Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 12 Οκτ 2022, 21:56

10/10/2022
Έχει καλύψει με τατουάζ το 90% του σώματός του Αντιμετωπίζει δυσκολίες με τη δουλειά, δηλώνει όμως «ζωντανό έργο τέχνης»
Ο 42χρονος δέστηκε επίθεση με μαχαίρι εξαιτίας της εμφάνισής του

Εικόνα

Ο άντρας με τα περισσότερα τατουάζ στη Βρετανία μίλησε για το πώς η τεράστια «συλλογή» από τατουάζ στο σώμα του είχε ως αποτέλεσμα την άδικη μεταχείρισή του στον χώρο εργασίας. Ο γνωστός ως Matthew Whelan, ο θαυμαστής των τατουάζ από το Μπέρμιγχαμ που άλλαξε επίσημα το όνομά του σε King Body Art, έχει κάνει τατουάζ σε πάνω από το 90 τοις εκατό του σώματός του, ξοδεύοντας πάνω από 40.000 λίρες για τα «χτυπήματα».


Και ενώ λέει ότι του αρέσει να είναι ένα «ζωντανό έργο τέχνης», η μοναδική του εμφάνιση έχει φέρει… ανεπιθύμητη προσοχή όλα αυτά τα χρόνια. Εκτός από το ότι δυσκολευόταν να βρει δουλειά κατά καιρούς, ο θαυμαστής του τατουάζ λέει ότι είχε διαφορετική μεταχείριση από τους συναδέλφους του ενώ βρισκόταν στο χώρο εργασίας του.



Σε μια πρόσφατη συνέντευξή του στην Daily Star, ο King Body Art αποκάλυψε ότι ενώ εργαζόταν σε τηλεφωνικό κέντρο, όταν οι διευθυντές έρχονταν να επιβλέψουν την αίθουσα, ο ίδιος αναγκάζονταν να μεταφέρεται «από το ένα γραφείο στο άλλο». «Οι διευθυντές έρχονταν για να μετακινήσουν τα γραφεία» είπε και συμπλήρωσε «το άτομο που έπρεπε να μετακινήσουν ήμουν εγώ» τόνισε. Στο παρελθόν, έχει μιλήσει και για τις δυσκολίες εύρεσης εργασίας, λέγοντας το 2015 ότι ήταν κάτι που είχε παλέψει πολύ. «Προσωπικά, το βρίσκω πολύ δύσκολο να το ξεπεράσω, γιατί υπάρχουν εταιρείες που απασχολούν ανθρώπους με βάση την “αξία” τους», είπε.



«Υπάρχουν ωστόσο και άλλες πιο “φιλικές” εταιρείες» είπε, αλλά η πλειοψηφία λέει: «”Κοιτάξτε αυτούς τους ανθρώπους! Φαίνεστε διαφορετικοί από όλους στο γραφείο μας. Είστε διαφορετικοί. Δεν ταιριάζετε στα κριτήριά μας. Δεν σας απασχολούμε“. Αυτό είναι απογοητευτικό» δήλωσε.

Ωστόσο, οι εμπειρίες του King Body Art στο χώρο εργασίας δεν αντιπροσωπεύουν τις πιο ακραίες αντιδράσεις που έχει αντιμετωπίσει ως αποτέλεσμα της εμφάνισής του. Μιλώντας στον Independent το 2017, αποκάλυψε ότι μαχαιρώθηκε στο Μπέρμιγχαμ το 2009, μεταδίδει η dailymail (https://www.dailymail.co.uk/femail/arti ... mailonline).



«Οι αντιδράσεις του κόσμου μπορεί να οδηγήσουν ακόμα και σε έγκλημα μίσους. [Το μαχαίρι] μου έδειξε ότι κάθε μέρα είναι ένα “μπόνους” και οι άνθρωποι είναι εδώ μόνο για περιορισμένο χρονικό διάστημα». Σύμφωνα με τη συνέντευξή του στην Daily Star, ο θαυμαστής του body modifications βρήκε τελικά δουλειά ως μοντέλο και ηθοποιός. Ωστόσο, λέει ότι λόγω της εμφάνισής του επιλέγεται συνήθως για ρόλους φυλακισμένου. Κατά τη διάρκεια εμφάνισής του στη σειρά του BBC Doctors, επιλέχτηκε ως κρατούμενος. Όπως ειρωνεύτηκε ο King Body Art, είναι απίθανο να εμφανιστεί σε προγράμματα όπως το Downton Abbey. Μεταξύ των τροποποιήσεων του σώματός του, ο King Body Art έχει βάψει και τα μάτια του μαύρα. Αφαίρεσε επίσης τις θηλές του για να κάνουν τατουάζ οι καλλιτέχνες σε έναν πιο «λείο καμβά» για να δουλέψουν. Επιπλέον, έχει ένα εμφύτευμα σε σχήμα κορώνας ενσωματωμένο κάτω από το δέρμα στο δεξί του χέρι.



Ο 42χρονος έχει σχέδια για περαιτέρω τροποποιήσεις και πρόσφατα μοιράστηκε φωτογραφίες στο Instagram ενός μικρού μαύρου τατουάζ, λέγοντας στους ακολούθους ότι θα καλύψει άλλα τατουάζ με σκούρο μελάνι (σε ​​μια διαδικασία γνωστή ως «μαύρο») στο μέλλον.
https://www.newsbeast.gr/lifestyle/arth ... go-technis

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Οκτ 2022, 21:12

10-25-2022
Πέθανε 94χρονος που είχε να κάνει μπάνιο μισό αιώνα – Φοβόταν να πλυθεί για να μην αρρωστήσει.
Η ζωή του έχει γινει ντοκιμαντέρ.

Εικόνα

Πέθανε στα 94 ο Ιρανός Αμού Χατζί που έφερε τον τίτλο του «πιο βρόμικου ανθρώπου στον κόσμο» καθώς δεν είχε κάνει μπάνιο για πάνω από 50 χρόνια. Ο Αμού πέθανε την Κυριακή στο χωριό Ντετζγκάχ, της επαρχίας Φαρς, στο νότιο Ιράν, μετέδωσε το πρακτορείο ειδήσεων Irna.


Εικόνα

Σύμφωνα με έναν ντόπιο αξιωματούχο, τον οποίο επικαλείται το πρακτορείο, ο Χατζί, ο οποίος ήταν ανύπανδρος, απέφευγε να πλυθεί από φόβο μην αρρωστήσει.

Εικόνα

Ενα ντοκιμαντέρ μικρού μήκους με θέμα τη ζωή του και τίτλο «Η Παράξενη Ζωή του Αμού Χατζί» γυρίστηκε το 2013, σύμφωνα με τα τοπικά μέσα ενημέρωσης. «Για πρώτη φορά, πριν από μερικούς μήνες, χωρικοί τον πήγαν στις τουαλέτες για να πλυθεί» μετέδωσε το Irna.

Δείτε το ΕΔΩ:


https://nypost.com/2022/10/25/worlds-di ... ead-at-94/
https://www.el.gr/life/pethane-94chrono ... ei-mpanio/


Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 31 Οκτ 2022, 20:57

31/10/2022
«Έχω το μεγαλύτερο πέος στον κόσμο και μεγαλώνει ακόμα»
Ο 52χρονος που χρειάζεται να φοράει ειδικά ρούχα.
Αγγίζει τα 34 εκατοστά, ενώ έχει περίμετρο περίπου 20 εκατοστά.

Εικόνα

Ο άνδρας με το μεγαλύτερο πέος στο κόσμο αντιμετωπίζει μια σειρά από νέα προβλήματα που αφορούν το μόριο του, αφού μεγαλώνει ακόμα -όπως ισχυρίζεται- με αποτέλεσμα να έχει σταματήσει να εφαρμόζει ορισμένες στάσεις στο σεξ.


Ο 52χρονος Jonah Falcon μίλησε στην εκπομπή «My Massive C–k» του Channel 4, η οποία ασχολείται με άνδρες που έχουν μεγάλα προσόντα και ανέφερε μια σχετική ιστορία, όπως με τον άνδρα που απορρίφθηκε από δουλειά, εξαιτίας των προσόντων του (https://www.newsbeast.gr/weird/arthro/9 ... -esoroucho), σύμφωνα με τη nypost.com (https://nypost.com/2022/10/26/man-with- ... l-growing/).

Εικόνα
Ο Jonah Falcon με το μεγαλύτερο πέος στο κόσμο.

Ο Νεοϋορκέζος λοιπόν, που κατέχει τον «τίτλο» του άνδρα με «το μεγαλύτερο πέος του κόσμου» από το 1999, ανέφερε ότι παρά την ηλικία του, το μόριο του αναπτύσσεται ακόμα, με αποτέλεσμα να έχει μια σειρά από προβλήματα.

Αρχικά, ανέφερε ότι πλέον δεν μπορεί να φοράει κανονικά παντελόνια, αλλά φαρδιά ρούχα με μεγάλο άνοιγμα μπροστά, ώστε να χωράνε τα γεννητικά του όργανα, αλλά και να μη φαίνονται, για να μη δέχεται «βροχή» ερωτήσεων και αδιάκριτα βλέμματα.

Εικόνα

Επίσης, ο 52χρονος που έχει πέος 34 εκατοστά και περίμετρο περίπου 20 εκατοστά, δήλωσε ότι αυτό το γεγονός δημιουργεί θέματα και στην ερωτική ζωή του, αφού οι σύντροφοι του, δεν μπορούν να του κάνουν στοματικό σεξ.

«Για κάποιο λόγο, έχει γίνει πιο μεγάλο σε σημείο που δεν μπορώ να κάνω στοματικό σεξ λόγω της περιφέρειας και η σεξουαλική επαφή απαιτεί πολύ αργή είσοδο», είπε χαρακτηριστικά. «Σαν αντιστάθμισμα, είναι πιο δύσκολο να έχω κανονική στύση, αν και αυτό είναι συνάρτηση της ηλικίας, νομίζω», πρόσθεσε στη συνέχεια.

Εικόνα

«Έχω κάνει σεξ με πορνοστάρ και οσκαρικούς ηθοποιούς»

Παρόλα αυτά, ο Jonah Falcon είναι ευγνώμων για το τεράστιο πέος του, παρά τα προβλήματα που έχει ή συνεχίζει να αντιμετωπίζει. Συγκεκριμένα, υποστηρίζει ότι έχει βιώσει πολλές εμπειρίες, ενώ έχει μια πλούσια ερωτική ζωή, αφού έχει κοιμηθεί με διάσημες πορνοστάρ, αλλά και οσκαρικές ηθοποιούς.

Εικόνα

«Έχω κάνει σεξ με πορνοστάρ και οσκαρικούς ηθοποιούς», είπε και ανέφερε χιουμοριστικά ότι «δεν ήταν η Μέριλ Στριπ». «Είναι πραγματικό κομπλιμέντο όταν ηθοποιοί και πορνοστάρ λένε ότι είμαι ο πιο προικισμένος από όλους τους συντρόφους που είχαν», ανέφερε μεταξύ άλλων.

Όμως, ο 52χρονος υποστηρίζει ότι προσέχει πλέον τους ανθρώπους που τον προσεγγίζουν, αφού θεωρεί ότι θέλουν να συναναστραφούν μαζί του, γιατί έχει τεράστιο πέος. «Μερικές φορές νιώθω ότι μου μιλάνε και νομίζω ότι τους έλκει μόνο το μέγεθος του μορίου μου», είπε ο Jonah Falcon.


https://www.newsbeast.gr/weird/arthro/9 ... ika-roucha

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Νοέμ 2022, 21:18

03.11.2022
Περίεργες δεισιδαιμονίες που πιστεύουν σε διάφορες χώρες του κόσμου.
Οι προκαταλήψεις τους δεν έχουν όριο.

Εικόνα

Σε κάθε λαό υπάρχουν προκαταλήψεις που έχουν να κάνουν με μαύρες γάτες, σκάλες, αλάτια και το κακό μάτι, ακόμα με σκούπες και φυλαχτά. Υπάρχουν, όμως, και λαοί που πιστεύουν σε απίθανες δυσειδαιμονίες και μάλιστα οι προκαταλήψεις τους δεν έχουν όριο.


Μερικές από τις πλέον περίεργες δεισιδαιμονίες στον κόσμο αξίζει τον κόπο να τις μάθουμε…


Εικόνα

1) Στην Ινδία πιστεύουν ότι οι ακτίνες του ήλιου γίνονται τοξικές κατά τη διάρκεια μιας ηλιακής έκλειψης και μένουν σε εσωτερικούς χώρους μέχρι να τελειώσει.

Εικόνα

2) Στην Ταϊλάνδη, ορισμένοι άντρες πιστεύουν ότι θα βρουν καλή τύχη φορώντας ένα μενταγιόν σε σχήμα πέους γύρω από το λαιμό τους.

Εικόνα

3) Στην Τουρκία, δεν μασούν τσίχλες το βράδυ, επειδή παρομοιάζεται με το μάσημα της σάρκας των νεκρών.

Εικόνα

4) Στην Ιαπωνία, ορισμένοι πιστεύουν ότι βάζοντας τα χέρια στις τσέπες περνώντας από ένα νεκροταφείο θα ζήσουν περισσότερο.

Εικόνα

5) Πολλά χρόνια πριν, οι άντρες στην Αγγλία δεν έτρωγαν μαρούλι από το φόβο ότι θα τους προκαλέσει στειρότητα.

Εικόνα

6) Στη Ρωσία, όσο περισσότερα πουλιά αφοδεύουν στη στέγη, τόσο περισσότερα χρήματα θα πάρει ο ιδιοκτήτης στο μέλλον.

Εικόνα

7) Στη Νιγηρία, πιστεύουν ότι φιλώντας ένα μωρό στα χείλη θα το κάνει ευτυχισμένο για όλη του τη ζωή.

Εικόνα

8) Στη Ρωσία, θεωρείται κακός οιωνός η μεταφορά ενός άδειου κουβά.

Εικόνα

9) Στη Ρωσία η συνάντηση με μια κατσίκα στο δρόμο θα επιφέρει καλή τύχη.

10) Στη Σερβία, είναι καλή τύχη να χυθεί νερό πάνω σου πριν από μια συνέντευξη για δουλειά.

11) Στην Ισπανία, πιστεύεται ότι είναι καλή τύχη να τρώνε δώδεκα ρώγες από σταφύλι όταν το ρολόι χτυπά μεσάνυχτα την παραμονή της Πρωτοχρονιάς.
pronews.gr

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 18 Νοέμ 2022, 21:04

18.11.2022
Η παράξενη ιστορία ενός 17χρονου Ινδού με το σύνδρομο του «Λυκανθρώπου»
Πρόκειται για μια πάρα πολύ σπάνια πάθηση με την οποία κάποιος άνθρωπος γεμίζει με τρίχες σε όλο του το σώμα.

Εικόνα

Η απίστευτη ιστορία ενός νεαρού αγοριού από την Ινδία που πάσχει από το σύνδρομο του «Λυκανθρώπου» κανει το γύρο του κόσμου.


Θα μπορούσε πολύ εύκολα να γίνει σενάριο σε ταινία του Χόλιγουντ και θα μπορούσε κάλλιστα αυτό το σενάριο να είναι βασισμένο στην αληθινή ιστορία του 17χρονου Ινδού, Λαλίτ.

Ο Λαλίτ πάσχει από το σύνδρομο του «λυκάνθρωπου». Πρόκειται για μια πάρα πολύ σπάνια πάθηση με την οποία κάποιος άνθρωπος γεμίζει με τρίχες σε όλο του το σώμα. Αυτό έχει και ο Λαλίτ, ένα παιδί που στα 6 του χρόνια διεγνώσθη με υπερτρίχωση.

Μάλιστα σύμφωνα με σχετικό δημοσίευμα της Daily Mail, πιστεύεται ότι η συγκεκριμένη πάθηση έχει πλήξει γύρω στα 50 άτομα από τον Μεσαίωνα. Τουλάχιστον αυτές οι περιπτώσεις πρέπει να έγιναν γνωστές.

Εικόνα

Το παιδί με το σύνδρομο του «Λυκανθρώπου»
Ο Λαλίτ είναι μαθητής από το μικρό χωριό Ναντλέτα στην Ινδία. Όλο του το σώμα είναι καλυμμένο με τρίχες από την ηλικία των έξι ετών.

Ακριβώς λόγω της σπανιότατης πάθησής του ο Λαλίτ από πολύ μικρή ηλικία απέκτησε το προσωνύμιο πιθηκάκι ενώ τον παρομοιάζουν και με τον διάσημο χαρακτήρα του Τσουμπάκα από τη σειρά ταινιών επιστημονικής φαντασίας, «Πόλεμος των Άστρων».

Η πάθησή του τον ξεχώριζε από τους υπόλοιπους σε όλη του τη ζωή, με αποτέλεσμα να υποστεί εκφοβισμό, ακόμα και επιθέσεις από συμμαθητές του.

Όμως, παρά τον εκφοβισμό του, μίλησε για τη θετική του στάση στη ζωή, λέγοντας ότι τώρα ονειρεύεται να γίνει ένας επιτυχημένος Youtuber.

Εικόνα

6 χρονών συνειδητοποίησε ότι είναι διαφορετικός.
«Προέρχομαι από μια κανονική οικογένεια, ο πατέρας μου είναι αγρότης και αυτή τη στιγμή είμαι τελειόφοιτος του λυκείου και σπουδάζω στη 12η τάξη. Ταυτόχρονα βοηθάω τον πατέρα μου στις αγροτικές του εργασίες», δήλωσε ο Λαλίτ

«Είχα αυτές τις τρίχες σε όλη μου τη ζωή, οι γονείς μου λένε ότι ο γιατρός με ξύρισε κατά τη γέννησή μου, αλλά δεν είχα πραγματικά παρατηρήσει ότι κάτι ήταν διαφορετικό πάνω μου μέχρι που ήμουν περίπου έξι ή επτά ετών. Τότε ήταν που πρόσεξα για πρώτη φορά ότι οι τρίχες μεγάλωναν σε όλο μου το σώμα όπως σε κανέναν άλλο που ήξερα.

«Από τότε ανακάλυψα ότι αυτό οφείλεται στο ότι έχω μια κατάσταση που ονομάζεται υπερτρίχωση. Είναι σπάνια και απ’ όσο γνωρίζω μόνο πενήντα άνθρωποι στον κόσμο έχουν προσβληθεί από αυτήν».

«Δεν υπάρχει ιστορικό παθήσεων τριχοφυΐας στην οικογένειά μου, είμαι ο μόνος που έχει αυτή την ασθένεια», δήλωσε ο έφηβος.

Η υπερτρίχωση χαρακτηρίζεται από μη φυσιολογική ποσότητα τριχοφυΐας σε όλο το σώμα.

Υπάρχουν δύο διακριτοί τύποι υπερτρίχωσης: η γενικευμένη υπερτρίχωση, η οποία εμφανίζεται σε ολόκληρο το σώμα, και η τοπική υπερτρίχωση, η οποία περιορίζεται σε μια συγκεκριμένη περιοχή.

Η υπερτρίχωση μπορεί να είναι είτε συγγενής (παρούσα κατά τη γέννηση) είτε επίκτητη αργότερα στη ζωή.

Ο Λαλίτ έχει καταφέρει να ζει μια φυσιολογική ζωή παρά τη σπάνια διάγνωσή του. Παρακολουθεί το σχολείο και βοηθά στη φάρμα της οικογένειάς του, ενώ έχει αρχίσει να γράφει σε blogs και να δημιουργεί βίντεο.

«Τα μικρά παιδιά φοβόντουσαν βλέποντάς με, και δεν ήξερα γιατί. Καθώς μεγάλωνα, συνειδητοποίησα ότι όλο μου το σώμα είχε τρίχες και ότι δεν ήμουν σαν όλους τους άλλους.Τα παιδιά ανησυχούσαν ότι θα επέστρεφα για να τα δαγκώσω σαν ζώο», αποκάλυψε ο νεαρός, σε μια διαπίστωση των καθημερινών δυσκολιών που περνούσε στην κοινωνική του ζωή.

«Έμαθα ότι είμαι ένας στο εκατομμύριο, είμαι μοναδικός»
Επί του παρόντος δεν υπάρχει θεραπεία για την κατάσταση του Λαλίτ, αλλά έχει μάθει να ζει με αυτήν και παρόλο που πάλευε με τον εκφοβισμό ως παιδί, τώρα συνειδητοποιεί ότι αυτό είναι που τον κάνει μοναδικό.

«Δεν υπάρχει θεραπεία γι’ αυτό τώρα. Τις κόβω αν αισθάνομαι ότι παραμεγαλώνουν. Είναι σαν τρίχες της κεφαλής, θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν, δεν έχω άλλο τρόπο να το διαχειριστώ και δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει ποτέ θεραπεία», είπε.

«Έμαθα πολλά πράγματα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου, το πιο σημαντικό είναι ότι έμαθα ότι είμαι ένας στο εκατομμύριο, δεν πρέπει ποτέ να τα παρατάω και να ζω τη ζωή στο έπακρο. Θέλω πάντα να προχωράω μπροστά και να είμαι ευτυχισμένος», ξεκαθάρισε ο 17χρονος με αυτά τα λόγια- μάθημα ζωής.

Δείτε το βίντεο:


https://www.pronews.gr/kosmos/i-parakse ... to-vinteo/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Νοέμ 2022, 22:08

11-20-2022
Το παντρεμένο ζευγάρι που έχει «σπάσει» ρεκόρ τροποποιήσεων στο σώμα του!
Για το ζευγάρι, οι τροποποιήσεις σώματος είναι το μεγαλύτερο σύμβολο "καλλιτεχνικής έκφρασης και ελευθερίας"

Εικόνα

Η Gabriela Peralta (Αργεντινή) και ο Victor Hugo Peralta (Ουρουγουάη) είναι παθιασμένοι με τα τατουάζ και την τροποποίηση του σώματος. 

Το παντρεμένο ζευγάρι κατέχει τον τίτλο του παγκόσμιου ρεκόρ Γκίνες για τις περισσότερες τροποποιήσεις σώματος, περίπου, πάνω από 100. Από τότε που επιβεβαιώθηκε το ρεκόρ τους, συνεχίζουν να κάνουν τατουάζ και να τροποποιούν το σώμα τους. Λόγω της εναλλακτικής τους εμφάνισης, το ζευγάρι έχει χαρακτηριστεί ως τα «αγγελούδια από την κόλαση». 

Η Gabriela και ο Victor γνωρίστηκαν στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής πριν από περίπου 24 χρόνια σε μια εκδήλωση μοτοσικλέτας, ένα γεγονός που θα άλλαζε τη ζωή τους. 



Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά. Από εκείνη τη στιγμή ήξεραν ότι θα μοιράζονταν το υπόλοιπο της ζωής τους, ακολουθώντας το πάθος τους για τα εμφυτεύματα και τις τροποποιήσεις σώματος, μερικές από τις οποίες, όπως παραδέχονται, είναι πολύ επώδυνες. 

Το ζευγάρι είναι παντρεμένο εδώ και 14 χρόνια. Η αγάπη και η αφοσίωση που έχουν ο ένας για τον άλλον κάνει τον καθένα τους να νιώθει δυνατός και περήφανος για το ποιος πραγματικά είναι. 

Εικόνα

Για το ζευγάρι, οι τροποποιήσεις σώματος είναι το μεγαλύτερο σύμβολο καλλιτεχνικής έκφρασης και ελευθερίας. Δεν φοβούνται να είναι διαφορετικοί και αισθάνονται υπερήφανοι για τις πεποιθήσεις και τις προοπτικές τους για τη ζωή. 

Το ζευγάρι πιστεύει ότι το μυστικό ενός επιτυχημένου γάμου είναι η κοινή αγάπη για την τέχνη, τις τροποποιήσεις, τα τατουάζ και, πάνω απ’ όλα, η αγάπη, η δέσμευση και ο σεβασμός του ενός για τον άλλον.
https://www.el.gr/paraxena/to-pantremen ... hei-spase/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Νοέμ 2022, 22:07

21/11/2022
Το νησί των φασιανών: Ένα μικρό κομμάτι γης που αλλάζει εθνικότητα κάθε έξι μήνες.
Είναι κάτι που δεν συμβαίνει αλλού στον πλανήτη.

Εικόνα

Το νησί των φασιανών είναι ένα μικρό νησί στα σύνορα μεταξύ Ισπανίας και Γαλλίας που εναλλάσσει το καθεστώς ιδιοκτησίας μεταξύ των δύο χωρών κάθε έξι μήνες.


Βρίσκεται στον ποταμό Μπιδασόα έναν ποταμό στη Χώρας των Βάσκων που στα τελευταία του χιλιόμετρα πριν τις εκβολές λειτουργεί ως φυσικό σύνορο μεταξύ Γαλλίας και Ισπανίας.

Το νησί έξι μήνες είναι ισπανικό και για τους υπόλοιπους έξι είναι γαλλικό. Είναι κάτι που δεν συμβαίνει αλλού στον πλανήτη. Και συνιστά ένα σύμβολο ειρήνης ανάμεσα σε δύο δυνάμεις που κατά τη διάρκεια της ιστορίας τους ήρθαν επανειλημμένα σε σύγκρουση.

Η κατάσταση είναι έτσι για περισσότερα από 350 χρόνια. Το 1659 επί τρεις μήνες οι Ισπανοί και οι Γάλλοι διαπραγματεύονταν το τέλος του μακροχρόνιου πολέμου τους στο νησί, καθώς θεωρήθηκε ουδέτερο έδαφος, αναφέρει το BBC (https://www.bbc.com/reel/video/p0dff8mf ... six-months).

Ξύλινες γέφυρες επεκτάθηκαν και από τις δύο πλευρές. Οι στρατοί ήταν έτοιμοι καθώς ξεκινούσαν οι διαπραγματεύσεις, αλλά δεν έλαβαν ποτέ εντολή για επίθεση.

Όταν η Γαλλία και η Ισπανία αποφάσισαν να τερματίσουν τον μακροχρόνιο πόλεμο τους, το νησί των Φασιανών επρόκειτο να μοιραστεί μεταξύ των δύο χωρών, με τον έλεγχο να εναλλάσσεται.

Ο Γάλλος βασιλιάς Λουδοβίκος ΙΔ′ παντρεύτηκε την κόρη του βασιλιά Φιλίππου Δ’, Μαρία Θηρεσία της Ισπανίας στο μικροσκοπικό νησί, στο κέντρο του χτίστηκε ένα μνημείο για τον εορτασμό της ιστορικής συμφωνίας και το πιο σημαντικό, αποφασίστηκε ότι, από εκείνο το σημείο και μετά, Και οι δύο χώρες θα έχουν από κοινού την επιμέλεια της επικράτειας για έξι μήνες ανά έτος.

Εικόνα

Από το 1660, όταν συνήφθη η συμφωνία ορόσημο, για έξι μήνες το χρόνο, από την 1η Φεβρουαρίου έως τις 31 Ιουλίου, είναι υπό ισπανική κυριαρχία - και για τους επόμενους έξι μήνες είναι γαλλικό. Αυτό το είδος κοινής κυριαρχίας ονομάζεται συγκυριαρχία και το Νησί των Φασιανών είναι ένα από τα παλαιότερα δείγματά της, αναφέρει το Oddity Central (https://www.odditycentral.com/travel/ph ... onths.html).

Ο ναυτικός διοικητής στην ισπανική πόλη Σαν Σεμπαστιάν και ο Γάλλος ομόλογός του στη Μπαγιόν ενεργούν ως κυβερνήτες ή αντιβασιλείς του νησιού.

Στην πραγματικότητα έχουν να ασχοληθούν με πολύ πιο σημαντικά πράγματα, επομένως εναπόκειται στους Δημάρχους της περιοχής να φροντίσουν εναλλάξ το νησί. Στέλνουν μια μικρή ομάδα μια φορά το χρόνο με βάρκα στο νησί για να κόψει το γρασίδι, να κόψει τα κλαδιά των δέντρων και τέλος.

Το ποτάμι είναι παλιρροϊκό - μερικές φορές μπορείτε να φτάσετε στο νησί με τα πόδια από την Ισπανία - έτσι, εκτός από το κόψιμο του χόρτου, η ισπανική αστυνομία διώχνει τους παράνομους κατασκηνωτές.


https://www.huffingtonpost.gr/entry/to- ... 4daf554fc6

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 24 Νοέμ 2022, 22:21

23.11.2022
Καναδάς: Τραυματιοφορέας βοήθησε θύμα τροχαίου χωρίς να γνωρίζει ότι ήταν η κόρη της.
Η Τζέιμ Έρικσον βοήθησε στον απεγκλωβισμό μιας κοπέλας που άφησε την τελευταία της πνοή στο νοσοκομείο.

Εικόνα

Ένα άσχημο παιχνίδι έπαιξε η μοίρα σε τραυματιοφορέα από τον Καναδά, η οποία κλήθηκε να απεγκλωβίσει μια βαρύτατα τραυματισμένη κοπέλα, χωρίς να καταλάβει ότι ήταν κόρη της.


Η Τζέιμ Έρικσον βρέθηκε στις 15 Νοεμβρίου σε παγωμένο τμήμα του αυτοκινητόδρομου στην Αλμπέρτα του Καναδά. Ένα αυτοκίνητο είχε βγει εκτός πορείας και συγκρούστηκε με φορτηγό.

Αν και η 17χρονη οδηγός είχε βγει από το όχημα, μια συνομήλική της παρέμενε μέσα σε αυτό βαριά τραυματισμένη.

Έπειτα από προσπάθεια μισής ώρας η Έρικσον έβγαλε την τραυματία, καταλαβαίνοντας πάντως ότι είχε ελάχιστες ελπίδες να επιβιώσει.

Επί τόπου έφτασε ελικόπτερο και πήρε την κοπέλα για νοσοκομείο στο Κάλγκαρι, αναφέρει ο Guardian.

Η Έρικσον πήγε στο σπίτι της, μετά το τέλος της βάρδιας της, όπου βρήκε αστυνομικούς που της μετέφεραν τα τραγικά νέα.

Η κοπέλα ήταν η 17χρονη κόρη της, Μοντάνα. Επειδή δεν είχε ελπίδες να επιβιώσει, οι γιατροί στο νοσοκομείο την αποσύνδεσαν από τη μηχανική υποστήριξη.

Ήταν κολυμβήτρια και ήθελε να σπουδάσει στη Νομική, είπε η Έρικσον για την Μοντάνα μιλώντας για την απόφαση να δωρίσει τα όργανα της κόρης της. «Πάλευε ως την ημέρα που πέθανε» πρόσθεσε.
https://www.pronews.gr/kosmos/kanadas-t ... -kori-tis/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Νοέμ 2022, 20:45

26.11.2022
Μεξικό: Μωρό γεννήθηκε απολύτως υγιές, αλλά με μία «σπάνια, 6 εκατοστών, τριχωτή ουρά»
Εφόσον διαπίστωσαν πως δεν υπήρχε κακοήθεια, οι χειρουργοί προχώρησαν σε αφαίρεση του άχρηστου μέλους.

Εικόνα

Ένα μωρό γεννήθηκε απολύτως υγιές, σε νοσοκομείο του βορειοανατολικού Μεξικού, αλλά με μια σπάνια ιδιαιτερότητα, «μια ουρά σχεδόν έξι εκατοστών που ήταν καλυμμένη με τρίχες». 


Σύμφωνα με έκθεση που δημοσιεύτηκε στην Επιθεώρηση Journal of Pediatric Surgery, οι γιατροί έμειναν εμβρόντητοι καθώς οι ουρές στους ανθρώπους «είναι εξαιρετικά σπάνιες». 

Όταν έλαβαν την πρώτη εξέταση του νεογέννητου κοριτσιού, οι γιατροί διαπίστωσαν «μια δομή σαν ουρά, μήκους 5,7 εκατοστών και καλυμμένη με τρίχες». 

Εικόνα

Μάλιστα, αναφέρουν στην έκθεσή τους, πως το μωρό έκλαψαν όταν τσίμπησαν την ουρά με βελόνα. 

Σε ακτινογραφία που έγινε στο νεογνό, δεν υπήρχαν ενδείξεις ανωμαλίας ή οστικών δομών στην ουρά, η οποία ήταν καλοήθης και αποτελείτο μόνο από λίπος και ιστό. 

Δύο μήνες μετά, σε νέα εξέταση του μωρού, οι γιατροί διαπίστωσαν πως η ανάπτυξη και το βάρος του ήταν σωστά για την ηλικία του, πλην όμως η ουρά είχε μεγαλώσει κατά 0,8 εκατοστά

Εικόνα

Αφού επιβεβαίωσαν πως η ουρά δεν είχε δερματικές αλλοιώσεις, οι χειρουργοί έκοψαν το άχρηστο αυτό μέλος και προχώρησαν σε πλαστική Limberg - επέμβαση κατά την οποία μεταμοσχεύεται ιστός από τα οπίσθια μέρη του ασθενούς. 

Η επέμβαση ήταν επιτυχής και το μωρό επέστρεψε στο σπίτι του χωρίς επιπλοκές. 
https://www.lifo.gr/now/world/mexiko-mo ... ihoti-oyra

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Δεκ 2022, 21:55

11.12.2022
Η ανατριχιαστική ιστορία της νταντάς που έμεινε έγκυος από το παιδί που πρόσεχε.
Η υπόθεση έφτασε στα δικαστήρια.

Εικόνα

Από τις ιστορίες που αδυνατείς να πιστέψεις μέχρι να ομολογήσουν τα άτομα που εμπλέκονται. Μια 22χρονη, η Μαρίσα Μόουρι, που για να βγάζεις τα προς το ζην εργαζόταν ως νταντά, έμεινε έγκυος από τον 11χρονο νεαρό που έπρεπε να προσέχει όταν οι γονείς του έλειπαν από το σπίτι.


Η Μαρίσα ξεκίνησε να εργάζεται στο σπίτι της οικογένειας Μακμπράιντ το 2013, και οι ώρες που περνούσε με τον Κρις, τον γιο της οικογένειας, ήταν πολλές, αφού οι γονείς του λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων έλειπαν από το σπίτι.

Η Μαρίσα κατάφερε να κάνει τον νεαρό να την εμπιστευθεί καιέτσι άρχισε να τον εκμεταλλεύεται και να προχωράει σε σeξουαλικές πράξεις μαζί του. Στην αρχή ήταν απλά αγγίγματα, αλλά σαν βόμβα έσκασε η ανακοίνωση από τη νταντά ότι είναι έγκυος και ο πατέρας είναι ο μικρός Κρις.

Εικόνα

“Ένιωθα ένοχη που άφησα αυτή τη γυναίκα να μπει στην οικογένειά μου και να κάνει κάτι τέτοιο στο παιδί μου”, λέει η μητέρα του Κρις. Οι γονείς του παιδιού ζήτησαν τεστ DNA το οποίο ωστόσο απέδειξε ότι ο Κρις είναι ο πατέρας.

Η υπόθεση έφτασε στα δικαστήρια, η νταντά καταδικάστηκε σε 20 έτη φυλάκιση, αλλά το παιδί που γεννήθηκε μεγαλώνει με την οικογένεια του Κρις, αφού ο νεαρός μετά τα αποτελέσματα του DNA αναγνώρισε το παιδί.


https://www.foxnews.com/us/florida-nann ... ant-jailed
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/d ... u-prosexe/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 19 Δεκ 2022, 20:26

18.12.2022
Αυστραλία: Εντοπίστηκε πρόβατο ξεχασμένο στο δάσος για 5 χρόνια – Το μαλλί του ζύγιζε 35 κιλά.

Εικόνα

Ένα πρόβατο είχε «ξεχαστεί» σε δάσος για τουλάχιστον πέντε χρόνια. Όταν εντοπίστηκε στην Αυστραλία από μία ομάδα που ονομάζεται “Edgar’s Mission” η οποία βοηθάει ζώα, το θέαμα ήταν απρόσμενο.


Δεν μπορούσε να δει από το τρίχωμά του, το οποίο ύστερα από τόσα χρόνια είχε γίνει μία μάζα αρκετών κιλών, που κάλυπτε τα μάτια του.



Ένας κάτοικος της περιοχής χρειάστηκε να κοιτάξει καλά, ώστε να βεβαιωθεί ότι το ζώο που είδε από μακρυά ήταν πράγματι πρόβατο και όχι… μαμούθ.

Το μαλλί επάνω του, ζυγίζει 35 κιλά! Οι άνθρωποι που το εντόπισαν, αφαιρώντας το μαλλί γνώριζαν ότι ίσως να έβλαπταν την υγεία του, αλλά για λόγους υγιεινής άφησαν στην άκρη τις δεύτερες σκέψεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι χρειάστηκε σχεδόν μία ώρα για να καταφέρουν να ξυρίσουν το ζώο ολόκληρο.
https://www.pronews.gr/perivallon/aystr ... e-35-kila/



Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Δεκ 2022, 21:52

19 Δεκεμβρίου 2022
Οι τελευταίες «ορκισμένες παρθένες» της Αλβανίας που ζουν σαν άντρες.
Ποιες είναι οι burrneshat και γιατί αποφάσισαν να εγκαταλείψουν το φύλο τους δίνοντας όρκο αγαμίας; «Η επιλογή ενός κοριτσιού να γίνει ορκισμένη παρθένα δεν έχει καμία σχέση με τη σεξουαλικότητα, είναι απλώς μια επιλογή να έχει έναν άλλο ρόλο, μια άλλη θέση στην οικογένεια» λέει η εθνολόγος Aferdita Onuzi.

Εικόνα

Μόνο δώδεκα «ορκισμένες παρθένες» έχουν απομείνει στον κόσμο, καθώς μια αρχαία βαλκανική παράδοση όπου οι γυναίκες ζουν σαν άνδρες πεθαίνει.


«Η Αλβανία ήταν μια αντρική κοινωνία, ο μόνος τρόπος για να επιβιώσεις ήταν να γίνεις άντρας», λέει η Gjystina Grishaj.

Ως 23χρονη γυναίκα που ζούσε στα βουνά της βόρειας Αλβανίας, πήρε μια απόφαση που θα άλλαζε τη ζωή της.

Ορκίστηκε όρκο αγαμίας και υποσχέθηκε να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής της ως άνδρας.

Η οικογένεια της Gjystina ζει στην περιοχή Malësi e Madhe της Lëpushë για περισσότερο από έναν αιώνα. Μια κοιλάδα βαθιά φωλιασμένη ανάμεσα σε απόκρημνα βουνά, είναι μια από τις λίγες περιοχές όπου εξακολουθεί να υπάρχει η παράδοση burrnesha, μια πρακτική αιώνων κατά την οποία οι γυναίκες δίνουν όρκο στους γέροντες του χωριού και ζουν σαν άνδρες.

Αυτές οι γυναίκες είναι γνωστές ως burrneshat, ή ορκισμένες παρθένες.

«Υπάρχουν πολλοί ανύπαντροι άνθρωποι στον κόσμο, αλλά δεν είναι burrneshat. Μια burrnesha είναι αφοσιωμένη μόνο στην οικογένειά της, στην εργασία, στη ζωή, στη διατήρηση της αγνότητάς της» λέει η Gjystina, σήμερα 57 ετών.

Εικόνα

Ήταν αποφασισμένη να είναι ανεξάρτητη.
Για πολλές γυναίκες που γεννήθηκαν σε παλαιότερες εποχές, η ανταλλαγή της σεξουαλικής, αναπαραγωγικής και κοινωνικής τους ταυτότητας ήταν ένας τρόπος να απολαμβάνουν ελευθερίες που μόνο οι άνδρες μπορούσαν να βιώσουν.

Η ιδιότητα της burrnesha επέτρεπε στις γυναίκες να ντύνονται όπως οι άνδρες, να ενεργούν ως επικεφαλής του νοικοκυριού, να κινούνται ελεύθερα σε κοινωνικές καταστάσεις και να αναλαμβάνουν εργασίες που παραδοσιακά ήταν ανοικτές μόνο στους άνδρες.

Ως μια αθλητική, δραστήρια νεαρή γυναίκα, η Gjystina – ή Duni, όπως είναι γνωστή στους κοντινούς της ανθρώπους – ήταν αποφασισμένη να είναι ανεξάρτητη. Ποτέ δεν φαντάστηκε μια παραδοσιακή ζωή για τον εαυτό της με γάμο, δουλειές του σπιτιού, φορέματα…

Αντιθέτως, μετά το θάνατο του πατέρα της αποφάσισε να γίνει ορκισμένη παρθένα, προκειμένου να ηγηθεί της οικογένειας και να μπορέσει να αναλάβει εργασία για να τους στηρίξει οικονομικά.

«Ήμασταν εξαιρετικά φτωχοί… ο πατέρας μου πέθανε και η μητέρα μου είχε έξι παιδιά, οπότε για να την διευκολύνω, αποφάσισα να γίνω burrnesha και να δουλέψω σκληρά» λέει.

Η Gjystina ζει σε ένα απομακρυσμένο χωριό- η λήψη κινητού τηλεφώνου είναι στην καλύτερη περίπτωση αραιή, και οι σκληροί χειμώνες σημαίνουν ότι ο δρόμος προς το Lepushe είναι συχνά μπλοκαρισμένος από το χιόνι και το ηλεκτρικό ρεύμα είναι κομμένο.

Διατηρεί έναν ξενώνα, καλλιεργεί τη γη και φροντίζει τα ζώα της.

Ως burrnesha και επικεφαλής του νοικοκυριού, ασχολείται επίσης με την τέχνη των φαρμακευτικών βοτάνων για την παρασκευή θεραπευτικών τσαγιών και ελαίων, μια δεξιότητα που κληρονόμησε από τον πατέρα της.

«Ενδιαφερόταν πολύ για τα φαρμακευτικά βότανα και μου έδωσε μαθήματα. Και θέλω η ανιψιά μου Valerjana να κληρονομήσει αυτή την πρακτική, παρόλο που έχει επιλέξει έναν άλλο δρόμο» λέει η Duni.

«Σήμερα, κανείς δεν προσπαθεί να γίνει ορκισμένη παρθένα» λέει η Valerjana Grishaj. «Τα νεαρά κορίτσια δεν σκέφτονται καν να γίνουν ορκισμένες παρθένες. Είμαι ένα πραγματικό παράδειγμα γι’ αυτό».

Εικόνα

Εικόνα

Θεία και ανιψιά.
Μεγαλώνοντας μαζί με τη θεία της στο Lepushe, η Valerjana διαπίστωσε ότι οι επιλογές για τις γυναίκες στην περιοχή ήταν ελάχιστες, με την προσδοκία να παντρευτούν νέες.

«Μια στιγμή που θυμάμαι πάντα όταν ήμουν στην έκτη τάξη του δημοτικού σχολείου. Μια φίλη μου πήγαινε στην ένατη τάξη και αρραβωνιαζόταν. Ήταν μόλις 14 ετών» θυμάται η ίδια.

«Μου είπε ότι ο σύζυγός της δεν της επέτρεπε να συνεχίσει τις σπουδές της και ότι έπρεπε να ακούσει τον άντρα της, να μείνει μαζί του και να τον υπακούει».

Αντί είτε να παντρευτεί νεαρή είτε να γίνει ορκισμένη παρθένα, η Valerjana μετακόμισε από το πατρικό σπίτι σε ηλικία 16 ετών για να σπουδάσει σκηνοθεσία θεάτρου και φωτογραφία στην πρωτεύουσα της Αλβανίας, τα Τίρανα.

«Στα Τίρανα, τα κορίτσια και οι γυναίκες έχουν περισσότερα πλεονεκτήματα και είναι πιο χειραφετημένες. Ενώ στο χωριό η κατάσταση, ακόμη και τώρα, εξακολουθεί να είναι καταστροφική» λέει.

Αν και δεν υπάρχουν ακριβή στοιχεία, εκτιμάται ότι έχουν απομείνει μόνο 12 burrneshat στη Βόρεια Αλβανία και το Κοσσυφοπέδιο. Από την πτώση του κομμουνισμού τη δεκαετία του 1990, η Αλβανία έχει δει κοινωνικές αλλαγές που σημαίνουν περισσότερα δικαιώματα για τις γυναίκες.

Η Valerjana το βλέπει ως θετικό το γεγονός ότι η παράδοση της burrnesha εκλείπει.

«Σήμερα εμείς τα κορίτσια δεν χρειάζεται να αγωνιστούμε για να γίνουμε άντρες» λέει. «Πρέπει να αγωνιστούμε για ίσα δικαιώματα, αλλά όχι με το να γίνουμε άνδρες».

Το 2019, η ακτιβίστρια για τα δικαιώματα των γυναικών Rea Nepravishta διαμαρτυρήθηκε στις εκδηλώσεις για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στα Τίρανα.

Βγήκε στους δρόμους με μια μεγάλη πινακίδα στην οποία αναγραφόταν η λέξη «burrnesha», η οποία είχε χτυπηθεί πάνω σε έναν μεγάλο κόκκινο σταυρό και από κάτω οι λέξεις «ισχυρές γυναίκες».

«Στην αλβανική γλώσσα, όταν θέλουμε να περιγράψουμε μια γυναίκα ως ισχυρή γυναίκα, χρησιμοποιούμε τον όρο «burrnesha»» λέει.

«Είναι μια λέξη που αποτελείται από δύο μέρη, ‘Burre’ σημαίνει άνδρας… Δεν πρέπει να αναφερόμαστε σε άνδρες για να δείξουμε τη δύναμη των γυναικών».

Η Rea πιστεύει ότι η χώρα βρίσκεται στο δρόμο του ανοίγματος και έχει κάνει «πολλά βήματα προς τα εμπρός σε σύντομο χρονικό διάστημα».

Εικόνα

Εικόνα

Κάτι αλλάζει, ευτυχώς, στην Αλβανία.
Σύμφωνα με το UN Women, η συμμετοχή των γυναικών στην πολιτική και την λήψη οικονομικών αποφάσεων στην Αλβανία έχει προχωρήσει πρόσφατα με βελτιώσεις στους εκλογικούς κώδικες και τις διαδικασίες, αν και παραμένει ακόμη περιορισμένη, ενώ το μισθολογικό χάσμα δεν έχει αντιμετωπιστεί σωστά. Μέχρι το 2017, οι γυναίκες αποτελούσαν το 23% των βουλευτών και το 35% των τοπικών συμβούλων.

Όμως, τα δικαιώματα των γυναικών έχουν ακόμη δρόμο να διανύσουν.

«Ο σεξισμός, τα έμφυλα στερεότυπα… και η έμφυλη βία είναι δυστυχώς ακόμη πολύ διαδεδομένα στην Αλβανία» λέει η Rea.

Σύμφωνα με στοιχεία της UN Women, σχεδόν το 60% των Αλβανίδων ηλικίας 15-49 ετών έχουν βιώσει ενδοοικογενειακή βία. Και η βάση δεδομένων του Οργανισμού του ΟΗΕ αποκαλύπτει ότι μόνο το 8% των γυναικών κατέχουν γη παραμένοντας περιθωριοποιημένες σε θέματα κληρονομιάς.



Ειδικό καθεστώς.
Οι ρίζες της παράδοσης της burrnesha προέρχονται από το Kanun, ένα αρχαίο σύνταγμα που χρησιμοποιήθηκε στο Κοσσυφοπέδιο και τη βόρεια Αλβανία τον 15ο αιώνα, βάσει του οποίου οργανώθηκε η αλβανική κοινωνία. Σύμφωνα με αυτούς τους πατριαρχικούς νόμους, οι γυναίκες θεωρούνταν ιδιοκτησία του συζύγου τους.

«Δεν είχαν το δικαίωμα να αποφασίζουν οι ίδιες για τη μοίρα τους ή να επιλέγουν τη ζωή τους», λέει η Aferdita Onuzi, εθνογράφος που έχει μελετήσει το burrneshat.

«Αν ένα κορίτσι επρόκειτο να αρραβωνιαστεί – αυτό αποφασιζόταν χωρίς ποτέ να τη ρωτήσουν- ούτε η ηλικία στην οποία θα αρραβωνιαζόταν, ούτε το πρόσωπο με το οποίο θα αρραβωνιαζόταν έπαιζε κανέναν ρόλο».

Υπάρχουν ακόμη πολλές παρανοήσεις που στροβιλίζονται γύρω από την παράδοση. Το να γίνεις ορκισμένη παρθένα δεν ήταν συνήθως μια απόφαση που βασιζόταν στη σεξουαλικότητα ή την ταυτότητα φύλου, αλλά μάλλον στην ιδιαίτερη κοινωνική θέση που παρείχε σε όσους έδιναν τον όρκο.

«Η επιλογή ενός κοριτσιού να γίνει ορκισμένη παρθένα δεν έχει καμία σχέση με τη σεξουαλικότητα, είναι απλώς μια επιλογή να έχει έναν άλλο ρόλο, μια άλλη θέση στην οικογένεια» λέει η Aferdita.

Αλλά το να γίνεις burrnesha ήταν επίσης ένας τρόπος να ξεφύγεις από έναν κανονισμένο γάμο, χωρίς να ατιμάσεις την οικογένεια του γαμπρού.

«Αυτή η απόφαση σήμαινε ότι μπορούσαν να αποφύγουν μια αιματηρή βεντέτα μεταξύ δύο οικογενειών» λέει η Aferdita.

Οι κανόνες που διέπουν τις αιματηρές βεντέτες έχουν κωδικοποιηθεί εδώ και καιρό στο Kanun, το οποίο βοήθησε να μπει τάξη στη ζωή των φυλών στη βόρεια Αλβανία, ιδίως κατά τη διάρκεια της ενσωμάτωσής της στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.

Σύμφωνα με το δίκαιο του Kanun, οι αιματηρές βεντέτες αποτελούσαν κοινωνική υποχρέωση για τη διαφύλαξη της τιμής. Θα μπορούσαν να ξεκινήσουν με μια μικρή ενέργεια, όπως μια απειλή ή μια προσβολή, αλλά μερικές φορές θα μπορούσαν να κλιμακωθούν σε μια δολοφονία, μετά την οποία η οικογένεια του θύματος θα έπρεπε να αναζητήσει τη δική της δικαιοσύνη σκοτώνοντας τον δολοφόνο ή κάποιο άλλο αρσενικό μέλος της οικογένειας του ενόχου.

Για πολλές νεαρές γυναίκες της εποχής, η ορκωμοσία της αγαμίας τις απάλλασσε από τις αιματηρές βεντέτες.

«Ήταν ένας τρόπος για να ξεφύγουν» λέει η Aferdita.

Η παράδοση εξελίχθηκε με την πάροδο του χρόνου, απομακρυνόμενη από τις αναγκαστικές αποφάσεις προς τις ενεργητικές επιλογές. «Η διαφορά μεταξύ του κλασικού burrneshat, με την εθνογραφική έννοια, και του σημερινού burrneshat είναι πολύ σημαντικό να σημειωθεί… Σήμερα είναι μια εντελώς προσωπική απόφαση» λέει η Aferdita.

Εικόνα

«Υπήρχαν πολλές στιγμές που θεωρούνταν άνισες»
Η Gjystina δεν εξαναγκάστηκε να γίνει burrnesha – μάλλον, επέλεξε τη ζωή αυτή για τον εαυτό της. Μεγαλώνοντας στην κομμουνιστική Αλβανία, ένιωθε ότι οι άνδρες εκείνη την εποχή είχαν πολύ μεγαλύτερη ελευθερία.

«Υπήρχαν πολλές στιγμές που θεωρούνταν άνισες» λέει. «Οι γυναίκες ήταν πολύ απομονωμένες, περιορίζονταν στις δουλειές του σπιτιού και δεν είχαν δικαίωμα να μιλήσουν».

Η οικογένειά της -ιδιαίτερα η μητέρα της- αποδοκίμαζε την επιλογή της, ανησυχώντας ότι θυσίαζε την ευκαιρία της μητρότητας και μιας δικής της οικογένειας.

Για την Gjystina, η θυσία ανταμείφθηκε.

«Όταν αποφάσισα να γίνω burrnesha, κέρδισα περισσότερο σεβασμό» λέει.

Άλλες γυναίκες επέλεξαν να γίνουν burrneshat επειδή ένιωθαν περισσότερο σαν άντρες.

«Ποτέ δεν συναναστράφηκα με γυναίκες, αλλά πάντα με άνδρες. Στα μπαρ, στο κάπνισμα…» λέει ο Drande, ένας burrnesha που ζει στην παραλιακή πόλη Shëngjin και αναφέρεται στον εαυτό του με τον αρσενικό όρο.

«Πάντα ένιωθα σαν άντρας».

Για τον Drande, η υιοθέτηση της πρακτικής ήταν ένας τρόπος να απολαύσει τις ελευθερίες των ανδρών, όπως το κάπνισμα τσιγάρων και η κατανάλωση αλκοόλ, στοιχεία που είναι βαθιά ριζωμένα στην παράδοση της burrnesha.

Αυτό περιελάμβανε την κατανάλωση του παραδοσιακού αλβανικού αποστάγματος, της ρακής, που ιστορικά προορίζεται για τους άνδρες. Τώρα, ο Drande όχι μόνο το πίνει, αλλά παρασκευάζει και το δικό του επιδεικύοντας με υπερηφάνεια μια πρόσφατη παρτίδα που διατηρείται σε ένα πλαστικό μπουκάλι νερού.

«Αυτό τους κάνει όλους πιο δυνατούς» λέει.

Ο Drande λέει ότι η επιλογή του να γίνει burrnesha του έδωσε μεγαλύτερη αποδοχή στην κοινωνία.

«Όπου κι αν πήγαινα, εισέπραττα ιδιαίτερο σεβασμό και αυτό μου έκανε καλό. Με σέβονταν ως άνδρα και όχι ως γυναίκα… Ένιωθα πιο ελεύθερος με αυτόν τον τρόπο» λέει.

Αν και ο Drande είναι περήφανος για τις θυσίες που έκανε για να γίνει burrnesha, παραδέχεται επίσης ότι αισθάνεται μοναξιά και λέει ότι έχει έρθει αντιμέτωπος με αμφιβολίες.

«Σκέφτηκα για μια στιγμή πώς θα ήταν να είχα ένα παιδί που θα μπορούσε να με φροντίσει… Ήμουν πολύ άρρωστος και κανείς δεν ήταν κοντά για να με βοηθήσει. Αλλά ήταν μόνο για μια στιγμή, ένα κλάσμα του δευτερολέπτου».

Εικόνα

«Ένα είδος διαμαρτυρίας που μετατράπηκε σε θυσία»
Εκείνη την εποχή, αντιμετωπίζοντας μια κοινωνία με περιορισμένες επιλογές για τις γυναίκες, όσες έγιναν burrneshat έβλεπαν την επιλογή τους ως επιλογή ενδυνάμωσης. Ήταν «ένα είδος διαμαρτυρίας που μετατράπηκε σε θυσία» λέει η Aferdita.

Ωστόσο, επιλέγοντας να γίνουν άνδρες, ενίσχυσαν άθελά τους τις έμφυλες νόρμες, αποδεχόμενες τον ρόλο της γυναίκας ως κατώτερο.

Ακόμη και στην πρωτεύουσα, η ζωή για τις νέες γυναίκες σήμερα μπορεί να είναι δύσκολη. Η Valerjana δημιούργησε μια διαδικτυακή παρουσία μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, για να βοηθήσει στην προώθηση των δικαιωμάτων των γυναικών. Αλλά η αποστολή θετικών μηνυμάτων προσκάλεσε την αρνητική προσοχή.

«Έλαβα πολλά μηνύματα από άνδρες, ακόμη και απειλητικά για τη ζωή μου μηνύματα… που με αμφισβητούσαν επειδή μιλούσα για τα δικαιώματα των γυναικών» λέει.

Φωτογράφιζε τη θεία της και άλλες burrneshat, ως έναν τρόπο να καταγράψει μια παράδοση που φθίνει.

«Ελπίζω ότι οι μελλοντικές γενιές θα ενδιαφερθούν για αυτό το θέμα, επειδή αποτελεί μέρος της ιστορίας μας ως παράδοση» λέει η Valerjana.

«Τώρα δεν χρειάζεται να είσαι burrnesha για να απολαμβάνεις ελευθερίες. Ως σύγχρονη γυναίκα δεν χρειάζεται να δώσεις όρκο».

Η Gjystina δεν εστιάζει στο τίμημα που πλήρωσε για τον σεβασμό, τη θυσία της γυναικείας της ταυτότητας, αλλά στην ελευθερία που της προσέφερε η απόφασή της.

«Δεν θα υπάρξουν άλλα burrneshat, θα είμαι η τελευταία» λέει.

Παραδέχεται ότι, αν και μπορεί να μην έπαιρνε την ίδια απόφαση σήμερα, αν μπορούσε να γυρίσει πίσω στο χρόνο θα τα έκανε όλα ξανά από την αρχή ίδια.

«Αισθάνομαι υπερήφανη που είμαι burrnesha. Δεν μετανιώνω για τίποτα».
https://www.in.gr/2022/12/19/life/stori ... an-antres/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Δεκ 2022, 22:09

Δεκεμβρίου 22, 2022
Οι 10 πιο ηλίθιοι εγκληματίες όλων των εποχών!

Εικόνα

Οι εγκληματίες είναι συχνά πολύ επικίνδυνα άτομα, αλλά τι παίζει με τους ηλίθιους εγκληματίες;


Υπάρχουν πολλοί μεγαλοφυείς εγκληματίες, οι οποίοι έχουν υψηλό δείκτη IQ και την ικανότητα να προβλέπουν τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, διαπράττοντας τα τέλεια εγκλήματα. Από την άλλη μεριά υπάρχουν και εκείνοι οι εγκληματίες, των οποίων η ανοησία μας κάνει να αναρωτιώμαστε: “Πως στο καλό επιβίωναν τόσο καιρό;”

Το κακό με έναν ανόητο, ειδικά όταν πρόκειται να διαπράξει ένα έγκλημα, είναι ότι μπορεί να αποδειχτεί αρκετά επικίνδυνος, επειδή μπορεί να καταλήξει να τραυματίσει τον εαυτό του ή κάποιον άλλον. Είναι σαν τους ληστές στην ταινία “Μόνος στο Σπίτι”, μόνο που αυτοί δεν είναι φανταστικοί χαρακτήρες, αλλά άνθρωποι οι οποίοι αποφάσισαν μια μέρα να διαπράξουν ένα έγκλημα, ωστόσο, χάρη στην ανοησία τους πιάστηκαν κατευθείαν από την αστυνομία.

Εδώ είναι 10 ηλίθιοι εγκληματίες που πιάστηκαν για γελοίους λόγους.

“Doing. Tesco. Over.”
Ο ένοπλος ληστής Andrew Hennells, συνελήφθη αφού καυχήθηκε στο Facebook για τα σχέδιά του να επιτεθεί σε ένα σούπερ μάρκετ Tesco, κάνοντας ένα ποστ το οποίο περιελάμβανε μια selfie, την εικόνα ενός μαχαιριού και την λεζάντα: “Doing. Tesco. Over.”

Η αστυνομία τον έπιασε 15 λεπτά αργότερα με το μαχαίρι και 410 λίρες σε μετρητά, τα οποία έκλεψε από ένα Tesco στο King’s Lynn του Νόρφολκ.

Έμεινε φυλακισμένος για τέσσερα χρόνια.

Ο κλέφτης Goldilocks που πιάστηκε να κοιμάται.
Ένα ζευγάρι συνταξιούχων ζευγάρι από την κομητεία Λανκασάιρ, επέστρεψε στο σπίτι του μετά από διακοπές το 2014, βρίσκοντας έναν διαρρήκτη να κοιμάται στο κρεβάτι τους.

Ο Martin Holtby και η Pat Dyson έμειναν έκπληκτοι όταν είδαν ότι ο εισβολέας, Lukasz Chojnowski, είχε πλύνει τα πιάτα τους, είχε βάλει πλυντήριο και είχε αγοράσει ακόμη και κάποια τρόφιμα.

Η κυρία Dyson δήλωσε ότι το σπίτι τους δεν ήταν πολύ τακτοποιημένο όταν πήγαν διακοπες, αλλά ο Chojnowski – ο οποίος ήταν από την Πολωνία και μετακόμισε στο Λιντς – το είχε συγυρίσει.

“Έκαψε μια παλιά κατσαρόλα, αλλά συμβαίνουν αυτά!” πρόσθεσε. Ο Chojnowski, 28 ετών τότε, παραδέχτηκε την διάρρηξη και του χορηγήθηκε αναστολή δύο ετών και ένα πρόστιμο 200 ​​δολαρίων.

Κλοπή πιγκουίνου!
Δύο τουρίστες από την Ουαλία, βρέθηκαν στο δικαστήριο το 2012, καθώς μέθυσαν και έκλεψαν έναν πιγκουίνο που ονομαζόταν Dirk, από το θαλάσσιο πάρκο Sea World στο Κουίνσλαντ της Αυστραλίας.

Ο Rhys Owen Jones, 21 ετών, και ο Keri Mules, 20 ετών, από τηn Νότια Ουαλία, διέρρηξαν το πάρκο της Χρυσής Ακτής του Κουίνσλαντ, κολύμπησαν με δελφίνια, άφησαν έναν πυροσβεστήρα εκεί που εσωκλείονταν οι καρχαρίες και μετά έκλεψαν τον κακόμοιρο Dirk.

Όταν ξύπνησαν – με μεγάλο hangover -, βρήκαν το τρομαγμένο πτηνό στο διαμέρισμα τους, και προσπαθησαν να το περιποιηθούν ταίζοντας το και βάζοντας το στο ντους.

Αργότερα απελευθέρωσαν τον Dirk σε ένα κανάλι, αλλά εντοπίστηκαν από τους ντόπιους, οι οποίοι κάλεσαν την αστυνομία. Ο δικαστής τους επέβαλε πρόστιμο 1.000 δολάρια και τους είπε να πίνουν “λιγότερη βότκα”.

Ο Dirk διασώθηκε και επέστρεψε στο θαλάσσιο πάρκο, σώος και αβλαβής.

Δεν του άρεσε η φωτογραφία.
Ένας άνδρας που ήταν ύποπτος για εμπρησμό και βανδαλισμό, έστειλε στην αστυνομία του Οχάιο των ΗΠΑ μια selfie, επειδή θεώρησε ότι η φωτογραφία που υπήρχε στο ένταλμα σύλληψης του δεν τον κολάκευε.

Ο Donald “Chip” Pugh έστειλε με μήνυμα στην αστυνομία μια φωτογραφία του και έγραψε: “Εδώ είναι μια καλύτερη φωτογραφία, αυτή που έχετε είναι χάλια.”

Είπε σε έναν τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό: “Φίλε, η φωτογραφία ήταν εντελώς λάθος, με έκανε να μοιάζω σαν ένα Thundercat … ή τον James Brown φυγά. Δεν μπορούσα να το ανεχτώ.”

Το αστυνομικό τμήμα αποκρίθηκε λέγοντας: “Τον ευχαριστούμε πολύ που μας βοήθησε, αλλά τώρα θα εκτιμούσαμε αν ερχόταν να μας μιλήσει.”

Αργότερα συνελήφθη στην Φλόριντα.

Μην κουνηθείτε! Κρατάω αγγούρι!
Ένας άνδρας προσπάθησε να ληστέψει ένα γραφείο στοιχημάτων στην Γλασκώβη ενώ ήταν “οπλισμένος” με ένα… αγγούρι!

Ο Gary Rough απείλησε με το λαχανικό – το οποίο είχε καλυμμένο με μια μαύρη κάλτσα – μια εργαζόμενη γυναίκα του στοιχηματικού γραφείου της Ladbrokes στο Shettleston, ζητώντας μετρητά, κάτι που η υπαλληλος αρνήθηκε.

Στην συνέχεια ρίχθηκε στο πάτωμα από έναν αστυνομικό και συνελήφθη. Αρχικά είπε στην αστυνομία ότι πρόκειται για ένα “αστείο” πριν διερωτηθεί: “Αλήθεια τώρα, θα πάω φυλακή γι ‘αυτό;”

Πράγματι φυλακίστηκε το 2014, καθώς παραδέχτηκε ότι ο σκοπός της επίθεσης του ήταν η ληστεία.

Ο Ταλιμπάν.
Οι αξιωματικοί της αστυνομίας έμειναν άναυδοι, όταν ένας διοικητής των Ταλιμπάν παραδόθηκε και στην συνέχεια διεκδικησε την ανταμοιβή των 100 δολαρίων για την σύλληψη του!

Ο Mohammad Ashan, ένας χαμηλόβαθμος διοικητής των Ταλιμπάν, ήταν ύποπτος για την οργάνωση επιθέσεων εναντίον των αμερικανικών και αφγανικών στρατευμάτων στα ανατολικά της χώρας.

Σύμφωνα με αναφορές, το 2012 πήγε σε ένα σημείο ελέγχου της αστυνομίας, έδειξε την αφίσα στην οποία ήταν καταζητούμενος και ζήτησε την αμοιβή των 100 δολαρίων για όποιον τον έπιανε.

Οι αρχές δεν μπορούσαν με τίποτα να εξηγήσουν την ενέργεια του αυτή, παρόλο που ένας αξιωματούχος των ΗΠΑ δήλωσε στους δημοσιογράφους: “Είναι προφανές ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ανόητος.”

Ληστής χρειάζεται βοήθεια για να αποδράσει.



Οι κάμερες κλειστού κυκλώματος ενός καταστήματος που πουλούσε εφημερίδες στο Άμπιγκτον του Οξφορντσάιρ, κατέγραψαν την αποτυχημένη ληστεία ενός άνδρα το 2012.

Κατά την προσπάθειά του να ληστέψει το κατάστημα, ο James Allan έβγαλε την μπαλακλάβα του, έπεσε πάνω σε κάτι αναψυκτικά και στην συνέχεια αδυνατούσε να ανοίξει την πόρτα για να ξεφύγει – γιατί την έσπρωχνε αντί να την τραβά.

Η κυρία που μόλις είχε απειλήσει με ένα ψεύτικο όπλο, πήγε να την ανοίξει γι ‘αυτόν.

Το αστείο είναι ότι είχε προσπαθήσει να ληστέψει το ίδιο κατάστημα 10 ημέρες νωρίτερα. Ο Allan, 29 ετών τότε, καταδικάστηκε σε τρία χρόνια φυλάκισης για το αδίκημα που εμφανίζεται στο βίντεο και δύο χρόνια για την κατοχή όπλου ή απομίμησης όπλου.

Έμεινε κρεμασμένος.
Ένας διαρρήκτης στην Κίνα έπρεπε να διασωθεί, καθώς στην προσπάθεια του να μπει, μέσα από ένα μικρό παράθυρο, σε ένα διαμέρισμα στον πέμπτο όροφο μιας πολυκατοικίας, σφήνωσε και έμεινε αρκετή ώρα με το σώμα του να κρέμεται έξω από το κτίριο.

Οι διασώστες έκαναν 30 λεπτά για να τον ελευθερώσουν. Τελικά παραδόθηκε στην αστυνομία.

Ο ληστής τράπεζας που έδωσε την διεύθυνση του.
Ένας επίδοξος ληστής τράπεζας, ο οποίος μεταμφιέστηκε φορώντας γυαλιά ηλίου και κάλτσες πάνω από τα παπούτσια του, έδωσε στην ταμία το πλήρες όνομα του και την διεύθυνση του – μισή ώρα πριν επιχειρήσει να ληστέψει το υποκατάστημα.

Ο 27χρονος Dean Smith, πήγε στο τοπικό υποκατάστημα της Barclays στο Treorchy της Νότιας Ουαλίας, για να αλλάξει την διεύθυνση του και παρατήρησε τις στοίβες των μετρητών.

Επέστρεψε μισή ώρα μετά, οπλισμένος με ένα μαχαίρι ψωμιού και μια τραγική αμφίεση, απαιτώντας τα χρήματα, αλλά έφυγε με άδεια χέρια όταν η ταμίας του αρνήθηκε. Μάλιστα, ένας 70χρονος κύριος του πρόσφερε 20 λίρες για να φύγει. Η αστυνομία δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να τον εντοπίσει.

Ο ίδιος αναγνώρισε ότι ήταν “πολύ ηλίθιος” και φυλακίστηκε για δυόμισι χρόνια για απόπειρα ληστείας και κατοχή όπλου το 2014.

Έξυπνο τηλέφωνο, χαζός ληστής.
Δεν είναι ο πρώτος ληστής που συνελήφθη από selfie, και πιθανότατα ούτε ο τελευταίος. Ο Ashley Keast, χρησιμοποίησε μια κλεμμένη κάρτα SIM, για να τραβήξει μια selfie μέσα στο σπίτι που λήστεψε.

Στην συνέχεια δημοσίευσε την φωτογραφία του στην εφαρμογή Messenger του Whatsapp – και την έστειλε εν αγνοία του στους συναδέλφους του ανθρώπου που λήστεψε.

Οι αστυνομικοί βρήκαν στο σπίτι του ένα κλεμμένο ρολόι Rolex αξίας 4.000 λιρών, κρυμμένο πίσω από ένα ψυγείο. Ο 25χρονος Keast, φυλακίστηκε για δύο χρόνια και οκτώ μήνες το 2014, αφού ομολόγησε την διάρρηξη.
https://www.stoxos.gr/2022/12/10_02087019502.html

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Δεκ 2022, 20:25

28/12/2022
Ξόδεψε 14.000 ευρώ για να γίνει σκύλοςΠάει βόλτα με λουρί και τρώει από μπολ για να είναι «σωστό κατοικίδιο»
«Από την παιδική μου ηλικία, είχα αυτή την ασυνήθιστη φαντασίωση να γίνω ζώο»

Εικόνα

Ένας άντρας από την Ιαπωνία έχει αποκτήσει πλέον μια ασυνήθιστη καθημερινότητα, αφού έδωσε 14.000 ευρώ για να αγοράσει ειδική στολή, ώστε να μεταμορφωθεί σε σκύλο και να ζει όπως ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου.


Ο Ιάπωνας Toco που δεν έχει αποκαλύψει την αληθινή του ταυτότητα, διατηρεί κανάλι στο YouTube και αναρτά βίντεο, στα οποία είναι ντυμένος σκύλος, περπατάει στα τέσσερα, πάει βόλτα με λουρί και τρώει ψεύτικη σκυλοτροφή από μπολ.

Όπως αναφέρει η mirror.co.uk, ο ίδιος δήλωσε πως «από την παιδική μου ηλικία, είχα αυτή την ασυνήθιστη φαντασίωση να γίνω ζώο. Αναρωτιέμαι αν ήταν μια επιθυμία για μεταμόρφωση».



Έτσι, έκανε ειδική παραγγελία από μια ιαπωνική εταιρεία που ειδικεύεται στην κατασκευή στολών για ταινίες και παράλαβε την εμφάνιση σκύλου μέσα σε 40 μέρες.

Παρόλα αυτά, δεν έχει αποκαλύψει το γεγονός σε όλους τους φίλους του, αφού θεωρεί πως θα νομίζουν ότι είναι περίεργος, επειδή προτιμάει να είναι σκύλος, αντί για άνθρωπος. «Σπάνια το λέω στους φίλους μου γιατί φοβάμαι ότι θα με θεωρήσουν περίεργο. Οι φίλοι και η οικογένεια μου φάνηκαν πολύ έκπληκτοι όταν έμαθαν ότι έγινα ζώο», είπε χαρακτηριστικά.

Αρκετά από τα άτομα που παρακολούθησαν τα βίντεο του λοιπόν, υποστήριξαν την επιλογή του και τόνισαν πως δεν πρέπει να ντρέπεται, από τη στιγμή που αισθάνεται άνετα με αυτή την εμφάνιση. Μάλιστα, τον προέτρεψαν να μοιραστεί το νέο και με άλλους ανθρώπους.

«Είσαι φοβερός» και «μην αγχώνεσαι πως σε βλέπουν οι άνθρωποι! Είσαι απλώς ένας τύπος με ένα ιδιόρρυθμο χόμπι. Δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό!», είναι μερικά χαρακτηριστικά σχόλια.


https://www.mirror.co.uk/news/weird-new ... 0-28827528
https://www.newsbeast.gr/weird/arthro/9 ... katoikidio

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα Παράξενα νέα του Κόσμου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Ιαν 2023, 22:31

01-03-2023
Σε ποιά χώρα πάνω 700 μωρά πήραν το όνομα Πελέ και 31.000 το όνομα Κριστιάνο Ρονάλντο μόνο το 2022;

Εικόνα

Απίστευτα είναι τα στοιχεία για τα ονόματα που δόθηκαν στα μωρά του Περού το 2022,


καθώς το “Κριστιάνο Ρονάλντο” σάρωσε μεταξύ των Περουβιανών, οι οποίοι όμως δεν ξέχασαν και τον Πελέ.

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της αρμόδια αρχής (Registro Nacional de Identificación y Estado Civil – Reniec) του Περού, στην κορυφή της λίστας με το πιο κοινό όνομα στις βαπτίσεις του 2022, ήταν το «Κριστιάνο Ρονάλντο ή Ρονάλντο» με 31.583 παιδιά να παίρνουν το συγκεκριμένο όνομα.

Αντίστοιχα, 738 μωρά καταχωρήθηκαν ως «Πελέ», «Βασιλιάς Πελέ» ή «Έντσον Αράντες ντο Νασιμέντο», όπως είναι το πλήρες όνομα του θρύλου του ποδοσφαίρου που έφυγε πριν λίγες ημέρες από τη ζωή. Επιπλέον 371 παιδιά πήραν το όνομα «Λιονέλ Μέσι» ή «Μέσι» και 229 το όνομα «Εμπαπέ» ή «Κιλιάν Εμπαπέ».

Στα κοριτσάκια, το πιο δημοφιλές όνομα ήταν το «Ρουμπί» (24.980) για το 2022, με δεύτερο το «Σακίρα» (1.787), ενώ υπήρξαν και 250 «Μερλίνα», όπως η γνωστή πρωταγωνίστρια της τηλεοπτικής σειράς Wednesday.

Στα πιο περίεργα δε, βρίσκουμε ότι ένα μωρό πήρε το όνομα «Έλον Μασκ» και ένα άλλο το όνομα «Κατάρ».
https://www.el.gr/sport/athlimata/se-po ... o-onoma-p/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών