Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιούλ 2021, 13:33

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:25
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 01:10
Ρε φίλε, συμφωνούμε.
Πράγματι είναι ένοχος στην συνείδηση των ανθρώπων, εγώ μάλιστα λέω ότι είναι ένοχος και πραγματικά. Το έγραψα τόσες φορές, άλλο πράγμα η κοινωνική διάσταση της υπόθεσης και η ηθική να συμπληρώσω.
Αλλά δεν υπάρχει πλέον κατηγορία, δεν υπάρχει προηγούμενη δίκη, δεν υπάρχουν καταδικαστικές αποφάσεις, δεν υπάρχουν ποινές, δεν υπάρχει καταχώριση στο ποινικό του μητρώο, εξαφανίστηκαν όλα, οπότε για ποιο πράγμα είναι νομικά (πόνεσε το χέρι μου να το γράφω) ένοχος ο Κόσμπι;
Νομίζω ότι το κλειδί πρέπει να βρίσκεται στην αναζήτηση των καταστάσεων. Εσύ κάνεις την παραδοχή ότι κάποιος είναι αθώος ή ένοχος. Μπορεί όμως να υπάρχουν και ενδιάμεσες γκρίζες ζώνες. Αυτή τη λεπτομέρεια δεν την ξέρω για το Αμερικάνικο σύστημα, ούτε καν για το Ελληνικό. Όμως εδώ μπορώ να φανταστώ μια κατάσταση ενδιάμεση.
Πες ότι συλλαμβάνομαι για απάτη, προφυλακίζομαι κάποιο διάστημα και πεθαίνω πριν δικαστώ. Τι είμαι; Δεν έχω καταδικαστεί, ούτε αθωωθεί επισήμως. Στέκει νομικά να πούμε ότι υπάρχει μια τρίτη κατάσταση; Ας διαφωτίσουν αυτοί που ξέρουν.

Ως προς τον Κόσμπι. Θα δεχθώ ότι θεωρείται πλήρως αθώος αν δω να κινείται νομικά εναντίον των γυναικών που τον κατηγόρησαν και να πετυχαίνει αποζημιώσεις. Πρόσεξε, όχι κατά του Αμερικάνικού δημοσίου που αναγνώρισε ήδη ότι έκανε λάθη στις διαδικασίες. Κατά των γυναικών. Αν δεν γίνει αυτό, για μένα θα είναι ισχυρή ένδειξη ότι και εκεί υπάρχει μια ενδιάμεση κατάσταση και δεν ισχύει το ή αθώος ή ένοχος.
Ρε συ, τα έχω γράψει αναλυτικά παραπάνω.
Ο Κόσμπι για μένα -και στην συνείδηση της κοινής γνώμης νομίζω- είναι ένοχος.
Πλην όμως, τούτη την στιγμή που κουβεντιάζουμε, ο Κόσμπι όχι μόνον απαλλάχτηκε, αλλά δεν υπάρχουν εναντίον του κατηγορίες, ούτε αδίκημα για να διωχθεί ποινικά, ούτε καταδικαστικές αποφάσεις δικαστηρίων, ούτε ποινή φυλάκισης, ούτε καταχώριση στο ποινικό του μητρώο. Στον νομικό κόσμο του αμερικανικού δικονομικού συστήματος εξαφανίστηκαν όλα αυτά, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, νάδα.
Πώς μπορεί να είναι κάποιος νομικά ένοχος για το τίποτα;
Δεν αρέσει σε μερικούς η λέξη "αθώος";
ΟΚ, τότε δεν είναι ένοχος. :lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιούλ 2021, 13:47

Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:33
Προσωπικά σου είπα τι θα αποτελέσει κριτήριο για μένα. Ας περιμένουμε να δούμε αν θα κινηθεί νομικά εναντίον των γυναικών; Αν όχι τι θα σημαίνει για σένα;

nemo
Δημοσιεύσεις: 7213
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Ιούλ 2021, 13:52

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:47
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:33
Προσωπικά σου είπα τι θα αποτελέσει κριτήριο για μένα. Ας περιμένουμε να δούμε αν θα κινηθεί νομικά εναντίον των γυναικών; Αν όχι τι θα σημαίνει για σένα;
θέλει και ερώτημα το τίποτα; από την στιγμή που το δικαστήριο έκρινε την δίκη άκυρη και έδωσε στον μεχρι στιγμής κατηγορούμενο την ελευθερια σημαίνει αυτομάτως και την πλήρη αθώωση του -σαν πολλές ναίδες μαζευτήκατε και σε αυτό το νήμα :fp:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιούλ 2021, 13:54

nemo έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:52
ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:47
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:33
Προσωπικά σου είπα τι θα αποτελέσει κριτήριο για μένα. Ας περιμένουμε να δούμε αν θα κινηθεί νομικά εναντίον των γυναικών; Αν όχι τι θα σημαίνει για σένα;
θέλει και ερώτημα το τίποτα; από την στιγμή που το δικαστήριο έκρινε την δίκη άκυρη και έδωσε στον μεχρι στιγμής κατηγορούμενο την ελευθερια σημαίνει αυτομάτως και την πλήρη αθώωση του -σαν πολλές ναίδες μαζευτήκατε και σε αυτό το νήμα :fp:
Δηλαδή εσύ αν σε είχαν κατηγορήσει 60 άνθρωποι για κάτι, είχες μπει φυλακή και θεωρούσες ότι αθωώθηκες, δεν θα έκανες τίποτα μετά εναντίον τους; Δεν θα αξίωνες κάποια αποζημίωση; Δυσκολεύομαι να το δεχτώ.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34806
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιούλ 2021, 14:00

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:54
ηλαδή εσύ αν σε είχαν κατηγορήσει 60 άνθρωποι για κάτι, είχες μπει φυλακή και θεωρούσες ότι αθωώθηκες, δεν θα έκανες τίποτα μετά εναντίον τους; Δεν θα αξίωνες κάποια αποζημίωση; Δυσκολεύομαι να το δεχτώ.
Ποιά αποζημίωση αφού ομολόγησε;To αμερικανικό σύστημα είναι διαφορετικό από το ευρωπαικό.Η συναλλαγή μεταξύ εισαγγελέα και κατηγορούμενου όχι μόνο είναι νόμιμη αλλά επιδιώκεται για να αποφεύγονται οι δίκες.
Ομολογείς κάτι και έχεις ελαφρά ποινική μεταχείριση μετά από συμφωνία των δικηγόρων σου και του εισαγγελέα.Η συμφωνία φυσικά είναι συμφωνία.Εκείνο που αποφάσισε το δικαστήριο είναι ότι η κατηγορούσα αρχή είχε έλθει σε συμφωνία με τον Κόσμπυ να ομολογήσει και να μείνει έξω και η συμφωνία παραβιάσθηκε,άρα πρέπει να βγει.
Αλλά προφανώς κανένα άλλο δικαστήριο δεν θα επιδικάσει αποζημιώσεις για τις κατηγορίες που αυτός αποδέχθηκε με αντάλλαγμα να μη μπει μέσα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιούλ 2021, 14:05

πατησιωτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:00
ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:54
ηλαδή εσύ αν σε είχαν κατηγορήσει 60 άνθρωποι για κάτι, είχες μπει φυλακή και θεωρούσες ότι αθωώθηκες, δεν θα έκανες τίποτα μετά εναντίον τους; Δεν θα αξίωνες κάποια αποζημίωση; Δυσκολεύομαι να το δεχτώ.
Ποιά αποζημίωση αφού ομολόγησε;To αμερικανικό σύστημα είναι διαφορετικό από το ευρωπαικό.Η συναλλαγή μεταξύ εισαγγελέα και κατηγορούμενου όχι μόνο είναι νόμιμη αλλά επιδιώκεται για να αποφεύγονται οι δίκες.
Ομολογείς κάτι και έχεις ελαφρά ποινική μεταχείριση μετά από συμφωνία των δικηγόρων σου και του εισαγγελέα.Η συμφωνία φυσικά είναι συμφωνία.Εκείνο που αποφάσισε το δικαστήριο είναι ότι η κατηγορούσα αρχή είχε έλθει σε συμφωνία με τον Κόσμπυ να ομολογήσει και να μείνει έξω και η συμφωνία παραβιάσθηκε,άρα πρέπει να βγει.
Αλλά προφανώς κανένα άλλο δικαστήριο δεν θα επιδικάσει αποζημιώσεις για τις κατηγορίες που αυτός αποδέχθηκε με αντάλλαγμα να μη μπει μέσα.
Δεν διαφωνώ. Έτσι το αντιλαμβάνομαι κι εγώ. Λέω τι θα περίμενα να συμβεί αν έχουν δίκιο όσοι υποστηρίζουν ότι αφού αφέθηκε ελεύθερος, είναι αθώος.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιούλ 2021, 14:33

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:47
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:33
Προσωπικά σου είπα τι θα αποτελέσει κριτήριο για μένα. Ας περιμένουμε να δούμε αν θα κινηθεί νομικά εναντίον των γυναικών; Αν όχι τι θα σημαίνει για σένα;
Δεν είναι μαλάκας για να βγάλει μόνος του τα μάτια του.
Ενδεχομένως θα καταθέσει αγωγή εναντίον της πολιτείας της Πενσυλβάνια διεκδικώντας αποζημίωση (στις ΗΠΑ είναι βαρβάτες αυτού του είδους οι αποζημιώσεις) για την παράνομη, σύμφωνα με την απόφαση του ανωτάτου δικαστηρίου, φυλάκισή του.
Το πιθανότερο είναι πως θα κάτσει ήσυχα και θα γράψει ένα βιβλίο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιούλ 2021, 14:37

Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:33
Δεν είναι μαλάκας για να βγάλει μόνος του τα μάτια του.
:) δεν είναι αθώος έτσι όπως το φαντάζεσαι γιαυτό και δεν θα κινηθεί εναντίον των γυναικών.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιούλ 2021, 14:40

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:37
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:33
Δεν είναι μαλάκας για να βγάλει μόνος του τα μάτια του.
:) δεν είναι αθώος έτσι όπως το φαντάζεσαι γιαυτό και δεν θα κινηθεί εναντίον των γυναικών.
Προσωπικά, ούτε φαντάζομαι, ούτε πιστεύω ότι είναι αθώος. Το θέμα είναι ότι το ανώτατο δικαστήριο της Πενσιλβάνια αποφάνθηκε πως δεν είναι ένοχος.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27177
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Ιούλ 2021, 14:44

Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:33
ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:47
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 13:33
Προσωπικά σου είπα τι θα αποτελέσει κριτήριο για μένα. Ας περιμένουμε να δούμε αν θα κινηθεί νομικά εναντίον των γυναικών; Αν όχι τι θα σημαίνει για σένα;
Δεν είναι μαλάκας για να βγάλει μόνος του τα μάτια του.
Ενδεχομένως θα καταθέσει αγωγή εναντίον της πολιτείας της Πενσυλβάνια διεκδικώντας αποζημίωση (στις ΗΠΑ είναι βαρβάτες αυτού του είδους οι αποζημιώσεις) για την παράνομη, σύμφωνα με την απόφαση του ανωτάτου δικαστηρίου, φυλάκισή του.
Το πιθανότερο είναι πως θα κάτσει ήσυχα και θα γράψει ένα βιβλίο.
Παρανομη ναι συμφωνουμε.

Αλλα παράνομη οχι γιατι κατηγορηθηκε αδικα και ειναι αθωος.

Παράνομη γιατι παραβιάστηκε η 5η Τροπολογια.

Αν δεν τα ειχε κανει πουτανα ο εισαγγελέας και ο Κοσμπυ ειχε επικαλεστει εξαρχης την 5η Τροπολογια (σκεψου οτι ηταν τοσο ποντιος που οχι μονο τα ξερασε στον εισαγγελεα αλλα και στη δικη εμφανισε την κατάθεση του θυματος που ειχε δοθει σε αστικη δικη και ηταν επιβαρυντικη για αυτον γιατι εδειχνε αποπειρα συγκαλυψης του γεγονοτος) τωρα δε θα υπηρχε αυτο το νημα και ο Κοσμπυ θα συνεχιζε να εκτιει την ποινη του.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιούλ 2021, 14:46

Εσένα δε σού είπα να μην μού πρήζεις τον γκιώνη;
Είμαι και κάποιας ηλικίας και μπορεί να ξεχνάω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Ιούλ 2021, 14:50

Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
Εσένα δε σού είπα να μην μού πρήζεις τον γκιώνη;
Είμαι και κάποιας ηλικίας και μπορεί να ξεχνάω.
Θυμήσου τότε να αλλάξεις και τον παντελώς άκυρο τίτλο σου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27177
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 01 Ιούλ 2021, 14:51

Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
Εσένα δε σού είπα να μην μού πρήζεις τον γκιώνη;
Είμαι και κάποιας ηλικίας και μπορεί να ξεχνάω.
Ηρθα να σου θυμισω να αλλαξεις τον τιτλο.

Α και να απαντησεις στην ερωτηση μου που παραμενει εκκρεμης απο την 1η σελιδα...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Ιούλ 2021, 14:53

klg έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:50
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
Εσένα δε σού είπα να μην μού πρήζεις τον γκιώνη;
Είμαι και κάποιας ηλικίας και μπορεί να ξεχνάω.
Θυμήσου τότε να αλλάξεις και τον παντελώς άκυρο τίτλο σου.
Ευχαρίστως.
Αφού πρώτα μου υποδείξεις για ποιο αδίκημα είναι πλέον νομικά ένοχος ο Κόσμπι και βάσει ποιων δικαστικών αποφάσεων.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ελεύθερος ο Κόσμπι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Ιούλ 2021, 14:56

Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:53
klg έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:50
Ναύτης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:46
Εσένα δε σού είπα να μην μού πρήζεις τον γκιώνη;
Είμαι και κάποιας ηλικίας και μπορεί να ξεχνάω.
Θυμήσου τότε να αλλάξεις και τον παντελώς άκυρο τίτλο σου.
Ευχαρίστως.
Αφού πρώτα μου υποδείξεις για ποιο αδίκημα είναι πλέον νομικά ένοχος ο Κόσμπι και βάσει ποιων δικαστικών αποφάσεων.
Επειδή εσύ μας έχεις δείξει δικαστική απόφαση που τον αθώωσε;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών