη στις διαδικασίες. Κατά των γυναικών. Αν δεν γίνει αυτό, για μένα θα είναι ισχυρή ένδειξη ότι και εκεί υπάρχει μια ενδιάμεση κατάσταση και δεν ισχύει το ή αθώος ή ένοχος.
Στο Αμερικανικό σύστημα δεν υπάρχει innocent verdict. Υπάρχει guilty και not guilty. Το αθώος είναι μια λαϊκή, μη νομική λέξη για κάποιον που οι κατηγορίες αποδεικνύονται ψευδείς. Αν δεν κριθούν καν οι κατηγορίες προφανώς και δεν μπορεί κάποιος να θεωρηθεί αθώος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Ιούλ 2021, 13:31

Δεν υπάρχει μόνο το ολο έξω η το όλο μέσα.
Υπάρχει και το λίγο μέσα και το λίγο εξω
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών